24ste Jaargang DINSDAG 20 JUNI 1933 No. 7537 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN DE EERSTE WERK-WEEK TE LONDEN BEGONNEN. S)e £etdócli£6oti/fcatit DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling: Voor Leiden 19 cent per week f2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week f 2.60 per kwartaal Franco per post f2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 oent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 oent, met Geillustreerd Zondagsblad 9 cent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 II GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES, van ten hoogste 30 woorden, waarin be trekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur «e verhuur, koop en verkoop f 0.50. Dit nummer bestaat uit DRIE bladen. V Waarom meetings en be toogingen In het betoogen ligt niet de innerlijke kracht van een organisatie, moet men ook niet zoeken de pit en kern van haar acti viteit. Uit de daden van iederen dag blijkt de meerdere of mindere innerlijke kracht, en de echte activiteit staat gespannen op en wordt gestuwd naar het doel, het directe werkdoel der organisatie. Maar daarom zijn wij niet tegen het houden van betoogingen, vatn mee tings. Volstrekt niet. Wij zouden zelfs durven zeggen, dat 't in onzen tijd voor een gezond en werkzaam, een krachtig en doeltreffend organisatie leven n o o d i g is, dat er nu en dan wordt gedemonstreerd naar buiten, dat men in meetings doet uitwaaien en uitwapperen, voor allen zichtbaar, wat men wil en wenscht, dat men in betoogingen vuur en enthousiasme doet oplaaien, die uitstralen naar buiten en.... óók naar binnen. Niet alleen om onder de niet-leden van een organisatie belangstelling en sympa thie, waardeering en werfkracht te win nen, maar ook voor de leden zelf eener organisatie is het nuttig, als de ver- eeniging 'ns naar buiten treedt met haar vaandels en vlaggen, haar leuzen en liede ren, 'ns zich laat zien en hooren in het openbaar. En dat wil de Volksbond doen in den kring Leiden op a.s. Zondag te Warmond. Dan is daar een districtsmeeting van een vijftiental af deelingen van den R.-K. Volksbond. Lof, optocht, redevoeringen, zang. Dat is het program van den Zondagmid dag. Gedreven door saamhoorigheidsgevoel met huoi mede-leden zullen de Volksbon- ders uit alle de betrokken gemeenten Zondag in grooten getale optrekken naar Warmond. Warmond, waar is de hoogeschool voor de opleiding van de priesters-sociale- wer kers, van priesters-Volksbondleiders en -Volksbonds vriend en, daar zal de oudste onzer sociale standsorgamisaties, de N. R.-K. Volksbond, vertegenwoordigd in tal van zijn leeken-leiders, a.s. Zondag sa menkomen, om te demonstreeren naar buiten, en voorzoover noodig in zijn leden nog dieper in te dringen, wat zijn' de mid delen en het doel, wat eigenlijk beteekenen en bereiken kan en moet de werkzaamheid van den N. R.-K. Volksbond. V „Katholiek Leiden" Wij ontvingen een convocatie voor de stichtingsvergadering van „Katholiek Lei- dem". Van de voorbereidende vergade ringen hebben wij indertijd melding ge maakt. 't Verheugt ons, dat er een vereeniging „Katholiek Leiden" zal worden opgericht; dat dus herboren zal worden bet vroeger bestaande „Plaatselijk Comité der K. S. A." O neen, wij verwachten van „Katholiek Leiden" geen wonderen't Zou ons zelfs heelemaal niet verbazen, als er na de oprichting de eerste maanden en het eerste jaar misschien niets bijzonder ge beurde, terwijl èr ook na dien nog geen geweldige veranderingen in het Leidsche openbare Katholieke leven door „Katho liek Leiden" zullen worden tot stand ge bracht. En tóch beantwoordt de oprichting van „Katholiek