MAANDAG 24 JUU 1935 DE LEIDSCHE C0URAN1 VIERDE BLAD PAG. II BINNENLAND TWEEDE KAMER DE AVONDVERGADERING VAN J.L. VRIJDAG. Ala de agrariërs aan het woord zijn, pleegt men uit iederen mond nog al eens dezelfde klanken te beluisteren. Zoo was het ook, ondanks de waarschuwing van den voorzitter, om niet te zoggen wat reeds gezegd of herhaald was, in deze avondvergadering, waarin de lijst van 14 sprekers werd afge-werkt. Op een enkele uitzondering na was het alom dezelfde aandrang, oim de centrale commissie zoo veel mogelijk te hooren, de organisaties meer zeggingsschap te geven desnoods de margarinefabrieken te sluiten enz. enz. De meeste sprekers hadden met den zeer beknopten spreektijd van 20 minu ten te kampen. Bij den heer Van Hou ten (Chr. Dem.) gaf dit aanleiding tot een incident. Toen de voorzitter den iheer van Houten waarschuwde, dat zijn spreektijd om was, repliceerde de heer van Houten dat hij niet rechtvaardig behandeld werd, omdat bij andere spre kers de voorzitter enkele minuten of een minuut te voren placht te waarschuwen. De V oorzitter antwoordde, dat hij den heer van Houten een minuut lan ger had laten spreken dan waarop deze recht had en hij hem niet gewaarschuwd had omdat de heer van Houten g^egd had dat het hem niet kon schelen oE de minister luisterde of niet. Toen de heer van Houten vrij brutaal tegenstribbelde, dreigde de voorzitter met krachtige maatregelen, wat den spreker dwong het veld te ruimen. Met dit einde bedierf de heer van Houten den indruk zijner naar den inhoud wel goede, zij het naar den vorm ietwat demagogische rede. Hij critiseerde vooral het feit dat steun via den boer naar de hypotheekhouders gaat en naar de verpachters. In zijn antwoord op de verschillende sprekers gaf de M i- n i s t e r den heer van Poll toe dat vrije prijsvorming niet onverminderd kon ge handhaafd worden. Hij betwistte echter dat de prijzen der industrieele producten even sterk zouden gedaald zijn als die der agrarische. Gaarna zou hij met den heer van Poll over al deze aangelegen heden nog eens nader disoussieeren. Aan de overige sprekers zeide hij niet veel meer toe dan dat hij zijn best zou doen om aan hunne wenschen tegemoet te ko men. De centrale commissie zou zooveel mogelijk ingeschakeld worden; de orga nisaties zouden zooveel mogelijk worden gehoord. De meeste der ingediende amendementen, welke niet veel om het lijf hadden, werden door den minister in ietwat gewijzigden vorm overgenomen. Alleen het amendement om de wet auto matisch op 1 Januari 1936 te doen ein digen, wees hij af. Het wetsontwerp werd daarna z. h. st. aangenomen. Dc communisten lieten aan- teekenen dat zij tegen waren. MINISTER SLOTEMAKER DE BRUïNE IN DE LIMBURGSCHE MIJNSTREEK. DE NAT.-SOC. PROPAGANDA IN DE MIJNSTREEK. Vrijdag heeft de minister va^x sociale za ken, prof. Slotemaker de Bruine, verge zeld van twee van zijn adviseurs, de hee- ren Verwey en Geelen, zijn aangekondigd bezoek gebracht aan Heerlen. Het gemeen tebestuur heeft de bezoekers ten gemeen tehuize verwelkomd. In zijn antwoord wees Z.E. erop, dat de regeering met groote belangstelling volgt, hetgeen er in Limburg plaats heeft en de menschen wil doen gevoelen, dat zij leven in het beproefde en toch zoo goede vader land. De minister merkte voorts op, dat er thans ook menschen zijn, die voor Limburg belang- stellingt o on©n, welke bela n g- stellingLimburg niet waar deert; de regeering daarentegen prijst hot in de Limburgers, dat zij deze belang stelling afwijzen. De aanwezigheid van spr. in de hoofd stad van de mijnstreek is een bewijs ervan, dat de regeering terdege belang stelt in hetgeen er in Limburg plaats heeft. Hierna had de minister een onderhoud met mgr. dr. Poels, met de mijndirecteuren en de vertegenwoordigers der verschillen de mijnwerkersorganisatics. DE SOC.