Vlammende Katchen. VRIJDAG 14 JULI 1933 DE LEIDSCHE COURAN1 DERDE BLAD PAG. It 24! NIEUWVEEN. Plechtige H. Mis van Father Stouten. Zaterdag a.s. denkt onze oud-plaatsge- noot, die zeercerw. father J. Stouten, in on ze gemeente te arriveeren. Zondagmorgen ©en kwartier vóór de Hoogmis zal Ziineerw. door een stoet bruidjes in het kerkgebouw worden ingehaald. Te half tien zal de plechtige Hoogmis worden opgedragen, waarna door het koor een priester-cantate zal worden gezongen. Na de H. Mis wordt er receptie, gehouden aan de pastorie, waardoor de parochianen in de gelegen heid zijn den priester-missionaris na een dertig-jarig verblijf in de missie te verwel komen. Tevens zal dan het cadeau worden aangeboden, waarvoor onlangs een inzame ling gehouden is: Geboren: Joannes, z. v. A. Kuijf en H. J. van don Haak Aafje, d. van A. van Middelkoop en M. Griffioen. Overleden: Catharina Zijerveld 81 j. echtgenoote van G. van. Rossenberg. UIT DE OMGEVING LISSE. Vlaggetjesdag. Burgemeester en Wet houders dezer gemeente hebben aan de Eerw. Zusters van het St. Agatha-gesticht alhier vergunning verleend om op Zondag 16 Juli a.s. een vlaggetjesdag te houden ten bate van de Vreemde Missiën. Vacature Schoolhoofd. Burg. en Weth. dezer gemeente hebben sollicitan ten opgeroepen voor de alhier vaeeerende betrekking van Hoofd der openbare lagere school dezer gemeente. De solicitatics moeten voor 22 Juli worden ingezonden aan den Burgemeester. Waterfietsen. Het rijwielpad langs den Rijksweg tusschen Lisse en Sassenheim staat bij regenval op verschillende plaat sen onder water, waardoor de wielrijders dan genoodzaakt, zijn op den drukken rij weg te gaan rijden. De A.N.W B. en de K.N.A C hebben aan den betrokken hoofd ingenieur van den Rijkswaterstaat ver-, zocht verbetering te willen bevorderen. Bouwvergunning. Burg. en Weth. de zer gemeente hebben aan de N.V. Belle en Teeuwen, alhier, vergunning verleend tot het plaatsen van een loods langs den Hee- reweg alhier. Deze vergunning is verleend tot wederopzeggens toe. Geboren Hermanns, zoon van H. Scholte en van A. de Vries Marin us zoon van H. de Kooker en van E. Romeijn Ondertrouwd Cornelis Meijer DqI 26 jaar te Haarlemmermeer met Jozina Buurman, 25 jaar te Lisse. Overleden Gerardus Petrus Timp 70 jaar wed. van Maria Anna Francisca Nierman. Gevestigd: M. A. P. van Veen uit Noord wijk J. P. Pieters uit Heemstede A. M. van Mansum uit Haarlem Th. van der Aar uit Amsterdam Ohr. P. van der Veek uit Haarlemmermeer. Vertrokken: A. C. Bus naar Ben- nebroek J. van de Wetering naar Hille- gom E. O. Devilée naar Noordwijk J. M. Dam en gezin naar Amsterdam. NOORDWIJK. Jubileum Excelsior. Heden, 14 Juli, hebben wij een koperen jubilaris in onze parochie, oen jubilaris, welke dank zij zijn volharding, het 12 1/2 jaar tot een hooger niveau heeft weten te brengen en welke in dit tijdsverloop terecht vele vrienden heeft verworven. De koperen jubilaris is niet minder dan ons kranig Fanfarecorps „Ex celsior", wat morgenavond bij deze gele genheid zijn vreugde zal uitjubelen op de koperen instrumenten in de tent op het Lindenplein onder de deskundige leiding van den directeur C. de Haan. Vooral onder leiding van den heer de Haan heeft het korps een dusdanige hoog te bereikt, dat het zich kan rekenen onder de beste korpsen uit wijden