I F ONZE GOEDKOOPE PATRONEN. Patronen (in de maten 4250 k 58 ets.) kunnen per giro 125025, per postwissel of per brief met bijgesloten postzegels wor den besteld bij de redactie Dame-srubriek, Laan van Meerdervoort 45a, Den Haag. Maat en nummer van bet gewenschte model s.v.p. duidelijk vermelden! De ge vraagde patronen worden binnen drie k zes dagen aan de aanvraagsters toege zonden. REISKLEED ING. Hoewel wij dit jaar een mooi zonnig voorjaar hebben gehad, laat de zomer zich nu niet bepaald hoopvol aanzien. Wij moeten maar denken, dat het beter is, dat er nu regen valt en het tijdens de vacanbie mooi weer is, dan andersom! Want niets is vervelender, dan dat wij met onze kinderen uit logeeren gaan, tijden tevoren reeds een pension hebben besproken om dan ons verblijf binnens huis to moeten doorbrengen. Bij een lo geerpartij zijn onze kinderen toch altijd al uit hun gewone doen en veel ongedul diger, maar als het dagen achtereen aan houdend regent, worden de kinderen heelemaal lastig. Dat vindt natuurlijk in hoofdzaak zijn oorzaak hierin, dat men bij het uit logeeren gaan onmogelijk veel speelgoed kan meenemen. Daarbij komt nog, dat in een pension de kinderen zich niet zoo vrij kunnen bewegen als thuis, zoodat de reet zich wel laat denken. Trouwens voor de ongetrouwde vrou wen, die het geheele jaar hard hebben gewerkt en blij zijn een paar weken bui ten den gewonen kring te kimnen door brengen, is de regen ook een groote te leurstelling. Want nietwaar, het op reis gaan vraagt groote geldelijke offers en het geheele jaar leggen wij steeds iets op zij en zijn zuinig om die paar weken met volle teugen van onze vrijheid te genie ten. Maar laten wij de toekomst niet te somber inzien, want wie weet, misschien krijgen wij een warmen zonnigen zomer, zoo warm, dat een enkele flinke regenbui een ware verademing geeft Wij hebben voor de reis allerlei noo- dig en daaronder is zeker een mantel pakje van wollen zomerstof geen over vloedige weelde. Onze afbeelding No. 542 is een mantelcostuumpje van geruite stof. Het manteltje is van voren tamelijk diep en ovaalvormig uitgesneden en eenvou dig zonder verdere biezen naar binnen geslagen afgewerkt met de voering. Re vers en kraag ontbreken doch een apart aardig vestje met een kleine das geven iets bijzonders aan het costuum. De slui ting is met twee knoopen gevonden. De mouw moet gemakkelijk zitten, doch niet te wijd zijn. De afwerking bij den pols geschiedt door een eenvoudigen inslag en afwerking met de voeringmouw. De rok heeft een zeer goede snit. Om heb middel en rond de heupen tot even bo ven de knie zit hij glad aangesloten, daarna zijn de panden naar onderen toe klokkende geknipt, zoodat de rok vol doende ruimte heeft, waardoor wij in staat zijn ons gemakkelijk te bewegen. Lange handschoenen van wildleer of zijde met ruime kappen worden over de mouw heengedragen, zooals op de teeke- ning te zien is en geeft er iets sierlijks aan. Patroon verkrijgbaar a 58 ets. (Laan van Meerdervoort 45a, Den Haag). EEN VLUG MANTELPAKJE. Onze teekening No. 543 is een vlug alleraardigst gemaakt mantelpakje. De rok, die vanaf het middel tot even bo ven de knie mooi aansluitend zit, valt in ruime klokken verder naar beneden. Het manteltje, dat iets van een piccolo jasje weg heeft, bezit geen kraag, maar wel zeer breede revers. De sluiting wordt gevormd door twee knoopen, waarvan de onderste juist in het middel valt. Het jasje zit geheel strak aangesloten; men kan de borstruimte vinden, door eeni- ge bustenaatjes ar»n te brengen. De mouw is geheel glad zonder manchet of wat ook en wordt naar binnen omgesla gen afgewerkt met de voeringmouw. Dit mantelpakje is gemaakt van wol len zomerstof. Een jong meisje kan dit bijzonder goed dragen in de tomaat- kleur met koperen knoopen. Een aardige zijden sjaal, waarin de kleur der stof is herhaald en welke los om den hals wordt geknoopt, verhoogt het