'AMES RUBRIEK ONZE GOEDKOOPE PATRONEN. Patronen in de maten 4245 a 53 ct.) kunnen per giro (125025) per postwissel per brief worden besteld bij de Redac trice DamesrubrieK, Laan van Meerder- voort 45a, Den Haag. Maat en nummer van het gewenschte model s.v.p. duide lijk vermelden 1 De gevraagde patronen worden binnen drie zes dagen aan de aanvraagsters toegezonden. EEN KEURIGE ZOMERJAPON. No. 539 is een japonnetje, dat heel geschikt is om bij stralenden zonne schijn zonder mantel te dragen. De tee- kening laat een miniatuur bontje om den hals zien, doch als men geen bijzondere stof of heel mooi materiaal gebruikt, is dat bontje ook overbodig en kan men desgewenscht met een zijden sjaal of zonder halsbedekking volstaan. Als ma teriaal is hier gekozen een zijden ruit, doch craquelé, boomschors en alle ande re nieuwe weefsels eigenen zich voor dit model evengoed. Een ander voordeel is nog, dat ook zwaardere en oudere dames dit model kunnen dragen omdat het lijfje geheel glad is, zonder kraag en de garneering uitsluitend bestaat uit de breede revers, die met een knoopje op hun plaats blij ven. De revers zoowel als het vestje zijn in effen zijde uitgevoerd. Ook de mouw is geheel glad en wordt bij den pols met een klein schuin biesje afge werkt. De rok bestaat uit twee voor- en ach terbanen. De inspringende plooi wordt afzonderlijk aangeknipt, zoodat het heupstuk aansluit en bij het begin der plooi er ruimte genoeg hiervoor aan de stof geknipt zit. De geheele ruimte moet dus worden gevonden in de breed te der plooien en in den iets schuin op loopenden onderkant van den rok. De afwerking kan geschieden door een ge wonen zoom of door een omslag, welke eerst wordt gestikt, daarna ontdaan van rafel, omgeslagen en op den kant op nieuw gestikt, zooals wij dit bij een klok- rok doen. Patroon verkrijgbaar k 58 ct. (Laan van Meerdevoort 45a, Den Haag). ONZE ZAKDOEKJES. Die kleine nietigheidjes, dat wij met het groote woord „zakdoek" aanduiden, worden al weelderiger en duurder van ■uitvoering, terwijl zij eigenlijk voor hun doel heelemaal niet geschikt zijn. Want ©en vrouw kan toch in haar taschje geen bruikbaren zakdoek opbergen, EEN REISMANTELTJE. Bij onze reisbenoodigdbeden behoort niet alleen een ruime, warme mantel, maar ook een mantelpakje met een ge makkei ij ben voetvrijen rok. No. 538 is ge maakt van beige wollen stof met schuin ingeweven slangetjes in twee kleuren. De stof op zichzelf is zoo, dat er heele maal geen garneering of iets bij behoeft te worden gebruikt. Neemt U een der gelijke stof, dan moet U er wel rekening mee houden, dat de streep van jasje en rok beide in dezelfde richting oploopen en ook even schuin oploopen. Ook bij de mouwen moet de streep als het ware doorloopen, wat U bij de linkermouw heel goed kunt zien. Het manteltje komt tot aan de heup, heeft geen kraag of revers en zit, hoewel het iets sluitend is, toch niet strak. De sluiting is van vo ren met vijf eenvoudige knoopen aange bracht. De mouw is geheel glad en tame lijk ruim, zoodat deze gemakkelijk zit. Een paar diepe insteekzakken maken het jasje verder af. Onderweg draagt men over de blouse meestal een sjaal in opvallende of tegenovergestelde kleu ren. De rok heeft een rechte voor- en achterbaan en alleen op de zij even on der het manteltje uitkomende een paar diepe uitspringende plooien. Het heup stuk van den rok, hoewel één geheel vormend met het onderste gedeelte, is precies aansluitend aan het figuur. De mantel kan al of niet worden gevoerd. Wenscht U dit wel te doen, dan is het gekleed, als u daarvoor voering neemt, in de kleur van de sjaal, die u bij 't mantel tje draagt. Op de teekening heeft de dame een z.g. „Zitstok" in haar hand. Velen uwer zullen deze wel kennen, maar voor de lezeressen, waarvoor hij nog een nieuwje is, wil ik er even iets over vertellen. Bij het beklimmen der bergen gebruikt men hem als toeristen- stok. De punt met het ronde plaatje voorkomt het te ver wegzakken in den grond. Bent U na een klimpartij moe ge worden, dan wordt het handsvat, dat uit twee deelen bestaat, horizontaal neerge klapt, men kan dan daarop gaan zit ten. Ook nu zorgt het ronde plaatje er voor, dat de stok niet te ver in den grond komt te zitten. Het plaatsnemen op een zitstok vereischt wel even oefe ning, maar als U er aan bent gewend geraakt, is het een onontbeerlijke reis kameraad geworden. Patroon