omtrek en muziekliefhebbers kunnen er van verze kerd zijn morgen een kunstvolle avond te kragen. Het programma zal zijn als volgt: 1. Kaiser Friedrich, marsch, 2. Opverture El vira, 3. Mein Koningin, wals, 4. Fantaisie Faust, 5. Marsch, 6. Melodiën Bouquet, 7. Finale. Ook zal voor deze gelegenheid een concert worden gegeven te Noordwijk aan Zee op het pleintje voor de kerk aan de Hoofdstraat en wel op Donderdag 20 Juli a.s. Het programma zal nog nader worden bekend gemaakt.'Beide concerten zullen aanvangen 's avonds te 8.30 uur. Wij wenschen bestuur, directeur en lo den een hartelijk proficiat bij gelegenheid van hun koperen jubilé. Gedachtig het de vies „Excelsior'* thans met kracht en eens gezindheid naar het zilver VOORHOUT. „Herwonnen Levenskracht". De 1 bloempjesdag, welke werd gehouden ten bate van Herwonnen Levenskracht, heeft dit jaar opgebracht een bedrag van 65.34. „Boerhaave". Deze naam doet een ieder herinneren aan de groote geleerde uit deze gemeente geboortig, maar voor de tegenwoordige generatie doet deze naam ook denken aan het van ouds beken de café. Na eenige weken te hebben afgedaan, zal het Zaterdag a_s. officieel worden ge opend. De keurige verlichting, het mahoniehou ten ameublement, biljard en vergaderzaal doet aan deze lokaliteit zeer warm aan. Voorhout is dus weer een verlofslokali- teit rijker, en het lijdt geen twijfel, of men is weer spoedig in het vernieuwde café gewend. WARMOND. Wegverbetering. Door verschillende bewoners van den Heerenweg en Warmun- dastraat is aan Burgemeester en Wethou ders verzocht het trottoir, liggende langs den Heerenweg nabij het Ooievaarsnest, te willen doortrekken tot het nieuwe ge meentehuis, en zulks uit een oogpunt van openbare veiligheid, daar de schoolgaan de kinderen daar ter plaatse groot gevaar loopen door het rijdend verkeer te worden gegrepen of wel in den aan den weg gren- zenden vijver te loopen. LETTEREN EN KUNST I SUBSIDIE VOOR KATH. LEEKEN- T00NEEL. De redactie van het Maandblad „Katho liek Tooneel" is van meening, dat met volledige erkenning van wat door som mige leeken-groepen reeds is bereikt de verheffing van het Kath. Leekentooneel slechts kan geschieden langs geleidelijken weg, bij welk streven de practische daad meer waarde heeft dan de theoretische. Voorheen werd in dj?ze richting reeds gestimuleerd door het uitschrijven van tooneel-competities, waarbij echter in hoofdzaak werd gelet op de prestatie van „het oogenblik". „Kath. Tooneel" acht het echter beter, dat de beoordeeling geschiedt met inacht neming van het' reeds eerder gebrachte re pertoire door elke groep afzonderlijk. Door een dergelijke wijze van beoordee ling zal het mogelijk zijn, dat een vereeni- ging, die voorheen niets bijzonders pres teerde, thans, in verhouding tot het voor gaande-, een min of meer opmerkelijke tooneel-daad stelt. Deze zelfde mogelijk heid bestaat dan eveneens voor een reeds bekende, goede groep, die in een opvoe ring een verantwoorde, artistieke daad benadert. De redactie van „Katholiek Tooneel" heeft besloten, op deze basis een subsidie- beoordeel ing uit te schrijven, te houden in de maanden October en November 1933, waarvan de toekenning zal bestaan uit bedragen van resp. f 250 en f 100, bestemd voor de kas der vereeniging, aan welke de subsidie voor dit seizoen