DONDERDAG 22 JUNI 193S DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 7 BINNENLAND R. K. WERKLIEDENVERBOND. De tweede dag van de Verbondsverga dering te Utrecht werd Woensdagmorgen begonnen met een H. Mis, welke om 8.15 uur in de St. Martinuskrek te Utrecht, tot intentie der katholieke arbeidersbewe ging, werd opgedragen door den geestelij ken adviseur, den hoogeerw. heer kanun nik J. G. van Schaik. Om 10.15 uur werd in het Jaarbeursge bouw de vergadering voortgezet. De heeren H. Brouwer, A. v. Rijen en J. A. Schutte werden als bestuursleden her kozen. De heer Ant. J. M. Angenent werd bij enkele candidaatstelling herbenoemd als lid der commissie voor de volksgezond heid Tot bestuursleden van „Herwonnen Le venskracht" werden bij enkele candidaat- stelling opnieuw aangewezen de heeren L. H. van Rooyen en P. J. S. Serrarens. In de vaoature-A .van Hamersveld zal door het verbondsbestuur voorzien wor den. Vervolgen® werden de overige jaarversla gen, na ©enige discussie goedgekeurd. Daarna hield de heer Jos. Veldman een rede over: Jeugdige arbeiders in nood. Tot leden van het hoofdbestuur werden herkozen de heeren H. Brouwer, J. Th. Nij- kamp, C. Roestenberg, A. van Rijen, J. A. Schutte en P. J. S. Serrarens. De heer Jos. Veldman, lid van het hoofd bestuur, hield een inleiding over het vraag stuk der zorg voor jeugdige werkloozen. Spr. wil een jeugd-werkloozen-dienst in het leven roepen, met de leiding waarvan een comité zal worden belast, bestaande uit vertegenwoordigers van het verbond, de vakbonden, de diocesane bonden en de Jonge Werkman. Uit dit comité dient weer een werk-comité te worden gevormd. Dit comité zal tot taak hebben contact te ver krijgen met alle tot de beweging behoo- rende jeugdige werkloozen, het bevorderen en maken van plannen voor de vervulling van de taak en ten slotte: het bevorderen der vervanging, waar mogelijk en wensohe- lijk, van meisjesarbeid door jongensarbeid. Hierna heeft de geestelijke adviseur van het verbond kanunnik J. G. van Sohaik het 25-jarig bestaan der centralisatie van de katholieke arbeidersbeweging herdacht. Hij schetste den arbeid door het drieman schap dr. Scliaepman, mgr. Ariëns en dr. Poels in de katholieke arbeidersbeweging verricht. In de middagvergadering voerden vele afgevaardigden het woord over de inlei? ding van den heer Veldman. Ten 6lotte verleende de vergadering het bestuur machtiging om zoo spoedig mogelijk een jeugd-werkloozendienst in te stellen. Aan het eind van de vergadering deed de bondsvoorzitter, de heer A. 0. de Bruyn, de volgende mededeeling: Onder bedreiging, dat zij die zich niet aansluiten bij cle Duitsehe kolonie, de Duitsche nationaliteit zullen verliezen en bij eventueel en terugkeer in Duits chland als vreemdelingen worden beschouwd en alle rechten op eenige uitkeering zullen verliezen, zijn in Limburg alle vereenigin- gen van Duitsohers, ook de bekende Ket- telerbund „gleichgesohaltet". De Duitscho kolonie" staat onder leiding van een natio- naal-socialist. Het schijnt de bedoeling, dat het voor beeld, in Limburg gegeven, in alle „gou wen" van Nederland moet worden gevolgd. Er moet ernstig bezwaar tegen worden gemaakt, dat vreemdelingen in ons land, een wel zeer bedenkelijke politieke acti viteit ontplooien. Vooral onze plaatselijke leiders zijn gewaarschuwd. Het is wel in strijd met de geaardheid van ons Nederlandsohe volk, dat aan ka tholieke (Duitsche) arbeider®, de vrijheid ontnomen wordt, zich te organiseeren, zoo als wij zelf willen en zooals onze Bisschop pen wensohen. De