DONDERDAG 13 JULI 1933 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. Q BUITENLAND ECON. WERELDCONFERENTIE VERMINDERDE BELANGSTELLING DER BRITSCHE PERS. Voor verder verloop der conferentie. De belangstelling der Engelsche pers voor de economische conferentie is aanzien lijk verminderd. Algemeen is men van mee- ning, dat het noodzakelijk is, te weten wat president Roosevelt tot stabilisatie un den dollar wil doen. Het schijnt dat Roosevelt hierover zelf nog geen besluit heeft genomen. De eergisteren door het bureau geno men beslissing wordt als een succes voor de goudlanden beschouwd. De „Financial News" schrijft, dat de con ferentie eergisteren begonnen is, een lang- zamen dooh pijnloozen dood te sterven. Al heeft de conferentie dan ook weinig bot stand gebracht, zij zal ben minste in een hartelijke atmosfeer kunnen worden ver daagd. De conferentie zal volgens het blad met beteren kans op succes kunnen bijeen komen, als de dollar heeft opgehouden hot blok der goudlanden te verontrusten en de internationale eendracht te verstoren. Oslo-staten hebben een plan. In een onderhoud met een vertegenwoor diger van Reuter heeft de Zweedsche mi nister van Financiën, Wigforss, de vraag beantwoordend of de Oslo-staten een plan hebben voor het geval de economische con ferentie mislukt, verklaard, dat men inder daad een plan in den zin heeft en dat tot een bijeenkomst van deze staten zal wor den besloten, vóór de conferentie wordt \erdaagd. Op de bijeenkomst zal dan wor den besloten welke gedragslijn de Oslo- staten zullen volgen. Tot dusver, zoo zeide Wigforss, hebben deze staten min of meer onafhankelijk van elkaar gehandeld, en men mag niet uit het oog verliezen, dat er, gezien het feit, dat België en Nederland deel uitmaken van het bloc der goud-staben, en de andere Lan den niet, meeningsverschillen tusschen hen bestaan. Maar niettemin zullen zij op het daartoe geschikte tijdstip bijeenkomen om hun houding te bepalen. DUITSCHLAND GEEN STAATSKERK IN DUITSCHLAND. Het Fuhrer-beginsel der Duitsche Evangelische kerk. Over de hoofdtrekken van de constitu tie der nieuwe Duitsche Evangelische kerk wordt van welingelichte zijde het volgende medegedeeld. De nieuwe Duitsche Evangelische kerk is geen staatskerk. De zelfstandigheid der hervormde con fessies wordt door de constitutie gewaar borgd. Boven de confessies staat als eenig ge zag het Evangelie. Aan het hoofd van de niewe kerk staat een rijksbisschop, die tot de L/uthersche ge loofsbelijdenis moet behooren. Het Fuhrer-beginsel, dat in het ambt van rijksbisschop belichaamd is, wordt aange vuld door de medewerking der geloovigen, welke in de nationale synode haar uit drukking vindt. Naast den rijksbisschop staat het „gees telijke ministerie", dat den bisschop bij de leiding der kerk steunt. Hot bestaat uit drie theologen en een rechtskundig advi seur. De drie theologische leden vertegen woordigen de drie confessiogroepen der kerk, de Luthersohe, de gereformeerde en de geünieerde. Het gereformeerde lid van het ministerie zal in alle kwesties, welke zijn confessie betreffen, in plaats van den rijksbisschop handelen. Daar de nieuwe Evangelische kerk geen staatskerk is, wordt in de kerko- lijke constitutie geen Arier-jaragraaf opge nomen. Dit sluit echter niet uit, dat door het Arisohe ras vreemde invloeden vooral op het gebied van kerkelijke kwesties moe ten worden geweerd. CENTRUM-AFGEVAARDIGDEN NAAR HITLER-FR ACTIE. Overgang als hospitante wordt voorbereid. Met. de