UW ADRES VOOR PARFUM IS surihgar Co. WOENSDAG 2 AUGUSTUS 1933 Ut LtIU3<JHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. BUITENLAND DUITSCHLAND DUITSCHLAND'S STRIJD TEGEN HET ROODE GEVAAR. ien veldslag met communisten. Duitsche nationaal-eocialisten hielden Maandagavond in de omgeving van Ton de rn een velddienst. Op den terugmarsch naar de stad wer den zij door communisten uit een hinder laag overvallen. Er ontwikkelde zich een verwoede kloppartij, waarbij de commu nisten tenslotte de overhand hielden. Een deel der n ati onaal -soci al ie ten redden zich door de vlucht. Toen de politie op het „slagveld" arri veerde, vond zij ei* drie gewonde natio naal-socialisten. De communisten hadden, bij het naderen der politie, de wijk geno men, met medeneming van hun gewon den. Onder de gewond© nationaal-socialisten bevindt zich ook de leider der afdeeling Joergensen, die door een slag op t hoofd een hersenschudding opliep en tevens aan de hand gewond werd. De affaire zal voor de communisten, van wie er verscheidene aan de politie be kend zijn, ernstige gevolgen hebben. Vier communisten terechtgesteld. De officieele Pruisische persdienst deelt het volgende mede: Te Altona zijn giste renmorgen vier communisten I.ütgens, Möller, Karl Wolff en Bruno Teech fco reoht gesteld. Den 2en Juni 1933 waren zij door de speciale rechtbank te Altona we gens moord op de S. A.-leden Koch en Büppig ter dood veroordeeld. Wederom tientallen communisten leiders gearresteerd. Sinde Zaterdag zijn te Flensburg zestien Duitsche communisten en een buitenland- sohe communist gearresteerd. Twee koeriers, die naar Denemarken wilden gaan, werden aan de grens aange houden. Een motorrijwiel, drukwerk, kasmidde len, en ander bewijsmateriaal werd in be slag genomen. Verder is men erin geslaagd te ontdek ken, dat in grooten getale vroegere leden der S. P. D. in het geheim naar Dene marken werden gebracht. Het vervoer van deze personen geschiedde meesbal per boot, Tot dusver zijn acht personen, die bij dezen „pereonensmokkel" betrokken waren, gearresteerd. In Melohendorf bij Erfurt is een illegale oommunietische drukkerij ontdekt. Negen en twintig personen werden in verband hiermede gearresteerd. Bij hun verhoor bleek, dat zij ook betrokken waren bij de stichting van nieuwe communistische or ganisaties. In Erfurt zelf werden twee communis tische koeriers door de politie in een wo ning aan de „Leipziger Strasse" aange houden. Daar beiden, een man en eon vrouw, zich niet vrijwillig wilden overge ven, maakte de politie van de vuurwape nen gebruik. Beide koeriers waren in het bezit van het nieuwste communistische propaganda materiaal. RUSLAND. DE OEKRAÏNE STERFT VAN HONGER Een oproep van het episcopaat In verband met den hongersnood in eovjet>Ruelajid heeft het geuniëerde Grieksoh-Katholieke episcopaat volgend herderlijk schrijven uitgevaardigd: De Oekraïne ligt in doodstrijd. De be volking sterft uit van honger. Het mensch- on toerende syetcem van het staats kapita lisme, dat gebaseerd is op onrechtvaardig heid, bedrog, ongeloof en zedeloosheid, heeft het eens zoo rijke land aan den rand van den volslagen ondergang gebracht. Het Opperhoofd der Katholieke Kerk, Paus Pius XI, heeft reeds 3 jaar geleden een plechtig protest doen hooren tegen het bolsjewisme, dat lijnrecht in strijd is met God, Christendom en de menschelijke natuur, en de H. Vader heeft toen reeds gewaarschuwd tegen de gevolgen van dit misdadig systeem. De geheole Katholieke Wereld en ook wij hebben ons aangeslo ten bij het protest van den H. Vader. Thans zien we de droeve gevolgen van de tyrannie van het boejewisme: de toestand ia vreeselijk en wordt met den dag slech ter. Als men deze misdadigheid van het bols jewisme beschouwt, verstomt de mensche lijke natuur en bloed stolt in de aderen. Daar wij zelf niet in staat zijn onzen stervenden broeders ook maar op ©eniger lei wijze op stoffelijke wijze hulp te ver schaffen, doen wij een beroep op de ge~ loovigen van