DONDERDAG 15 JUNI 1933 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD PAG. 9 GEMENGDE BERICHTEN DOODELIJKE AANRIJDING. Gistermiddag is in de Waalstraat het 12-jarige jongetje E., wonende in de Maas straat te Den Haag, door een auto zooda nig aangereden, dat het een sehedelfrac- tuur bekwam, aan de gevolgen waarvan het kind spoedig overleed. Het lijkje is door den Geneesk. Dienst naar het Ziekenhuis aan den Zuidwal ge bracht. ONDER VALLEND PAARD GEDOOD. Een paard van de bereden politie te Den Haag, dat Woensdagmiddag ongeveer half zes op straat liep, zette het plotseling op een loopen, waardoor de agent, die het aan een touw vasthield, op de straat keien werd gesleurd. Het paard kwam daarna te vallen en kwam terecht op een jongetje, dat daar juist passeerde. Toen het kind onder het paard vandaan werd gehaald, bleek, dat het bij den val op slag was gedood. Het lijkje werd door den Ge neeskundigen Dienst naar het ziekenhuis aan den Zuidwal te Den Haag vervoerd. WOEST AUTORIJDER OP AGENTEN INGEREDEN. FEUILLETON. DE BEKER VAN KONINGIN ELIZABETH Naar het Engelsch van FERGUS HUME. (Nadruk verboden). 54) „Stil, tante Pamela", berispte Dawson streng, „er moet nog heel wat gebeuren, voor we aan een bruiloft kunnen denken. Lionel vertel me alles eerlijk. We weten, dat je neef Richard den beker gestolen heeft, maar heeft hij Tollhurst ook ver inoord V' „Neen, dat geloof ik niet. Daar had hij geen reden voor." „Hij had er wel reden voor", zei meneer Dawson langzaam, „want Tollhurst ver maakte duizend pond aan Rose. Hij zou dus „Neen, neen", viel de jonker hem in de rede, terwijl hij met moeite opstond, „hoe slecht Ricky ook is, ik kan niet gelooven, dat hij een man zou vermoorden, die door opium verdoofd is. Maar weet u wat, me neer Dawson, ik zal Ricky, die morgen bij juffrouw Quail in Londen koin om Rose te ontmoeten, telegrafeeren. Natuurlijk komt hij dan hier en zal hij zich verant woorden." „Of de vlucht nemen," merkte meneer Dawson scherp op. „De inspecteur moet van dit alles op de hoogte worden ge bracht." „Ongetwijfeld, en ik veronderstel, dat Ricky in elk geval wegens den diefstal zal worden gearresteerd, als hij komt." „Dat is nog niet zoo zeker", antwoord man los te krijgen. Van terugbetaling kwam natuurlijk niets. De Fries legde hem na verloop van tijd echter het vuur aan de schenen en om hem gedeeltelijk te vrede te stellen en een aan vraag om faillissement ongedaan te ma ken nam B. zijn toevucht tot een ander slachtoffer, dat hij te Groningen had ge vonden: een dame, van welke hij een groot aantal effecten kreeg om ze te gebruiken bij het afwenden van zijn faillissement. De effecten werden echter verzilverd. Dezelfde dame had al vaker geld aan B. verstrekt, den eenen keer opdat hij zich een positie zou kunnen verzekeren in Leeuwarden, een anderen keer om zijn „positie bij de Red Starline" te kunnen verbeteren. Hij wist een net van leugens te weven, die de dame aannemelijk voorkwamen en ook ontzag hij zich niet zijn leugens in gang te doen vinden met behulp van ver- valschte brieven. Daardoor zag hij kans het eene bedrag na het andere los te krij gen, zonder ooit iets tèrug te betalen. In het- geheel wist B. zoo meer dan 12000 los te kloppen, welk geld geheel door hem is gebruikt. Eenige dagen geleden heeft de Leeu warder koopman 's mans faillissement aan gevraagd en bij het in verband daarmede