werkzaamheden, die noodig zijn om de Centrum-afgevaardigden in Rijksdag en Pruisische Landdag als hospitanten over te brengen naar de nat. socialistische fractie, is een aanvang gemaakt. Eerst zal worden nagegaan, welke afgevaardigden bereid zijn over te gaan, en dan wordt be slist, wie hunner door de nat. socialisten zullen worden opgenomen, juist zooals dit bij de Duitsoh-nationalen het geval zal zijn. O.a. komt do vraag aan do orde of de vrouwelijke Centrum-afgevaardigden geen afstand van haar zetel behooren te doen ten gunste van nieuwe mannelijke leden; en als natuurlijk uitvloeisel van het concor daat wordt het beschouwd, dat de geeste lijken, die tot de Centrum-fracties behoo ren, plaats zullen maken voor wereldlijke vertegenwoordigers. Men neemt aan, dat Rijksdag en Land dag in hun huidigon nieuwen vorm nog zoo wat een jaar zullen bestaan, waarna deze vertegenwoordigende lichamen naar de be roepen zullen worden georganiseerd. Ver moedelijk zullen de leden van Rijksdag en Landdag dan net zoo worden gekozen als dezer dagen de nieuwe Staatsraad. GEEN UITGAVE ZONDER DEKKING. Duitsch gemeentebeheer zal aan dit beginsel vasthouden. Voor de vertogenwoordigors van de Duitsche crediteuren van Duitsohe open bare lichamen hoeft do staatscommisea- ris dr. Stroelin een rapport uitgebracht, waarin hij betoogt, dat do Duitsche ge meenten, als onmiddellijke gedupeerden van de herslelpolitiek, nog steeds te lij den Ihebben onder belasting-achterstand en hooge sociale uitgaven. Men kan ech ter vaststellen, aldus Stroelin, dat er duidelijke symptomen zijn, die er op wijzen, dat de toestand der Duitsche gemeentehuishoudingen de eerstvolgende jaren beter zal worden. Duitschlands herstel zal volgens de bestaande plan nen van de gemeenten uitgaan, en de doorvoering van het leidersbeginsel waarborgt een onafhankelijke gemeente politiek. De nationaal-socialisten, die in vele gemeenten de volstrekte meerder heid hebben, zullen onder alle omstan digheden vaethoudon aan het beginsel: geen uitgave zonder dekking, en groote zuinigheid betrachten. Ook door de re- oragnisatie van den werkloosheidssteun zullen de lasten der gemeenten worden verlicht, en de uitvoering van het werk verschaffingsprogram zal eenzelfde resul taat opleveren. De door dit alles be reikte saneering waarborgt, dat de Duit sche gemeenten haar verplichtingen in vollen omvang zullen nakomen. SPANJE NIEUWE DADEN VAN TERREUR IN BARCELONA. Bommen en nog eens bommen. Naar uit berichten in de Spaansohe bladen blijkt, schijnen zich de anarcho- syndicalisten de laatste dagen vooral in Barcelona weer duchtig te roeren. Zondag j.l. ontploften in de nabijheid van een mozaiekfabriek twee helsche machines, waardoor de ruiten van alle huizen in den omtrek werden verbrij zeld. Ook een brug in de nabijheid van de fabriek werd door de explosie geheel vernield. In een der buitenwijken van Barcelona werden nog drie bommen tot ontploffing gebracht, waardoor eenige honderden straatklinkers de luoht werden ingeslin- gerd. Een paard en een aantal huisdie ren werden hierdoor gedood. De vorige week werden drie autobus sen, waarin zich gelukkig geen passa giers bevonden, door terroristen met ben zine overgoten en in brand gestoken. De wagens werden door het vuur geheel vernield. Ook te Bilbao en omgeving schijnt het allesbehalve rustig te zijn. Te Begona hebben eenige onbekenden de deuren van de basiliek met petroleum overgoten en in brand gestoken. Een priester en een aantal geloovigen, die zioh