onze H. Roomeohe Kerk met de dringende smeeking, den hemel ge weld aan te doen door gebed, versterving en andere werken van Christelijke naas tenliefde, als er op aarde anders geen hoop op hulp en bijstand mogelijk is. Voor het aanschijn der gansche wereld protectee ren wij tegen de verdrukking van kinderen, armen, zwakken en onsohul- digen en wij dienen een aanklacht in te gen deze onderdrukkers bij den reohter- stoel van den Almachtigen God. Hot. bloed der arbeiders, die hongerend de zwarte aarde der Oekraïne bewerkten, schreit ten hemel om wraak en de stem men der hongerige maaiers klinkt door tot den God van Sabaoth. Wij richten ons tot de Christenen der geheele wereld, tot alle menschen, die in God gelooven, tot alle arbeiders en boe ren en vooral tot onze landgenooten, om zich aan te sluiten bij dit smartelijk pro test, opdat onze stem weerklink© over de geheele wereld. Ook aan de radiostations verzoeken wij met den meeeten aandrang hun deelne ming en protest in den aether te doen weerklinken, opdat die woorden ook door dringen tot in de hutten van onze arme stervende broeders. Het ware te wensohen, dat zij temidden van hun ontzettenden honger en ellende, vóór zij den vreeselijken hongersnood sterven, nog de tijding erlangen, dat hun broeders en zusters hun vreeselijk lot ken nen, met hen bedroefd zijn, voor hen rer- sterving en lijden verduren en tot God him gebeden opzenden. Dat zal hun in hun vreeselijk lijden een troost en sterkte zijn. En gij bedroefde, hongerige broeders verheft uw blikken tot den allerbarmhar- tigsten God, onzen Verlosser Jcsus Ohris- fcus: de beproevingen zijn «weliswaar vree selijk maar draagt ze met geduld als uitboeting uwer zonden, voor de zonden van uw volk en zegt met Christus: „Mijn hemelsche Vader! Uw wil geschiede!" Do dood, dien wij uit Gods hand aannemen is een heilig offer, dat, verbonden met het offer van Jezus Ohristus, U den hemel en het volk de verlossing zal brengen. Onze hoop is op God gevestigd". Gegeven te Lemberg op het feest der H. Olga 1933. Het schrijven was onderteekend door: Andrej Sceptyckyj, Metropoliet, Hryhorij Ohomschyn, Bisschop van StanisLauJo- saphat Kocylowskyj, Bisschop van Pere- mysohl; Nykyta Budka, Bisschop van Pa- tar; Hryhorij Lakota, Hulpbisschop van Peremysahl; Iwan Butsohko, Hulpbis schop van Lemberg; en Iwan Latysohews- kyj, Hulpbisschop van Stanislau. worden beschoten of gebombardeerd te worden met rotsblokken. De bergstammen die natuurlijk door en door bekend zijn in hun gebied, weten zich op meesterlijke wijze schuil te houden; in een gewonen strijd zijn zij den soldaten altijd de baas. De lucht-oorlog echter heeft het over wicht weer aan de Britsche autoriteiten teruggegeven en in de acties, die den laat- sten tijd in de grensprovincies zijn gevoerd, is dan ook voortdurend van vliegtuigen ge bruikt gemaakt. Aanvankelijk was een sim pele demonstratie voldoende: de groote vogels joegen den stammen den schrik op het lijf. Toen zij echter meer vertrouwd gingen raken met deze vliegtuigen en vooral door degenen, die dienst hadden ge daan in het Indische leger vernamen, dat de machines kwetsbaar zijn als 'er op wordt geschoten, was de vrees verdwenen, zoodat de Britsche autoriteiten zich ge noopt zagen tot bombardement over te gaan. In het onderhavige geval was bekend ge worden, dat de drie gezochte leiders zich verscholen in een of twee kleine dorpen. Aan de hoofden dezer dorpen werd een ul timatum gericht, dat de gezochten binnen 48 uur moesten worden uitgeleverd. Een „jirga" vergadering van den stam werd bijeengeroepen, terwijl vliegmachines pamfletten uitwierpen, waarin de bevol king werd bdreigd met een bombardement, als de drie leiders niet werden uitgeleverd. Het opperste stamhoofd adviseerde tot in williging v&n het ultimatum, doch het mee- rendeel de leiders was er tegen, met het gevolg dat het stamhoofd gedwongen werd een ontwijkend antwoord te geven: „de drie gezochten waren uit het dorp ont vlucht". De