MAANDAG 12 JUNI 1933 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD PAG. 3 INBRAAK IN DE KATH. KERK. Terwijl de kerkwacht een luchtje schepte....! Hedennacht tusschen drie en vier uur is in gebroken in de R.K. Kerk. Terwijl de kerk- awcht even was gaan wandelen om een luchtje te scheppen zijn de dieven of (dief) geklommen op het bijgebouwtje waar de kerk wacht verblijft. Vanaf dit gebouw is men door een tuimelraam in de kerk gekomen. Getracht is de offerblokken te ledigen, het welk niet is gelukt. Daarna heeft men de kerk deur ontgrendeld en het slot geforceerd, waar na men het gebouw heeft verlaten. Toen de wacht terugkwam, vond zij de kerkdeuren open. De politie werd gewaarschuwd. Vinger afdrukken werden genomen, doch van de da ders heeft men geen spoor. SASSENHEIM Bloempjesdag. Zondag 18 Juni zal het comité van „Hulp in Nood" een bloempjesdag houden. Het bestuur hoopt, gezien de nood der tijden, dat de dwames-verkoopsters niet teleur zullen worden gesteld, daar het geld voor armen en behoeftigen zal worden be- Jubileum. pp Woensdag 14 Juni hoopt de heer E. Franken den dag te herdenken, dat hij vóór 25 ja4.ri als Ji>estujslid zitting heeft in het comité vafl I.Hulg in Nood". Dat de jubi laris reeds jaren in jhet vpreenigingsleven zit ingeworteld en met hart en ziel voor de zaak heeft gewerkt, blijkt uit het volgende. Reeds in het begin van het Volksbondsbestuur is hij een ijverig werker ge\Veest. Voor verschillen de onderafdeelingen was hij de man. Bij de op richting van de tooneelvereeniging „Genot door samenwerking" werd hij als regisseur aip jaaui jaiu ipiz jjauijaq 'piaisajluBe gezellige uitvoeringen van den bond. Voorts was hij voorzitter van de ziekenverplegings- vereeniging St. Bochus en thans voorzitter van de groote vereeniging Ziekenzorg. Ook heeft hij gewerkt voor de lighallen. Wij wenschen Franken toe, dat hij nog vele jaren voor „Hulp in Nood" mag blijven werken tot leniging van den nood van armen en weduwen. ZWAMMERDAM Overleden: Jacob Verburg, echtgenoot van A. Verduyn 64 j. Catharina Wester jd. 51 j. Ondertrouwd: L, L. Tuinenburg jm. 23 j. en M. J. Zirkzee jd. 24 j. te Alphen a. d. Rijn J. Melissen jm. 25 j. te Maartensdijk en W. Schinkel jd. 21 j. BODEGRAVEN SPIJKERS IN HET LAND GESJOKEN Op wraak uitgegaan. De heeren P, Bunnik en G. ten Brummelen wonende in de Meije, kwamen tot de minder aangename ontdekking, dat in hun hooiland spijkers ter grootte van 13 cM. waren gesto ken, waardoor het hen ten eenenmale onmoge lijk is met de machine te maaien, zelf zeer las tig met de zeis. De politie stelde een onder zoek in, doch men kon nog geen voldoende be wijzen leveren. In aansluiting op het bovenstaande, verne men we, dat aodrdw aodrdw aoddw aorwk men we, dat enkele personen bij den beer Sch. welke ervan verdacht wordt de spijkers in het land te hebben gestoken, Vrijdagavond allj ruiten te hebben ingegooid, dakpannen vernield en een 7-tal revolverschoten gelost, terwijl er geroepen werd: ,Komt er eens uit, spijkerkoning!" Ook deze zaak heeft de poli tie in handen! Laten we hopen, dat de dader spoedig ge vonden wordt. Enkele jaren terug waren er bij v. d. B. eveneens spijkers in het land gesto ken, doch ook toen is niet dè dader ontdekt. De Graal. Graalleden! Donderdagavond zijn julile allemaal present hè. Half acht. Maar julie weten, we moeten hard gaan werken voor onze uitvoering en daarom ver wachten we jullie óók a.s. Woensdagavond 14 Juni om 8 uur. Maak vooral, dat je niet te alat bent. Dus zijn alle Graalleden Woensdag- om 8 uur present en Donderdag om half acht? Afgesproken. De tooneel- en declamatieclub gaat dan Woensdag niet door. Excelsior! Alleluja! Vooruit! „De Phoenix" wordt stopgezet. Met in gang van 17 Juni