DONDERDAG 15 JUNI 1933 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 6 BUITENLAND PACT VAN VIER. SPOEDIGE ONDERTEEKENING VERWACHT. Het eerste resultaat ontwapenings bespreking? Naar United Press verneemt, is Mussolini voornemens voor te stellen, het te Rome geparafeerde viermotgendhedenpaet te Lon den nog tijdens het beginstadium der eco nomische wereldconferentie te onderteeke- xaen. Onmiddellijk daarop zouden Engeland, Frankrijk, Duitschland en Italië dan trach ten, overeenstemming te bereiken over e6n beperking der bewapeningen door de vier groote mogendheden, ten einde aldus een tastbaar bewijs te leveren van de groote waarde van het nieuwe pact. Hoewel de Italiaansehe regeering gaarne had gezien, dat het plan tot onderteekening geheim bleef, heeft een lid der Italiaansehe delegatie to Londen de delegaties van de andere drie mogendheden gepolst, die, naar verluidt, gunstig tegenover het plan staan. Men gelooft, dat ook Washington, dat be schouwd wordt als instigator van de in de vorige week zonder succes te Parijs ge houden besprekingen over de ontwapeninga- kwestie, het voorstel zal toejuichen dat de vier Europeescho mogendheden onmiddel lijk een overeenkomst sluiten, om een eind te maken aan de ontwapeningsimpasse. Gedurende do Lagerhuis-debatten over do buitenlandsche politiek keerde onder staats-secretaris Eden zich tegen de opvat ting als zou hot pact van vier geen betee- kenis hebben. Hij zeide, dat de overeen komst rijkelijk de gedane moeite beloon de, want zij brengt in de eerste plaats een betere verhouding tusschen Frankrijk en Italië tot stand; geen regeering is daarover meer voldaan dan do Britsche. Ook Eden uitte de verwachting, dat het pact spoedig geteekend zal worden. Eden gaf toe, dat de ontwapeningsconfe rentie slechts langzaam vorderingen maakt. Het gaat hierbij vooral om de kwesties der veiligheid en rechtsgelijkheid; daarmede vergeleken zijn alle moeilijkheden gering. Het is naar Eden's meening thans onmoge lijk te zegigen of de ontwapeningsconferen tie succesvol za.l eindigen of niet, doch de mogelijkheid van succes is nog altijd aan wezig. DUITSCHLAND EEN NIEUW SCHANDAAL TE MüNCHEN. Bekend Katholiek door nazis overvallen. Naar de correspondent van de „Daily Telegraph" uit Miincheu meldt, zijn een aantal mannen, van wie vier de nazi-uni form droegen, gisterenmorgen met geweld binnengedrongen in de woning van dr. Schloegl, een bekend lid van. de Beieréclie volkspartij. De indringens hadden het dienstmeisje van dr. SchlQegl met revolvers cn messen bedreigd en haar geslagen totdat zij zeide, waar dr. Schloegl zich bevond. Dr. Schloegl werd eenigen tijd daarna overvallen in de woning van zijn schoon moeder in Titling, waar hij op bezoek was. Zijn vrouw, zijn zoontje en andere familie leden werden met geweld in den tuin ge sleurd. Daarna ranselden de aanvallers dr. Schloegl zelf af men gummistokken totdat hij bewusteloos op den grond neerviel. De correspondent van de „Daily Tel." zag dr. Schloegl eenige oogenblikkên later, toen hij naar het ziekenhuis te München ge bracht. werd. Zijn hoofd was in doeken ge wikkeld. Hij kon nauwelijks zien, daar zijn oogen waren opgezwollen. OOSTENRIJK OOSTENRIJKS VERWEER TEGEN HITLER. DE STRIJD GAAT HARD TEGEN HARD. Arrestaties en demonstraties. Naar de Woensche bladen weten mede te deelen, zijn gistermorgen meer dan duizend functionaressen der Hitler-be- weging in Oostenrijk gearresteerd. In Wcenen heorschte gisteren groote opwinding over de nieuwe moeilijkheden, welke thans met Berlijn ontstaan zijn. In het „Konzerthaus" werd een groote vergadering gehouden, waarop het woord werd gevoerd door minister dr. Fey en prins Starhemberg, die beiden in zeer krachtige bewoordingen tegen het Hitler- regiem en het drijven der nazi's in Oos tenrijk opkwamen. Prins Starhemberg kreeg een minuten lange ovatie van de enthousiaste