tweedaagsche vergadering van het R.K. Werkliedenverbond werd hierna op de gebruikelijke wijze gesloten. KONINKLIJKE BESLUITEN. Burgemeesters. Bij Kon. besluit is benoemd tot burge meester der gemeente Kortgene B. J. van Oeveren; is aan G. J. van Poppel, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als burgemeester der gemeente Gilze en Rijen. Notariaat. Bij Kon. besluit zijn benoemd tot notaris binnen het arrondissement Amsterdam, ter standplaats Amsterdam, W. Straub, candi- daat-notaris te Amsterdam (vaoature-R. Nicolaï); L. J. van Roosendaal, candidaat- notaris te Amsterdam (vacature-M. van Riel) en mr. dr. B. J. F. Steinmetz, can- didaat-notaris te Amsterdam (vaoature-J. de Blank). INKRIMPING VAN DEN RUNDVEE STAPEL. Geen gedwongen beperking. Zooals men weet, heeft een door den Mi nister ingestelde commissie het belangrijke vraagstuk inzake inkrimping van den rund veestapel in studie, j Van welingelichte 2 ij de verneemt de „Nieuwe Koerier", dat de commissie thans algemeen van meening is, dat een gedwon gen beperking niet moet worden opgelegd. Welke maatregelen de oommissie den minister zal adviseeren, kan nog niet wor- j den medegedeeld. Men zal eerst de resul taten van een algemeene veetelling hebben af te waehten, aldus genoemd Wad. VEERTIG RECHTERS ONTSLAGEN. Met ingang van 1 Juli 1933 is, vol- gens een heden gepubliceerd koninklijk besluit wegens het bereiken van den I 70-jarigen leeftijd, aan een veertigtal rech- I ters eervol ontslag verleend. DE NIEUWE ORIëNTEERING VAN DE S.D.A.P. De samenstelling van de commissie van onderzoek. In de commissie, welke voor den lsten October a.s. aan het bestuur der S.D.A.P. verslag zal uitbrengen over de vraag, of, en zoo ja welke veranderingen in verband met de gewijzigde oeconomische en politieke omstandigheden in binnen- en buitenland in programs, besluiten en tactiek der par tij aanbeveling verdienen, zal naar de s.-d. Arbeiderspers beidt, bestaan uit: ir. J. W. Albarda, voorzitter; J. F. Ankersmit, ds. W. Banning, E. Boekman, mej. S. Groene- weg, E. Kupers, J. W. Matthijaen, J. Oude geest, J. E. Stokvis, mr. J. in 't Veld, K. Vorrink, J. v. d. Wijk en mr. G. v. d. Bergh, lid- secretaris. KANKERBESTRIJDING. Van 19201930 stierven 87.000 menschen aan deze ziekte. Het bestuur van het Fonds 1918 ter be strijding van kanker; af deeling Zuid-Hol land, doet een oproep aan het Nederland- sche volk, waaraan we het volgende ont- leenen: Ieder, die maar ©enigszins beseft, wat het zeggen wil, dat in een klein land als het onze, in één jaar duizenden menschen aan kanker sterven en dat het aantal slachtoffers van deze ziekte onrustbarend toeneemt, zal niet aarzelen elke poging te steunen die aangewend wordt om voor deze patiënten iet® te doen, waardoor hun lijden wordt verzacht of waardoor zij kun nen genezen. De toename der sterfte klom in de jaren 19201930 van 7700 tot 11.700 personen In totaal stierven in deze jaren ruim 87.000 menschen, waarvan 3500 meer vrouwen dan mannen. Vergeleken bij de belangstelling, die de tuberculose-lijders# mogen ondervinden, ko men de kankerlijders in menig opzicht veel te kort. In verband hiermede komen wij thans met het verzoek om vooral mede te wil len helpen om de on- en minvermogende lijders aan deze vreeselijke ziekte te steu nen en te voorkomen, dat onze inkomsten terugloopen. Secretaris is de heer J. W. van Aken, burgemeester van Hardinxveld. INVOER VAN GROENTE IN BELGIE. Tot contingenteering besloten. Naar Reuter uit Brussel bericht, was de invoer van groente uit Nederland in België