juist in het kerkgebouw bevonden, slaagdon er echter nog tijdig in den brand te blusschen. Op hetzelfde oogen- blik, dat de terroristische daad gepleegd werd, bleek, dat de meeste telefoonlij nen, welke Begona met Bilbao verbin den, waren doorgesneden. AMERIKA HET SUPER-KABINET. Washington bezorgd over herstelprogram De nieuwe Amerikaansche crisisraad is reeds Dinsdag onder voorzitterschap van Roosevelt in spoedvergadering bij eengekomen, ten einde te beraadslagen over een onverwijld ten uitvoer te leg gen program. In de eerste plaats zal dit program voorzien in de invoering van een ver korte arbeidsweek en in een nieuwe re geling der loonen in diverse takken der industrie. Het is speciaal op deze ter reinen, dat het onmiddellijk nemen van besluiten naar Roosevelt's meening drin gend noodzakelijk is geworden. De „crisisraad" zal een soort super- kabinet zijn, dat eiken Dinsdag met den president en de kabinetsleden bijeen komt, die er ambtshalve zitting in heb ben. Bovendien bestaat de raad uit den directeur der begrootingsafdeeling Doiglos, den voorzitter der Reconstruc tion Finance Corp. Jones, den adminis trateur voor het. industrieel herstel, ge neraal Johneon, de financieele deskundi gen Morgenthau, Stevens, Peek en Hop kins, zoomede den spoorweg-co-ordina- tor Eastman. De instelling van den crisisraad en de nieuwe ingrijpende maatregelen, wel ke thans zullen worden genomen, weer spiegelen de bezorgdheid der Amerikaan sche regeering, dat haar herstelprogram ten slotte wellicht zal mislukken. D© roden voor deze vrees ligt voor de hand. Generaal Johnson, de reorganisator der Amerikaanscihe industrie, heeft er zioh reeds herhaaldelijk over beklaagd, dat de prijzen in de Veroenigdc Staten snel ler stijgen dan de loonen. Wanneer aan dit verschijnsel geen einde komt en de diverse takken der industrie in haar bij de wet voorgeschreven zg. „codes voor eerlijke concurrentie" geen bepaling op nemen in zake hooger loonen, dan zal, naar door generaal Johnson met klem is verklaard, de in den laats ten tijd stork toegenomen industricelo activiteit niet gehandhaafd kunnen blijven. Actie tegen stijging van den broodprijs. Parallel met de grootere industrieel© activiteit, welke uit de inflatiepolitiek van president Rooeevelt is voortgespro ten, zijn echter, naar men weet, do koe ten van levensonderhoud in de Vereen. Staten enorm gestegen, doordat de prijs- verhoogingen waartoe de industrie en de handel zijn overgegaan, vooruitloo- pen op de inflatie. Blijven do kosten van levensonderhoud stijgen in het onverwacht snelle tempo der laatste weken, dan zou dit zeer wel tot een koopersstaking leiden, die tovens hst einde zon beteekenen van het pro gram in zake een gecontroleerde ver hooging van het prijsniveau, die presi dent Roosevelt als den sleutel voor het economisch herstel des lands beschouwt. De minister van Justitie heeft dan ook reeds order gegeven, een nauwkeurig on derzoek in te stellen naar eventueel in strijd met de anti-trustwetgeving zijnde prijsverhoogingen. Zesurendag, vijf dagen per week? Do president van de Amerikaansche Arbeids Federatie, Greene, verklaarde na een onderhoud met president Roose velt, dat de regeering waarschijnlijk den zesurendag en de vijfdaagsohe werkweek zal invoeren voor het ondergeschikte personeel. BUITENL. BERICHTEN. PERSONENTREIN BOTST OP LOCOMOTIEF. Een en dertig gewonden Gistermorgen vroeg is op het station Nawsi Jablunkau aan de Tsjeohisoh-Pool- sohe grens een ernstig spoorwegongeluk gebeurd. Een personentrein botste bij het binnenrijden van 't station tegen een ran- geerende locomotief. 