ELTRX C. H. PELLANDERS WOENSDAG 19 JULI 1933 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD PAG. 2 BAROMETER. TELEGRAFISCH WEERBERICHT naar waarnemingen verricht in den morgen van 19 Juli 1933, medegedeeld door het Kon. Ned. Meteorol. Instituut te De BildA. Hoogste barometerst.767.5 te Weenon. Laagste barometerst.: 751.6 te Reykjavik. Verwachting tot den avond van 30 Juli: Zwakke tot matige west. tot zuid. wind, meest zwaar be wolkt, of betrokken, mogelijk eenige re gen, iets warmer. verliest uit het oog, dat voor vele werken het, woord „werkverruiming" het juiste zoude 7.ijn. Waarom moeten normale wer ken, welke vroeger normaal werden uitge voerd, werkverschaffing worden genoemd? Slechte verregaande kortzichtigheid i« het, welke een schromelijke verwarring sticht op het terrein van den arbeid door werk verruiming als werkverschaffing te willen doen doorgaan. Dat zal zich wreken, op welke wijze dan ook; eenvoudig omdat de uitvoering niet in handen ie van hen, die in dat werk school hebben gemaakt, aan wie het rechtens behoorde te worden opge dragen. Wanneer men de natuurlijke ver houdingen in een bedrijf, de samenwerking tusechen den particulieren werkgever en zijn arbeiders, die in dat bedrijf thuis zijn, verbreekt, komt men tot allerlei misstan den. Met nadruk wees spr. erop, dat de Bond met deze oritiek niet geacht wil wor den tegenstanders der werkverschaffing te zijrn. Integendeel, men waardeert ten zeer ste, dat de Regeering de voorkeur geeft aan werkverschaffing boven steun verlee ning. Het bezwaar gaat eerstens tegen die objecten, die zuivere bouwwerken zijn en waarbij bouw patroons en bouwarbeiders worden uitgeschakeld en tweedons tegen het monopolie, dat ten koste van de pa troons aan de Ned. Heide Mij. wordt gege ven. Wij vragein tot nu toe tevergeefs overleg om tot een regeling te komen, waarbij zoowel het belang der werkver schaffing als het belang van ons bedrijf in het oog wordt gehouden. Moge de nieu we Regeering in dezen ons beter begrij pen dan de oude, dan alleen kunnen de belangen van alle groepen worden ge diend. Bij aankoop van 2 pak Radion ad f 0,2272 Per stuk ontvangt U een pak gratis Morschweg 5. Knip deze bon uit en zend hem als druk werk aan bovenstaand adres. Porto's worden vergood. Geldig van 22 Juli tot 5 Augustus AAN DE TARWETELERS. Koopen en vermalen van niet-erkende Tarwe. De besturen der Tarwe-Organisatiee voor Noord-Holland, en Zuid-Holand ves tigen de aandacht der tarwetelere nog eens op het feit, dat het verboden is an dere dan zelf verbouwde tarwe van den laatsten oogst op het bedrijf te hebben. De organisaties kunnen schriftelijke ver gunning geven tot het koopen van tarwe voor voederdoeleinden. Deze vergunning wordt alleen afgegeven, indien de bedoel de trawe, ook al is deze gekleurd, is ver mengd mot gerst. Het is voorgekomen, dat een fcarwete- ler, ondanks vorenstaande voorschriften, tarwe heeft gekocht en voor eigen behoef te bakken van brood) heeft doen verma len. Teneinde iedere twijfel uit te sluiten zij medegedee.ld, dat zulks ten strengste is verboden, zoowel op grond van het tarwe- besluit, als op grond der voorschriften en Bestuursbesluiten der Gewestelijke Tajwc- Organisaties. Tegen overtreding zal streng worden opgetreden. RIJKSVOORSCHOT VOOR EEN DESTRUCTOR TE WOERDEN. Uiteenzetting van Minister de Wilde. Zeer uitvoerig is minister He Wilde in gegaan op de bezwaren die vele Kamer leden hebben aangevoerd tegen hot rente dragend voorschot aan de Nederlandsche Thermochemische Fabrieken