WOENSDAG 28 JUNI 1933 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 8 SPORT TOERISME HET GOUDEN JUBILEUM VAN DEN A. N. W. B. Onthulling van een gedenksteen. De herdenking van het 50-jarig bestaan van den A. N. W. B., Toeristenbond voor Nederland is heden te Utrecht op sympa thieke, van piëteit getuigende wijze inge zet met een eenvoudige plechtigheid, op de plek zelve, waar vijftig jaar geleden de Bond tot stand kwam. In het gebouw Maliebaan 81, waar op 1 Juli 1883 de oprichtingsvergadering van den A. N. W. B. gehouden werd, het vroegere „Buitenlust", waar thans de kantoren ge vestigd zijn van de Amsterdamsche Super fosfaat-fabriek en de Vereenigde Chemi sche Fabrieken, is dezen middag, in tegen woordigheid van een kleinen kring genoo- digden, een in den gevel geplaatsten ge denksteen onthuld, den Bond aangeboden door de leden van het Algemeen Bestuur. Het initiatief daartoe was genomen door den heer E. Pool te Hengelo en het plan was nader uitgewerkt door een commissie uit dat bestuur, waarin met den heer Pool zitting hadden de heer N. C. de Buy ter, C. H. Cordes, G. J. Post, A. M. Pull en P. J. Roskam te Utrecht. Met dit kleine comité waren bij de plech tigheid tegenwoordig de voorzitter en de leden van het Dagelijksoh Bestuur van den Bond, de burgemeester van Utrecht, dr. J. P. Fockema Andreae, terwijl mede go- noodigd waren de nog in leven zijnde op richters van den Bond, de heeren E. Kol, mr. B. P. G. van Diggelen, H. E. de Ruiter Zijlker, A. I. C. van der Feen, mr. P. Gol- denberg, L. H. Koolhoven, C. H. Bingham en A. E. P .M. Driebeek, en de directie van de Ver. Chemische Fabrieken, die toestem ming had gegeven tot de plaatsing van den gedenksteen in den gevel van haar ge bouw. Namens het Algemeen Bestuur sprak de heer E. Pool een van groote waardeering en hartelijke genegenheid jegens den Bond getuigend woord, waarin hij er aan herin nerde, dat- we hier staan op bistorisohen grond, n.l. op de plek waar de A N. W. B. werd gegrondvest en waarin hij mededeelde, dat het Algemeen Bestuur door een eenvou dig gedenkteeken de plaats wilde aan duiden, waar eens de wieg stond van de thans groot geworden organisatie, die door een zeldzamen, nooit verstoorden geest van eendracht niet alleen tot macht kwam, maar ook de gave bezat om allen die met hem in aanraking kwamen, van hoog tot laag, autoriteiten, zoowel als particulie ren, officials en ambtenaren, te bezielen met een warme geestdrift voor het Bonds- werk en voor de hooge idealen welke de Bond nastreeft en waarvan hij de drager is. Spr. bracht hulde aan de hoogstaande mannen die den Bond hebben geleid en die zich geheel hebben gegeven aan de hun toevertrouwde organisatie en huldigde in 't bijzonder den voorzitter Edo J. Bergsma, die met onverzwakte kracht, geboren uit onbaatzuchtige overgave, zich wijdt aan hot werk ter bereiking van het ideaal van den A. N. W. B.samen te brengen wat verdeeld is, nuttig te zijn voor allen en hun geluk te geven, door hen te halen uit de sleur van het vaak eentonige dagelijksohe leven en hen te brengen op de hoogte, waar zij ontspanning vinden voor lichaam en geest op een wijze die veredelt en ons be ter maakt voor medemensch en maat schappij. Uit dat mooie ideaal is ook geboren de liefde die de A. N. W. B. bezit in de har ten van tienduizenden Nederlanders van eiken stand, richting, geloof of overtuiging, allen één in trouw aan de groote, de heer lijke en toch zoo eenvoudige beginselen van den Bond, die als een vaste rots staat te midden der golven, onwrikbaar, als een voorbeeld van wat eendracht en eensge zindheid vermogen tot stand te brengen. Met een woord van dank aan de com missieleden voor hun medewerking en aan de eigenaars