wordt ver leend. Deelnemende groepen moeten uit sluitend bestaan uit eigen leden leeken- spelersook z.g. jeugd-groepen kunnen inschrijven. De deelnemende vereenigin- gen zenden vóór 1 September een lijst in met de titels der gespeelde stukken in de afgeloopen twee jaar. Nieuwe groepen zetten slechts duidelijk en uitvoerig hun streven uiteen. Aan het redactie-adres, Pythagorasstraat 14, Amsterdam-Oost, kunnen formulieren worden aangevraagd, terwijl de redactie bereid is, alle ge- wenschte inlichtingen te verstrekken. In het. Juli-nummer van Katholiek Tooneel" worden voorts meer uitvoerige mededee- lingen gedaan. Exemplaren van dit num mer kunnen vanaf 15 Juli woTden aange vraagd bij de administratie: Hasselaers- plein 35, Haarlem. In Februari 1934 schrijft K. T. een bij eenkomst uit, waar de uitslag zal worden bekend gemaakt en de toegekende subsi dies aan de vertegenwoordigers der ver- eenigineen zullen worden voldaan. INGEZONDEN STUKKEN RETRAITE VAN WERKL00ZEN. Voorhout, 13 Juli 1933. Ondergetoekende verzoekt beleefd op name van het volgende: Het Bestuur van het Retraitefonde al hier zal straks een beroep doen op de milddadigheid van Roomsch Voorbout, om de arbeiders die niet in de gelegenheid zijn de koeten van het volgen van een ge sloten retraite zelf te betalen, in de ge legenheid te stellen een Retraite te vol gen. Alhoewel de tijden slecht zijn, ook voor hen, die niet werklos zijn, hebben wij toch alle hoop, dat niet te vergeefs een beroep op de financieede medewerking van Roomoch Voorhout zal worden gedaan. Wanneer wij overtuigd zijn, dat het volgen van een gesloten Retraite, zeer nuttig is, dan zijn wij toch zóér zeker over tuigd, dat het voor een werklooze arbeider niet alleen nuttig maar tevens noodzake lijk is. Het is noodig, dat die menschen, die zich onophoudelijk de vraag stellen, waar om zij zoo wreed getroffen zijn, eens tot ruat komen, en geestelijk weer in even wicht worden gebracht Wij hebben dan ook het volste vertrou wen, dat wanneer u een inteekenlijst 'voor dat doel zal worden gepresenteerd, u ook naar vermogen bij zult dragen. Met beleefden dank voor de plaatsing, Hoogachtend, Namens het Bestuur van het Retraitefonds, O. HOOGERVORST, Voorz. WILT U IETS WETEN? Geijkte gewichten in brood bakkerijen. In antwoord op een vraag of in een broodbakkerij afgekeurde gewichten mo gen worden gebruikt, hebben wij geschre ven, dat ook voor brood-bakkerijen de ge wichten geijkt moesten zijn. De IJkwet is in dit opzicht niet zeer duidelijk en öiet name was het de vraag, of een broodbak kerij een plaats is, bestemd tot het afle veren van waren (i.c. van brood). Mede op grond van een informatie uit de practijk zijn wij tot ons bovenstaand antwoord ge komen. Na een opmerking van een on-zer abon- né's hebben we de zaak nog eens nader on derzocht en is gebleken, dat de rechtspraak (voorzoover zij met deze zaak te maken heeft gehad) een bakkerij, waaraan een winkel is verbonden (dus vanwaar niet rechtstreeks aan het publiek wordt ver kocht) niet beschouwt als een plaats, be stemd tot. het afleveren van waren. In zulke broodbakkerijen mogen dus afgekeurde ge wichten gebruikt worden. Autarkie, deviezen, etc. Een abonné vraagt ons inlichtingen om trent autarkie, doel en wezen van het li beralisme, het fascisme en z'n aanhangers in Nederland, deviezen en de reden, waar om men deze smokkelt en ten slotte over integralisme. 