ingesteld onderzoek kwam een en ander aan het licht. dc dc geleerde. „Omdat het hier kerkelijk goed betreft, kan de diefstal alleen worden vervolgd, wanneer de kerkelijke autoritei- ten een klacht indienen.... dat is ccn oude rechtsregel, die in Engeland nog al tijd van kracht is. En voor zoover ik Grct- ton ken, zal hij de politie er niet in men gen, wanneer ik hem dat verzoek; ten minste wanneer de beker, zooals jij zegt, zich in Thomas' kamer bevindt. Het is er toch maar om te doen, dat we den beker terug krijgen een klacht bij de politie is nu mosterd na den maaltijd. Dat zal Gretton vast en zeker met mij eens zijn. Maar inmiddels moeten we Arnold wel een exolicatie geven zooals ik zei, hij komt direct hier." „Het is heel vriendelijk van u dat n dit aan meneer Gretton-wilt voorstelen," zei de jonker met zwakke stem. „Ten slotte is Ricky mijn neef en als hij buiten een open baar schandaal gehouden kan worden, zal me dat een groote opluchting zijn." „Tk vrees, dat hij alleen aan een arres tatie wegens diefstal ontkomt om te wor den opgepakt voor den moord", voorspel de dr. Dawson somber. „We moeten maar afwachten, wat inspecteur Arnold zal doen." „En wat gebeurt er met Thomas vroeg Fanshaw, de hand aan zijn pijnlijk hoofd brengend. „Arnold moet jou verklaringen hooren en de tuinman moet worden gearresteei-d. Het is alleen maar rechtvaardig, dat hij zijn straf voor den dood van het meisje niet ontgaat, zelfs al was het zijn bedoe ling niet. dat ze zpu sterven. Ten opzichte van diefstal kan men tegemoetkomend zijn, maar voor moord is geen pardon." Dit mocht dan dr. Dawson's opinie zij'n, Thomas zelf hield er een andere meening op na. Nadat hij Fanshaw had neergcsla- ook nog binnen te dringen in de woning van den heer Derieks, in de onmiddellijke nabijheid van de kerk. Hier was de afras tering van den tuin verbroken. De pogin gen, om de woning binnen te dringen, zijn evenwel mislukt. MIJNGANG ONTDEKT. Achter een nis in een der pijlers van de oude Maasbrug te Maastricht. Bij de restauratie-werken der oude Maas brug te Maastricht werd Dinsdagmiddag eon nis ontdekt in den wet van den der den pijler op pl.m. 7 1/2 M. boven den zo- merwaterspiegel der rivier. De heer Nijst van het Oudheidkundig Museum te Maastricht-, die ook zoo be reidwillig was ons ter plaatse de noodige inlichtingen te verstrekken, werd gewaar schuwd en besloten werd de nis open te maken. Allerlei gissingen werden gemaakt, want wie wist wat daarachter verborgen was, omdat alleen in- dezen pijler zoo iets mysterieus werd aangetroffen. Ir. König, hoofd-ingenieur-Directeur der Rijkswaterstaat en ir. Yolker hadden er prijs op gesteld bij de opening tegenwoor dig te zijn en tegen 5 Uur werd in hunne tegenwoordigheid en wan den heer Nijst en den heer Lausei-, hoofd-opzichter der Rijkswaterstaat, de nis geopend. Bij de opening bleek direct, dat deze nis tot een zeker doel gemaakt was, wijl zij dichtgemaakt was met zandsteen en verder afgesloten met kalksteen,, terwijl het inwendige uit baksteen bestond. De opening is boogvormig en pl.m. S(H-60 cM. breed. De heer Nijst wilde aanstonds het zijne cr van hebben en kroop hoe moeilijk het ook ging naar binnen. Hier ontdekte hij dat de nis pl.m. 1 M. diep was met twee zijgangen, doch de duisternis noodzaakte hem terug te kee- ren. Met licht bewaperfd werd wederom de mysterieuze nis betreden en bleek, dat de twee