stammen wisten wat er zou volgen en de meeste dorpelingen verlieten dan ook in allerijl hun leemen hutten en trok ken zich terug in bergspleten, waar het bombardement hen niet deren kan. Bij het bombardement van gistermorgen BUITENL. BERICHTEN PANIEK IN TSJECHISCHE KERK. Twaalf vrouwen en kinderen omgekomen en vijftien doodelijk gewond. Het dorp Zoebrohlava in Tsjecho-Slo- wijkije ia getuige geweest van een ontzet tende ramp, die aan 12 vrouwen en kinde ren het leven heeft gekost, terwijl 15 vrouwen en kinderen zóó zwaar werden gewond, dat zij vermoedelijk eveneens aan de gevolgen zullen overlijden. Terwijl de kerkdienst juist was geëin digd en de kerkgangers zich gereed maak ten, het Godshuis te 'verlaten, brak boven het dorp een hevig onweer los. Drie keer achtereen sloeg de bliksem in de kerk in, met het noodlottig gevolg, dat vier vrou wen op slag werden gedood. Het gebeurde had een geweldige paniek ten gevolge. Allen drongen tegelijk naar den eenigen uitgang en hieraan is het te wijten, dat ten slotte het aantal slachtof fers zoo groot is geworden. Vrouwen en kinderen werden onder den voet geloopen en vertrapt en in de kerk vochten wanho pige mannen ,om zich een uitgang te ba nen. Later vond men in de kerk behalve de vier door den bliksem getroffen slachtof fers nog 18 vrouwen en kinderen, die tij dens de paniek ontzettende verwondingen hadden opgeloopen. Acht harer zijn intos- schen reeds aan de bekomen kwetsuren bezweken, terwijl vijftien vrouwen en kin deren stervende zijn. Niet één man be vindt zich onder de slachtoffers. TRIBUNE INGESTORT. 40 gewonden. Op Coney Island (New York) is tenge volge van te groote belasting een toeschou werstribune ingestort. Veertig personen werden, deels ernstig, gewond. BRITSCH-IND1E DE ARRESTATIE VAN GANDHI. Gehoorzamen of anders twee jaar. Gandhi is -gistermiddag per trein van Ahmedabad naar Poona overgebracht, waar hij in de Jeraiwda^gevangenis zal wrden opgesloten. Den ochtend had hij, nu eens slapend, dan weer aan het spinnen- warden opgesloten. Den ochtend had hij, nu genis te Ahmedabad. In een officieel rapport geven de auto riteiten te Bombay de redenen op voor de arrestatie van Gandhi. De regeering blijft op het standpunt staan, dat er geen wezen lijk verschil is tussohen collectieve en in dividueel© ongehoorzaamheid en wijst er op, dat volgens Gandhi zelf de laatste tot de eerste zou leiden. Een herhaling van de vroegere gevolgen der ongehoorzaamheid moest worden voorkomen. Naar verluidt zal Gandhi op vrije voeten worden gesteld, wanneer hij bepaalde voor waarden der Indische regeering aanvaardt. Hij moet het lijdelijk verzet opgeven en zich verplichten, het district Poona niet te verlaten. Hij is bedreigd met oen gevan genisstraf van twee jaar, wanneer hij op deze voorwaarden niet ingaat. De arrestatie van Gandhi is ditmaal op vallend rustig door de Indische nationalis ten opgenomen. In kringen van het Al-In disch Congres verheelt men een zekere ont stemming jegens Gandhi geenszins. AGITATIE AAN DEN AFGHAANSCHE GRENS. Op zoek naar den „gekken fakir", Britsche vliegtuigen hebben gistermor gen eenige dorpen, bewoond door leden van den Bajauri-stam de noord-westelijke grensprovincies van Britsch-Indië, gebom bardeerd. Deze actie der Britsche troepen staat in verband met een oproerige beweging, die sedert eenige weken gaande is aan de Afghaansch-Indische grens en die zoowel tegen het Britsche bewind als tegen den koning van Afghanistan, Nadir Khan, ge richt moet zijn. Dit heeft de regeering te Kaboel eenige dagen geleden aanleiding gegeven tot een protest, daar het bekend was, dat de leiders dezer beweging zich schuil hielden in de dorpen van het grens gebied nabij den Khyber-pas, dat bewoond is door talrijke stammen Afridi's, Sjin- wari, Orakzais, Mohmands en Bajauri'B tegen wier altijd smeulende vijandschap tegen de Britsche heerschappij al zoo vaak moest worden opgetreden. De opstandige beweging staat onder lei ding van den „gekken