24ste Jaargang ZATERDAG 8 JULI 1933 No. 7553 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN HET SCHIJNLEVEN DER ECON. CONFERENTIE ST. CLEMENS-RETRAITENHUIS S)e £etdAch£0oti/fca/nt DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij rooruitbetaling Voor Leiden 19 cent per week f2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week f2.60 per kwartaal Franco per post f 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad ia voor de Abonné'a ver krijgbaar tegen betaling van 50 oent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 oent, met Geillustreerd Zondagsblad 9 cent. TEL INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 II GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES, van ten hoogste 30 woorden, waarin be trekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur «n verhuur, koop en verkoop f 0.50. Dit nummer bestaat uit vijf bladen waaronder geïllustreerd Zondags blad. Het Centrum t Is vaak moeielijk, te beoordeelen de si tuatie in een land, waarin wij niet zelf leven; en te gemakkelijk komen velen er dikwijls toe, om te critiseeren de hou ding, door de katholieken daar aangeno men. Wij doelen hier speciaal op Duitsch- land en het Centrum. De groote Windthorst heeft er nooit aan gedacht, te kapituleeren voor Bismarck, het Centrum heeft dat thans gedaan voor Hitier Men moet hier echter rekening houden met het feit, dat, indien het Centrum zich niet vrijwillig zou hebben overgegeven aan den machthebber van het oogenblik, waar schijnlijk daardoor een toestand zou zijn ontstaan, die èn voor het land, voor de geheele gemeenschap, èn in het bijzonder ook voor de katholieken allernoodlottigst zou zijn geworden. De onderlinge strijd in het volk zelf, de vijandschap tusschen de aan het bewind zijnde regeering en de katholieken, zou het dezen laatsten practisch onmogelijk hebben gemaakt, in de politiek op positieve en direct-daadwerkelijke wijze mede te werken aan de nationale zaak, aan de weder-opbouw van het, oeconomisoh ook vooral, neergeslagen Duibsche Rijk. Terwijl juist nu eensgezinde samen werking absoluut noodig is (wat de schrij ver van het Buitenlandsch Weekoverzicht elders uitvoeriger bespreekt). Het Centrum heeft zich hier weer, zoo als altijd, laten leiden om, door de over weging: wat eisoht 's lands belangt Eénige lafheid of éénig gemis aan moed van overtuiging mag oi. aan het Centrum niet worden verweten! En zeer juist schreef het „Huisgezin" het volgende: „Het is een zware gang geweest voor de leiding van het Centrum, maar er was klaarblijkelijk geen andere uitweg. Haar laatste proclamatie laat in ieder geval de eer der partij onverlet: geen toon van slaafsche onderworpenheid en krui perij om de gunst van den almachtige van den dag te winnen. En aan het slot wel „Heil Duitschland", maar geen „Heil Hitler!'5 Dit mag nu reeds geconstateerd, hoewel een volledige beoordeeling van de houding van het Gentrum eerst zal kunnen worden gegeven, als wat nu gebeurt geschiedenis is geworden. Onze verhouding tot anderen. „Bidt u wel eens voor een socialist?'' Deze vraag stel ik altijd aan een katho liek arbeider, die mij vraagt, hoe hij tegen over een socialist moet staan5' aldus mgr. dr. Poels in een gesprek met een ver tegenwoordiger van de socialistische pers (gisteren ook in ons blad opgenomen). „Bidt n wel eens voor een socialist?" Deze vraag roept bij ons naar voren die treffende opmerking, welke, uit het Fransch overgenomen, ongeveer aldus luidt: „Ook den communist heeft God van alle eeuwig heid lief gehad''. Zoowel in het een als in het ander wor den we aan elementaire, heel een voudige Christelijke waarheden herinnerd. En tochwaarheden, die, indien we ze als leiddraad gebruiken voor het leven- van-elken-dag, dat leven zoo breed en zoo diep, zoo