zijgangen tegenover elkaar lagen en een diepte hadden van 2.48 M. Op het einde van de zijgang was- een kleine onge veer vierkante ruimte waarneembaar on geveer ter grootte van 40 op 50. De bodem der gangen bleek bedekt te zijn met een leemlaag van pl.m. 15'c.M. dikte. Iets anders was in deze eene gang niet te bespeuren, daar hierin te veel geloopen was. Voorzichtiger ging men te werk in dc tweede gang en hier was duidelijk in dc leemlaag een kruitgang -te zien, loopende in dc richting Wijk naar de kleine boven omschreven nis. Men hsfd derhalve een mijngang in de oude -Maasbrug ontdekt, die tot nu toe totaal onbekend was, gezien de methode van dynapiietslcgging boven op in 1914 en de onbekendheid cr inedo in 1926 bij de eerste herstelling der brug. Nu reeds de vraag: Waarom alleen in den derden pijler ,Dq oor^aak-ijieryaiv'Jigt .vgjn^oedeljjk ,,tc zoeken irj de vje.rde waaroiidcr 'jdo -scheepvaart plaats vond' en beleend is jils de „Witte erker" en juist deze boog jnofst vernield Jcunneu worden aangezien do be legeringen meestal 's^ojners plaats von den cn, dan deze geuL ajleqn voor dc scheepvaart bevaarbaar was. Hopélijk brengt een verder onderzoek nog meer nieuws aan het licht vporal wijl de restauratiewerken met energie worden voortgezet. - DE ZAAK-NI JEN RODE. De officier van justitie te Amsterdam, mr. dr. van Thiel, en de subsistuut-officier mr. van Dulleinen, bijgestaan door inspec teur Poslhuma en twee rechercheurs van de mobiele bi'igade der centrale recherche hebben huiszoekingen gedaan in verband met de zaak Nijenrode. De huiszoekingen hadden plaats te Amsterdam in den win kel en de woning van den lieler M. G. op de Elandsgracht en "in diens werkplaats in de Oude Looiersstraat. Een derde huis zoeking werd verricht op dc Laurier gracht in de woning van F. B. die even eens als verdacht van medeplichtigheid zich in voorloopige hechtenis bevindt. Bij deze huiszoekingen is een groote hoeveelheid papieren betrekking hebben de op de zaken die M. G. en F. B. bedrc- gen, ging hij naar zjjn kamer, pakte zijn koffer, stak al zijn spaarpenningen bij zich cn verdween uit Hurton. Hij werd nooit meer in het d jrp, in de parochie of zelfs in liet graafschap gezien. Toen dc inspecteur alles vernomen had, wat dc jonker hem kon vertellen, zocht hij den tuinman overal om hem aan den rech ter over te leveren.. Hij liet zelfs de sta tions en havens waarschuwen, maar al les vergeefs. Thomas was als van de aarde weggevaagd en Lionel geloofde vast en zeker, dat hij Ricky was gaan zoeken om zijn wraak te koelen. Maar Ricky scheen zijn vervolger voor- loopig ontsnapt te zijn, want toen hij het telegram van zijn neef ontvangen had, kwam hij. don dag na Rose's dood, in Hur ton. Fanshaw lag in de bibliotheek op de divan, nog niet geheel hersteld van den schok. Hij begroette Ricky koel, hoewel hij in zijn hart medelijden met hem had. Gould scheen ten slotte toch nog eenig gevoel te hebben, want hij zag er slecht uit. ,,lk weet het al", begon hij, toen Fans haw wilde spreken. „Ik ben dadelijk naar Arnold gegaan en ik vond hem in het huisje van Susan Tollhurst. Ik vertelde hem, dat ik me kwam aangeven," „Voor den moord op den koster", vroeg Fanshaw versehiikt. „Neen, idioot", barstte Gould uit „voor den diefstal van den beker. Ik heb den ouden man niet gedood." „Maar je hebt den beker gestolen." „Ja, dat wel", antwoordde Ricky uitda gend, „maar daar Gretton niet van plan is een klacht in te dienfen zooals Arnold me vertelde, kunnen ze me daarvoor niets doen. En aan den moord ben ik niet schul dig. Arnold schijnt argwaan te hebben en het zou me niet verbazen, als ik gearres- UIT DE RADIOWERELD Programma's van Vrijdag 16 Juni. Huizen, 1875 M. Alg. Programma verzorgd door den KRO. 8.00 Morgenconcert. 