Nederlandsche rondvlucht 1933 ALLE SOORTEN VERZEKERINGEN WOENSDAG 2 AUGUSTUS 1933 DE LE1DSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 7 een nationale ramp in nederland (Ingezonden). Een schok gaAfc er door onze Nederl. harten, wanneer we worden opgeschrikt door de een of andere groote ramp, waar door een deel van onze landgenooten ern stig wordt getroffen. Een groote overstroo- jping of spoorwegramp, een wervelstorm dwars door Twente enz. Is het doordat deze rampen ons zoo plotseling overvallen, dat ze ons zoo aangrijpen, of door de een- sationeele berichtgeving? Misschien door beiden. Dkt alléén maakt het dan ook ver klaarbaar, dat wij thans onbewogen blijven, terwijl er iets met ons volk gebeurt, wat zeker wel de grootste nationale ramp ge noemd moet worden, welke de meest nij vere deelen van ons volk nu reeds ruiim 5 jaren teistert, steeds in omvang en hevig heid toeneemt, en dagelijks nieuwe slacht offers maakt. Hoe komt dat? Is het onver schilligheid en hardheid tegenover het lot van duizenden Landgenooten, jonge ener gieke kerels en vrouwen, die met al huu taaie volharding en groote liefde voor hun bedrijf een hopenlooze strijd voeren tegen het onbarmhartige meedoogenlooze monster der deflatie. Deflatie, hoevelen kennen en begrijpen dit woord amper, en weten niet, dat dit de naam der ziekte is, welke hun zaken en bedrijven sloopt? Het is de keerzijde van de medaille, waarvan de andere kant in flatie heet. Dat woord en de beteekenis kent natuurlijk iedereen, want daarover zijn dagelijks kolommen vol te lezen. In allen vormen wordt het ons voorgehouden, hoe vreeselijk het wel zou zijn, als onze gulden zioh niet op honderd oenten zou kunnen handhaven. Dan wordt bij voorkeur gewe zen op de inflatie-tijd in Duitschland zon der er bij te vertollen, dat deze inflatie ge heel andere oorzaken en ander doel hadt, dan de inflatie die wij noodig hebben. Ja, noodig hebben, wil onze geheele land en tuinbouw, onze industrie en 'handel niet geheel ten gronde gaan. Geen bankroet van onze gulden, maar een plaatsing op de juiste waarde, of, zoo als Amerika's President Franklin D. Roo- sevelt zoo juist zegt in zijn boek „De blik vooruit": „Eerst en voor alles de Her- waarding van alle waarden. En zijn niet minstens 90 pet. onzer bevolking alleen goe deren en werkkracht bezitters, die door de deflatie steeds meer goederen en meer arbeid moeten leveren voor minder gul dens. Hoelang nog moet dit overgroote deel van ons arbeidskrachtige en arbeid willend volk worden opgeofferd en verarmd ten voordeele van het geconcentreerde kapi taal? Reeds veel te Lang wachten deze mil- lioenen Nederlanders op de reddende daad van hun regeering. Laten wo nog vertrou wen, dat deze niet langer zal aarzelen het roer om te gooien en de eenige juiste koers te kiezen, om te komen tot loonende ar beid voor onze Nederlandsche Industrie door herwaarding van alle waarde. En nu: Wat gebeurt er met onzen Gulden? Juist waren bovenstaande regelen ge schreven toen ik aan het betoog onder de zen titel in uw blad een zoo keurige plaats zag ingeruimd. Met belangstelling begon ik te lezen, maar al zeer snol deed de toon mij niet sympathiek aan. Wanneer men op een zaak een andere en juistere kijk meent te hebben