24ste Jaargang VRIJDAG 30 JUNI 1933 No. 7546 DAGBLAD VOOR LEDEN EN OMSTREKEN DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaHng: Voor Leiden 19 cent per week f2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week MM f2.60 per kwartaal Franco per post f2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geillustreerd Zondagsblad 9 cent. Dit nummer bestaat uit VIER bladen. Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 II GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES, van ten hoogste 30 woorden, waarin be trekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur verhuur, koop en verkoop f 0.50. V Een mooi voorbeeld. Dezer dagen ontleedde de „Msbd." aan het „Journal" een opgetogen artikel van eerbied en bewondering over den Oosten- rijksohen rijkskanselier Dollfuss. Wij ontleenen daaraan het „Toen verleden jaar de president van de Oostenrijksohe republiek het hooge ambt van rijkskanselier aan den kleinen Dollfuss aanbood, antwoordde deze eenvoudig: „Morgen zal ik antwoord geven". „Men zag hem heengaan, met bezorgden blik. Hij ging niet, zooals gewoonte is, op gewonden samensprekingen houden, bij hield geen rekening met allerlei ambities, wat men in de parlementaire keuken altijd ©enigszins bescheiden noemt „zijn vrienden raadplegen". Maar hij richtte zijn schreden naar een eenvoudig voikskwartier, en ging daar een kerk binnen, waar het Allerhei ligst Sacrament stond uitgesteld. „Hij knielde neer en maakte het kruis- teeken. 't Was aan God, dat deze oprechte Ohrisben in een voor hem besiissend uur hulp en raad wilde vragen. Aan God al leen, ,,'t Was avond. Hij bleef in gebed ver zonken tot het ochtendgloren. Toen met bevrijden geest, en zijn plicht kennend ging hij terug naar den president, en aan vaardde zijn ambt. „De man, die onder zulke omstandighe den de macht in handen neemt, kan geen gewone politicus zijn. Aan ons allen, geloo- vigen of niet-geloovigen, voor- en tegen standers, boezemt hij eerbied en vertrou wen in. Zelfs al zou men meenen, dat hij zich vergist, men weet waarheen hij gaat. Men is zeker, dat deze man, kost wat 't kost, rechtuit, zonder een duim af te wij ken, den weg zal gaan, dien zijn geweten hem wijst". Men kan van Dollfuss vergissingen ver dragen, omdat men weet, dat deze man „kost wat 't kost, rechtuit, zonder een duim af te wijken, den weg zal gaan, dien zijn geweten hem wijst". Hier wordt een psychologisch, zielkun dig zoo juiste opmerking gemaakt. De werkelijkheid rondom ons illustreert de waarheid ervan met duizende voorbeelden! De mensohen worden niet zoozeer onte vreden en opstandig, als zij worden getrof fen door harde maatregelen, welke door an deren, die daartoe de macht hebben, wor den genomen zelfs niet, al meenen zij, dat die anderen zich daarin vergissen. Dat op zich jaagt de mensoh"over het al gemeen genomen nog niet op tot ver bittering. Wij kunnen veel verdragen, als wij maar weten, dat degene, door wiens optreden of handelen ons iets onaangenaams treft, „rechtuit, zonder een duim af te wijken", den weg uitgaat, dien zijn geweten hem wijst. De werknemer b.v. wil de overtuiging hebben van zijn werkgever, die zijn loon verlaagt of zelfs hem ontslag geeft, dat deze zich daarbij werkelijk laat leiden door zijn geweten; dat deze te voren de vraag, of hij zulks doen moet en mag, tot een serieuze gewetensvraag heeft gemaakt, waarin hij om voorlichting en wijsheid heeftgebeden! Dat eischt hij zéker van een Christelijken, een Katholieken werkgever. Zulk een overtuiging willen ook onder danen hebben van hun overheden; de bur gers