Haarlemmerstr. WOENSDAG 28 JUNI 1933 DE LEIDSCKE COURANT EERSTE BLAD PAG. 2 BAROMETER. TELEGRAFISCH WEERBERICHT naar waarnemingen verricht in den morgen van 28 Juni. 1933, medegedeeld door het Kon. Ned. Meteorol. Instituut te De Bildt. Hoogste baromcterst.: 765.0 te Ia Coruna, Laagste barometerst.: 748.6 te Wisby. Verwachting tot den avond van 29 Juni: Zwakke tot matige Noord-Westelijke tot Westelijke wind zwaarbewolkt tot betrokken, later tij- delijk opklarend, .jk&iak&Lnfl waarschijnlijk nog regenbuitjes, weinig verandering in tem peratuur. Er kwam in do dnikverdeelmg nog wei nig verandering. De depressie over het Oostzeegebied vulde iets op, de hooge druk over den Oceaan trok zich een wei nig Westwaarts terug. Zoodoende werd het luchtdruk ver val kleiner en nam de wind af. Over Frankrijk en Zweden is het windstil en slechts om dc depressie kern waaien nog winden van beteekenis. Intus6chen is over bijna het geheele waar nemingsgebied de temperat.uuT gedaald, zoodat de negatieve afwijking van de nor maal over West-Europa (uitgezonderd IJsland) thans 2.3 gr. Celsius bedraagt (gisteren 1.7 gr. Celsius). Om de depressie kern viel matige neerslag, Kopenhagen en Memel hadden 7 m.m. Er is in den weers- toestand ten onzent nog weinig verande ring te wachten. LUCHTTEMPERATUUR. Temperatuur de» middag» te half drie 13.8 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS e.a.: Van Woensdagnamiddag 9.54 uur tot Donderdagmorgen 4.12 uur. WATERTEMPERATUUR: Zweminrichting Hooge Rijndijk om 7 uur 18 gr. O. Zweminrichting „De Zijl", om 7 uur: 17.5 £r. C. DE WERKLOOSHEID. Op 10 Juni bij de arbeidsbeurzen 274.194 werkloozen ingeschreven. Sedert Mei 18.524 minder. De directeur van den Rijksdienst der Werkloosheidsverzekering en Arbeidsbe middeling deelt mede, dat de werkloosheid onder de 60S.000 leden van de gesubsidieer de werkloosheid ska ssen in de week van 5 tot en met 10 Juni heeft bedragen 25 pet. Zij is in vergelijking met de week 22 t/m. 27 Mei slechts met een gedeelte van een procent gedaald. Het aantal verzekerden, die de geheele week werkloos waren, daal de van 123.400 tot 120.400. Het aantal dat een gedeelte van de week werkloos was, daalde van 27.100 tot 25.700. Bij 1060 organen der openbare arbeids bemiddeling stonden ingeschreven op Za terdag 10 Juni in totaal 30S.7S1 werkzoe kenden, onder wie 295.792 mannen. In totaal waren werkloos 274.194 personen, onder wie 265.530 mannen. Op Zaterdag 27 Mei j.l. bedroeg het totale aantal ingeschre ven werkzoekenden bij hetzelfde aantal or ganen der openbare arbeidsbemiddeling 319.937. Van hen waren werkloos 292.718 personen, onder wie 283.724 mannen. Het aantal ingeschreven werkzoekenden is der halve van 27 Mei tot 10 Juni jJ. verminderd met 11.156, het aantal werkloozen met 18.524. DE KONINGIN NAAR „DE RUYGENH0EK'. H. M. de Koningin is voornemens zich Zaterdag a.s. van Het Loo naar „De Ruy- genhoek" te Den Haag te begeven en al daar het verdere gedeelte van den zomer door te brengen. STRAFBEPALINGEN BIJ TEVEEL TARWEVERBOUW. De Besturen der Tarwe-Organisaties voor Noord-Holland en voor Zuid-Holland maken hiermede bekend, dat, indien een tarweteler meer tarwe verbouwt dan 1/3 van zijn bouwland, de volgende strafbepalingen op hem van toepassing zullen zijn. Overschrij ding van het 1/3 wegens inkrimping van den koolbouw en schriftelijk toegestaan door de Gewestelijke Tarwe-Organisatie valt er natuurlijk buiten. De straffen zijn uniform voor het geheele land geregeld: Bij overschrijding van het voor bebou wing toegelaten maximum met 1 H.A. of meer volgt uitsluiting. b. Bij overschrijding van het maximum met minder dan 1 H.A. wordt een boete op gelegd van 50.