WAALS DINSDAG 20 JUNI 1933 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD PAG. 2 BAROMETER. naar waarnemingen verricht in den morgen van 20 Juni 1933, medegedeeld door het Kon. Ned. Meteorol. Instituut te'De Bildt. Hoogste barometerst.: 763.1 te Janmayen. Laagste barometeret.743.3 te Skagen. Verwachting tot den avond van 21 Juni: f*^*1 Zwakke tot matige Zuid-Westelijke tot 3 Zuidelijke wind, half tot. zwaar bewolkt of betrokken, regen '4 buien met kans op onweer, iets zachter In het gebied der stationnairo depres sie, dat thans reikt van de randstaten over de Oostzee en het Kattegat tot de Noord zee en de Iersche Zee, liggen verschillen de minima, waarvan het voornaamste zich van het Kattegat naar de Schotsche kust beweegt. Over het Noorden, houdt de warme continentale luchtstroom aan, met temperaturen boven 20 graden binnen de Poolcirkel en in Finland. Alleen in dit warme gebied is het mooi zomerweer. Overal elders, van de Britsohe eilanden tot de Alpen, is het weer koel en onvast met plaatselijke zwaro regens, terwijl het in de Alpen sneeuwt. Op IJsland en Groen- la.nd steeg de barometer, in Soanje daal de hij. Deze laatste 1 uchtdrukveranderin gen zullen tot gevolg hebben dat de lucht- massa's die over ons land naderen minder rechtstreeks uit het Noorden komen en hoewel zij op den langen weg op zuiderlij- ke breedten him polaire karakter be houden hebben en daardoor nog aanleiding zullen geven tot regen of onweersbuien, met hoogere temperatuur hier aankomen, r.oodat het weer onvast blijft dodh minder guur zal worden. LUCHTTEMPERATUUR. Temperat"ur des middags te half drie 17.2 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS Van Dinsdagnamiddag 9.55 uur tot Woensdagmorgen 4.07 uur. HOOG WATER. Te Katwijk: Woensdag 21 Juni voorm. 2.31 uur en nam. 2.51 uur. WATERTEMPERATUUR: Zweminrichting Hooge Rijndijk om 7 uur 18.5 gr. C. Zweminrichting „Do Zijl", om 7 uur: 17.5 gr. O. DE PRIJS VAN EEN VARKEN EN DE WINST VAN DEN SLAGER. Gemeld wordt aan de „N. R. Crt.": In verband met het feit, dat de lage prijzen van het varkensvleesoh en de hoc- ge exploitatiekosten het bedrijf bijna niet meer loonend maken, hadden de besturen van de 's-Gravenhaagsche Slagers Pa troons Vereeniging en de R.-K. S lagers pa troons vereeriiginc; eeu prijsvraag uitge schreven onder nun leden voor de beste calculatie van een te verkoopen varken (winkelprijs). Bij de berekening van den prijs diende .ook mot de exploitatie re-ke- ning te worden gehouden. Ongeveer 30 Haagsche slagers, o.w. zeer bekende firma's, hebben aan den wedstrijd deelgenomen. De uitslag rechtvaardigde hot uitschrijven van een prijsvraag. Eeni- go calculaties gaven als winst op een heel varken aan: 6 8, andere ƒ2 ƒ3, terwijl verschillende firma's een winst van enkele cente>n berekenden. In de vergadering van 15 Juni j.l. heeft de wedstrijdcommissie twee eerste cn twee derde prijzen toegekend. DE NOTEERING VAN R00DE ADRESSEN TE ARNHEM. Een inspecteur van politie, die zijn boekje te buiten ging. Op de desbetreffende vragen van den heer Hermans hoeft minister de Wilde ge antwoord, dat hem uit een ingesteld amb telijk onderzoek is gebleken, dat inder daad enkele dagen, voorafgaande aan de stemming voor de Tweede Kamer der Staten-Generaal, een politie-agent in uni- form de namen noteerde van de bewoners van een zeker stadsgedeelte in Arnhem (de Geitenkamp), die aan den binnenkant van hun ramen een propagandabiljet ter aanbeveling van de eandidatcn der S. D. A. P. of van de C. P. H. haden opgehan gen. Het