Dr. COLIJNS PLEIDOOI TE LONDEN .Anno Sancto" 24ste Jaargang DONDERDAG 15 JUNI 1933 No. 7533 S)e £ckïbelve(Sou^<Mvt DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling: Voor Leiden 19 cent per week f2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week f 2.60 per kwartaal Franco per post f2.95 per kwartaal Het Geillustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geillustreerd Zondagsblad 9 cent. Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN TEL INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 II GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES, van ten hoogste 30 woorden, waarfn be trekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop f 0.50. Voor regionale gvereenkomsten DRASTISCHE MAATREGELEN ZIJN PRACHTIG; MAAR WAT IS HET MEEST PRACTISCHE COLIJNS REDE. Gisternamiddag tegen half zes is onze delegatieleider ter Economische Wereld conferentie minister-president dr. H. Co- lijn aan het woord gekomen. De radicale genezing van de ernstige monetaire kwaal, zoo zeide dr. Colijn, zou zijn de onmiddellijke terugkeer tot den gouden standaard, maar hij twijfelde er aan of zulk een genezing onder de huidige omstandigheden mogelijk zou zijn. Er moet gezocht worden naar de beste oplossing, ondersteld, dat men zou trachten de mid delen te vinden om de schommelingen der valuta binnen zekere nauwe grenzen te houden. Na een zekeren tijd, zou eventueel een uiteindelijke stabilisatie kunnen wor den bereikt. Een overijlde stabilisatie zou nieuwe wanorde kunnen brengen, hetgeen zou kunnen leiden tot een volkomen in eenstorting. Dit staat eveneens te vree zen, indien niets zou worden gedaan om de handelsbelemmeringen op te heffen. Iedere stabilisatie van de valuta leidt tot een mis lukking, tenzij zij vergezeld gaat van een vrijer goederenverkeer dan thans bestaat. Dr. Colijn voegde hieraan toe, dat, hoewel Nederland de Fransche meening deelt, dat men een onderzoek behoort in te stellen naar de mogelijkheid van een betere ver deeling van het bestaande aantal arbei ders over de beschikbare werkgelegenheid de werkelijke oplossing der werkloosheid ligt in een vermeerdering van de hoeveel heid te verrichten werk. Dit kan alleen tot stand worden gebracht door een stijging van den omvang van den internationalen handel. Een billijke algemeene ontwikke ling van landbouw, industrie en handel is eveneens 'n eerste vereischte. Spr. bepleitte een afschaffing van de subsidieering van de scheepvaart en achtte de afschaffing af ten minste een aanzienlijke verlaging van de handelsbelemmeringen over de geheele wereld noodzakelijk voor een economisch herstel. Nederland is zich er van bewust, dat een algemeene opheffing of verlaging niet verwacht wordt ten gevolge van de bestaande omstandigheden, weshalve hij het principe van de handelsovereenkomst tusschen Nederland en België, die doelde op algemeene verlaging der tarieven en af schaffing der andere handelsbelemmerin gen, aanbeval. Op duidelijken en langzamen toon heeft onze premier zijn zakelijk gehouden rede in het Engelsch uitgesproken. Hier en daar legde hij op belangrijke passages speciaal den nadruk. Na veertig miniiten gesproken te hebben, eindigde hij om zes uur zijn speech, welke een dankbaar applaus oogst te. Gelukgewenscht door verschillende staatslieden, begaf de heer Colijn zich naar zijn plaats, alwaar ook de Belgische gede legeerde Hymans hem kwam complimen teeren. Bij het uitspreken van de rede was mevrouw Colijn in de conferentie-zaal aan wezig. Bij het verlaten van de conferentie zaal poseerde Z.Exc. nog voor de fotogra fen. LITWINOF'S VOORSTEL. De rede van Litwinof, met grooten ernst aangehoord, was eigenlijk de „note gaie'' van den middag, zooals zij, die hem later op him gemak konden doorlezen, bespeur den. Litwinofs oplossing voor het werkloos heidsvraagstuk van de rest der wereld is de uitvoer van grondstoffen en metalen naar de Sowjetrepublieken. De Sowjet- Unie