m UW ADRES VOOR PARFUM IS surimgar Co. WOENSDAG 21 JUNI 1933 DE LEIDSCHE COURANT rWEEDE BLAD PAG. 7 BOERENWONINGEN IN ROEMENIE INGESTORT. Door den regen ondermijnd. In het district Jassy in Roemenië hebben hevige regens overstroomingen veroorzaakt en groote schade aangericht aan <^e te vel de staande gewassen. Eenige boerenwonin gen zijn door het water ondermijnd en in gestort. Vijf boeren, die tijdens een onweer onder een- boom gevlucht waren, werden door den bliksem getroffen en gedood. OP DE SLANGENJACHT MET EEN AUTO. Een telegram uit den Belgischen Congo meldt, dat eenige automobilisten, die in de richting Leopoldville reden, plotseling een reusachtige slang van ca. 2.50 M. lengte be merkten, die den weg overstak. De chauffeur stuurde reoht op het rep tiel aan en reed dwars over het ondier heen. Vervolgens werd achteruit gereden om zeker te zijn, dat de slang goed dood zou zijn, maar het beest was verdwenen. Langdurige nasporingen in do omgeving waren vergeefsoh totdat een der automobi listen het reptiel opgerold ondet de mo torkap tusschen den radiator en den venti lator bemerkte. Daarna werd de slang met stokslagen afgemaakt. FRISSCHE TOESTANDEN TE CHARBIN. Dat de hygiënische toestanden te Char- bin niet buitengewoon sohitterend zijn, blijkt wel uit een rapport, dat door een commissie, welke belast was met een en quête naar de sanitaire toestanden aldaar, is uitgebracht. Van de 392 restaurants en andere eetge- legienheden, welke de commissie bezocht, zijn er 381, van hygiënisch standpunt be zien, ongeschikt. Het gevolg is, dat de be volking thans niet meer weet waar zij moet gaan eten. Van de 893 winkels, welke de stad rijk is en die grootendeels door Chi- neezen worden geëxploiteerd, deugt er met cén. Van de 80 fabrieken van levensmidde len kunnen er slechts twee door den beu gel en van de 123 barbierszaken slechts zes. De commissie bezocht 77 flats, welke zij alle hygiënisch onvoldoende achtte. BINNENLAND PETROLEUM MENGEN IN DE BENZINE. TEGEN BELASTING ONTDUIKING. Ingediend is een wetsontwerp tot nadere wijziging van de wet van 19 December 1931 tot tijdelijke heffing van een bijzon der invoefrecht op benzine. Aan de Memorie van Toelichting wordt ontleend, dat, nu door de wet van 8 Juli 1932 een einde is gemaakt aan het gedeel telijk ontgaan van de belasting voor motor- benzine door deze te vermengen met, thans mede aan het bijzonder invoerrecht onder worpen white Spirit" en andere aardolie distillaten, welke een tusschenproduct vor men tusschen gewone benzine en brand- pétroleum, de tegenwoordig als motorben- zine verkochte producten in vele gevallen blijken te zijn vermengd met 30 tot 40 pet. petroleum. Door deze vermenging wordt wederom de benzinebelasting ontgaan en wel tot e enbedrag van 2 cent per lite-r va-n het mengsel. Zoo wordt de fiscus benadeeld worden de gebruikers bedrogen en wordt aan de groote benzine-distributie-maat- schappijen, die aan deze vermenging niet meedoen, deloyale concurrentie aangedaan. Voorgesteld wordt nu, de wet nader aan te vullen met enkele artikelen waardoor tegen deze vermenging strafrechtelijk kan wor den opgetreden. Strafbaarstelling van de vermenging al leen is niet afdoende, omdat die vermen ging na het verbod niet meer in het open baar za] plaats vinden en de dader dus in de meeste gevallen niet aanwijsbaar zal zijn. Om achteraf met zekerheid te kunnen vaststellen, of een partij benzine vermengd is met petroleum of andere tot heb gedeel telijk ontgaan van de benzinebelasting ge bezigde stof, zal volgens het ontworpen, aan de wet toe te voegen artikel 2bis voor geschreven kunnen worden, dat petroleum en dergelijke hier te lande zich in het vrije verkeer bevindende stoffen voortaan steeds vermengd moeten zijn met een minimale hoeveelheid van hiertoe aa«i te wijzen, niet te kostbare en voor het doel onsohadelijke reagentia, die bij toevoeging van een zoo danige stof aan benzine mede in die ben zine overgaan, zoodat die toevoeging dan steeds is aan te toonen. De