KODAK ROLFILM CAMERA FOTO JONKER - LEIOEN - APOTHEKERSDIJK 7 VRIJDAG 21 JULI 1932 DE LEIDSCHE COURAPft EERSTE BLAD PAG. 2 BAROMETER. TELEGRAFISCH WEERBERICHT naar waarnemingen verricht in den morgen wan 21 Juli 1933, medegedeeld door het Kon. Ned. Meteorol. Instituut te De Bild*. Hoogste barometerst.: 766.0 te Danzig.^ Laagste barometerst.: 759.6 te Reykjavik Verwachting tot den avond van 22 Juli: Meest zwakke wind aanvankelijk veran derlijk, later uit Westelijke richtingen gedeeltelijk bewolkt, aanvankolijk regen of onweer, koeler. Do depressie bij de Sohotsohe kust vul de verder op, zoodat thans de laagste ba rometerstand op IJsland wordt aangetrof fen ,159.6 mm.). De hoogste luchtdruk in het waarnemingsgebied is 766.0 mm. te Dantzig en Rost, zoodat de luchtdruk- gradienten over geheel West Europa zeer gering zijn, en vrijwel nergens windkrach ten boven drie sohaaldeelen boaufort voor komen. De geringe luchtbeweging werkt het ontstaan van plaatselijke onweders zeer in de hand. On weder met zware re gen kwam voor in Dyon (28 mm.), Yar mouth (16 m.m.) en Blaavandshuk (16 mm.) bremen (12 mm.; Over ons land ligt thans een onweerssecundaire, die hedenavond of hedennacht nog wel regen en on weder zal brengen, daarna ie Westelijke wind met tijdelijk iets koeler weer waarschijnlijk. LUCHTTEMPERATUUR. Temperatuur des middags te half drie 25.2 gr. LICHT OP VOOR FIETSERS Van Vrijdagnamiddag 9.37 uur tot Zaterdagmorgen 4.34 uur. HOOG WATER. Te Katwijk: Zaterdag 22 Juli voorm. 1.33 en nam. 3,44 uur. WATERTEMPERATUUR: Zweminrichting Hooge Rijndijk om 7 uur 2345 gr. 0. Zweminrichting „De Zijl", om 7 uur: 23.— gr. O. CONSULTATIEBUREAU VOOR MOEILIJKE KINDEREN. Aan het jaarverslag van het Comité tot instandhouding van een Consultatiebureau voor Moeilijke Kinderen te Leiden over het tijdvak 31 Mei 1932 tot 31 Mei 1933 is het volgende ontleend: Dr. Van Stipriaan Luiecias, de leider van het Bureau, hield geregeld des Zaterdag middags van half 2 tot 3 uur zitting in het gebouw Boerhaavestraat 21, alhier, bijge staan door de maatschappelijke werkster: mejuffrouw S. Kuipers. Op ons verzoek aan B. en W. om een subsidie voor ons bureau is tot op heden nog niet beslist. Wel is bericht ingekomen, dat wij, voordat het College kan besluiten, eerst moeite moeten doen een financieelo basis te leggen, door aan verschillende bij zondere soholen te verzoeken een bijdra ge te geven. Van alle besturen der bijzon dere scholen ontvingen wij daarna een jaar- lijksohe bijdrage. Aan verschillende buitengemeenten, die kinderen voor onderzoek zonden, hebben wij om een kleine' jaarlijksche vergoeding verzocht. Al deze gemeenten, zonder uit zondering, hebben geantwoord, dat, hoe sympathiek zij tegenover ons werk ook staan, zij wegens do tijdsomstandigheden geen jaarlijksche bijdrage aan ons kunnen geven. Onze wensch, reeds geuit ia ons verslag over het tijdvak 15 April 1931 tot 31 Mei 1932 om financieel in staat gesteld te wor den, kinderen, die tijdelijk uit hun milieu moeten worden verwijderd en niet in aan merking komen voor een vakantiekolonie, te doen opnemen in een ander gezin, is helaas nog niet in vervulling gegaan. In de laatste vergadering deelde onze voorzitter mede, dat hij om andere drukke werkzaamheden, van het voorzitterschap wil ontheven worden. Hij gaf in overweging prof. mr. J. M. van Bemmelen te verzoe ken, dit