menigte. Ook later in de stad was het „Heil Sta rhemberg" niet van de lucht. De politie ontwikkelde een groote activi teit. Meer dan 7000 man waren onder de wa penen. Overal stonden „Uebertallkomman- dos" en vele punten in de binnenstad, als mede de openbar© gebouwen, werden streng bewaakt. In den loop van den middag geraakte Weenen in groote opschudding, toen be richt binnenkwam, dat de Oostenrijksche persattaché in Berlijn, dr. Wasserback ge arresteerd was. Men rukte op de boulevards de kran- tenvorkoopers de kranten uit de hand en overal hoorden men do mensohen zich in (heftige bewoordingen uiten tegen het nazi-systeem. Verzekerd werd, dat Oostenrijk deze schending van do exterritorialiteit bij den volkenbond zou aanhangig maken. Als gevolg van een en ander ontwikke len de nazis in Weenen een steeds groo- tere activiteit. Er hebben weer eenige vechtpartijen plaats gehad, waarbij ver schillende personen zijn gewond. Op verschillende plaatsen in de stad is door nazis geschilderd: „Ein Volk, ein Reich", met er onder de Hakenkruisem blemen. Economische oorlog. In het door dc Heimwehren uitgegeven „Wiener Mittagblatt" wordt een mede- deoling gepubliceerd van den bondsminis- ter Schumy, volgens welke de compensa tiekas, waartoe do regeering principieel heeft besloten, nog niet in werking is ge treden. Men zal zich evenwel breedvoerig bezig houden met de kwestie van het wa- renvorkeer tusschen Duitschland en Oos tenrijk. De compensatiekas zou er toe dienen, om te zorgen, dat Oostenrijk slechts zoo veel in Duitschland koopt als Duitschland in Oostenrijk besteedt. Duitsche wraak. Zooals reeds gemeld, is de persattaché van het Oostenrijksche gezantschap te Berlijn, dr. Wasserback, op lat van de Pruisische regeering gearresteerd. Officieel wordt dienaangaande nader uit Berlijn medegedeeld: „De Oostenrijksche regeering heeft zich schuldig gemaakt aan een ernstig volken rechtelijk onrecht door van de op correcte wijze gedane formeele mededeeling over de toevoeging van den heer Habicht aan het Duitsche gezantschap te Weenen geen nota te nemen. Een ernstig onrecht heeft zij begaan door, terwijl de besprekingen over deze kwestie met de Duitsche regeering han gende waren, met geweldmaatregelen te gen den Duitsche persattaché op te tre den. Onder deze omstandigheden heeft de Duitsche regeering zich genoodzaakt ge zien, van het Oostenrijksoh gezantschap te eisohen, dat haar pers-attaché onmiddel lijk het Duitsche rijksgebied verlaat." De arrestatie van dr. Wasserback, die sinds tien jaar als perschef van het Oos tenrijksche gezantschap te Berlijn werk zaam was, heeft naar thans bekend wordt geleid tot een vrijwel algemeen en spontaan protest van het te Berlijn ge accrediteerde corps diplomatique tegen deze schending der diplomatieke immuni teit. Naar aanleiding van dit protest en van dat der Oostenrijksche regeering zag Hitier zich genoodzaakt te zwichten en den Oostenrijksehen persattaché weer op vrije voeten te doen stellen, zonder een tegenprestatie te kunnen verlangen. De Oostenrijksche regeering heeft daar op den attaché in een hoogeren rang naar Londen overgeplaatst. Volgens een mededeeling van den Oos tenrijksehen Bondskanselier aan het Duit sche gezantschap is rijksdagafgevaardigde Habicht gisteren onder bewaking van twee „veiligheidsagenten" in zijn eigen auto van Linz aan de grens naar Passau overgebracht. SPANJE DE KERKVERVOLGING IN SPANJE. Drie decreten ter uitvoering van de congregatiewet. Naar het Madrileensche blad „El De- bate" meldt, publiceerde de Spaansche staatscourant dezer dagen drie decreten van het ministerie van onderwijs betref fende de eerste rechtst-reeksche maatre gelen ter vervanging van de religieuse orden en congregaties in het onderwijs. Volgens het eerste decreet wordt een oentrale commissie ingesteld, welke haar zetel zal hebben te Madrid en tot taak zal