gedurende het jaar 1932 abnormaal groot. Voor enkele producten was de invoer bij na verdubbeld. In den loop van dit jaar verergerde deze situatie nog, waardoor zekere takken van landbouw in België den ondergang bedreigd worden. Hierover hadden onderhandelingen plaats met de Nederlandsche regeering, die er kende dat de toestand ernstig werd. Zij rekende er echter op, zeer spoedig haar handel te kunnen regelen, om zoodoende dergelijke gebeurtenissen te voorkomen. In afwachting van de uitwerking eener dergelijke regeling werd verklaard, dat geen bezwaar zal worden gemaakt tegen den invoer van versche tomaten, wortels en komkommers, van welke producten de verbouwers in grooten nood leven. Neder land is practisoh de eenige invoerster in België in den loop van den zomer. Contin genteering beteekent dus geen protoctie- maatregel, doch beoogt slechts een abnor male concurrentie te verhinderen. V0 0R0EFENINGS INSTITUUT. Verkorting van den eersten oefentijd. In het tijdvak van 1 Juni t.m. 15 Augus tus kunnen jongelieden, geboren in 1915, zich verbinden bij den Vrijwilligen Land storm om het bewijs van voorgeoefendheid te behalen. Dit bewijs geeft volgens de Wet recht op een verkorting van den duur der eerste oefening met vier maanden voor het wapen, waarvoor het bewijs is behaald. De vooroefeningen worden zooveel mo gelijk plaatselijk gehouden. De dagen en uren waarop geoefend wordt, worden zoo veel ais met de eischen der opleiding is overeen te brengen, in overleg met belang hebbenden, werkgevers en hoofden van scholen geregeld. De oefeningen vangen aan op 2 October 1933 en duren ongeveer tot 8 October 1934. In het tijdvak van 1 Juni t.m. 31 Augus tus kunnen jongelieden, die later als dienstplichtige in aanmerking komen voor de officiers- of onderofficiersopleiding, bij den Vrijwilligen Landstorm tot sergeant worden opgeleid, indien zij vóór 1 Octo ber van dit jaar 17 jaar oud zijn. Ook zij, die in 1933 tenminste 20 en ten hoogste 30 jaar oud zijn en niet dienstplich tig zijn, kunnen toetreden ten einde het bewijs van voorgeoefendheid te behalen om, wanneer zij eventueel van plan zijn in Ned.- Indië een betrekking te aanvaarden, daar door aldaar een aanmerkelijke verkorting van diensttijd te verkrijgen; of door het hier aangaan van een vrijwillige verbinte nis een broeder vrij te maken van den dienstplicht Verdere inlichtingen worden op verzoek verstrekt door den Landstorm-Ver bands commandanten. H. M. DE KONINGIN-MOEDER. Naar men ons meldt, moet H. M. de Ko ningin-Moeder tengevolge van 'eene knie verstuiking eenige dagen op Soestdijk ab solute rust houden. Prins en Prinses Dietrich von Wied zullen heden ten Paleize Soestdijk aanko men en enkele dagen bij H. M. de Ko ningin-Moeder blijven vertoeven. „NAAR GOD TERUG*. Pater Hendrichs schrijft ons uit R/»me: Gelijk vorige jaren bereiken mij thans reeds aanvragen over de nieuwe conferen ties. Vooral var. Katholieke zij te. Dit doet mij denken, dat het wel nuttig kon zijn, om thans reeds de hoofdlijnen aan duiden. De Conferenties heefen dit jaar: „Naar God terug". Niets heeft de wereld méér noodig dan dat. Zij worden gehouden te Amsterdam (Ro zenkranskerk aanvang 15 Sept^ Den Haag (Theresiakerk, aanvang 16 Sept., 's mid dags 3 uur). Leiden (H. Petrus, aanvang 17 Sept.), Rotterdam, (H. Willebrordus. aanvang 20 Sept.). De ondertitels der 6 Conferenties lui den: 1) de roep, 2) de baan, 3) de gids, 4) het reisplan, 5) het gezelschap, 6) dc kracht. Zóó kunnen dus nu reeds de katholieken de aandacht van niet-Katholieken op deze