vlugge sportieve aanzien zeer. Patroon verkrijgbaar k 58 ets. (Laan van Meerdervoort 45a, Den Haag). NACHTKLEEDING VOOR BROER EN ZUS. Onze kinderen zien er overdag meestal met weinig geld schattig uit. En waar thans de prijzen van de stoffen zoo enorm verlaagd zijn kan dit ook zonder bezwaar. Maar ook des nachts moeten zij er uit zien „om te stelen". Daarom toont de teekening U een gezelligen hanssop No. 544 voor onzen zoon en een pyama no. 545 voor onze groote dochter. Een hanssop, als dit gemaakt is van aar dige stof is voor de jongens een buiten gewoon plezierige dracht. Het best kunt U hem maken van gestreept katoen of kunstzijdei, afgebiesd met banden van de donkere kleur der streep. De hans sop is gemakkelijk aan en uit te trek ken, daar de sluiting vóór geheel door loopt. De ceintuur, die met een klein knoopje vastzit, verbindt tevens de uit einden van de achterklep van de broek, die met drie knoopjes aan het lijfje is vastgeknoopt. De lengte van de pijp komt tot voor bij den enkel. Een aansluitend boord houdt de pijp op zijn plaats, terwijl er genoeg ruimte in de lengte is, dat Uw zoon zijn knieën lean buigen, zonder dat de pijp dan trekt. De manchet heeft een oploopende punt en als garneering daar op twee knoopjes. De halsafwerking is zeer eenvoudig. De bies wordt schuin geknipt en juist langs den hals en de voorsluiting vastgestikt. Een zakje kan men desgewenscht aanbrengen vlak bij de achterklep. Een gemakkelijk zelf te vervaardigen hanssop voor jongens van 4 tot 7 jaar. Patroon verkrijgbaar a 58 ets. (Laan van Meerdervoort 45a, Den Haag). De pyama van onze dochter vereischt ook geen bepaalde kennis van kleeren- maken. Het jasje bestaat uit twee voor panden en een geheel recht achterpand. De mouw is vooral niet te nauw. Langs den hals is een bobby-kraag aange bracht van gestreepte zephir, terwijl de pyama zelf van effen zephir is gemaakt. Ook de manchetten, de broekomslagen en de kleppen van de drie1 zakken zijn met de gestreepte zephir afgezet. De sluiting is hier gevonden door drie brandebourgs. Die koopt men kant en klaar in een manufacturenwinkel. Wilt U liever een gewone knoop- en knoops gatsluiting, dan bestaat hiertegen geen enkel bezwaar. De broek sluit van boven op een elastiek net als de gewone direc toire-sluiting. Alleen moeten wij er goed op letten, dat het elastiek ruim zit, want de ingewanden van onze kinderen zijn nogal teer en gevoelig en zij mogen niet den geheelen nacht worden gehinderd door een te strak zittend elastiek. Deze pyama is voor den leeftijd van vier tot zeven jaar zeer geschikt. Patronen hiervoor met vermelding van leeftijd enz. verkrijgbaar k 58 ets. (Laan van Meerdervoort 45a, Den Haag). DE H0EDENM0DE. Behalve de verschillende soorten van mutsen, welke wij dezen zomer zien, waaronder vooral de gehaakte van ango rawol een groote plaats innemen, zijn de vilthoedjes, bijzonder voor de reis, nog immer zeer gewild. Veel verschil in de zomer- en voorjaarshoedjes is er niet te bespeuren, waarschijnlijk hebben de ont werpers van de verschillende modema gazijnen al hun creaties tegelijk op de voorjaarsshows vertoond. Onze afbeelding laat U een drietal zomerhoedjes zien. Het eerst is van zwart soepel stroo met tamelijk breeden, neergeslagen rand. De geheele garnee ring bestaat uit een breede band van hetzelfde stroo, dat in grillige bochten om den bol is gelegd. Deze hoed is zeer geschikt voor dames boven de veertig jaar. 1 Het tweede model is van seré, die nieuwe glimmende stof, die eenigszins aan taft doet denken. Ook hier is de rand tamelijk breed van voren naar be neden en van achteren opgeslagen. Rond den bol is geen garneering aangebracht, terwijl van voren hoog tegen den bol een versiering in den vorm van twee vleugels met daarboven eenige lussen van ander materiaal is bevestigd. Het derde hoedje van grof bruin stroo, waarvan de rand rechts dieper in het gezicht