van het huis tot het plaat sen van den gedenksteen droeg spr. dezen aan den Bondsvoorzitter over. De gedenkplaat van 70 bij 90 cM. in grij zen hardsteen vertoont in een omlijsting van een gestyleerd 'wiel, den klimmenden, heraldisohen leeuw met pijlenbundel uit het Bondse-mbleem, met daarboven het op schrift: „A. N. W. B. Toeristenbond" en onderaan de herinnering: „1 Juli 1883 hier opgericht". De Bondsvoorzitter, de heer Edo J. Bergs ma, sprak na deze eenvoudige plechtigheid een kort woord van dank tot de leden van het hoogste bestuurscollege van den Bond, die het initiatief namen tot het aan brengen van dezen gedenksteen, omdat zij gevoeld hebben hoe groot en hoe goed het werk van den A. N. W. B. is en hoezeer het strekt tot nut zijner tienduizenden le den, toeristen aller gading, maar ook ge voelden hoezeer de A. N. W. B. gearbeid jheeft tot heil van ons volk. Namens den Bond aanvaardde spr. het geschenk, met dank aan allen die hun steentje tot dezen gedenksteen bijdroegen en aan hem die tot deze plechtigheid den 8toot gaf en wiens warm, geestdriftig en treffend woord zoo juist schetste, hoe de Bond, in eendracht sterk, zijn doel na streeft, vermijdend wat kwetsen kan, tot zich trekkend die met hem arbeiden wil en zoodoende bouwend aan een werk, dat tienduizenden tot voordeel en honderddui zenden tot nut is. Aan de plechtigheid was vooraf gegaan een bestuursvergadering in hetzelfde lokaal waar de oprichtingsvergadering gehouden werd. In deze historische bijeenkomst, 50 jaar na de eerste, waar eenige voor het toerisme nuttige besluiten werden geno men, waren eveneens tegenwoordig de ge- noodigden bij de plechtigheid der onthul ling »an den gedenksteen. Na afloop vereenigde men zich aan een gezamenlijke lunch, waar ook nog menig hartelijk woord van waardeering voor den Bond «n uin werk gesproken werd. HET VIJFTIGSTE JAARVERSLAG. Zaterdag aa. zal te Amsterdam door den jubileerenden A. N. W. B., Toeristen bond voor Nederland, de vijftigste alge meen© vergadering gehouden worden. In die vergadering zal het vijftigste jaarverslag worden uitgebracht, waaraan we (hoewel zeer onvolledig) hier een en ander ontleenen. Het verslag begint met enkele beschou wingen over het ontstaan van den bond. Aan het einde van het eerste jaar bedroeg het aantal leden 399, thans ongeveer 100.000 Gewezen wordt op het werk van den A. N. W. B., al of niet in samenwerking met andere bonden of lichamen, wordt gedaan in het belang van het toerisme, ook al zijn degenen, die de voordeelen daarvan pluk ken, niet allen lid van den A. N. W. B. Het ledental bedroeg op 1 Juni jl. 96.488, tegenover 92.912 op 1 Jun 1932. Propaganda voor het werven van nieu we leden, tot heden steeds gevoerd in plaatsen met meer dan 20.000 zielen, werd nu uitgebreid tot vele kleinere plaatsen in Zeeland, Overijsel, Drenthe en Gronin gen. Was het vorige jaar het tastbare resul taat de toetreding van 2100 nieuwe leden, dit jaar traden tot op 1 Juni reeds ruim l^OO nieuwe leden toe, zoodat het totaal niet ver beneden dat van verleden jaar zal blijven. Ondanks de moeilijkheden, welke het in ternationaal verkeer ondervindt door de tijdsomstandigheden en de verschillende verkeersbelemmeringen, valt een stijging te constateeren van het aantal afgegeven grensdocumenten, dat in 1932 109.191 be droeg, tegenover 102.466 stuks in 1931, ter wijl de stijging over de eerste vijf maan den van 1933 in vergelijking met 1932 we der pl.m. 10 pet. bedroeg. De omstandig heden in verschillende landen, onophou delijk zich wijzigende invoerrechten en voorschriften en andere uitvloeieels van den crisistijd maakten speciale maatrege len nu en dan noodig^ zonder dat dit van invloed was op het verkeer. Dit