WOENSDAG 12 JULI 1933 No. 7556 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN 24ste Jaargang DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij ToornitbetaEng Voor Leiden 19 oent per week f2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week 12.60 per kwartaal Franco per post f2.95 per kwartaal Het Geilluatreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 I GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeolingen wordt het dubbele van het tarief berekend. v TELEFOONTJES, van ten hoogste 30 woorden, waarin be trekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop fOAO. Dit nummer bestaat uit twee bladen Van het innerlijke leven der Kerk. door Fried rich Muckermann, S.J. Men zegt dat er parels zijn, die van tijd tot tijd in de diepte der zee neergelaten moeten worden, opdat zij hun oorspronke lijke glans niet zouden verliezen. Zoo moet ook de Kerk soms onderduiken in een don kere zee van benarde omstandigheden om haar goddelijke gestalte rein te bewaren. Zij, die door de levensbron van den on- uitputtelijken geest haar leven ontving, ge raakt in haar mensaheiijke verschijning al tijd meer in gevaar om te verstarren en zoo hs zij met het sterven en verjongen der geslachten nauw verbonden. Ja, men kan zeggen, dat zij, ook heden nog aan de Europeesche ontwikkeling haar wet voor houdt. Men kan haar beminnen of haten, haar onverschillig voorbijgaan kan men niet. Dit feit legt aan alle leden der Kerk een ontzaglijke verplichting op. Ieder van hen moet zich bewust zijn, dat hij heden meer dan ooit het lot van de wereld en van zijn land in handen heeft. Wil God, (en dat heeft Hij in Zijn openbaring door Zijn ©eniggeboren Zoon duidelijk te kennen ge geven) dat de Verlossing slechts door Je zus tot stand kan komen, en dat de mensch- heid en ieder volk afzonderlijk en ieder individu zijn hoogste roeping mist, als hij zich niet op het bovennatuurlijke instelt, dan maken zij vóór alles geschiedenis, die onvoorwaardelijk met volle overgave deze taak dienen. In een overgangstijdperk bestaat het ge vaar, dat niet alleen vergankelijke, maar ook' onvergankelijke waarden worden aan getast. .Wie zou het niet betreuren, dat door de tragische verwikkelingen bij een kerkelijk geschil Christus schade lijden moest? Of dat met het katholicisme ge beurt, of met het protestantisme, op dit punt heerscht volkomen saamhoorigheid onder al degenen, die in Christus, den Zoon van den levenden God, gelooven. Wie zou niet betreuren, dat de noodzakelijke terug keer van de menschen van een ongezond intellectualisme naar de krachten van eigen bloed en bodem, in haar onstuimig verloop ook de afkomst van het Christen dom uit het goddelijke hier en daar in het duister hullen zou. Gemakkelijk ge beurt het, dat een mensch die waarde wel ke hij juist vóór alles nastreeft boven an dere waarden stelt, zooals de zieke zijn ge zondheid, de man die met een bankroet bedreigd wordt zijn economische redding. Dat is menschelijk en toch gevaarlijk. Want een voortdurende omkeer in de ordening der waarden van ons bestaan is de wor tel van alle anarchie op aarde. De Kerk heeft bij de keerpunten in de geschiedenis der beschaving de heerlijke roeping de rangordening der waarden te handhaven. Juist in zulke tijden moet zij het eeuwige met onwankelbaar geloof bo ven het tijdelijke stellen. Juist in zulke da gen zal zij zich op haar eigenlijke, karak teristieke krachten bezinnen, op haar sa cramenten, op haar