sta-at dan BORDUURWERK UIT VREEMDE LANDEN. Natuurlijk zijn de vrouwen uit ons land niet de eenigen, die in hun vrije uurtjes haar huis gezellig plachten te maken met allerlei mooie handwerken, ook el ders besteden de vrouwen veel tijd en moeite om iets schoons te wrochten. Denken wij b.v. alleen maar aan de dun ne wit batisten blouses met het Hon- gaarsoh of Russisch borduurwerk, de Chineesche mandarijnenmantels, de Ja- pansche kimono's, kamerschermen en andere dingen, ja, dan zijn wij verplicht te moeten toegeven, dat die vrouwen op dat gebie-d nog heel wat anders pres tee ren dan wij Aan het geheele werk kan men dan al dadelijk zien, waar de economische toe stand van de vrouw het meest ontwik keld is. In de landen, waar de huishoude lijke arbeid nog steeds het eenige ter rein is, waarop de vrouw zich mag en kan bewegen, waar dus alles wat met geld te maken heeft, tot de afdeeling van den heer gemaal behoort, daar hebben uit den aard der zaak de vrouwen een heele andere ontwikkeling. Meestal blijft het bij de wettelijk verplichte lagere school, waarna het meisje verder in de huishouding wordt opgeleid. Als er in een huishouding veel vrouwelijke hulp aanwezig is, dan hebben zij allen natuur lijk weinig te doen. En omdat men nu eenmaal den dag door moet, komen, legt men zich vaak toe op een of andere tak van huisvlijt, waarmede dan al of niet iets kan worden bijverdiend, om het den man lichter te maken. Tot een dier tak ken behoort in die landen dan het bor duren. Het verwondert ons wel eens, hoe al die aangeboden handwerken zoo groot en bewerkelijk kunnen zijn tegen een naar verhouding lagen prijs. Deze prijs is echter niets vreemds als men het werk sléchts als tijdpasseering beschouwt. Want nemen wij nu eens even zoom Hon- links heeft een lintgarneering in dezelfde kleur als de hoed. Het lint moet zeer breed zijn, daar het geplooid om den bol ligt en een waaiervormige strik als af werking vertoont. Het zijn alle drie gekleede modellen, waarvan de bol goed sluitend om ons hoofd moet passen. Daar van onder iede- ren rand het haar goed zichtbaar is, die nen wij aan onze kapsels ook de noodige zorg te besteden, want hoe sierlijk en gaarsche blouse in onze gedachten, voor weinig geld kan men die reeds bekomen. De verkooper verdient er aan, dan de gene, die al het handwerk opkoopt, wat samen zeker een vijftig percent is; er blijft dus voor al het werk weinig geld over, terwijl het aanta] uren dat er aan is besteed, in het geheel niet staat in ver houding mét dezen prijs. Zoo gaat het juist eender bij de Chineesche en Japan- sche vrouwen. Japan is wel aan het evo- lutioneeren en men leest wel artikelen of uit foto's van de vrouwen van Jong- Japan, die in het openbare leven een rol gaan meespelen, maar dat is alleen de kleine categorie van meisjes, wier ouders in de groote steden wonen, die met vreemdelingen in aanraking komen en daardoor dus een heel andere kijk op het leven krijgen. Maar de vrouw op het platte- land, de vrouw ver in de binnen landen, waar zelfs geen dagbladen ver schijnen, zij blijven nog eeuwenlang in dezelfde oude sleur voortleven. En het zijn juist die vrouwen, die haar overtol- ligen tijd met prachtige handwerken trachten te d o oden. Zoodra de levensomstandigheden van de vrouw veranderen, ziet men tevens een verandering optreden op de omslach tige manier van huishouden, in het ver zorgen der kinderen en vooral in de huis vlijt. In Amerika, waar de vrouwen een gelijke rol in het leven spelen als de mannen, wordt bijna niet gehandwerkt en komt een vrouw er toe om b.v. een kussenovertrek of iets dergelijks te ma ken, dan doet zij dat des avonds als ze reeds een heelen dag werken achter den rug heeft. Voor fijn werk zijn haar oogen reeds te moe, de handwerken worden dus grover en de motieven veel en veel eenvoudiger, zoodat het mogelijk is in één avond op b.v. één stuk jute iets te borduren, b.v. alleen