blijkt ook uit de cijfers der buitenlandsche reisin- lichtingen, wier aantal van 19.953 in 1931 steeg tot 22,711 in 1932, terwijl de periode van 1 Juni tot 31 Mei over de jaren 1931 1932 en 19321933 een verhouding geeft te zien van 20.346 tegenover 24 927. Behalve het grooter wordende aantal stelde de aard van de reisinlichtingen zoo veel hoogere eischen aan dezen dienst. De problemen, waarvoor de Bond gesteld wordt, zijn veelsoortig. Als voorbeeld mo gen wij noemen, dat in den loop van 1932 46 ontwerpen voor wereldreizen werden samengesteld, d. w. z. reizen die minstens door één werelddeel buiten Europa voer den. Deze reizen worden niet alleen per boot of trein, maar ook per auto, motor rijwiel, zelfs per rijwiel verlangd. Totaal werden in 1932 verstrekt 16657 reisinlich- tingen voor tochten per auto, 3900 voor rij wiel tochten, 2182 voor voetreizen en 9853 van algemeenen aard. In de laatste maanden is een afneming merkbaar van het aantal reizen naar Duitschland, doch een toeneming van rei zen naar België en andere landen, zoodat hei totaal nog steeds een stijging vertoont. Evenals in het vorige jaarverslag kan ook ditmaal melding gemaakt worden van een stijgende belangstelling voor het toe risme binnen de landsgrenzen, gevolg zoowel van de verminderde koopkracht der vacantiegangers ale van de gevoerde propaganda en de onzekere toestanden in verscheidene vroeger veel bezochte lan den. De vele Bondsuitgaven over ons land de uitgeschreven rondwandelingen e. d. blijken er eveneens in belangrijke mate toe bij te dragen, dat de belangstelling voor de schoonheid van het eigen land groeit, hetgeen duidelijk merkbaar is uit de vele vragen, welke dagelijks tot den reisinlichtingsdienst voor 't binnenland worden gericht. Het grootsche werk van de Zuiderzee- afsluiting trekt vele toeristen, terwijl te vens een verlangen merkbaar is om de Zuiderzeeplaatsen, die wellicht veel van hun eigenaardig cachet zullen verliezen, nog eens te bezichtigen; doch ook voor al le andere deelen van het land was alge- meene belangstelling merkbaar. Het aan tal reisinlichtingen voor het binnenland bedroeg in 1932 12.399, tegenover 6842 in 1931. In de periode 1 Juni 19321 Mei 1933 was hun aantal 13.917 tegen 8710 in de overeenkomstige periode van het vorige jaar. Voortgegaan werd met de uitbreiding en verbetering van onze paddenstoelen, waarvan er thans geplaatst zijn: 889; de vermeerdering in den loop van het jaar bedroeg 111, in aanmaak waren er op 1 Juni 48. Het valt niet te ontkennen, dat de pad denstoelen veel te lijden hebben van bal dadigheid; op sommige plaatsen zelfs was dit van dien aard, dat zij moesten worden weggenomen en vervangen door aanwijs borden, welke borden ook aangebracht zijn op eenige plaatsen waar paddenstoelen, in verband met verkeer, ongewensoht wa ren. De Afdeeling Watertoerisme kan op een zeer werkzaam jaar terugzien. Het aantal inlichtingen heeft zich weder uitgebreid, niet alleen werden zeer veel tochten te water samengesteld, ook op technisch en algemeen gebied werden talrijke gegevens verstrekt. Het aantal mondelinge inlich tingen bedroeg 810, het aantal schriftelij ke 622, waarbij verscheidene voor tochten naar de omringende landen. Een aantal belangrijke waterkaarten zag dit jaar het licht. In het afgeloopen jaar werd met kracht gewerkt aan de samenstelling der ruite,r- routes tusschen de belangrijkste plaatsen van Nederland. De rondrit te paard was weder een groot succes. Op 21 Januari 1933 werden to Utrecht 11 groote bekers, 68 kleine be kers, 68 kleine bekers en 82 medailles uit gereikt. Met kracht is doorgewerkt aan het vraagstuk van de ruiterpaden. In den Leidschen Hout werd met bondssubsidie een ruiterpad