-DEM. WETHOUDERS TE AMSTERDAM TREDEN AF. In de afgeloopen week hebben alle Am- sterdamsche afdeelingen van de S. D. A. P. vergaderd om een beslissing te nemen over het advies van de Raadsfractie en van de Federatie, er toe strekkende, dat de hee- ren De Miranda, Polak en Boekman, naar aanleiding van het. gebeurde bij het debat over de jongste loon voordracht, hunne wet houderszetels ter beschikking van den Raad zullen stellen. Met groote meerderheid is in nagenoeg alle afdeelingen het advies aanvaard, de afgevaardigden, voor de a.s. Maandag 24 Juli te houden gedelegeerdenvergadering, die de eindbeslissing neemt, gekozen, heb ben bindend mandaat, zij moeten als de legatie stemmen volgens do besluiten der leden vergaderingen. Het pleit is dus beslist. De drie wethouders zullen nu spoedig aan den 'R&ad kennis geven van hun heen gaan uit het college van B. en W. welk ont- s ag evenwel zal ingaan op een bepaalden datum in September, ten einde den Raad het bijeenkomen in Augustus te besparen. CENTRALE ORGANISATIE VAN DEN MIDDENSTAND. Nauwer samengaan van stands- en vakorganisatie. Het bestuur van den Ned. R. K. Midden standsbond, deelt ons mee, dat sinds eeni- gen tijd is ingevoerd het z g. wederzijds verplicht lidmaatschap. Mede in verband hiermede is een reorga^ nisatie tot stand gebracht in het bestuur van den Ned. R. K. Middenstandsbond, de landelijke centrale van den katholieken middenstand, de federatieve organisatie, waarbij eenerzijds zijn aangesloten de vijf diocesane standsbonden en anderzijds de nationale middenstandspatroons-vakbon den. Tot dusverre kende de Ned. R. K. Mid denstandsbond een interne scheiding van de stands- en vakbelangen. De leiding van eerstgenoemde was toevertrouwd aan een hoofdbestuur; de leiding van de samenwer kende vakorganisaties aan een vakraad, waarin vertegenwoordigd alle aangesloten vakbonden, met een daaruit gekozen vak- bestuur. De vakinstanties waren daarbij geheel ondergeordend aan het hoofdbe stuur, zij hadden slechts adviseerende be voegdheid, terwijl ook naar buiten alleen het hoofdbestuur van den Ned. R. K. Mid denstandsbond optrad. In de nieuwe statuten van den N. R. K. M., waarop thans de bisschoppelijke en ko ninklijke goedkeuring is verkregen, wordt aan de vakorganisatie bestuurlijke mede zeggenschap toegekend. Aan het hoofd van den bond blijft staan een hoofdbestuur. Daarnaast komt een centraal bestuur. Het hoofdbestuur bestaat voortaan uit de voorzitters der diocesane standsvereeni- gingen en vier leden, gekozen uit en door de vertegenwoordigers in het centraal be stuur van de nationale vakbonden, die de erkenningsverklaring hebben ontvangen. In het centraal bestuur hebben zitting de voorzitter en een andere vertegenwoor diger van elk der diocesane standsvereeni- gingen; voorts heeft daarin zitting een vertegenwoordiger-bestuurslid, bij voor keur de voorzitter van elk der nationale vakbonden, aangesloten bij den N. R. K. M., met dien verstande, dat ook in dit col lege aan de gezamenlijke vertegenwoordi gers der standsorganisatie bij stemming een overwicht toekomt. De voorzitter van het hoofdbestuur, te vens voorzitter van het centraal bestuur, wordt door het centraal bestuur gekozen uit dq. voorzitters der diocesane standsver- eenigingen, op voordracht van het hoofd bestuur. Deze bestuursreorganisatie zal thans haar beslag krijgen in vergaderingen van den (ouden) vakraad en van het (nieuwe) centraal bestuur en hoofdbestuur, welke op Donderdag 27 Juli a.s. te Utrecht zullen worden gehouden. ZAANDAMS POSITIE. Een ton bezuiniging. In de Zaterdag gehouden vergadering van Burgemeester en Wethouders van Zaandam heeft het College zich opnieuw bezig gehouden met de vraag of het moge lijk zou zijn, en op welke wijze, tegemoet te komen aan de verlangens der Regeering, dat op de begrooting voor 1933 alsnog 100.000 wordt bezuinigd. In dit