dan vele anderen, mag dit toch geen reden zijn, die anderen voor dom uit te maken en zelfs van kwade trouw te bo- schuldigen. En nu na lezing, ook van bet vervolg stuk, moet ik tot de conclusie ko men, dat de geachte schrijver met geen en kel woord heeft aangetoond de onjuistheid van die audere meeningen, doch alléén een uiteenzetting heeft gegeven over de positie der Nederl. Bank tegenover den Staat eu over de gouddekking van onzen gulden, zonder nochtans met iets aan te toonen, waarom het inflatiespook een leelijker spook is, dan het deflatiespook. En juist dkt interesseert velen met mij zoo bijzonder. Met belangstelling zie ik dan ook in het nog komende slotartikel (de geachte inzender vergist zioh; dat artikel is al geplaatst. Red.), hierover een duidelijke verklaring tegemoet, vooral waar een der gelijke verklaring nog door geen enkele schrijver over dit onderwerp is gegeven. O. N. Ten einde in breeden kring de reeds be staande belangstelling voor luohttoerisme in Nederland aan te wakkeren en de mo gelijkheden op dat gebied daad worked ijk te demonstreeren, heeft de Commissie voor Luohttoerisme van de Kon. Ned. Vereeni- ging voor Luchtvaart, met medewerking van de K. L. M., de Rotterdamsche Aero Club, de Nationale Luohtvaartschool en de A. N. V. V. op 29 en 30 April van het vorige jaar de Nederlandsche rondvlucht 1932 ge organiseerd. Deze rondvlucht was een door slaand succes en het hoofddoel van de on derneming: hernieuwde propaganda voor het luohttoerisme in Nederland, werd ten volle bereikt. Geen wonder dus, dat de Oommissie voor Luohttoerisme zich gesterkt voelde in haar meening, met het instellen van de Neder landsche Rondvlucht een nieuw doeltref fend propaga-nda-middel gevonden te heb ben. De rondvlucht 1933 werd dan ook ter stond op stapel gezet. Intusschen heeft ook de A. N. W. B. zijn zorgen voor alle takken van toerisme door de stichting van een eigen Commissie voor Luohttoerisme tot de luchtvaart uitgestrekt en zioh aangesloten bij de in den aanhef genoemde organisaties. Doordat zioh hiermede alle krachten op luchtvaartgebied om de rondvlucht gegroe peerd hebben en uit hoofde van haar wer- kingsfoer en streven elkaar aanvullen, kan het voortbestaan van de Nederlandsche 'rondvlucht als jaarlijks terugkeerende avia- tieche gebeurtenis verzekerd geacht wor den. Dank zij de goedkeuring van den mi nister van defensie valt dit jaar ook op militaire deelneming te rekenen, waardoor alle elementen van de Nederlandsche lucht vaart in de rondvlucht vereenigd zullen zijn- Voor 1933 zijn als data voor de tweedaag- sche rondvlucht V rij d a g 25 en Zater dag 26 Augustus gekozen. Ten opzichte van verleden jaar is de uitvoering in dien zin gewijzigd, dat op het einde van den eersben dag de deelnemers niet óp Schiphol en Waalhaven zullen terugkeeren, doch in Twente overnachten. De route is als volgt samengesteld: 25 Augustus: vliegveld Waalhaven, Rotterdam, Delft, 's Gravenhage, Scheve- ningen, langs de kust naar N o o r d w ij k. Haarlem, vliegveld Schiphol (le Landing), Amsterdam, Zaanstreek, Hoorn, Medem- blik, Wieringen, vliegveld De Kooy (2e lan ding), Den Helder, Texel, Vlieland, Ter schelling, Ameland, Dokkum, Groningen, Eelde (3e landing), Assen, Meppel, Zwolle, Deventer, vliegveld Twente (4e landing) en einde van het eerste dagparcoure. 