een hoek en dien zelfden avond tevens nog het kussen klaar te maken. Dit soort werk is wel typisch Amerikaansch. Maar in Amerika mooi een hoed ook is, als cms haar on verzorgd er onder uitgluurt, is het ge heele aardige aanzien van den hoed reeds verloren ONZE BRIEVENTASCH. U zult denken een brieventasch voor de vrouw? Maar werkelijk dat ie iets, dat wij in ons taschje nog maar al te dik wijls missen. Want in ons handtaschje zit meestal een afzonderlijke afdeeling voor geld, maar dat ie meer voor pas munt bestemd. Hebben wij echter wat papieren geld bij ons en moeten wij boodschappen doen, dan zit dit geld vaak los in onze tasch. Deze behoeft maar open te springen en wij zijn het kwijt. U ziet op de afbeelding de portemon- naie met de klep, waarop wij het geld laten glijden en daarachter in dezelfde uitvoering een kleine brieventasch, waar in enkele vakjes zitten voor het papie ren geld. Aan den anderen kant is plaats voor een tramkaart en niet te vergeten ons visitekaartje voorzien van naam en adres en zoo mogelijk ons telefoonnum mer, als wij deze bezitten. Mocht U de brieventasch dan eens verliezen en de vinder een eerlijk mensch zijn, dan weet deze tenminste waar Uw eigendom terug bezorgd kan worden. Een opmerkelijk verschijnsel is, dat de meeste menschen, die iets vinden, het gevondene inder daad terug geven, zoodat een naamkaar tje iets noodzakelijks is, ook in Uw taschje zelf. EEN SCHEMERLAMPJE. De schemerlampjes, die steeds een grootere plaats in de huishouding gaan innemen, zijn verkrijgbaar in allerlei uit voeringen, die zoozeer uiteenloopen, dat men werkelijk in staat is om voor élk denkbaar binnenhuishoekje een bijpas sende schemerlamp aan te schaffen. De steenen pullen, waarop een lamp wordt gemonteerd en waarbij een papieren kap hoort, geschilderd in hetzelfde motief als de pul, is wel een der geliefkoosde lampjes, vooral omdat men met een beetje handigheid de kap heel goed zelf kan beschilderen. Wij laten U hier zoo'n lampje zien, dat vooral in een hoekje op een kleine tafel het goed doet. wonen niet alleen Amerikaansch© vrou wen. De Indiaansche hebben weer heele andere soorten handwerken. Wij denken alleen maar even aan het prachtig© weef werk, dat wij allemaal wel eens hebben bewonderd. De dekens, die zij om zich heen slaan als ze des avonds bij een kampvuur zitten, zijn staaltjes van weef kunst, waarin de Indiaansche vrouw hoog uitsteekt. Dan zijn er nog de ne gerinnen, die van pitjes allerlei banden en sieraden maken met daartusschen in. borduurwerk, en ook handwerken, die niet alleen zeer eigenaardig maar in vele gevallen zeer artistiek zijn. Het zou te ver voeren, als wij zelfs maar bij benadering zouden willen na gaan, wat de vrouwen van verschillende landen voor bijzondere soorten handwer ken vervaardigen. Onze teekening laat U een borduur werk zien van de Tsjecho Slowaaksche vrouwen, die zich vooral bekwaamd heb ben in het maken van belegsel tot ver siering van kleedingstukken. Bij de handwerken, welke zij vervaardigen, zien wij dan ook het opgelegde borduurwerk op allerlei manieren toegepast, vooral op de kleeding. Het borduren van dergelijke losse randen heeft veel voor bij het ma ken van groote handwerken. Het is veel gemakkelijker dergelijke handwerken, welke in een tasch medegenomen kun nen worden, bij het afleggen van bezoe ken te maken, wat met een kleed, dat ge weven moet worden, al heelemaal niet mogelijk is. In het werk zijn, zooals U kunt zien, de vogel- en bloemenmotieven van zeer regelmatigen vorm, terwij] het decora tieve effect hiervan, vooral als de kleu- rensamenstelling goed is gekozen, won derwel op den voorgrond treedt. Zoo kunt U uit het bovenstaande zien, dat on danks alles de vrouw nog steeds en over al ter wereld vrouw is en een groot ge noegen vindt in deze uitgesproken vrou welijke bezigheid.

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 12