Leiden", naar onze meening, aan een behoefte, en is een dergelijke or ganisatie zeer ge wenscht. Er moet zijn een „Centrale", die het ini tiatief kan nemen voor een zaak van alge meen Katholiek belang, dat anders wel licht achterwege zou blijven, en die aan gewezen is, om een dergelijk, elders geno men, initiatief op weg naar verwezenlij king te zetten. Zulk een „Centrale" kan b ij v o o r- beeld het initiatief nemen tot oprich ting van een Katholieke vereeniging of óók tot ontbinding van een Katholieke vereeniging of samensmelting van eenige Katholieke vereenigingen. Naar onze mee ning zou er ook wat dit laatste betreft samensmelting van eenige Katholieke ver eenigingen waarschijnlijk wel nuttige arbeid gedaan kunnen worden Ook alléén het 'nu en dan samenkomen en samenpraten van de bestuurders der verschillende Katholiekeorganisaties, zon der eenig concreet resultaat, kitn al nuttig zijn. Wij wenschen daarom den initiatief-ne mers voor de stichting van „Katholiek Leiden" van hart geluk. PROV. KEURINGSDIENSTEN. Bezoldiging moet in overeenstemming met die van rijksambtenaren gebracht worden. De minister van Sociale Zaken heeft aan-de drie provinciën, waar provinciale keuringsdiensten zijn gevestigd en aan de 18 gemeenten, waar keuringsdiensten voor waren bestaan, doen weten, dat de bezol diging voor de gemeentelijke en provinciale ambtenaren aan die diensten verbonden in overeenstemming moet worden gebracht met de salarissen,, die rijksambtenaren krachtens het bezoldigngsbesluit genieten. Natuurlijk kunnen de gemeenten, die autonoom zijn, weigeren aan het verzoek van den minister te voldoen. Het rijk heeft echter een middel in de hand om die gemeenten tot op zekere hoogte te dwin gen. Artikel 13 van de Warenwet bepaalt n.l., dat het rijk de helft van de kosten van den keuringsdienst draagt onder voor waarden, bij algemeenen maatregel van bestuur vast te stellen. Een der voorwaarden zal nu zijn de ge lijkstelling van de gemeentelijke salarissen van de ambtenaren van den keuringsdienst met de salarissen van rijksamtenaren van den keuringsdienst. Voldoet eenige ge meente daaraan niet. dan houdt het rijk de bijdrage tot de helft van de kosten van den keuringsdienst in. »,Tel." MOEILIJKHEDEN IN DE S. D. A. P. De roode pers, die er nog steeds niet over te spreken is, dat het Kamerlid Duys aan een „vijandelijk" blad een inter view toestond over zijn brochure omtrent partijzaken en over zijn correspondentie met het partijbestuur, protesteerde Maan dagavond weer tegen het gedrag van een ander partijbestuurder, n.l Zwertbroek van de V.A.R.A., die met „De Tribune" een interview had over Duys' brochure en over de uitwerking, die deze in de S. D. A. P. zou hebben. In dat interview met „De Tribune" deelt Zwertbroek mede, ..dat er nog meer brochures op komst zijn". Hij vervolgt: „Henri Polak laat een brochure over de partijtactiek verschijnen" en hij zelf, Zwertbroek, is, naar hij mededeelt, bezig met een brochure over de arbeidersweer. Wat de brochure van Henri Polak aan gaat, deze machtigt de redactie van „Het Volk" tot de mededeeling, dat zulk een geschrift van zijn hand niet zal verschijnen. Zwertlbroek wist intussohen als partijbe stuurder, dat Polak daartoe het voorne men had. doch overleg met het partijbe stuur omtrent dat voornemen geopend had, waartoe hij zich als partijgenoot ge wend had. Aan Zwertbroek wordt nu verweten, dat hij datgene, wat hij als partijbestuurder wist,, in „De Tribune" meedeelt. GEEN KORTING VAN INDISCHE WEDUWEN-PENSIOENEN. Het voornemen der Indische regeering om een tijdelijke korting toe te passen op de pensioenen der ambtenaren, heeft blijk baar het gerucht