26 Augustus: vliegveld Twente, Zut» fen, Arnhem, Nijmegen, Venk>, Helmond, Eindhoven (5e landing), 's Hertogenboech, Breda, Bergen op Zoom, Zeeuwsoh-Vlaan deren, vliegveld Vliseingen (60 landing), Middelburg, Haamstede (7e landing), Waal. haven (Se landing), Sohiphol (9e landing en einde van het tweede dagparcoure). De vertrekuren zijn ale volgt: e ere te dag: Waalhaven 9.00, Sohiphol 10.30, De Kooy 12.00, Eelde 16.00, 2e dag: Twente 8.30, Eindhoven 11.30, Vliseingen 15.30, Haamstede 17.00. Den eereben dag wordt gevlogen 541 K.M-, den tweeden dag 47S K.M. j\jt.n de rondvlucht worden weder eeni ge wedstrijden verbonden, waarvoor reeds een groot aantal prijzen ia beechikbaar ge steld. Gezoen het suocee van den fotowed strijd van verleden jaar zal deze ook dit maal op do landingsterreinen gehouden worden. Voorts zal voor deelnemende vlie gers weder een belangwekkende wedstrijd georganiseerd worden. Op verschillende plaatsen zullen op de routes witte kruisen worden uitgelegd. Aan de bemanningen, die de plaate van de waargenomen kruiaen het meest nauwkeurig op hun kaarten heb ben ingeschetet, vallen de prijzen te beurt. Als derde wedstrijd zal het uitwerpen urt één der vliegtuigen met kleine papie ren parachutes met genummerde kaarten boven Hoorn, Medemblik, Den Burg, Dok kum, Zutfen, Breda, Bergen op Zoom en Axel georganiseerd worden. De vinders van de drie laagste nummers krijgen ©en prijs. Ten einde deelneming aan den tocht ook voor belangstellenden mogelijk te maken, neemt de K. L. M. eraan deel met 4 vlieg tuigen, plaats biedende aan ongeveer 40 passagiers. Ten opzichte van verleden jaar zijn de passageprijzen aanmerkelijk ver laagd, terwijl de K. L. M. bovendien de kof fiemaaltijden te Eelde en te Vli&singen en aan deelnemers aan de geheele tweedaeg- sche rondvlucht ook het logies in Twente aanbiedt. Voor inlichtingen en boekingen wordt verwezen naar de kantoren der K. L. M. te Amsterdam, Rotterdam en 's Gravenha ge, naar haar agentschappen en de reis- bureaux. Er kan ook voor de tussahenge- legen trajecten geboekt worden. De organisatoren hopen dit jaar een „luchtbaravaan" van 24 vliegtuigen te kun nen uitbrengen en daarmede hier te lande nieuwe belangstelling voor het luohttoeris me op te wekken. Aan de rondvlucht zijn verschillende de monstraties en ontvangsten verbonden. Er worden 80100 deelnemers verwacht. NEDERLANDSCHE RONDVLUCHT 1933 25/26 AUGUSTUS UIT DE OMGEVING KRING VAN BURGERWACHTEN „DUINLAND". Gisteren werden aan de R ijkeschietba- nen te Katwijk aan den Rijn de wedstrij den ingezet, welke gehouden zullen wor den door den Kring „Duinland" waarbij zijn aangesloten de burgerwachten van Voorschoten, Oegstgeest, Rijnsburg, Kat wijk, Valkenburg, Wassenaar en Voorburg als gast. Het weer, van lang niet onbe langrijke beteeknis bij schietwedstrijden, was niet gunstig, integendeel. De sterke windvlagen spelen de sohutters zeer dik wijls parten. Een gunstige kant was er nog aan vorgeleken bij vorige dagen, n.L dat het niet regende. Tegen 2 uur waren vele schutters reeds bij de cantine bijeen en kreeg burgemees ter Woldringh v. d. Hoop gelegenheid een openingswoord voor dezen wedstrijd te