bovennatuurlijk, in wendig leven. Een onvergelijkelijke taal zal zij spreken, het woord van 't Eeuwige Woord. Een onuitsprekelijk geheim zal zij bewaren, het geheim van den Koning. Bo ven de vertwijfeling der menschen uit zal zij dit alles met gToote innigheid aangrij pen en met ongehoorde geestdrift de we reld in roepen. Zij zal het leven der geloo- vigen geheel en al met hare ideeën door dringen, zoodat Paulus woord bewaarheid wordt, dat Christus nog slechts in de men schen leeft. Een geniaal staatsman heeft tientallen jaren geleden reeds om den heilige geroe pen, die alleen de wereld nog redden kon; dat werd gezegd door een man, voor wien heiligheid nog altijd meer gold dan staat kunst. Maar wat vormt den heilige, tenzij de verbinding van genade en heldhaftig heid, tenzij een sterker handelen naar de beginselen van het geloof die strakke houding tenslotte van het: «Quid hoc ad aeternitatem"? Wat baat mij zulks voor de Eeuwigheid? Een Christen, die slechts op pervlakkig zijn Christenplioht vervult, slechts hetgeen hem van buitenaf bevolen wordt, kent die houding niet. Zijn ziel wordt gevormd door de wereld, door kunst, we tenschap en economie, terwijl de vormen de krachten der Kerk geen kans krijgen op hem in te werken. Daaruit groeien dan die halve menschen, die warm zijn noch koud, een lauw mengsel, dat zelfs de eeuwi ge Schepper verafschuwt. Altijd zal de werkelijkheid der zichtbare wereld in een gevaarlijke tegenstelling staan met die der onzichtbare. Zij spreekt juist tot onze zinnen en door de zinnen tot den geest. De hemelen roemen de glo rie van den EeuwigeHet bovennatuur lijke is naar zijn aard onzichtbaar en open baart slechts in symbolen. Deze wereld van geheimen, waarin het centrum van ons le ven ligt, onttrekt zich aan het gezicht in de duisternis der parabelen zooals de Heer zelf zegt. Slechts het geloof dringt door tot dit wonderland en de taal, die het spreekt, is niet alleen de taal der belijde nis, maar ook een taal van raadselen. Nu zien wij alles slechts als in een spiegel, maar eens zien wij God van aangezicht tot aangezicht. En toch omvat dit donkere gelooven hot goddelijke licht. Toah is deze raadselach tige waarheid duurzamer gebleken dan alle andere In dit geheim leeft en beweegt de Kerk. Zij móet in de wereld zoo sterk zijn, dat zij zich zelf voldoende is. Het lot van zoo menige organisatie, welke wij als een con crete steun voor de Kerk beschouwden, ie onzeker. Het is, of er een geheele ruimte rond de Kerk werd vrijgelegd, zooals mon pleinen vóór kathedralen van huizen en hokken vrijmaakt om het bouwwerk zelf sterker te accentueer en. Slechts door de menschen zelf, kan het geheim van den godsdienst nog werken, niet door allerlei instellingen, tenzij door de Kerk zelf. Mis schien zal het huis Gods nu velen des te dierbaarder worden. Misschien dat juist nu een nieuwe liefde tot Christus' Bruid ont gloeit. Misschien is nu een nieuwe tijd ge komen voor de kampvechters Christi. Zij behoeven geen wereldorde te storen. Neen: zij geven graag den keizer, wat des keizers is, en reeds omwille van den godsdienst, die in geweten daartoe verplicht. De Kerk van heden droomt niet van po litieke macht. Zij weet, dat de groote be slissingen omtrent de mensehheid bij God liggen; tusschen hemel en hel. De godloo- zen-beweging van het Bolsjewisme heeft dat duidelijk in het licht gesteld. Op dit ge weldig slagveld overwinnaar te blijven, de idee van godsdienst en zedelijkheid op aar de