van hun wetgever. Als we allen van elkaar de overtuiging hadden wij van anderen en anderen van ons dat wij ons altijd in ernstige zakeu echt en waarachtig door ons geweten lieten leiden, dan zouden er natuurlijk nog mee- ningsverschillen zijn en óók nog wel bot singen en ruzietjes, maar wij zouden toch niet met verbittering, afkeer of haat tegen over elkaar staan, wij zouden elkander, on danks alles, kunnen blijven waardeeren iu eerlijkheid en oprechtheid! HET EINDE VAN T CENTRUM NADERT. Vermoedelijk zelfontbinding. BERLIJN GAAT VÓÓR. Zooals wij gisteren reeds hebben gemeld, heeft de Centrumsfractie van den Berlijn- schen Gemeenteraad Woensdagavond tot haar ontbinding besloten. Naar de parlementsdienst van het Wolff- bureau meldt, ging gister te Berlijn, in ver band met hooger gemeld „zelfontbinding" het gerucht, dat de centrumsfractie van den Berlijnschen gemeenteraad op last van de rijkspartijleiding van het centrum tot deze demarche was overgegaan en dat soortge lijke orders reeds waren doorgezonden aan de centrumsfracties van den rijksdag en de landdagen. In welingelichte centrumskringen worden deze geruchten als onwaar tegengesproken. Er wordt op gewezen, dat de centrums fractie van den Berlijnschen gemeenteraad in het partijverband slechts een zeer kleine rol speelt en dat overigens alleen de rijks leider van de centrumspartij, dr. Briining, over het lot der partij te beslissen heeft, krachtens de hem door het partijbestuur gegeven volmachten. Dr. Briining zal die beslissing der partij leiding een der eerstvolgende dagen bekend maken. De bestuurscommissie van het centrum is reeds bijeen, om de beslissing voor te bereiden. Tn den loop van gisteren hebben tusschen vooraanstaande persoonlijkheden van het Gentrum beraadslagingen plaats gehad betreffende het verdere lot van het Cen trum. Aan deze interne besprekingen zijn in de laatste dagen voorafgegaan niet verbin dende besprekingen tusschen een aantal Centrumleiders en toonaangevende per soonlijkheden der Rijksregeering en der N.S.D.A.P. In verband met de ontwikkeling der laatste dagen, vooral wat betreft de ont binding van het Duitsch-nationale front, was bij de besprekingen der Centrumlei ders de algemeene opvatting, dat het hand haven van den tegenwoordigen toestand BffifoNïNG. Een zware beslissing wacht hem. moeilijk langer kan worden verantwoord, te meer waar de zelfontbinding van de Cen trumfractie in den Berlijnschen gemeente raad en dergelijke gebeurtenissen in het geheele rijk steeds in de nieuwe richting wijzen. Besluiten zijn nog niet genomen. In Centrumkringen gelooft men echter, op grond van de gevoerde besprekingen met de toonaangevende instanties der N.S.D. A.P. te kunnen komen tot eenzelfde ac- ooord als het Duitsch-nationale front. Prac- tisch zou dit dus Üèteekenen de zelfont binding van het Centrum en het gast zijn van de Centrumsafgevaardigden in Rijks dag, Landdagen en gemeenteraden van de N.S.D.A.P. Verwacht kan worden, dat na den terug keer van den Rijkskanselier uit Neudeck de Centrumleiders zich met Hitler in ver binding zullen stellen en dat dan de defi nitieve beslissing zal vallen. Von Papen te Rome. Von Papen had gisteravond een langdu rig onderhoud met kardinaal-staatssecreta- HET WEER OP ZONDAG. IETS BETER WEER TE VERWACHTEN MAAR NOG GEEN WARM ZOMER WEER. Na de geringe verbetering van de weers gesteldheid tegen het begin der loopende week en het plaatselijk mooie weer in den namiddag van Zondag, dat bier en daar niet zonder regen voorbij ging, elders zon nig en droog was met een niet onbelangrijke