zal n.l. binnenkort volgens hem or ders kunnen plaatsen voor ongeveer 1.000.000, en in de naaste toekomst voor ongeveer 200 mill. Die zouden dan door middel van leeningen op langen termijn worden betaald. Verder bevatte de rede vele stekelig heden aan het adres van Engeland, voor namelijk over de economische politiek, welke bij nadere bestudeering van het do cument wel zullen worden opgemerkt. DE KWESTIE DER OORLOGS SCHULDEN. Engeland betaalt op afbetaling. In het Engelsche lagerhuis heeft Nevil le Chamberlain het met spanning verwach te antwoord van Amerika gisteravond be kend gemaakt. De minister zeide: De Britsche regee ring betreurt teu zeerste, dat de Vereenig- de Staten haar verzoek niet hebben inge willigd, om den 15-Juni-termijn te verda gen, in afwachting van de resultaten eener conferentie over al de oorlogsschulden. De Britsche regeering heeft daarop de betaling voorgesteld van 10 millioen dol lars van den Juni-termijn. Roosevelt heeft dit voorstel in een geest van samenwerking aanvaard, zich echter zijn rechten en vrijheid voorbehouden en die van Engeland erkend, bij de verdere onderhandelingen over deze aangelegen heid. Neville Chamberlain voegde hier aan toe, dat de betaling zal plaats vinden in zilver van 50 ets per ons fijn. Wij hebben dit zilver, aldus Chamberlain van de Indische regeering ontvangen. Tenslotte bracht Chamberlain rapport uit over den loop der voorafgaande onder handelingen betreffende den op 15 Decem ber j.l. vervallenden schuldentermijn en die, welke later volgden. Naar Reuter uit Washington seint heeft 'Rtoosevelt een gelijkluidende verklaring omtrent de partieele betaling van den Juni-termijn door Engeland afgelegd. Naar uit Londen gemeld wordt, zullen, behalve Engeland, ook Italië en Tsjecho- Slowakije een gedeeltelijke betaling der oorlogsschulden verrichten; ook deze lan den zullen de betaling in zilver voldoen. De Belgische regeering heeft in Was hington medegedeeld, dat zij niet in staat is de op 15 Juni vervallende oorlogs- schuld-annuiteit te voldoen. De Katholieke Charitas in de practijk „DIT IS DE DIENENDE LIEFDE"! „Zooveel schoons heb ik op één dag nooit bij elkaar gezien" Bij gelegenheid van het nationale A.V. O.-congres hebben de deelnemers een ex cursie gemaakt naar een aantal der be kendste „liefdegestichten" in Brabant. Een aantal bekende sociaal-democraten, ook ran boven den Moerdijk, bevond zich bij dit gezelschap. En de socialistische pers geeft dan een verslag van deze excursie, dat wij kier laten volgen: „Zij hebben daar vele goede dingen ge zien, waarvan zij nooit hadden gedroomd. Er wordt in deze gestichten meer goed werk gedaan dan een buitenstaander doorgaans vermoedt. Allereerst stopten de autocars in Udea- hout, waar wij in Huize Sint Vincentius verwelkomd werden door een zuster, die uiteenzette, dat hier niet idiote, maar slechts achterlijke kinderen worden opge voed. „Wij willen ze de waarden van het leven teruggeven, opdat ze niet al te ver ten achter komen bij de volwaardigen. Hier hangt dan ook geen trieste atmosfeer, hier heerscht blij leven!" Een rondgang overtuigde ons wel zeer van de waarheid dezer laatste woorden. Niets, dat men gewend is in een gesticht aan te treffen, vindt men hier. De akelige lange banken langs oneindige tafels ont breken; er staan tal van vroolijk gekleurde kleine taf eitjes, en ieder van de 220 ver pleegde meisjes heeft een eigen leunstoel- tje. Zoo zijn er ook prachtige frissche Blaap- en waschzalen, ruime keukens de meisjes doen alles zelf kortom: het heeft meer weg van een kinderpension dan van een kindergesticht! Merkwaardig onderwijs. De wijze van onderwijs is zeer merk waardig en geheel afgesteld op den vi- sueelen factor. In de laagste klassen krij gen de peuters afbeeldingen te zien, waar onder de beteekenis geschreven is. Zij zien dus b.v. een weegschaal, en leeren de letters apart te onderscheiden. Zoo komen zij op de voorbereidende scbooLafdeeling