10.00 Gramofoonplaten. 11.30 Halfuurtje voor zieken en ouden van dagen. 12.15 Lunchconcert door het trio Wim Metselaar, In de pauze Gramofoonplaten. 2.00 Orgelconcert door Evert Haak in de St. Dominicuskerk te Amsterdam, afge wisseld door Gramofoonplaten. 3.20 Zangrecital door Cerry Pczaro Tie- leman. Fred. Boshart aan den vleugel. Af gewisseld door voordrachten van Cor Her mus en Gramofoonplaten. 4:45 Land- en tuinbouwhalfuurtje door Th. Arts. 5.15 Concert door de Stafmuzick van het lc Reg. Iiifxte Assen. Afgewiseld door oen causerie van Max Gerisch over „Diiitsch- land". 7.15 Prof. mr. W. Pompe over „Moderne critieken op het Gevangeniswezen'.' 7.35 Gramofoonplaten. 7.45 L. Lammers over „Internationalis- 'me in den P.T.T-dienst". .8.00 „Midzomernachtsdroom" van Sha kespeare met muziek van Felix Mendels sohn. Té. 9.1.5 Vaz Dias. 9.40 Ter herdenking van den sterfdag van dr. Fred, van Eeden leest Lidwina Dicpenbrock uit diens poëzie. 10.00 Populair programma door het K.R.O.-orkest. 11.00 Gramofoonplaten. Hilversum, 296 M. 8.00 VARA, 12.00 AVRO. 4.oo VARA, s'oo VPRO, 11.00 VAÜR'A. 8.00 Gramofoonplaten. 10.00 Morgenwijding VPRO. 10.15 Declamatie A. Bouwmeester. 10.30 Concert door B. B'eekrode, viool en J. Jong. piano en Gramofoonplaten. 11.00 Kookpraatje door P. J. Kers Jr. 11.30 Orgelspel C. Stcyn. 12.00 Gramofoonplaten. 12.30 Kovacs Lajos en zijn orkest, m.m.v. B. Scholte. zang. 2,10 P. J. Schenk: ..Hoe houden wij onze snijbloemen lang goed?" 2.30 Gramofoonplaten. 3.00 Declamatie door M. Mieneur-Nach- tegaal. 3.30 Gramofoonplaten. 5.00 Kinderuurtje. 5.30 Orgelspel J. Jong. 6 00 A damsch Salonorkest. 6.40 Causerie over Troelstra door Dr. H. B. Wiardi Beekman. 7.00 Vervolg orkestconcert. 8.00 Cursus door Prof. B. Eerdmans. 8.30 Concert door M Orobio de Castro, cello en G. Bruyn Ivoch, piano. 9.00 Cursus door Ds. J. R. Imink. 9.30 Vervolg concert. 10.00 Vrijz. Goïïsd.' Persbureau. 10.05 Vaz Dias. 10.15 Causerie door P. Hendrix. 10.45 Gramofoonplaten. 11.00 Gramofoonplaten. Daventry, 1554 M. 10.35 Morgenwijding 10.50 Tijdsein cn berichten. 11.0511.20 Lezing. 12.20 Orgelconcert H. Mason. 12.50 Ooggetuige verslag van de Senior T.T wedstrijden. 2.20 Voor de scholen. 3.20 Gramofoonplaten. 3.50 Concert. A. Read, bariton en Ch. Woodhouse's Strijkkwartet. ven, in beslag genomen. Deze stukken worden thans door den rechter van in structie onderzocht. Zonderlinge vondst. Een schipper uit Naaldwijk ging, naar de „X. R. Crt." meldt, dezer dagen een bad nemen in het Zwcthkanaal. Hij kwam bij een duik va.n dc brug ter plaatse op téèrd werd. Maar hij gaf nie toestemming om naar jou te gaan, als ik weer bij hem terne kwam in Susan's huisje." „Als jc onschuldig bent „Dat ben ik," viel de ander hem bruusk in do rede. „Ik zal jc precies vertollen, wat er dien avond gebeurd is. Toen ik thuis kwam, was ik niet van plan iets met den beker uit te halen. Ik ging naar boven, zooals jij en juffrouw Tuckle weten. Maar de gedachte wilde me niet los laten, dat kolonel