fakir", een fanati cus, die gehuld in een langen zwarten man tel, met wapperende haren en verwilderde oogon opgewonden redevoeringen houdt en de licht-ontvlambare bevolking in extase weet te brengen voor zijn campagne. Hij woid* gesteund door een al even geheim zinnig persoon, die zich pretendent naar den troon van Afghanistan noemt en voorts door een 12-jarigen opstandelingen leider, den zoon van een berucht opstande ling. Deze knaap, Ghoelam Nabi, die door zijn athletische getalte en geboren leiders eigenschappen het commando wiet te ver werven over een troep opstandelingen, heeft den laats ten tijd de grensgebieden voortdurend onveilig gemaakt. Het was dit drietal, dat de Britsche en Afghaansche autoriteiten gevangen wilden nemen. In het ontoegankelijk berggebied der grensprovincies is dit evenwel geen ge makkelijke taak. De gewone militaire mid delen falen hier; troepen kunnen er niet marcheeren zonder gevaar te loopen in hinderlagen te vallen, van rotshoogten te is het dorp Kotkai vernield, zonder dat iemand werd gewond; bij het tweede bom bardement zal men het dorp Khar onder handen nemen en met den grond gelijik ma ken. De bombardementen hdbben niet ten doel de menschen te dooden en zoo moge lijk worden ook de oogsten gespaard; men wil den bevolkingen schrik aanjagen en dwingen tot het uitleveren der gezochte opstandige leiders. AMERIKA STRENGER STRAFFEN OP MENSCHENROOF. Ontvoerders in de V. S. worden steeds driester. Ten einde zoo mogelijk paal en perk te stellen aan het voortdurend stijgend aan tal ontvoeringen, heeft de gouverneur van den staat New York, Lehmann, bij de Wet gevende Vergadering van den staat een wetsontwerp ingediend, krachtens hetwelk: 1. De doodstraf zal worden geëisoht te gen ontvoerders, indien de ontvoerde er het leven bij inschiet. 2. Het als een strafbaar feit zal worden besohouwd, wanneer bloedverwanten van ontvoerde personen een losgeld betalen voor de vrijlating der slachtoffers, of wan neer zij weigeren, inlichtingen aan de be voegde autoriteiten te verstrekken. Vooral het tweede punt ia hierbij van belang, daar de bloedverwanten van ont voerde personen steeds zooveel mogelijk trachten, de politie buiten de zaak te hou den, uit vrees dat de mensohenroovers zich op het slachtoffer der ontvoering zullen wreken. Was dan 't losgeld betaald en de ontvoerder teruggekeerd, dan werd even eens geweigerd, nadere inlichtingen aan de politie te verstrekken. Het ligt voor de hand, dat de roovers, aangemoedigd door hun successen, steeds driester zijn gaan op treden, daar zij er vrijwel verzekerd van konden zijn, buiten schot te zullen blijven. Ook in het geval van den ontvoerden O'Connell weigerde de familie de politie wegwijs te maken. Derhalve zijn de autori teiten thans overgegaan tot de arrestatie van Manny Strewel, die bij de onderhande lingen over het te betalen losgeld als tus- 8chen/persoon tussohen de familie en de ontvoerders heeft gefungeerd. Strewel zal niet eerder op vrije voeten worden gesteld, voordat hij aan de.politie de door haar ver langde aanwijzingen heeft verstrekt. Behalve de in het ontvoeringsgeval van G'Connell gearresteerde drie mannen is de politie nog drie bandieten op het spoor, die zij er eveneens van verdenkt, de hand in deze affaire te hebben gehad. Intussoben schijnt zioh het ontvoerings- bedrijf ook tot de dooden te gaan uitstrek ken. Gisterochtend namelijk ontdekten eenige politiebeambten, dat op een der kerkhoven een paar mannen bezig waren met het blootleggen van een graf. Toen de indringers zioh ontdekt zagen, wierpen zij hun oöhoppen weg en namen hals over kop de vlucht in een gereeds taanden auto. Bij onderzoek bleek, dat zij bezig waren ge weest, het ©tof fel ijk overschot van een ver leden jaar overleden bekend fabrikant op te graven. Blijkbaar wilden zij de reeten van den doode meenemen en dan van zijn nabestaanden een som gelde voor terug gave afpersen. GROOTE BRAND IN BREMEN. Kort na middernacht is in het nieuwe