bedoelde onderzoek is don agent van politie opgedragen door een inspec teur, buiten voorkennis van den commis saris van politie en van den burgemeester. Het onderzoek is, zoodra de commissaris van politie daarvan kennis kreeg, op diens laat onmiddellijk gestaakt. Niet is den minister gebleken, dat de zelfde agent, weder in uniform, eenige dagen later do namen noteerde van de bewoners van hetzelfde stadsgedeelte, die op l Mei een roode vlag hadden uitgesto ken. EEN HUIS VOOR DE JULIAANTJES. FEEST TE HEILOO. Maandag, op den feestdag van de H. Ju liana van Falconieri, heeft te Heiloo Z. H. Exc, Mgr. J. D. J. Aengenent het Moeder hui®, tevens Noviciaat, van de Congregatie der liefdezusters van de H. Juliana van Fal- ooniori, plechtig ingewijd. Evenals bij de eerste steenlegging op 6 Juli van het vorig jaar was er ook nu weer veel belangstelling uit Deu Haag, waar de Juliaantjes reeds sinds 1915 haar zegenrijk werk verrichten. Pastoor Jorna, S.J., stich ter en directeur der Congregatie, was, ver gezeld van een 100-tal parochianen uit de Elandstraat naar Heiloo gekomen, om de zen voor de Juliaantjes gedenkwaardigen dag mee te vieren. Ook van Heiloo waren veel belangstellenden aanwezig, zoodat heb sfeervolle kapelletje geheel gevuld was. Na de consecratie der kapel, waarbij Mgr. Aengenent werd geassisteerd door rector J. F. Biermans van de St. Willibrordusstich- ting en kapelaan J. A. van Ettingor te Hei loo resp. als diaken en subdiaken, droeg Z. H. Exc. voor het eerst in deze kapel een pontificale H. Mis op, waarbij de assistentie was als volgt: presbyter assistens de H. E. Deken E. P. Rengs, Alkmaar; ad thronam: diaken de Z.E. heer J. Jorna S.J., Den Haag en subdiaken de Z.E. heer A. J. M. van Meeuwen, Heiloo; ad ini&sam: diaken de Z.E. heer P. de Wolff, Limmen en diakon de Z.E. heer J. J. C. M. Looijaard, Rinne- gom; ad baculam, de W.E. heer M. C. v. Stijn, Alkmaar, ad mytram, de WE. hoer J. Kragtwijk, Bergen, ad candelam, de W.E. heer L. Nijs, Heiloo, ad librum, de W.E. heer H. Westerkamp, Oudorp, Thuriferarius de W.E. heer J. Witteman, Heiloo; als oan- tores fungeerden twee paters Jesuielen uit Den Haag. Geremoniarius was de Z.E. heer H. W. Agterof, secretaris van het bisdom. Heb zangkoor uit de parochie van de Elandstraat uit den Haag, dat in flinke be zetting was meegekomon, zong op uitste kende wijze, onder leiding van zijn direc teur de Mis Sanctae Trinitatis van Hub. Cuypers. Na de H. Mis sprak Mgr. Aengenent de Eerw. Zusters toe, haar gelukwensohendo met de buitengewoon belangrijke gebeurte nis van dezen dag. Aan de hand van den introïtus van de H. Mis spoorde Z. H. Exc. de Zusters aan tot eerbied en liefde voor het huis Gods, waar God Zijn gaven aan de nienschen uitdeelt en op bijzondere wijze tegenwoordig is in Zijn H. Sacrament des Altaars. Spr. zeide ervan overtuigd to zijn, dat de Zusters zich in do toekomst steeds door deze gevoelens van eerbied en liefde, als bron voor haar geestelijk leven, zou den laten leiden. Nadat verversohingen waren aangeboden voreenigden alle genoodigden w.o. wij voorts nog opmerkten de H.E. Mgr. H. J. M. Taskin, pater J. Jorna O. F. M., Leiden, pator G. W. Vogels S. J. en pater P. L. Theunissen S. J., uit Den Haag, de Eerw. Br. Overste en dr. Barnhoorn, dir.