temperatuurstijging gepaard, kwam er weer spoedig een terugslag, zoodat de week verder met betrokken en koel weer ver liep. De aanhoudende koude Noordelijke luchtstroom was daarvan de oorzaak. De geheele week lang hield een gebied van hoogen druk in het Westen boven den Ooeaan stand, terwijl over Oost-Europa een depressie bleef liggen, die zich in het midden der week Westwaarts uitbreidde, zoodat het weer over de Noordzee buiig werd. Dit had een nadeelige uitwerking op de weersgesteldheid in ons land. Wij kunnen een flinke stijging van do temperatuur en echt zomerweer niet ver wachten voordat een zeer groote verande ring in de algemeene luchtdruk-verdeeliug tot stand gekomen is. De druk in Oost- Europa moet stijgen, in West-Europa dalen, zoodat een warme Zuidelijke wind kan doorkomen. Dit kunnen wij niet binnen en kele dagen verwachten. Maar er kan wel een niet onbelangrijke verbetering komen als de Noordelijke luchtstroom tot staan komt of naar het Oosten wordt afgewend. Hierop bestaat wel veel meer uitzicht dan een paar dagen geleden. Een ten Westen van IJsland verschenen depressie zal zich vermoedelijk in Oostelijke richting uitbrei den, waarbij voor den Noordelijken lucht stroom de toegang tot het Noordzeegebied wordt afgesloten en de hierheen stroomende lucht warmer, doch ook vochtiger zal wor- 1 den. Er is dus veel kans op beter weer tegen het einde der loopende en het begin der volgende week. Waarschijnlijk zal het 1 weer daarbij nog droog blijven en zal het zonniger zijn dan in de voorafgaande da gen. Het staat echter volstrekt nog niet vast, dat deze verbetering het begin is van een lange periode van beter weer. Voorloo- pig zal men de verbetering als een tijdelij ke moeten beschouwen. KERKNIEUWS PATER B. WOOLDERINK BEDIEND. De zeereerw. pater B. Woolderink O. F. M.„ gardiaan van het Franciscaner kloos ter te Nijmegen (voorheen praeses van het klooster aan den Haagweg te Leiden^ is toen hij te Amsterdam aankwam van Nieu we Niedorp, waar hij retraite had gehou den, onwel geworden. Hij zakte voor het station, juist toen hij in een taxi wilde stappen, neer. Men heeft zijneerw. toen gebracht naar het Mariapaviljoen, waar hem uit voorzorg de laatste H.H. Sacra menten zijn toegediend. Vanmiddag was de toestand iets beter het bewustzijn w UIT DE OMGEVING DREIGEND CONFLICT IN HET BLOEMBOLLENBEDRIJF. De arbeiders keeren zich tegen de on-georganiseerde patroons. Laten wij het nu maar inééns zeggen, schrijft de R. K. Landarbeider'" een con flict met de ongeorganiseerde patroons in de bloembollenstreek lijkt ons in de gege ven omstandigheden vrijwel onontkoom baar. Tenzij alsnog een beteekenend aantal hunner bereid is om het contract, hetwelk na breed overleg met de Patroonsbonden is tot stand gekomen, le teekenen. De bezwaren van sommige werkgevers tegen het pensioenfonds zijn bij de huidige regeling nagenoeg geheel vervallen, zoodat er geen enkel redelijk argument meer kan aangevoerd worden om te weigeren het contract te aanvaarden. Desondanks vree zen wij dat de werknemers het op een con flict zullen aansturen. Wij voor ons begeeren dat stellig niet, maar wij kunnen niet anders; wij moeten, indien wij althans d© arbeiders voor vol slagen willekeur willen bewaren, aan den chaos welke er nu geschapen is, een einde maken. En het blad vervolgt: Thans zien wij de weinig fraaie vertooning dat vele werk gevers van de armoede en narigheid onder de arbeiders misbruik maken en de bepa lingen van het contract aan hun laars lap pen. Door den nood gedwongen, hebben ver schillende arbeiders arbeid aanvaard tegen