VRIJDAG 16 JUNI 1933 No. 7534 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN Dr. COLIJNS TAAK TE LONDEN. 24ste Jaargang S)e £eid&eli£(Boti/fca/nt DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij Toornhbetafing: Voor Leiden 19 oent per week f2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 oent per week f 2.60 per kwartaal Franco per post f2J)5 per kwartaal Het Geillostreerd Zondagsblad is toot de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 oent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 oent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 ©ent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 II GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Adeertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES, ran ten hoogste 30 woorden, waarin be trekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur ea verhuur, koop en verkoop f 0.50. Dit nummer bestaat uit VIER bladen. Propaganda voor de openbare school. Wij hebben financiëele gelijkstelling tus- sohen openbaar en bijzonder lager onder wijs. Wij wenschen die gelijkstelling ook ten opzichte van vrijheid in propaganda bei de vormen van onderwijs moeten zich on der volkomen gelijke omstandigheden we ten te ontwikkelen. De openbare school propageere haar aard en karakter, haar nut en noodzake lijkheid vrijelijk! Maar men blijve bij die propaganda dan waar. Wat moet men zeggen van een strooibil jet, te Leiden verspreid door het Comité voor Openbaar Onderwijs, waarin niets meer of minder wordt verklaard', dan dat de openbare school is: „de christelijke school bij uitnemendheid' De Christelijke schoolbij uitne mendheid! De neutrale krant zou zich met evenveel recht kunnen noemen: de christelijke krant bij uitnemendheid. Dwaasheid Niemand kan geven, wat hij zelf niet be zit. Hoe kan nu een onderwijzer, die tegenover het Christendom onverschillig of zelfs afkeerig staat en zóó zijn er, vanzelf sprekend, op de openbare school christelijk onderwijs geven, en nog wel christelijk onderwijs hij. uitnemendheid! In bedoeld strooibiljet lezen we ook "->g deze vriendelijke opmerking: „De Open bare School kent geen dogma's, die ver steende. formules zijn". De Bijzondere School schijnt die wèl te kennen!.... Wie Christelijk is „bij uitnemendheid" en als zoodanig zal het Comité voor Open baar Onderwijs zichzelf wel beschouwen moet toch niet op de Christelijke dogma's met zoo'n eigenwijs dédain neerzien. Zóó te schrijven is niet Christelijk bij uitne mendheid, maar wijst veeleer op een zekere kortzichtige zelfingenomenheid. V Vrijheid van critiek in de S.D.A.P. Naar aanleiding van Duys' brochure wijst een inzender in de „Vooruit" er op, dat het Partijbestuur iemand, die zóó han delt, uit de Partij moet werpen. En de inzender beroept zich daarbij op een reso lutie, door een Partij-Congres aangenomen, welke resolutie luidt: „(Het Congres)eischt van alle leden der Partij, dat zij zich zullen onthouden van de vorming en de instandhouding van bijzondere groepeeringen, alsmede van an dere handelingen, die de eenheid der Par tij in gevaar brengen en haar strijdkracht schaden" en verder: „draagt aan het PjB. op, voor de nale ving van deze eischen met gestrengheid te zorgen, voor zoover de afdeelingen daar toe geen gebruik maken van haar statuaire bevoegdheid, en machtigt het P.B. om zoo noodig hen, die tegen dit Oongresbesluit handelen, den Partijraad gehoord, als lid der Partij te royeeren". De „Vooruit" maakt zich in een kort na schrift van den inzender af met enkele woorden, waarin een vermaning wordt ge geven om de zaak niet door inlassching van persoonlijke elementen te vertroebelen. Wij constateeren alleen dit: In