Baxter, die niet tegen een kleinigheid opziet, wel eens plan nen kon hebben ten opzichte van den be ker. Do manier waarop hij er, toen ik in „Het Vergulde Hert" met hem samen was, over praatte, hacJ mij op dat idee gebracht Daarom sloop ik het huis uit, zonder dat iemand het merkte. „Juffrouw Tuckle wist het en vertelde het me; toen je vertroken was", deelde Fansha-w zijn neef mee. „Maar ze heeft te gen Susan volgehouden, dat je om tien uur in bed lag." „Dat is aardig van haar," verklaarde Gould koel, „maar nu komt toch alles uit. Nu dan, zooals ik daarnet zei, was ik niet van plan om den beker te stelen. Mijn be doeling was alleen om, wanneer Baxter hem stelen zou, de opbrengst met hem te deelen". „Hoe is het mogelijk, dat je op zoo'n schandelijke gedachte bent gekomen, Ri chard I" riep Lionel vol afschuw uit. „Omdat ik op zwart zaad zat en geld wilde hebben om met Rose te trouwen", waa het kalme antwoord. „Maar om kort te gaan, om goed kwart over tienen liep ik langs de kerk, op weg om te gaan zien, of Baxter den beker uit Tollhurst huis je zou wegnemen. Ik hoorde iemand de laan uitkomen uit de richting van het ra vijn en verborg me achter een boom in de 4.33 Northern Studio-orkest. 5.33 Kinderuurtje. 6.20 Berichten. 6.50 Bach-liederen'door G. Parker, bari ton. 7.10 7.25 en 7.50 Lezingen. 8.20 Inwijding van het nieuwe orgel in de Concert-Hall van Broadcasting House. 9.20 Berichten en lezing. 9.55 „The Watched Pot" van Munro en Ch. Maude. 11.3012.20 Dansmuziek door dc Savoy Hotel Orpheans. „R a d i o-P a r i s", 1724 M. 8.05, 12.50 en 7.20 Gramofoonplaten. 9.05 Radiotooneel. 10.00 Gramofoonplaten. Kalu ndborg, 1153 M. 12.202.20 Concert door Strijkorkest o.l. v. Andersen. 3.20 Concert door het Omroeporkest o.l.v. Griindahl, m.m.v. zangsoliste. 8.20 L. Preil'g instrumentaal ensemble. 8.50 Declamatie. 9.00 Vervolg concert. 9.30 Zangrecital. 10.30 Dansmuziek door L. Preil's dans- orkest. 11.0511.50 Vervolg dansmuziek. Langenberg, 473 M. 7.30 Gramofoonplaten. 12.20 Populair concert. 1.20 Concert o.l.v. Wolf. 2.50 Gramofoonplaten. I.50 Concert (piano-viool-mezzo-sopraan- cello). 8.25 Gramofoonplaten. 8.50 „Dor Storm'', spel van Halbe. Re gie: Kandncr. II.05—11.50 Concert o.l.v. Wolf. Rome, 441 M. 9.05 Gramofoonplaten. 10.05 Radiotooneel. 10.35 Variété-programma. Brussel, 338 en 508 M. 338 M.: 12.20 Gramofoonplaten. 1.30 Omrocpklcinorkcst o.l.v. Leemans. 5.20 Omroeporkest o.l.v. André. 6.50 Omroepkleinorkest o.l.v. Leemans. 8.20 Omroeporkest o.l.v. André. 9.25 dito. 10.30 Gramofoonplaten. 508 M.: 12.20 Omroepkleinorkest o.l.v. Leemans. I.30 Gramofoonplaten. 5.20 dito. 6.35 dito. 7.05 Pianorecital door O. Delvignc. 8.20 'KSadio-Symphonieorkest o.l.v. Kunxps m.m.v, zangsoliBtc. 9.05 Lezing en vervolg concert. 10.30 Gramofoonplaten. Zee sen, 1635 M. 8.25 Populair concert uit Baden-Baden o.l.v. K. Asirmsz. 9 25 „U-Boot 116" van Karl Lcrbs. 10.30 Berichten <?n lezing. II.05 Woerbericht. 11.20- 12.20 Concert uit Frankfurt o.l.v. Rosbaud. Gemeentelijk Radio-Distrjbutiebedrijf te Leiden. Vrijdag 16 Juni (3e Programma.). (Wijzigingen voorbehouden). 8.0014.05 Langenberg. 14.0515.20 North. Reg. 15.20—17.20 Daventry. 17.20—19.20 Brussel (VI.). 