mooi maken Dat leven opheffen uit, laten we t zoo his noemen: de klein-burgerlijke middel matigheid („Een Christen is niet middel- mafig"), om vóór ons te openen een pers pectief van groot-menschelijk denken en voelen in een universeele waarachtige men- schen-liefde Wij moeten Christus zien in èlken mede- mensch „Wij zijn er ten zeerste toe geneigd, om onszelven geluk te wenschen met het be zit van onzen godsdienst, de zondaars aan OOK DE MONETAIRE BESPREKINGEN WORDEN VOORTGEZET MACDONALD HEEFT ZIJN ZIN GEKREGEN. DE COMMISSIES VERGADEREN Dank zij de nieuwe formule, welke het bureau der conferentie gevonden heeft, zal de conferentie op een nieuwe basis worden voortgezet; en om toch maar duidelijk te doen zien, dat de conferentie verre van dood is, was er gistermorgen voor het eerst in deze week zelfs weer een openbare ver gadering van de financieele commissie on der leiding van den Italiaanschen minister van financiën Yung. Ook de heer Colijn had zijn sub-commis sies van de economische commissie, doch deze laatste vergadering vonden achter ge sloten deuren plaats. Het is thans de taak van de financieele en economische commissie na te gaan, in hoeverre de oorspronkelijke agenda veran dering behoeft, want er zal thans rekening gehouden moeten worden met het feit, dat de goudlanden niet kunnen medewerken aan besprekingen over zuiver monetaire kwesties. Zeer krachtig werd dit gisteren nogmaals tot uitdrukking gebracht in de financieele commissie door den heer Bonnet (Frank rijk), wiens speech met bijzondere belang stelling door de vergadering werd beluis terd. Bonnet verklaarde op de eerste plaats in te stemmen met de opmerking van mr. Chamberlain (Engeland), dat het geen zin heeft de verschillende punten van de financieele agenda afzonderlijk te be handelen. Vraagstukken als prijspolitiek, internationale schulden enz. hangen te nauw samen dan dat ze onafhankelijk van elkaar op een vruchtbare wijze behandeld kunnen worden. Zoolang de speculatie in valuta blijft woeden, zoolang er op de wereld geen ze kerheid bestaat over de verhouding der internationale wisselkoersen, zoolang kan het vertrouwen niet terugkeeren en zou het ook onmogelijk zijn voor de conferentie om op monetair gebied tot eenigerlei re sultaat te komen. In dezen geest sprak de heer Bonnet, waarmede hij de tolk was van de andere goudlanden en die landen, welke in valu- tastabiliteit een essentieel vereischte zien voor economische vrede en terugkeer van het wereldvertrouwen. Chamberlain verklaarde zich er over te verwondejen, dat bepaalde gedelegeerden eischen, dat ©en bespreking der monetaire kwesties van de agende wordt afgevoerd, daar een dergelijke eisch in strijd is met de resolutie van het bureau. De monetaire kwesties, zeide hij, moeten niet. van be spreking worden uitgesloten, indien men wil dat de conferentie wordt voortgezet. Wij wenschen, zoo voegde hij eraan toe, de taak der goudlanden niet te verzwaren evenmin als de goudlanden de taak van die landen, welke den gouden standaard ver laten hebben. Waarom, zeide Chamberlain, zouden we dan niet samenwerken en zien wat er nog gedaan kan worden? Het Britsche voorstel betreffende de voortzetting van de werkzaamheden der monetaire commissie werd aangenomen met 25 tegen 15 stemmen en een onthou- ding. Het voorstel van Engeland hield in dat de hoofdkwesties op monetair gebied bui ten discussie moeten worden gehouden, maar dat eventueele voorbehouden of een zichzelven over te laten, de gordijnen, die ons van hen scheiden, dicht te trekken, eenige cynische bemerkingen te maken en te vergeten, dat wij, zoo wij in gebreke blijven de aanspraken te erkennen, die de heiden en de tollenaar maken op onze liefde, o o k in gebreke blijven te erken nen den Heer, Dien wij zeggen te dienen, in