de R. K. Staatspartij kan men zich zelfs niet voorstellen de mogelijkheid, dat er over gedacht zou worden, om iemand, die deze partij zou critiseeren, zooals Duys 't de S.D.A.P. doet, in zijn op kalme en bezadigde toon geschreven brochure, als lid der R. K. Staatspartij te royeeren! Dat is eenvoudig niet denkbaar KOOPT BIJ ONZE ADVERTEERDERS Voorzitter van de Economische Commissie. EEN AMERIKAAN ZAL DE MONETAIRE BESPREKINGEN LEIDEN. DE ALGEMEENE BESCHOUWINGEN GEËINDIGD. De aigemeene beschouwingen op de eco nomische conferentie zijn gisteren, eerder nog dan men had verwacht, beëindigd, een resultaat waarmede MacDonald de gede legeerden gelukwemschte. Dit is een der meest practische en snelste conferenties, die ik ooit het genoegen had te presideeren, zoo zeide de Britsche premier. De opkomst der gedelegeerden was gis teren niet bijzonder groot; alle belangstel ling was geconcentreerd op de kwestie van het presidium der twee commissies, die, toen de middagzitting werd geopend, nog niet was geregeld. Van. de sprekers, die gis termiddag het woord voerden, vermelden we den Griekschen gedelegeerde Maxim os, die de conferentie de medewerking van Griekenland toezegde bij het oplossen der problemen. Weinig naties zijn erger door de crisis getroffen dan Griekenland, aldus spreker, die een overzicht gaf van den fi- nanicieelen toestand van zijn land. De Mexicaansche gedelegeerde Pani ver klaarde, dat zijn land bereid is zijn geld- systeem aan te passé®, aan èlk internatio naal valutastelsel, dat -door de conferentie 2«al worden aanbevolen. De Belgische minister Hyrnans deelde mede, dat ook België accoord gaat met de door Busland ingediende motie tot op schorting van economische strijdmaatrege- len. De kwestie van het commissie voorzitterschap. Op de gisteren gehouden zitting van het bureau der conferentie werden voorstellen voor het presidium der beide morgen met hun werkzaamheden aanvangende commis- Het resultaat is, dat nu toch do Ameri kaansche gedelegeerde Cox president der valuta-commissie is geworden, hetgeen een overwinning voor de Amerikaansche dele gatie beteekent. Dit feit verliest echter aan merkelijk aan beteekenis tengevolge van de benoeming van den Franschman Georges Bonnet tot rapporteur van de oommissie, in welke hoedanigheid hij een belangrijke controle op de formuleering van de resul taten van de beraadslagingen van de com missie kan uitoefenen. Naar verluidt zal de thans tot president van de monetaire commissie benoemde heer Cox spoedig een verklaring afleggen mot het doel, de aigemeene meening omtrent de voornemens van Amerika met betrek king tot den gouden standaard gerust te stellen. Dit met het oog op de vele ge ruchten, volgens welke Amerika een uiterst in flati ondstische politiek wil blijven na streven. Tot president van de Economische Com missie werd. dr. Colijn, die Nederlandsche premier, benoemd. Twee vice-presidenten werden aangewezen, nJ. de Duitsche gede legeerde Krogmann en de Argentijnsche gedelegeerde Le Breton. Het bureau heeft geen rapporteur voor deze commissie voor gesteld. De commissie zal miorgen zelf een rapporteur benoemen. In de benoeming van dr. H. Colijn, den leider der Nederlandsche delegatie, ligt de erkenning besloten van de kwaliteiten van bezadigde doortastendheid, welke dr. Colijn juist voor zulk een post geschikt maken, schrijft de correspondent van de „Tel." Zij zal zeer veel van zijn tijd en arbeid vergen. Het spreekt vanzelf, dat zijn verblijf te Londen hierdoor langer zal du ren dan aanvankelijk in het voornemen lag. Naar wij vernemen heeft dr. Colijn. ech ter als voorwaarde voor zijn benoeming ge steld, dat hij de gelegenheid zal hebben aan het eind