WRÏSIEY MAANDAG 26 JUNI 1933 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 7 DUBBELE MOORD TE NUTH. DE DADER GEARRESTEERD. Gistermorgen in de vroegte is te Nuth een dubbele moord gepleegd op een mole naar en zijn vrouw. De molenaar de Wee ver te Nuth werd Zondagmorgen om streeks half acht bezocht door zekere Jans sen, een gehuwd persoon, die vroeger in Nuth woonachtig is geweest. Er bestond reeds lang een ernstige veete tusschen Janssen en den molenaar, in verband met een meubelaffaire. Janssen heeft den molenaar en diens echtgenoote zeer ernstig mishandeld, ter wijl hij later van een mes gebruik heeft gemaakt en daarmee de vrouw van den molenaar heeft doodgestoken. De molenaar werd door eenige messteken levensgevaar lijk gewond. Hij is overgebracht naar het ziekenhuis te Heerlen. De moordenaar heeft daarop het huis in brand gestoken, doch de brand kon spoedig door omwonen den worden gebluscht. De politie heeft onmiddellijik een onder zoek ingesteld. Het is haar dan ook na twee uur gelukt den dader in Heerlen te arresteeren. Nader wordt nog gemeld: De moordenaar, Janssen, is afkomstig uit Valkenburg. Hij had den heelen vroe gen morgen rondgeslopen om de woning van den molenaar de Weever. De 35-jarige molenaar was naar de kerk geweest en kwam naar huis. Toen heeft de moordenaar hem op den weg neergeschoten en met een mes mishandeld. Inmiddels was de vrouw van den mole naar, die toevallig in een winkel verbleef, vlak bij de plaats waar haar man werd neergeschoten, naar buiten gekomen. Zij werd eveneens door den moordenaar mis handeld met een mes. Zij vluchtte naar den molen en werd daar eenige minuten later dood gevonden. Janssen volgde haar in den molen. Even later trachtte hij, gelijk gemeld, den molen, en het molenhuis te doen afbranden. De toestand van den molenaar is zeer zorgewekkend. Het parket van Maastricht was gisteren ter plaatse om een onderzoek in te stellen. De dader is voorloopig ingesloten te Nuth. DE BRAND BIJ WILTON. Een mil|ioen schade. Betreffende den brand bij Wilton te Schiedam, die Zaterdagnacht heeft ge woed, kan nog worden gemeld, dat de schade meer dan een millioen gulden be draagt. De loods was een der best ingerichte van Europa. Zij was zes jaar geleden spe ciaal gebouwd en ingericht voor den af bouw van het s.s. „Statendam". Er bevon den zich zeer kostbare machines voor hout bewerking in, benevens een aantal kost bare inrichtingen voor onderzeebooten en een torpedo voor een onderzeeboot. De ontploffing blijkt te zijn geweest het springen van twee zuurstofcylinders en vaten met olie. DIEVENCOMPLOT ONTDEKT. De dienstbode ging ermede uit. In Naaldwijk k de politie op een zeer bijzondere wijze op het spoor gekomen van een dievencomplot, dat bij boeren e.a. zijn slag wilde slaan. Een „heer" uit Delft had kennismaking aangeknoopt met het dienstmeisje van een landbouwer te Naaldwijk. De twee gelief den maakten op een mooien avond een wandeling, weinig tot genoegen van den boer en zijn echtgenoote, die n.l. dien avond beiden afwezig waren. Bij thuiskomst bevonden zij, dat een klein kind zich zat te amusceren bij een petroleumstel; en waar de dienstbode op dracht had gekregen op dit kind toezicht te houden, ontwaakte de toorn bij den boer Hij stevende eerst op de woning van de dienstbode af, waar hij evenwel de schul dige niet aantrof. Waar toen andere facto ren werden vermoed, die oorzaak waren van de plichtsverzaking der dienstbode, ging de vader van het meisje mee op on derzoek uit. De twee op wraak zinnende mannen moesten echter geduld oefenen; het is met de liefde al net eender als met gezellig heid, waarvan men zegt. dat zij geen tijd kent. In het late