VRIJDAG 21 JULI 1933 DE LEIDSCHE COURANT VIERDE BLAD PAG. 11 Een prachtige ruitertocht Het 6e Reg. Veld-Artil|erie uit Ceiden over den Afsluitdijk naar Oldebroek. I Kapt. J. M. Mant© schrijft in „Ons Paard'' een interessant verhaal over den tocht, welken het 6e Regiment Veld-Artil- lerie uit Leiden heeft gemaakt via Wie- ringermeerpolder en Afsluitdijk door Friesland, Drent© en Overijssel naar de Legerplaats bij Oldebriek van 1217 Juni j.l. Wij laten het hieronder volgen. 't Is 6.09Langzaam zet de trein van ruim 50 wagens zich in beweging. Onge veer 200 paarden zijn bij het krieken van den dag ingeladen; 12 vuurmonden en evenveel voertuigen stonden reeds Zater dag stevig vastgesjord op de wagons gereed en een half uur geleden was ook het laatste personeel ingestegen. Een der tig minuten waren dan ook geheel verloo- pen met rangeeren en het samenstellen van den onafzienbaar langen trein. Er zou extra hard gereden worden dien dag. Het tempo van 35 K.M. per uur werd namelijk met een nieuwe beremming der wagons tot 50 K.M. opgevoerd. Een tweetal officieren van het bureau spoor wegen van den Generalen Staf was over gekomen om te zien of het remmen der paardenwagens bij deze snelheid naar wensch zou verloopen. Alkmaar is bereikt! De tijd, waarop we in Schagen hadden moeten zijn is reeds lang vervlogen. De locomotief, die met zijn 18 M3 (zegge 18 kubieke meter) water ze ker tot Schagen genoegen had moeten ne men, heeft inmiddels reeds driemaal deze hoeveelheid van dit onontbeerlijke vocht tot zich genomen en tracht goedig het on mogelijke te doen door den trein, die ten gevolge van een onvindbaar lek eenigszins blijft remmen, toch naar zijn bestemming te brengen. Het houdt op met zachtjes regenen Slechts ettelijke uren te laat komen we in Schagen aan en zijn reeds drijfnat, wan neer we tenslotte op kunnen stijgen om den marsch naar Wieringen aan te van gen. Via Kolhorn wordt de Wieringermeer- polder betreden. Breede rechte wegen met prachtige bermen, die dankbaar door de losse ruiters als ruiterpaden worden benut, doen aangenaam aan, wanneer men terug denkt aan de polderwegen in de omgeving van het nog maar kort geleden verlaten Lugdunum Batavorum. Wanneer de regen tijdelijk wat mindert en even wordt halt gehouden, is er een mooie gelegenheid om gezamenlijk ter plaatse nog even te memoreeren, wat in het garnizoen reeds besproken werd n.l. het groot© werk der droogmaking van dit stuk voormalige zee. Men wijst elkan der de boerderijen met dicht geboomte in de verte. Dat is het vaste land van het oude Noord-Holland en van het vroegere eiland Wieringen. Dan wenden de blikken zich naar het nieuwe Slootdorp. Als een speel goeddorp, zonder eenig geboomte, doch fonkelnieuw, doemt het op uit de onafzien bare vlakte, die hier en daar nog dicht be zaaid met schelpen, ook op andere wijze getuigt van haar verleden als bodem eener inmiddels verdreven zee. Een groepje landelijke ruiters, dat zich ©ven vertoonde keert in galop naar Wie ringen terug nu ze de verwachte troepen gezien hebben. Het lange wachten en het slechte weer heeft hen niet kunnen weer houden, doch nu rennen ze dan ook naar huis en doen daar kond van onze uitein delijke komst. Gelukkig heeft de Oommissie, die het regiment op Wieringen had willen verwel komen met muziek, dans en andere geneug ten, begrepen, dat hiervoor de tijd ontbre ken zou, want het lek in den trein en het dito in de wolken zou oorzaak zijn, dat eerst tegen 9 uur een ieder goed en wei in zijn kwartier was aangeland. Twee groote kampschuren van den Wie- Tingermeerpolder herbergden ieder een batterij van 65 paarden en ongeveer even veel manschappen ©n kader. Op het voor malige eiland