WOENSDAG 14 JUNI 1933 No. 7532 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN DE ECONOMISCHE WERELDCONFERENTIE „ANNO SANCTO" 24ste Jaargang DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij Tooraitbetaling: Voor Leiden 19 oent per week 12.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week m f 2.60 per kwartaal franco per post 12.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 oent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 oent, met Geillustreerd Zondagsblad 9 cent. TEL INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 II GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES, van ten hoogste 30 woorden, waarin be trekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur «o verhuur, koop en verkoop f 0.50. Dit nummer bestaat uit VIER bladen. De taak van de vrouw in het gezin. Het liberale dagblad de „Avondpost" strijdt een goeden strijd tegen wat het blad noemt „het toegespitste moderne femi nisme". Het blad wijst bij voortduring op de on- tociale, de on-natuurlijke overdrijvingen van de z.g. vrouwen-emancipatie, welke de absolute gelijkstelling tusschen man en vrouw eischt. Deze week publiceerde genoemd blad weer een verbijsterende dwaasheid van het uit-het-lood geslagen drijven van een mo derne feminisme, 't Was op een vergadering in Pulchri te 's-Gravenhage Daar, zoo ver telt de „Avondpost", wae een mevrouw Coelingh, die in allen ernst betoogde, dat man en vrouw elk een hal ven dag in het gezin moeten werken en elk een halven dag daarbuiten, in beroepsarbeid. Diezelfde spreekster verkondigde ook nog als haar meening, dat de middag-maaltijden altijd buitenshuis, in eethuizen, dienden te wor den gebruikt, en niet meer thuis". En zij had bij het verkondigen van dergelijke mallotigheden applaus 1 Natuurlijk, wij willen niet de vrouw van den beroepsarbeid uitsluiten. Wij ont kennen geenszins voor de vrouw het recht, en in bepaalde gevallen óók zelfs den plicht, om een beroep uit t© oefenen, dat niet specifiek vrouwelijk is, doch even zeer door den man kan worden uitge oefend. Maar het feminisme of de vrouwen-eman cipatie wordt beslist on-christelijk, als niet voorop blijft staan de meest-natuurlijke, de schoonste en ideale taak van de vrouw, de taak thuis, in het gezin. Het orgaan van de Vereeniging van Huis vrouwen te Soerabaja publiceerde onlangs het volgende vers van een vrouw, dat wij, in verband met wat wij vandaag willen betoogen, hier gaarne overdrukken: Dit is de moeilijkste taak van ons, vrouwen: Blijde te zijn! Al onze dagen, in rustig vertrouwen, Blijde te zijn. Of we de dingen soms anders ons wenschen, Of we teleurgesteld zijn in de menschen, Aan onze kinderen blijdschap te geven, Dat is de taak van de moeders in 't leven. Iedere moeder, dit dat heeft getracht, Die heeft iets goeds in de wereid volbracht! Was moeder mooi? Kon ze zwemmen? Chauffeeren? Was zij geleerd? Heeft moeder altijd het huis en de kleeren Keurig beheerd? Dat zullen Later de kind'ren niet weten, Maar, wat ze nooit in hun leven vergeten Is, dat him moeder zoo vriendelijk lachte Als zij hen thuis bij de theetafel wachtte. Ieder, die dè,t aan haar kinderen geeft, Heeft niet voor niets in de wereld geleefd I Licht zal het leven in latere jaren Moeite en strijd, Droefheid en rouw onzen kind'ren niet sparen, Maar, wat altijd In hun herinnering zal blijven leven, Dat is de blijdschap, die wij hun nu geven. Blijde te zijn, ook al nijpen de zorgen, Blijde