aangelegd, terwijl bespre kingen werden gehouden met rijks-, provin ciale- en gemeentelijke autoriteiten over den aanleg van nieuwe paden. Het is niet louter toeval, dat (in de Meivergadering) tot uitbreiding van het Dagelijksch Bestuur wordt besloten in het vijftigste bestaansjaar van den Bond; het is een symptoom van het besef bij het Bondsbestuur, dat de A. N. W. B. on danks zijn bestaan van een halve eeuw, nog voortdurend bedacht moet zijn op uit breiding. Vijftig jaar geleden: een clubje van meerendeel minderjarige jongelui, waar van de meesten met jeugdig enthousiasme opgingen in hun „hooge" en louter ont spanning zochten in het vélocipède-rijden, terwijl de hoogere beteekenis van het Bondswerk, de populariseering van het rij wiel en de vergemakkelijking van het toe risme, slechts werd ingezien door de ge lukkig met breeden blik begaafde leiders en hiertoe behoorde, enkele maanden na de oprichting reeds, ook onze tegen woordige voorzitter. Thans, na vijftig ja ren: een wijdvertakte organisatie, met rond 100.000 leden, wier belangen behar tigd worden door een corps van pl.m. 700 belangeloos werkende consuls en een per soneel van ruim 220 personen, een taak, welke jaarlijks voor meer dan een millioen gulden productief werk meebrengt. Het toerisme is ingeburgerd en heeft voor het verkeer gevolgen gehad, welke in menig opzicht de beteekenis van een revolutie hebben. Aan dat alles had de A. N. W. B. een ruim aandeel en de groei van het toeris me en van den Bond zelf stemt dan ook tot tevredenheid. Maar de Bondsleiding weet, dat wij er, ondanks dezen tot tevre denheid stemmenden groei, toch nog lang niet zijn. Er is allereerst geld, arbeidslust en energie noodig om in deze zware tijden het omvangrijke Bondswerk in stand te kunnen houden; daarom staat ons pro pagandawerk geen oogenblik stil, noch de 100.000 leden. Naast de instandhouding van het be staande vraagt vrijwel dagelijks iets nieuws onze aandacht en „aandacht" betee- kent hier vaak ook alweer: geld en werk. Er kan ons nog een derde taak wach ten de verdediging van het ons lief ge worden werk, ons eigendom, onze tróts. Ook voor die eventualiteit heeft de Bonds leiding haar houding reeds lang bepaald: zij zal de vrucht van een halve eeuw wer ken, het resultaat van den belangeloozen arbeid van honderden Bonds vriend en, niet uit handen geven zoolang zij den Bond in staat gevoelt, zijn taak zelf te blijven vervullen. VOETBAL DE WERELDKAMPIOENSCHAPPEN. Op het congres wan de F.I.F.A. te Parijs werd besloten de 31 landen, die in 1934 den strijd zullen aanbinden om het wereld kampioenschap, in twaalf groepen te ver- deelen. De groepen bestaan uit twee of drie landen. Van de groepen, welke twee landen omvatten, komt de winnaar in de finale, welke in Italië wordt gespeeld, van de groepen van drie, nummer één en twee, behalve voor de Vereenigde Staten van Noord-Amerika en de Kleinaziatische groe pen. De groepen zijn als volgt samengesteld 1. Vereenigde Staten, Mexico, Cuba. 2. Brazilië, Peru. 3. Argentinië, Chili. 4. Egypte, Palistinaj Turkije. 5. Zweden, Estland^ Litauen. 6. Spanje, Portugal. 7. Italië, Griekenland. 8. Oostenrijk, Hongarije, Bulgarije. 9. Tsjechoslowakije, Polen. 10. Joegoslavië, Zwitserland, Roemenië. 11. Nederland, België. Ierland. 