a.s. zal de -stoomolieslagerij „De Phoenix" stopgezet worden. Hierdoor ko men weer een 30-tal arbeiders zonder werk. Oorzaak hiervan is grootendeels, dat te veel buitenlandsche olie wordt ingevoerd. STADSNIEUWS STEDELIJK MUSEUM „DE LAKENHAL» Ingebruikneming nieuwe gedeelte. Het Stedelijk museum „De Lakenhal" heeft een grondige restauratie en reorga nisatie ondergaan, waarvoor het plan is ontworpen door en uitgevoerd onder lei ding van den directeur, den hear A. Coert. De Lakenhal is in 1640 door Aert van 's-Gravenzande gebouwd, maar reeds tij dens den bouw bleek, dat de indeeling, zooals die door den bouwmeester was ge dacht, niet kon worden gehandhaafd en het gevolg daarvan was, dat de groote voorhal in een aantal kleine vertrekken moest worden verdeeld om de verschillende afdeelingen van de lakenfabricage onder te kunnen brengen. Hierdoor is een gewelf achtige en hokkerige ruimte ontstaan reeds daelijk bij de entree van het gebouw, zoo dat deze ingang dan ook niet meer be hoorlijk kon worden gebruikt. In 't alge meen werd in de laatste jaren dan ook nog slechts gebruik gemaakt van den nieu wen zij-ingang. Deze toestand was den heer Coert reeds lang een door in het oog. Hij wilde de oude ingang weer in eere herstellen en tevens van deze gelegenheid gebruik ma ken om de geheele indeeling van het mu seum eens aan een grondige reorganisa tie te onderwerpen. De uitvoering van het plan, dat hij hiertoe had gemaakt, is dezer dagen ge waad gekomen. De gerestaureerdeLaken hal is hedenmiddag officieel in gebruik ge nomen. Wij waren eenige dagen gelegen in de gelegenheid van het resultaat van eenige maanden hard werken aan en in het mu seum kennis te nemen en het moet .gezegd, dat de veranderingen die zijn bewerkstel ligd inderdaad allen verbeteringen zijn. Het aspect van het gebouw is er zeer op vooruit gegaan en de schatten die ons fraaie museum bergt komen heel wat be ter tot hun recht dan tot nu toe. De gewone fabriekstcen, waarmede de muur en de voorgevel van het gebouw in 1880 is hersteld is vervangen door origi- neele 17de eeuwsche steen. Het huis van de concierge, waaraan het gebouw paalde, is geheel afgebroken en heeft plaats ge maakt voor een breede brandgang. De muur is doorgetrokken tot het thans be lendende perceel en daarin is aangebracht een laat-gotisch poortje uit het voormali ge huis van Van der Werff. In de muur is voorts een steen aangebracht uit het laatst van de zestiende eeuw met de bekende voorstelling van een leeuw, verdedigende het wapen van Leiden. De vloer van de ruime binnenplaats is geheel gerestau reerd naar een schilderij van Suzanna van Steenwijk, waaruit nauwkeurig blijkt hoe de vloer er oorspronkelijk heeft uitgezien. De ingangshal is door het uitbreken van de verschillende muren weer een ruim en fraai vertrek geworden met rechts een garde-robe en links een conciergerie. Uit dezen ingangshal, die geheel gevuld is met wapens uit het raadhuis, leidt een geheel nieuw trappenhuis, waarvoor gebruikt is een trap uit een Leidsch huis op de Hoo- gewoerd, naar boven, naar de groote pers. Dit is een prachtige ruime zaal geworden die thans niet meer gebroken wordt door het groote trapgat, dat er in den ouden toestand op uit kwam. In de pers prij ken o.m. de zes schilderijen van v. Scho ten, terwijl hier ook is opgesteld^ de schouw die uit het verbrande raadhuis is gered uit de voormaligekamer van den commissaris van politie. In de vier hoeken van het gebouw lei den boogvormige uitgangen, naar de ne- venvertrekken. Van deze vertrekken is ook de Staalmeesterskamer in zijn oorspron kelijke toestand teruggebracht. Het ge stuukte gewelf is verwijderd, zoodat het oude eikenhout weer te voorschijn is ge komen. In de gouverneurskamers