avonduuur kwam het minnend tweetal aan de boerderij. Eerst klom de „zij", daarna de „hij'1 over het hek. En toen begon het lieve leven. Vader naift de dienstbode in letterlijken zin „onder handen", terwijl de boer met behulp van een knuppel zijn gemoed lucht te. Het meisje nam gillende de vlucht, de Delftenaar kwam slechter onder de handen van den boer vandaan. Bij een verdere berisping van het deern tje kwam uit, dat haar amant plannen be zat om zich over het goed van den boer te ontfermen, waartoe een aardig complot was samengesteld. De boer had toen bepaald spijt den stok niet harder op den rug van den- „minnaar'' te hebben doen neerkomen. Deze laatste was echter in den strijd zijn hoed kwijt geraakt, en gemoedelijk ging hij, teneinde weer in 't bezit daarvan te komen, politiehulp inroepen. Dat was niet verstandig, want de politie kende hem. En zij vertelde den man o.m. het niet netjes to vinden dat hij, zelf getrouwd en vader van vijf kinderen zijnde, in Naald wijk meiskens kwam verschalken, en plan nen voor diefstal uitbroeden. In gezelschap van de politie werd de hoed terug gehaald op het slagveld, waar de boer zich ook nu niet onbetuigd liet, en dp politie den „minnaar" in bescherming r wi^st^ nemen. Bij de verdere ontknooping dezer histo rie kwam uit, dat, behalve deze vrijende adspirant dief, ook nog drie anderen met het complot waren gemoeid. De politie heeft dus nu een goeden slag geslagen, dank zij het minnende paar. DE VERDWENEN KANTOOR. BEDIENDE. Nog niet gevonden. BUITENUND VOLKENBOND DE DUITSCHE DELEGATIE TER AR BE IDS CONFERENTIE. Weder uitgenoodigd? De Internationale Arbeidsconferentae heeft zich Vrijdagavond opnieuw bezig gehouden met het weggaan der Duitsche delegatie. De Belgische, Fransche en Ne der Landsche arbeidersvertegenwoordigers vielen het gedrag der Duitsohers scherp aan. Do voorzitter evenwel noodigde op hartelijken toon namens de conferentie lhiilsoliland uit, weder aan de conferentie deel te nemen, „om in het internationale Arbeidsbureau de plaats te bewaren, die Duitschland als groot industrieland en door de rol, die het speelt in het Europeesche leven, toekomt". Het staat nog niet vast, of de Duitsche regeering van deze uitnoodiging bereids officieel kennis heeft genomen. In ieder ge val is een schriftelijke verklaring van de conferentieleiding voorzoover bekend nog niet te Berlijn ontvangen. Duitschland zal toch iets betalen. Volgens den diplomatieken correspon dent van de „Observer" zou dr. Schacht de opdraoht hebben ontvangen van do Duit sche regeering om bij zijn terugkeer te Londen het besluit der regeering mede te deelen, dat zij de eerstvolgend vervallende rentesohuld uit hoofde van de Dawes- en Young-leeningen zal betalen. De correspondent voegt er aan toe, dat de noodige buitenlandsche betaalmiddelen reeds voor dat doel zijn bijeengebracht. DUITSCHLAND VREEMDE VLIEGTUIGEN BOVEN BERLIJN. Werpen pamfletten omlaag. Gistermiddag verschenen boven Berlijn buitenlandsche vliegtuigen van een in Duitschland onbekend type, welke boven de regeeringswijken en in het Oosten der stad pamfletten uitsrooiden met een voor de rijksregeering belcedigenden inhoud. Daar de politie niet over eigen vlieg tuigen beschikt en de op het vliegveld aanwezige sportvliegtuigeu in snelheid bij de buitenlandsche toestellen ten achter bleven, konden deze onherkend ontko men. Deze gebeurtenis, aldus voegt Wolff hieraan toe, stelt duidelijk in het licht, in welke een ongehoorde posite Duitschland zich op het oogenblik bevindt. Vliegtui gen van een tot nu toe in Duitschland on bekend type kunnen ongehinderd boven de gebouwen der rijksregeering verschijnen en pamfletten met ongehoorde