N.V. Dectruc- tor Woerden, gevestigd te Amsterdam. De minister merkt op dat het gevraagde bedrag van 1.080.000 overeenstemt met de raming van kosten, die ongeveer twee jaar geleden is gemaakt. De bestaande gemeen telijke en particuliere de6tructoren beschik ken niet over voldoende capaciteit. Dat de teruggave van het voorschot onzeker zou zijn kan de minister niet toegeven. Aanne ming van dit voorstel brengt niet mede, dat bestaande of nog op te richten andere destructoren eveneens voorschot zouden kunnen vragen. Opgericht is een juridisch- zelfstandige dochtermaatschappij, welker financiën zelfstandig worden gehouden. Zulks is geschied omdat de moedermaat schappij met verlies werkt en er een waar-_ borg moest zijn dat de financiën van de destructor in het Westen des lands niet zouden afvloeien naar dien te Bergum. Met oentralisatie van de destructie bedoelt de regeering niet centralisatie voor het ge heel e land, maar voor groote deelen des lands. De particuliere destructor te Over- schie is opgericht toen de onderhandelin gen over de onderhavige destructor reeds in een vergevorderd stadium verkeerden. De minister dan niet instemmen met het gevoelen dat in minder dichtbevolkte stre ken voorloopig nog kan worden volstaan met begraven. Ook kan niet worden toege geven dat de tarieven te hoog zijn. EEN REIS NAAR HONGARIJE. Met bezoek aan Oostenrijk. De Az Est-bladen in Budapest vormen een voornaam krantenconcern, die behal ve met een aantal bladen zich ook oocu- peeren met toerisme en alles wat daaraan vast zit. In vereeniging nu met de Hongaarsche clubs en vereenigingen in ons land, die zoo gaarne den band willen bewaren, door de „onvolprezen pleegoudere* zooals het prospectus zegt, eens met Hongarije ge legd, heeft de „Az Est" twee extra trei nen gecharterd om die onvolprezen pleeg ouders en alle andere belangstellenden in het mooie Hongaarsche land in de gele genheid te stellen voor zeer weinig geld een prachtige reis naar Hongarije te ma ken en *00 mogelijk hun Hongaarsche pleegkinderen weer eens terug te zien. Onze lezers zullen Hongarije reeds ken nen uit de artikelen van een onzer redac teuren, die in Mei van dit jaar een reis daarheen maakte en in een groot aantal artikelen zijn bevindingen publiceerde. Twee extra-treinen zullen er nu gaan en wel op '25 Juli (terug 5 Augustus) en een op 14 Augustus (terug 25 Augustus) dus beide 12 dagen uit en thuis. Het. zijn blijkens het prospectus bwee prachtige reizen. De eerste gaat over Salzburg en Woenen en zal vooral interessant zijn door een be zoek aan de „Jamboree", het internatio nale padvinderskamp te Budapest, de tweede reis gaat over Zwitserland en door Tirol met een be-zoek aan Innsbruck en Weenen. Interessant op deze rei6 is vooral de groote nationale feestdag ter herinne ring aan den eersten koning van Hongarije Sint. Stephanus, met de St. Stephanus-pro- cessie en een feestvoorstelling in het Hon gaarsche Nationaal-theater „Gyöngyös- bokréta"'. Er zijn uitstapjes als die naar de Ko ninklijke Hongaarsche Staats-Wijnkelders te Boedafok, in Oostenrijk een „avond in Grinzing", het summum van een landelijk wijnfeest,, de Festspiele in Salzburg en nog veel meer. De tweede reds biedt ongetwijfeld meer dan de eerste en moest daarom ook iets hooger in prijs zijn. Maar in verhouding tot hetgeen er geboden wordt, mag hier zeker van een prachtige aanbieding worden ge sproken. Maar wij hebben het zelf ervaren, de Hollanders hebben in Hongarije drie streepjes voor en zoo kon het ook ons een keer