19.20—afloop Luxemburg. een voorwerp terecht, hetwelk rechtop in liet. water stond. Toen hij het ophaalde bleek heteen compleet radio-toestel to zijn. Do zwemmer nam zijn vondst mee naar huis en constateerde bij ccn proef neming dat het. toestel nog goed werkte. De man heeft van zijn bevinding aaneifle bij de politie gedaan, welke onderzoekt op welke wijze het toestel in het Zwcth kanaal is terecht gekomen. veronderstelling, dat het de kolonel was met den buit. Stel je mijn verbazing voor, toen ik bij hot maanlicht juffrouw Baxter herkende. Ze had een groot voorwerp on der haar mantel verborgen, dat kon ik duidelijk zien, want ze droeg oen lan taarn in de hand. Een windvlaag deed den mantel openwaaien en ik kreeg ccn glimp van den beker te zien. Mijn eerste gedach te was, dat ze met haar vader saxnen-i spande en ik begreep niet, waarom zo dc, kerk binnenging. Ze had 'n sleutel bij zioh." „Ja" knikte Fanshaw, „ze had hem van den spijker in het. huis genomen." ,Dat begreep ik. Arnold heeft me het hoclc verhaal gedaan. Maar zooals ik zei, ik was hoogolijk verbaasd en toen juffrouw, Baxter dc kerk inging, deed ik mijn schoe nen uit cn verborg me in een bank. Ik zag zag haar den beker op het altaar zetten. Toen ging zo weg en sloot de deur." „Waarom vertoonde je je niet vroeg de jonker. „Omdat ik uit haar hamlelwijze begon tc begrijpen, dat ze dezelfde vermoedens ten opzichte van haar vader koesterde als ik. Ze was dus niet met hem in het com plot, maar wilde den beker juist uit zijn handen houden, daar hij er nooit aan zon denken hem in de kerk te zoeken. Ik hield nie muisstil en wachtte en inmiddc1-. flitste het me door den geest, dat. ik n tv niet met Baxter behoefde te deelen, maar beter den buit voor mij alleen kon houden Het was de ingeving van een oogenblik. Toen ik geen geluid meer hoord«. nam ik den beker van het altaar en trachtte wee te komen. Daar het pikdonker was en ik maar een paar lucifers bij me had. was dat moeilijk Ten slotte vond ik een deurtje in. het koor. (Wordt vervolgd). Tenslotte tegen een huis gebotst. Woensdagmiddag omstreeks drie uur reed een auto met groote snelheid over de Heerlerbaan te Heerlen. Na eerst een auto, die hem tegemoet kwam rijden in de flank te hebben aangereden, reed do bestuurder een anderen stilstaanden wa gen zoodanig aan, dat deze dwars over den weg kwam testaan en ernstig be schadigd werd. Een agent, van polite, die zioh ter plaatse bevond, wilde den woeste ling aanhouden, doch deze gaf vol gas en reed er van door. De agent had echter kans gezien op de treeplank van den auto te springen en deed toen alle mogelijke moeite den wagen tot stilstand te bren gen. Zelfs trok hij hierbij den bestuurder de mouw van diens jas aan flarden. De po gingen van den moedigen politiedinaar bleven echter zonder resultaat. Inmiddels was de politiepost Heerler baan gewaarschuwd en toen de auto dezen post naderde stonden daar twee agenten klaar om den wagen tegen te houden. Ze moesten echter vlug op zijde springen daar de bestuurder geen vaart minderde. De agenten lieten zich echter geenszins ont moedigen en begonnen de achtervolging met een hun ter beschikking gestelden auto. Nabij het gemeentehuis te Eygelshóven lukte het ten slotte den' wagen tot stop pen te dwingen, nadat- de bestuurder met zijn auto eerst tegen het huis van den burgemeester was opgereden, waardoor do wagen zwaar beschadigd wei-d en de bc- stuuder zei gewond werd. De woesteling bleek een oude bekende van de politie to zijn en wel een zekere K. D. uit Sitfcard. De man is in ar est gesteld ter zake