in de wereld gebracht, dat eveneens het plan bestaan zou om de Indische weduwen-pensioenen to korten. Hoewel dit gerucht op zichzelf reeds weinig geloofwaardig leek, daar de wedu- wenpensioenen voorzoover de weduwen van civiele ambtenaren betreft betaald worden uit de eigen middelen van het weduwen- en weezenfonds, terwijl dit grootendeels ook met de pensioenen der weduwen van militairen het geval is, heb ben wij ten overvloede bij het ministerie van Koloniëa informaties ingewonnen. Op grond hiervan kunnen wij thans met beslistheid meedeelen dat van eenigerlei voornemen tot korting van Indische we- duwenpensioenen hoegenaamd geen spra ke is. „N. R. Ort." De eerste dag bracht weinig resultaat VERSCHILLENDE VOORSTELLEN INGEDIEND, O.A. DOOR AMERIKA INZAKE HET HERSTEL VAN DEN GOUDEN STANDAARD. COMMISSORIALE BESPREKINGEN Gisteren ie te Londen de eerste werk week ingezet. Achter de theoretische be spiegelingen is 'n punt gezet, het moeilijke werk van het uitdenkén van practisoh uit voerbare plannen is begonnen. De beide hoofd-commissies (de economi sche en de financieele) vergaderden gelijk tijdig om 11 uur. In de financieele commissie werd be sloten tot de instelling van twee sub-com missies, namelijk een voor voorloopige sta bilisatie en een ter bestudeering van een definitieve stabilisatie der valuta's. Nog weinig resultaat. Onze indruk van den eersten werkdag der commissies is deze, seint de corres pondent van de „Msb.", dat de bereikte re sultaten omgekeerd evenredig zijn aan heo aantal gehouden vergaderingen. Reeds di rect in de economische commissie van gis termorgen kwam het tot een vertraging der werkzaamheden, doordat Frankrijk voor stelde van de volgorde der agenda af te wijken en allereerst punt twee te gaan be handelen, dat samenwerking der produ centen van voorname grondstoffen voor stelt. Natuurlijk heeft dit Fransche voorstel 'n politieken achtergrond, daar Frankrijk voor- loopig liever niet over tariefverlaging wil spreken en ook geen concessies wil doen, voordat op monetair gebied de stabilisatie verzekerd is. Door een gelukkig toeval, namelijk een te laat verzenden der Fransche voorstellen, kon dr. Colijn deze oppositie ongedaan ma ken en hierdoor was ook het wapen uit de handen der Duitschers geslagen, die niet konden nalaten, adhaesie te betuigen met de Fransche voorstellen, omdat ook de Duitschers niet voor tarief verlaging te vin den zijn. Van belang was ook de rede van mr. Run- ciman (Engeland) waaruit bleek, dat En geland volkomen tot samenwerking bereid is. Hij hoopte echter, dat deze conferentie niet hetzelfde resultaat zou bereiken, als de conferentie in Genève in 1927, welke weliswaar een succes werd, maar waarvan de besluiten niet practisoh werden toege past. Ook de financieele subcommissies, welke gistermiddag vergaderden, kwamen nog tot geen enkel positief resultaat. In de subcommissie I voor volledige sta bilisatie werd vrijwel den geheelen mid dag in beslag genomen door de vaststel ling van de te volgen procedure. Het was mr. Neville Chamberlain, die na de gerekte discussies eindelijk met het voorstel kwam, dat de commissie vooreerst een leidraad moest hebben om over de han gende problemen te discussieeren. Om daar mede een begin te maken beloofde hij van daag een resolutie op te stellen, aangaande credietpolitiek en prijsherstel, twee facto ren, die onafscheidelijk aan elkaar verbon den zijn een waaromtrent de leden dan hun meening zouden kunnen uitspreken. Jaspar van België wilde de voorstellen der voorbereidingscommissie Trip als leid draad voor de besprekingen aannemen. De vergadering nam tenslotte Jas par's voorstel aan en werd verdaagd tot Dinsdag