verband werden eenige voorstellen ter tafel gebracht, die aan den Raad zul len worden voorgelegd. Voor dit doel zal de gemeenteraad tegen Donderdag aanstaande bijeengeroepen wor den. Van welken aard deze voorstellen zijn, daaromtrent kon burgemeester Ter Laan aan de pers nog geen mededeelingen doen, omdat deze eerst in het bezit der raads leden moeten zijn. UIT HET BOUWBEDRIJF. Vaststelling der vacantiedagen. De Patroonsorganisaties in het bouwbe drijf hebben voor de meeste plaatsen de vacantiedagen vastgesteld op 31 Juli, 1, 2, 3 en 4 Augustus. TEGEN DE PARTIJ-UNIFORMEN. Wetsontwerp op komst Het „Centrum" verneemt, dat binnen en kele dagen de indiening van een wetsont werp te verwachten is, dat een verbod van partij-uniformen zal inhouden. NEDERLANDSCHE BL0EM- KWEEKERS-CENTRALE. Do Nederlandsche Bloembollenkwee kers-Centrale maakt bekend, van den Mi nister van Econmische Zaken bericht te hebben ontvangen, dat het volstrekt on toelaatbaar is te achten, dat tusschen aan geslotenen der Bloembollenkweekers-Cen trale en Bloembollenexporteurs-Centrale bloembollen beneden de vastgestelde mi nimumprijzen verhandeld worden. Aan hen, die op dit punt nog door eigen schuld tc kort blijken te komen, zal bij aanvraag van teelt- of exportvergunning bedoelde handel als overtreding worden aangere kend en zoo noodig vergunning onthouden worden. Men zij dus gewaarschuwd. DE MOEILIJKHEDEN IN HET BL0EMB0LLENBEDRIJF. De plaatsvervangende rijkebemiddelaar mr. H. Bijleveld heeft dc vertegenwoordi gers van de landarbeidersbonden en van ongeveer 20 niet-georganiscerdo patroons in het bloembollenbedrijf, uitgenoodigd tot oen bespreking op Donderdag^ Op deze conferentie zal blijken, welke bezwaren sommige patroons nog hebben, om niet tot de onderteekening van het contract over te gaan. FEESTVREUGDE TE ARNHEM VERSTOORD. Winkeliers verwijderen de feestversiering. De feesten tor gelegenheid van het 70O- jarig bestaan van de stad, die thans een week duren zijn door ernstige wanklanken verstoord. Ónder de winkeliers in de bin nenstad is ernstige ontstemming gerezen, doordat de burgemeester geen toestem ming wilde verleenen voor vermakelijkhe den, op ruime schaal in diverse stadswij ken, als gevolg van het feit, dat B. en W. aan de organisatoren van het Lunapark (hot officieele herdenkingscomité) het mo nopolie van de vermakelijkheden hadden verleend. De drukte in vele winkelstraten bleef daardoor beneden verwachting. Ver schillende winkeliers en buurt vereenigin- gen hebben in de laatste dagen bij B. en W. aangedrongen op toestemming voor meer vermakelijkheden. Zaterdagmiddag hebben B. en W. dit verzoek definitief afgewezen. Gevolg was, dat winkeliers van een aantal straten be sloten, de straatversieringen weg té ha len. Onder de tonen van de Treurmarech van Chopin zijn Zaterdagmiddag de slin gers en versieringen in de Koningstraat (waar het gemeentehuis is gelegen) ver wijderd, terwijl de vlaggen werden binnen gehaald. Zooals begrijpelijk was er veel belangstelling van de zijde van het pu- biek, terwijl de politie een oogje in het zeil hield. Andere straten zullen dit voor beeld volgen. Men overweegt zelfs, in de Koningstraat rouwfloersen aan te bren gen. KIPPEN- EN EENDENHOUDERIJ. Namens den Minister van Economische Zaken, maakt de Regeeringscommissa- ri8 voor de uitvoering van de Garantiere geling 1933 ten behoeve van de kippen en eendenhouderij bekend, dat besloten is de verliezen voor den pluimveehouder op de kleinere kippeneieren tot een gewicht van ten hoogste 55 kg. per 1000 stuks, voor de week van 24 t.m. 20 Juli aj. gedeelte lijk over to nemen, ten bedrage van 40 cents per 100 stuks uitgevoerde kleinere eieren. Ten bate van den eendienhouder is voor eendeneieren het over té nemen gedeelte in het verlies in bovengenoemd tijdvak vastgesteld op 30 cents per 100 stuks uitgevoerde eendeneieren. KERKNIEUWS BENOEMINGEN IN HET BISDOM HAARLEM. Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd Tot Pastoor te Wateringen den Zeer eerw. heer J. H. Visser tot Professor in het Kerkel. Recht aan het Theologicum te Warmond: den Zeer- eerw, Hooggel. heer C. G. van Trigt, thans leeraar van het Kleine Semenarie „Hage- veld te Heemstede tot Directeur der Congregatie van de Arme Zusters van het Goddel. Kind en tot Rector van het Gesticht „de Voorzie nigheid" te Amsterdam: den Zeereerw. heer W. J. J. de Jongh. thans leenaar van het Klein Seminarie „Hageveld" te Heem stede tot Pastoor te Ilpendam den Weleerw. heer J. A. Voorham, thans Rector van het St. Aloys. Gesticht te Amsterdam. UIT DE OMGEVING LISSE EERSTE PLECHTIGE H. MIS. FATHER A. KERKVLIET Onder begunstiging van heerlijk zomerweer maakte katholiek Lisse zich Zaterdagavond weer op om een van zijn parochianen, de eerw. heer A. Kerkvliet, als pas gewijd pries- ier op feestelijke wijze van het station te ha^ len en de feestvierende parochie binnen te leiden. Het was ditmaal een langen stoet, welke zich te ruim half zeven in beweging zette; wij telden niet minder dan 19 auto's! Toen de trein te 7.04 het station bereikte, had zich een eerewacht van leden der Jozef gezellen, getooid met sjerpen in pauselijke kleuren, op het perron opgesteld, waartus- schendoor de neomist, voorafgegaan door de permanente commissie van ontvangst, de door den heer Lieverse e.c. mooi versierde wacht kamer bereikte, waar hij werd opgewacht door zijn familie, de plaatselijke geestelijkheid, be nevens eenige paters, studenten en verdere belangstellenden en een zevental bruidjes. Een dezer laatsten, een nichtje van den neomist, verwe'komde hem met een mooi gedichtje, waarna de jonge priester allen den zegen gaf. Na de gebruikelijke begroeting werden de auto's bestegen in dezelfde volgorde als de vorige week. Achter auto no. 3, waarin de zeereerw. heer pastoor, de neomist en diens moeder hadden plaats genomen, volgde er zes met eerw. heeren geestelijken, terwijl in de tien overige de familieleden en genoodigden waren gezeten. Een dubbele rij Jozefgezellen reed per rijwiel voor den stoet uit, terwijl aan villa „Veldhorst" de Jonge Wachters in hun mooie uniform onder leiding van de reeds vorige week genoemde jeugdleiders en de har monie „Adolf Kolping" stond opgesteld. Langs den geheelen weg, de oude Stations weg en Heerenweg, welke de stoet volgde, wapperde van de huizen het Vaderlandschen dundoek en overtrof de publieke belangstelling nog die der vorige week, waar natuurlijk het prachtige weer meewerkte. Onder de lustige tonen van „Adofl Kol ping" en het gebeier der klok bereikte de feestelijke stoet de kerk, waar ze werd opge wacht door een 20-tal grotere bruidjes, die met palmen een triumphboog vormden, waar door de neomist, familie en geestelijken de prachtige St. Agathakerk binnentrokken, on derwijl het muziekcorps het machtige „Aan U, o Koning der Eeuwen" ten gehoore bracht. De belangstelling bij de kerk was enorm, zoodat ook deze weldra was gevuld met geloovigen, terwijl ook eenige niet-Katholieken belang ble ken te stellen in dit plechtige gebeuren. Aan het rijk met groen en bloemen versierde hoofdaltaar werd door den neomist een plech tig Lof gecelebreerd, geassisteerd door de eerw. heeren A. Hermus uit Zevenbergsche- hoek als diaken en W. de Wijs uit Standaard buiten als subdiaken. Ter tegemoetkoming van de honderden be langstellenden, welke na beëindiging van het Lof buiten stonden te wachten, werden na het Lof direct de auto's bestegen en werd met zooals meest gebruikelijk is, eenige oogenblik- ken aan de pastorie vertoefd. Overeengekomen was intusschen tusschen de commissie van ontvangst, de, harmonie en verdere geleiders om naar de ouderlijke wo ning van den neomist in de Molenstraat een eindje