hebben, onder de onmiddellijke leiding van het ministerie van openbaar onder wijs, de bepalingen van de congregatiewet welke het middelbaar onderwijs betreffen, uit te voeren. Door het tweede decreet worden in iedere gemeente z.g. gemengde commissies ingesteld, welke in samenwerking met de algemeene directie van het lager onder wijs de desbetreffende bepalingen van de congregatiewet zullen moeten uitvoeren. Dc gemengde commissies in de hoofdste den der verschillende provincies zullen te vens fungeeren als provinciale oommis sies. Dc plaatselijke commissie zullen worden samengesteld uit de „modernste" onder wijzeres en onderwijzer ter plaatse, uit twee door den gemeenteraad aangewezen personen en uit een vertegenwoordiger van de gezinshoofden ter plaatse, aan te wij zen door den directeur-generaal van het lager onderwijs in overleg met den plaat- selijken burgemeester. Het derde decreet regelt de organisatie van stoomcursussen voor de vorming van nieuwe leekenonderwijzers. BUITENL. BERICHTEN. AUTO-ONGELUK IN BELGIE. Secretaris der Ned. legatie gewond. In den nacht van Maandag op Dinsdag is op den weg van Antwerpen naar Brus sel een auto-ongeluk gebeurd, waarbij een Nederlander ernstig werd gewond. De auto van den eerste secretaris bij de Neder landsche legatie, den heer Van den Bogaerd, reed, door het breken van do remmen, tegen een huis op. De heer Van den Bogaerd kreeg vrij ernstige ver wondingen en werd met een anderen auto naar Brussel vervoerd. ANTWERPSCHE COMMUNISTEN. VEROORZAKEN INCIDENTEN. Sterke politiemacht op de been. Verscheiden honderden communisten hebben Dinsdagavond te Antwerpen in cidenten veroorzaakt in verband met een MERKWAARDIGE GENEZING TE BEAURAING. Ondanks het uitblijven van verdere „ver schijningen" te Beauraing in België blijft de belangstelling aanhouden. Met Pinksteren werd de menigte, die van 's morgens tot 's avonds nabij den Boem der Verschijning, en ter plaatse van de Grot, kwam bidden geschat op 20 a 25000 personen. Op de Zondagen in Mei werden tot 140 autobussen geteld. Het is thans do zevende maand dat de vijf kinderen, zonder onderbreking, eiken avond terugkeeren nabij den Meidoorn om er met het volk den rozenkrans te bidden. Ook op weekdagen is er eiken avond een vrome menigte van 4 a 500 personen wel ke met de kinderen meebidden. Verleden Donderdag begaven de kinde ren zich naar Ciney om opnieuw bij Z. Excell. Mgr. Heylen, bisschop van Namen, aan te dringen op toestemming tot het bou wen der kapel welke zij, naar zij bevestigen, op Haar verzoek aan de Verschijning heb ben beloofd. De bisschop heeft aan Gilberte Voisin en Gilberte Degeimbre welke hem het ver zoek mede uit naam hunner kameraadjes opnieuw voorhielden, toegezegd, dat hij op 26 Juni a.s. te Beauraing komt, om het H. Vormsel toe te dienen en dan over dit alles rustig en lang zal spreken. Sedert de genezing van de kléine Pau- lette Dereppe (er wordt bevestigd dat de genezing aanhoudt en alle wonden van de beenderen toegegroeid zijn zonder eenige nieuwe geneeskundige tusschen komst) is, vermoedelijk het treffendste geval, dit van zekeren Come Tilman uit Mettet (bisdom Namen). Sedert December j.1. kon hij zich niet meer bewegen, noch vooruit, nog ach teruit, en was tot elk werk onbekwaam, we- bens verstijving van de wervelkolom. De behandeling geschiedde door dokter F. Go- ny van Mettet, de radiografie werd opge nomen te Charleroi in December j.l. Thans Zondagmorgen j.l. even ziek als in Deoem- ber naar Beauraing gevoerd, niet in staat één enkele beweging te doen, heeft hij na gebed nabij den Meidoorn en grot plots het gebruik van alle ledematen teruggekregen. Het was bij het verlaten van do grot, dat hij er zich plots bewust van werd „door een ineens opkomend weldadig gevoel door ge heel zijn lichaam" verklaart hij. Het spreekt vanzelf, dat wij dit alles onder passend voorbehoud