te zijn, ook al daagt er geen morgen Iedere moeder, die dat heeft verstaan, Die heeft iets groots in de wereld gedaan! Hat gedicht is zuiver en nobel gevoeld. In onze dagen vóóral heeft de vrouw thuis, in het gezin, een zeer moeielijke maar ook zeer schoone, zeer groote taak te vervullen. In onzen tijd, als de zorgen rondom het huis angstwekkend aanstormen, dan kan zij nóg de zon doen schijnen in de rustige sfeer van de huiskamer.... Als wij zouden zeggen, dat de vrouw zich daarvoor moet „venmannen", dan zou den wij het verkeerd zeggen. Integendeel, zij moet juist vrouw blijven, opdat zij méér kan geven aan opofferende liefde en zichzelf vergetenden offerzin, dan irn het algemeen de man kan schenken.... Nogmaals, wij willen de vrouw niet ban nen van al die plaatsen en uit hl die werk zaamheden in het maatschappelijke, hot openbare leven, waarin ook even goed de man kan optreden. Maar wij wenschen haar zegenrijken en onontbeerlijken ar beid vooral en allereerst thuis, in het ge zin. Wij herinneren ons uit een rede door deken dr. v. Noort, op een Katholiekendag in Alkmaar gehouden, nog levendig deze markante passage: „Als O. L. Heer ons geleerde vrouwen geeft, zijn wij er dankbaar voor, maar.... wij hebben ze niet noodig". N o o d i g hebben wij. echter wel en wij herhalen: vooral in dezen tijd echt- goede vrouwen in. het huiselijk leven, in het gezin! De brochure Duys. Wij hebben in ons nummer van eergiste ren de strekking vermeld van. de reeds veel om-schreven brochure van mr. Duys. Inmid dels is de brochure verschenen en haar in houd zie elders in dit nummer klopt werkelijk volkomen met wat er al vóór het verschijnen uit was medegedeeld. Duys wil over de nationale gezindheid van de S.D.A.P. geen twijfel Laten bestaan. Hij wil dat vast komt te staan, dat Com munisme en S.D.A.P. principieel, wezenlijk middelen (zooals nog onlangs de „Vooruit" verschillen in doelstelling niet slechts in beweerde in een polemiekje met ons blad!) Met belangstelling wachten we af, hoo de voorstellen van mr. Duys door zijn/partij zullen worden ontvangen. Redevoeringen, die weinig nieuws brengen. OVEREENSTEMMING TUSSCHEN ENGELAND EN AMERIKA INZAKE DE OORLOGSSCHULDEN? DE EERSTE WERKZITTING. Gistermorgen gaf de groote conferentie zaal te Londen een geheel anderen aanblik dan Maandagmiddag. Er heerschte thans een absoluut zakelijk© sfeer, seint de Londensche redacteur van de „Msb.". En kolkslag half elf opende MacDona'.d de plenaire zitting. Tad van delegatieleden waren nog niet aanwezig en MacDonald schroomde ook niet om direct bij de ope ning mede te deelen, dat de zittingen steeds precies op tijd zullen beginnen en dat het de plicht der gedelegeerden is om punc tueel half elf aanwezig te zijn en niet een kwartier later te komen. Daarna werden de algemeene discussies geopend en het woord werd om. verleend aan Daladier voor Frankrijk en Guido Jung voor Italië, generaal Bmuts voor Zuid-Afri ka en graaf Ishii voor Japan. De Amerikaansche gedelegeerde Cordoll Hull, die gisteren het woord zou voeren, was echter afwezig, vermoedelijk in verband met de regeling van de schuldenkwestie. De redevoeringen leverden over het alge meen geen nieuwe gezichtspunten op. Zij vertelden ons van den economischen chaos, waarin de wereld is geraakt, en van de noodzakelijkheid, om middelen tot herstel te beramen. Daladier, de Fransche premier, kwam zelfs met zeer concrete voorstellen voor den dag, namelijk ten