van het mantelpakje ver krijgbaar a 58 ct. (Laan van Meerder- voort 45a, Den Haag). daar is eenvoudig geen plaats voor. On ze afbeelding laat U een achttal van die dingetjes zien, prachtig en kostbaar van uitvoering. Wij zagen het vorig seizoen zakdoekjes van stervormige en ronde modellen, maar daarvan is men bijna weer teruggekomen en de vierkante doekjes hebben him terrein heroverd. Over het algemeen wordt als materiaal heel fijne batist of zijde gebruikt. Het doekje links bovenaan, dat werkelijk met zijn eenvoudige figuur verlegen is tusschen als die bijzondere doekjes, is van witte batist met een zijden ingewe ven rand. De overige zakwoekjes zijn of beschilderd, ofwel geborduurd, terwijl ook randen van mooie fijne kant zeer in den smaak vallen. Inplaats van den breeden open zoom zien wij veel ge schulpte en rondom geborduurde ran den. De prijzen der zakdoekjes worden hooger, naarmate zij hun doel meer ver loochenen; een gewoon bruikbaar doek je is in ieder geval het goedkoopst. Een aardige nieuwigheid is om bij elke klee ding een in de kleur bijpassenden zak doek te gebruiken. Over de hygiëne van een zakdoek in onze tasch zullen wij het maar niet heb ben, want dat is een euvel, dat wij niet vermogen op te lossen. Er is trouwens, zoover mij bekend, maar één land op de wereld, dat daarvoor afdoende maat regelen heeft, n.l. Japan. Daar gebruikt men papieren zakdoeken. Na het ge bruik werpt men die in daarvoor be stemde bakken, die op alle hoeken der straten zijn aangebracht en door de rei nigingsdienst worden geledigd. Wij zou den dus van onze gele broeders nog wel iets kunnen leeren.... 0, GRILLIGE VROUW. Het wordt ons vrouwen dikwijls ver weten, dat wij wispelturig, grillig zijn; en let op, juist degenen, die ons dit verwijt doen, hebben wij het meest bekoord door onze grilligheid. Geen enkele man is bestand tegen onze onstandvastigheid in verlangens en eigenschappen dat is dus onze grilligheid welke onze grootste charme is. Wanneer echter die gril ligheid hem dwarsboomt in zijn plan nen, dan noemt hij deze, onze bekoor lijkheid, gewoon maar wispelturigheid! Hoe durft hij Is dat billijk? Wij hebben wel de gelijk recht op een beetje grilligheid, mits wij het niet overdrijven. Grillig heid is gezellig, grilligheid is eens wat anders Het zou vreeselijk saai zijn, als de zelfde vrouw haar heele leven lang bleef dwepen met bijvoorbeeld wijn rood en wij ons haar niet anders kun nen voorstellen dan in een wijnrooden mantel met dito japon en hoed; in een damessalon, waarin slechts wijnrood heerscht, zoo dat wij die kleur op het laatst niet meer kunnen zien! Neen, 'n beetje grilligheid vandaag hier mee dwepen en morgen met wat an ders is wel aardig. Het houdt de groote vijanden van het gezinsleven de sleur op een afstand; en is dat niet veel waard HOE MOET HET KIND SLAPEN? Het vraagstuk over de houding van een kind bij het slapen heeft reeds vele doktoren bezig gehouden. Een opmerke lijk verschijnsel is, dat men er meer en meer toe overgaat zelfs pasgeboren kin deren op den buik te laten slapen en zoals de doktoren beweren, ook terecht. Het zwakst en meest gevoelige deel van het lichaam toch is juist de buik. Op merkelijk is, dat alle dieren met hun rug naar boven slapen. In de heele weten schap is geen enkel dier bekend, dat met zijn buik naar boven slaapt. Het is heel natuurlijk, dat het zachtste deel van het lichaam het meest wordt be schermt, terwijl het slapen op den rug juist dit gedeelte onbeschermd laat. Het slapen op den buik voorkomt ook het snurken en slapen met open mond. Een kind, dat met het hoofd opzij of met zijn kin op het kussen slaapt, houdt vanzelf den mond dicht. Een andere zeer be langrijke factor voor het slapen op den buik is het veel beter werken van de spijsverteringsorganen. Darmoatar en dergelijke worden tot een minimum be perkt als de buik met de warmte van het bed in aanraking komt. Als U er wel eens op hebt gelet hoe een klein kind zelf gaat slapen, dan zien wij, dat het zijn knietjes onder zich optrekt. Het hoofdje ligt opzij, terwijl meestal aan iederen kant een handje te zien is. Dit is, volgens vele geneesheeren, de na tuurlijke houding. Reeds een kind van een maand kan zelf zijn hoofdje naar links of rechts draaien en er is volstrekt geen gevaar, dat het kind het benauwd zal krijgen. Als een kind in deze houding te sla pen wordt gelegd, moet