een loon dat vèr beneden de toch waarlijk niet te hoog gestelde grensloon is. Voor zoover dat ook bij georganiseerde werkgevers geschied, is dat niet zoo ver schrikkelijk. De wet geeft ons bevoegdheid om dat op te vorderen en zelfs schadeloos stelling te eischen. Met de ongeorganiseerde werkgevers staat het anders. Zoolang deze werkgevers zich ordelijk gedroegen hebben wij hen laten gaan zij het dan zooals nu blijkt: ten onrechte maar nu zij hun vrijheid misbruiken om een rooftocht te onderne men op het arbeidersbestaan, nu staan wij niet meer voor de vraag, of wij- ons daar tegen zullen verzetten, maar is het dure plicht geworden om met alle kracht ons daartegen te verweren. Zij kunnen ons niets verwijten. Allen zijn in de gelegenheid ge steld om ook als losstaand patroon met ons te contracteeren. Doch slechts een twintigtal heeft daaraan gevolg gegeven. De rest heeft ons min of meer hoffelijk af gewezen. Wij hebben dus geen keuze en moeten, het gaat zoo 't gaat, ons verzetten. Doen wij dat niet, dan behoeven wij in de naaste toekomst niet meer over een con tract te praten. Dan is de heerschappij van de vrijbuiters voor langen tijd gevestigd. De hoofdbesturen zijn dan ook eenstem mig van oordeel, dat wij deze ramp met alle kracht moeten keeren. Het is gewor den een kwestie van er zijn of er niet zijn. Óns contract houdt volkomen rekening met den bedrijfstoestand en daarom laten wij het aan deze werkgevers over om het met hun geweten in orde te maken wan neer zij van hun tijdelijke overmacht ge bruik maken om een stuk loon van hun arbeiders af te rooven. Het argument van den bedrijfstoestand kan hier nu eens niet geplaatst worden. Hoe dat ook zij: wij kunnen niet mar- chandeeren en wij kunnen ook geen reke ning houden met onderling gescharrel tus schen patroons en hun personeel. Willen de werkgevers moeilijkheden voorkomen, dan kunnen zij zonder eenige buitensporigheid bij de hoofdbesturen terecht, maar met on derlinge afspraakjes e.d. bemoeien wij ons niet. Het behoeft geen nader betoog, dat wij thans nog niet kunnen aangeven hoe wij de staking zullen organiseerden. De zaak is vanwege het feit, dat wij de georganiseerde werkgevers moeten ontzien, niet eenvou dig. Hoofdzaak is, dat allen zich als één man achter het hoofdbestuur scharen. Op Zondag a.s. zal een groote meeting worden gehouden te Lisse. LEIMUIDEN O.D.I. Donderdagavond hield de R.K. voetbal vereeniging O.D.I. haar eerste leden vergadering, in tegenwoordigheid van den gees telijken adviseur, in de zaal van den heer J. Sneeboer. Om c.a. negen uur opende de voor zitter de vergadering met den chr. groet en heette allen welkom, in 't bijzonder den nieuw door Z. D. H. Excellentie den Bisschop be noemden adviseur. Daarna volgde een uiteen zetting van het reglement door den voorzitter, hierbij te kennen gevende, dat 't hem zoo mee viel, dat alles in den tijd van drie maanden zoo vlot van stapel was geloopen. De finan- cieele toestand, die in 't begin niet rooskleurig scheen, was buitengewoon meegevallen, gezien de resultaten als bouwen van een mooie kleed kamer enz., aankoop van netten enz. Vervolgens gaf de voorz, 't woord aan den secretaris, tot 't voorlezen van de statuten en het huishoudelijk reglement, die beiden de goedkeuring der vergadering verwierven. Hierna nam de geestel. adviseur het woord. Deze toonde aan, dat sport niet 't eenige en voornaamste doel der vereeniging was, doch dat op de eerste plaats stond de geestelijke belangen der leden. Vervolgens gaf de advi seur te kennen, dat wie geen lid der Congre- gatis was geen