om te rijden, om, begunstigd door het mooie weer, het grootste gedeelte der parochie getuige te doen zijn van den feestelijken in tocht. Zoodoende toog men vanaf de kerk langs Heerenweg, Nieuwstraat, Wilhelmina- straat, Julianastra&t, Kanaalstraat, naar de Molenstraat. Waren we verbaasd van de be langstelling langs genoemde straten, in de Mo lenstraat en in de omgeving van de mooi ver sierde ouderlijke woning, stonden de menschen als opeengepakt. Nadat allen waren uitgestapt bracht de neomist, die geheel onder I den in druk bleek te zijn door zoo'n enthousiaste ont vangst, in eenige goedgekozen woorden dank aan allen, die hem zoo'n hartelijke en blijde incomste in zijn parochie hadden bezorgd. Hij beloofde hun zijn gebed, doch vroeg weder- keerig hunne gebeden voor zijn missiearbeid. Nadat Jozefgezellen en Jonge Wachters voor de woning van den neomist een défilé hadden uitgevoerd, begaven de commissie van ont vangst en autorijders zich naar de pastorie waar zij zich in de groote zaal vereenigden. Hier bracht de zeereerw. heer pastoor een woord van dank aan het comité van ontvangst welke weder op zoo voortreffelijke wijze had gezorgd voor een passende ontvangst van den jeugdigen priester in zijn geboorte-parochie. De heer Warmerdam dankte de heeren auto rijders voor hun betoonde bereidwilligheid en den zeereerw. heer pastoor voor zijn hartelijke woorden en zijn gulle gastvrijheid. Wij hoor den daar van den zeereerw. heer pastoor, dat de weleerw. heer Kerkvliet het tweede dozijn volmaakt van priesters, welke de laatste veer tig uit de parochie van de H. Agatha zijn voortgekomen! Voorwaar een blijk dat Gods zegen op deze parochie rust! Was de Zaterdagavond voor den neomist en diens familie een avond van indrukwekken de plechtigheid en een avond van inwendig ge nieten van het laaiend enthousiasme der pa rochianen, de Zondag zou de kroon op het werk zetten. In de stralende morgenzon togen een groot aantal geloovigen ter kerke om getuigen te zijn bij dit plechtige Misoffer, op te dragen door den neomist. Het ruime kerkgebouw was geheel gevuld, toen het zangkoor onder leiding van den heer W. J. Mizee, het meerstemmige „Veni Creator" aanhief van Cornmuller. Hier na begon het H. Misoffer. De neomist werd geassisteerd door de eerw. heeren A. Hermus als diaken en W. de Wijs als subdiaken, ter wijl als ceremoniaris fungeerde de weleerw. heer Raaphorst. De zeereerw. pater Koppen draaier uit „Huize Pius" fungeerde als presby- ter-assistens. Na het H. Evangelie beklom de zeereerw. heer B. A. Lasance, oud-kapelaan van deze pa rochie, thans pastoor te Diemerbrug, de kansel voor de te houden feestpredikatie. Tot tekst had zijneerw. gekozen: „Hic est Filius mcus dilectus in quo mihi beno complacui: Dit is mijn welbeminde zoon, in wien Ik mijn wel behagen heb". Na afloop van deze plechtige H. Mis, werd gezongen de priestercantate van Dobbelsteen, waarmede deze indrukwekkende plechtigheid werd besloten. Des namiddags was er in het Patronaatsge bouw van 2 tot half 4 uur receptie, waarvan door een groot aantal parochianen werd ge bruik gemaakt, terwijl er te vier uur door den neomist een plechtig Lof werd gecelebreerd met „Te Deum Laudamus", waarmee deze plechtige feestdag was geëindigd, doch door de familie in intiemen kring nog eenigen tijd werd voortgezet. Het is voorzeker een dag geweest, welke zoowel voor den jeugdigen mis sionaris als diens familie in aangename en dankbare herinnering zal blijven! WARMOND DE OVERHEID EN DE PUBLIEKE ZEDEN De R.K. kiesvereeniging hield een druk bezette ledenvergadering in hotel „De Zon" alhier. Nadat door den voorz, de vergadering met den christel. groet was geopend, ^ee^e hij allen welkom. Vooral den pastoor, den ka pelaan, wethouder Zwetsloot en de opgekomen R.K. raadsleden. Hoewel het warm zomerweer zich niet leent om te