al aan een woordenschat van eenige hon derden. In de eerste klasse maken zij de letters dan „los". Met getallen gaat het evenzoo. Langzamerhand komen de kinderen zoo doende op hetzelfde intellectueele peil als normale kinderen van him leeftijd. Wij heb ben het in een der klassen gezien, hoe zij een miniatuur-mijn hebben samengesteld, waarlijk keurig. En men staat verwonderd van de toewijding en het geduld, dat de zus ters voor hun pupillen in massa natuur lijk katholiek, maar wij spraken er ook een Joodsch meisje! aan den dag leggen. Terecht kon de heer Detiger uit Amster dam, de leider der excursie, zeggen: „Dit is de dienende liefde van den eenen mensch tot den anderen. Dergelijke model-inrichtin gen toonen, dat ons land op het gebied van de onvolwaardigenzorg de andere landen Bij de Doofstommen. Vervolgens werd het Doofstommeninsti- tuut te Sint Michielsgestel bezocht. Ook hier frappeert de liefdevolle zorg, die voor de 450 verpleegden wordt getoond. Boven dien zijn er negentig oud-verpleegden in dienst, zoodat er ook aan na-zorg veel ge daan wordt. Er is een kleermakerij, een hosticbakkerij, een handzetterij en drukke rij, terwijl er ook naaicursussen gegeven worden. Dat hier ook het geheele onderwijs vi sueel is, behoeft geen uitleg. De kinderen zitten in een halven kring rond de zuster, zoodat zij haar en eikaars mondbewegin gen goed kunnen zien. Ze leeren aanvan kelijk geen woorden, doch heele zinnen zeggen. Later zoeken ze daar de woorden, en dan de letters uit. Het resultaat is ver bluffend; doofstomme kinderen van zes, ze ven jaar beginnen reecLs een gesprek te voe ren. En het aardige is, dat zij de hand voor den mond houden, omdat ze bang zijn, dat de andoren van hen afkijken. En toen de voorzitter van de Kamer van Koophandel vroeg: „Spreken ze nu niet meer met de handen?" en daarbij vragend een handgebaar maakte, glimlachte de zus ter: „Ze doen 't niet meer dan u zelf, intuïtief. Maar met het handen- w rieme 1 - systeem hebben wij voorgoed gebroken". Vooi-waar een prachtig resultaat! In het blindeninstituut. Na een korten rondgang door „La Salie" te Boxtel, waar de fraters een overvloedig diner opdienden, werd tegen halftien in den avond Grave bereikt, waar het blinden instituut gevestigd is. Wat wij daar heb ben aanschouwd, grenst aan het ongeloof lijke. Wij werden verwelkomd door een orkest vau ongeveer twintig man, en niemand dien het niet vooruit was medegedeeld zou kun nen vermoeden, dat daar blinden speelden menschen die dus niet slechts alles uit het hoofd moeten spelen, maar die noch bij het instudeeren noch bij het musiceeren den steun genieten van een dirigent. Toch verstoorde geen enkele wanklank het ge heel, en het gebodene stak zonder twijfel uit boven wat tal van „normale" orkesten gewoon zijn te bieden. Over het overige onderwijs lichtte de leider daarvan, frater Joseph, ons in. „Wij kunnen veel bereiken", zoo zeide hij, „door e>en enorm geduld. Als de blinde eenmaal aan het leeren gaat, is hij niet meer te houden, want dan wil hij aanhoudend too- neri wat hij met zijn doode oogen wel kan. En waarom dan hun geweldige weetlust niet bevredigd? Zoo leeren ze hier niet al leen de moderne talen, maar ook Latijn en Esperanto. Vooral van Esperanto houden ze veel, en tal van onze verpleegden zijn daardoor in staat te correspondeeren mot blinden in Polen enz. Ook lezen doen ze veel, en onze bibliotheek bevat thans reeds zestienduizend deelen in BnaiMe-schrift". Met medewerking van eenige jonge ver pleegden gaf frater Joseph ten slotte een rekendemonstiatie. Hij gebruikte daarbij een vernuftig, door hem zelf uitgedacht systeem, waarbij alle cijfers worden voor gesteld door inkepingen op metalen staaf jes. De blinde knapen maken hiermede b.v. groote deelsommen, in minder tijd dan zien de kinderen met papier en potlood. Het is dan ook wel een groote voldoening voor de heeren te Grave, dat zij uit de Ver- eenigde Staten thans