spreken. Behalve dat spr. naar voren bracht het doel van de Burgerwacht, n.l. 25 Augustus: Waalhaven-Twente 541 K.M. 26 Augustus: Twente-Waalhaven 472 k m. Totaal 1013 KM KANTOREN TE: ALPHEN a/d. RIJN - Stationsstraat 34-36 BODEGRAVEN, iederen Dinsdag 10—12 uur, Hotel ,van Haaftsn" LEIDEN, iederen Vrijdag 10—12 uur, 7082Hotel „Beilevue" het bewaren van rust en vrede in den lan de, liet spr. uitkomen dat in een kring van Burgerwachten allereerst moet sijn saamh 00ri ghe id en wanneer om een of andere reden hieraan iets mocht ontbre ken, dat men dan allereerst trachten moet die band weer te vernieuwen of te verster ken. Dan ving de wedstrijd aan. De hoofdlei ding was bij den heer Turion, commandant der burgerwacht te Voorschoten. Al dra bleek welk een invloed de on gunstige weersgesteldheid had. De uit^ komsten waren niet in evenredigheid met wat de sohutters kunnen prestoeren, niet alleen in het tijd vuur, doch ook op de vrije baan. Tot heden kondon slechts een drie tal schutters op de vrij© baan een maxi mum halen. Zaterdag ae. heeft de eindwedstrijd plaats waarna te 7 'uxsr uitreiking der prij zen in de cantine. HAARLEMMERMEER. Geboren: Baatiaan, z. van M. Ver vloed en M. M. Krielen. Cornelia, z. van G. Nieuwen'huis en A. H. Hooigerheide. Petrus, z van J. L. v. d. Meijden en D. van Meel. Elisabeth, d. van C. Bakker en G. Schutte. Cornell® Wilhelmus, s. van B. van der Zwan en 0. J. Braak. Jacobus, z. van H. M. van Buijten en T. A. v. Rijswijk. Hendrik Willem, z. van H. W. de Blieck. Adrianus, z. van H. van der Ge eet en G. M. Danenberg. Klaas, z. van P. van Dam en H. B. van Donselaar. Lourenz, z. van J. Brunt en W. Wie- lingia. Ondertrouwd: Chr. van Alst, 26 j. en A. Tang 20 j. A. van der Zwaard 24 j. en T. de Groot 23 j. J. van Marsber gen 25 j. en A. ma den Berg 24 j. R. Scherpenhuijzen en G. Spaans. Petro- nella Paula, d. van A. L. Pouw en C. M. van Zanden 26 j. en A. J. Eibers© 18 j. Getrouwd: J. A. van Scheppingen 26 en J. P. Persoon 23 j. D. Klapwijk 38 j. en K. van der Maat 35 y. A. Enter 43 j. en G. J. Knaap 32 j. Q. Emons 98 j. en J. Poet 22 j. Overleden: Marijtje Stout 69 j„ geh. met H. Gaalswijk. Wilehlmina van der Aar 69 j., goh. met G. P. Brouwer. Levenl. geboren: kind van het mannel. geel. van P. Appelman on M. H. Kraakman. Gevestigd: Theodorus J. van den Berg van Amsterdam Hendrik W. Kik- ke, van Amsterdam. Ale 0. Friosema, van Amsterdam. Leonard ue J. Heijstek, van Baarle-Nneaau. Nico laas G. Leeu wen, van Haarlem. Johannes C. Sohuij. lenburg van Amsterdam. Cornelia Staal, van Amsterdam. Wijnholt Wijnholte, von Bakel en Milbeeze.' Willem Janxon van Roelof Hartetiaat 33, naar Hormina Maria Dijidaan 30. Barend Schut*. van Am sterdam. Job. A. Vink, van AUnkerk. Johannes G. Aalbes*, van A'dam Jo hanna OL Barn horn, naar Haarlemmer- lied© oa. Barend J. van Bruggen, van Amsterdam. V ©rtrokken: Willem Raveeloot naar Haarlem. Johannes Vorheijen naar Be verwijk. Martinua A. de Haas naar Hil- legom. Maarten Rorije naar Hoorde. G rad us Kappert naar Rijaeen. Maria P. van 't Hoff naar Hilversum. Hillegonda de Vies naar Rotterdam. Anna M. Kiep naar Bloemendaal. Jacob J. van Dam naar Rotterdam. VOORSCHOTEN. Gemeenteraad. De Raad dezer ge meente vergadert op Vrijdag 4 Aug. a.s. des namiddags 8 uur. Agenda: 1. Ingeko men stukken. 