conferenties vestigen. LOONSVERLAGING IN DEN AMSTERDAMSCHEN RAAD In de vergadering van den gemeente raad van Amsterdam kwam gisteren aan de orde een motie van de raadsleden Sce- gers, Sohalker, De Dood en Huizinga (allen c.p.H.) om uit te spreken, dat de Raad zich stelt op het standpunt-, dat geen me dewerking zal worden verleend aan het verlagen van de loonen en salarissen en het verslechten van andere arbeidsvoor waarden van het geir.eentepersoneel en om B. en W. uit te noodigen, dit standpunt kenbaar te maken aan de Centrale Com- missiën voor georganiseerd overleg. De heer ter Haar (eJi.) heeft nog nooit over de orde gesproken. De heer Wijnkoop (c.pJH.)Dan wordt het eindelijk tijd De heer ter Haar: Dit voorstel is op 7 Juni ingediend. Het zal goed zijn niet tweemaal over dezelfde zaak te spreken, aangezien de volgende week toch het loon- vraagstuk aan de orde komt. Afgezien van het feit, dat het georganiseerd overleg morgen en volgende dagen over de loonen gaat spreken. Daarom vraagt spr. de voorstellers der motie deze thans niet te doen behande len. De burgemeester stelt de prea-labele vraag, of er geen aanleiding is de motie in te trekken. De heer Seegers (c.n.H.) begrijpt dezen aandrang niet. B. en W. worden in de mo tie uitgenoodigd dit standpunt van niet verlagen der loonen kenbaar te maken aan de centrale commissiën voor georga^ niseerd overleg. Dat is toch niet anders mogelijk, dan wanneer hetg eorg. overleg nog bij elkaar moet komen. iWij zijn geen beschermers van het georg. overleg, aldus spr. Wij laten even wel het oordeel aan het georg. overleg. B. en W. hebben het georg. overleg hun standpunt kenbaar gemaakt-, niet de raad. De communisten willen nu de opvatting van de minderheid van het college van B. en W. aan het georg. overleg kenbaar ma ken. Spr. is dus niet bereid zijn motie in te trekken. De heer ter Haar (c.h.) stelt met den heer Rustige (c.h.) voor, dit punt van de agenda uit te stellen en te doen samen vallen met de behandeling van de uit spraak van de centrale commissiën voor georganiseerd overleg. De heer Woudenberg (s.d.) acht het met zijn fractie niet mogeliik de motie-Seegers thans te behandelen. Het is ge-heel in strijd met de bedoeling en het karakter van het instituut van Georganiseerd Overleg. Sur. zal daarom stemmen vóór de motie ter Haar en wanneer deze zal worden ver worpen, dan zal de S. D. A. P.-fractie aan de discussies over de motie-Seegers niet deelnemen en daartegen haar stem uit brengen. Van formeel standpunt bezien aldus tri pliceert de heer Seegers (c.p.H.), heeft de raad pas in 1935 van B. en W. een voor stel tot herziening der salarissen te ver wachten. Spr. verwerpt daarom de argumentatie van den heer Woudenberg. Deze en ziin vrienden probeeren een bespreking op dit oogenblik te voorkomen. Het- is "bekend, dat men van den kant der S. D. A. P. be zig is een buigine te maken, en is daar be zig een loonsverlaging voor te bereiden. Vandaar dat de S. D. A. P. de loondebat- ten tot de eerste week van Puli wil uit- stelljen. De heer Woudenberg (S. D.) verklaart voor de motie te stemmen omdat hij het met de bedoeling, niet met de redactie eens is. De motie-ter Haar en Rustige, in stem ming gebracht wordt aangenomen met 34 tegen 6 stemmen. De heer Wijnkoop begroet den uitslag dezer stemming met: Dat kost een nieu we brochure „N. R. Crt." KORTE METTEN. Aa-n de „Fakkel" wordt medegedeeld, dat zes Haagsche afdeelingsbestuurders van den Alg. Ned. bouwvakarbeidersbond, n.l. de voorzitter G. J. v. d. Bron, de 2e voorzitter