van elke week naar Neder land terug te koeren om aldaar de meest dringende staatszaken af te doen. Hij zal dan Vrijdagavond met de nachtboot afrei zen en Maandagavond met de nachtboot terugkeeren, zoodat hij dus elke week van Dinsdag tot en met Vrijdag te Londen zal verblijven. Met deze regeling heeft het bu reau der oonferentie zich accoord verklaard en MacDonald .heeft bovendien op zich ge nomen om bij ontstentenis van dr. Colijn als voorzitter der commissie op te rieden. DR. H. COLIJN, de voorzitter der econo mische commissie te Londen, DE STILLHALTE-BESPREKINGEN. Heden beslissing? De Stillhalte-onderhandelingen hebben, naar de bijzondere correspondent van de „B.B.C." te Londen verneemt, snellen voortgang gemaakt. Zij zullen waarschijn lijk reeds vandaag beëindigd worden, of schoon de crediteuren onder elkaar nog niet tot algeheel© overeenstemming zijn geko men. Toch hoopt men, dat een meerderheid der crediteuren, ver eischt volgens de bepa lingen van art. 16 van de Stillhalte-overeen- komst, zal zijn te vormen, teneinde de nood zakelijke veranderingen in de overeen komst aan te brengen met bindende kracht voor a-lle Stillhalte-orediteuren. De meerderheid zal waarschijnlijk door de vertegenwoordigers der beide Angelsak sische landen gevormd worden. Zwitser land zal zich waarschijnlijk van stemmen onthouden, terwijl Nederland, naar ge vreesd wordt, tegen zal stemmen. Het An gelsaksische front zal vermoedelijk voldoen de zijn om een meerderheid te vormen, daar de meerderheid der nog uitstaande totale „kreditlinie" op korten termijn vol gens de nominale waarde gerekend, van beteekenis is. DE VALUTA-STABILISATIE. Principieele overeenstemming bereikt? De Londensche fin. correspondent van de „Msb." seint: Vernomen wordt, dat thans werkelijk goede vorderingen bij de valuta-besprekiu- gien zijn gemaakt. Men. spreekt van het be reiken van overeenstemming omtrent de basis, waarop een nauwere samenwerking tot steun en stabilisatie van de deviezen door de drie circulatiebanken zou geschie den. De Aimerikaansche deskundigen zouden met de Engelsche en Fnansche vertegen woordigers zijn overeengekomen, dat do dollar en het p.st. binnen bepaalde grenzen stabiel moeten worden gehouden. De basis, op welke de samenwerking zou geschieden, zal wel niet worden medegedeeld. Men weet dus niet, tot welke grenzen de koers schommelingen zullen worden beperkt. In de laatste dagen zijn reeds herhaaldelijk de Engelsche en Amerikaansche wenschen met betrekking tot het peil van stabilisatie ge noemd, nJ. van Engelsche zijde een koers van 3.75 tot 4 en van Amerikaansche zijde 4.20 a 4.30. Het kan nog niet worden vast gesteld, iin hoeverre men elkaar ta.v. de stabilisatie-koersen is tegemoet gekomen. Critiek op de vermoedelijke overeenkomst, die tot stand is gekomen, zou nog voorba rig zijn. Men heeft alleen den indruk, dat de overeenkomst nog zeer soepel en elas tisch is gehouden. In hoeverre echter inderdaad een verbe tering van den toestand is bewerkstelligd, kan men op het oogenblik nog niet uitma- PR0F. DR. TH. RUTTEN. Door het bestuur der St. Radboudstich- ting te Nijmegen is, zooals gemeld, met ingang van het studiejaar 19331934 be noemd tot gewoon hoogleeraar in de fa culteit der letteren en wijsbegeerte aan de R.