— per ovorrreding plua 10.per Are. Heeft een teler 1 Aren teveea tarwe, dan heeft hij dus te betalen 50.plus 4 maal 10.40.totaal 90.- Beddengoederen voor minder dan spotgoedkoop GEZONDHEIDS- 11 HC MATRAS, 2 pers. T.üü MATRASSTEL, 2 per»., 6 dig., met onver- "IC mengde woLgevuld^jL. 1U OPKLAPBED. met C HC spiraal U 1 0 EIKEN LEDIKANT, (JQ 7?",4.90 D AM ASlk MATRASSTEL, 2 pers., 61 me., geheel afy gerand, mm bnveriuenu|ne wol gevuld, met 2 HSTC!} kapokkussenp LüJLuU ENGELSCH LEDI- A 1(1 KANT met spiraal T^IU FLINK GEVULD /S IJl MATRAS, 1 pers. T.IU 136 MATRASSTEL, 2 pers., 6 dig., in damast of modern streeptijk, gevuld met prima onvermengde Java Ofl HC kapokLik/Lu c. Zij, die op hun inventarisatie-formu lier de overschrijding hebben vermeid, bun nen ontkomen aan deze boete door het te veel te maaien en uit te ploegen. Zij, die het niet hebben opgegeven, kun nen dit alsnog vrijwillig doen vóór Maandag 10 Juli a,s. Ook zij kunnen in de gelegen heid worden gesteld uit te ploegen. Het uitploegen meet in aiic gevallen vóór J5 Juli hebben piaats gevonden. Elke overschrijding van het 1/3, welke na 15 Juli te velde geconsiateerd wordt, wordt onherroepelijk gevolgd door de straf en boete hierboven genoemd. DE ONRUST IN DE S. D. A. P. Grove indiscretie. Het partijbestuur van de S. D. A. P. heeft, naar in het „Volk" wordt meege deeld, een brief van Henri Polak ontvan gen, waarin o.a. staat: „Door dezen deel ik u mede, dat ik be sloten heb het geschrift, dat ik uwen voorzitter ter inzage zond, niet uit te ge ven, daar ik niet wensch te handelen te gen het uitdrukkelijk verlangen van uw college. Zeer betreur ik het, dat mijn voorne men tot het publiceeren eener brochure over de tactiek en het wezen der partij publiek eigendom is geworden en dit wel door do grove indiscretie van een lid van uw college, die hetgeen hem ambtelijk be kend was, openbaar maakte, nota bone in „De Tribune". De N.V. Dc Arbeiderspers heeft te gen den heer J. Baars, leider van den Alg. Ned. Fascistenbond, éen schadevor dering ingesteld, terzake van een door dezen op 24 April j.l. te Rijswijk gehou den redevoering, waarin deze mededeelin- gen deed omtrent De Arbeiderspers, Deze vraagt ƒ25.000 schadevergoeding. Salarissen en loonen van het gemeente- personeel te Amsterdam. Omtrent de wijziging in de salarissen en de loonen van het gemeentepersoneel te Amsterdam is eenige dagen geconfe reerd in het georganiseerd overleg. Zoowel van de zijde van B. en W. als van den kant van de vertegenwoordigers der ver schillende groepen van ambtenaren en werklieden zijn voorstellen en tegenvoor stellen gedaan. Gistermiddag is ten slotte door wethou der Kropman als vertegenwoordiger van B. en W. het volgende voorstel ter tafel gebracht: Loonkorting van loonen beneden ƒ2100, van de eerste 1000 2 1/2 pet. en van de rest 7 pet.; loonen boven de 2100.7 pet. Verhooging van de pensioenbijdrage van 5 1/2 tot 8 pet. De geldigheid van