was de regimentsstaf en ©en batterij ondergebracht. Aan belangstelling was ondanks het late uur geen gebrek. Na dat een ieder langen tijd van zeer nabij het voor hem geheel ongewone schouwspel van soldaten, paarden en voertuigen in oogenschouw had kunnen nemen, werden de burgers tegen het invallen van de duis ternis verzocht het park te verlaten en sliep weldra een ieder gedurende korten tijd den slaap des rechtvaardigen. Enkele kwartieren waren ver van het park verwijderd en om daar den volgen den morgen om half zes weer met de paar den terug te zijn, moest de troep omstreeks half vier weder aan den arbeid trekken. De groote schuren in den polder brach ten weer andere moeilijkheden met zich mede. Hier waren uitgebreide maatrege len noodig geweest om de vele paarden in deze allerminst voor dit doel gebouwde loodsen vast te zetten, en ook het voeren der haver zou hier, evenals steeds onder weg met de middagportie gebeurde, uit de mondzakken moeten geschieden. Zóó dicht bij den Helder kon 't niet uit blijven, dat óók eenig contact tusschen Land- en Zeemacht werd opgenomen. Zoo werd ons gedurende den regen van den 12en door een Marineofficier goed weer voor den 13en voorspeld en op dien dag zelf was, toen we ons omstreeks 8 uur opmaakten om Wieringen via den Oever te verlaten, in de lucht al een druk beweeg van Mari ne-vliegtuigen, die onze positie trachtten vast te leggen en daarmede aan de troep een dankbare afleiding bezorgden. Vóór de pastorie, waar de Duitsche Kroonprins ge durende zijn interneering jarenlang woon de, had de Legerpredikant Ds. Nauta, die den tocht grootendeels zelfs te paard zou meemaken, post gevat en waar de troep hierover tevoren was ingelicht, kon een ieder ook dit geschiedkundige plekje in zich opnemen. Behalve den Dominee reden ook ais non- STICHTING KATHOLIEK GEMEENSCHAPSOORD. EEN OPROEP OM STEUN. Reeds enkele malen werd in de pers de aandacht gevestigd op de Stiohting „Ka tholiek Gemeenschapsoord" welke stich ting ten doel heeft: een centrum t© schep pen van katholieke cultuur, tevens gedacht ais ideaal vacantieverblijf en waarvan den opbouw gesteld wordt tot werkgelegenheid voor jonge werkloozen. Tot verwezenlij king dezer plannen zal de stichting over gaan tot aankoop van een uitgebreid, in landelijke omgeving gelegen terrein waarop het z.g. „Gemeenschapshuis" zal verrij zen tot verblijf van aldaar vertoevende gasten, voorts een clubhuis tot onderdak van grootere groepen en meerdere week end-woningen tot gerievelijk verblijf van gezinnen welke deze woningen gedurende eenige weken gemeubileerd kunnen huren. Op dit oord zullen cultureele retraites, oursussen en weekends wonden georgani seerd, werkgemeenschappen worden ge vormd enz.terwijl het ook beschikbaar kan worden gesteld voor het houden van congressen en ander© bijeenkomsten waar voor thans moeilijk een geschikte gelegen heid is te vinden. Deze plannen zijn naar onze overtuiging zoowel sociaal als cultu reel van zoo breede strekking dat met recht een b'eroep mag worden gedaan op aller belangstelling en steun. Daar is allereerst het scheppen van een reëel werkobject voor onze jeugdige werk loozen, waardoor dezen oproep o i. volko men wordt gemotiveerd. Duizenden jonge menschen loopen doeloos door de straten en gaan ten onder aan den demoralisee renden invloed der werkloosheid. Uit hen groeit een geslacht van verbitterden en ontgoochelden, van innerlijk ontwrichten. Wie iets weet van den lichamelijke en geestelijken nood dezer jonge menschen, voor wie nog zoo weinig gedaan wordt en waarvoor niet, genoeg gedaan kan worden, die begrijpt dat de naastenliefde hier in grijpen moet. Deze jeugd kan slechts ge holpen worden