-K. Universiteit te Nijmegen, om on derwijs te geven in de empirische en toe gepaste zielkunde, speciaal voor de op- tvoedkunde, prof. dr. Th. Rutten, thans buitengewoon hoogleeraar aan genoemde universiteit. Prof. dr. Rutten, die reeds sedert twee jaar buitengewoon hooglee raar aan de Nijmeegsche Universiteit is, werd geboren op 15 September 1899 te Schinnen in Limburg. Hij studeerde aan het gymnasium te Roermond, waar hij in 1921 eind-examen deed. De heer Rutten zette toen zijn studies voort aan de Rijks- Universiteit te Utrecht, waar hij in Mei 1924 zijn candidaats-examen in de Ned. letteren (cum laude) deed bij prof. de Vooys. Twee jaar later volgde zijn docto raal-examen in de Ned. Letteren en in db Wijsbegeerte en Letteren, welke beide examens eveneens oum laude werden af gelegd. In Februari 1928 promoveerde dr. Rutten summa oum laude tot doctor in de Ned. Letteren aan de Universiteit te Leuven op een proefschrift getiteld: „Fe lix Timmermans". Een jaa-r later vond zijn promotie plaats in de Wijsbegeerte en Letteren (psychologie) aan de Rijks universiteit te Utrecht; zijn dissertatie was toen „Psychologie der waarneming". Ook deze promotie geschiedde cum laude. Intusschen was dr. Rutten reed® benoemd als assistent van het Psychologisch Labo ratorium van de R.-K. Universiteit te Nij megen, waar hij in 192S tot hoofd-assis- té?it werd Aangesteld. Te voren was hij eerst eenigen tijd assistent aan de Psy chologische Laboratoria te Utrecht, terwijl hij eveneens leeraar is geweest aan het St. Ignatiuscollege te Amsterdam. In 1927 werd dr. Rutten benoemd tot docent aan het Psychologisch-paedagogisoh Instituut van de R.-K. Leergangen te Tilburg, ter wijl hij eenige maanden later tevens werd aangesteld tot leider van het „Weten schappelijk Instituut tot opleiding van R. K. Jeugdleider" eveneens te Tilburg. In Februari 1931 werd d-r. Rutten benoemd tot buitengewoon hoogleeraar te Nijme gen. Behalve de reeds genoemde disserta ties verschenen van zijn hand nog tal van wetenschappelijke publicaties. Wij noe men hier o.a. van „Beschouwingen over methode van onderzoek naar Gezichts scherpte", „Over optische illusie", Over de waarde van den psychiater in de Opvoe ding", „de bepaling der gehoorscherpte", welk laatstgenoemde publicatie in samen werking met prof. Roels verscheen. Als re dacteur van het Tijdschrift voor Zielkunde en Opvoeding publiceerde dr. Rutten tal van wetenschappelijke beschouwingen over verschenen vak- en leerboeken. DE LOTING VOOR DEN DIENST PLICHT. Bij de in de Rolzaal te 's-Gravenhage gehouden loting voor den dienstplicht voor de lichting 1935 werd getrokken nummer 3817 onder het nummer in het register der gemeente Amsterdam, dot voor deze loting wordt gebruikt, staat ingeschreven Theo- dorus Marinus de Mey geboortedatum 28 April; de aanwijzing van de dienstplichti gen in iedere gemeente of groep van ge meenten vangt dts aan bij deze naam of, indien deze naam in het register dier ge meente niet voorkomt, bij de daarop alfa betisch volgende naam. Hoewel eerst in den zomer van 1934 zal worden uitgemaakt wie van de in 1915 ge boren personen tot gewoon dienstplichtige bestemd worden, kan na het bekend wor den van den uitslag van de loting het gros der voor de lichting 1935 in te schrijven personen met vrij groote zekerheid weten, hoe het met hun bestemming zal gaan. Al leen degenen, wier geslachtsnamen alpha- betisoh voorafgaan aan den uitgelooten naam Th. M. de Mèy, en niet ver van de zen naam verwijderd zijn, hebben kans op vrijloten. Gewoonlijk pijn het net veel meer dan 10 procent, die vrijloten. LEEUWARDER B0TERN0TEER ING. De Leeuwarder Commissienoteering voor boter ia vastgesteld op 52 cents per kilo. VOORNAAMSTE NIEUWS. BUITENLAND. Jr. H. Colijn benoemd als voorzitter van de economische commissie van de Londensche conferentie. De aigemeene beschouwingen zijn gisteren geëindigd. (le blad). De Sacramentsprocessie te Rome. (2de blad). Dollfuss is bereid tot opheffing van de spanning tusschen Oostenrijk en Duitsch- land. (2de blad). BRAAT GEEN KAMERLID. Te Assen is onder voorzitterschap van