beschim pingen tegen het Duitsche rijk uitwerpen. Vandaag zijn het non pamfletten, morgen kunnen het echter reeds gas- en brand bommen zijn die dood cn vernietiging be- teekenen. Naar uit Weimar wordt gemeld, heb ben de geheimzinnige vliegers, die Vrijdag boven de rijkshoofdstad zijn verschenen, ook boven Weimar pamfletten neergewor pen. Men is er tot dusver niet in geslaagd, identiteit en herkomst der machines vaat te stellen. Slecht is bekend, dat men met tweedekkers te doen heeft. Een half uur vóór zij boven Berlijn ver schenen, werden de vliegtuigen boven Kotlbus in Saksen gesignaleerd, terwijl in den avond te Mannheim en andere plaat sen in de Palts toestellen werden waar genomen, die in Westelijke richting vlo gen. Vermoedelijk waren het de propagan- datoestellen, die naar hun uitgangspunt terugkeerden. In verband met het gebeurde zijn door diverse autoriteiten, o.w. de Berlijnsohe burgemeester Sahm telegrammen aan de rijksregeering gericht, waarin er op wordt gewezen, dat Duitschland zich in de lucht niet kan verdedigen. De gebeurtenissen van Vrijdag, zoo wordt verder gezegd, kunnen voor do rijksregeering slechts den laatsten stoot beteekenen, om bij de ontwapeningsbe sprekingen to Genève, welke de volgende week weer zullen plaats vinden, op na- drukelijke wijze gelijkgerechtigdheid te eischen. Wat de Franschen ervan danken! De berichten over het vliegen van bui tenlandsche vliegtuigen boven Berlijn worden in alle Parijsche bladen op opval lende wijze gepubliceerd. Veelal spreekt ben over een spookeskader, voor welks realiteit geen enkel bewijs geleverd is. Er wordt uitvoerig op gewezen, dat het ver schijnen van deze raadselachtige vliegtui gen op den vooravond van het hervatten der ontwapeningsbesprekingen wel heel gelegen komt voor de Duitsche rijksregee ring in verband met een eischen van een eigen luchtstrijdmacht binnen bet kader der rechtsgelijkheid. Zondagmorgen gestremd. De reizigers ZwolleApeldoorn v.v. moesten overstap pen. De. lijn is thans weer hersteld. Ook de dijk om den vijver is gedicht. GEHEIME ZENDERS IN BESLAG GENOMEN. Zooals gemeld, werd Maandag 19 dezer, in de Piet Heinstraat te Den Haag een ge heime radio-zendinrichting in beslag ge nomen. Intusschen werden de nasporingen ter plaatse onverminderd voortgezet, met het gevolgd, dat Vrijdagavond de hand kon worden gelegd op een tweetal andere clan destiene radio- zendinrichtingen, n.L ten huize van K. in de Koningstraat te Den Haag en van v. d. P. te Scheveningon. is lekker en vier stuks G EZ ON Dl per pakje CHRISTELIKE VAKVEREENIGINGEN „GELIJK GESCHAKELD". Naar de persdienst meldt, heeft de spe ciale gevolmachtigde der N. S. B. O., Klap per, Zaterdag om één uur de leiding van den bond vaji christelijke vakvereenigin- gen, Otto en Kaiser, werd medegedeeld, dat zij het gebouw terstond te verlaten hadden. Beiden hebben zonder een woord van tegenspraak dit bevel opgevolgd. Uit de overigo deelen van het rijk ko men berichten binnen, dat allo andero vak vereenigingsbureaux om klokslag negen uur door de N.S.B.O. in bezit zijn geno men. „De belangen der tot nog toe christe lijk georganiseerde arbeiders, aldus voegt de nationaal-socialistische persdienst hier aan nog toe, zullen door do krachtige hand der nationaal-socialisten beter beschermd worden dan door lieden, die jaren lang arm in arm door dik en dun met het Marxismo zijn samengegaan". HET KATH. ORGANISATIELEVEN. Een belangrijke mededeeling. In het officieele orgaan van het diocees Munster heeft, naar gemeld wordt, de vi caris van het bisdom het volgende belang rijke bericht gepubliceerd: „Uit betrouwbare bron hebben wij ver nomen, dat de rijksregeering geenerloi