zijn weer 16e en 17 eeuwsche vensters aangebracht met de gebrandschilderde regentenwapens van het Heilige Geest of arme wees- en kinderhuis. In de andere nevenvertrekken vindt men een merkwaardige verzameling voorwerpen die betrekking hebben op het ontzet van Leiden, een stempelafdeeling, de medische afdeeling enz. Van de groote pers leidt een trappen huis, dat geheel gewijd is aan de Sint Jo- risdoelen naar de .bovenvertrekken, waar in eveneens veel merkwaardigs te vinden is, zooals het beroemde, hoewel uit een kunstzinnig oogpunt weinig beteekenende v. d. Werf-schilderij, het interieur van de voormalige Rem. kerk te Bleiswijk, de be roemde collectie maten en gewichten van de stad Leiden, het altaar van de oud-ka tholieke kapel op de Hooigracht enz. Ook de indeeling van den nieuwen vleugel heeft groote wijzigingen ondergaan maar deze betreffen hoofdzakelijk de rang schikking voorwerpen. De schilderijen-za len zijn zoodanig gerestaureerd, dat het kleur-aspect belangrijk is verbeterd. Ge lijkvloers vindt men in de nieuwe vleugel nog o.a. de oud-Hollandsche kamer, de Papezalen enz. en op de verdieping de afdeeling meubelen uit verschillende tijd perken en de afdeeling moderne schil derijen. Dit is in groote trekken een overzicht van de restauratie en reorganisatie. De oude ingang wordt dus weer in eere her steld en de zijin-gang zal hermetisch wor den afgesloten. De heer Coert is een man met een uitnemenden smaak en hij ver dient een woord van hulde voor do af doende wijze, waarop hij onze Lakenhal heeft gemetamorphoseerd. DE OFFICIEELE OPENING. Hedenmiddag te 3 uur heeft in tegen woordigheid van het Gemeentebestuur, enkeie raadsleden, de Commissie voor de Lakenhal en andere genoodigden, o.w. de heer Visser namens den Minister van O. K. en W., en vertegenwoordigers van di verse kunstvereenigingen, de officieele in gebtruikname van het gerestaureerde ge deelte plaats gehad. Openingsrede burgemeester. De burgemeester, mr. A. van de Sande Bakhuyzen, voerde bij deze heropening het eerst het woord. - Vele malen heeft de Lakenhal de aan dacht van onze land- en stadgenooten, ja van tallooze vreemdelingen weten te boeien, doch meestal waren het dan de werken van één Leidsch grootmeester van het Lukas- gilde, die der Lakenhal een zeer bijzondere magnetische kracht verleenden. Heden is het dan het Stedelijk Museum zelve, dat zich aan u vertoonen wil en dat uwe vernieuwde of wellicht nog nimmer of niet voldoende gewekte belangstelling vraagt voor het vele schoone wat zij om vat, en vooral ook voor het schoone ge bouw dat dit bezit herbergt. De eer om de Leidsche kunstschatten, voornamelijk uit schilderijen en enkele reli- quien van het beleg bestaande, te mogen herbergen werd achtereenvolgens toege dacht ia 1867 aan het thans afgebroken Invalidenhuis, de zolders van het nu brande Raadhuis en het verlaten nosoco- mium, doch geen dezer waardig bevonden. In den loop van 1869 werd de keuze ge vestigd op de bovenverdiepingen van de Lakenhal, nadat daaruit eerst verwijderd waren de cholerakribben tot bewaarplaats waarvan de schoone schepping van Arend van 's-Gravensende van 1640 was afgedaald. Gij ziet, heel veeleischend mogen de voor gangers van de tegenwoordige bewaarders van onze museale schatten niet genoemd worden. Gelukkig, mogen wij, die den bouwstijl van die dagen hebben leeren kennen, ons achten, dat de stads thesaurie het bouwen van een nieuw Museum niet, doch het in eere herstellen van een der schoonste zeventiende eeuwsche monumen ten wel toeliet. Welk een gelukkiger greep hadden Hu- brecht, B. W. Wittewaal, Mr. K. J. J. C. Kneppelhout van Stekenburg, dr. J. C. Snellen van Vollenhoven en J. C. Cornet kunnen doen dan dit monument uit het bloeitijdperk