het omhulsel, waarin Hij het dringendst om onze vriendschap vraagt".... (Mgr. Benson). Deze gedachten mogen wij hier neer schrijven als een uitwerking van de schoone gedachte, gelegen in die enkele woorden van mgr. Poels: of wij er niet te weinig aan denken, om te bidden voor hen, die door den Godsdienst v£,n ons geschei den zijn, terwijl wij hen misschien te veel, c.w.z. noodeloos en nutteloos, bestrijden, als onze tegenstanders en vijanden be schouwen en behandelen. afwijkende opinie aan iedere conclusie, waartoe men zou komen, zouden kunnen worden vastgehecht. De vijf-en-twintig landen, welke stem den voor het Britsche voorstel, om de werk zaamheden der monetaire commissie voort te zetten zijn: Zuid-Afrika, Argentinië, Australië, Brazilië, het Vereenigd Konink rijk, Canada, China. Columbia, Denemar ken, San Domingo, Ecuador, Estland, de Vereenigde Staten, Finland, Haiti, Britsch- Indië, de Iersche Vrijstraat, Japan, Noor wegen, Nieuw-Zeeland, Perzië, Portugal, Siam en Zweden. Tegen het Britsche voorstel stemden de volgende vijftien landen: Oostenrijk, Bel gië, Bulgarije, Frankrijk, Italië, Duitsch- land, Litauen, Nederland, Polen, Roe menië, Spanje. Zwitserland, Tsjecho-Slowa- kije, Turkije en Joego-Slavië. Men merkt naar aanleiding hierop op, dat de tegenstanders van het Britsche voor stel een stevig blok vormen van Europee- sche landen, waarvan de invloed zeer groot is. Niettemin wordt de uitslag van de stem ming beschouwd als een overwinning voor MacDonald, wijl de confrentio althans in theorie al haar werkzaamheden zal voort zetten. De besprekingen der conferentie over de monetaire kwestie zullen noodzakelijker wijze beperkt blijven, tengevolge van de onzekerheid der valuta's en eventueele be slissingen zullen voor het meerendeel slechts voorwaardelijk kunnen zijn. De Russische gedelegeerde onthield zich van stemming, na van tevoren verklaard te hebben: „Wij hebben geen schulden en zijn niet rechtstreeks bij stabilisatie geïn teresseerd. D« Amerikanen voldaan. De uitslag van de stemming in de mone taire commissie heeft groote voldoening ge wekt in kringen der Amerikaansche dele gatie. Huil zou van meening zijn, dat in dien de conferentie de tegenwoordige cri sis niet met succes had kunnen te boven komen, iedere andere internationale con ferentie van denzelfden aard onmogelijk zou zijn geweest. Huil zal dezer dagen, naar men meent, een onderhoud hebben met de gedelegeerden van andere landen teneinde te trachten een voorloopig pro gram uit te werken. Terwijl men in Amerikaansche kringen van meening is, dat de crisis een gelukki ge ontknooping heeft gevonden, zijn de de legaties der goudlanden de tegenoverge stelde meening toegedaan. Zij zullen thans gaan beraadslagen over een gemeenschap pelijke politiek en al vinden zij, dat de toe stand nauwelijks gewijzigd is, zijn zij toch bereid voor zoover mogelijk, hun mede werking te verleenen. Zij vragen zich ech ter af, hoe men bij de aanstaande mone taire besprekingent tof een resultaat zal kunnen komen. Alle goudlanden zijn daarentegen van meening, dat op economisch gebied nuttig werk kan worden verricht. WEER INSTRUCTIES VAN ROOSEVELT? President Roosevelt heeft, volgens de „New York Horald Tribune" nieuwe in structies aan de Amerikaansche delegatie te Londen gezonden. De president zou hierin de delegatie dringend verzoeken te zorgen voor de aanneming van oen alge meen program tot verhooging der goedc- renprijzen, overeenkomstig het door Roo sevelt voor de V. S. ingevoerde plan. Men geeft in officieele kringen echter toe, dat een internationaal optreden niet veel kans van slagen heeft, zoolang Roo sevelt blijft vasthouden aan zijn program. Gering optimisme der Britsche pers. De voortzetting van de economische oonferentie heeft bij de