bericht hebben ont vangen, dat hun systeem daar overgenomen zal worden. Dat is een grootere loftuiting dan vele woorden". Aldus het objectief waardeerend verslag in de socialistische pers, dat aldus be sluit: „Toen wij omstreeks middernacht in Den Bosch den wagen verlieten, zeide onze par tijgenoot I. G. Keesing, de voorzitter van den Raad van Arbeid te Utrecht, ons: „Zóó veel schoons heb ik op één dag nog nooit bij elkaar gezien. Ook wij, socialisten, moeten toch bekennen, dat de katholieken in het Zuiden op dit punt prachtig werk WAT DOEN WE ZONDAG IN HET AMSTERDAMSCHE STADION? Een schitterend denkbeeld is het van de Vereeniging „Katholiek Amsterdam", om het jubeljaar van het negentiende eeuwfeest van de Verlossing te vieren in het Stadion. Dat grootsche bouwwerk biedt gelegenheid tot ontplooiing van een luister, die anders alleen op den publieken weg zou mogelijk zijn. Immers de herden king van de Verlossing moet een godsdien stige plechtigheid zijn, die op de straat in one vrije Nederland niet toegelaten wordt De dag is heel juist gekozen: tusschen het feest van het H. Sacrament en dat van het H. Hart in. Op den eenen dag vieren wij onze dankbaarheid uit voor de levende herinnering aan het Lijden des Heeren, waardoor wij verlost zijn, op den anderen het levende Symbool van de lief de van den Godmensch. En daartusschen in gaan we nu aan het H. Sacrament een hulde bereiden, zooals Nederland die nog nooit gezien heeft. Want het wordt heel wat anders dan de proces sie bij het Eucharistisch Congres. Die is in dezelfde orde van zaken niet te overtref fen, en niet te evenaren. De opzet is nu heel anders. Ten tooneele zal men voeren den op bouw van het christelijk leven in ons va^- derland. Want Christus heeft ons ver lost, maar om aan die verlossing deelach tig te worden hebben we volgens de schikking Gods de medewerking van men schen noodig. Hoe is het leven der genade tot ons gekomen, hoe is het gewassen in ons land, welke vruchten heeft het voort gebracht? Al wat het voorgeslacht gedaan heeft, beteekent opbouw van ons gods dienstig leven. Wij vereeren Jesus in het H. Sacrament, wij offeren Jesus op het al taar, maar het altaar is ge-bouwd in moei zaam werk van eeuwen door het eene ge- slaoht na het andere, door geloofsverkon digers en monniken, door priesters en bur gers, door krijgslieden en geleerden. Wat in den loop van de tijden in werkelijkheid gebeurd is, dat wordt in het Stadion voor gesteld in tafereelen vol kunstzin en boeiing voor het oog. Het is geen oomedie, het is niet louter spel, maar het is een korte voorstelling van de werklijkheid in han delingen, die symbolisch zijn, maar symbo lisch dan ook volop waar. Wanneer Willi- brord en Bonifatius, Servatius en Rad boud hun steenen aandragen voor den bouw van het moderne altaar, wanneer de middeleeuwsche burgers en krijgslieden het materiaal aandragen voor de aanbid ding van den Christus op dit eeuwfeest, dan is dat niet maar een voorstelling. Neen ze hebben dat inderdaad gedaan door den grondslag voor ons geloof en voor onze devotie te leggen. Wanneer de laat-middeleeuwsche pro cessie voorafgaat aan de processie van onzen tijd, dan betuigen we onze verwant schap met die menschen van voorheen, die ons geleerd hebben, dat geen luister te groot is, om den verborgen God te aan bidden. In al die tafereelen brengen we ons te binnen, dat we leven hetzelfde geloofsle ven als onze voorvaderen, we worden on6 bewust van onzen adeldom, dien we erf den van het voorgeslacht, de katholieke traditie, die immers in allerlei vormen en met allerlei middelen ons brengt de god delijke overlevering. Wio niet al te critisch, doch in devote stemming de plechtigheid gaat bijwonen, zal zich verheugen over de eer, die daar gebracht wordt aan den Verlosser, dien we immers noemen den „Koning der eeu wen", en voor wien we de eeuwen opste len als een eerewacht, terwijl het geslacht van heden Hem omringt in hetzelfde ge