lid der club kon worden en wie de bijeenkomst of vergadering hiervan verzuimde, mocht aan de eerstvolgende wed strijd niet deelnemen. Bij herhaling moest royeering volgen. Verder beloofde hij nog zijn volle medewerking. De voorz. dankte hierna den adviseur voor zijn welgemeende woorden, waarna de gebrui kelijke rondvraag volgde. Hiervan werd geen druk gebruik gemaakt. Na de aanwezigen gedankt te hebben voor hun trouwe opkomst, sloot de voorz. met den chr. groet deze geanimeerde vergadering. VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. Het einde van het Centrum in Duitsch- land nadert. (1ste blad). Op de Oeconomische Conferentie zijn de „goudlanden" bijeen. (2de blad). BINNENLAND. Koninklijke Besluiten inzake contingen- teering van zakdoeken en overhemden. (Laatste Berichten). Op de vergadering van de afd. Zuid- Holland van de Ver. van Nederlandsche Gemeenten is gesproken over het geza menlijk inkomen door de gemeenten. )2do blad). Bezuinigingsmaatregelen te Haarlem. (2de blad). Bloemenexport naar Frankrijk. (2do blad). De zeereerw. pater B. Woolderink 0. F. is bediend. (Kerkn., 2de blad). Een dreigend conflict in het bloembol- lenbedrijf, (Omgeving, 1ste blad). De dader van de verduistering van ƒ29 000 bij de Scheejv.ver. Noord meldt zich bij de politie. (Laatste Ber.). Thans weer een verduistering van f 41.000 bij een Boerenleenbank te Schalkwijk. (Gem. Ber., 4de blad). SPORT EN WEDSTRIJDEN. Het gouden feest van den A. N. W. B. Koninklijke onderscheidingen. (3do blad). De L,Z.C. speelt gelijk (44) tegen een nationaal waterpolo-zevental. (3de blad). De roeiwedstrijden van de Koninklijke. (3de blad). Primo Carnera wint den wereldtitel boksen in den strjjd tegen Sharkey te New-York. OEGSTGEEST. Geslaagd. Aan de R.K. Kweekschool voor onderwijzeressen, Oude Molstraat te 's Gra- venhage, is voor het examen Nuttige Hand werken geslaagd mej. P. J. M. Tummers, alhier VOORSCHOTEN. Verkooping. Bij de gehouden openbare verkooping door notaris W. A. Caron in ho tel Deurloo alhier van een perceel weiland aan den Leidschenweg te Voorschoten, groot 1 H.A. 6 A. en 52 cA., in bod op 3500, werd gemijnd met 400 door P. do Koning en een terrein nabij de School straat kad. Sectie B no. 2824 groot 8 A. 11 cA., welke perceel werd afgemijnd op 750, kooper de heer G. J. Iperlaan voor 1000. Autotocht ouden van dagen. Hot Co mité Autotocht Ouden van dagen hield heden haar autotocht. Een 37-tal auto s bijeen, vanwaar de tocht zou beginnen. De bijéén, vanwaar de tocht zou beginnen. Do tocht ging via Sassenheim, Groenendau', Haarlem, Bloemendaal naar Zand voort en over Noordwijkerhout wederom naar buis terug. De beide plaatselijke muziekkorpsen „Benvenuto" en „St. Laurens" begaven zich des avonds naar het station van de II. IJ. Spoorwegmaatschappij om de deelnemers aan de autotocht af te wachten en onder de lustige tonen der muziek werd de stoel het dorp binnengeleid onder groote belang stelling van de bewoners. Bij het Hotel Deurloo aangekomen voerde de edelacht bare heer E. Vcrnède, Burgemeester, het w-oord en dr. M. van der Stoel als voorzit ter der commissie, waarna de deelnemers, die dezen middag volop genoten hadden, huiswaarts gebracht werden. ZOETERMEER. Geboren: Willem, z. van J. Hont cn M. A. Steinhuis. Overleden: J. Golverdingen 34 j. ZEGWAART. Geboren: Agnes Anna Maria, d. van A. J. M. van Well en H. P. Wubben. i Schouw. Door het bestuur van den Palensteinschen Polder wordt op 12 Juli j a.s. schouw gedreven over de vaarten, dij ken en tochten.

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 1