31 personen werden gewond, waarvan 3 zwaar. NEERSTORTEND VLIEGTUIG VEROORZAAKT GROOTEN BRAND. Een schoolvliegtuig stortte bij Szekesfe- jervar (in Hongarije) neer op een blok hui zen. Het gevolg was, dat verscheidene woonhuizen in brand raakten. De beide inzittenden van het vliegtuig kwamen om het leven, terwijl de huizen geheel uitbrandden. TEGEN NACHTCLUBS EN HOOGE HOEDEN. Instructies van Mussolini. Mussolini heeft voor de secretarissen der fascistische partij een gedragsregle ment opgesteld, waarbij aan deze leiders verboden wordt om nachtclubs te bezoe ken en hooge hoeden te dragen. De voornaamste punten van het regle ment zijn: 1. Bezoekt niet overdag en nog min der bij avond zoogenaamde luxueuse inrichtingen, restaurants, theaters etc. 2. Gaat zooveel mogelijk te voet uit^ is dit niet mogelijk gebruik dan een open baar vervoermiddel. Draagt bij officieele gelegenheden geen hoogen hoed, een gewoon zwart hemd ie voldoende. 4. Verandert uw gewoonten of levens wijze niet als gij een hoogere betrekking gaat bekleeden. 5. Komt altijd op tijd en geregeld op uw bureau en luistert met geduld en men- schelijkheid naar uw bezoekers. 0. Begeeft u in de arbeiderswijken, meng u onder het volk, vooral in deze moeilijke tijden. DE PIJNBOOMENBOSSCHEN VAN OOST-PRUISEN MET VERNIELING BEDREIGD. De strijd tegen de non-vlinder. De uitgestrekte pijnboombosschen in OosLPruisen worden op het oogenblik met volkomen verweosting bedreigd door een enorme rupsen-plaag, die reeds tien jaar geleden zijn vernielende uitwerking heeft laten merken. 't Betreft hier de rups van den voor boomen zoo gevaarlijken nonvlindor. Mil- liarden van deze insecten vreten dag en nacht 't loof weg van de coniferen en kilo meters ziet men in de bosschen niets dan kaalgevreten boomen. Een leger van arbeiders is te werk ge steld, die met pulverisators de rupsen met vergift bespuiten. Doch daar deze werk wijze niet rationeel genoeg is gebleken, zijn tien vliegtuigen gecarterd, die over de bosschen vliegen en de aangetaste boomen bespuiten. Daartoe is echter volkomen windstilte noodig, hetgeen meestal uitsluitend des ochtends en des avonds het geval is. De vliegtuigen worden beladen met zakken, die het vergif in poedervorm bevatten, dat op do boomen wordt uitgestrooid. De aangetaste oppervlakte is ongeveer 10.000 hectare groot. Men heeft berekend, dat 500.000 kilogram verindal het werk zaamste vergif tegen rupsen noodig zul len zijn, om eenig resultaat te bereiken en d« vliegtuigen zullen honderden malen moeten opstijgen en dalen. Het is interessant het effect gade te slaan van het door de vliegtuigen uitge strooide vergift.. De rupsen zijn als ver schroeid zij sterven onmiddellijk en val len bij duizenden op den bodem, welke vooraf met. lakens bedekt, is. Men telt er meer dan 600 per vierk. M. Na verloop van vier en twintig uur blijken alle rupsen in het dnor vliegtuigen bestreken gedeelte onschadelijk gemaakt te zijn. 200 K0REA.NEN DOOR R00VERS VERMOORD? Volgens te Moekden ontvangen berich ten zouden 200 Koreanen, die op 3 Juli uit. Wangtsjingtsien zijn vertrokken in de richting van Hoengtsjoen en sindsdien worden vermist, thans in de buurt van Lao Ling vermoord te zijn gevonden Deze Koreatien zouden door roovers zijn ver moord. DE KOFFER ET IQUETTEN HADDEN HEN VERRADEN. Het feit, dat zij te veel etiketten van hotels op hun koffers haddon, leidde tot