mededeelen. optocht, welke door personeel in over heidsdienst als protest tegen de verhoo ging van de crisis belas ting werd gehouden. Daar de optocht een politiek neutraal ka rakter droeg, waren maatregelen getroffen om den communisten te beletten zich bij den stoet der betoogers te voegen. Een sterke politiemacht was derhalve op de been, hetgeen geenszins overbodig bleek, want al spoedig kwam het tot botsingen en handtastelijkheden, door talrijke groepen communisten uitgelokt.. Verschillende charges, door de polirie met gummistok en sabel uitgevoerd, leid den tot geen resultaat en weldra moest zij van de revolvers geladen met los kruit gebruik maken. De relletjes duurden den ganschen avond voort en voor 10 uur had de politie zek6r een twintigtal aanvallen moeten afweren, waarbij bijna steeds van de vuurwapenen gebruik moest worden gemaakt. Op enkele punten in de stad werden bij de vechtpartijen verschillende ramen stuk geslagen. Bij een perceel werden vrijwel alle ruiten verbrijzeld. Tot laat in den nacht bleven de vechtpartijen aanhouden, zoodat de politie den geheelen nacht moest patrouilleeren. Door 't breken van de bo vengenoemde ruiten waren gisteravond om 11 uur drie gevallen van verwondingen ge rapporteerd. Een inspecteur van politie en een kind waren beiden licht gekwetst, doch een politieagent was er tamelijk ernstig aan toe door een stokslag op het hoofd. De mogelijkheid bestaat echter, dat het aan tal gekwetsten nog grooter is. Er wordt zelfs beweerd, dat van geladen revolvers gebruik gemaakt werd. Juiste en volledi ge rapporten ontbreken echter nog. „Tel." DE STRIJD TEGEN DEN GODSDIENST IN SPANJE. Een beroemd Kruisbeeld vernield. Uit Barcelona wordt gemeld: De haat tegen Christus en Zijn Kerk heeft zich- wederom bekoeld op een Kruis langs den weg. Het beroemde Kruisbeeld van Candesa, een juweeltje van beeldhouw kunst uit de XV eeuw, is onherstelbaar ver woest. Wat hebben de kruisen langs den weg toch misdaan, dat zij het mikpunt zijn geworden van alle godsdiensthaters 'I Eeuwen lang wenschten zij alle voorbijgan gers een voorspoedige reis en altijd en door iedereen werden zij geëerbiedigd. Mooren, Fransche revolutionairen, rooversbenden, storm en bliksemstralen zijn sparend voor bijgegaan. Alleen de moderne godsdienst haat. heeft ze in naam van de godsdienst vrijheid stuk geslagen. Sr. Trios de Bes, lid van de Cortes van Gatalonië, heeft thans aan de Begeering verdocht maatregelen te willen nemen te gen de plaatselijke autoriteiten, die het vandalisme der Christushaters oogluikend toestaan en hierdoor medeplichtig worden aan het verwoesten van de kunstschatten van Catalonië. TURSCH BLAD FULMINEERT TEGEN INVOER VAN AUTO'S. Zij richten te veel schade aan. Een knaahtige campagne tegen het in voeren van automobielen en vrachtauto's wordt op het oogenblik gevoerd door het te Istanboel verschijnende dagblad „Re public". Het blad verklaart dat de rijkdom van Turkije wordt verkwist aan het koopen van buitenlanclsche automobielen. Gedurende do laatste zes jaar is hierdoor meer dan WAT ANDERE BLADEN SCHRIJVEN: DUYS' BKOOHUKE. De siocialistische pers wijdt een eerste kort artikel aan de brochure, waarin zij verklaart het eens te zijn met den schrij ver, dat de S. D. A. P. krachtiger dan tot nu toe stelling meet nemen tegenover het Communisme, maar dat er haar inziens in geen geval door de S. D. A. P. aan kan worden medegewerkt, om de Communisten uit het Parlement te weren. Het artikel begint echter met te con- stateeren, dat rar. Duys overbodig werk heeft gedaan, daar de Partij reeds een oommissie had ingesteld, om rapport uit te brengen over de in de brochure aange voerde kwesties (ever alle? Red. L. Crt.): „Uit de instelling dier oommissie blijkt, hoe onnoodig het voor de partij was, dat deze brochure verscheen. De schrijver noemt in het voorwoord ak zijn bedoeling, de door