Engelsohe pere verrassing verwekt, doch groote verwach tingen worden niet meer gekoesterd. In een hoofdartikel zegt de „Times": „De komende besprekingen kunnen wel licht beter tusschen groepen van landen gevoerd worden, die door hun geografische ligging of hun handelsbelangen vanzelf op elkaar zijn aangewezen. Als voorbeeld van zulke groepeeringen noemt heb blad de landen met een grooten tarwe-export, die zoo juist een overeenkomst hebben aangegaan en de leden van het Britsche rijk, welker belangen zich steeds meer aaneensluiten. Wanneer de goudlanden af zijdig willen blijven, aldus het blad, wil dit voor andere landen geenszins beteeke- nen, dat zij de handen in den schoot moe ten leggen. De gemeenschappelijke belangen van Groot-Brittannië van de Ver. Staten, van de leden van het Britsche rijk incl. Indië, van Japan en de Scandinavische landen, zijn tweemaal zoo groot als die der goud landen. De besprekingen in de verschillende oommissies der conferentie hebben vol gens dit blad zelfs den indruk gewekt, dat de landen welker valuta niet meer aan het goud gebonden is, gemakkelijker tot een accoord kunnen komen, ofschoon zulk een gedeeltelijk accoord natuurlijk slechts de op éón na beste oplossing zou beteekenen. BINNENLAND UITVOER VAN BOLLEN VERBODEN. GEDURENDE JULI 1933. Overwegende, dat het noodzakelijk is gebleken gedurende den tijd van voorbe reiding van het bloembollensoneerings- plan 1933 den uitvoer van bollen van hya cinthen, tulpen en narcissen te verbieden, is bij Kon. besluit de uitvoer van bollen van hyacinthen, tulpen en narcissen ver boden gedurende het tijdvak, ingaande he den en eindigende 31 Juli 1933. Van dit verbod kan do minister van Economische Zaken in bijzondere geval len ontheffing verleenen, na het advies te hebben ingewonnen van het bestuur van de Nederlandscho Bloembollenexporteurs- oentraie, te Haarlem. ZAL TE NOORDWIJK GESTAAKT WORDEN? Patroons weigeren contract te teekenen. De besturen van de samenwerkende landarbeiders-organisaties hebben verno men, dat het overgroote gedeelte van de ongeorganiseerde patroons te Noord- w ij k hebben verklaard, dat zij er niet aan denken, het contract te tcckcnen. In verband daarmede hebben de hoofdbestu ren besloten, zich voor wat Noordwijk be treft allo vrijheden te -moeten voorbehou den en zullen zij reeds a.s. Maandag ver schillende personeelcn ter bespreking op roepen. Aan de Rijksbemiddelaar zal hiervan kennis worden gegeven. WAT DE NIEUWE LOONREGELING TE AMSTERDAM INHOUDT. De nieuwe salaris- en loonregeling van het gemeentepersoneel te Amsterdam, welke ingaat bij de eerste loonweek in Juli voor de werklieden en ingaande 1 Juli voor de ambtenaren, behelst nu het volgende, nadat vroegere besluiten zijn ingetrokken: Op de loonen der werklieden wordt 3JJ pet. van het weekloon gekort tot en met 19.25 en 7 pet. |)aarboven. Op de loonen der jeugdige werklieden wordt 5 pet. gekort. Op overwerk, toeslagen enz. wordt 5 pet. gekort; de korting op het garantie loon der reserve is 1 pet. tot 19.25 en 2 reserve. Voor de ambtenaren wordt gekort 3 pet. op de wedden tot 1000, en 7 pet. voor eiken duizend daarboven. Bij do jeugdige ambtenaren is deze korting 5 pet. Ook op overwerk enz. wordt weer 5 pet. gekort. Bij de politie en ook bij de hoofdambte naren is eenzelfde korting, voorts geldt de korting eveneens voor den hoofdcommissa rissen, gemeente-secretaris, ontvanger, amb tenaren Burgerlijken Stand, die afzonder lijke regelingen hebben. Ook wordt op do- zelfde wijze op de wedde gekort van de onderwijzers, voor zoover hun salaris bij gemeente-verordening is geregeld. Ten slotte wordt het pensioenverhaal, dat genoemde categorieën zelve moeten beta len verhoogd tot 3 pet. voor eigen pensioen en 5}£ pet. voor weduwen en weezen, te zaanen dus 