-geneee- heer der St. Wdllibrordusstiohing te Heiloo, B. en W. van Heiloo, en de besturen van den Vrouwenbond uit Den Haag en Haar lem zich in den tuin, waar pastoor Jorna een dankwoord sprak. Hij dankte Mgr. Aengenent voor diens steun bij den bouw, het gemeentebestuur vau Heiloo voor de medewerking, den architect, den heer Valk te Den Bosch, die gratis de plannen maak te, welke de algemoene goedkeuring geno ten, de congregaties van zijn parochie, dio een groot deel der gelden bijeenzamelden en den onbekenden gever van heb altaar in de kapel. Spr. uitte den wensch, diat de Ju liaantjes, die vorig jaar in Den Haag 400 gezinnen bijstonden, veel pleizier van dit Moederhuis mochten beleven en haar werk dusdanig mooht toenemen, dat zij ook in an dere steden van het bisdom mochten gaan arbeiden. Mgr. Aengenent wensohte de Congregatie geluk met. dit nieuwe Moederhuis en ge tuigde voorts van zijn wanne sympathie voor deze Congregatie, die zoo'n verdienste lijk werk in dit bisdom verricht. Spr. ver heugde zich erover, dat het Moederhuis in Den Haag te klein werd en spr. hoopt, dat de Congregatie zóó in getal zal toe nemen, dat zij haar zegenrijk werk ook in andere groote steden als tot dusverre kan doen. Spr. dankt pastoor Jorna, den stichter van deze Congregatie, die jaren lang zijn krachten heeft ingespannen, om deze Con gregatie uit te breiden; voor hem is he* zeker een dag van voldoening dit Moeder huis in gebruik genomen te zien. Spr. is hem dankbaar voor deze stichting in dit bisdom en uit den wensch, dat hij nog vele jaren van den bloei van deze Congregatie getuige mag zjjn. De Z.E. heer A. J. M. van Meeuwen, pas toor van Heiloo prijs zich zelf gelukkig, omdat vandaag het derde klooster in zijn parochie geopend werd. Na do Eerw. Zus ters van Oudenbosoh, die het onderwijs kwamen verzorgen en de Eerw. Broeders van O. L. Vr. van Lourdes, die hier de zenuw- en zielszieken kwamen verplegen, is er thans het Moederhuis van de Congre gatie van de Liefdezusters van de H. Ju liana van Falconieri, waarmee Roomsch Kennemerland wederom een klooster rijker is geworden. Gaarne stond O. L. Vrouw Ter Nood Stichting aan deze Congregatie dit pas-aangekochte terrein af, omdat zij als tegenprestatie de zorg voor de para menten ran Kapel op zich nam; als men nagaat, dat vorig jaar 9ö bedevaarten naar O. L. Vrouw Ter Nood kwamen, dan beseft men. dat zij daarmee een omvangrijk werk aanvaardde. Spr. eindigt met den wensch, dat de Congregatie van de Juliaantjes mag toenemen tot zegen van Heiloo en van Kennemerland en tot zegen van de vele ar me gezinnen in de groote steden van dit bisdom. Tenslotte sprak ook burgemeester van For eest van Heiloo enkele woorden van gelukwenscb. „Tijd". Posterijen. Bij Kon. besluit is benoemd bet. inspec teur der posterijen, telegrafie en telefonie T. Nauta, thans aangtewezen als adjunct- inspecteur der posterijen, telegrafie cn tele- fonio te 'a-Gravenhagd HERDENKING VAN DEN GEZELLEN- DAG TE MüNCHEN. Geestdriftige bijeenkomst der Amsterdam- sche Gezellen. De leden van de Gezellenvereeniging in Amsterdam zijn bijeengekomen ter herden king van den gezellendag in Münehen. De opkomst voor deze vergadering, die gister avond werd gehouden in heb gebouw der St. Josephsgezellenvereeniiging aan de Stad houderskade, was buitengewoon groot. De zeereerw. heer J. Th. van Galen hield een speech over: „Wat Münehen ons geleerd hoeft". Na de aanwezigen dank te hebben ge bracht voor het hartelijk meeleven met de deputatie van Nederlandsche gezellen naar het congres te Münehen, zeide spr. o.a. dat de Nederlandsohe gasten op den „Gesellen- tag" vooral geleerd hebben de groote waar de van het Kolpingswerk in dezen tijd te beseffen. Duizenden gezellen waren uit alle deelen der wereld tezamen gestroomd in