levendig te houden, dat is de taak der Kerk. Slechts menschen, die geheel van haar geest zijn vervuld, karakters, heroische vol zielekracht, zullen haar bij dit werk kunnen dienen. BINNENLAND KONINKLIJKE BESLUITEN. Notariaat. Bij Kon. besluit van 10 Juli is benoemd tot notaris binnen het arrondissement Rotterdam, ter standplaats Rotterdam, M. C. Samson, candidaat^notaris te Rotter dam. SANEERINGSPLAN BLOEMBOLLEN- BEDRIJF. Motie van de Veilingsvereeniging H. B. G. Onderstaande motie werd ons heden toe gezonden De Coöperatieve Veilingsvereeniging voor bloembollenkweekers H.B.G. (G.A.) te Lisse, in vergadering bijeen op 7 Juli j.l., spreekt na grondige discussie haar verlan gen uit, dat bij de saneering van het bloembollenvak met de zeer groote finan- tineele nood der kweekers zal worden reke ning gehouden. De groote nood, die thans in Kweekers- kringen heerscht, maakt het noodzakelijk, dat al het leverbaar, wat thans voorradig is, de minimumprijs opbrengt, daar deze prijs voor het geheele leverbaar product slechts in een minim, levensonderhoud kan voorzien. Zonder betaling van het surplus leverbaar zal deze saneering de ondergang van zeer vele kweekers beteekenen. Men besloot deze motie ter kennis te bren gen van de Ministers van Economische Za ken en van de Oommissie Slingenberg. DE STEUN AAN DEN TUINBOUW. Het Tweede Kamerlid Cramer heeft tot den minister van Economische Zaken de volgende schriftelijke vraag gericht: Is de minister bereid te bevorderen, met het oog op de groote armoede, die in den tuinbouw heerscht, dat de steungelden in verband met de wet van 5 Mei 1933, Stsbl. 255, zoo spoedig mogelijk worden uitbetaald INVOER VAN BLADZINK. De minister van Economische Zaten heeft bepaald, dat bij den invoer van blad zink bewijs van herkomst zal dienen te worden geleverd. Als zoodanig bewije zal slechts worden erkend, een bewijs van oorsprong, afgegeven door de bevoegde instarties. Deze bewijzen behoeven niet te worden overgelegd bij den invoer van postpakket ten, niet voor den handel bestemd. Ook zullen deze bewijzen niet worden gevorderd bij den invoer van goederen, welke voor 17 Juli 1933 ten rechtstreek se hen invoer naar Nederland zijn verzon den. PROV. STATEN VAN ZEELAND EN VERLAGING DER JAARWEDDEN. In de vergadering van Prov. Staten van Zeeland is aan de orde gekomen het voor stel van Gedeputeerden om een tijdelijke korting toe te passen op de jaarwedden volgens een degressieven schaal d.w.z. hoe hooger inkomen, des te lagere aftrek I Wij hebben reeds op het o.i. malle ka rakter van dit unieke voorstel gewe zen en, zooals te verwachten was, hebben Prov. Staten het niet aangenomen. De heer Onderdyk (S. D.) bestreed iedere salarisverlaging op dit oogenblik, omdat z.i. de financiën van de provincie er geen aanleiding toe geven en omdat de prijzen juist weer iets stijgende zijn. Het is bovendien een unicum, dat men het meest gaat aftrekken van de minde ren Het gemiddelde zal 5 pet. zijn en nu wil men 4 pet. van de hoogere en 6 pet. op de minderen korten. De heer Dominicus (A.-R.) heeft uit het antwoord op het algemeen verslag gelezen, dat Ged. Staten ook voor een andere wijze van korten zijn en daarbij andere groe pen van personen de inkomens met 40 en 50 pet. zijn gedaald, wil spr. 5 pet. korten zonder bepaling van den tijdsduur. De heer Moelker (Lib.) ziet den toe stand allerminst rooskleurig in en schaart zich achter den heer Dominicus. De heer v. d Wart (C.