over te nemen. Deze verklaarde zioh hiertoe bereid, terwijl de beer Kuilman genegen bleek als lid in het bestuur zitting te blijven nemen. Op 31 Mei 1933 was het leden-aantal 30. Het Instituut voor Praeventieve genees kunde alhier verleende ook dit jaar weer gratis localiteit, aan de Boerhaavestraat, alhier. Het financieel verslag van den penning meester geeft aan inkomsten en uitgaven een bedrag van 1322.15}^ met een saldo van 695.85 >4. Op het spreekuur Woensdagsmiddags kwamen 194 bezoekers, waaronder 80 nieu we gevallen. Deze waren als volgt verdeeld: gezonden door: Kindergeneeskunde 26, School 7, Voogdijraad 7, „Rhijngeest" 6, Spontaan 10, Medicus 12, Schoolarts 6, Con sult. bur. alcoholisten 1, Oogheelkunde 1, Intern, geneeskunde 1, Predikantsvrouw 1, Geestelijke 1, Gesticht 1, tezamen 80. Leeftijd: Kleuters (26 jaar) 23, School kinderen (614 jaar) 45, daarboven (14 20 jaar) 12. Uti Leiden 48 kinderen. Andere plaatsen 32 kinderen. De sociale werkster bracht 295 bezoeken, 6794 67., X li, HET MOOIE FORMAAT m "7 TIJDELIJKI l9U VAN ALPHEN'S HALL AUTOMATIC Automaten zijn thans zoo ingeburgerd in onze maatschappij, dat we er eigenlijk niets meer over behoeven te schrijven, 'n Hall auto matic is echter wel iets nieuws voor de Sleu telstad en voor ons land. Hier toch wordt het: „bedien u zelf" voor het eerst in volle werke lijkheid toegepast, wijl er hoegenaamd geen buffet of bediening is. Gisteravond heeft de fa. G. v. Alphen, N. Rijnhoek Hooigracht, 'n dergelijke automa tic in gebruik gesteld. Deze hall is gebouwd door de fa. G. Splinter en Zn., alhier, onder architectuur van den heer P. J. Determan uit Amsterdam, Men vindt er vier koude auto maten, b.v. voor gebak, slagroom en verschil lende salades en aan de andere zijde vier war me automaten voor croquetten, nierbeignets, garnalen- en vleeschbroodjes en appelgebak. Elke automaat heeft elf vakken, zoodat er in totaal 88 porties tegelijk voorgezet kunnen worden. Links en rechts bevinden zich nog twee étalagekastjes, waarin de kok zijn kun de kan demonstreeren in den vorm van ge bak, fijne schotels, enz. Papierbakken zijn aangebracht om den koopers gelegenheid te geven papier, schaaltjes enz. daarin te depo- ren en niet op straat te werpen. Het geheel is gebouwd op 'n oppervlakte van slechts 2^ M2., zoodat de heer Determan eer van zijn werk heeft. Bovendien zijn de kleu ren zoo stemmig mogelijk gehouden, zoodat deze hall een uitnemenden indruk maakt. DEMPING LEVENDAAL Een voorstel tot demping van het Levendaal zal spoedig bij den Raad worden ingediend. Het zou het plan zijn van B. en W. aldus weet „Vooruit" mede te deelen om dit werk in werkverschaffing te doen uitvoeren. Er bestaan twee plannen, een om het Leven daal te dempen tot aan de Korevaarstraat en het laatste gedeelte tot de Steenschuur open te laten, en een plan om alles te dempen. Arbeidsbeurs Op den 20sten Juli waren 2525, (v. j. 2672) werkzoekenden ingeschreven. Voor het examen nuttige handwerken is te Rotterdam geslaagd mej. P. H. J. Valken- hurgh, alhier. Voor het R.K. Mulo- Haag geslaagd P. Brussel, Pellekoorne, allen alhier. zijn te Den Goddijn en A. terwijl 179 kinderen ter nadere observatie bij haar aan huis kwamen spelen. Ook dit jaar hebben wij er den nadruk op gelegd, dat wij in do eerste plaats een adviesbureau zijn, terwijl ingrijpende be handelingsmethoden