2. Aanbieding gemeen tere- kening. 3. Benoeming oom mi* si© tot na zien der gemeenterokening en die der be drijven. 4. Voorstel tot het aanvaarden van een geschenk van don hoer W. A. Caron. 5. Beschikking op het verzoek van den heer P. van Kooy ex artikel 13 der Lager Onderwijs wet 1920. 6 Goedkeuring be grooting flchoolartsendienst. 7. Voorstel in zake salarissen ambtenaren van don Bur gerlijken stand. 8. Wijziging Bouwverorde- nmn. 9. Beeluitrn comptabiliteit. 10. Re clames schoolgeld. GEMEENTERAAD VAN HAZERSWOUDE Aanwezig alle leden. Voorzitter de heer J. A. Bakhuizen, burgemeester. De voorzit/ter opent de vergadering met gebed. Daarna weidt spr. enkele woorden aan het overlijden van den burgemeester van Alkemade, den heer Vos terg. De voor zitter zegt dat de heer Voeters de groote stuwkracht was in de stichting Drinkwater leiding „De Drie gemeenten'. I'n zijn kwaliteit als voorzitter dier stich ting heeft hij ook voor onze gemeente voel gedaan. Wanneer hij de schouders ergens onder zotte dan wist men dat men de volle man had. Diepe weemoed vervult ons wan neer wij denken aan de achtergebleven weduwe met haar talrijke kinderen. Dat God haar de kracht moge geven om deze slag te boven te komen. Dat God met zijn balsem deze diepe wonde moge heelen. De notulen van de vorige vergadering worden voorgelezen en zonder opmerkin gen geteekend. De voorzitter doet daarna mededeeling van de ingekomen stukkon. Naar aanleiding van een ontvangen schrijven van den voorzitter van Ged. Sta ten der provincie Z.-Holland wordt beslo ten de verordening op de heffing van be smettelijke ziektengelden te wijzigen. Niets voor niets? In behandeling komt thans het schrijven van Ged. Staten inzake de bezoldiging van de Ambtenaren van den Burgerlijken Stand. De voorzitter loe«t dit schrijven voor en deelt mede dat het College van B. en W. zich niet geheel met dit schrijven kan ver eenigen. Een Burgemeester, Secretaris of Ambte naar ter secretarie is niet verplicht Ambte naar van den Burgerlijken Stand te zijn. Hier zit juist het bezwaar. Wordt er niets voor de verantwoording betaald, dan kan zulk een ambtenaar in de toekomst gemak kelijk zeggen: ik neem een dergelijke func tie iuet zooveel verantwoordelijkheid zon der salaris niet aan. Op het oogenblik wijzigt zich niets, dit zskl alleen in de toekomst plaats hebben. De heer Kroon kan zioh niet me»t het voorstel vereenigen. Hij zegt: niets voor niets. De heer Jansen daarentegen zou er maar direct helder op in willen gaan, want het stuk komt uit Den Haag. De voorzitter zegt: Ek heb U wel eens anders gezien, wanneer hot over stukkon uit Den Haag ging. Nadat de heer van Tol nog eenige inlichtingen heeft ontvangen, wordt besloten, om mede te deelen dat de Raad geen bezwaren tegen de voorgeno men regeling heeft. De voorzitter deelt mede dat goedge keurd is het besluit tot het heffen van 100 Opcenten op de gemeentefondsbelasting. De vergoeding ingevolge art. 56 der L.O. Wet 1920 over het jaar 1931 is vastgesteld op 6111.34. Vervolgens heeft plaats do aanbieding van de gemeenterekening 1932. Het blijkt, dat de dienst sluit met een batig saldo van 489.14, Tot leden van de Commissie worden bij eerste