12. Duitschland, Frankrijk, Luxemburg. De wedstrijden van de groepen 1, 2 en 3 moeten vóór 1 April worden gespeeld, alle andere vóór 1 Mei 1934. Sportvereeniging „A.R.V.A." Voor de seriewedstrijden van bovenge noemde vereeniging (Ambtenaren Raad van Arbeid) werd gisteravond gespeeld de wedstrijd R.B.F. tegen C.G.W. II, welke eindigde met 20 in het voordeel van R.B.F. Rust 10. LAWN-TENNIS HET T0URN00I TE WIMBLEDON. Op den tweeden dag van de internatio nale tenniskampioenschappen te Wimble don werd in het heerenenkelspel onze landgenoot Timmer geslagen door den Amerikaan Burwell. Na den tweeden set trok Timmer zich terug. De stand was toen: 16 75 In het damesenkelspel won mej. Rollin Couquerque van Mrs. Wheatcroft (Engeland) met 62 61. ZEILEN DE „KIELER W0CHE". STEEDS MAAR SUCCESSEN. Gister vond de tweede race plaats in de 12-voetsjollen-klasse om den Busley- Brinnerungspreie. Er stond een sterke wind en een hooge zee. D. Kagchelland met „Ree" werd eerste terwijl Jan Maas met „Windekind II" als tweede aankwam F. A. F. Gallé met de „Glipper" werd vierde en de Rotterdammer D. van Brum- melen met „Pine" eindigde ale tiende. Morgen wordt de laatste race gehouden, terwijl de mogelijkheid bestaat dat op Donderdag 29 Juni nog een beslissings wedstrijd plaats vindt. WATERPOLO WIJZIGING IN HET NED ZEVENTAL. In de opstelling van het Nederland sch Zevental, dat morgenavond in de zweminr. aan den Hooge Rijndijk tegen L.Z.C. I speelt, is een kleine wijziging gekomen: in plaats van Veenstra zal Moueset (D.J.K.) het doel verdedigen. Tevens speelt L.Z.C. II een vriendschap pelijke wedstrijd tegen A.Z.C. I (Alphen); aanvang der wedstrijden te 8 uur 15. DE ZIJL III—ZIAN VI 2—0. Een goed gespee'-de wedstrijd, waarbij de Zijl productiever was. Reeds spoedig krijgt Hasselbach een goede kans maar mist. Dan wordt 7 tegen 6 gespeeld en even later 6 tegen 6. Kansen ontstaan als drie Zijl-spelers inschieten, maar niet tot doel punten komen. Direct na rust is het door goed samenspel 10 voor de Zijl. Wanneer even later Arbouw en van der Mark vrij liggen wordt goed overgegeven en maakt van der Mark onhoudbaar 20, waarmede het einde komt. DE ZIJL n—R.Z.C. II 2—2. Een uiterst snelle wedstrijd, waarbij de Zijl keurig partij heeft gegeven en tegen het einde nog gelijk wist te maken. Blans- jaar krijgt na keurig opzwemmen een goe de kans maar schiet juist over. Even later maakt toch dezelfde speler goed 10. Dan moet van Vliet redden, terwijl voor rust niet meer gedoelpunt wordt. Na de hervat ting een felle aanval der bezoekers en niet zonder moeite weet van Vliet te redden. Even later verrast een ver schot van Vliet en is de stand gelijk (11). De midvoor maakt spoedig 12. Bij een fout van Blans- jaar wordt bijna opnieuw gedoelpunt en dan komt van Kramp de gelijkmaker (22). De Rotterdammers waren uiterst snel en zijn nu zoo goed als kampioen. ATHLETTEK DAMES-ATHLETIEKWEDSTRIJDEN. Op het A.S.C.-terrein 9 Juli. Op Zondag 9 Juli zullen op het A.S.C.- terrein athletiekwedstrijden plaats heb ben voor dames en meisjes. Het programma luid als volgt: 1. Driekamp (aanvang 12 uur) 1. 100 M. hardloopen; speerwerpen; verspringen met aanloop. Personeele wedstrijden voor dames-leden van den Z. H. A. B. (aanvang 2 uur): 2. 100 M. hardloopen; 3. 200 M. hardloopen; 4. 4 X 100 M. estafette; 4. speerwerpen; 6. discuswerpen; 7. kogelstooten8. hoog springen met aanloop; 9. vèrspringen met aanloop. Dames-nieuwelingen (aanvang 2 uur): 10. 100 M. hardloopen; 11. 4 X 100 M. esta fette; 12. verspringen met aanloop. Deze wedstrijden staan open voor elke vereeni ging, ook wanneer zij niet is aangesloten bij de K.N.A.U. of Z.H.A.B. Meisjes van 12 t/m. 15 jaar (aanvang 1.3Q uur): 13. 60 M. hardloopen; 14. 4 X 60 M. estafette; 15. vèrspringen met aanloop. Meisjes van 16 en 17 jaa<r (aanvang 1.30 uur): 16. 80 M. hardloopen; 17. 