onzer kunst, dit prachtstuk uit de dagen van de niet onzelfbewuste glo rie van onze lakennijverheid tot Museum te bestemmen en daardoor tevens zijn be houd verzekeren. Wat schooner omgeving toch kan men zich denken voor een verza meling vam stedelijke kunst dan een ge bouw dat, zelve een deel der geschiedenis der stad, een voortreffelijke achtergrond biedt voor de voorwerpen van historische waarde, die Leiden zou blijken te bezitten te kunnen verkrijgen. Het merkwaardige i®, dat de ruimten die 's-Gravensande ont wierp voor de behandeling van lakenen en calmetten zoo schoon van verhoudingen en. vorm zouden uitvallen, dat zij een benijdens waardige schoonheid op zichzelve, ook be nijdenswaardige Museumzalen zouden blij ken te zijn. 3 October 1872 kon het Museum het eerst voor het publiek worden opengesteld en nu vonden de mannen die Leiden's geschiede nis eerden, een centrum, inspireerend tot nuttig verzamelwerk. Na genoemd te hebben de personen, die bij de verschillende verbouwingen en reor ganisaties het hunne bijdroegen wijst spr. thans op de eerste resultaten van na drie jarige groote en volhardende krachtsin spanning van den heer Coert. Na een terugblik op de ontwikkeling der Lakenhal wijst de burgemeester erop, dat van den aanvang van zijn beheersperiode af de tegenwoordige Directeur in zijn voor stellen aan de Commissie steeds geijverd heeft voor restauratie van het oude ge bouw en geleidelijk heeft hij de Commissie tot zijn zienswijze en plannen weten over te halen. Eindelijk waren de omstandighe den zoo, dat zij er toe kon besluiten voor de definitieve restauratie aan den Raad de noodige credieten te vragen, terwijl de Com missie meende daarvoor ook te mogen be stemmen een deel van de overgespaarde gelden of uit legaten, verkregen middelen. Het spreekt vanzelf, dat het mooie bedrag door mevrouw Overvoorde namens haren man zoo liefdevol aan de Lakenhal geschon ken voor den aankoop aan kunstvoorwerpen bestemd blijft* Spr. brengt vervolgens dank aan de ve len, die den Directeur en der Commissie met raad en daad terzijde stonden en daar door een belangrijken dienst aan de ge meente bewezen, waarna hij tot den direc teur een woord van gelukwensch richt. Tenslotte wijst 6pr. erop, dat de offi cieele ontvangsten van de Gemeente sinds den brand van het Stadhuis steeds in de Pape-zalen plaats hebben. Om de Lakenhal om te tooveren in een aaneenschakeling ran feestzalen, om die te versieren, om de buffetten te verzorgen, van personeel en van materieel te voorzien, muziek en andere bijeenkomstigheden te regelen, is een werk waarvoor noch de Mu seum-directie, noch het Museumpersoneel geroepen of bekwaam is en waarbij het Ge meentebestuur de handen zeker verkeerd zouden hebben gestaan. Toch heeft het Gemeentebestuur de La kenhal herhaaldelijk, vooral sinds den brand van het Raadhuis, voor dergelijke eischen stellende, plechtigheden opgevraagd, plot seling soms maar steeds verlangende en ver wachtende, dat een deus ex machina ten tooneele zou verschijnen om zijn wen^hen te verwezenlijken. U, mevrouw Coert, is die Dea geworden, die steeds wanneer ik uwen echtgenoot do droge mededeeling deed, dat dan en dan een ontvangst van een ongenoemd aantal personen in de Lakenhal moest plaats vin den, als „ex machina" ten tooneele ver scheen, met uwen smaak, uw organisatie talent en uwe onvergelijkelijke bereidvaar digheid enja, dan heb ik, geloof ik verder mijn geweten het zwijgen opgelegd of ik u ook te veel vroeg. U heeft mij dat zelve nooit doen gevoe len, maar ik heb ten slotte een geweten en ik ben in deze zaken niet zoo onervaren, dat ik niet kan peilen hoe diep het Gemeen tebestuur in uwen schuld staat. Die schuld wenscht u op geen andere wijze vereffend te