door arbeid en waar deze niet in normalen loondienst te verstrekken is, daar moet zij op andere wijze worden geschapen. Door nu den geheelen opbouw van het Katholiek Gemeenschapsoord" de ont ginning en beplanting der gronden het op trekken der verschillende gebouwen enz. te stellen tot werkobject voor de naar ar beid hunkerende jeugd, wordt hier een ideale arbeidsgelegenheid geschapen met als uiteindelijk resultaat; de tot stand koming van een centrum voor katholieke "cultuur ten dienste van het geheele ka tholieke volk. Zoodra met de werkzaamheden kan worden begonnen, zullen werkkampen worden georganiseerd van jonge werkloo zen die zich daartoe vrijwillig opgaven. De kampen staan onder paedagogische en technische leiding en worden zooveel mo gelijk georganiseerd met medewerking van daartoe aangewezen instanties. Als loon voor hun nuttige arbeid ontvangen de deelnemers een prettig verblijf in de kam pen, voeding en onderdak, ontwikkeling en gezonde ontspanning in de vrije natuur. Wanneer een groep na een of meer weken door een volgende wordt vervan gen, wordt het contact met de vertrekken- den niet verbroken, maar wordt getracht hen ook buiten het oord nuttige arbeid voor de stichting te doen verrichten, ter wijl eenzelfde groep na ©enigen tijd we derom op het oord kan terugkeeren. Zoo zal het mogelijk zijn, de sloopende werkloosheid te onderbreken door weken van gezonde arbeidsvreugde tot herstel van de geknakte lichamelijke en geeste lijke gezondheid van honderden jonge menschen. Dit plan kan echter niet ver wezenlijkt worden dan met aller steun, waarop wij durven vertrouwen. Het is on denkbaar dat ons katholieke volk, zijn jeugd, dat is een deel van zijn beste krach ten en van zijn eigen toekomst, ten onder zal laten gaan Bovendien geldt het hier een arbeidsobject dat ook op zich- zelve besohouwd volkomen be staansrecht en bestaansmogelijkheid heeft. Sociaal gezien, voorziet een vacantieoord voor katholieken in een werkelijke behoef te. Niet minder dan vijftig dergelijke in stellingen van ni et-katholieken is ons land reeds rijk en honderden katholieken maken thans van die instellingen ge bruik omdat ©en katholiek vacantieoord ontbreekt. Het „Katholiek Gemeen schapsoord" wil daarbij meer zijn den lou ter vacantieverblijf, het zal tot een centrum worden vankatho- lieke activiteit, vooral op het breede en gedeeltelijk onontgonnen ter rein der katholieke cultuur. Het bestuur der stichting, in zijn arbeid terzijde gestaan door een raad van bij stand, gevormd door de heeren: mr. dr. Moller, Antoon v. Duinkerken en door de weleerw. heeren rector J. Bots, rector G. Bannenberg en pater J. Colsen C.M. zal niets onbeproefd laten om de stichting aan haar sociaal en cultureel doel te doen beantwoorden. Sinds de eerste publicatie werd reeds zooveel belangstelling en daad werkelijke steun ondervonden, dat uitvoe ring der plannen vrijwel verzekerd is. Voor volledige verwezenlijking is echter nog een zeer groot bedrag noodig, Steunt dan het werk dat wij met Gods hiulp zullen beginnen. Bij storting van minstens f 5.in ons bouwfonds zijt ge reeds medebouwer. Iedere f 10.betee- kent, een week arbeidsvreugde voor een werkgrage jonge kerel. Voor een jaarlijk- sche contributie van f 1.50 zijt ge lid van de „vrienden van het gemeenschaps- oord". Helpt ons met groote en kleine gif ten, al naar uw vermogen. Laat deze eer ste proef om arbeid en ontwikkeling te schenken aan de werklooze jeugd e*n daar door tevens een werk tot stand te bren gen tot nut van den geheelen katholie ken gemeenschap, met uw hulp slagen. Be langstellenden worden gaarne nader in gelicht. Bijdragen te storten op het giro van den penningmeester, den heer J. J. M. Nijst, Sloetstraat 3 Nijmegen, gironum mer 2664. De schenkers bij voorbaat dank. Het bestuur der Stichting, PROF. DR. J. B. kORS, O.P BERNARD VERHOEVEN, Voorz. WILLEM MAAS. JOP. POLLMANN. J. J. M. N. NIJST, acc.