maatregelen wenscht, die de zelfstandig heid der Katholieke vereenigingen, bonden of instellingen zouden kunnen bedreigen. Wanneer van iets dergelijks sprake is, dan is er een misverstand in het spel, of wel machtsmisbruik van een plaatelijke auto riteit, waarvoor deze zich niet kan beroe pen op de centrale regeering. Onze Katholieke organisaties staan op het standpunt van den togenwoordigen staat en willen meewerken aan de natio nale vernieuwing van het volk, al zijn zij niet ondergeschikt aan dc organen van de N.S.D.A.P. De rijksregeering heeft beloofd de zelf standigheid van onze katholieke organisa ties en instellingen *te zullen handhaven. Afzonderlijke katholieke vereenigingen zijn niet gerechtigd zich aan te sluiten bij de nationaal-socialistische organisaties, in ieder goval behooren zij zioh te schikken naar aanwijzingen van haar hoofdbestuur cn van de kerkelijke autoriteiten. Onder verwijzing naar deze bekendma king, zijn de besturen onzer Katholieke vereenigingen en instellingen verplioht alle pogingen tot gelijkschakeling te ver bieden en ons bekend te maken. (w.g.) De vicaris capitularis. DUITSCH WERKLOOZENCIJFER BLIJFT DALEN. Thans beneden 5.000.000. In de eerste helft van Juni is op de ar beidsmarkt een verdere verbotcring inge treden, waaraan men vooral beicekenis toekent, omdat de scizocnsbchoefte eindo Mei meestal in hoofdzaak gedekt is. Het aantal bij de arbeidsbeurzen ingeschreven werkloozen is in do eerste helft van Juni gedaald met 62.000 tegen 14.000 een jaar tc Voren. Het cijfer bedraagt thans 4.977.000 en is sedert eindo 1931 voor het eerste beneden do vijf millioen gedaald; vergele ken met medio Juni 1932 is het cijfer met 592.000 verminderd. Het aantal te werk gestelde arbeiders is in Mei met rond 480.000 personen toegc- 75. Kom, zoo erg is het nu ook weer niet, zei ze. Toen probeerden ze de kip pen te pakken, maar dat viel niet mee. De kippetjes genoten te veel van hun vrijheid om die maar weer dadelijk prijs te geven en het kostte heel wat moeite om ze weer allemaal in het hok te krijgen. nomen en in de periode van Januari tot einde Mei met rond 1.7 millioen, tegen een stijging van 659.000 in 1932. Vergclckon met Januari 1931 is hot i^antal arbeidende per sonen met bijna twee millioen gestegen. KATHOLIEKENDAG TE BERLIJN. Door 45.000 personen bijgewoond. De Katholiekendag voor het bisdom Ber lijn, dat ook Ponunern omvat, is gisteroch tend in het stadion te Grunewald gehou den. Ongeveer -15.000 Katholieken waren aanwezig. In de eero-loge hadden o.m. plaat» genoenen de Rijksminister voor Ver keerswezen, v. Eltz Ruebenach en dc vroe gere Pruisische minister Schmidt- Vice-kan- selier v. Papen was verhinderd. Er was ojii. een afdeeling van 35 S.A.- mannen aanwezig, die twee hakenkruis- vlaggen medevoerden. Domproost dr. Steinmann eolebreerdo een H. Mis. 1700 leden van katholieke zangvereenigingen begeleidden hem. De pauselijke nuntius, mgr. Orsenigo, verleende den pauselijken zegen. LEIDERS VAN DE BEIERSCHE VOLKSPARTIJ GEARRESTEERD. Een verklaring van een Beierschen minister. Naar aanleiding van do plechtigheid, waarmede Bad Aibling tot stad is verhe ven, heeft de Beicrsoho minister van bin- nenlandsclie zaken, Adolf Wagenor, gis teravond in do geheel gevulde tentoonstel lingshal oen redevoering uitgesproken, in den loop waarvan hij ook sprak over de in de afgeloopen dagen bij prominente leiders- der Beiersche Volkspartij godano huis-zoe kingen. Spr. zeide o.m. dat thans kon wor den geconstateerd, dat de afgelegdo ver klaringen van loyauteit allen gelogen zijn geweest en dat gepoogd werd op zeer in tensieve wijze ondanks het bestaande ver bod van vergadering vergaderingen