gedeelte van Bremen op het terrein van de firma Assenheimer, Producten en Jute, een brand ontstaan, die reeds tien minu ten later het alrm groote brand noodza kelijk maakte. De brandweer rukte on middellijk uit met 5 wagens en gaf water uit 16 slangen. De in de nabijheid gelegen gasfabriek liep door de gunstige windrich ting geen gevaar. Het vuur bleek te zijn ontstaan in de installatie, die voor het drogen van katoen dient. De brandweer slaagde er spoedig in het vuur meester te worden. Een 8 M. hoog en 40 M. breed pakhuis is uitgebrand. WATERSNOOD IN JAPAN. Talrijke slachtoffers. Ten gevolge van den hevigen storm van de laatste dagen was de verbinding met het Noordelijke Japansche eiland Hokkai do eenige dagen verbroken. Daardoor wer den eerst heden de eerste berichten ont vangen over een groote overstrooming, die 12.000 huizen onder water zette, ter wijl tal van huizen door het water werden meegesleurd en vernield. Officieel kon nog niet worden vastgesteld hoeveel personen zijn verdronken, doch volgens particulie re opgaven zou het aantal slachtoffers 160 bedragen. Ook in Mandsjoerije stijgt het water voortdurend ten gevolge van den hevigen regenval. Op vele plaatsen loopen de spoorlijnen gevaar en op zee plaatsen zijn spoordijken ondergespoeld of weggesla gen. Eenige tunnels dreigen in te storten. Waar het spoorwegverkeer gehandhaafd kon worden, wordt buitengewoon voorzich tig gereden Een belangrijk deel van den oogst is verloren gegaan. DOOR EEN SNEEUWSTORM OVERVALLEN. Bij Villach zijn vier Oostenrijksche tou- risten door een sneeuwstorm overvallen. Twee hunner zijn van uitputting gestor ven. De twee anderen konden nog tijdig een veilig toevluchtsoord bereiken. RECHTZAKEN ZIJN VROUW MET EEN MES GESTOKEN. H. Th. H., kedlner te Nijmegen, had zijn niet met hem samenwonende echtgenoote op straat een ernstige messteek toege bracht. De Rechtbank te Arnhem veroor deelde H. deswege tot 2% jaar gevangenis- straf en daartegen kwam hij in hooger be roep. Het Hof te Arnhem heeft thans het vonnis der Rechtbank bevestigd, doch de opgelegde straf verminderd tot 2 jaar. DIERENMISHANDELING. In hooger beroep hoogere straf. Het Gerechtshof te Arnhem deed uit spraak in de zaak tegen den orgeldraaier A. O. te Deventer, die in hooger beroep was gekomen tegen het vonnis der Rechtbank te Zutphen, waarbij hij werd veroordeeld tot een maand gevangenisstraf, omdat hij een bij hem in gebruik zijnde paard het noodige voedsel zou hebben onthouden. Dit vonnis werd door het Hof vernietigd en de opgelegde straf verhoogd tot 3 maanden. VOOR HUIS EN HOF WAT ELKE MAAND TE DOEN GEEFT. In moes- en bloemtuin, keuken en kelder. Ie helft Augustus. De zomer is ontegenzeggelijk voor onze kamerplanten in 't algemeen de beste tijd; kan het althans zijn, maar, dan moet aan bepaalde voorwaarden worden voldaan, iets dat niet altijd in voldoende mate het geval is Wij weten, dat de bladeren de organen zijn, waarmee de planten het voedsel bereiden; dit geschiedt echter al leen dan, wanneer het licht ongehinderd kan toetreden. Door het licht worden koolzuurgas en water in hun bestanddee- len ontleed, welke onmiddellijk daarop on derling zioh opnieuw groepeeren en ten slotte zetmeel (suiker) vormen, terwijl een groot deel der zuurstof vrijkomt. In ver trekken op het Zuiden gelegen, zien we eohter een groot deel van den dag de gor dijnen, jalouzieën, luiken e.d. gesloten, om warmte en licht buiten te houden. Dat is nu eenmaal een noodzakelijk kwaad; onge lukkig eohter do arme planten, die men in zoo'n vertrek laat. Om aan de schadelijke invloeden te ontkomen, zouden ze telkens zoolang naar een vertrek op het N„ O. of W. moeten verhuizen; of althans moe-at men het kunstmatig donker niet langer la ten duren dan beslist hoog noodig is. Ter loops slechts herinneren we aan de bacle- riën-doodende werking van het licht! We spraken zooeven alleen van zetmeel- vorming; dit is voor de planten eohter slecht» een middel, en geen doel. Een deel wordt