-penn. JAN BEERENS, Secr. Amstel 274, Amsterdam. conbattanten nog een Paardenarts en een Officier van Gezondheid mede, eveneens te paard. Hun beider medische hulp werd dan ook af en toe ingeroepen en de laatste was een echte „Wonderdoktoor". Mannen, die door een trap op hun oog onkenbaar ver minkt bij hem kwamen en zich voor him verder leven geschonden waanden, werden bij aankomst in Oldebroek, danlk zij veel „Leinwand und Watten'' aangevuld door juisten medischen blik, weer als „beaugar- <;on" ontslagen. Te 8.47 werd op 13 Juni door de eerste militaire colonne de afsluitdijk betreden. Had de troep de Wieringermeerpolder met min of meer gemengde belangstelling op genomen, thans kwam er iets, dat tot een ieder sprak. De zeer breede afsluitdijk zel ve, de sluizen, de onafzienbare lengte, kort om alles maakte een overweldigenden in druk en zal lang in het geheugen van den troep blijven. De paarden, die dozen dag een 60 K.M. moesten trekken, hadden het over het 31 K.M. lange dijkgedeelte bij het mooie weer van dien dag niet zwaar. Het grootendeels betonnen wegdek bracht voor hen het ge wicht der voertuigen tot een minimum terug. Ongeveer waar de Friesche grens den afsluitdijk kruist, doch rekening houdende met het eenige punt, waar ook lafenis voor den troep te krijgen was, werd het regi ment namens, den Oomissaris der Koningin in Friesland, opgewacht door den Districts Commandant van de Koninklijke Maré- chaussée te Leeuwarden, den lsten Luite nant van der Kroon. Aardig was hier ook de origineele ge dachte van den heer en mevr. van der Kroon om het regiment, bij hoofde van zijn Chef, bij het overschrijden van de Friesche grens, door hun jeugdig in de kranige Maréchaussée-uniform gek'eed zoontje een Friesche kruidkoek te doen aanbieden, van welke gebeurtenis dan ook vele dag bladen op hun photopagina getuigenis af legden. Van hier af, tot op het punt, waar we Friesland drie dagen later zouden verlaten, hébben we mogen profiteeren van de prach tige organisatie van zijn korps. Ook uit Bolsward ons nachtverblijf voor dezen dag waar alreeds de typisch Friesche toren vlagt, waren 2 rijksveldwachters aan gekomen om ons daarheen te begeleiden. Vermelden we verder nog, dat ook Poly goon voor een persfotograaf gezorgd had en dat reeds hier de eerst© belangstellende Friezen ons tegemoet kwameü, dan moge blijken welke belangstelling ons straks aan gene zijde van den„Aansluitdijk", want zóó noemen de Friesohe „famkes'' dit kunst werk, waarlangs hun HoLlandsche broeders en zusters voortaan voor hen bereikbaar zijn, te wachten was. Evenals weleer eenige honderden jaren geleden ook Graaf Willem van Holland bij minder vreedzamen inval in Friesland de Friezen te hoop had doen loopen, kwamen ook thans de Friezen ons spoedig na het binnentreden in hun land in groote ge tale tegemoet en toen bij Corn werd een groote rust gehouden werd, hadden zich bij deze Friezen reeds vele famkes ge voegd, die misschien ook wel naar de Hol landsche jongens, maar wat meer opviel, naar hun Hollandsche, Engelsche en Ier- eche paarden zioh de oogen uitkeken. Of ze do paarden eens mochten vast houden en gras te eten geven?Natuur lijk!De Hollandsche jongens konden wel op hun paarden en het lieve meisje, dat hun paard zoo lang vast hield, tegelijk passen. De verbroedering was er.en toen Ds. Nauta, zelf in Friesland geboren en met deze 6treek bekend, kort daarop op den ouden Zuiderzeedijk klom en de militairen benevens de toegestroomde menigte in enthousiaste Hollandsche en Friesche be woording toesprak, toen was het ijs voor goed gebroken. Wat hebben we èn bet enthousiasme èn de sportiviteit der Friesche jongens en meisjes bewonderd, toen weder verder ge trokken werd. Hoe fietsten ze op den on- begaanbaren berm van den ouden Zeedijk met ons mee, toen we in draf overgingen en hoe draafden die aardige frissche meis jes, die geen fiets of duo meer hadden kun nen bemachtigen met ons mee, kilometer na kilometer 1 (Wordt vervolgd). 