4 X 80 M. estafette; 18. vèrspringen met aanloop: Bepalingen. Driekamp: Iedere vereeni ging mag slechts met 1 ploeg inschrijven, terwijl een deelneemster lid moet zijn van de K.N.A.U. De 5 deelneemsters der ploeg moeten allen op de 3 nummers uitkomen. Bij de puntentelling gelden de in de se ries gemaakte tijden en de verste der 3 reglementair toegestane sprongen of wor pen. Voor deze driekamp is een wisselprijs beschikbaar gesteld, welke driemaal achter een of vijfmaal in totaal gewonnen moet worden om in eigendom over te gaan. Voor deelname aan de dames-nieuwelin gen en meisjesnummers is het lidmaat schap der K.N.A.U. niet verplicht, waardoor dus ieder lid van een erkende sportver eeniging kan deelnemen. Het inleggeld bedraagt voor de nos. 1, 4 en 11 1.per ploeg; voor de ovefige damesnummers ƒ0.25 per persoon en per nummer. Voor de meisjesnummers bedraagt het inleggeld ƒ0.10 per persoon en per num mer, voor de estafettes 0.50 per ploeg. De inschrijving sluit Zaterdag 1 Juli a.3. laatste post bij J. C. Janssen, Emmalaan 57, Oegstgeest. Inschrijvingen na dien da tum ingekomen, alsook die, welke niet van het inleggeld zijn vergezeld, worden niet aangenomen. EEN REVANCHE BERGER—J0NATH. De oommissie tot regeling der Interna tionale Athletiekwedstrijden in het Sta dion, welke dit jaar op Zondag 16 Juli a.s. zullen worden gehouden, deelt ons het vol gende mede: Het is thans zeker, dat de Stadionbe zoekers een herhaling zullen zien van den emotioneelen str: d tusschen den Duitschen kampioen Jonat'h en onzen landgenoot Berger, zooals die in 1932 werd geleverd en waarbij Berger met eenige centime ters won. Eenige weken ge'cden werden de kam pioenschappen van West-Duitschland van 23 Juli op 16 Juli verzet, hetgeen betee- kende, dat Jonath en andere West-Duitr sche sterren niet in A'dam konden star ten. Met veel moeite is het tenslotte ge lukt dit besluit weer ongedaan te maken. Met Jonath komen ook zijn clubgenooten Borchmeyer, Vent en Buthe Pieper die samen de beroemde Duitsche estafette ploeg vormen, welke de laatste jaren niet geslagen werd. De strijd tusschen dezen ploeg en dien van A. V. 1923 zal opnieuw Berger tegen Jonath brengen en niet on waarschijnlijk beteeken t dit treffen ook een nieuwe verbetering van het Neder- landsche estafetterecord dat Zondag jl. door de Amsterdammers op 42.1 sec. werd gebracht. Men zal zich herinneren dat onze kampioen kort geleden in Berlijn Borchmeyer op de 100 meter en Jonath op de 200 meter sloeg. Beide Duitschers zul len er dus wel alles op zetten om in Am sterdam revanche te nemen. WATERSPORT MOTORBOOTWEDSTRIJDEN OP DEN WESTEINDERPLAS. De Kon. Ned. Motorbootclub houdt Zon dag a.s. op den Westeinderplas bij Aals meer haar nationale en onderlinge motor bootwedstrijden. Het programma bestaat uit: Kampioenschap van Nederland voor open motorbooten. Wedstrijd in drie heats voor „Sea- eagles" en soortgelijke eenheidsvaartui gen. Out-boards B in drie heats om het kam pioenschap van Nederland in klasse B. Voorts zijn er handicap-wedstrijden en eenige klassen, waarvoor de deelneming geheel open staat. WIELRENNEN de „rOUR DE FRANCE". De start voor de eerste etappe vond gis termorgen 8 uur plaats onder begunstiging van heerlijk zomerweer. Deze tour wordt thans voor de 27e maal gehouden. Tachtig renners nemen er aan deel en de strijd over 4395 K.M. zal eerst op 23 Juli eindi gen. Het veld bleef tot Pontoise bij elkaar. Er werd eenige malen gejaagd, doch de spurts hadden niet veel om het lijf. Het tempo bedroeg af en toe bijna 50 K.M. Bij Amiens had Archambaud met twee andere renners de leiding. Bij Bethune viel de Italiaan Gestri en liep daarbij zulke zware verwon dingen op, dat hij moest opgeven. 