vergaderen, maakten om standigheden, waaronder een verzoek om een vergadering te willen beleggen, deze verga dering noodzakelijk. Spreker uit de hoop, dat de besprekingen waardig moge blijven en niet persoonlijk zullen worden. De secretaris las de notulen der vorige bij eenkomst die onder dankzegging worden goed gekeurd. Ingekomen was een schrijven met be trekking tot candidaatstelling voor het be stuur, der R.K. Kamercentrale Leiden. Behal ve de aftredende leden die herkiesbaar wa ren, werden candidaat gesteld de heeren A. H. A. Burcksen en H. L. van Delft. Vervol gens een ingekomen schrijven voor de can didaatstelling voor afvaardiging naar den Partijraad. Hiervoor werden geen candidaten gesteld. Daarna werd mededeeling gedaan van een ingezonden dringend verzoek onderteekend door een 17-tal leden der kiesvereeniging, om deze vergadering uit te schrijven en te spre ken over den onzedelijken toestand in deze gemeente, met het oog op de kleeding, welke van vele beoefenaars der watersport in strijd is met alle begrippen van zedelijkheid. Nog was ingekomen een schrijven met be trekking tot de wijziging der bouwverordening I ingezonden door de heer C. M. van Slyn Jr„ welk schrijven slechts gedeeltelijk wordt voor gelezen, omdat dc inzender daarin ccnigzins persoonlijk is, en het schrijven mededeelingen bevat, die niet bewezen konden worden. De voorz. opent thans de bespreking. De heer den Dunne het woord verkrijgende, zegt, dat wij vrij leven in ons landje, doch die vrij heid moet niet worden bandeloosheid. Spre ker wijst in deze op onze verantwoordelijkheid als Katholieken, die niet anders dan een pro test kunnen doen hooren wegens dc schaamte- looze kleeding die hier in Warmond door be zoekers van de watersport de goeden niet te na gesproken gedragen wordt. Met klem wil hij bij de R.K. fractie aandringen om hier tegen te waken en de protesteeren ter plaatse, waar hun alleen daartoe de gelegenheid gege ven wordt. De verordening in deze gemeente met betrekking tot het zich vertoonen in on geoorloofde kleeding moet worden aangevuld cn strengere toepassing is zeker noodzakelijk Z.i. wordt hier in Warmond met deze veror dening door hen die voor de naleving hebhen te waken, teveel de hand gelicht. Ook de heer de Blanken uit zijn protest. Spr. was op een raadsvergadering, waar de heer Weyers onzedelijke kleeding besprak en waarop de voorz. antwoordde: er is een ver ordening op de kleeding, terwijl dc overige raadsleden zwegen. Een R.K. raadslid vond het loopen in zwempak niet zoo heel erg, als het maar niet te klein was. Zulke raadsleden, daar hebben we niets aan. Tegen hun houding moe ten wij hier protesteeren. De heer Sikking be sprak de verordening op het zwemmen, waar op de politie te weinig toezag. Hem is over komen dat hij zwom even voorbij de jacht haven 't Fort en kreeg een vermaning van de politie, die hem zeide, dat hij wel op voldoen den afstand uit de bebouwde kom zwom, doch hem in overweging gaf zich in den vervolge iets verder te verwijderen. Spr, wees toen dien veldwachter op het zwemmen in de kom van het dorp, n.l. in de jachthaven 't Fort cn Cie- co, waar veelvuldig gezwommen werd. Hij kreeg toen ten antwoord: wij kunnen overal niet toezien. Dit is z.i. geen houding. Al is hij Warmonder en zijn zij die in de jachtha vens zwemmen sportmenschen, de verordening moet eerlijk worden toegepast. Zijn plan is, wanneer hij het zwemmen in deze havens weer constateert, daarbij te gaan zwemmen, om een bekeuring uit te lokken. Wat dit mede voor heeft, dat dan ook de andere vreemdelingen, die daar zwemmen, een bekeuring zullen krij gen, wat thans niet geschiedt. Het schijnt, dat de sportlieden hier in deze gemeente, datgene kunnen doen, wat zij wenschen, en hiertegen moet spreker ten strengste protestceren. De beer van Rijn bespreekt het ongepast gekleed zijn in