-H.) meent, dat er veel uitgaven zijn, die wel de hoogere ambtenaren hebben, doch niet de lagere. De heer Kalle (R.-K.) stelt voor te kor ten van 1500 3 pet, 2000 4 pet., 2500 5 pet., doch dit voorstel wordt niet ge steund. De heer Boender (st.ger.) meent, dat men tot een veel eenvoudiger levenswijze moet komen en gaat mede met het voor- stel-Dominicus. De heer Adriaans© (V.D.) meent ook, dat men niet aan een verlaging zal kun nen ontkomen, maar dan moet het niet zooals Ged. Staten voorstellen. Spr. gaat mede met het voorstel-Dominicus, doch meent, dat het beter is niet nog meer af- te trekken en dan geen tijd te bepalen. De heer Dominicus stelt nu voor 6 pet. korten. De heer Den Boor (A.-R.) stelt voor 8 pet. De heer De Ridder (C.-H.) bepleit een 5 pet aftrek voor allen. De heer Goossens (R.-K.) vroeg, of men niet beter kan wachten tot de commissie- Schouten met haar rapport gereed is. De heer Van Dusseldorp (C.-H.), lid van Ged. Staten verdedigde het voorstel, dat z.i. zeer logisch is, maar na dat bij de re plieken, ook geen verdediging uit de ver gadering was vernomen, trok hij het na mens Ged. Staten in en zeide, dat deze zich konden vereenigen met ©en korting van 5 pet-., maar slechts voor drie jaar. Hierna verwierp de vergadering het voorstel-Den Boer (8 pet. korting) met 32 tegen 9 stemmen, het voorstel-Dominicus (6 pet., zonder tijdsduur) met 31 tegen 10 stemmen en nam het voorstel-Adriaanse (5 pet., zonder tijdsduur) met 35 tegen 6 stemmen aan. DE WETHOUDERSCRISIS TE AMSTERDAM. Blijven de soc.-dem. wethouders? Het echijnt nog niet zeker te zijn, dat de drie sociaal-democratische wethouders te Amsterdam naar aanleiding van het votum van den Raad over de salariskorting zullen aftreden. Volgens het „Volk" had de Raad, als de meerderheid de soc.-dem. wethouders kwijt wil zijn, dit per motie moeten uitspreken. Hieruit kan men afleiden, dat het nog lang niet zeker ia, dat de drie soc.-dem. wethouders heen gaan. De redactie van het partij-orgaan vindt het besluit van de meer derheid van den raad, om de loonen en sa larissen van het gemeentepersoneel te ver lagen (den va-canti©bijslag af te schaffen), op zichzelf blijkbaar niet voldoende aan leiding voor hunne aftreding. Daarvoor acht de redactie noodig een bepaalde mo tie van wantrouwen, in den geest als door wethouder de Miranda Donderdagavond in den Raad werd aangegeven. Een onjuist bericht Het bericht van de „Tel.", dat de be grooting van Amsterdam voor 1933 niet zou zijn goedgekeurd door Ged. Staten, wordt door de „Maasbode" geheel onjuist ge noemd. In de Raadsvergadering van Don derdagavond heeft de burgemeester me degedeeld, dat Ged. Staten een brief tot het gemeentebestuur hadden gerioht, waar in zij om nadere opheldering nopens de begrooting verzochten. B. en W. hebben hierop een onderhoud met Gedep. Staten aangevraagd, waarvan de datum zelfs nog niet is vastgesteld, zoodat het onmogelijk is dat Gedep. Staten reeds een beslissing ten aanzien van' de gemeentebegrootiug zouden hebben ge noemen. EEN MOOIE OPDRACHT VOOR DE FA. STORK. Naar het „Hbld." verneemt heeft de So- ciété Internationale de Plantation et de Finance (S.I.P.E.F.) te Antwerpen beslo ten tot het bouwen van een nieuwe pakn- oliefabriek voor haar thans spoedig in pro ductie komend© oliepalm-onderneming PerLabian op Sumatra's Oostkust. De geheele complete levering dezer nieu we fabriek, welke een capaciteit zal krij gen van 5000 ton palmolie per jaar, is na scherpe concurrentie, ook van