po ging tot doodslag en wegens het veroorza- ken van verschillende aanrijdingen. Hij zal Zaterdag ter besc-hikking gesteld wor den van den officier van justitie te Maas tricht. G0EDGEL00VIGE SLACHTOFFERS. De oplichting door den assuradeur. In verband met de aanhouding van den Groningschen assuradeur K. B„ waarom trent wij reeds een en ander mededeelden, verneemt de „Msbd." nader, dat gebleken is, dat B. reeds eenige jaren geleden met bedrieglijke handelingen moet zijn begon nen. Een Leeuwarder koopman, met wien hij in zakenrelatie stond, maakte hij wijs, dat hij vertegenwoordiger was voor een Rot- terdamschc firma, die levensmiddelen ver zond naar Duitsche havenplaatsen. Voor de verzending van eenige wagons was echter geld noodig en omdat de assura deur dit niet had, vroeg hij 1000 te leen. De Leeuwarder ging hierop in en toen B. later nogmaals kwam met prachtige voorstellen over te maken winst enz. wist hij een bedrag van 1800 van den koop- DE INBRAAK TE DRUTEN. Gedeelte van het gestolene teruggevonden In verband met de inbraak in de R.-K. kerk en pastorie te Druteii verneemt het „Hbld" nog de volgende bijzonderheden: De inbi-aak is, naar' uit het voorloopig onderzoek is gebleken, waarschijnlijk ge pleegd door vier personen, waarvan men vermoedt, dat zij zich reeds aan verschei dene inbraken in kei'ken en pastories heb ben schuldig gemaakt. De methode, vol gens welke de inbraak gepleegd is, komt overeen met vele andere in Zuid-Gelder land en N.-Brabant in de laatste maan den gepleegde inbraken, die tot nu toe nog niet tot klaarheid zijn gebracht. Van deze vier personen hebben waar schijnlijk twee op uitkijk gestaan, terwij- de twee anderen gelijktijdig in de kerk en de pastorie hebben ingebroken. In dc pastorie is men binnengedrongen door het boren van gaten in de deuren van een serre, waarna men de spanjoletsluiting kon openen. In de kerk zijn drie offerblokken ge- lieht. Hoeveel daaruit ontvreemd is kon niet. worden vastgesteld, doch groot kan het bedrag niet zijn, daar de blokken eenige weken geleden geledigd waren. Te vergeefs heeft men voorts getracht de kluis in de kerk te forceeren, waarin zich de kostbare misgewaden en verschillende gouden voorwerpen, die bij de godsdiensti ge plechtigheden gebruikt worden, bevon den. In de pastorie zijn in de benedenver- -trekkeft een bureau en verschillende kas ten opengebroken en daaruit- iV-eeiv-aant-a-1- - zilveren voorwerpen weggenomen. Daarna is een brandkast aan de achterzijde open gescheurd en het daarin aanwezige geld, ten bedrage van ongeveer 1000, wegge nomen. Voorts werd een effect ter waarde van 1000 ontvreemd. De deken, die inmidedls door het ge stommel ontwaakt was, heeft met een stoel op den vloer gestampt. Op dit alarm hebben de inbrekers waarschijnlijk over haast de vlucht genomen. Bij hun vlucht hebben zij het zilverwei'k niet kunnen me denamen. Dit is later op vci'schillende paatsen teruggevonden. Ook een effect is gisteren in den tuin aangetroffen. Bij het onderzoek door de politic en dc justitie uit Tiel zijn voetafdrukken ge vonden, terwijl men aanwijzingen ver kreeg dat de daders in den ioop van den nacht per auto naar Druten waren geko men. Het onderzoek wordt thans in dc richting Nijmegen en Oss voortgezet. Bij het onderzoek is vooxts nog geble ken, dat cfe. inbrAers hebben getracht

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 9