niet op ons terrein liggen, hetgeen niet wegneemt, dat aan het advies in vele gevallen voorafgaat een lan gere observatieperiode, die dan tevens ge legenheid biedt voor behandeling van de lichtere gevallen, die daarvoor in aanmer king komen. Om tot een juist inzicht in de gevallen te komen, concentreerden wij ons bij voorkeur op heb gadeslaan van het kind, zonder dat dit het gevoel heeft pa tiënt te zijn. Hierdoor bleef het onder zoek op het bureau zelf tot een minimum beperkt; vaak was dit maar een eerste kennismaking, terwijl psychiater en kinder arts beoordeelden, of een nauwkeurig spe cialistisch onderzoek geëischt was. De ver schillende afdeelingen van het Academisch Ziekenhuis, met name de polikliniek van prof. Gorter en die van prof. Carp, waren steeds bereid ons hierbij te helpen. De nadruk bleef echter vallen op: speel middagen, contact met gezin cn school en de in een meer vertrouwelijke sfeer dan een bureau, gevoerde gesprekken, vooral met de oudere kinderen. Voor alles moeben o.i. de kinderen het gevoel hebben op hun gemak te zijn en vrij uit te kunnen spreken. Verschillende ma len gebeurde dit zoo, dat het kind van het bestaan van het bureau en onze taak daar bij niets vermoedde. Indien dit noodig was, werd het advies van sckooldeskundigen ingeroepen. Het zou ondoenlijk zijn, aile factoren, die het kind moeilijk maken, uitvoerig te bespre ken. Conflicten mot het gezin behooren tot de meest voorkomende oorzaken. Wan neer de ouders bereid zijn mede te werken, kunnen dit onze dankbaarste gevallen wor den. In do prille jeugd zijn de moeilijkhe den dikwijls nog vrij gemakkelijk tot een oplossing te brengen. Twee- en drie-jarigen behooren gelukkig niet tot de zeldzame be zoekers van ons bureau. Opmerkelijk is telkens weer de invloed, die deze conflicten ook op de lichamelijke gezondheid van het kind hebben. In hot bijzonder denken we hierbij aan onzinde lijkheid bij oudere kinderen. Dat hiernaast ook kinderen met aangebo ren of vroegtijdig verkregen geestelijke af wijkingen ons bureau bezochten, spreekt vanzelf. Hoewel hier meestal mot een en- Uitverkoop van Zomerjaponnen voor Serie-prijzen vanaf 98 ets. 54 Nieuwe Mousselines 19 reeds vanaf Moderne Ruitstof 94 zeer mooi, 80 cM. Jarretellegordels 97^ met 4 jarretelles Tafellakens m. gekl. 94 rand, 100 X 100 Dezelfde, in de maat 120 X 1 Prima Witte Wafel- A A doeken, 60 X HO Indanthren Sport- 1 linnen, 80 oM. Gekleurd Matting Ofi y. sportkleeding Uni gekl. Flanei 19^ als reclame Wit Flanel 1 9 kwal. Speciaal" Zijden JQ Dameskousen 59 Baret Alpins 99 alle kleuren Ping-Pong Barets 1 nouveauté, chique Poloshirts, alle ma- 4C ten en kl., vanaf Shantung Blouses Q9^ buitengew. goedkoop Elegante Wollen Pull overs, sportieve QQ frissche kleuren Haariemmerstr. Ajour QC Dameskousen Flatlock Dames fi9^ Directoires Flatlock Dames 7C Camisols Congolinnen Lakens C9 2-persoons Sloopen met 1Q^ overslag Gestr. Heeren Over- OO hemden m. 2 brd. Heeren Nethemden 4C en Pantalons Khakj Overalls 1 C7 stenk, flinke maat Rieten Reismanden 4Q m. lederen hoeken Rugzakken, groote CA sorteering, vanaf Laklederen 1 9C Hoedkoffers A#lü Maandag zijn onze Magazijnen den geheelen dag geopend EIGEN STCHULD. Winkelier klaagde een dozer dagen zijn nood over het feit, dat hij bijna geen klanten meer uit Aarlanderveen, Bodegraven, Boskoop, Hoogmade, Nieuw koop, Nootdorp, Stomp