L. Molenaar, de 2e seoetaris G. Hulleman en de bestuurders H. de Roo, J. Valk en J. Tieleman zonder vorm van proces door het bondsbestuur zijn ge royeerd. Het royement is gebaseerd op het feit, dat het afdeelingsbcstuur er een andere meening op nahield inzake de tarieven voor het metselbedrijf en in het algemeen bezwaar maakte tegen de aanvaarding zonder strijd van loonsverlaging door de regeering en werkgevers gedicteerd. Van de geroyeerde bestuurders zijn er drie lid van de O. 8. P., één lid van de C. P. H. en twee partijloozen. INVALIDITEITS. EN 0UDERD0MS- VERZEKERING. Nederland—België. Den eersten April 1933 is het tusschen Nederland en België gesloten verdrag, waarbij gelijkstelling plaats heeft van el kanders onderdanen voor de toepassing der wederzijdsche wetgeving op het punt der Invaliditeits- en Oud er doms verzekering, in werking getreden. In ruwe trekken bepaalt dit verdrag het volgende Indien de zetel van een onderneming ge vestigd is in België en in Nederland een werk wordt uitgeoefend met arbeiders, die in België him wettelijke woonplaats heb ben, dan vallen deze arbeders niet meer onder de Nederlandsche Invaliditeitswet, doch onder de Belgische wetten. Is de zetel der onderneming gevestigd in Nederland en wordt in België gewerkt met arbeiders, die in Nederland hun wettelijke woonplaats hebben, dan vallen deze ar beiders onder de Nederlandsche Invalidi teitswet. Voor transportondernemingen bestaat een uitzondering, het beste kan zulks toe gelicht worden met een voorbeeld. Stel een in Rotterdam gevestigde trans portonderneming heeft op haar schepen, welke in Nederland en België varen, arbei ders werkzaam, waarvan een deel in Ne derland en een doel in België hun wette lijke woonplaats hebben. De Nederlandsche arbeiders vallen dan onder de bepalingen der Nederlandsche, de Belgische arbeiders onder de bepalingen der Belgische wet. Dubbele verzekeringsplicht en het dub bel betalen van premie is derhalve nk 1 April 1933 vervallen. Indien een Belgische arbeider, welke in België verplicht verzekerd was en den leef tijd van 35 jaar heeft bereikt, na 1 April 1933 in Nederland in een Nederlandsche onderneming komt werken, moet deze ar beider voor de Nederlandsche Invaliditeits wet worden ingeschreven en moeten voor hem zegels op de Nederlandsche rentebaart worden geplakt. Voor de Nederlandsche of Belgische ar beiders, die in beide landen verzekerd zijn geweest, zullen na 1 April 1933 alle zegels bij het berekenen van een rent© worden medegeteld en de renten, indien er vol doende zegels zijn geplakt,* worden uitbe taald, onverschillig of zij in Nederland of in België wonen. Nadere inlichtingen zijn te verkrijgen ten kantore van de Raden van Arbeid. R. K. BANKETBAKKERS. Voortgezette lustrumviering te Nijmegen. weid het congres van den Ned. R. K. Bond van Banketbakkers in hotel Nederland te Nijmegen voortgezet onder voorzitterschap van den heer Sleijffers. Verschillende huishoudelijke zaken wer den behandeld. Bij de bestuursverkiezing werden de hoe ren C. F. B. Sleijffers uit ?s-Gravenhage en van Arendonk uit Breda als zoodanig her kozen. Het voorstel Limburg om chocoladefa brikanten, die aan warenhuizen leveren, uit het Orgaan te weren en zoo een lande lijke actie te voeren tegen warenhuizen, werd met volledige instemming van het H.B. aangenomen. Bij eventueele plannen voor verdere ac tie zal samenwerking gezocht worden met den Ned. Banketbakkersbond. De afd. Haarlem stelde voor, bij den mi nister pogingen aan te wenden om de mid denstand sbedrijven, in het bijzonder