bepalingen zijn dus een middel om een verboden vermen ging, ook al wordt die niet daadwerkelijk geconstateerd, te kunnen achterhalen en straffen. Door verlenging van voorwaardelijke vergunningen voor petroleum en benzine, die voor vrijdomsdoeleinden of althans niet als brandstof voor motorrijtuigen bestemd is, zal nietbeoogde verhindering van bona fide gebruik worden voorkomen. Belanghebbenden krijgen voldoende tijd ruimte om orde op hun zaken te stellen. Door 'uitvoeringsvoorschriften zal ervoor kunnen worden gezorgd, dat particuliere verbruikers en bona fide transportonder- dernemingen, zoo lang hunnerzijds geen verboden vermenging gepleegd of bevor derd wordt, zich om de samenstelling van door hen op normale wijze aangeschafte of vervoerde petroleum en benzine niet be hoeven te bekommeren. GEVAAR VAN VALUTA-DUMPING. DE REGEERING WIL BESPREKINGEN AFWACHTEN. De Minister van Economische Zaken ant woordt op de schriftelijke vragen van het Tweede Kamerlid den heer Kortenhorst be treffende het nemen van maatregelen van Regeeringswege tot verdediging van de Ne derlandsche belangen in verband met het door Duitschland ingestelde betalings moratorium het volgende: Met betrekking tot het standpunt van de 'Rtegeering ten aanzien van het door Duitschland ingestelde betalingsmorato rium moge worden verwezen naar de op 11 dezer in de dagbladen verschenen mede- deelingen, waaruit blijkt, dat de Neder landsche Regeering ten volle doordrongen is van den ernst der schade, welke uitvoe ring der pla-nnejn van de Duitsche Regee ring, Nederland! zou berokkenen, dat, ge lijk trouwens vanzelf spreekt, deze aange legenheid de voortdurende aandacht der re geering heeft en binnen de grenzen van het mogelijke niets doeltreffends zal worden nagelaten, waardoor de betrokken Neder landsche belangen zouden kunnen worden beschermd. Inderdaad is ook de Regeering van oor deel, dat de door Duitschland getroffen maatregel de mogelijkheid opent tob een concurrentie op de Nederlandsche markt, die het karakter der valuta-dumping zal dragen, indien en voor zoover betaling van den Duitschen export met gedeprecieerde Spermarken mogelijk zal worden. Waar op het oogenblik het besluit van de Rijksbank het onderwerp uitmaakt van internationale besprekingen, is de Regee ring van meening, dat de ontwikkeling van deze besprekingen af te wachten is, alvo rens kan worden beslist, op welke wijze de Nederlandsche belangen tegen de door Duitschland ten dezen gevolgde politiek op de meest doeltreffende wijze kunnen wor den verdedigd. BEDRIJFSRADENWET-VERSCHUUR. Een gelukkig besluit. Nu eenmaal de Bodrijferadenwct in het Staatsblad is verschenen, wonscht het be stuur der Alg. R. K. Werkgeversvereeni- ging, hoewel uit den aard der zaak de practische uitvoering dezer wet tot de com petentie van de werkgeversvakvereenigin- gen behoort, zijnerzijds het advies te ge ven, om, ondanks de bedenkingen, die te gen den gekozen vorm van de in te stellen organen bestaan, overal waar dit mogelijk is loyale medewerking aan de instelling van bedrijfsraden en de uitvoering dezer wet te verleenen. OPRICHTING DER CRISIS- RU ND VEE CENTRALE. Een commissie tot voorbereiding. Ten behoeve van de binnenkort te hou den rundveetelling zullen de gegevens plaatselijk worden opgenomen door de zor gen van de plaatselijke commissies der Ge westelijke Varkensoentrale,. voor welke de opneming geschiedt door de secretaris sen of leden der plaatselijke commissies of door andere, door die oommissies aan te wijzen personen. De algemeene gegevens worden verza meld op hoofdkaarten, de bijzondere op bijkaarten, zoodat de' gegevens van één zelfde bedrijf worden vermeld op één hoofdkaart en één bijkaart. Na. invulling worden de kaarten door den betreffenden veehouder en den opnemer onderteekend en toegezonden aan de Gewestelijke Cen trales der Nederlandsche Varkenscentra le, die voor doorzending naar het bureau van de Commissie van voorbereiding voor de oprichting der Orisis-rundveecentralo zorgdragen. De