1 3 30301 y u u a VI N r> Een beetje vuur van uw sigaar of een wegge worpen lucifer een windvlaag en hetbosch staat in lichterlaaie I vf Bescherm ons kostelijk ^3 bezit lïvyiiriiini LAND- EN TUINBOUW WAT ELKE MAAND TE DOEN GEEFT. In moes- en bloemtuin, keuken en kelder. (2e helft Juli.) Wij zijn thans in den vruchtentijd. Hier van moeten we nu, zooveel mogelijk, in 't belang onzer gezondheid, profiteeren. Fruit is niet alleen een delicatesse en een sma kelijk toevoegsel aan onze maaltijden, maar we moeten het beschouwen als een noodza kelijk bestanddeel daarvan. De moderne voedingsleer vertelt ons, dat vruchten waardevolle stoffen bevatten: behalve eenig eiwit vooral minerale stoften (voe- dingszouton) en vitaminen, voorts suiker; en zuren. De suiker is meestal een meng sel van druiven- en vruchtensuiker, is ge makkelijk verteerbaar, d.w.z. wordt licht in het bloed opgenomen. Zij komt vooral voor in druiven, appels en peren, in min dere mate in aardbeien. De zuren hebben een antiseptische werking, voorkomen de ontwikkeling in ons lichaam van voor do gezondheid nadeelige bacteriën. Van welke beteekenis de minerale stoffen: oalcium, chloor, phosphor fluor, kalium, natrium, magnesium, ijzer, mangaan voor ons lichaam zijn, hebben we in een vroeger ar tikel uitvoerig uiteengezet. Wij herhalen sleohts dat de beteekenis vooral daarin ligt, dat zij allereerst 't wezenlijke grond bestanddeel vormen van al die lichaams- deelen, die niet uitsluitend uit eiwit be staan. Maar dat is met alle 't geval, zeer in 't bijzonder met de beenderen, die bijna uitsluitend uit minerale stoffen (calcium is kalk) bestaan; va, zelfs de spieren, d<e toch bijna uitsluitend uit eiwit bestaan, kunnen zonder de minerale stoffen, vooral kalium, phosphor en silicium (kiezelstof) niet bestaan; zij geven aan de spieren en hun velletjes zachtheid, vastheid en lenig heid. Ten tweede zijn de gewichtigst o levenswerkzaamheden (in 't algemeen alle) alleen mogelijk door dc minerale stoffen. Wij herinneren aan 't bekende gezegde: „Zonder phosphor geen gedachte", en aan de gewichtige rol \an 't ijzer in 't bloed. Aan de onmisbare rol der vitamine in ons lichaam hebben wc nog niet lang ge leden een reeks van artikelen gewijd. Alles samenvattende, moeten we wel tot de con clusie komen, dat voor een doelmatige voe ding vruchten (fruit) onontbeerlijk zijn. Al leen van vruchten en brood kan de mensch uitstekend leven, zei prof. Jager. Dc zu ren der vruchten, die dc onreine stoffen oplossen en de ingewanden prikkelen, zijn een welkome hulp voor een noodzakelijke afvoerende werking. Men moet zich du» verblijden en niet angstig zijn over de af- voer-verschijneelcn na 't gebruik van vruchten, maar dit als een wenk van de natuur beschouwen, dat wij onze levens wijze zoodanig dienen in te riohten, dat hot fruit bij ons diëet een voorname plaats in neemt. Laten wij derhalve, als wc in 't ge lukkig bezit van een tuin zijn, daarin een behoorlijke plaats inruimen voor vrucdit- boomen, bessen- en frambozenstruiken en aardbeiplanten. En hebben wc geen tuin, dan zal de huisvrouw cr zorg voor hebben te dragen dat voorzoover dc beurs hot toelaat fruit