wijk, Warmond, Zoetermeer, enz. enz. in zijn* winkel zag. Wij hebben hem gezegd, dat hij personen van nog veel meer plaatsen uit zijn winkel houdt omdat hij slechts enkele, van de meer dan zestig plaatsen, die De Leidsche Courant bereikt, genoemd heeft. Die plaatsen, waarvan de bewoners veel in Leiden koopen bereikt men door te ad- verteeren in De Leidsche Courant. Daar had genoemde winkelier niet aan gedacht. Hij heeft het tijdig ingezien. Het was gelukkig nog niet te laat. (Adv.). kei advies kon worden volstaan, moeten wij toch met nadruk er op wijzen, dat ook hier meer bereikt kan worden, dan men vroeger wel meende. Zeer verzwarend voor de moeilijkheden bleek voorol de crisis op economisch ge bied. Met verschillende maatschappelijke instellingen hadden we een vruchtbare sa menwerking. Zooals reeds boven vermeld, blijft het ge ven van adviezen hoofdzaak, hoewel een enkelen keer een eenvoudige j>sychiische therapie werd toegepast. Wei blijkt een geregelde controle van groot belang. Het is een verheugend ver schijnsel, dat verschillende malen ouders, ook na lange ren tijd, voor nieuwe moeilijk heden weer den weg na-ar ons wisten te vinden. Misschien kan op den duur een consulta tiebureau nieuwe inzichten op opvoedkun dig gebied, ook voor groote kringen, helpen verbreiden. R.K. Muziekkapel „Perosl". De R.K. Muziekkapel „Perosi" zal a.s. Zon dagavond om 8 uur een concert geven in den theetuin (Oud-Hortuszicht). Als bijzonderheid wordt hier vermeld, dat op dit concert bij het uitvoeren van „Dans le jardin d'un Monastere" (de Kloostertuin) het R.K. zangkoor „Sancte Greogri" zijn medewer king zal verleenen. Tevens wordt er op gewezen, dat werkloozen aleen vrije toegang hebben op vertoon van hun kaart. Handelsregister K. v. K. W ij z i g i n g. 426. J. G. Verhoog, Leiden, Doezastraat 10, vleeschhouwerij. Wijz. uit- geoef. bedr. thans: rund-, kalfs- en var kensslagerijannex fijne vleesch waren. N. Gevolm.: J. A. C. Verhoog, Leiden. Opheffing. 326. W. Piek, in liquida tie, Alphen a. d. Rijn, Haze veld 14, steen fabriek. Nieuwe inschrijving. 6226. N.V. Gebroeders van der,Loan's Handel Mij., Voorhout, Jac. van Beieren weg 19, koopen en verkoopen van land- en tujnbouwbehoef ten enz. Dir.: C. J. van der Laan, Voorhout en N. J. van der Laan, Voorhout. Comm.: G. van Gooswilligen, Schipluiden en H. J. Wijnen, Rijswijk. Maatsch. kap.: 10.000. waarvan geplaatst en gestort: 4000. De heer St., die eenige weken geleden op den Haagweg onder Waasenaar door een auto werd aangereden en zwaar ge kwetst is aan de gevolgen van de opgeloo- pen blessure® overleden. Op 35 Juli a.s. hoopt de heer F. Simons alhier zijn veertigjarig jubileum als wolver ver bij de firma P. Clos en Leembruggen te herdenken. Ten nadeole van B. alhier is gisteren en handwagen ontvreemd. UIT DE RIJNSTREEK BODEGRAVEN MOTORRIJDER VERONGELUKT Na enkele uren gestorven. Gistermorgen reed een motorrijder N. de, V. uit Noordwijk, autobuschauffeur aldaar, met een flinke vaart door de kom der ge meente. Bij de bocht ging hij waarschijnlijk wat te schuin, en kwam met het voetsteunstuk over het trottoir en kantelde. Zwaar gewond is de ongelukkige naar bet ziekenhuis te Leiden vervoerd, waar hij in den namiddag na hevig lijden is gestorven. SPORT VOETBAL SPORTMAN IZAANLANDIA I. Morgenavond speelt Sportman I tegen Zaanlandia I uit Zaandam 4e