hem besproken punten „aan de orde te stellen". Dit aan-de-orde-stellen was echter reeds geschied, zooals Duijs bekend was, zoowel in het Partijbestuur, terstond na de verkiezingen, als in den Partij raad, en de behandeling in het Partij congres wordt nu door de instelling der commissie op korten termijn voor bereid." De A vondpo6t merkt op, dat Mr. Duys niets oorspronkelijks in zijn brochure zegt! „De met eenigen ophef aangekon digde brochure van mr. Duys is ver schenen. Wie er veel oorspronkelijkheid in denkt te vinden, komt bedrogen uit-. Het over-groote deel der stellingen en argumenten, welke de heer Duys hier ontwikkelt (men heeft de sa menvatting reeds in ons blad kunnen lezen) is zuiver plagiaat. Het is ont leend, aan wat de bestrijders der so ciaal-democratie in ons vaderland reeds jarenlang van de daken af ver kondigen. Uit hun arsenaal heeft deze sociaal-democraat de ammunitie tegen zijn partij gehaald. Dat de S. D; A. P.: Ie. een loyaler houding dient aan te nemen tegenover het Koningshuis; 2e. slechts met wettigt middelen haar doeleinden mag trachten te bereiken; 3e. helder en duidelijk dient te verkla ren, het wettig gezag steeds te zullen eerbiedigen; 4o. achter de Regeering dient te staan in tijden van gevaar en nooit een mobilisatie zal mogen sa- fco' ->prr- 5e, u enov^r rl° drin realiteit het otandpimt der eenzijdige ontwapening dient prijs te geven, dit alles hebben de andere partijen en heeft de ..burgerlijke" pers al zeer lang verklaard, toegelicht en verde digd. Thans doet de heer Duys ten aanzien van het 5c punt vraagt hij alleen nog maar een onderzoek het ook. Hij wordt de woordvoerder n de vroeger oolc door hem zoo gesmade burgerlijke politici. Het merkwaardige is dus niet, dat het gezegd wordt, want het is alles oud nieuws. Het merkwaardige is alleen, dat een socialist het zegt". Het Huisgezin schrijft o. m.r „De heer Duys verkondigt in zijn brochure verstandige denkbeelden in verband met het koninklijk huis, met de legaliteit, met de trouw aan het gezag, met de eenzijdige ontwapening. Of daarbij het Maxisme een of meer veeren moet laten, is een andere vraag. Maar een feit Ï6, dat niet slechts de Engelsche socialisten, doch ook de so cialisten van het vasteland elders, de een langer, de ander korter, in prac- tijk brengen hetgeen de heer Duys zijn geestverwanten hier voorhoudt. Zeker, we geven toe dat het voor de .S. D. A. P. ten onzent gemakkelij ker zou vallen in de door den heer Duys gewenschte richting te gaan, indien zij niet haar geschiedenis ach ter zich had, indien zij in de latere jaren een verstandiger leiding had ge had, indien zij zich niet, zooals pas weer met De Zeven Provin- 2 y2 millioen Turksche pond in de zakken van buitenlanders gekomen. Bovendien wordt veel geld besteed aan benzine en olie, die eveneens uit het buitenland af komstig zijn. Het invoeren van vrachtauto's en auto bussen brengt schade toe aan de Turksche spoorwegen, die het eigendom zijn van den staat en waarvan het tekort door de be lastingpenningen moet worden gedekt. De invoer van automobielen is echter den Laatsten tijd reeds aanzienlijk beperkt, ten gevolge van een aanzienlijke verhooging der invoerrechten. rifrden kan bij uitzon- dering geen kwaad VEILIG A rijden m echter altijd ,0 goed en dus beier! c i li, had gecompromitteerd door een anti-nationale houding; maar elk jaar wachtens (is jaar in onze da gen zelfs geen te groote tijdsruimte?) zal den terugkeer moeilijker maken." KOOPKRACHT. De Volkskrant herinnert er aan dat de Katholieke Staatspartij in haar program den eisoh van „loonenden arbeid" heeft opgenomen. Op grond van dit pro grampunt verzet dit orgaan zich tegen het streven in de liberale pers om maar al door de loonen te verlagen. De Volks- krant zegt o. m.: „Hoe meer men de loonen drukt en nog eens drukt, hoe meer mensohen men uit hun werk stoot, hoe