deze regeling wordt vastgesteld tot 1 Maart 1934de vacan- tietoeslag wenschen B. en W. buiten deze onderhandelingen te houden. Hierover wenschen B. en W. wel in den loop van het jaar te spreken maar de toeslag zal voor 1935 lager zijn dan thans en dan al leen voor gehuwden. Over dit voorstel is geen overeenstemming gekregen. De ver tegenwoordigers der federatie waren te gen, die van den Modernen Bond wensch- ten gelijktijdig den vakantietoeslag te be handelen. Gisteravond hebben de verschillende or ganisaties, ledenvergaderingen gehouden om hun standpunt te bepalen hoe heden gestemd zAl worden. De afgevaardigden van het Georganiseerd Overleg kwamen daarvoor hedenochtend om half twaalf bijeen. De kans bestaat, dat bij de vertegen woordiging van de ambtenaren een meer derheid wordt gevondenbij die der werklieden is die kans gering. De K. J. V. in het Aartsbisdom. De „Msbd." meldt, dat de» Oblaten van Christus Koning, aan wie de leiding over het vrouwelijk jeugdwerk in het aartsbis dom was toevertrouwd, binnenkort naar de priorij Schootenhof terugkeoren. In verband met haar vertrek zal de leiding van de K. J. V. eenige verandering onder aan. Installatie burgemeester van Beverwijk. Gisteren is mr. H. J. J. Scholtens, eerder hoofdcommies aan het Departement van Economische Zaken en Arbeid en oud-bur gemeester van Houten (Utr.) geinstal- leerd als burgemeester van Bevcrwijw. Aan het station werd de nieuwe burge meester begroet door een uit de burgerij gevormd comité van ontvangst. In de raadszaal volgde de installatie, waarbij de wethouders Braun en S n het woord voerden. Namens het genoemde comité sprak mr. A. Moens. Des avonds defileerden de plaatselijke vereenigingen voor den burgemeester. Aanbesteding Zuiderzeewerken. Vanwege de Directie der Zuiderzeewer ken is heden aanbesteed het onderhouden van den afsluitdijk van de Zuiderzee tus- schen Wieringen en het aansluatangspunt aan de Friesohe kust nabij Surich, met bij- behoorend hoofd en aansluitende terreinen en havendammen te Ko rawer derzand, Bree- zand en Den Oever, en van vijf dijksmaga- zijnen met bijkomende werken, raming 193.000. Laagste msolirijfster N.V. Maatschappij tot uitvoeren van Zuiderzeewerken te Wie- ringen voor 188.000. LUCHTVAART BALBO'S 0CEAANVLUCHT OPNIEUW UITGESTELD. Tot groote verbazing der bemanning. Opnieuw is hedenmorgen het vertrek van het Ita-liaansche watervliegtuig-eskader voor de Oceaanvlucht uitgesteld, en ditmaal waarschijnlijk wel tot groote verrassing van niemand minder dan de deelnemers zelf, die allen geheel gereed voor het vertrek reeds hun plaats in de vliegbooten hadden ingenomen, toen, in plaat» van het start signaal, het tegen-commando kwam, de vliegtuigen weer te verlaten. Het scheen gisteravond en vroeg in de nacht of aan de dagenlange spanning een einde zou ko men. Opnieuw werden de voorbereidende maatregelen getroffen, die men reeds zoo vele malen nam, zonder dat tot de start werd besloten. Doch gisteravond heersohte op het eta blissement de stemming, dat het er ditmaal toch van zou komen. De weerberichten wa ren vrij gunstig. Tegen 3 uur was de geheelc bemanning op het terrein der luchtvaart- school te Orbetello aanwezig. Ook het pu bliek had vernomen dat het eskader thans eindelijk zou starten, en ondanks het vroege uur stroomde een