dë banketbakkerij, niet zwaarder te belasten, daar zij reeds bezwaard zijn. De afd. Haar lem wilde door verruiming van verkoopge- legenheid de bestaansmogelijkheid der za ken verzekeren. Het H. B. zegde toe in deze richting te zullen werken, wijl het volkomen overtuigd is van de moeilijkheden, waarmede de be drijven hebben te kampen. De afdeelirig Amsterdam stelde voor om het wederkeerig verplichte lidmaatschap van vak- en standsorganisatie ten spoedig ste van kracht te doen zijn. De afd. Am sterdam vertrouwde daarbij op den vollen steun van den RL K. Middenstandsbond voor de behartiging van de algemeene vak belangen. Het H. B. ondersteunde dit voorstel ten volle en de vergadering aanvaardde het met algemeene stemmen. SALARIEERING BIJ ZIEKTEVERLOF VAN ONDERWIJZERS. De Onderwijs-Centrale heeft aan den Mi nister van Onderwijs een adres gezonden, waarin wordt verzocht: het invoeren van een algemeen verplich te keuring van de onderwijzers bij indienst treding en controle bij ziekte; eenzelfde regeling van uitbetaling van het salaris bij verlof wegens ziekte als geldt voor de rijksambtenaren en rijksonder wij- NEDERL. KERKENBOUW. Belangstelling en groote waardeering van Z. H. den Paus. De Romeinsche oorrespondent van de „Tijd", seinde Woensdagmiddag uit Rome: Hedenmiddag is bij Z. H. den Paus in audiëntie ontvangen de Nederlandsche ingenieur G. Stuyt. Hij bood den H. Vader 'n geïllustreerd boekwerk aan over de werken van den architect Jan Stuyt, voor welk geschenk Z. H. de Paus zich zeer erkentelijk toonde. Met belangstelling en groote waardeering zeide de H. Vader den Nederlandschen kerkbouw te volgen. SECRETARIS-GENERAAL VOOR ECONOMISCHE ZAKEN. Deze dagen is te verwachten de benoe ming van mr. dr. A. A. van Rhijn, admi nistrateur aan het departement van so ciale zaken, tot secretaris-generaal van het departement van economische zaken. UIT DE OMGEVING 1 oegstgeest. het uitbreidingsplan. De aansluiting met Leiden. Het uitbreidingsplan der gemeente Oegstgeest, is op de secretarie ter visie gelegd. Aan de Memorie rail Toelichting ontleenen wij het volgende: Het zelfstandigheidskarakter van Oegst geest zal in het plan ten volle moeten worden gehandhaafd. Onmiddellijk voegen we hieraan toe, dat dit alleen mogelijk en in do toekomst houdbaar is, indien do Leidsche belangen en invloed tegelijk tot hun recht komen m.a.w. als Oegstgeest zich een hulpvaardige goede buur vaai haar groote zuster zal betoonen. Op vier punten is in het plan hiermee gerekend. Ie. De mogelijkheid is go®ohapen, om de woonwijken dio Leiden aan den Lagen Morsohweg bezig is te stichten, te gele- genertijd uit te breidon en af te ronden op Oogetgeestsch grondgebied, en wel tot aan de trambaan HaagWassenaar Leiden. 2e. Do verbinding van Leiden met de badplaatsen is als een belangrijke ver keersweg in het plan opgenomen. 3e. De aanzet van het groen der Leid- scbehout is op Oegstgeest'e grondgebied uitgebreid over Oegstgoeet en verloopt in het natuurlijke onbebouwde Landschap. 4e. Grenzende aan do Loidacke industrie terreinen nabij de Zijl is een strook voor industrieterrein bestemd, zoodat met het aangrenzende, bejxsrkte terrein van Lei den een behoorlijk geheel is te krijgen, dat in de toekomst zich geheel kan aan passen aan de bodiefbeii. Do ligging alleen wijst er al op, dat hiermede Leiden in de eerste plaats wordt gediend. Dat overigens Leiden zekor ook belang hoeft bij een goede regeling der bebouwing vooral ook buiten de kom, van haar buur gemeente is wel duidelijk; vele der be langrijkste Leidsohe