ochtend elf uur. Werkelijk, het was teleur stellend om te zien, hoe een geheele dag besteed moest worden om tot zulk een voor de hand liggende procedure te komen. NEDERLANDSCH PLEIDOOI VOOR DEN GOUDEN STANDAARD. In de zitting van de sub-commissie voor invoering van den gouden standaard heeft o.a. mr. Trip het woord gevoerd. De president der Nederlandsche Bank gaf zijn zienswijze over den stand der mo netaire problemen weer en merkte op, dat het vraagstuk van den gouden standaard reeds zoo dikwijls besproken is geweest. Persoonlijk gelooft mr. Trip niet, dat het zoo noodzakelijke vertrouwen zou terug- keeren als niet de voornaamste valuta, bet pond en de dollar, gestabiliseerd werden. Er is geen gebrek aan kapitaal dooh de beleggers houden het vast,, zoolang er geen vertrouwen in de toekomst bestaat. Bij een eventueelo doorvoering van den gouden standaard zouden de dekkingspercentages verlaagd moeten worden en zou het goud al leen voor internationale betalingen dienst moeten doen. Bovendien zou een nauwe sa menwerking tusschen de circulatiebanken moeten doorgevoerd worden. Wat het streven van sommige landen be treft tot het aanmunten van zilver ver wees mr. Trip naar het Nederlandsche systeem, waar zilvergeld tot ieder bedrag wettig betaalmiddel is en waar goud- yhoarding" wordt voorkomen. Eigenaardig toch is het feit., dat Zater dag door de Amerikaansche delegatie aaD de economische commissie officieel een voorstel werd ingediend tot een algemeene verlaging der tarieven met 10 pet., welk voorstel Maandagmorgen weer werd inge trokken. Geen wonder dan ook, dat men eenigszins gereserveerd staat tegenover het voorstel, dat gistermiddag door Amerika werd ingediend om den gouden standaard in te voeren en het dekkingspercentage op 25 pet. te brengen. Zou dit voorstel ook weer ingetrokken worden? Juist deze weifelende houding der Ame rikaansche delegatie en de tegenstrijdige berichten uit de Vereenigde Staten vormen fiier voor de conferentie een onaangename en onzekere factor. DE AMERIKAANSCHE VOOR STELLEN. De sensatie van dezen dag was het bo vengenoemde Amerikaansche voorstel, dat door senator Pittmann aan de sub-cornmis- sie, welke zioh met de valuta-stabilisatie bezig houdt, werd voorgelegd. Wij laten hier de voornaamste punten van het Amerikaansche voorstel volgen. lo. Spoedige doorvoering van de mone taire stabiliteit; 2o. het herstel to het goud als den mo- netairen standaard; 3o. goud zal alleen een rol mogen spelen als dekking voor de circulatie; 4o. standaardiseering van de wettelijke gouddekking; 5o. uitnoodigingen aan de centrale ban ken om onmiddellijk bijeen te komen tor bespreking van de kwestie der metallieke reserve. Een dekking van 25 pet. wordt voorgesteld 6o. met het oog op de beteokenis van het zilver: a. dienen de voornaamste zilverproduceo- rende landen overeen te komen den ver koop van dit metaal te limiteeren; b. dienen de landen depreciatie van het zilver te voorkomen; c. verdient het aanbeveling, dat de lan den overgaan tot de weder aanmunting van zilver; d. aan de centrale banken wordt aanbe volen, dat zij haar dekking voor 80 pet. in goud zullen aanhouden en dat zij de overige 20 pet. in goud of zilver kunnen aanhouden. PRINCIPE VAN OUCHY OFFICIEEL VOORGESTELD. Aan het slot der ochtendzitting van de economische commissie diende de Belgische delegatieleider Hymans, een serie voorstel len in, strekkende: a. tot het sluiten van een internationale overeenkomst tot geleidelijke afschaffing van invoerverboden en -beperkingen. b. lo. de verlenging van het tarieven- bestand voor een voldoend lange periode om voor den handel de stabiliteit te ver zekeren, noodig voor het succes der onder nomen actie van economischen en finan- cieelen wederopbouw. 