Gewestelijke Centrales zullen nog in de maand Juni vergaderen met de plaat selijke commissies,' teneinde deze voor te lichten omtrent de wijze, waarop de ar beid zal dienen te worden uitgevoerd en de gestelde vragen moeten worden beant woord. Tusschen 1 on 22 Juli kunnen de opne mingen bij de veehouders geschieden naar den toestand op 1 Juli 1933, terwijl uiter lijk op 22 Juli de kaarten bij de Geweste lijke Centrales moeten zijn ingeleverd. Uiterlijk 1 Augustus zullen de kaarten, benevens de van de hoofdkaarten door do Gewestelijke centrales gemaakte verza- melstaten bij de bovengenoemde commis sie van voorbereiding zijn ingeleverd. In verband met den zeer omvangrijken arbeid, welke zal moeten worden verricht, zal het duidelijk zijn, dat vroegere inzen ding door de bedoelde commissies aan de Westelijke Centrales uitermate welkom zal zijn, aangezien als gevolg daarvan ook de Commissie van Voorbereiding tijdig in het bezit van het voor haar arbeid noo- dige materiaal zal kunnen geraken. RIJKSBIJDRAGEN STOPGEZET. Voor werkloozeristeun te Almelo. De Minister van Binnenlandsohe Zaken heeft aan de gemeente Almelo doen weten, dat alle Rij'ksbijdra.gen ten behoeve der uitkeering voor werkloozen zullen worden stopgezet, aangezien met deze gelden wordt omgesprongen op een wijze, die gaat tegen de richtlijnen, door de Regeering getrok ken. Tot dusver nam de gemeenteraad her haaldelijk met 13 tegen 11 st. besluiten, welke de goedkeuring van den Minister van Binnenlandsohe Zaken niet konden wegdragen. Naar aanleiding van het bovenstaande vernemen wij van de meest bevoegde zijde, dat de Minister in deze aangelegenheid nog geen beslissing heeft genomen. BUITENLANDSCHE STUDENTEN AAN NED. UNIVERSITEITEN. Wettelijke bepalingen tegen inschrijving In overweging. Blijkens een van regeeringswege inge steld onderzoek is het aantal buitenlan ders, die zich na 1 April j.l. aan een« Ne derlandsche hoogeschool of universiteit als student hebben laten inschrijven, niet groot. Sinds dezen datum werden aan de Rijksuniversiteit te Utrecht, aan do ge meentelijke universiteit te Amsterdam, aan de Vrije universiteit te Amsterdam en aan de Roomsch-Ivatholiel^e universiteit te Nijmegen geen vreemdelingne als stu dent ingeschreven; aan de Rijksuniversi teit te Leiden werd, evenals aan die te Groningen en aan de Technische hooge school te Delft, één buitenlandsche stu dent ingeschreven, aan de Roomsch-Ka- tiholieke Handelshoogeschool te Tilburg twee en aan de Nederlandsche handels hoogeschool te Rotterdam aoht. Daar evenwel rekening moet worden gehouden met de mogelijkheid, dat bij don aanvang van het nieuwe studiejaar een grooter aantal vreemdelingen dan tot dus ver zioh zal doen inschrijven, is bij de Re geering in overweging door aanvulling van de wettelijke bepalingen mogelijk tc ma ken, do inschrijving van hen, die niet do Nederlandsche nationaliteit of het Neder landsche onderdaanschap bezitten, niette doen plaats vinden. HET ARBfc.uSLOON EN DE KOST PRIJS DER PRODUCTIE. Naar aanleiding van een verzoek van den hoogen raad van arbeid is door de regec- ring aan het centraal bureau voor de sta tistiek opgedragen het instellen van een onderzoek naar den invloed van het ar beidsloon op den kostprijs der producten. Met machtiging van den minister van eoonomische zaken wordt elk der beide deelen van het verslag van dit onderzoek tegen betaling van 0.75 per exemplaar verkrijgbaar gesteld. Deel I van het verslag bevat de resulta ten van het onderzoek naar de samenstel ling van den kostprijs in de volgende be drijven en voor de volgende artikelen: het «rkkerbouwbedrijf in do kleistreken (voor tarwe en suikerbieten); het veenkoloniale landbouwbedrijf (voor fabrieksaardappe len); het. melkveehoudersbedrijf (voor melk); de varkensfokkerij en -mester'j (voor varkens); den groven tuinbouw (voor artikelen van den groven tuinbouw); en voorts: boter, aardappelmeel, brood, sui ker en varkens vleesch. R.