stemming reeds benoemd de hoeren Jansen, van Tol, Kroon en de Bruijn. De voorzitter zegt dat er een lid te veel is, waarop de heer de Bruijn gaarne zijn plaats afstaat aan den heer "RJ. Kroon. Deze hoe ren nemen hunne benoeming aan. De voorzitter deelt mede dat onder dag- teek en in g van 26 Juli 1933 wederom een provinciaal blad is ontvangen inzak© wij ziging van de bouwverordening. Getracht is nog een verschuiving van den datum van 10 Aug. a.8. te krijgen, maar dit is niet ge lukt. Nog heel weinig gemeenten hebben deze zaak geregeld, hoogstens 5%. Ged. Staten wijzen er nog op de de Model-ver ordening van ftaznson niet meer dan ©en leiddraad mag zijn ©n dat rekening dient gohouden te worden met de plaatselijke omstandigheden. B. en W. kunnen dit niet zonder ©en behoorlijk advios in to winnen. Dit advies zal 300 kosten voor de beide gemeenten Leimuiden en Rijnzatcrwoude te zamen. Hiervan zal Leimuiden 200 be talen en Rijnzatcrwoude de rest. De heer Jansen zou, hoewel dit stuk uit Den Haag komt, voorloopig nog maar wil len wachten. Hij zegt nog niet zoo'n haast te hebben, temeer omdat te Leimuiden in de Raadsvergadering nog geon woord over deze zaak is gesproken. De voorzitter zegt dit niet. gedaan to hebben omdat hij eerst het besluit van Rijnz&terwoudo moest weten. Wil Rijnza tcrwoude niet, dan zullen B. en W. aan Ged. Staten moeten modedeelen, dat de gelden voor een deskundig advies onthou den worden. Leimuiden kan dan uitzien naar een an dere samenwerking. Do hoer Disseldorp zou het ook maar af willen wachten. De heer van Tol zegt een architect op het oog te hebben, die advies wil uitbren gen voor een beduidend lager bedrag. De heer van Tol zal aan B. en W. mededeelen welke architeot hij bedoelt. In afwachting hiorvan besluit de Raad deze zaak voorloo pig uit te stellen. De brandweer. De heer Jansen stelt voor het brand- spuithuisje te doen opknappen, den Brand- raad te doen aanvullen en de handspuit te doen repareeren. Dit alles is volgens hem dringend noodig. Hij wijst er nog op dat aan den brandmeester nog steeds geen uit- keering van de toekomend© gelden is ge daan. De voorzitter antwoordt, dat do zorg voor de brandbluechmiddclen aan B. en W. is opgedragen en dat dit College deze zaak verder onder de oogen zal zien. Wat de uitbetaling van den brandmeester betreft, zegt de voorzitter: Misschien herinnert de heer Jansen zich nog dat in een vorige vergadering deze post is verhoogd. Goed keuring door Ged. Ktaten heeft nog niet plaats gehad en zonder goedkeuring heeft geen uitbetaling plaats. De heer Kroon wijst er op dat .©r weer eenige werkloozen in de gemeente zijn. De voorzitter zegt, dat- deze zaak juist vandaag door B. en W. is besproken. De heer van Tol zou gaarne nog even in Comité-Generaal gaan. De voorzitter is er niet voor. Hij heeft vernomen dat de be sprekingen van de vorige maal toch open baar geworden zijn. De heer van To| zegt juist deze kwestie te willen behandelen. Dc heer Compeer is cr niet voor om in geheime vergadering t* gaan, zooalg het de vorige maal is gegaan, ih er hcusch geen geheim© vergadering noodig. De voorzit ter besluit ten slotte aan den wengch van den hoer vau Tol te voldoen

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 11