loof en in dezelfde aanbidding, aangewak- geleverd hebben. En wij moeten heel ern stig nagaan, of wij niet iets zeer belang rijks verzuimen, doordat onze beweging zich met dit zegenrijke werk niet bezig houdt". Wij willen ons niet laten verleiden, om veel commentaar hierbij te geven. Slechts een enkele opmerking mogen wij ons veroorloven. Dat de lezers van bovenstaand sympa thiek relaas, als zij in hunzelfde lijfblad weer 'ns veel kwaad over het Zuiden lezen ófals zij lezen over de kapitalen van de kloosters, zich dan herinneren het „prachtig werk" van dienende liefde, dat de katholieken en de kloosters in het Zui den (maar óók in het Noordenhebben geleverd Dit nummer bestaat uit DRIE bladen. VOORNAAMSTE NIEUWS. BUITENLAND. Onze delegatie-leider te Londen heeft in een redevoering een warm pleidooi ge houden voor regionale verdragen, zooals Nederland gesloten heeft met België. (1ste biLad). Spoedige onderteekening te verwachten van het Pact van Vier. (2de blad). Nieuwe Nazi-overval te München (3de blad). Het gaat hard tegen hard in Oostenrijk tegen de Nazi's. Een Duitsche wraakne ming. (2de blad). BINNENLAND. De minister van justitie heeft een circu laire uitgevaardigd betreffende openbare verkoopingen van roerend goed, waarin aan deurwaarders wordt bevolen hun me dewerking te onthouden aan eenige ver- kooping, welke zou plaats vinden met toe passing van verkeerde practijken. (2de blad). Bezuinigingen door B. en W. te Haarlem voorgesteld. (2de blad). kerd door de herinnering aan vroeger tij den, die toch ook is een vorm van de ge meenschap der heiligen. En in die aanbidding en in die verheu genis om de glorie, die aan Ohrietus ge bracht wordt moet ongetwijfeld de ge dachte van hot Katholieke Volk uitgaan naar degenen, die ofwel door dwalingen misleid of door scheuring van ons verwij derd zijn, en het gebed zal gaan naar den goeden Herder, dat Hij om de vermeer dering .van de eer van God die dwalende schapen naar den eenen schaapstal voe- re; cn we zullen Zijn Licht afbidden over de heidenen en over de Joden, opdat het worde: een schaapstal en een Herder. Niet een pure betooging, nog minder puur een aangename middag moet het zijn, maar een groote smeeking tot den jubi leerenden Christus, het Licht, den Weg, de Waarheid en het Leven. W. NOLET, Pastoor, Amsterdam LETTEREN EN KUNST Het Schild. Apologetisch Maand schrift. Uitg. der A. V. Petrus Ca- Aan het einde van een jaargang komt de onvermijdelijke inhoudsopgave. Het Schild is met z'n Juni-aflevering aan het eind van de 14c jaargang en aan deze af levering is dan ook een inhoudsopgave toe gevoegd, welke in haar omvangrijkheid wel een duidelijk boeld geeft van de talrijke en veelzijdige artikelen, waaraan de afgeloo- pen jaargang rijk is geweest. Wat al onderwerpen zijn er besproken, hoeveel kwesties opgelost, hoeveel misvat-^ tingen rechtgezet en moeilijkheden tot klaarheid gebracht. Het samenstellen van zoo'n index, over zichtelijk en gemakkelijk in het naslaan, is op zichzelf reeds een respectabel stuk werk, maar bij het doorbladeren treft toch het meest de gedachte aan het kolossale werk, dat hier in een jaar tijds is tot stand ge bracht en dat tot een zegen is geweest voor ontelbaar velen. Maar wij zouden het niet over de jaar gang hebben, doch over de jongste alle- vering. Deze vangt aan met een handig over zichtje van de gemengde huwelijken, welke al of niet geldig zijn gesloten. Dr. Bender heeft, zooals bekend, eenigen tijd geleden geschreven over de geldigheid der gemeng de huwelijken en daarbij een uiteenzetting gegeven van de bestaande kerkelijke en burgerlijke wetgeving. Nu is de kerkelijke wetgeving op dit punt sinds 1903 veran derd en een eenvoudig rekensommetje leert, dat er dus than6 nog verscheidene huwe lijken bestaan, welke gesloten werden on der het vroegere kerkelijke recht. Hoe staat het met de geldigheid van deze huwelij-

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 1