't Is geen kleinigheid! Wanneer wij op al deze vragen zouden moeten antwoorden, zouden wij er heele artikelen aan moeten wijden. Over liberalis- UIT DE RADIOWERELD Prograrmia's voor Zaterdag 15 Juli. Huizen, 296 M. 8 00 Morgenconcert. 10.00 Gramofoonpl. 11.30 Godsdienstig halfuurdtje. 12.15 Lunchconcert door het K. R. O.- orkest met gramofoon-intermezzo. 2.00 Halfuurtje voor de rijpere jeugd. 2.30 Kinderuurtje. 4.00 Gramofoon. 5 00 Esperanto-uieuws. 5.15 Gramofoonpl. 5.30 Feestelijke herdenking van het 700- jarig bestaan der stad Arnhem. 6.20 Journalistiek Weekoverzicht. 6.45 Gramofoonpl. 7.15 J. Feitsma over het eiland Patmos. 7.35 Gramofoonpl. 7.45 R K. F.-kwartiertje. 8.00 Onze Zaterdagavond m.m.v. het K.R.O.-orkest, de K R.O.-bovs en de Bos sche Revellers. Te 8.30 en 10.0 Yaz Dias. Te 9.00 Micrcfoonvertelsel. Hilversum, 1875 M. V AR A-pragramma. 8.00 Gramofoonpl. 10.00 Morgenwijding VPRO. 10 15 Voor Arb. i. d. Continubedr. VA- R A-Kleinorkest en F. Nienhuys (declama tie). 12 00 „De Notenkrakers'' en gTaraofoon- platen. 2.00 Zenderverz 2.15 Gramofoonpl. 2.45 Causerie I. Lessing. 3.00 Orgelspel J. Jong. 3.10 Litteraire causerie A. M. de Jong. 3.30 Orgelspel J. Jong. 3.45 Wladimir Pique-Trio. 4.05 Kinderkoor „De Roodborstjes". 4.15 Vervolg trioconoert. 4.35 Vervolg koorconoert. 4.45 Vervolg trioconoert. 5.00 Kinderuurtje. 6.00 Concert m m.v. „De Flierefluiters". 6.45 Gramofoonpl. 7.30 Causerie ir. D. Groenveld. 7.59 Herh. SO.S.-berichten. 8.00 H. Otar-Sprato zingt liedjes bij de luit. 8.15 Causerie, G. Venema. 8.20 Vaz Dias en VARA-Varia. 8.30 VARA-orkest. 9.00 Vervolg zang bij de luit. 9.10 Accordeon-duo. 9.30 Vervolg orkestconoert. 10.00 Gramofoonpl. 10.10 Piatrogibas-kwartet. 10.25 Gramofoonpl. 10.30 Vervolg orkestconcert. 11.15 Gramofoonpl. Daventry, 1554 M 10.35 Morgenwijding 10 50 Tijdsein, berichten. 11.05—11.20 Lezing. 12.20 Het Sted. Orkest van Cheltenham. 1.05 Gramofoonpl. 1.35 Commodore Grand Orkest. 2.35 Gramofoonpl. 3.05 Het Casani Club Orkest. 3 50 Het Bernard Crook Kwintet. 5.05 Orgelspel H. Ramsay. 5.35 Kinderuur. 6.50 Sportpraatje. 7.05 Welsh intermezzo. 7.25 Het orkest van de Crosfield Zeep fabrieken. 8.20 „Memories", gevarieerd programm*. 9.20 Berichten. 9.40 BBC-Theater-orke6t. 10.50 Voordracht. 10.5512.20 Ambrose en zijn Band. „R d i o-P arii", 1724 M. 8.05, 1220. 7.30, 8.20 Gramofoonpl. 9.05 „lm Land des Lachelns", operette van Léhar. Kaïn ndborg, 1153 M. 12.201.20 Concert uit Rest. „Wivex*. 3.20 Symphonisch Jazzconcert o.l.v. Erft Tuxen. 5.205.50 Gramofoonpl. 8.5012.20 Dansmuziek voor de oudere generatie door orkest en solisten, Gröndahl. Langenberg, 473 M. 6.25 en 7.23 Gramofoonpl. 12 20 Concert o l.v. Wolf. 1.20 Gramofoonpl. 1.50 Concert uit Mühlacker. 4.50 Concert o.l.v. Kneip. 7.20 Rijkszending: „Die Opernprobe", opette van Lortzing. Muziek, leiding: Kühn. Regie: Anheisser. Koorl.Maier. 8.35 Vroolijk programma. 10.5512.20 Concert uit Berlijn. Rome, 441 M. 8.50 „Turandot", oepra van Puccini. Lei ding: Tansini. B r n s s e 1, 338 en 508 M. 338 M-: 12.20 Omroepsorkest o.l.v. An dre, mm.v. soliste. 130 Radio-Symphonie-orkest o.Lv. Meu- lemans. 5.20 Omroepkleinorkest o.l.v. Leemans. 6.20 en 6.50 Gramofoonpl. 