klas K. N. V. B. Aangezien deze wedstrijd vriend schappelijk is, zal Sportman eenige nieu we spelers opstellen. Aanvang 6 uur op het Sportmanterrein Groenoordstriaat. WTEt RENNEN DE NACHT VAN RIJSWIJK. Ook het voorprogramma van 8 tot 10 uur Zaterdagavond 22 dezer op de Rijswijksohe Wielerbaan belooft spannend te worden. Er zal in de eerste plaat-s een revanche match verreden worden van de kampioen schappen van Nederland voor amateurs, waarbij van Egmond, B. Leene en Van der Linden aan den start verschijnen. Verder worden er nog vier series sprint voor amateurs en onafhankelijken gereden, waaraan de beste Haagsohe en Rotterdam- sche amateurs zullen starten, gevolgd door een afval race, die altijd zeer in de smaak van het publiek valt. Bij deze Laatste wedstrijden zal men kun nen constateeren, 'hoezeer de wedstrijd routine der jongens is vooruitgegaan, sinds hun regelmatig deelnemen aan de trai- ningsritten van Guus Schilling. Van de amateurs noemen wij: Verkeyen, Bronger, Vreeswijk, Pootjes, Veldhauer, Valk. In totaal nemen 22 renners aan deze wedstrijd deel. Om aan de veelvuldige aanvragen van het publiek te voldoen, deelen wij nog me de, dat tijdens den 25 uur's wedstrijd van 22 op 23 Juli op de Rijswijksohe Baan, de buffetten den geheelen nacht door geopend zijn, zoodat ook na afloop van het slui tingsuur der café's verder consumptie mag worden verstrekt. Koude buffetten wor den opgesteld en wordt op deze wijze ook goed voor den innerlijken mensoh gezorgd. Jan Pijnenburg rijdt mee. Naar wij vernemen zal Jan Pijnenburg zeker starten voor de 25 uurs wedstrijd te Rijswijk die Zaterdag en Zondag wordt ge reden. Het geschil met de Directie der Rijswijk sche wielerbaan dat ontstaan was door de publicatie van een brief welke zgn. van Pijnenburg afkomstig was, maar in werke lijkheid een mystificatie bleek, is bijgelegd. Gemeentelijke Aankondigingen. LAATSTE BERICHTEN Hinderwet TWEEDE KAMER. Vergadering van hedenmiddag. De heer Sneevliet legt de vereischte be- Irftcn af. De heer Knottenbelt trekt zijn interpel- latieaanvrage betreffende maatregelen, tegen kamerleden enz., die afgelegde be- Burgemeester en Wethouders van Lei- den brengen ter a-lgeimeene kennis, dat door hen de beslissing op het verzoek van: a. W. G. Verlaan, om vergunning tot het oprichten van een inrichting voor 't bewerken en rooken van vleesch- waren in het perc. Kraaierstraat no. b. W. Th. den Hollander, om vergunning tot het oprichten van een zuivel fabriek en een bewaarplaats voor benzine in op het perceel Lage Rijndijk no. 6; c. N.V. Fabriek van suikerwerken enz. voorheen Gebrs. Pel, oan vergunning tot het uitbreiden van de fabriek van sui kerwerken in de perceelen Morsohwog nos. 5056; d. de N.V. Nederlandsoho IJsco van vereenigde banketbakkers, om vergunning tot het oprichten van een inrichting voor het vervaardigen van consumptie-ijs in het perceel Heeren- gracht nos. 9 en 11, is verdaagd. Burgemeester en Wethouders van Lei den brengen ter algemeene kennis, dat door hen vergunning is verleend aan: a de N.V. Sajetfabrieken P. Clos en Leem- brruggen en rechtverkrijgenden, tot het oprichten van een fabriek van wollen garens, in het perceel Ververstraat no. 8, b. de Commanditaire Vennootschap Ma chinefabriek „Overrijn" en rechtverkrij genden, tot het oprichten van een ma chinefabriek en constructiewerkplaats in het peroeel