eerste, voorstellen voor producenten voor een rationeele productie wijze; ten tweede, over stabilisatie der va luta en het vrije goudverkeer en ten derde, over de veertig-urige werkweek. Over ta riefverlaging en bevordering van het in ternationale goederenverkeer werd door dezen gedelegeerde niet gesproken. Ook Italië, Japan en Zuid-Afrika zegden hun volle medewerking toe, om de confe rentie tot een succes te maken, waarbij door den laatsten gedelegeerde vooral het zwaartepunt werd gelegd op het schulden- vraagstuk. De rede van baron von Neurath, den Duitschen gedelegeerde, was in zooverre teleurstellend, dat de inhoud te aLgemeen werd gehouden. Omtrent de middelen, wel ke Duitschland meent te nemen tot oplos sing der economische moeilijkheden wordt niet uitgeweid. Het is te betreuren, dat door Duitschland de politieke kwesties op den voorgrond geplaatst worden en verkon digd wordt, dat eerst de groote politieke vraagstukken opgelost moeten worden, voordat men aan den economischen opbouw kan beginnen. De economische wereldconferentie is niet bijeen geroepen, om politieke geschillen op te ruimen, doch om internationale of tech nische maatregelen te treffen tot herstel van het financieel economische leven. Po litieke moeilijkheden hebben steeds bestaan en toch heeft de wereld desondanks jaren gekend van economischen opbloei en finan- cieelen vooruitgang. DE KWESTIE DER OORLOGS SCHULDEN. Hedenavond verklaring van Chamberlain. Terwijl de conferentie haar besprekingen hield, werd intusscben druk onderhandeld tusschen Amerika en Engeland over de be taling van de op 15 Juni a.s. vervallende termijn van de oorlogsschulden aan Amen- ka. Om deze reden was waarschijnlijk ook de Amerikaansche gedelegeerde ter confe rentie afwezig. De Engelsche minister Chamberlain had laten mededeelen, dat hij gisteravond een verklaring zou afleggen over deze aangelegenheid. Hij moest ech ter gisteravond om 10 uur verklaren, dat hij nog niets verklaren kon. „Reeds hebben", zoo zeide hij, „uitvoeri ge gedachtenwisselingen plaats gehad tus schen de Engelsche en de Amerikaansche regeering en de Engelsche gezant te Washington heeft als gevolg daarvan aan den Amerikaanschen minister van Buiten- landsche Zaken een nota overhandigd, waarin de Engelsche voorstellen zijn ver vat nopens den Juni-termijn. Wij verwach ten", aldus minister Chamberlain, „het aintwoord van president Roosevelt morgen en wij hebben geen reden te onderstellen, dat het anders zal zijn dan bevredigend". Chamberlain voegde er nog aan toe, dat het antwoord hem nog niet had bereikt en dat hij derhalve nog niet in staat was het bekend te maken. Hij zou hedenavond een volledige verklaring over deze aange legenheid kunnen afleggen. Naar intusschen verluidt, zouden de on derhandelingen geleid hebben tot een over eenkomst, waarbij Engeland slechts een ge deelte der schuld zou behoeven te betalen. DE STILLHALTE-OVEREENKOMST. De Duitschers wenschen verlaging der rente. Gistermorgen werd te Londen een aan vang gemaakt met de Stillhalte-besprekin- gen, welke zeer waarschijnlijk nog enkeio dagen iin beslag zullen nemen. Deze bespre kingen vinden plaats onder voorzitterschap van Albert Wiggins, den bekenden Ameri kaanschen bankier. Van de Nederlandsche gedelegeerden nam mr. Beyen, directeur der Rotterdamsche Bankvereeniging, aan de besprekingen deel. Verwacht wordt, dat de Duibsche vertegenwoordigers o.m. zullen aandringen op een verlaging van de rente van