de arrestatie van twee jongemannen in een hotel te Rome. Hun koffers waren nagenoeg geheel be plakt met etiketten van allo groote hotels in Europa, hetgeen de achterdocht op wek te van den hoteleigenaar, die van oordeel was, dat de jongelieden nog te jong waren om reeds in zooveel hotels te hebben ver toefd. Hij nam de politie in den arm, die de jongemannen aan een verhoor onderwierp, waarbij zij bekenden, de koffers uit een auto van toeristen te hebben gestolen. SPORT LAWN-TENNIS DE INTERNATIONALE KAMPIOEN SCHAPPEN TE N00RDWIJKERH0UT. Groote tegenstand voor Von Kehriing. De voornaamete gebeurtenis op den tweeden dag van het tennis-tournooi te Noord wijk was wel het feit, dat Von Kehriing, in het heerenenkelspel opnieuw zoo grooten tegenstand ondervond, dat hij bijna weer geslagen werd. Ditmaal was het Hughan, die na een zwak begin voor een uiterst spannende partij zorgde. De eerste set verliep heel normaal in het voordeel van Von Kehriing; hij won met 62, maar toen begon het spelletje van Dinsdag tegen Heynen zich te herhalen. Hughan noteerde 62 en 64 in de twee volgende sets. In den vierden set had het er alles van of Hughan zou gaan winnen. Hij kwam met 30 voor. Toen, bij verschillende deuces, op de service van von Kehriing, sloeg von Kehriing na een lange rally out, hetgeen den scheidsrechter ontging. Hughan was hier ten zeerste door gedeprimeerd, hij verloor de game en de volgende vijf, von Kehriing won met 63 en zijn oogenblik- kelijk evenwicht drukte hij ook in den vijf den set uit door 4 nieuwe games te winnen Daarna zakte hij weer wat af. Hughan zette zich schrap, noteerde twee gamesnog was de strijd niet verloren. De Hongaar reageerde daar sterk op, spande zich in tot het uiterste, won de volgende game, maar de deuces volgden elkaar op en het was eerst na het achtste matchpoint, dat de strijd in zijn voordeel beslecht was, een strijd van twee en een half uur. De Italiaan de Stefani had het heel wat gemakkelijker. Hij sloeg Jourde in drie sets De lange Ier Rogers, die in zijn kleeding van korten broek 'n navolger gevonden heeft in Hughan, won niet zonder moeite in vier sets van Weber. Sertonio sloeg van Olst eveneens in vier sets en Timmer, die nog geen enkele partij had gespeeld, bracht het nu door drie overwinningen, waaruit hij totaal 549 noteerde, tot de derde ronde. In het damesenkelspel zijn de dames Bel- zer, Burke, Ingram, Rollin Couquerque, Sanders en P. von Stuck reeds reeds bij de laatste acht geplaatst. De dubbelspelen leverden niet veel op. Daar heeft hier en daar het eerst treffen plaats gehad. De uitslagen zijn: Hoeren enkelspel, eerste ronde: G. W. Scheurleer sl. J. Heymans 60, 60, 61; H. Timmer sl. R. J. Brussen 60, 6—2, 6—1. Tweede ronde: G. W. Scheurleer sl. M. Wetselaar 7—5, 6—2, 2—6—4; D. Tesohmacher sl. J. H. Wisselink 60, 62, 60; H. Timmer sl. 0. G. Pel 60, 6—1, 60. Derde ronde: G. de Stefani sl. Jourde 61, 6L 3; B. von Kehriing sl. T. Hughan 62, 26, 46, 63, 62; H. Tiimimor sl. D. Teacbmacher 61, 62, 62; Sertorio sl. J. van O let 16, 63, 62, 75; L. Rogers el. W. F. Weber 5—7, 11—9, 6-4, 7—5. Dames enkelspel, eerste ronde: mevr. O. Schim van der Loeff w.o.; mej. E. Belzer w.o.; mej. Ingram sl. mej. A. Kerokihoff 62, 61; mevr. D. de Bruyn- Kops w.o. Tweede ronde: mej. E. Belzer sl. mevr. O. Sohim van der Loeff 60, 61; mr8. Burke sl. mej. T. Terwindt 26, 63, 62; mej. Rollin Couquerque sl. mevr. M. Boutmy 61, 60; mevr. P. v. Stuck sL mevr. D. de Bruyn-Kops 62, 6—0; mej. Ingram sl. mevr. M. DrosCanters 64, 26, 61; mej. E. Sander sl. mevr. M. Jonquière 86, 61. Dames dubbelspel, eerste ronde: mevr. P. .v. Stuck en mej. Sander sl. mevr. I. Wetselaar en mevr. Hartkamp 60, 61mevr. Dralle en mej. L. W. van Lindonk sl. mevr. R .Roos en mej. M. Roos 62, 62. Heeren dubbelspel, eerste rondemr. W. Marinkelle en W. Heynen sl. R. J. Brussen en Th. A. Gerritsen 62, 60, 64; T. Hughan en van Olst sl. mr. J. Pel en J. Heymans 63, 61, 62. Tweede ronde: G. de Stefani en L. Rogers sl. H.