groote menigte naar Or betello. Het was kwart voor 5 hedenmorgen toen generaal Balbo bevel gaf aan boord te gaan. In motorbootjes voer de bemanning naar de 24 op 't water gemeerde vliegtui gen. Alleen generaal Balbo bevond zich aan wal, in afwachting van de terugkeer van het vliegtuig, dat een waarnemingsvluebt zou ondernemen. Te ruim 5 uur kwam het waarnemings toestel terug en ontving generaal Balbo de laatste, ongunstig luidende weerberichten uit het Alpengebied. Het vertrek werd daar op afgelast. Generaal Balbo verklaarde, dat hij het, gezien de laatste weerberichten, niet ge oorloofd achtte vandaag te vertrekken. UIT DE OMGEVING NOOTDORP. HOOIBERG AFGEBRAND. Gisteren omstreeks 1.45 uur is brand uit gebroken in een hooiberg van de Wed. J. v. Leeuwen aan den Yeenweg alhier. De groote vlammen sloegen snel om zich heen, zoodat aan blusschen niet te denken viel. De spoedig gealarmeerde brandweer wist de aangrenzende stallen en schuren voor brand te behouden, waaraan niet te den ken was geweest, waaneer de afwaaiende wind niet had medegewerkt. De hooiberg brandde geheel tot den grond af en eerst te 8 uur kon de brandweer zich huiswaarts begeven. De vermoedelijke oorzaak is te wijten aan eenige kleine jongens. Een na der onderzoek wordt ingesteld. KATWIJK. Geslaagd. Voor het oandïdaats-exa- men voor civiel-ingenieur is aan de Tech. Hoogeschool te Delft geslaagd de heer N. M. W. Vermeulen, alhier. VOORSCHOTEN Aanbesteding. Gisteren had in het Raad huis de aanbesteding plaats van het maken van eene rioleering en straat op een terrein Leidscheweg tegenover Beresteijn en het uit voeren van de daarmee in verband staande weiken. Ingeschreven werd door: H. C, Heemskerk, te Leiden voor 6564; C. van Osnabrugge, Voorschoten, 7678; Wassenaar en Balfoort Voorschoten, 9188; Joh. Potman, Haarlem mermeer, 8022; M. de Jong en Zn,, Voor schoten, 6969; Gebr. Zwaan, Voorschoten 7654; G. A. Koning, Voorschoten, f 7640; Jac. van Genderen, den Haag f 7000; C. Koen Schiedam, f 8250; J. A. Brand, Dubbeldzm, 6700; Sanders Wernink, Rijswijk Z.H. f 5870, A. A. Werner, Vlaardingen, f 7100; Gebrs. Dubbeldam, Hillegersberg 7683; N.V. v.h. W. Visschen, Wassenaar, 7200; A. v. d. Noll, te Den'Haag, 8422; N. Timmers, te Leiden 8211.50; P. Snoeken, Leiden 9000; Gebrs. Schouls, Leiden, f 6776. W. J. Olts- hoorn, Voorschoten, f 6763.40; H. Bunscho ten, Hilllegersberg f 7167; Firma de Moei en Hermes, Alkmaar, f 6878. De gunning is aan gehouden. Geboren: Jacob z. van D. Stapper en C. M. van Kampen. Overleden: Wed. A. van der Helm van den Bosch, 72 j. Gevestigd: M. van Vliet en gezin, Pa pelaan 156a, van 's Gravenhage J. Onder water, Burgemeester Vernedepark 4, van Sassenheim J. Kuneken en gezin, Donk laan 35, van Soerabaja (N.I.). Vertrokken: M. Beijer, naar Leiden H. J. Spel, naar Weststellingwerf. Gemeentelijke Aankondigingen. UIT DE RIJNSTREEK KOUDEKERK. Ten onrechte steun ontvangen. Door de politie is tegen een tweetal werkloozen alhier proces-verbaal opgemaakt terzake datzij aan het Gemeentebestuur valsche in lichtingen hebben verstrekt waardoor ten onrechte steun werd ontvangen. WOERDEN. Auto's op elkaar gevlogen, Dinsdag avond ongeveer half zeven had nabij de Snellebrug weer eens 'n aanrijding plaats, 'n Bus kwam uit de richting Utrecht, 'n daarachter rijdende