de Nederlandsche, Zwitsersche en Amerikaansche schulden, om deze in over eenstemming te brengen met het lagere ni veau van 3 a 3J/ pot., dat voor de Engel sche schulden bedongen is. ALS DE CONFERENTIE MISLUKT. Maatregelen der Oslo-staten. Beuter meldde gisteren uit Londen: De Skandinavische landen, Neder land, België en Luxemburg hebben reeds maatregelen getroffen voor het geval, dat de economische conferentie zou mislukken. Reuter meent te weten, dat zij, wanneer de groote mogendheden niet zouden komen tot een concreet besluit, zelf een radicale, onafhankelijke actie zouden ondernemen. Deze actie zou uitgaan van den grondslag van een economisch blok, dat zoo los mo gelijk zou worden gehouden van het overige Europa en bovengenoemde staten en lan den zou omvatten. SENSATIONEELE VOORSTELLEN VAN LITWINOF? Reuter verneemt, dat Litwinof waar schijnlijk in zijn openingstoespraak voor steden zal doen van een geheel nieuwe eoort. Zij zullen vermoedelijk liggen in de lijn van een economisch non-agressieverdrag, zooals de Sovjetijdelegatie reeds te Genève heeft aangekondigd, doch de voornaam ste punten, die niet vóór het uitspreken der rede zullen worden medegedeeld, zullen vermoedelijk van sensationeelen aard zijn. DE AVONTUREN DER ST. JOSEPHGEZELLEN WAT EEN DER LEIDERS VERTELDE. De St. Joseph-gezelien, die aan h*l berucht geworden congres te München hebben deelgenomen, zijn gisteravond in him woonplaatsen teruggekeerd. Vooral te Amsterdam was de belangstelling voor deze terugkomst groot. Honderden stonden vóór het station te wachten, meest leden van de St. Joseph-Gezellenvereeniging met eenige oranje-zwarte vlaggen. Voorts was er een groep van de Kolping's Lijfwacht, ge kleed in paarse buizen, zwarte bn-eken en kokardes op de buizen. Met luid ge juich werd de Amsterdamsche groep verwelkomd en in optocht trok men vervolgens naar de lokaliteiten der Ge- zellenvereenigmg op de Stadhoudeiskade waar ook al veel belangstelling bleek te bestaan. Met de jongelui was de vice-praeses, kapelaan N. C. De Roiy, als 'oiaer te ruggekomen. Met groote bere'dwilj'gheid heeft de kapelaan aan het Handelsblad het volgende over de geruchtmakende dagen in München verteld 't Was daar in München een natio naal congres van Gezellen. Plannen om er een internationaal congres van te maken waren reeds lang tevoren opge geven. Maar wel had men b'ii'enland- sche gasten, delegaties, uitgenoodigd en die waren in groot aantal gekomen. Vele nationaliteiten waren er vertegenwoor digd, Zwitsers, Engelschen, Amerikanen, Brazilianen, enz., allen met hun vlag gen. Uit Nederland waren er in totaal 41 deelnemers onder leiding van den praeses Van Galen. Op het laatste moment verbood de politie te München het congres, doch een beroep op Hitler 'had succes: het congres mocht doorgaan en Hitler stuur de zelfs een begroetingstelegram met de beste wenschen voor het succes van het congres! Kapelaan De Rooy vervolgde: Daarin zat 'm klaarblijkelijk juist de kneep. De Beiersche politie wilde toonen, dat zij goed gezien had met het verbie den van het congres en met alle geweld moest er herrie komen, dan zou men zien dat Hitler's vergunning ten onreoh- te gegeven was De geheele vorige week is het congres zonder stoornis verloopen. Van de bui tenlanders, dus ook van de .Nederlan ders, was niemand in uniform. Wel droe gen allen een vierkant bronzen insigne. Vrijdagavond eerst begon de herrie. Wij hadden dien avond een uitvoering van „Lohengrin" bijgewoond en zijn daarvandaan naar ons logies geloopen. Van alle kanten kwamen toen op straat de S. A.