Münehen, bezield met de idealistische gedachte, om elkaar de broederhand te reiken en elkaar te ondersteunen. De gebonden tucht van al deze duizenden was bewonderenswaardig. Drie groote gedachten hebben dit congres beheerscht, n.l. de noodzakelijkheid van een ingrijpende maatschappelijke hervorming, gebaseerd op de Christelijke beginselen, zooals die zuiver tob uitdrukking komen in het Kolpingsprogram, de noodzakelijkheid om te komen tot de vorming van de be roeps® tanden en de noodzakelijkheid om den arbeid te beschouwen ais een gemeen schapsdaad. De nationale gedachte, aldus vervolgde spr., triomfeert in Duitschland en ook, zij het in minder sterke mate, in ons vaderland. De katholieke jongeren moeten, als leden van het in ter nationaal verband der Ka tholieke Kerk, begrijpen, dat zij een roe ping hebben ten aanzien van hun eigen nationaliteit. In Münehen is het recht van vrije orga- nisatio aangerand. Tegen den aanranding van dit recht gaat hier in Holland een ern stig protest (minutenlang applaus). De ge- zellenbeweging kan groeien onder elk be wind. De gezellen vormen geen politieke partij, maar de partij van Jesus Ohristus. De roeping der gezellen in dezen tijd is de nationale krachten te verzamelen, want zij willen hun eigen volksaard niet verloo chenen. De roeping der gezellen is ook, om de christelijke cultuur onvervaard te bewaren en zij beseffen, dat in het staatsabsolutismo deze cultuur verloren gaat. Hun roe'ping is tenslotte de vrijheid der Kerkelijke rechten te handhaven. Geheime krachten zijn hier en elders be zig een scheiding te brengen tu6schen Cle rus en Volk, tusehen het volk en de pries ters die uit dat volk zijn voortgekomen. Daarom is het meer dan ooit noodzakelijk, dat de gezellen in dezen tijd hun priesters schragen en eerbiedigen. Zullen de Duit sche gezellen in de vervulling van die zware taak slagen? Is de bange vraag, die thans door elkeen wordt gesteld. Het antwoord hierop moet luiden: Zij zullen slagen, want nog hebben wij vertrouwen in het gezond verstand van het Duitsche Volk en in de bedoelingen ran de Duitsche Regeering. Maar deze Regeering heeft dan ook den duren plicht om de minderwaardige ele menten onherroepelijk af te kappen van de nationale beweging (applaus). Telegram naar Keulen. Besloten werd tot verzending van het volgende telegram: Aan het generaal-secretariaat van de ge zellenvereeniging te Keulen: „De Nederlandscho gezellen te Amster dam bijeen ter herdenking van Münchener gezellencongres spreekt tegenover het ge- heele internationale Verband haar vertrou wen uit in de leiding en belooft onwrikba re trouw aan Kolping en zijn program". Tenslotte stelde praeses van Galen de volgende motie voor, die door de vergade ring met laaiend enthousiasme werd aange nomen: Motie. „De St. Josophsgezelleuvereeniging in Nederland, vergaderd in massa-bijeen- komst te Amsterdam ter herdenking van het Münohener gezellencongres; vereenigt zich met den inhoud der ge houden „Kundgeburugen", God en volk, volk en stand, stand en staat; spreekt haar verontwaardiging uit over het onrechtvaardig en gewelddadig optreden van S.A.