te hou den en dat ook de ontbonden Bayern- wacht nog steeds bestond. Dc minister ver klaarde, dat de tijd der partijen in Beieren definitief voorbij was. Hij zou ieder als schadelijk persoon voor het volk doen ar resteeren, die een poging zou doen weder om een partij te stichten, onverschillig on der welken naam. De minister deelde mede, dat vandaag niet alleen de meest prominente leiders der Beierscho democratie, maar ook de prominentste leden dor Beierscho Volks partij gearresteerd zijn. Voortgaande zeddo spr. nog, dat hij zou voortgaan op don eenmaal als juist erken den weg en zich daarbij door niemand zou laten hinderen, zoolang hij als soldaat vau Hitier op zijn post stond en dc leider z:ju bevel handhaafde. Het tempo der revolu tie moet worden versneld, want het is do allerhoogste tijd, wanneer het Duitsche volk nog moet worden gered. De Luthersche Rijksbisschop geeft zijn opdracht terug. De Kansoleraij van Rijksbisschop Bodcl- 8chwing deelt mede, dat do Rijksbisschop in de Zaterdagavond gehouden vergadering van de Evangelische Kerkcommissie te Eisona-oh do volgende verklaring heeft af gelegd: Door de aanstelling van oen Btaatscom- missaris voor do gehccle Emngelisclio Landskerk in Pruisen is mij He mogelijk heid ontnomen, de mij opgedragen taak uit te voeren. Dit noodzaakt nnj, de mij door den Duitschen Bond van Evangelische Kerken gegeven opdracht terug to geven". Nederlander veroordeeld. De Nederlander v. Dricsum uit Haarlem is wegen» overtreding der deviezen veror dening te Bonn veroordeeld tot zos weken bevangenisstraf, met aftrek van zos weken voorarrest. ARRESTATIE VAN SOC.-DEM. FUNCTIONNARISSEN. In den loop van don dag zijn in hot dis trict Recklinghausen op grond van algo- mccne ministeriecle bepalingen 12 voor aanstaande leden der S. 1'. D. gourrestcerd. Onder hen bevindt zich do at'gevaardigdo Jakobs. De politic deelt mede, dat in den loop van Zaterdag te Bremen in verband met dc handhaving van de openbare veiligheid, en orde ongeveer twintig functionarissen der tilian» verboden ocioail-Domocratisoho Partij zijn gearresteerd. Dé „vroegere" sociaal-democratischo rijksdagafgevaardigde, eertijds rijksdag- voorzitter, Loebo, is gisteravond door do politie gearresteerd. 76. Profje hielp ook mee. Hij liep mot zijn korte dikke beentjes achter een groo- te zwarte kip aan, maar telkens als hij haar wilde pakken, greep hij er juist naast De professor hijgde van inspanning en zijn zakdoek af. De kip keek smalend ach- veegde al hollende het voorhoofd met terom en hupte behendig vorder. BRAND TE VLAARDINGEN. Zaterdagavond om half elf zagen voor bijgangers vlammen slaan uit het boven huis Markgraaflaan 26IV te Vlaardingen, bewoond door J. E. Daar de bewoners af wezig waren, verschafte men zich toegang tot het perceel. Een deel van een der ka mers was reeds uitgebrand. De brandweer was spoedig ter plaatse met twee auto- spuiten. Onder leiding van den opperbrand- weermeester P. v. d. Berg werd het vuur dat zich inmiddels over heel de woning had uitgebreid, met zes stralen aangetast. Tegen elf uur stortte een gedeelte van het dak in. Om half twaalf was men den brand meester. De bovenwoningen waren inder haast ontruimd. De kinderen van de be woners werden bij buren ondergebracht. De oorzaak van den brand is onbekend. FASCISTEN GEARRESTEERD TE AMSTERDAM. WAPENEN IN BESLAG GENOMEN. Een kok van een hotel in de Wannoesr straat te Amsterdam, werd de laatste da gen, wanneer hij naar zijn woning aan de overzijde van het Y ging, lastig gevallen door communisten. Als gevolg daarvan had hij politiegeleide gekregen, maar ook par- tijgenooten-fascisten gingen ter bescher ming met hem mee. Deze