gebezigd, om de cel stof te leveren, die als 't ware het plantengeraamte vormt; voor de vorming van eiwit, n.l. proboplasma, het eigenlijke levende bestand-deel der oei- len, behoeft de plant evenwel nog andere stoffen, die in den vorm van bodemzouten, in het water opgelost, worden opgenomen. Het tekort aan bodemzouten moet door be mesting weer worden aangevuld, en dat in des te sterker mate, naardat de plant ster ker groeit. Het geregeld gieren, bijv. elke week een slappe oplossing van ikoe-, schapen-, duiven- of anderen meet, welken men bij de hand heeft, of anders met een der soorten in den handel zijnden „bloe- menmeet", is dus noodzakelijk. Dan hebben we het gieten, waartegen nog al eens gezondigd wordt. Herhaaldelijk kan men zien, hoe planten van dorst ver smachten, terwijl ze toch oogenschijnlijk rijk van water -worden voorzien. Na een heeten, drogen dag krijgen de planten in veneterbak of bloemenhekje water, dat er bijna net zoo hard van onderen weer uit loopt. In plaats van een bewijs, dat de planten geen behoefte aan vooht hebben, ie juist het tegendeel het geval. De potkluit is namelijk totaal uitgedroogd en daardoor ingekrompen; het gietwater loopt tusschen potkluit en potwand weg, zonder de eerste ook maar noemenswaard te bevochtigen. De remedie ligt voor de hand: zet zulke potten eens flink in een emmer water, en zorg verder, dat de aarde met meer zoo droog wordt. Ten slotte wijzen we er op, dat pot planten niet ongestraft den heelen dag in 't felle zonlicht mogen staan, zonder be scherming der potten, daar de wortels an dere gevaar loopen te verbranden. Ingra ven ie een met aarde ge vulden bloemenbak, of plaatsing in een grooteren pot, terwijl de ruimte met mos opgevuld wordt, zijn middelen, die het euvel verhelpen of lie ver moeten voorkomen. In den bloemen tuin De Lathyrus of Sier-erwten moe ten geregeld nagezien en de uitgebloeide bloemen verwijderd worden. Dit is niet slechts gewenscht uit sohoonheidsoogpunt, maar ook noodig om de planten voortdu rend in bloei te houden. De Lathyrus bloeien zeer gewillig door, maar als zij zaad beginnen te vormen, dan worden de bloe men steeds minder. Daarom geregeld alle uitgebloeide bloemstelen verwijderen, en daarbij behoeft men niet bang te zijn hier of daar een gedeelte van een stengel weg te nemen ,of wat bloemen te snijden voor een vaasje, want door flink snoeien zul len de bloemen des te beter bloeien. Bij droog weer is gieten noodig, en nu en dan eens gieren gewenscht. Verder is een open en vrije standplaats, maar voor winden beschutte ligging, het best. Evenwel niet tegen een muur of schutting in de zon; de bloemen zullen dan verbranden, tenminste sommige teere kleuren en knoppen verdra gen het niet. Verschillende heester gewassen kunnen nu afgelegd worden, indien daartoe gelegenheid is en we er prijs op stellen zelf de jonge planten aan te kwee ken. Eenige van de laagst geplaatste tak ken worden naar beneden gebogen en in een gleuf gelegd, dien we in den grond gemaakt hebben en daarna weer met aar de bedekt. Voorzichtigheidshalve zetten we de takken nog met een houten haak vast, om het opspringen te voorkomen. Nu wach ten we tot de takken op de planten, die in den grond gelegd zijn, wortels hebben gemaakt., en is dit voldoende het geval, dan snijden we de scheut voorzichtig van de moederplant af, en potten haar op, of planten haar uit op een goed toebereid bed in den tuin. Vele soorten van heesters en boomen kunnen worden afgelegd. Bij sommige geschiedt de wortel vorming bin nen het jaar, bij andere gaan er twee jaar mee heen. Het voordeel van afleggen bo ven andere wijze van vermenigvuldiging is vooral, dat. we spoedig groote planten kun nen verkrijgen. Anderzijds is het aantal nieuwe exemplaren, dat één moederplant oplevert., althans betrekkelijk, gering. Be halve bij heesters worden ook Anjers heel veel door afleggen voortgekweekt. KOOPT BIJ ONZE ADVERTEERDERS

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 10