buitenland- sche zijde, gegund aan de Machinefabriek Gobr. Stork Co. EEN ADVERTENTIE DIE NIET DOOR DEN BEUGEL KAN. Een der katholieke bladen bevatte Za ter- dagavond de volgende advertentie: Net R. K. Meisje, 24 jaar, zoekt ken nismaking met dito Heer met vaste be trekking, die in begin Augustus vacantie heeft, om gezamelijk 'n Bedevaart naar Beauraing (België) te maken. Brieven liefst met foto, welke op eerewoord wordt terug gezonden, onder Nobureau dezes. Het komt ons, zoo merkt de „Volkskr." zeer terecht op, voor dat deze advertentie be hoort tot de advertenties, welke in een ka tholieke krant niet door den beugel kun nen. Of is 't tegenwoordig reeds vanzelf sprekend dat jongelui, ongehuwden, maar alleen op reis gaan, nog wel over de grens? Hier is geen sprake van een bedevaart ln groep, neen, men zoekt eenvoudig een bui- tenlandsch reisje, onder de vlag van een persoonlijke bedevaart, natuurlijk om ken nis te maken. HET GOUDEN FEEST VAN HAARLEM'S DAGBLAD. Van het gebouw van Haarlem's Dag blad in de Groote Houtstraat wapperden gisteren de vlaggen ter eere van het gou den feeet van het bekende dagblad. De hal en directiekamer waren in een bloementuin herschapen, alles huldebetui gingen, niet alleen uit de stad maar ook van heinde en ver aan de directie. Reeds gistermorgen waren de feeste lijkheden begonnen met de aanbieding van een geschenk door het personeel aan do directie. Namena het geheele personeel voerde het woord d© administrateur de heer W. van Ommen, die een bronzen beeld aanbood, voorstellende „De aankon diging van het Nieuws", vervaardigd door den beeldhouwer Theo van Reijn. Ver kleinde modellen werden aangeboden aan de beide directeuren, de heeren R. en P. W. Peereboom en aan Mevr. Peereboom Buys, de weduwe van wijlen den heer J. C. Peereboom, den drie jaar geleden over leden directeur. Namens de oourantenbezorgers werd door den heer 8. Postema een voorzitters hamer aan de Directie aangeboden. Door den heer P. N. Peereboom werd dank gezegd voor het prachtige geschenk. Het beeld zal tot in lengte van dagen een eereplaats in het gebouw blijven inne- Gistermiddag werd receptie gehouden, De directeuren, de heeren R. Peereboom en P. W. Peereboom met hun echtgenoo- ten, zoomede de President-Commissaris de heer Mr. H. D. Tjeenk Willink ontvin gen do zeer talrijke bezoekers. Onder de zen waren een deputatie uit het bestuur van de Ver. De Nederlandsche Dagblad pers, de Rotary Club te Haarlem, het be stuur van de Middenstands Centrale, tal van besturen van plaatselijke vereenigin- gen, voorts Mr. J. A. Thiel, oud-wethouder en lid der Eerste Kamer, de heer E. H. Tenckinck, commissaris van politie en vele stedelijke autoriteiten. Naast deze persoonlijke gelukwenschen was er een stroom van telegrammen en andere schriftelijke gelukwenschen. PRINSES JULIANA UIT ENGELAND VERTROKKEN. Hedenmiddag terugkeer te Vlissingen. Prinses Juliana is hedenmorgen uit Lon den vertrokken om van haar vacantiever- blijf in Engeland naar Nederland terug tc keeren. Zij werd vergezeld door haar ad judant, Baron Baud. Aan Liverpoolstreet werd zij uitgeleide gedaan door Prinses Alice en den Earl Athlone, wier gast zij tijdens haar ver blijf te Londen is geweest De Prinses nam zeer hartelijk afscheid en dankte Prinses Alice herhaaldelijk voor do betoonde gastvrijheid en de buitengewoon pretti ge vacntiedagen, die haar waren bereid. Toen do trein zich in beweging zette open de de Prinses het coupéraam en bleef met haar zakdoek naar de achterblijvende vrienden wuiven tot de trein uit het ge zicht verdween. VOORNAAMSTE NIEUWS. BUITENLAND. Een complot ontdekt in Japan. (2de blad) Instelling van een „crisisraad" in de Vereen. Staten. (2de blad). Balbo's eskader kon niet starten wegens slechte benzine. (Luchtv. 