beschermers zijn Zaterdagnacht, door de politie aan de over zijde van het Y naar een posthuis gebracht op vermoeden, dat zij gewapend waren. Bij fouilleering werden bij de meesten wapenen gevonden. Tegen een zestiental is proces verbaal opgemaakt. MEISJE UIT RAAM GESPRONGEN. Na hulselijken twist. Bij een huiselijken twist te Rotterdam in de woning van een loodgieter aan de Tweede Diergaardestraat over zijn laat thuiskomen, is een 15-jarige dochter zoo overstuur geraakt, dat zij uit de tweede verdieping van de woning is gesprongen. Het mag een groot wonder worden ge noemd, dat zij bij deze wanhoopsdaad kon worden gered door een buurvrouw, die het groote gevaar, waarin het meisje verkeer de, ziende, onmiddellijk te hulp schoot en het kind opving. Heb kind bleek zoo overspannen te zijn, dat zij door de buren moest worden weg geleid. Toen de wouw plotseling naar bui ten vluchtte onder den uitroep: „Mijn an dere kinderen worden vermoorder waren n.ï. nog twee jeugdige kinderen van eenige maanden en drie jaar thuis dron gen twee mannen naar boven, die den woesteling in bedwang wisten te houden totdat de politie kwam opdagen. Met vier agenten werd v. 3. naar het politiebureau aan de Galerij overgebracht. „Tel."' In betrekking tot de verdwijning van den employé van de Scheepvaartvereeniging- Noord, die, zooals reeds is gemeld, daarbij een bedrag van 29.000, bestemd voor het uitbetalen der loonen van de havenarbei ders te Zaandam heeft medegenomen, wordt nader gemeld, dat Zaterdag, ondanks de ijverige nasporingen van de politie, nog geen spoor van den vermiste was gevon den. Bij het nazien van de kas is gebleken, dat van A. een bedrag van 2000 heeft achtergelaten. Dit bedrag heeft zijn vrouw aan de Scheepraartvereeniging-Noord af gedragen. Bovendien is bij de huiszoeking van de politie nog een bedrag van 1500 voor den dag gekomen, hetwelk de politie in beslag heeft genomen. Per vliegtuig naar Parijs. Uit de nasporingen van de politie is ge bleken, dat van As de wijk heeft genomen naar het buitenland en wel naar Parijs, waarheen hij Donderdagavond per vlieg tuig van Schiphol is gevlogen. De Zaandamsche politie zet het onder zoek voort. DIJKDOORBRAAK BIJ ALMELO. Met groote kracht stortte het water in de pas drooggelegde Weezebeek. Tengevolge van den zwaren regenval is Zaterdagmiddag do bedijking in de Den- neboomerlee, die diende als tijdelijke wa- terkeering in verband met belangrijke ver- beteringswerken in het Reggebied, door gebroken. Het water stortte zich met groote kracht in de pas drooggelegde Weezebeek, waar aan sinds enkele maanden een 700 è- 800 werkloozen in werkverschaffing bezig zijn. Door het doorsteken van den Maardijk, waardoor het water snel doorgeleid kon worden naar een ruimeren water-afvoer, wist men een overstrooming van de aan grenzende landerijen te voorkomen. Aan de verbeteringswerken is zeer aanzienlijke schade aangericht en honderden werkloo zen uit verschillende plaatsen zullen den eersten tijd niet meer tewerk gesteld kun nen worden, daar eerst de Weezebeek weer drooggelegd moet worden. NOG EEN DIJKJE DOORGEBROKEN. Spoorwegverkeer gestremd. Gisternacht is het dijkje van den grooten vijver, welke gelegen is nabij Uthermolen's Verbandwattenfabriek te Ernst en welke is aangelegd ten behoeve van deze fabriek, tengevolge van den hevigen regenval der laatste dagen, doorgebroken. Het water baande zich een weg naar de in de nabij heid gelegen spoordijk, waardóór over een lengte van ongeveer twintig meter een ver zakking in deze dijk ontstond. Het verkeer over dit gedeelte ran de spoorbaan was DE AVONTUREN VAN PROFJE EN STRUISJE.

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 7