gebeuren, dat een taxi-chauffeur on der geen beding wilde dat wij betaalden, toen hij aan het einde van de rit hoorde, dat wij Hollanders waren. Hieruit zal men ongeveer kunnen oon- cludeeren hoe de ontvangst in Hongarije zijn zal. En deze twee reisprogramma's zijn een waarborg, dat de reis voor allen een openbaring zal zijn. Wie beslist een vacantie-udtstapje naar het buitenland wil maken, mag in zijn eigen belang deze prachtige aanbieding niet over het. hoofd zien. Men kan zich voor deze reizen aanmel den bij de reisbureaux. Louis Zimmermann benoemd tot Officier in de Orde van Oranja Nassau. Naar wij vernemen i? Louis Zimmermann benoemd tot Officier in de Orde van Oran je Nassau. Hedenmorgen heeft de Commissaris der Koningin in de Provincie Noord-Holland, Jhr. Mr. Dr. A. Roëll, den violist in zijn va- oantieverblijf „Hotel Nassau" te Bergen aan Zee een bezoek gebracht om hem ge luk te wen-schen met zijn zestigsten ver jaardag en hem het eereteeken van de Oranje Nassau Orde te overhandigen. Goedkoope treinen. Wij verwijzen naar een tweetal adver tenties in dit nummer betreffende een geodkope reis per trein en boot naar Sta voren, Sneek, Leeuwarden en Groningen op Woensdag 26 Juli en een goedkoope trein iederen Woensdag naar Arnhem en Nijmegen. 1 KERKNIEUWS PROF. VISSER TOT PASTOOR BENOEMD. Naar wij vernemen, is de zeereerw. hooggel. heer J. H. Visser, hoogleeraar in het Kerkelijk 'KJecht aan het Groot-Semi narie te Warmond, benoemd tot pastoor te Wateringen in de vacature van pastoor Goense, onlangs overleden, die van 1910 af pastoor aldaar is geweest. De zeereerw. heer Visser is in 1915 be noemd tot hoogleeraar aan het Groot- Seminarie als opvolger van den zeereerw. heer Westerwoudt, die toen secretaris werd van Mgr. Callier z.g. Prof. Visser was een bemind docent om de heldere en scherpzinnige wijze, waar op hij zijn colleges gaf, maar nóg meer om den eenvoud en volkomen open eerlijkheid van zijn karakter. Hij was veler geeste lijke raadgever en leidsman. Zijn voorlichting en adviezen op het ge bied van het Kerkelijk Recht werden ook buiten ons Bisdom gewaardeerd en ge zocht. Om. heeft hij, indertijd samen met mgr. Aengenent, geschreven het „'Handboek voor het Leekenapostolaat". De parochie, die prof. Visser tot herder krijgt, onze gelukwensch NAAR DE MISSIE. Naar we vernemen heeft FatheT O. W. van Graven, van huize Vrijland te Arnhem van den Vicaris Apostolicue van Midden Afrika opdracht gekregen zich naar de Mis sie van „Upper Nile" te begeven. Father van Graven was gedurende 12 jaar werkzaam bij de broeders in huize Vrijland. UIT DE OMGEVING R0EL0FARENDSVEEN. TRAGISCH ONGELUK OP 'T BRAASSEMERMEER. Jongeman in kano omgeslagen en verdronken. Gisterenavond ware twee broers, zoons van den advocaat mr. Mulock Houwer te Dordrecht zeilende op het Braassemermeer, de een in een kano, de ander in een jol. Tengevolge van een rukwind, sloeg de kano om, met het noodlottig gevolg dat de inzit tende jongeman te water geraakte en in de diepte verdween. Vermoedelijk heeft de heer Mulock een klap van de giek gekregen, want hoewel hij goed kon zwemmen is hij onmiddellijk in de diepte verdwenen. Zijn broer, die zich in de zeilkano bevond en het ongeval be merkte, heeft nog eenige malen naar hem gedoken, maar zonder resultaat. Daarna ia hij naar Rijnseterwoude gegaan om zijn familie en de politie te waarschuwen. De Rijkspolitie is onmiddellijk met een boot naar de plaats van het ongeval vertrok- ke, maar hoewel men tot laat in den nacht heeft gedregd