den heer H. Steenge Jzn. de aigemeene ver gadering van de afdeeling Drenthe van de Boeren-, Tuindera en Midden stands partij gehouden. Na een woord van welkom tot de aan wezigen gaf de voorzitter een uiteenzetting van hetgeen er in de vergadering in Utrecht was besproken. Na eenige discussies werd met groote meerderheid van stemmen besloten mr. Vervoorn zijn eens gedane belofte te doen handhaven en alzoo zijn zetel als verkozen lid der Tweede Kamer te behouden en niet af te staan aan den heer Braat. LOONSVERLAGING AMSTEROAMSCH GEMEENTEPERSONEEL. Gisterochtend vergaderden onder voorzit terschap van den wethouder voor de Ar beidszaken, mr. Kropman, de drie Cen trale Commissies voor Georganiseerd Overleg van werklieden, ambtenaren en politie te Amsterdam. De voorzitter steldé de orgatpsatiever- tegenwoordigers in kennis van de korte lings aan B. en W. bekend geworden cij fers over het eerste kwartaal van 1933 en van de op grond daarvan voor het geheèle begrootingsjaar bestaande verwachtingen. Het nemen van maatregelen zal, in ver band daarmede, niet kunnen achterwege blijven, en, naar het oordeel van de meer derheid van het college, zal een dezer maatregelen dienen te bestaan in een ver mindering der uitgaven voor loonen en sa larissen. De buitengewone omstandigheden, bedoeld in de in 1932 vastgestelde rege ling, welke aanleiding zouden kunnen ge ven, om opnieuw met de organisaties over leg over de loonen te plegen, zijn naar het oordeel dier meerderheid aanwezig. De voorzitter ontwikkelde vervolgens in aigemeene lijnen het stelsel van verlaging, dat door B. en W. is ontworpen. De aige meene verlaging der loonen en salarissen, welke is geprojecteerd, beweegt zich tus schen negen en elf-en-een-half procent, waarin begrepen is de tijdelijke korting, welke in 1932 is vastgesteld. De regeling is bedoeld, zulks in afwijking van wat te voren gebruikelijk, voor onbepaalden tijd te gelden. Do voorzitter deed in zijn inleiding nog uitkomen, dat, alhoewel daarvoor naar het oordeel van B. en W. wel aanleiding be stond, op dit oogenblik een wijziging van de onderlinge verhouding der categorieën niet aan de orde was gesteld. Mocht dit wel het geval worden, dan zal daarbij te vens toekenning van een kindertoeslag in overweging komen. De volgende vergadering is vastgesteld op Donderdag, 22 dezer. „Volk''. -RESTAURATIE NIEUW KERK TE DELFT. Dankbetuiging der Koningin. De heer Van der Voort van Zijp te Maat- tensdijk heeft van den particulier secreta ris der Koningin een schrijven ontvangen, waarin H.M., nog geheel onder den indruk van een bezoek aan de Nieuwe Kerk te Delft, haar secretaris opdraagt den heer Van der Voort van Zijp als voorzitter van het comité voor het nationaal huldeblijk, Haar in 1923 aangeboden ter gelegenheid van haar zilveren regeeringsjubileum, op nieuw de verzekering te geven van Haar groote waardeering en erkentelijkheid voor hetgeen door het comité werd verricht tot restauratie en verfraaiing van het koor der kerk, de omgeving van de laatste rustplaats van H.M/s voorvaderen. Beter dan bij de plechtige overdracht van het nationale hul- delijk op 21 September 1923 had de Konin gin thans gelegenheid om in rustige omge ving het eindresultaat der werkzaamheden, die het comité zich tot taak had gesteld, in oogenschouw te nemen. De Koningin stelt er prijs op opnieuw uiting te geven aan haar bewondering voor hetgeen is tot stand gebracht en de Koningin droeg haar secre- I taris op den heer Van der Voort van Zijp te verzoeken aan de leden van het comité nogmaals haar warmen dank over te bren- I gen. Aan deze opdracht der Koningin is I voldaan.

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 1