bij den maaltijd niet ont breekt. Bedenkende, dat een appel niet minder is, of beter kan zijn dan een ei, zelfs aan kersen of bessen in vele gevallen de voorkeur moet worden gegeven boven een stukje vleesch. Ala dus het eene wordt aohterwege gelaten, kan men daarvoor het andere in de plaats stellen. Velen handelen reeds alzoo, en meerderen zullen dit goede voorbeeld volgen, ten bate van aller ge zondheid, indien zij er maar van doordron gen mogen worden, dat fruit niet enkol een genotmiddel, maar ook en in do eerste plaats een voortreffelijk, onschatbaar voe dingsmiddel is. De bessen zijn rijp. De roode bessen worden ook wel ingemaakt voor verschil lende doeleinden, doch een groot gedeelte wordt als dessert gebruikt, daarom is het niet gewenscht ze voor hun volkomen rijp heid te plukken. Gebruikt men ze om te wringen, voor bessensap of wijn, dan be hoeft het zoo precies niet te gaan, en kan er een enkel minder tijpe tros wel mee door, doch voor dessert-vruoht vermindert dit de waarde, wanneer men ze althans plukt voor den verkoop. Dc frambozen worden meestal zonder steel geplukt, en ook de bloembodem blijft aan de plant be vestigd, dus de vrucht (of juister verzame ling van vruchtjes) moet worden aange pakt en van den bloembodem afgetrokken worden, waaruit blijkt, dat frambozen nim mer te rijp mogen geplukt worden, daar ze dan direct beschadigd zijn en vooral voor de verzending ongeschikt worden. Er bestaat wel veel verschil in de soort, wat betreft de geschiktheid voor verzending: de eene soort is dro-ger dan de andere, maar daartegenover kan staan dat de an dere smakelijker is. Raadzaam is, om niet, zooals vaak nog gebeurt, de vruchtjes, waarin het bekende wormpje voorkomt te laten hangen, doch deze, zoodra men ziet, dat ze zijn aangetast, af te plukken en te verwijderen, want an ders verergert men de kwaal. Het gieten in den bloemtuin ie een voor name zaak, vooral in den zomer. Alle pot planten behooren bij droog weer dagelijks gegoten te worden. Planton in kuipen of grootere potten giet men met den pijp en die in kleine potten staan, met den broes- gieter. Zaadgoed en andere planten in den vollen grond zullen als het niet te hard droogt, misschien om den anderen dag wa ter behoeven of er niet langer buiten kun nen, maar nimmer mogen ze daaraan ge brek krijgen. Dit gieten doen we bij voor keur 's middags na 4 of 5 uur; de zon heeft dan minder kracht, zoodat het water niet zoo spoedig verdampt en gedurende den nacht tot de wortels der planten kan door dringen. Wordt omstreeks half September het weer koud en guur, dan gieten we al leen 's morgen*, opdat de planten vóór der> avond geheel opgedroogd kunnen zijn. Dit ie beter dan dat de planten vochtig den nacht ingaan. UIT DE OMGEVING HILLEGDM. Personalia. Voor het Mulo-examen zijn geslaagd P. de Groot, A. Hageman, A. Korbee, H. Lycklama, J. Lycklama, H. Stevens en J. Stevens Zwem- en reddingsdemonstratie. Woensdag hield de Hillegomsohe Sport- zwemvereoniging in samenwerking met de vereeniging E. H. B. O. en dc Hillegom sohe Reddingsbrigade een demonstratie in de Gemeente Zweminrichting. Dank zij het schitterende zomerweer was de belangstelling van groot en klein enorm. Ook de burgemeester gaf blijk van zijn belangstelling. KONINKLIJKE BELANGSTELLING. In do voHoting van hot Crisis-Comité. De Prinses op het strand En de thee- schenkerij van het crisis-comitó zóó nabij de verleiding was groot om H. K. H. eenige loten, van de loterij aan te bieden. Eenige jonge meisjes trokken do stoute schoenen aan en liepen de Prinses tege moet langs het strand, den kant van Wassenaar op. H. K H. informeerde zeer belangstellend naar het doel van de ver loting en