15 K.M. voor Rijsel zaten Archambaud met Geyer en Hardiquest aan den kop. Toen werd een moordadig temp ingezet tot 50 K.M. Geyer kon dit niet volgen en zakte sterk af. In een voorstadje van Rijssel ontstond een strijd tusschen Archambaud en Louyet, welke in het voordeel van den eersten werd beslecht. Jan Aerts spurtte eveneens hard. Archambaud slaagde er in uit te loopen en te winnen met den kolosalen voorsprong van drie minuten. Hierdoor krijgt hij den tweeden dag aan het begin een voorsprong van zes minuten in het totale klassement De uitslag van de eerste etappe luidt: 1. Archambaud (Frankrijk) 7 uur 48 min. 45 sec.; 2. Louyet (Frankrijk); 3. Jan Aerts (België); 4. Lemaire (België); 5. Rebry (België); 6. Decroix (België) 7 uur 53 min. 16 sec. Zelfde tijd: 7. Speicher (Frankrijk); 8. Stöppl (Duitschland); 9. Wauters (Bel gië). STADTON WIELERBAAN. Belangrijke sprint- en stayerwedstrijden. Naarmate de data der Nederlandsche Wielerkampioenschappen (8 en 9 Juli) na deren, worden de afstanden voor de wed strijden achter groote motoren op de Sta- dionbaan langer. Voor Donderdagavond staat er allereerst een wedstrijd over een afstand van 75 K.M. op het programma, voorafgegaan door een rit van 25 K.M. Voor de Hollanders Schlebaum, De Graaf, en v. d. Wulp die in dezen wedstrijd het tegen de buitenlanders Paillard, Grassin en Krewer zullen moeten opnemen, een de gelijk voorproefje. Na de uitnemende pres tatie van v. d. Wulp die den laats ten wed strijd op zoo'n voortreffelijke wijze wist te winnen en gezien de uitstekende kwalitei ten van onzen nationalen kampioen Schle baum en den jongen stayer De Graaf zul len de buitenlanders het tegen onze men- schen zeker hard te veantwoorden krijgen. Het tweede hoofnummer van het pro gramma is de internationale sprintwed strijd, waarin de Italiaansche kampioen Martinetti, de Franschman Faucheux, de oud-amateur-wereldkampioen RCchter, die ditmaal te Amsterdam als professional de buteert en Piet Moeskops aan den start zullen komen. Zooals gebleken is bij den wedstrijd tegen Michard en Gérardin eenige weken geleden, is onze oud-wereld- kampioén nog zeker een geduchte tegen stander op welk internationaal programma dan ook. Een verrassing heeft de Stadion-directie het publiek dezen keer b4 eid door onzen Olympischen kampioen Van Egmond nu eens niet in een match op korten afstand, doch met niet minder dan 30 anderen ama teurs in een wedstrijd over 10 K.M. met 4 klassementen te doen uitkomen. Ook S. de Beer rijdt in dezen wedstrijd meer, de renner, die de vorige week als winner in den wedstrijd achter levende gangmaking de aandacht op zich wist te vestigen en wiens naam in de toekomst voor de Nederlandsche wielersport stellig van beteekenis belooft te worden. Boven dien wordt Donderdagavond dan nog een tandemwedstrijd in 3 manches met punten telling verreden, waa-raan deel zullen ne men: PelserOoms, v. Dijkv. d. Linden, HommaSabbé en Wieghemeyer—Kroese. WIELERBAAN RIJSWIJK. Voor de van 22 op 23 Juli a,s. plaats vi>_ dende 25 uurs-koppelrace op de Rijswijk- sohe Wielerbaan heeft de Directie het plan koppels te engageeren, die op de diverse Zesdaagsche wedstrijden allen hun sporen verdiend hebben. Zoodoende zullen de be roemdste koppelrace-rijders aan den start verschijnen. De Directie heeft echter gemeend ook den jongeren Nederlandschen rijders een kans te moeten geven en het doet ons genoe gen te kunnen berichten, dat de volgende twee uitmuntende Haagsche koppels Hes- lingaMatena en D. v. Dijkv. Rossum voor dezen 25 uurs-wedstrijd zijn geënga^ geerd. Gezien de successen, welke deze koppels in binnen- en buitenland gedurende dit sei zoen hebben behaald, zijn wij overtuigd, dat zij in deze race zich van hun beste zij de zullen laten zien. Voor dezen zelfden wedstrijd zijn ook reeds onderhandelingen gaande met den Hagenaar Cor Wa's, die in de Amsterdara- sche Zesdaagsche de bewondering van ieder opwekte door zijn moedig en volhardend rij den-

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 8