luxe wagen wilde deze bus in de bocht passeeren. Juist kwam echter vau de Snellebrug 'n zware tractor met aanhangwagen. Xnploats van te stop pen week toen de bestuurder van de luxe wagen geheel uit naar links. De chauffeur van de tractor zag zich hierdoor genood zaakt plotseling te stoppen en 'n achter hem rijdende luxe auto, hier niet op ver dacht, vloog met flinke vaart op de aan hangwagen. De auto werd van voren geheel in elkaar gedrukt en moest door den heer Neuteboom worden weggesleept. Persoon lijke ongelukken kwamen niet voor. Een en ander had veel bekijks. Gemeenteraad. De Raad dezer ge- mente vergadert Vrijdagmiddag te 2.30 uur. Agenda: 1. Ingek. stukken. 2. Gem.rekening 1929. 3. Rekening Burgerl. Armbest. 1932. 4. Uitbreiding waterleiding Haanwijk. 5. Betalingen uit vernieuwingsfonds. 6. Wijzi ging legesverordening. 7. Begrootingswijzi gingen. 9. Gebruik excercitieveld Koningin nedag 10. Verlaging woninghuren. 11. Ver plaatsing lood® vaaltterrein. 12. Adres J. Versloot wegaanleg. 13. Beschikbaarstelling crediet in verband vérlaging brug in den Leidschen Straatweg. 14. Crediet voor aan koop ketel voor teerbesproeing wegen. 15. Adres personeel werkl.dienst inzake sala- rieering. 16. Proces betaling Landpacht G. Pels. ACADEMIENIEUWS LEIDEN. Geslaagd: doctoraal examen rechtsgeleerdheid mej. F. Mulder (Den Haag) en de heeren A. S. Baud (Velp) en G. H. L. v. Oordt (Den Haag); candidaats-examen rechtsgeleerdheid de heeren F. van Blerkom (Bloemendaal) en L. F. Dingemans (Leiden); practisch apothekers-examen le gedeelte: mej. A. D. E. Korten (Bergen op Zoom) en de heeren H. R. B. Jonkers (Batavia) en J. F. Kruithof (Schiedam). candidaats-examen rechten de heeren P. W. Steen (K a t w ij k a. Zee); R. P. A. Dij ker, Den Haag; F. W. van den Berg (Amster dam); H. Mees, (Huis ter Heide) en mej. E. van Tricht (Velp); doctoraal examen rechten: de heer W. Prak (Den Haag/. FAILLISSEMENTEN Drankwet. Burgemeester en "Wethouders van Lei den brengen ter algemene kennis, dat J. J. C. Bronsgeest, te heeft ingediend ter verlof B voor den vei alcoholvrijen drank koffietent, staande of Kanaalweg hoek Zoeterwoudsc-henalhier. A. VAN DE SA^DE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 28 Juni 1933. Uitgesproken: J. van der Hoeven, Glzn., makelaar, Wassenaar; cur.: mr. J J. Schokking, Wassenaar. C. Kievit, bakker, Berk el; cur.: mr. J. P. Chardoff, Delft. Opgeheven: W. Bred erode, Wassenaar. AGENDA LEIDEN. De avond-, nacht- en Zondagdienst der apotheken wordt van Maandag 26 J i ni tot en met Zondag 2 Juli a.s. waargenomen door de apotheken: G. H. Blanken, Hoogewoerd 171, tel. 502; en D. J. van Drieeum, Mare 110, tel. 406. STADSNIEUWS Genootschap tot zedelijke verbetering der gevangenen. Aan het jaarverslag over 1932 van de afd. Leiden van bovengenoemd Genoot schap ontleerien we het volgende: Wegens zijn vertrek naar 5s-Graven-\age in verband met zijn benoeming tot lid van den Raad van Staten nam de hoer mr. J. Schokking ontslag als lid van het bestuur. Door de benoeming van den heer prof. mr. J. M. van Bemmelen werd in de vacature, welke door het vertrek van mr. Schokking was ontstaan, voor zien. Voor de negende bestuursnlaats stel de zich de heer H. P. M. Würtz beschik baar. Het ledental verminderde met 12 en bedroeg op 31 December 1932 143. Aan contributies, subsidies van Regee- rïng en Hoofdbestuur werd ontvangen f 1244.87. De uitgaven bedroegen ƒ1092.78. Het nadeelig saldo van 30.43 over 1931 is veranderd in een voordeelig saldo van 52.09 over 1932. Aan rechtbanken, politierechters en an dere rechterlijke autoriteiten werden 51 rapporten uitgebracht over aard en vroe ger leven van beklaagden. 