2de blad). BINNENLAND. De Prov. Staten van Zeeland hebben, in afwijking van het voorstel van Ged. Staten besloten een uniforme korting van 5 pet. op de jaarwedden van het provinciale perso neel toe te passen. (Isto blad). SPORT EN WEDSTRIJDEN. De internationale lawntenniskamploen- schappen te Noordwijk. (2de blad). De inschrijvingen voor de nationale zeil wedstrijden van de „Braasemermeer". (2de blad). EEN HULDIGINGSDEFILE VOOR DE KONINGIN. Door het Nationaal Jongeren Verbond, afd. Amsterdam is het initiatief genomen om op Zaterdagmiddag 9 September as. in het Olympisch Stadion te Amsterdam aan H. M de Koningin een groote Am- sterdarasche en Nationale Hulde aan te bieden, naar aanleiding van het feit, dat het dit jaar 35 jaren is geleden, dat H. M. de Koningin de regeering over haar land aanvaardde. MINISTER C0LIJN. Naar wij vernemen, is do voorzitter van den ministerraad, dr. Colijn weer naar Londen vertrokken, waar hij nog eenige commissievergaderingen moet presideoren. Dr. Colijn zal Vrijdagavond weer in Den Haag terug zijn. G0EDK00PE TREIN. Wij verwijzen naar een advertentie in dit nummer, aankondigende de loop van een goedkoope trein naaa- Nijmegen en Arnhem. Een kerkkoor bij ex-keizer Wilhelm. Het Koargezelscfoap „Harmonie" der Steigcreche Kerk te Rotterdam had gister op zijn zomeruitstapje naar Kleef en om streken de eer, aldus de „Msbd.", na ius- schenkomst van het bestuurslid, den heer Jos Wolff, door den Hofmaarschalk van den Keizer te worden uitgonoodigd, het prachtig gelegen bosoh te Doorn te bezich tigen onder voorlichting van Baron Frei- herr von Grancy. Na bezichtiging daarvan werden de be stuursleden, do heeren de Charro en Jün- gerhana, aan den Keizer voorgesteld, waar na het Koorgezelschap ook in do gelegen heid werd gesteld don Keizer te begroeten. Op zeer onderhoudende wijze vroeg Zij ne Majesteit naar do studies de Kerkmu ziek betreffende en sprak daarna nog ge- rnimen tijd over Duitache middeloouweche muziek in verband met den Gregoriaan- «chen zang en afstamming van het oude Wilhelmus; uit een en ander bleek, dat Z. M. zeer veel belangstelling in do mu ziek heeft. Nadat het schitterende rosarium, thans in vollen bloei, bezichtigd was, verliet het gezelschap het Keizerlijk slot. om zich voor de lunch naar het „Rijnpaviljoen" te Arn hem te begeven. De verbinding met Twente. Naar wij vernemen laten de Ncderland- scho Spoorwegen eiken Zaterdag van 15 Juli t m. 19 Aug. ter ontlasting van den overdrukken middagsneltrein 167 naar ApeldoornTwente (Amsterdam C.8. 15.50) een extra-sneltrein 1, 2. en 3e kl. loopen van Amsterdam 0.8. (V. 15.48) naar Apel doorn (A. 16.43), zonder stoppen onder weg. Deze extmtrein vertrekt te Amsterdam CJ5. van het eerste perron Oostzijde. Uitvoer van rugspek. De Nederlandsche Varkenscentrale maakt bekend, dat met ingang van Maan dag 17 Juli 1933, do uitvoer van rugspek, ook naar andere landen dan Duitschland, door haar zal geschieden. Belanghebbenden bij den export van dit artikel naar andere landen dan Duitsch land kunnen zich nu reeds om inlichtin gen wenden tot do Nederlandsche Var kenscentrale.

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 1