- van Riemsdijk en M. Wet selaar 64, 62, 64G. Leembruggen en A. A. Fijzee sl. S. L. Tjoa en „Xenon" 6—7, 6—2, 6-4, 7—5. Gemengd dubbelspel, eerste ronde: mej. M. Rollin Couquerque en G. R. Cas- tendijk sl. mej. Z. Kerokhoff en mr. P. J. Sigmond 63, 6—1; mej. E. Belzer en W. Karsten sl. mevr. Hartkamp en G. van Aardenne 60, 63; mevr. Boutmy en Jourde sl. mej. W. Leeksma en J. H. Wisseling 64, 62; mej. I. Adamoff en G. de Stefani sl. mevr. A. Ernrst en S. L. Tjoa 6-0, 6—1. ZEILEN DE KAAGWEEK. Het bestuur van de Kon. Zeil-, Roei- en Motorsportvereeniging „De Kaag" zit, naar wij vernemen, met de handen in het haar vanwege het record aantal inschrijvingen, dat deze week voor de a.a. Kaagweek is komen binnenvallen. De berg van inschrijvingen is zoo groot dat het bestuur niet op den gewonen tijd kon gereed komen met het ordenen der deelnemers, maar erger is, dat men geen raad weet om alle gegadigden op denzelf den dag en dan vier dagen achter elkaar te laten zeilen. Zoo zijn er bijv. niet minder dan 70 inschrijvingen voor de 12 Voetsjollenklasse, 45 voor de S'harpy- jollen en daameven alle andere klassen met 'n behoorlijk aantal inschrijvingen. Er is water te weinig op de Kagerplas- sen om alle schepen te bergen.en toch: 't zou ons al sterk verwonderen, indien het energieke Kaagbestuur er geen mouw aan weet te pa-seen. Morgen hopen we er meer van te ver tellen. 7ATERPOL0 OEFENWEDSTRIJDEN DER L. Z. C. Twee nederlagen. Gisteravond hebben de twee eerste ze ventallen van de L. Z. C. oefenwedstrijden gehouden, welko zich vooral gezien het dreigende weer, in 'n goede belangstel ling mochten verheugen. Het resultaat was: twee fikeohe neder lagen, waarvan de oorzaak wel voorname lijk gezooht. moet worden in de groote on volledigheid van beide ploegen. I_ Z. C. I—Y I 0-3. Beide ploegen telden invallers, toen scheidsrechter Molenaar beginnen liet. Het begin kenmerkt zich door een vrij gelijk opgaanden strijd, maar verder dan tot enkele corners komt het niet. Ook deze leveren geen van beide partijen voordeel op. Het wil in den L. Z. O.-aanval niet erg vlotten, vooral wijl de la Court in K. Kohier 'n stevie tegenspeler heeft. Claus de Roede probeert het daarom met enkele felle schoten van veraf, maar keeper Veen stra blijkt daarop goed ingesteld en keert alles. De rust komt met blanken stand. In de tweede helft krijgt Buijs spoedig een kans, maar hij schiet naast. Door vrij opzwommen krijgt de Reede een kans tot scoren, maar als hij zich omgekeerd heeft is zijn tegenpartij weer bij hem en deze belet hem te schieten. De aanvallen van het IJ worden dan feller en gevaarlijker, voor een groot deel gevolg van het feit, dat van Oostrom Soede nogal eens weet weg te zwemmen, waarop Buys te weinig aoht geeft. D. Hazenberg geeft zijn club met een mooi boogschot de leiding en uit twee vrije worpen wordt de score ver hoogd tot 03, waarmede tenslotte het einde komt, zonder dat de L. Z. C. gele genheid heeft gehad de eer te redden. L. Z. C. II—ZIJL I 1-4. De E. Z. C.