en hedenmorgen weer ia be- AGENDA LEIDEN. Donderdag, R. K. Vereeniging van Gezins hoofden, „den Burcht", 8.15 uur. Donderdag. R. K. Reclasseeringsvereeni ging. Zitting Vincentiusgebouw, Hoogl. Kerkgracht 32, 89 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 17 tot en met Zondag 23 Juli aa. waargeno men door apotheek: M. Boekwijd Visch- markt 8, Leiden. N00RDWIJK. Concert Het door weersgesteldheid uitgestelde concert van Zaterdag 1.1. te ge ven door het Fanfarekorps „Excelsior", zal hedenavond in de tent op het Lin- denplein plaats hebben te 8.30 uur. Het programma voor dezen avond, hetwelk reeds is aangekondigd, blijft ongewijzigd. Het concert te geven in Noordwijk-Zee is eveneens uitgesteld, waarop wij nog nader terugkomen. Personalia. Van de St. Jozef vakschool, Noordwijk, slaagden voor lingerie-naaien de jongedames: A. Looyestein, L. Buyze, M. v. Schie, J. v. Zuylen, R. Trom pert, A. de Haas; voor costumier©: W. v. cL Holst, M. Groenendijk, S. Hooge veen. WASSENAAR. Personalia. Voor het examen belas- tinconsulent is geslaagd de heer A. H. de Brave, alhier, leerling van het Instituut voor Handelswetenschappen te Leiden RIJNZATERWOUDE. Arm gebroken. Het vier-jarig zoontje van den heer J. S. Visser viel Zondagmor gen uit het bed, waardoor het zijn arm brak. Dr. Stapensea van Leimuiden ver leende geneeskundige hulp en heeft de arm wederom gezet. Overleden: Aria Gerritje Boon 59 j. gonnen, is men er nog niet in geslaagd het slachtoffer te vinden. De vader van den verdronken jongeman heeft een belooning van 100.uitgeloofd, voor dengene die het lijk van zijn zoon op haalt. 0EGSTGEEST. Concert Voor de verpleegden van „Endegeest" gaf de Harmoniekapel een concert. Tegenwoordig daarbij waren ojn. de Geneesheer-Directeur, dr. Stuurman en mevr. Stuurman, dr. Jelgersma en dr. Ver- wey. Gedurende de pauze werden aan de mu zikanten in de groote conversatie zaal ver. versohingen aangeboden en onderhield de Geneesheer-Directeur zich met directeur en bestuur der vereeniging. Na afloop dankte dr. Stuurman het ge zelschap voor het gegeven populair pro gramma, dat zeer zeker in den smaak bij de patiënten viel. Het verheugt spreker „Triumph" hier ieder jaar terug te mogen zien. Spr. wenechte de vereeniging in haar streven veel succes en een tot weerziens toe de volgende week op „Rbijngeest". UIT DE RIJNSTREEK BOSKOOP. Personalia. Voor het examen boek houden, afgenomen door het Instituut voor Handelswetenschappen te Leiden ie ge slaagd de heer T. Vuyk. WOERDEN. Personalia. Voor het examen belas tingconsulent is geslaagd de heer G. Kruit hof, leerling van het Instituut voor Han delswetenschappen te Leiden. SPORT WIELRENNEN WAT IS EEN 25 UUR'S KOPPEL- WEDSTRIJD. De zwaarste wielerwedstrijd der wereld. De moeilijkheden beginnen reeds bij het engageeren der renners: zoo graag de jongens een contract teekenen voor een gewonen koppel wedstrijd, stayerswedstrijd of sprint, zoo plotseling trekken zij zich liever terug als er sprake van een 25 uur's wedstrijd is. Hieronder wat de prominen ten daaromtrent zeggen. Pijnenburg: „Ik rijd liever twee dacen achter elkaar 10 koppelwedstrijden dan een 25 uur's wedstrijd." Braspenninx: „Liever een Zesdaagsche dan een 25 uur's" BrocoardoGuimbrtière..Wij rijden deze 25 uur's wedstrijden alleen om fit te blijven voor de Zesdaagschen gedurende den winter. Ieder andere wedstrijd is ons derhalve liever". SchónBuachenhagen„Geeft ons "He- Vrijwel het geheele vasteland van West- Europa is onder invloed vaui een vlak ge bied van