-mannen in bruine uniformen, getooid met het hakenkruis op ons af, en we moesten onze insignes afdoen! Wie weigerden, werden bedreigd met een pak slaag. Werkelijk van alle kan ten kwamen de S. A.-mannen aange- zwermd, opzettelijk van alle mogelijke steden voor dit doel naar München ge haald. Van de Nederlanders werden er twee of drie gemolesteerd, d.w.z. hun in signes werden afgerukt. Zaterdagmorgen bleef 't vrij rustig, maar tegen den avond kwamen de bruin- hemden weer uit alle hoeken en stegen en verschillende malen is er opgeslagen. Wij Nederlanders hebben echter geen vechtpartijen gehad. Zelfs jongens van een jaar of zeven liepen met een hakenkruis om den arm en commandeerden: doorloopen. En wie niet onmiddellijk aan zoo'n bevel voldeed, maakte kennis met de vuisten der vol- VOORNAAMSTE NIEUWS. BUITENLAND. De besprekingen te Londen. Overeen stemming tusschen Engeland en Amerika inzake de schuldenbetaling? Hedenavond verklaring van Chamberlain. (1ste blad). Naar een scheuring in de Duitsche so cialistische partij. (2de blad.) Scherpe maatregelen in Oostenrijk te gen de Nazi-beweging. Verscheidene ar restaties. (2de blad). Balbo's vliegeskader zal vandaag nog niet vertrekken. (Luchtv., 3de blad). BINNENLAND. Een buitengewoon congres van den R.-K. Middenstandsbond (1de blad). Reorganisatie van de Nederl. Katholie kendagen. (1de blad). Een onderhoud met St. Joseph-Gezel- len, die uit München zijn teruggekeerd. (lste blad). Pater mr. dr. L. J. C. Beaufort O.F.M. gepromoveerd cum laude tot doctor in de rechtsgeleerdheid. (4de blad). Botsing tusschen auto en stoomtram na bij Drachten. (Gem. Ber., 3de blad). Doodelijke verkeersongelukken. (Gom. B^t., 3de blad). Nederlandsche trawler in Deensche wa teren vergaan. (Gem. Ber., 3de blad). LEIDEN. Anton van Duinkerken door de Mij. der Ned. Letterkunde bekroond met den van der Hoogt-prijs. (lste blad) wassen S. A.-ers, die er op stonden te wachten Dien Zaterdagavond waren er zeker wel 40.000 congressisten in de stad, de andere dagen pl.m. 25.000. Van de Duit sche gezellen waren velen in oranje hemden gekleed cn dat mocht van Vrij dagavond af in eens niet meer, terwijl de dagen tevoren van overtreding van het uniformver*bod zelfs niet gerept was. in hoofdzaak ging de actie dan ook te gen de Duitsche gezellen, en, gelijk ge zegd tegen onze insignes. Duidelijk was, dat men te München de zaak heeft willen provoceercn. Za terdagavond was 't er bepaald angstig op straat, duizenden S. A.-mannen lie pen er met knuppels en revolvers.... Wij hebben nog het Bruine Huis op gebeld en daar zei men, dat ten onrech te tegen ons werd opgetreden cn dat we ons maar tot do politie moesten wen den. De politie gaf echter niet thuis, deed alsof zij er niets van begreep en stond klaarblijkelijk volkomen machte loos. Niets heeft de politie ter bescher ming van de gezellen gedaan- Als we café's binnengingen, werden Aan onze Abonné's! Met het oog op het Sacramentsspel dat 18 Juni a.s. te Amsterdam wordt ge geven, stellen wij voor onze abonné's een beperkt aantal spoorkaarten tegen GEREDUCEERDEN prijs be schikbaar. Retour Amsterdam 2e klas f 1.74 3e klas 11.20 Tot uiterlijk DONDERDAGMIDDAG 4 UUR zijn aan ons bureau nog plaats- kaarten verkrijgbaar. PRIJZEN: van 60 cent tot f 3.— DE DIRECTIE.

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 1