2o. Tot een gezamenlijke actie tot pro gressieve verlaging van buitensporige tarie ven door collectieve en bilaterale onder handelingen. 3o. Uitzonderingen op de meestbegun- stigingsclausule met betrekking tot de in ternationale conventies, welke er toe strek ken, het stelsel van den internationalen ruilhandel te verbeteren en welke voor alle staten open zijn. Met deze laatste clausule heeft de Belgi sche delegatie het principe van üuchy offi cieel voor de conferentie geponeerd. Hoe wel zij als een der meest dringende taken het algemeen afbreken der handelsbelem meringen bepleitte, wees de heer Hymans er niettemin op, dat het uit den weg ruimen van de dringende oorzaken der economische verwarring niet behoeft uit te sluiten het denkbeeld van overgangsschikkingen tus schen de verschillende landen ten einde hierin voor te gaan. «Tel." VOORNAAMSTE NIEUWS. BUITENLAND. De eerste werk-week te Londen begon nen. (lste blad). De Duitschers verlaten de Arbeidsconfe- rentie te Genève, omdat zij zich beleedigd achten. (2de blad). Weer een lid der Centrum-partij in Duitschland gearresteerd. (2de blad). De nationaal-socialistische partij in Oos tenrijk verboden. (2do blad). BINNENLAND. Inwijding van het Moederhuis der Con gregatie der Liefdezusters van de H. Ju liana van Falconieri te Heiloo. (lsto blad). Verhoogde toeslag voor industriemelk? (lste blad). Moordaanslag op een vrouw te Vries (Dr.) door ontsnapten verpleegde uit Veenhui- zen. (Gem. Ber. 3de blad). Arrestaties in verband met de inbraak te Druten. (Gom. Ber. 3de blad). Felle brand te Haarlem. (Gem. Ber. 3de blad). SPORT EN WEDSTRIJDEN. De wielerkampioenschappen op den weg. (2de blad). Vlammende Katchen Morgen beginnen we een nieuwe feuil leton onder bovenstaande titel. Wie vlammende Katchen is? Een of an dere zeer ontvlambare jongedame? Of een met andere eigenschappen, die dit epithe ton ornans rechtvaardigen? 't Zou onrechtvaardig zijn dit te ver klappen. Wel gaat dit aardige verhaal waarmede wij heden als feuilleton aan vangen over een zeer lieftallige Katarina, Katreintje of Katchen, een flegmatieke Mr. Gabb en nog wat verliefde lieden. Wie en wat vlammende Katchen is, zult U echter zelf moeten uitvinden en wij twijfelen er niet aan of de lezeres en le zer zal dit met stijgend genoegen doen. GESCHILLEN IN DE R.-K. VOLKSPARTIJ. Het bestuur van de R.-K. Volkspartij deelt mede; dat het besluit der afd. Til burg om zich af te scheiden van de par tij, door geen enkele afdeeling is gevolgd. Daar de leider dezer afscheidingsbeweging de heer Felix Donders te Tilburg, oud-lid van het partijbestuur, zijn publieke fume- ties schijnt te willen blijven waarnemen, heeft het partijbestuur met algemeen© stemmen het volgende besluit genomen: „Het bestuur der R.-.K Volkspartij in Nederland, uit dag'bladbcrichten verno men hebbende, dat de heer Felix Donders te Tilburg de R.-K. V.P. verlaten heeft. van oordeel, dat hij derhalve heeft op gehouden den vertegenwoordiger <licr par tij te zijn in de Prov. Staten van Noord- Brabant en in den gemeenteraad van Til burg. spreekt de verwachting uit, dat hij ter- wille der politieke moraliteit ten spoedig ste zijn ontslag als lid van genoemde licha men zal indienen en dat zijn collega's in den raad van Tilburg, die zich met hem „solidair" verklaard hebben, eveneens hun plaats aan hun wettige opvolgers zullen overlaten. Behalve den heer Donders treft dit vo tum de leden van den Tilburgschen raad j de heeren C. van Herk, H. van Oirschot, I C. v. d. Ven on J. IJpelaar.

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 1