hooge druk met aan de noord kant, het Kanaalgeibied en de Oostzee ma tige westen winden en zware bewolking, doch over de zuidelijke helft, in Frankrijk, Duitschland. Zwitserland en Oostenrijk, heerscht windstilte met stralende zon. De langzaam voortsohrijnende drukdaling in het westen brengt voor onze streken voor morgen weer een kans op eenige regen. Aan de zware regens der laatste dagen is voorloopig een eind gekomen. In Noord- Scandinavië waren nog enkele stations met 6 k 7 mm. Alleen aan de Iersche kust viel al weer iets meer. Blacksod had 10 mm. LICHT OP VOOR FIETSERS «.a.: Van Woensdagnamiddag 9.39 unr tot Donderdagmorgen 4.32 uur. LUCHTTEMPERATUUR. Temperatuur des middags to half drie 23 gr. O. WATERTEMPERATUUR: Zweminrichting Hooge Rijndijk om 7 uur 31 gr. C. Zweminrichting „De Zijl", om 7 uur: 30.— gr. O. HOOG WATER. Te Katwijk: Donderdag 20 Juli nam. 2.31 uur en voorm. 2.06 uur. EERSTE KAMER. Het ligt in het voornemen van den Voor zitter de Eerste Kamer bijeen te roopen togen Dinsdag, 25 Juli a.s. des avonds te half negen ure, tot afdoening van verschil, lende wetsontwerpen, terwijl Woensdag, 26 dezer, omi. in de afdcelingen zal worden onderzocht het wetsontwerp Beperking van uitgaven, welke voor de openbare kassen voortvloeien uit de uitvoering der Lager- onderw ijs wet-1920 indien dit ontwerp door de Tweede Kamor tijdig zal zijn aangeno- R. K. B0UWPATR00NS IN CONGRES BIJEEN. De eerste dag van het Congres, dat de Nederlandsche R. K. Bond van Bouw pa troons ter gelegenheid van zijn dorde lustrum te Amsterdam belegt, werd gis termorgen ingezet met een gezongen H. Mis in de Bagijnhofkapel, opgedragen door pastoor J. Wennen, geestelijk adviseur van don Bond. Na de H. Alia vcreenigden zich bestuur en leden bij het H. Hartbeeld in. den Hof, waar pastoor J. Wennen na een korte predikatie de opdracht aan heb H. Hart vernieuwde. Tegelijkertijd werd een H, Mis gelezen voor de overleden leden \an den Bond. Oim tien uur ving in het Garlton Hotel de vijftiende jaarvergadering aan. Do voorzitter van de afd. Amsterdam, de heer F. J. öchuurmans, heette de deel nemers aan het Congres van harte wel kom De openingsrede word uitgesproken door den Bondsvoorzitter, den heer H. J. L. Klein Sohiphorst. Onze R. K. organisatie, aldus spr., be staat dan 15 jaar en de vraag is zoker op zijn plaats: Zijn wij tevreden'/ en: Is onze organisatie geworden wat bij de oprichting voorzat? Met voldoening kunnen wij zeggen, dat onze organisatie het burgerrecht heeft ver kregen. Jammer is echter, dat er nog steeds R. K. aannemers gevonden worden, tl ie nog niet zoover konden komen, om zich bij ons aan te sluiten. NORMALE WERKEN IN WERK- VERSCHAFFING. Jammer is ook, dat ons 3e lustrum her dacht moet worden in een tijd, voor ons bedrijf zoo slecht als nooit te voren. Juist in dezen tijd is het meer dan ooit gewenscht vereenigd te zijn, om door goede samenwer king en krachtig optreden te voorkomen, dat ons bedrijf nog meer uit elkaar wordt gerukt door de zoogenaamde overheidsbe moeiingen in werkverschaffing, waarbij de werkgever wordt uitgeschakeld. Dit is bc- rooving van het particulier bedrijf zonder de minste reden. Alles wordt zoo mogelijk gerangschikt onder werkverschaffing, men Wij hebben bewezen in alles mede te willen werken. Van de afgeloopen 15 jaren zijn de laat ste jaren zeker niet de minste geweest. Op de eerste plaats door den gestadigen groei van ons ledental en het laatste jaar vooral door actief te zijn om de belangen der le den te behartigen op die plaatsen