8.20 Omroeporkest o.l.v. André m.m.v. so listen. 8.50 Radiotooneel. 9 20 Vervolg concert. 10.30 Dansmuziek uit Blankenberghe. 508 M.: 12.20 Ra/dio-Symphonie-orkest o.l.v. Meulemans. I.30 Omroeporkest o.l.v. André. 5.20 Dansmuziek. 6 35 Gramofoonpl. 6.50 Omroepkleinorkest o.l.v. Leemans. 8.20 Zangvoordracht. 8 50 Gramofoonpl. 9.10 Radiotooneel. 9 20 Concert uit de Kurzaal te Ostende. II.00 Dansmuziek uit de Kurzaal te Ostende. Zoeten, 1635 M. „Bauer, hör zu", uitzending voor de landbouwers. 9.20 Nieuwe Duitsche Dansmuziek door de kapel Sonnfcag. 10.20 en 11.05 Berichten. 11.2012.20 Avondconcert uit Munchen oJ.v. Kloss. Gemeentelijk Radio Distributiebedrijf te Leiden. 8.0012.20 Langenberg. y 12.2020.20 Daventry. 20.20Afloop: Parijs (Radio). (Wijziging voorbehouden). me en fascisme wordt herhaaldelijk in onze courant geschreven; deze onderwerpen zijn niet geschikt voor een beantwoording in deze rubriek. Op de andere vragen antwoorden wij in 't kort het volgende: Autarkie is het streven van een land naar zelfgenoegzaamheid op economisch gebied, zoodat het onafhankelijk wordt van den in voer uit het buitenland. Deviezen zijn geldswaarden. Men kan er in smokkelen, wanneer zij aan de eene zijde van de grens meer waard zijn dan aan de andere zijde. Dat is bijv. het geval met de zg. registermarken, welke men hier voor Hollandsch geld kan koopen voor circa één dubbeltje beneden den officieelen mar ken-koers. Wie hier zulke marken koopt, ontvangt een ohèque, welke hij in Duitscb- land kan omwisselen tegen marken. Smok kelt men deze marken weer over de Hol- landsche grens, dan kan men ze hier weer verkoopen voor hoogeren prijs. Daar deze goedkoope marken beschikbaar worden gesteld om ze te verteren in Duitschland, spreekt het vanzelf, dat de uitvoer naar Nederland verboden is. Onder integralisme verstaat men o.m. het streven om de katholieke beginselen integraal d.w.z. ongerept, geheel en al, con sequent te beleven. Daarnaar moeten wij allen strevenDegenen, die zich „integraal" noemden of noemen, wilden of willen daar mede te kennen geven, dat bij hen, in te genstelling met anderen, dat streven voor zit. Men heeft ook wel als „integralen" aangeduid hen, die op overdreven wijze, geen of te weinig rekening houdende met de werkelijkheid, de katholieke beginselen wilden beleefd zien. FEUILLETON. Naar bet Duitsch van PAUL OSKAR HöCKER. 21) Het gaf aanleiding tot een lang debat op kantoor. Oom Rispeter probeerde op zijn kalme langdradige, vriendelijke ma nier met hem te redeneeron. Maar Viktor kon zijn toon niet meer verdragen. On danks zijn schijnbare gemoedelijkheid hoorde Viktor uit ieder woord van zijn hem nu zoo onsympathiek geworden oom, zijn zelfingenomenheid en eigenzinnigheid Het was eon onuitstaanbare huiohelaar on een benepen burgerman, de brave Al- phons Rispetor „Van zoo iets trekt u zich allebei niets aan, zegt u. Maar dat toekent u ook heele- maal. Van u, mama, had ik altijd gedacht, dat u wat. aan de renommée van de firma gelegen was. Ton slotte draagt ze toch den naam van Papa. En ik voel me ver- plioht er aan mee te werken, dat de naam van ons huis weer een beetje méér ge acht. wordt." „Nu ben je toch wel erg aan het over drijven, beste jongen", zei mevrouw Troilo. Haar gezicht was onder het gesprek vuur rood geworden. Ze was eigenlijk