-mannen te Münehen, spreekt haar vertrouwen uit in de op perste leiding van Staats- en Rijksregeering, dat zij met volledige erkenning van de vrije rechten der individuen en der Kerk de na tional e krachten der gezellen-vereeniging zal laten ontplooien in vrijo ontwikkeling ten bate der volksgemeenschap en gaat over tot de orde van den dag". KONINKLIJKE BESLUITEN. Secretaris-Generaal Departement van Sociale Zaken. Bij Kon. besluit is de heer mr. dr. A. L. Scholtens, benoemd tot secretaris-generaal van het Departement van Sociale Zaken en is hij, tevens belast met de waarneming van het ambt van secretaris-generaal van het Departement van Economische Zaken totdat zijn opvolger zal zijn benoemd. NAAR H00GEREN MELKSTEUN? Een verhooging van 0.5 op 0.7 cent per vetprbcent per kilo wordt ernstig overwogen. Naar wij uit kringen der coöperatieve zuivelbereiding vernemen, is de mogelijk heid niet uitgesloten, dat over eenigen tijd door de Crisiszuivelcentrale zal wor den overgegaan tot verhooging van den toeslag op de industrieel verwerkte melk en wel van 0.5 op 0.7 cent per procent vet per kilo melk. Honderd kilo melk van 3.20 pet. vetge halte ontvangt op het oogenblik 1.60 steun, hetwelk indien het zeer ernstig overwogen plan der C. Z. C. doorgaat zou worden 2.24. Het is ons niet bekend, of aan deze maatregel tevens zal worden verbonden een beperking van den steun tot een be paald percentage der normaliter afgele verde melk, zooals o. a. de Friesche Mij. van Landbouw indertijd wenschte, ten einde op die wijze de melkproductie te remmen. „Hdbl." VEREEN. VAN R. K. ZIEKENHUIZEN. Te Utrecht opgericht. In het Jaarbeursgebouw te Utrecht had gisterenmiddag de oprichtingsvergadering plaats van een vereeniging van R. K. Zie kenhuizen onder leiding van den weleerw. heer C. J. J. Terwisscha van Scheltinga, die in een korte openingsrede een groote opkomst van belangstellenden constateer de en de aanwezigen welkom heette. Vervolgens sprak Mgr. D. Huurdeman, Vio&ris-Goneraal van het aartsbisdom over de wenschelijkheid van de oprichting van een vereeniging, terwijl dr. J. F. J. ten Berge, directeur van het St. Joan, de Deo Ziekenhuis te Den Haag over het practisch nut van een vereeniging sprak. Zonder veel discussie werden de statuten Crêpe de Chine, goede vele kleuren tegen den lagen prijs van slechts Zijden Linnen met veldbouquet bijzonder attractieve dessins kleuren Crêpe Spiral, 120 cM. breed, zuiver wollen japonstof in moderne zomer- l|l* kleurenUÜ Engelsche Mantelstoffen, geheel wol, «mi 140 cM. breed, de mooiste en nieuwste II dessinsUÜ Haarlemmerstraat 130-136 Mouseline Imprimé, zwart/wit, bruin/ wit, rood/wit, groen'wit. blauw/wit, per el22, Polo Stof, 70 cM. breed, kleuren, elegante degelijke alle Sportkleeding Bedrukt Stranddoek, speciaal Strandpyama's, 85 cM. breed, verscheidenheid in dessins en tinten AGENDA LEIDEN. Woensdag, R.-K. Bond van Handels-, Kan toor- en Winkelbedienden, leden vergadering „Den Burcht", 8.15 uur. Donderdag, Stichtingsvergade-ring „Katho liek Leiden", „In den Vergulden Turk", 8.30 uur. Woensdag. Tuinfeest van „Sancta Veroni ca", „den Burcht" van 1 tot 12 uur. Donderdag. Tuinfeest van „Sancta Veroni ca", „den Burcht", vanaf 8 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 19 tot en met Zondag 25 Juni a.s. waargeno men door apotheek: W. Pelle, Kort Ra penburg 12, Tel. 594. en het huishoudelijk reglement met enkele kleine wijzigingen aanvaard. Onder het applaus van de ongeveer ze ventig aanwezigen werd vervolgens de Ver eeniging van Katholieke Ziekenhuizen op gericht. Om verschillende redenen van organisa- torischen aard werden in plaats van een bestuur de inrichtingen gekozen, welke een bestuurslid zouden aanwijzen. Volgens do statuten was de bedoeling, dat de ziekenhuizen naar het aantal be schikbare bedden zouden worden ingedeeld in een drietal klassen, terwijl elk der klas sen drie bestuursleden zou opleveren. In klasse