bootjes en vaartuigen die door de Lee- de varen en zou ook gaarne toezicht zien op het land, waar men dikwijls zeer ongepaste dingen ziet en de landbouwers zelf genood zaakt worden, daarachter heen te trekken, wat toch zeker niet tot hun taak behoort. Ook hier is politietoezicht dringend noodzakelijk. De voorz. antwoordt, dat waar de verorde ning in verband met de voorstellen van den heer den Dunne zullen moeten worden aange vuld, hetgeen de R.K. fractie zal worden ver zocht, ook het zich gedragen op het land, waar over de heer van Rijn spreekt, kan worden opgenomen. De heer de Vroomen zegt, bij den inspecteur van politie op een andere plaats een onderzoek te hebben ingesteld naar de waarde van de alhier geldende verordening, die hem heeft medegedeeld, dat op overtreding der hier geldende verordening op de kleeding zeker een veroordeeling moet volgen. Van veroor deelingen in deze heeft hij nog nimmer ge hoord. Ook spreker dringt op sterke toepas sing der verordening aan. De heer A. van Stcyn is het met het gespro kenen door de vorige heeren volkomen eens. 't Is treurig, aldus spreker, wat wij hier in Warmond tegenwoordig alle dagen te zien krijgen, terwijl de overheid niet optreedt. De voorz. zou in verband met het gesprokene ook een beroep willen doen op de winkeliers en een schrijven willen richten tot de R. K. mid- denstandsvereeniging en deze verecniging ver zoeken, dat door de winkeliers een actie wordt op touw gezet, om in hun winkels niet toe te laten personen in ongepaste kleeding, nog minder aan hen te verkoopen. Wanneer all!* winkeliers hieraan medewerken, zal deze ac tie zeker doel treffen. De heer C. M. van Styn is ht hier volkomen mede eens, doch een der gelijke actie moet niet uitgaan van de winke liers. De overheid zelf moet hier het voor beeld geven. Geschiedt dit door de overheid, dan is de taak van den winkelier gemakke lijker. Zonder de hulp van de overheid is door hen weinig te bereiken. Ook de heer den Dunne vindt het niet goed, dat de actie van de winkeliers uitgaat. Men moet hier niet werken met omwegen. De taak der overheid is het, te waken voor de zedig heid. De voorz. antwoordt, dat wij hier bijeen zijn om middelen tegen het kwaad te beramen. Wat spreker gezegd heeft met betrekking tot den winkelier, dit is ook een middel. Tevens besprak de voorz. hel gevaar, wanneer op een eventueel verbaal geen straf zou volgen. Waar blijft de uitwerking der verordening als de rechtbank op een verordening geen vat heeft? De heer den Dunne antwoordt daarop, dal er dan iets aan de verordening mankeert. En dan is aanvulling en verbetering een eerste vereischte. Nog verscheidene leden voeren om trent deze aangelegenheid het woord, waarna de heeren van Styn en Kortekaas nog wezen op het harde varen. Warmondsche schippers worden, wanneer zij in deze ecnigszins in over treding zijn, direct bekeurd. De sport echter, mag alles doen. Al varen dezen als onbezon- nenen door dc I.eede, de politie grijpt niet in, doch wee als zij die varen voor hun bedrijf het durven wagen te sloomen door de groote sloot of iets tc hard door de Lcede om spoedi ger thuis te zijn of vlugger te kunnen uitvaren om zaken te doen, dan is de politie er als de kippen bij. De sport mag meer dan elk War- wonder. Nog meerderen uiten hun bezwaren, waarna de heer Th. J. de Vroomen zegt, dat over dit onderwerp nog wel uren, ja dagen kan gesproken worden, doch dat geeft alle maal niets. Hij wil onmiddellijk krachtig in grijpen en een schrijven richten tol den minis ter van Justitie opdat deze de overheid van Warmond op haar plicht met heirekking lot het naleven der zedewetten, wijst. De voorz. geeft in overweging dit schrijven vooralsnog niet in te zenden, maar trachten verbetering te krijgen en hierin de medewerking te ver-

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 11