Overrijn no. 5; c. Th. den Hollander en rechtverkrijgenden, tot het uitbreiden van de zuivelfabriek in het perceel Kooilaan no. 2; d. C. Hooge veen en rechtverkrijgenden, tot het oprichten jan een brood-, koek- en banketbakkerij in 'het perceel Groenesteeg no. 40; e. L. H. Becherer en rechtverkrijgenden, tot heb oprichten van een handels- en 'boek drukkerij en zetterij in het perceel Steen- schuur No. 5; f. C. J. Oud en rechtverkrij genden fcot. het oprichten van een inrichting voor het bewerken, rooken en zouten van vieeschwaren in het peroeel Levendaal No. 39; g. P. Corba en rechtverkrijgenden, tot het oprichten van een banketbakkerij in het perceel Mare Nos 96-96a. AGENDA LEIDEN. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 17 tot en met Zondag 23 Juli a~s. waargeno men door apotheek: M. Boekwijt, Visoh- markt 8, Leiden. PAS OP DE ZAKKENROLLERS. Deze waarschuwing is inderdaad niet overbodig in dezen tijd, nu velen zioh weder opmaken voor hun jaarlijksch va- cantiereisje. Men is op reis van de gewone zorgen ontheven en daardoor allicht iets argeloo- zer dan gewoonlijk. Dit treft ons telkens wanneer wij de klachten vernemen van velen, die door hee ren van het zakkenrollersgilde zijn ontlast van hun portefeuille. Dezer dagen kwam zioh een toerist bij ons beklagen, omdat hij in Milaan op deze wijze bestolen was. Wij hebben vroeger reeds meermalen in ons blad gewaar schuwd, dab men zijn geldswaarde toch maar niet zoo gemakkelijk voor de „gilde- broeders" beschikbaar moet stellen. In dit opzicht heeft Milaan een treurige ver maardheid en dan weer speciaal het Mila- nesche trambalcon. Er zijn toch genoeg maatregelen te ne men tegen diefstal, in elk geval tegen al geheel verlies van al het geld, wat men bij zich heeft. Opmerkelijk is het, dat gewoon lijk het eerst bestolen worden zij, jie met een groot gebaar van onverschilligheid zeggen: „Dat zullen zij mij niet lappen". Voor dezulken is het wel verdrietig, be halve geld, pas en legitimatiepapieren ook nog het zelfvertrouwen kwijt te raken. Dat de heeren zakkenrollers, vooral de zuidelijken, hun zaak met een zekere gran dezza toepassen, moge blijken uit het hier- bovengenoemde geval te Milaan. Onze zegsman vertelde, dat in zijn porte feuille die hem ontfutseld is, ook zijn pas en verdere legitimatiepapieren aanwezig waren. Daarvoor hadden de nieuwe bezit ters niet de minste belangstelling. Alleen het geld was voor hen interessant, maar zij bleken tegelijkertijd zeer humaan te zijn, want in de eerste de best brievenbus werd de portefeuille met den geheelen burger lijken staat van het slachtoffer onder cou vert gedeponeerd en deze was dan ook zoo gelukkig, althans dit gedeelte van zijn eigendom op het Nederl. Oonsulaat te kun nen terugontvangen. Echter zijn niet alle leden van het „langvingerige gilde" zoo „menschenfreundlich". loften of eeden schenden, in, daar zijn aanvrage niet meer in deze zitting be handeld kan worden. Voortgezet word' de behandeling van het ontwerp der wijziging der L. O. wet. Minister Marchant zet zijn rede voort. CRISIS-ZUIVEL-CENTRALE. De Crisia-Zuivel-Centrale deelt mede, dat voor de week van 23 tot en met 29 Juli 1933 de prijs van het crisis-botermerk op 1.per K.G. en van de vervoervergun- ning van bui tenia ndsche boter op 1.10 per K.G. ia bepaald.

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 2