-reserven misten om. hun keeper v. Driessum, terwijl Keij bij de Zijl inviel. Door een misverstand tusschen Le pelaar en Hofsteenge, zwemt v. d. Mark vrij op en geeft aan den vrijliggenden Kramp over, die onhoudbaar inschiet (01) Aan den anderen kant probeert H. Walen kamp het met eenige venijnige schoten, maar ze zijn teveel op den keeper gericht, zoodat Rameau niet te veel moeite heeft om weg te werken. Onveranderd komt de rust. In de tweede helft zijn Hofsteenge en H. A.. C. Walenkamp van plaats verwis seld, maar ook dit helpt niet. De L. Z. C.'er8 Laten hun tegenpartij teveel vrij spel en plaatsen bovendien erbarmelijk slecht. Toch weet Lut vrij onverwacht mooi ge lijk te maken (11), maar daarmee heeft de thuisclub al haar kruit verschoten. Door Kramp (2) en D. Kraayenbrink vor- hoogen de gasten de score tot 1—4, zoodat zij verdiend wonnen. ATHLETfEK HET INTERNATIONAAL ATHLETIEK CONCOURS IN HET STADION. De Engelsche ploeg. Terwijl vroeger de Engelschen bij de be langrijke internationale atletiekwedstrij den in Nederland, en in het bijzonder te Amsterdam een belangrijke rol speelden, (wij herinneren aan de beide Sportblad wedstrijden op het Ajax-terrcin, waarvan de eerste in 1913 werd gehouden, aan de inwijd ings wed strijden van het oude Sta dion in 1914 en aan de Telegraaf wedstrij den, eveneens op het Ajax-terrein, in 1924 vóór de O. S. te Parijs) was het tot nu toe weer niet gelukt om Engelsche deelnemers naar de groote Stadion-wed strijden te krijgen, die thans op het punt staan voor de derde maal gehouden te worden. De gekozen datum vormde telken male een bezwaar. Met de Fransohen was het tot nu toe trouwens niet anders en begrijpelijk wordt zulks, wanneer men het steeds grooter wordend internationaal programma vergelijkt met de vroegere toe standen. De Commissie voor de Stadion wedstrijden is thans echter gelukkiger ge weest en wij noemden reeds Gutteridge op de 800 meter, Reeve op de 1500 meter en Harper op de 110 meter horden. Op Saun ders voor de 100 meter en Thomas, den re cordhouder op 1 E. M. wordt nog ge hoopt, dooh zeker komt bovendien op 400 Meter J. Y. Powell van de London Athletic Cluib. Powell belooft feitelijk het meest op de 800 M. en het feit, dat hij te Los Angeles dien afstand in 1 min. 52 sec. liep, spreekt voldoende voor zijn capaciteiten. De Engelsohe Bond heeft echter gemeend hem voor de 400 M. te moeten afvaardigen en de 800 M. aan Gutteridge te moeten overlaten. Wij zijn nieuwsgierig wat Powell op de 400 M. presteert, want gemakkelijk zal hij het zeker niet hebben, gezien het feit, dat hij niet minder dan de 4 snelste Duitsohers tegenover zich zal krijgen, n.l. Metzner, uit Frankfort, Imhoff en Voigt uit Berlijn en Borchmeyer uit Bochiun, die waarschijnlijk wel de 4 X 100 M. voor zijn vereeniging zal mee- loopen, doch niet de gewone 100 M. Op de 5000 Meter vaardigt Engeland, Bailey af, van wien wij geen bijzonderheden kennen, doch wij mogen aannemen, dat hij zich zijn plaats in den Engelschen ploeg waardig zal toonen. Zijn voornaam ste tegenstander zal vermoedelijk de Berlijner Goehrt zijn, die in Antwerpen een zeer taaie race liep, tenzij Sohaum- burg of de Belg, Van Rumst, die even eens komen, voor een verrassing zorgen. Tenslotte neoint Engeland met A. J Norris aan den Marathon-loop deel, waarin Kreglinger en Franz Verstege (Duit-sohland) en v. d. Steen (België) den strijd tegen onze landgenooten zullen aanbinden.

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 6