-K. BANKETBAKKERS. Het eerste lustrum van den Katholieken Bond. Dinsdag werd te Nijmegen de algemee ne vergadering gehouden van den R.-K. Bond van Banketbakkers welke tevens zijn eerste lustrum herdacht. Des morgens werd door den eerw. gees telijken adviseur in de St. Franciscuskerk een H. Mis opgedragen. In hotel Bekkers werd om half twaalf het congres geopend. De voorzitter der af deeling Nijmegen, do hoor V. A. J. Hamer, sprak een wel komstwoord. De bondsvoorzitter, de heer C. F. B. Sleyffers uit s-Hage, dankte als bonds voorzitter voor de ontvangst en sprak zijn vreugde uit over den groei van den Bond, welke quantatief en ook qualitatief voor uit ging. De voorzitter begroette den voorzitter van de Nijm. R.-K. Middenstandsver, den heer Joh. Verhey. Een interessante gedaohtenwisseling wijdde de vergadering op een betoog van den voorzitter over de uitbreiding van de Arbeidswet, waardoor de banketbakkers de vrijheid kregen om op Zondagen hun zaken vier uur open te houden. Dit succes dankte men aan de organisatorische actie bij den Hoogen Raad van Arbeid. Voor dit succes was men reeds dankbaar maar de neringdoende middenstanders willen nog meer vrijheid in hun bedrijf hebben om huil zaken te kunnen doen bloeien. In verband mot deze zaak werd ook de automatenkwestie behandeld waarover de meeningen zeer verdeeld waren. Ten slotte werd besloten het volgende adres te verzenden aan den minister van Economische Zaken te s-Gravenhage. „Bondsvergadering Katholieke Bond van Banketbakkers te Nijmegen, gehoord de toenemende moeilijkheden in aangeslo ten bedrijven door werking van de Win kelsluitingswet, dringt bij uwe excellentie aan op meest mogelijken spoed bij bevor dering van verruimende herziening dier wet." Besproken werd vervolgens bet alge meen huishoudelijk reglement van den Ned. R.-K. Bond van Banketbakkerspa troons, dat ten slotte werd aangenomen. Dinsdagmiddag om twee uur werden de congressisten officieel ten stadhuize ont vangen door het gemeentebestuur. MELKPRIJZEN. De Crisis-Zuivel-Centrale maakt bekend, dat voor de periode van 25 Juni tot en met 8 Juli 1933 do prijs voor het taxe-gedeelte van coneumptiemelk, gekocht op regeerings- contract voor de verschillende soorten melk is vastgesteld op 4%, 5 en 5V* cent per liter en dat het bedrag der afdracht op an dere in consumptie gebracht melk is vast gesteld op 2 V, oent per liter. Do vastge stelde prijs geldt af boerderij. VEREENVOUDIGING DER SPELLING. Een onderwijsvraagstuk. Voor de plaatselijke Commissie van Toe zicht op het Lager Onderwijs te Utrecht-, welke Maandagavond onder voorzitterschap van dr. G. P. Marang ten stadhuize verga derde, heeft prof. dr. P. Gerlach Royon O.F.M. een inleiding gehouden over: „Het spellingvraagstuk en de vereenvoudigde spelling". Do hooggeleerde spreker begon met een overzicht te geven van de geschiedenis der taalstudie. Do eerste Nederlandsche spraak kunst werd in 1586 uitgegeven door de Arn- 6terdamsche Rederijkerskamer „De Eglan- tier". Reeds eerder echter waren verzamelde voorschriften op spellinggebied in druk verschenen, hoofdzakelijk in de Zuidelijke Nederlanden. Doch ondanka deze pogingen bleef men zoowel in de zeventiende als in de achttiende eeuw verwijderd van het be oogde doel. Pas in do negentiende eeuw wae het Siegenbeok, die een algemeen gel dende schrijftaal opstelde. Wat is spelling? Alvorens echter dit en do andere stel sels te bespreken, behandelde spr. de vruag: „wat is te verstaan onder spelling?" Bij letterschrift vervangt het geschreven woord niet rechtstreeks het daarin opgesloten begrip, doch, via het gesproken woord, het klankcomplex. Bij een beeldschrift is dat andere; daar wordt het begrip terstond zichtbaar aangeduid. Doch de weergave in letters van een woord is een .symbool in de tweede macht". Zoo beschouwd is het ge sproken woord steeds primair en de weer gave in letters daarvan secundair. De klan ken, die men hoort, worden op een bepaal de manier op schrift weergegeven. Het meest rationeele spellingssysteem zou dat stelsel zijn, waarin ieder klankphonoem