geringer de koopkracht wordt en hoe zekerder men den landbouw, de industrie, do mensöhen van zaken en de neriey- doenden in den put helpt. Als men er in geslaagd is van Ne derland een armoe-land te maken in dezen zin, dat de groote massa ter nauwernood in haar eerste nooddruft kan voorzien, maar geen cent over houdt om aan redelijke kleeding en aanvulling van huisraad te denken, om nog niet te spreken van een be scheiden ontspanning, dan kan het bedrijfsleven, dat het, nu de afzet in het buitenland voortdurend daalt, voor een groot deel van het binnen land moet hebben, voor meer dan vijftig percent worden stopgezet." GEMENGDE BADEN. In Sint Bavo wordt de vraag behan deld, of het gemengde bad toelaatbaar of verkeerd is: „Het antwoord hangt af van deze andere vraag: in hoeverre wekt het gemengde baden, in zijn geheel geno men, gezien den natuurlijken aard van den mensch. de geslachtsdrift op? Vooreerst moeten wij in het algemeen opmerken, dat het in den aard van de menschennatuur ligt, dat de geslachts drift kan of zal worden opgewekt door een persoon van het andere ge slacht. Dit geldt voor iedereen en daarom is het gezegde: „Dem reinen ist alles rein" groote onzin! Bij een iefler is die natuurdrift aanwezig, ook bij den deugdzame, en kan dus wor den opgewekt. Een woordje wordt medegesproken door den leeftijd, het geslacht, het ge negenheid selement, de ontwikkeling, de opvoeding en ook de gewoonte, ze ker, maar deze allen nemen de na tuurlijke werking van de drift der ge slachten niet weg Het meest zal die geslachtsdrift worden opgewekt door allerlei vrijhe den en vertrouwelijkheden tusschen personen van verschillend geslacht, ofschoon niet alle even erg zullen op wekken. Komt er sprake van liefde of verliefdheid tusschen twee personen, dan is gevaar in hoogste mate aan wezig, en ook het beste respect, dat de twee voor elkaar zullen hebben, voorkomt het gevaar niet; de treurige ondervinding bewijst zulks dagelijks. Een tweede algemeene opmerking is, dat de mensoh zijn oogen moet bewa ken, en niet zonder reden moet of mag vestigen op personen of zaken, waardoor de geslachtsdrift wordt op gewekt Hoe is de toestand? Vrouwen en meisjes, mannen en jongens vertoonen zich daar in bad- costuum, dat in de latere jaren tot het allergeringste is teruggebracht, mogen we wel zeggen. Maar het gaat er niet alleen om, in zulke kleeding (ontkleeding) zich in het water te bevinden, men begeeft zich aldus ook aan het strand, desnoods het zoogenaamde „stille" strand (het is er allesbehalve stil!) en brengt er zoo den dag door. De dui nen zijn vlak bij bovendien, en gele genheid tot apartjes is zeer groot. Wie mij nu nog wijs wil maken, dat hier, in zulke omstandigheden, de deugd van zedigheid zal worden beoefend, en dat er geen ergernis wordt gege ven en genomen, en dat er geen ver keerde dingen gebeuren, moet mij wel voor een onnoozele houden, zooals er geen tweede op de wereld bestaat!" BINNENLAND DE NOOD DER GEMEENTEN. Ruim 100 gemeenten genieten onderstand van het Rijk- De Vereeniging van Nederlandsche ge meenten vergaderde te Utrecht en de voorzitter, Mr. P. Droogleever Fortuyn, burgemeester van Rotterdam, heeft deze vergadering met een markante toespraak geopend. Over den nood der gemeenten hield de heer Droogleever Fortuyn opmerkelijke beschouwingen. Verleden jaar (19321933) waren er 107 gemeenten, die 100 opcenten hieven op de Gemeentefondsbelasting; thans, voor 1933 1934 is dit aantal reeds 257. Op 9 November 1932 waren er 9 gemeen ten, die onderstand van het Rijk ontvingen. En thans? Het aantal is reeds tot boven de 100 gestegen en dagelijks komen nieuwe aanvragen in. Hoe zal het Rijk op den duur kunnen blijven helpen, nu het zelf al dieper in den put raakt? En wat zal er zoo op den duur overblij ven van de gemeentelijke autonomie?

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 6