A werden aangewezen het Sb. Jo- sephziekenhuis te Eindhoven, het O. L. Vrouwe Gasthuis te Amsterdam en het St. Josephziekenhuis te Heerlen; in klasse B de R. K. Ziekenhuizen van Groningen, Hil versum en Ginneken en in klasse 0 het Ziekenhuis van den H. Joan, de Deo te Utrecht en de R. K. Ziekenhuizen te Sneek en Almelo. Bij acclamatie werd tot voorzitter geko zen de heer K. L. Henri v. d. Putt, lid van het college van regenten van het St. Jo sephziekenhuis te Eindhoven. Tot slot word het bestuur gemachtigd een secretaris, buiten het bestuur staande, te benoemen. HELMOND VRAAGT FINANCIEELEN STEUN AAN HET RIJK. De Helmondsche Gemeenteraad verga derde tot middernacht, over de kwestie be treffende den financieelen toestand van de gemeente. Gedeputeerde Staten keurden de dekking der crisis-lasten over 1933 voor een tiende gedeelte op de gewone begroo ting 1933, niet goed en hadden dekking der orisislasten voor de volle 100% ge- eischt op den gewonen dienst van dat jaar. Daar dit onmogelijk is, stellen Gedep. Sta ten voor, Helmond als noodlijdend te be schouwen met dien verstande, dat de per- soneele belasting en de gemeentefondsbe lasting verhoogd worden. B. en W. teeken den tegen dit voorstel krachtig verzet aan. De Raad heeft thans besloten de bestaan de belastingen voor 1933 niet meer te wij zigen en tot dekking van het tekort op den gewonen dienst der begrooting 1933 een on- derstandsbijdra-ge van het Rijk te vragen, groot 350.000. STADSNIEUWS BOUWWERKEN STOPGEZET. Als protest tegen 't uitblijven van bouwvergunning. Naar wii vernemen, zijn bij de firma 't Hart en Aane, bouwondernemers alhier, als protest wegens het uitblijven van diverse bouwvergun ningen, de loopende bouwwerken stopgezet, waardoor plm. 40 man op straat zijn geko men. Het betreft hier, naar ons bij informatie werd medegedeeld, het bouwcomplex van tien beneden- en bovenwoningen aan de Tessel- schadestraat (Hooge Morschweg). Over het uitblijven van de bouwvergunning deelde men ons mede, dat sinds het uitbrei dingsplan der gemeente ter visie is gelegd, Ged. Staten toestemming tot bouwen moeten verleenen voor woningen, die in die uitbrei ding zijn opgenomen. Den 29sten Mei nu is door de gemeente de zaak afgewikkeld en werd toestemming tot den bouw aan Ged. Staten verzocht. Deze toe stemming is nog niet verleend, hoewel ook te lefonisch door de gemeente op spoed is aan-^ gedrongen. Door B. en W. dezer gemeente is heden morgen op het Bureau van Gemeentewer ken aanbesteed: het uitvoeren van verbou wing®- en herstellingswerken in hotel „Den Burcht" ca. Ingekomen waren 11 inschrij vingen, t.w. van D. Kaay en Zn., Oegst- geest 19.480; fa. Westmaas en Keyzer, Alphen 18.985; I. Th. Cornet, Leiden 18.243H. O. Heemskerk, Leiden ƒ18.178; Jac. Waarnaar, Leiden ƒ18.018; W. Ouds hoorn en Zu, Leiden 16.983; Jac. v. Riet, Leiden 16.392; M. Kool, Warmond 15.860; fa. v. d. Velden en de Jong, Oegsbgeost 15.747; A. den Ouden en Zn., Gouda 15.745; W. F. Marcelis, Leiden 13.883. Voorts werd aanbesteed: het doortrekken van de De Laat de Kanterstraat en de Th orbeckes traa t. Hiervoor was als volgt ingeschreven: C. v. Valderen, Leiden ƒ15.814; Jac. Warnaar, Leiden 12.700; H. 0. Heemskerk, Leiden 12.287; P. Timmers, Leiden 10.986; H. Bunschoten, Hillegersberg 10.867; W. F. Marcelis, Leiden 10.732; H. Veld, Leiden 10.390; P. Snoeker en Co., Leiden 10.350; E. v. cL Berg, Leiden 10.230. De Wethouder van Onderwijs i® verhin derd morgen spreekuur te houden.

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 2