steeda door een bepaalde letter of letter combinatie werd aangegeven. Wie het woord hoort, weet terstond, hoe hij hot moet schrijven. In de middeleeuwen heeft men, om onze landstaal op schrift te stellen, het Latijn- sche alfabet geadopteerd, ofschoon dat er niet geheel en al voor geschikt was. Bovendien had men zich in den renais sancetijd naar voorbeeld van het Latijn in onze taal een geslachtenverachil inge voerd. Men meende daar niet buiten te kun nen, wilde men van on-ze taal een literatuur taal maken. Zoo heeft men op den duur ons stelsel van mannelijke en vrouwelijke woorden en do vier (oorspronkelijk zelfs zes) naamvallen van onze taal. Een woordenboek,, in de achttiende eeuw uitgegeven door David van Hoogatraaten, dat zioh baseerde op heb overigens vrij on systematisch woordgebruik van onze klas sieken uit de gouden eeuw, is grondslag geworden voor onze indeeling der woorden naar geslachten. Intusschen schreef tot 1800 elke schrijver zooals hijzelf goed oordeel de. Doch in 1804 kreeg Matbhijs Siegbeek van regeeringswege opdracht om zoowel de spelling als de spraakkunst te regelen. De woordgeslachten. Door de studie van de vergelijkende en de historische taalwetenschappen kwam men er toe, naast het beginsel van de over eenkomst met het gesprokene woord, bij de vaststelling der spelling nog te volgen het beginsel van de gelijkvormigheid en het beginsel der woordafleiding, do ethnologie. Vooral dit laatste beginsel vierde in de negentiende eeuw, onder invloed van de germanistiek, triomfen. De drie genoemde beginselen zijn het, die De Vries en Te Winkel bij het samenstel len van hun spelling geleid hebben. Het laatste beginsel wil dus, dat men zich bij de spelling richt naar de spelling van hon derden jaren geleden. Dit beginsel is het eerst door Kollewijn verworpen en met suc ces verworpen. De spelling Kollewijn. In een vergadering te Amsterdam van eenige honderden onderwijsmannen werden de bekende negen regels van Kollewijn op gesteld. Do regel van do woordafleiding wordt niet afgesohaft dooh beperkt, om al te ingrijpende visueele veranderingen in do geschreven taal te vermijden. Na de vereenvoudigingen, door Kolle wijn voorgesteld, aan een korte bespreking onderworpen te hebben, wijst spr. er op, hoe in geen enkel systeem twijfelachtige ge vallen, b.v. bij vreemde woorden, volko men kunnen worden uitgesloten. Met een korte opwekking, om door het schrappen van overtollige moeilijkheden do leerstof te vereenvoudigen en daarmede de loerende jeugd te dienen, besloot prof. Grr laoh Royen zijn redevoering. HERHALINGSOEFENINGEN IN 1933. De opkomst der lichtingen 1927 en 1929. Aan de herhalingsoefeningen, welke dit jaar worden gehouden zullen de dienstplich tigen der lichtingen 1927 en 1929 deelnemen. De duur der herhalingsoefeningen be draagt voor de korporaals en soldaten 13 dagen en voor de onderofficieren 20 dagen. Moerdaagsehc oefeningen buiten het gar nizoen worden dit jaar tijdens de herha lingsoefeningen niet gehouden. Do opkomst der dienstplichtigen, die dit jaar hunne herhalingsoefeningen bij een der hiervoren genoemde regimenten moe ten volbrengen, is als volgt bepaald: Bij elk der regimenten komen op Maan dag 28 Augustus a-s. 20 dienstplichtigen on der de wapenen (het zoogenaamde voor kamp). Dit personeel wordt speciaal be last met hot treffen vaö voorbereidingen en voorzieningen ten behoeve van de le gering tijdens do herhalingsoefeningen, het opslaan van het tentenkamp, enz. en ver trekt na afloop dezor werkzaamheden op 9 September weder met groot verlof. Op Maandag 4 September komen de dienstplichtigen onderofficieren der hior- voron genoomdo lichtingen onder de wape nen, terwijl deze op 23 September mot groot verlof huiswaarts worden gezonden. De onderofficieren administrateur komou van 827 September, terwijl de korporaal» en soldaten (de groote troep dus) op Maan dag 11 September op komt en op Zaterdag 23 September d.a.v. met groot verlof huis waarts keert. Op Maandag 25 Soptamber komen ten slotte