men het niet te stijf toedekken. U moet steeds voor oogen houden, dat het kind een ver kleinde uitgave van Uzelf is en als U zichzelf ter ruste legt, stopt U de de kens ook niet zoo stijf in, dat U in al Uw bewegingen wordt belemmerd. Het kind moet het in ale opzichten gemak kelijk hebben. Een moeder, die het kind op zijn rug legt, de beentjes uitgestrekt en dan de dekens zoo stijf instopt, dat het kind is gedwongen, in dezelfde hou ding te blijven liggen, kweekt huilerige en lastige kinderen, omdat het kind zich onbehagelijk voelt door gebrek aan be wegingsvrijheid. De meeste moeders zijn bang, dat als het kind de dekkens weg trapt, bet kou zal vatten. Deze opvat ting wordt door het op den buik liggen voorkomen. In normale gevallen slaapt het kind het best op een harde matras, waarover- heen een rubber dek is gelegd en daar na een flanellen lakentje. Wen uw kind dadelijk om zonder kussen te slapen, de organen werken het best als het hoofd je niet verhoogd ligt. Ook wat de klee ding betreft: weinig kleeren en gemak kelijk zittend. Zet verder het ledikant in het licht en leer uw kind zoo ie slapen. Zon en licht en frissche lucht zijn drie zeer voorname hulpmiddelen bij den groei van het kind beneden het jaar. terwijl de ondermouwen met een naar binnen geslagen zoompje worden afge maakt. Een aardig modelletje is deze jurk als EEN KINDERJURK. No. 540 is een aardige kinderjurk voor meisjes van 8 tot 12 jaar. Het is bedoeld in twee schakeeringen in één kleur, b.v. licht- en donker-blauw, licht- en donker rood, of groen of lila of wat onze doch ter maar het best staat. Men kan ook een zijden licht bovenstuk en een onder stuk van stof nemen. De lijn van het bo venstuk en de mouw ie recht, zooals U op het plaatje goed kunt waarnemen. U dient hiermede wel rekening te houden, omdat u heel iets anders krijgt als de bovenmouw b.v. te lang is. Het geheele model vervalt daardoor en wat nu vlug maakt, wordt dan lomp. Het lijfje zit ge heel glad, heeft een vierkant halsje met een kleine reepgaroeering met drie fan tasieknoopjes, die wij ook zien op de ceintuur en op de mouw. De bovenmouw heeft een aangeknipt, puntig uitloopend lipje, welk lipje over het onderste ge deelte van de mouw heen valt met het knoopje. Het rokje bestaat uit een bree de voor- en achter stolpplooi met twee zijplooien, welke ook tamelijk breed zijn. De onderkant wordt gewoon gezoomd, tusschenjurk of voor school. Patroon verkrijgbaar k 58 ets. Laan van Meerden- voort 45a, Den Haag). DE OVERHEMDSBLOUSE. O.ok voor onzen zoon geven wij dezen keer iets en wel een heel eenvoudige overhemdsblouse het z.g. jascmodel (541) De sluiting loopt n.l. tot aan den zoom toe door, zoodat de blouse als een jasje wordt aangetrokken. Men ziet dit trou wens ook voor de heeren n^er en meer toegepast-, omdat veel inscheuren door ruw of wild aan- en uittrekken door dit model wordt voorkomen. De halsafwer- king heeft een bobbykraagje, terwijl twee borstzakken zijn aangebracht. De mouw is tamelijk wijd. Bij den pols is een aanpassende manchet verwerktde manchet kan vast gestikt zijn of open en met manchetknoop en worden geslo ten. Voor jongens van 8 tot 12 jaar is een vaste manchet wel aanbevelens waardig, hoewel de mouw dan niet kan worden opgestroopt bij een werkje, waarbij de mouw gauw vuil wordt. Pa troon verkrijgbaar a 58 ets. (Laan van Meerdervoort 45a, Den Haag). EEN HUISAPOTHEEK. De practische huisvrouw zal steeds zorgen, dat zij een kastje of een plank in een muurkast inricht om bij plotse ling voorkomende ziekte of kleine onge vallen het allernoodigste bij de hand te hebben. Onder de huismiddeltjes, die b.v. bij een flinke verkoudheid dienst kunnen doen behooren o.a. anijsspiritus, water- stofsuperoxyd, aspirine of togal, terwijl verder aanwezig moeten zijn voor kleine ongevallen, 'n blikken trommel, waarin verbandgaas, watten, bilroth batist, of taft (voor Prisnitz verband), vaseline, jodium-tinctuur, talkpoeder, een flesch- je lijnolie met kalkwater, dat zulke uit stekende diensten bewijst bij branden, mits men het dadelijk op de gebrande plek doet. Ook de z.g. Brandbinder is zoo uitstekend om bij eventueel branaen te gebruiken. HOOFDPIJN Een mespuntje zout, dat men inneemt, na tien minuten gevolgd door wat koud water, kan in vele gevallen zware hoofd pijn genezen.

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 12