nam, tot Rroote vreugde van de verkoopsters, 10 loten Opnieuw een treffend bewijs, hoezeer onze Prinses medleeeft met het wel en wee van Katwijk Gemeenteraad. Vergadering van den Tlaad zal er worden gehouden op Dinsdag 25 Juli 1933 n.m, 7.30 uur. Punten van behandeling zijn: Vaststelling van de notulen v n 10 Mei en 29 Juli 1933; Mededeeling van ingeko men stukken; Herstemming over het. voor stel van de heeren v. Tongeren en Eikclcn- boom inzake het plaatsen van een water kraan; Voorstel tot verkoop van grond; Voorstel tot verhuring van land; Voorstel tbt. aankoop van grond van Jac. Remmers waal en J. P. Bekker t©n behoeve van de venbreeding van de Nieuwsteeg te Katwijk aan den Rijn; Voorstel tot het toekennen van een bijdrage aan het Plaatselijk Crisis- comitó; Voorstel tot intrekking van de raadsbesluiten van 6 April en 10 Mei 1933, betrekking hebbende op den bouw van de Kwakelbrug te Kaiwijk aan den Rijn; Voorstel tot intrekking van do raadsbe sluiten van 19 Sept.. 1932, verband honden- de mot de toekenning van subsidie aan de de Diaconie der Ned. Herv. Gemeente te Katwijk-Zee; Voorstel tot vaststelling van de rekening van den schooiert send ienst. 1932; Praeadvies op een ontwerpbesluit van Gcd. Staten betreffende de bezoldiging van de ambtenaren van den Burgerlijken Stand; Behandeling van reclames straat- belasting en schoolgeld; Voorstel tot. het geven van namen aan eenige straten; Voor stel tot wijziging van de verordening hou dende algemeene bepalingen voor het. in bouwexploitatie brengen van gronden door particulieren; Rondvraag. KATWIJK AAN ZEE. Personalia, De heer 0. E. v. d. Berg, leerling van den heer van Andel alhier, slaagde te 's-Oravenhage voor examen Ne- derlandsche Handelscorrespondentie, afge legd voor de vereoniging van Leeraren in Handelswetenschappen. LISSE. Geboren: Nieolaas Cornelis, z. v. Th. H t. Kampen en O. J. v d. Ploeg. Jo- hannus Izaak, z. v. J. de Kooker en G. Dau- deij. Marius, t. v. G'h. J. Zoet en C. Rprokkelenburg. Maria Martha, d. v. .T. 0. W. v. Leeuwen en L. v d. Meer. Gcrardus, z. v. F. J. v. d. Dam en M. A. v. d. Hulst. Ondertrouwd: H. C. Koek en G. 0. J. v. Dijk. Vertro kken: A. Bouwman, naar Pe dum G. W. Dekker, naar 's-G ra ven ha go D. Ringelberg, naar Leiden Ingekomen: E. Engelbcrts. van Bos koop, Kanaalstraat 266; H. T. Bosshardt, van Utrecht, Schoolstraat 24. RIJNSBURG. Tuinbouw. Vroeg© aardappelen is het product, dat de meeste belangstelling heeft niet om dc hooge prijzen of om de, groote vraag doch omdat er ongeveer geen aan dacht aan geschonken wordt, en de prijs bedroevend laag is, ja zelfs het grootst© gedeelte zelfs voor den minimumprijs geen kooper kan vinden en dus naar de belt gaat. Die minimumprijs is f 0.75 per 100 K.G. Een klein gedeelte wordt voor deze prijs, soms iets hooger, verkocht doch do uitkomst voor den tuinder is hiermede bij na gelijk nul. Wat. de verwachting is ten opzichte der landhuurbetaling laat zich gemakkelijk begrijpen N00RDWIJK AAN ZEE. Concert. Uitgaande van de Vereeni ging voor Vreemdelingenverkeer, heeft gisterenavond het Chr. Muziekkorps „Echo der Duinen" op hot fraaie terras van „Seinpost" een concert gegeven, waar voor begrijpelijkerwijze veel belangstelling bestond. Er hcerschte een gezellige druk te op de geheele Noord-Boulevard. Na afloop werd nog een lichtstoet ge houden, waaraan honderden zoowel gas ten als inwoners deelnamen waarbij de vele lampions een fantastische aanblik opleverden. „De Echo der Duinen", welke deze tocht voorafging, komt zeker wel een woord van lof toe èn voor hun concert èn voor hun medwerking aan de schitterend geslaagde lichtstoet.

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 11