8pet. of het maximum, dat de Wet toelaat. De regeling geldt tot 1 Januari 1934. VIERJARIGE KWEEKSCHOLEN WORDEN DRIEJARIGE. Voor toe'ating zal bezit van het Mulo diploma geëischt worden. Do minister van Onderwijs heeft den vol genden omzendbrief gezonden aan de be sturen der gesubsidieerde kweekscholen ▼oor onderwijzers en onderwijzere&sen De financieele toestand des lands maakt VOORNAAMSTE NIEUWS. BUITENLAND. De Conferentie te Londen zet haar werkzaamheden voort, ook over monetaire kwesties. (1ste blad). De concordaatsonderhandelingen tus schen het Vaticaan en Duitschland. (2de Wad). Arrestatie van Katholieke geestelijken in Duitschland. (2de blad). De Amerikaansche wereldvlieger Mat- tern gezond en wel teruggevonden. (Luektv. 2de blad). BINNENLAND. Verboden uitvoer van bloembollen, (lsto blad). Te Noordwijk dreigt een conflict in het bloembollenbedrijf. (1ste blad). zeer ingrijpende bezuinigingen op elk go- bied onvermijdelijk. Daarom zullen ook in zake do onderwijzersopleiding veranderin gen moeten worden aangebracht, die tot belangrijke besparing zullen leiden. Zoo ligt het in mijn voornemen te bevor deren, dat alleen aan kweekscholen met B- jarigen cursus rijkssubsidie zal worden ver leend, behoudens op grond van buitenge wone omstandigheden in enkele door den minister goed te keuren uitzonderingsge vallen. Ik meen een beroep op uw mede werking to mogen doen, opdat, zoo eenigs- zins mogelijk, reeds te beginnen met school jaar 1933/34 de kweekschool zal worden om gezet in een kweekschool met 3-jarigen cursus. Tot de voorgenomen wijzigingen behoort o.m. mede, dat ook in die gevallen, waar in de pa ral lel klassen de voortzetting zijn van een splitsing als in artikel 33, onder a, van het K. B. van 11 September 1923, Staatsblad nr. 440 bedoeld, vooraf mijn goedkeuring behoort te zijn verkrogon. Wanneer heb plan bestaat, in de onder uw bestuur staande kweekschool met het begin van het schooljaar 1933/34 een of meer parallelklassen to vormen, waarvoor krachtens de vigeerendo bepalingen auto matisch aanspraak op rijkssubsidie zou be staan, dan verdient het toch aanbeveling, vóór 15 Augustus 1933 een verzoek in te dienen om de parallelklassen voor rijks subsidie te doen mederokenen met opgave van het aantal leerlingen van het leerjaar, dat men zou willen splitsen"'. Naar wij vernemen ligt het in de bedoe ling voor de rijkskweekscholen dezelfde maatregelen te treffen. Voor de toelating tot do kweekscholen zal voortaah be7.it van het mulo- of een daarmede gelijkwaardig te stellen diploma gevraagd worden. Ge lijk men weet geeft dit diploma thans recht op toelating tot do tweede klasse kweek scholen. Vermoedelijk zal dus de omzetting van de thans vierjarige in driejarige kweek scholen neerkomen op hot uitschakelen van do eerste kweokschoolklas. De eischen voor het onderwijzers-examen ondergaan hier mede geen wijziging. Uit het ministerieel schrijven blijkt nog, dat de subsidie voor de bestaande parallel klassen, welke subsidie cenige jaren gele den onder bepaalde voorwaarden (o.a. minstens tweederde van het aantal leerlin gen van de te splitsen klas moest uit jon gens bestaan) verleend werd, gevaar liep. Reeds in Mei 1932 was bepaald, dat voor de vorming van nieuwe parallelklassen geen subsidie zou worden verleend. „Tel." TE N00RDWIJKERH0UT 1518 Juli Mannen 6.50 29 Juli1 Aug. Jonge Middenst. 10. 14 Aug. Meisjes boven 17 jttar 6.50 58 Aug. Jonge -Mannen 6.50 8—11 Aug. Ongeh. Dam. Middenst. „10. 1215 Aug. Mannen 6.50 1518 Aug. Meisjes boven 17 jaar 6.50 19—22 Aug. Heeren „10.— 2225 Aug. Meisjes boven 17 jaar 6.50 26—29 Aug. Mannen en Jonge). 6.50 36 Sept. Heeren Middenstand 10. 912 Sept. Militieplichtigen 6.50 1215 Sept. Gehuwde Vrouwen 6-50 6193

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 1