verbindingen, loopen over grondgebied van Oegstgeest. De bebouwing. Do bebouwing is in de eerste plaat® ge dacht als uitbreiding van do bestaande kom lang® den Rijnsburgorweg, waar een nieuw centrum zal ontstaan; direct ver bonden met den Rijksweg en het door gaand verkeer. Veaxle«r is in de noord-oos telijke richting een belangrijke uitbreiding ontworpen. Bij Rijnsburg is een meer be scheiden uitbreiding tusschen den om- leggingsweg en de kom, gedacht. Ook bij het Warmonderhek is op oen kleine ont wikkeling gerekend, modo in verband met de in die omgeving gelegen terrein met industrieel© bestemming; (waaronder in tegenstelling met die aan de Zijl zal wor den verstaan kleinere niet (hinderlijke iu- dustriëen, aan klein vaarwater gelegen). De genoemde bebouwingen zijn voor een verdere toekomst afgerond tot oen groo- ter geheel. Waar Oegstgeest wel groeit, is hot van belang ook in het tempo der ont wikkeling eenige orde te brengen; de be stemming tot later te detaillecrcn bebou- wingsgebieden geeft de overheid medc- zegging in den loop der ontwikkeling, waardoor ongeregelde overgangsstadia worden voorkomen. In het plan is nu reeds zorg gedragen, voor oen behoorlijke aan sluiting der latere verkaveling met dc dadelijk vast te stellen bebouwing. Heb groen dringt over «trooken en banen door tot diep in do bebouwing; waar dezo te omvangrijk en aaneengesloten dreigt to warden. Rhyngeest en Endegeost vor- vullen hier een dankbaro rol, van Poel- geost is uitgegaan met de grootste der groenbanen. Behalve waar <lo samensmel ting met Leiden reeds heofb plaats ge had, is op een behoorlijke scheiding der bebouwingen beider gemeenten aange stuurd Naast deze bestemmingen tot be bouwing, industrie on groen, die de hoofd elementen van hot plan uitmaken, is een eerste vereischte, de verspreide on losse bouw lang® de wegen, die uiteindelijk bot de zoo beruchte lintbebouwing leidt, te keeren en ordelijk to regelen. Waar de verschillende aanzetten van bebouwing, buurten etc. zoo verspreid zijn over het gebied bewesten spoorbaan, is deze rege ling voor de verschillende wegen in het zelfde plan opgenomen, en wordt deze dus als plan in onderdeel en vastgesteld. Uit gangspunt dezer regeling is geweest, dat de landelijke gebruiker van den grond de daarvoor noodige opstallen moet kunnen oprichten; maar dat daarnaast speculatio- bouw moot worden geweerd. Rekening is gehouden met de aangezette bebouwing en de meerdere of minder redelijke ver wachtingen, daaruit af to leiden. Over do detailleering valt nog bet vol gende toe te lichten. Langs den Nieuwen Rijksweg is een strook groen gespaard, waardoor de slecht bij elkaar passende functies van wonen en snelverkeer be hoorlijk worden gescheiden. Van een be staande wetering is gebruik gemaakt deels als grens der bebouwing, deels als singel in de bebouwing. Langs den Rijn is met de mogelijkheid van opslagplaat® of een voudige werkplaat® gerekend. Aan den Rijn is ook een bepaald gebied aangewe zen al® arbeiderskwartier met ruime per- ceelengedacht is hierbij aan den arbei der die als aanvulling van zijn werktijd en verdienste een kleine akker zelf bebouwt voor zijn gebruik. LISSE. Personalia. Tot Brigadier van de Rijksvoldwacht met als standplaats Lisse I is benoemd de heer K. Koers uit Gameren. Bouwvergunning. Burgemeester en Wethouders dezer gemeente hebben aan den heer F. J. Hagen te Haarlem vergun ning verleend tot het verbouwen van het perceel plaatselijk gemerkt Kanaalstraat No. 54.

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 7