31 rapporten concludeerden tot een voorwaardelijke ge vangenisstraf, waarvan 1 met advies tot schadevergoeding; 18 rapporten conclu deerden tot een onvoorwaardelijke gevan genisstraf; 2 raoporten concludeerden tot een voorwaardelijke gevangenisstraf ge combineerd met onvoorwaardelijke geld boete. In 150 gevallen gingen de rechtban ken, enz. met de conclusie van de rappor ten accoord. In het enkele geval, waarbii men van de conclusie afweek, werd verdachte tot een milder straf veroordeeld. Van de verdachten over wie gerapporteerd werd, waren 38 te Leiden, 3 te Alphen, 1 te Bo degraven, 3 te Boskoop, 1 te Katwijk, 2 te Noordwijk, 2 te Oegstgeest en 1 te Zoe- terwoude woonachtig. De informatiedienst functioneerde ook in 1932 uitstekend. Alle gevraagde inlichtingen konden wor den verstrekt. In de omliggende gemeen ten mocht de grootste medewerking ont vangen worden van burgemeesters en po- litie-autoriteiten. In 1932 werden 6 voorwaardelijke veroor deelden en 1 voorwaardelijk niet vervolg de aan de afdeeling toegewezen, d.w.z. aan de afdeeling werd het toezicht op de naleving der bijzondere voorwaarden opge dragen. Op 31 December 1932 stonden in totaal 23 mannelijke en 1 vrouwelijke voorw. ver oordeelden en 1 voorwaardelijk niet ver volgde onder toezic-ht, waarvan 22 te Lei den, 1 te Alphen aan den Rijn, 1 te Bos koop en 1 te Hazerswoude woonden. Van de voorwaardelijk veroordeelden werden 4 gesteund en aan werk geholpen. Voor een voorw. veroordeelde moest de tenuitvoerlegging van de voorw. straf worden verzocht, daar hij herhaaldelijk de hem opgelegde bijzondere voorwaarden overtrad. De eenige voorwaardelijke in vrijheid- gestelde staat reeds sinds 1928 onder toe zicht der afdeeling. Hij heeft een eenvou- digen, netten werkking en gedraagt zich voorbeeldig. Alles bij eengenomen mogen wij zeggen, aldus het verslag, dat wij in de wereld van misdaad aan heel wat menschen die ge struikeld zijn of zich welbewust aan de ge meenschap hebben vergrepen, de reddende en helpende hand hebben toegestoken. Met dank mogen wij constateeren, dat dit pogen niet altijd ongezegend bleef. Een wensoh hebben wij echter n.l. dat meerderen ons in dit moeilijke, maar mooie werk steunen. Voor een stad als Leiden moest toch het aantal leden niet verdubbeld, maar verttienvoudigd wor den. Wilt ook gij, voor zoover gij dit nog niet doet, onze gelederen niet versterken door zelf lid te worden en anderen daartoe op te wekken? Wij gelooven, dat wij daartoe een roe ping hebben, de roeping tot naastenliefde. Akte-examen L. 0. Aan de Chr. Kweekschool zijn geslaagd voor het eindexamen de dames W. H. D. Dam, Bodegraven; J. v. Loo, Waarder; R. van Muiswinkel, Bodegraven; W. Nach- F tigal, Oegstgeest; C. Parlevliet en L. Par- levliet, beiden Katwijk aan Zee. Voor het notarieel examen, eerste ge deelte. is te Den Haag geslaagd de heer e J. M. Demenint, alhier.

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 2