en bij die lichamen waar zij in verdrukking wer den gebracht. Met den Patroonsbond voor de Bouw bedrijven werken wij geregeld samen in de beste harmonie. De Ned- Aannemersbond kan nog niet besluiten zijn medewerking te verleenen om ook de R. K. organisatie op te nemen in den Raad van Arbitrage voor Nederland. Wij zullen dan ook, wanneer niet spoe dig de beslissing valt, ons zelf moeten red den en zullen en moeten dan ook slagen. In den loop van het jaar is door de Re geering ingegrepen in het bestaansrecht van onze arbeidsovereenkomst. Wij zijn van meening, dat wat wij in onderling overleg, na rijp beraad, getoest aan het bedrijf, heb ben tot stand gebracht, niet door dwang op te leggen aan onze arbeiders, te niet mag worden gedaan of uit zijn verband ge rukt. Ook een regeering, die bedrijfsraden in wil stellen, wetten op het arbeidscon tract maakt, moet toonen meer eerbied te bezitten voor het tussohen de organisaties van werkgevers en werknemers daarge- stelde. Wedei* zijn wij geroepen om met onze werknemers te onderhandelen over een nieuw contract. Op ons, maar ook op de arbeidersbestuurderen rust een zware, ver antwoordelijke taak. Bij bestedingen wordt vaak ingeschreven voor cijfers, welke veel te laag moeten worden genoemd. Moet dat zoo blijven? Moeten de ledon tegen zich zelf worden beschermd? Laat ieder voor zich, deze gedachte m zich verwerken: Waarom moet ik werken met verlies in plaats van winst? en daar na zijn cijfers bepalen. Dan is de eerste stap in de goede richting gedaan. Er wordt veel gesproken over een ver korte arbeidsweek voor bestrijding der werkloosheid. Eén ding is daarbij zeker, dat verkorte arbeidsduur met hetzelfde weekloon loonsverhooging is en door de verhoudingen onderling wordt de zaak niet gediend- Wanneer dit in de naaste toe komst aan de orde gesteld mocht worden, zal een grondige bestudeering noodzakelijk zijn. Moge een betere tijd spoedig aanbreken, zoo besloot spr., opdat bij de volgende jaar vergadering gesproken kan worden van op leving in het bedrijf. Bij de mededeelingen gaf de voorzitter kennis van het overlijden van den penning meester van de afd. 's Gravenhage, den heer van Mierlo. Voor den zielerust van den overledene werd een Onze Vader go- beden. De verschillende jaarverslagen werden onder dank goedgekeurd. Hot ledental steeg in het jaar 1932 van 1431 tot 1619, het aantal afdcelingen van 58 tot 69. Het fi nancieel verslag sloot aan inkomsten en uitgaven met 37.212.10. Het batig saldo bedroeg 8412.49. Met de bogrootingen voor het nieuwe jaar verklaarde de verga dering zich aocoord. Aan de orde was thans een bestuursvoor stel tot vaststelling der koopvoorwaarden, alsmede een bestuursvoorstel tot het vast stellen van algemeene regelen ter bestrij ding der beunhazerij. Beiden voorstellen worden aangenomen. Met algemeene stemmen verklaarde de vergadering er zich mee aocoord, dat alle loden van don bond gehouden zijn aan de bindende besluiten van andere afdeelingen binnen het gebied van die afdeelingen, mits die besluiten door het Bondsbestuur zijn goedgekeurd. Een voorstel van de afd. Amsterdam, be- oogende verscherpte ballotage ter voorko ming van zekere practijken, werd voor een jaar tijds aangehouden ter bestudeering in de afdeelingen. Om één uur verzamelden zich de deelne. mers aan een lunch in het Carlton Hotel, waarna 's middags een boottocht werd ge maakt. mot bezichtiging der Fordfabrieken, alles aangeboden door de afd. Amsterdam.

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 2