wederom bij iedor Korps 20 soldaten (het zoogenaamde nakamp) onder do wape nen. Dit laatste personeel is bestemd voor het afbreken van het tentenkamp, inlevoren, en reinigen van wapens, gooderen, enz. wol- ke tijdens de oefeningen worden gebruikt, en wordt op 7 October met groot verlof huiswaarts gezonden. Overnachten buiten de kazerne. Op hun verzoek kan door den Regiments- Commandant aan voor herlialingsoefenin- gen onder de wapenen komende dienstplich tigen worden vergund tijdens hun verblijf onder do wapenen buiten de kazerne te overnachten. Verlofeporsonocl, dat voor herhalings oefeningen onder de wapenen komt en ge durende dat tijdvak buiten <le kazerne wenscht te overnachten richt daartoe uiter lijk een maand voor don dag van opkomst oen schriftelijk verzoek tot den Korpscom mandant. Alleen bij uitzondering kan do vergun ning nog verleend worden aan hen, die zulks na het hiervoron aangegeven tijdstip verzoeken. De vergunning wordt onmiddellijk inge trokken, wanneer het gedrag of de wijze van dienstvervulling van den betrokkene daartoe aanleiding geeft. Aan ongehuwdon wordt uitsluitend ver gund om in het huis van de ouders of voog den te overnachten, terwijl deze vergunning slechts wordt verleend nadat ouders of voogden schriftelijk hebben verklaard daarmede in to stemmen en bekend z-jn met de bepaling, dat als gevolg van het buiten de kazerne ovornaohton geen enkele vergoeding van gemaakte kosten van heb Rijk kunnen worden gevorderd, dus ook niet in geval van ziekte, voor geneeskun dige behandeling, medicijnen, vorsterkendo middelen of verpleging. Aan gehuwdo verlofsimilitairen kan wor den vergund om in hun gezin te overnaoh- ten. Do vergunning mag slechts worden ver leend, indien de woning, waar overnacht wordt, in of nabij de garnizoensplaats is gelegen, zoodat do af to leggen afstaud geen nadeeligen invloed uitoefent op den goeden gang van dien dienst en van do oefeningen. Aan do militairen, aan wie toestemming om thuis te overnachten iis verleend kan eveneens vrijstelling van deelneming aan de menage wordon verleend. HET DUITSCHE TRANSFER MORATORIUM. En de land- en tuinbouw. Aan den raad van Ministers ie het vol gende telegram gezonden: „Het dagelijkech bestuur van den Katho lieken Nederlandscheii Boeren- en Tuin- dersbond, in vergadering bijoen, met ver ontwaardiging kennis genomen hoUoondo van het door de Duitsche regcering afge kondigde transfer-moratorium, ten gevolge waarvan de reeds zoo ongunstige positie van de betalingsbalans van ons vaderland nog ongunstiger wordt, de houders van on der het moratorium vallende vorderingen op Duitsoliland ernalig in hun vermogen en inkomsten worden getroffen en het Neder- landsoho bedrijfsleven opnieuw met valu ta-dumping wordt bedreigd, verzoekt do regecring met don groot sten aandrong o.rn. door het onmiddellijk in werking stellen der zoogenaamde „Deviezen-Clearingwet", na deze te hebben uitgebreid ook tot vor deringen, voortspruitende uit het geldver keer, krachtdadig op te treden tegen dozen ongemotiveerden maatregel der Duitsche regeoring. DE OMZETBELASTING. Reeds in October in werking. Dezer dagen is in enkele bladen gemeld, dat het ontwerp-Omzetbelasting niet meer voor hot a^s. Tweede Kamer-reces in be handeling zou komen en dat in verband hiermede de datum van inwerking treding zou worden gesteld op 1 Jan. 1934. Bij informatie dienaangaande te bevoeg- der plaatse is ons gebleken, dat het eer ste gedeelte van dit bericht als juist mag worden aangemerkt, doch dat het tweede gedeelte van grond ontbloot i». Het moet n.l. in de bedoeling liggen, om, wanneer in do vacantie het eindverslag van de commissie van voorbereiding zal zijn versohenen, het ontwerp nog in deze parlementaire periode en wel in de maand September, in behandeling te doen komen, zoodat gehoopt wordt dat de wet in Octo ber of uiterlijk November in werking zal treden. „Res." KOOPT BIJ ONZE ADVERTEERDERS -zJ— BR EEST RA AT 108 LEIDEN

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 7