doods bang voor haar neef. Zoo zachtmoedig als hij zich voordeed, bezat, hij toch een groo te macht over haar. Niets vond zij vree- solijker dan dat Viktor hem boos zou ma ken en dat zij naderhand alle mogelijke moeite zou moeten doen, om hem uit zijn hoofd te praten, dat hij een reden tot er gernis had. „In heel Wiesbaden spreekt met niet anders over ons als over een stelletje boe ren", ging Viktor opgewonden voort, „ze beschouwen ons als onbeschaafde parve nu's en denken, dat we geen smaak heb ben, en daar hebben ze waarachtig geen ongelijk in, als we de menschen zulke gruwelstukken aansmeren, als hier in den catalogus staan." Hij bladerde zenuwach tig in het dikke boek en gooide het open geslagen op het schrijfbureau van Oom Aifons. „Maar lieve Viktor", zei deze met zijn vriendelijkste stem en heel langzaam; op de manier, waarop men een stout kind de les leest: „Als je kennisen in Wiesbaden ons parvenu's noemen, dan is dat een grof heid, die ik me in jouw plaats niet zou la ten welgevallen, maar...." Driftig viel Viktor hem in de rede: „Denkt u, dat ze je zoo iets in je gezicht zeggen Oom Rispeter haalde alleen maar de schouders op: „Op zichzelf hebben ze in zekeren zin geen ongelijk: we zijn zelf- made men. Ja, dat zijn we. Nog toen je vil der zaliger leefde, was de zaak zoo klein, zoo onbeduidend en bovendien zoo slecht georganiseerd, dat hij nog niet mot de kleinste zaken uit Wiesbaden te vergelij ken was. Je vader heeft helaas ook veel tegenspoed gehad. En vooral: geen geld. Pas door zijn tweede vrouw kreeg hij het geld in handen, dat. hom mogelijk maakte A-ooruit te komen. En ook toen nog ging liet langzaam genoeg. Jammer, jammer! Toen je lievte mama me uit Aken liet ko men om haar te helpen de zaak voort te zetten, was ik ontzet van den sleurboel. Je goede vader was ook heelemaal geen zakenman. Dat is een kwestie van talent. In het tweede jaar had ik de inkomsten al verdrievoudigd. En nu is de omzet tien maal zoo groot. We zijn de grootste ver zenders van snijbloemen en tuinartikelen. Wat wil je nog meer? Dat een paar schreeuwers die ons de happen in den mond niet gunnen, met onze manier van werken niet tevreden zijn? Ze moeten maar eens probeeron ons winstcijfer na te doen Den heelen tijd door had mevrouw Troi lo naar het norsche, steeds bleeker wor dende gezicht van haar stiefzoon zit-ten kijken. Tegenover haar had haar neef zich nooit, ontzien pritiek te oefenen op haar overleden man. Maar tegenover Viktor had hij zich tot nog toe in acht genomen. Ze was bang voor een heftige scène, voor een uitbarsting van woede bij haar stief zoon. Als op dit onderwerp werd doorge gaan. kwam ze zelf in de noodzakelijkheid om een oordeel over Viktor's vader uit te spreken. Maar dat wou ze toch maar liever vermijden. Want ze wilde het liefst1 bij geen van beiden uit de gratie raken. Viktor viel echter heelemaa-l niet boos uit. Hij klemde de tanden op elkaar en bleef zwijgen. Alleen wierp hij zijn stief moeder een ernstigen, vragenden blik tde. Toen deze zweeg, knikte hij in zichzelf. Een bittere, woedende uitdrukking kwam op zijn gezicht er. zonder een woord te spreken, verliet hij het kantoor. Sindsdien sprak hij met Oom Alfons al leen nog maar, als het in zakelijke dingen onvermijdelijk was. Voor het overige ne geerde hij hem. Mevrouw Troilo ging gebukt onder deze onaangename verhouding. Ze kon haar neef niet meer missen. Ze had een mede deelzame natuur en was gewoon alles met hem te bespreken. Zijn lieve en gemoede lijke manier \*an doen had deze vertrouwe lijkheid vanzelfsprekend doen schijnen en ze zag vreeselijk op tegen een verkoeling van de verhouding tusschen haa-r en haar neef, om van zijn weggaan niet te spre ken. Aan den anderen kant was ze trotsch op haar knappen, vlotten stiefzoon. Ze kende geen grooter genoegen dan aan zijn arm in de loge van een schouwburg binnen te komen, zich met hem in een concertzaal in een elegant restaurant, op een druk ken wandelweg te vertoonen. Hij had een gemakkelijkheid van optreden, iets natuurlijk-aristocratisch, dat haar impo neerde. In dat opzicht was haar neef niet in de verste verte met Viktor te ver gelijken. De een verstond de kunst veel geld te verdienen, de ander, datzelfde geld met zwier uit te geven Het eerste kon men aanleeren, het laatste moest aange boren zijn. Viktor was nu ook erg koel tegen zijn stiefmoeder. De groote Wiesbadener seizoen-week ging deze keer voorbij, zonder dat me vrouw Troilo er wat van te zien kreeg. Viktor had haar geen plaatsen bezorgd en haar neef dacht aan sohouwburgen, con certen en andere amusemnten heelemaal niet Maar het verrassende was, dat Vik tor zelf zich ook bij geen enkele vermake lijkheid vertoonde Was 2ijn vriendschap met mevrouw Rettberg alweer uit.? Sinds verscheiden dagen tenniste hij al niet meer op den Amselberg; om in training te blijven, was hii lid geworden van een tennisclub in Wiesbaden. ,.Zeg", vroeg mevrouw Troilo eens. schijnbaar argeloos aan Viktor, „ga je nooit meer bij de mooie mevrouw Rett berg op visite?" „Het gezelschap daar bevalt, me niet. Mevrouw Rettberg is zoo weinig kiesch- keurig „Ja, het is geen wonder, dat allerhande heeren haar het hof maken? Waar of niet? Ze is mooi, rijkeen goud visch- je „Baron Glusbeek, uit Weenen, geneert me niet en de twee Amerikanen ook niet. En Feustell nog veel minder. Die gebruikt ze maar zoo'n beetje als loopjongen. Maar ah ze het in haar hoofd haalt met een gewonen tuinknecht, te tennissenDaar dank ik voor. Dat laat ik me niet doen, om met zulk gezelschap samen te worden gebracht Zij stem beefde. „Maa-r Viktor, dat kan toch niet? Zoo'n deftige vrouw. Het zal een grap van haar geweest zijn, een van haar grillen." Viktor liep met groote stappen de klei ne woonkamer op en neer, waar ze hem na de middagkoffie had geprobeerd vast te houden. Al heen en weer loopend ver telde hij de heele geschiedenis, af en toe van opwinding met zijn voet op den grond stampend. „De vorige week was Feustell een keer weggebleven en we hadden afgesproken een mixed double te spelen. Toen zei zet ze had al voor een plaatsvervanger ge zorgd Een jonge Engelschman was het, die buitengewoon speelde. Ze had voor de aardigheid wel eens af en toe een bal met hem geslagen, maar vandaag had hij zich een uurtje vrij gemaakt om voor Feustell in te vallen. „Daar komt hij aan 1" En ze gaat in den tuin en stelt ons voor. Een Engelschman in tenniscostuum, heel cor rect. Een zekere mr. Gabb. Hij had in Oxford gestudeerd en deed veel aan land en tuinbouwkunde Hij speelt schitterend. (Wordt vervolgd)

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 12