zien dan dat gij wel de herinnering aan onze dankbare gevoelens wilt bewaren. Wij willen n dat daarom vragen dit te doen in den vorm van een draagbaar wapen van de stad, die uwe vele en groote diensten hoogelijk waardeert. Uiteenzetting van den heer A. Coert» Vervolgens gaf de directeur van het Museum, de heer A. Coert, eenige in lichtingen omtrent verbouwing en reor ganisatie. De eerste commissie voor de Lakenhal heeft bij de inrichting van het gebouw tob Museum gedaan, wat in dien tijd, 1870 gebruikelijk was, n.l. alle sporen van den 17den eeuwschen bouw zoo veel. mogelijk weggewerkt, door het aanbren gen van stucplafonds onder de eikenhou ten balklagen der zolderingen en het be plakken. met behangselpapier van de wanden. Op de tweede verdieping werd de schoone zaal het „Paviljoen" van zijn tongewelf van wagenschot ontdaan, de vensters aan de smalle zijden dicht gemetseld en bovenlicht aangebracht. En zoo gebeurde er nog veel meer. Het is niet mijn bedoeling een blaam te werpen op de commissie van dien tijd, integen deel door haar initiatief is nu bewaard, wat anders bij de ramp van het Raad huis in vlaanmen zou zijn opgegaan. Zij deed, wat haar het beste voorkwam om het gebouw aan zijn bestemming te doen beantwoorden ên gelet op den tijd, kon zij moeilijk anders hebben gehandeld. Huer past een woord van dankbare her innering aan de mannen, die het kost baarste bezit van de stad voor het nage slacht hebben gered. Het oude gebouw vertoonde vooral gelijkvloersch een aan eenschakeling van slecht verlichte gan gen en vertrekken en het geheel had eenigszins burgerlijk aspect en gaf niet wat de schoone gevel deed verwachten. Toen eenmaal het plan vastgesteld was om hierin verandering te brengen en vooral den schoonen ouden ingang aan den Ouden Singel weer in eere te her stellen werd besloten om een radicale opruiming te houden van alle scheids muurtjes, looze wanden, onnoodige deu ren en gangen en licht en lucht in het gebouw toe te laten. De binnenmuren en trappen werden alle afgebroken, zoo ook de vloer van de eerste verdieping, zoodat een soort kerkruimte ontstond van niet alledaagsche architectonische bekoring. (Wordt vervolgd). EEN KNAL, WAARVAN MEN DE HERKOMST NIET WEET. Gisteravond omstreeks 9 uur werden zeer velen in stad en omgeving opge schrikt door een hevigen slag, die het deed voorkomen, of er ergens 'n ernstige ontploffing plaats had. Dadelijk daarop was het weer stil, maar de slag was van dien aard, dat op tal van plaatsen de ra men der huizen trilden. Niet alleen hier, doch ook in andere deelen van het land, o.m. in Amsterdam en ander plaatsen werd de knal opgemerkt en overal vroeg men zich af wat dit ge weest zou kunnen zijn. Veel verder is men echter niet geko- Verondersteld wordt, dat het een na tuurverschijnsel is geweest, in den vorm van een ver verwijderden donderslag. RECHTZAKEN DOODSLAG. Voor de Maastrichtsche rechtbank werd heden behandeld de strafzaak tegen den Duitscher H. N. v. d. S., geboren te Dort mund, laatst gewoond hebbend te Limmel- Maastricht, thans gedetineerd in het Huis van Bewaring te Maastricht. Aan verd. wordt ten lasto gelegd, dat hij te Maas tricht op den Carnaval-Zondagavond (26 Febr.) opzettelijk en met voorbedachten rade L. H. J. Melotte van het leven heeft boroofd. Het O. M., waargenomen door mr. Fabius, requireerde ter zake van dood slag 12 jaar gevangenisstraf. LAATSTE BERICHTEN BIOSCOPEN. Casino: Afgekeurd. Luxor: Goedgekeurd. Trianon: Goedgekeurd. MARKTBERICHTEN GROOTE BRAND TE WAARDE. In den afgeloopen nacht heeft te Waar de op Zuid-Beveland een hevige brand ge woed. Te ongeveer 12 uur bi-ak brand uit in de loods van M. Kloet, welke loods tevens dienst doet als garage. In een minimum van tijd brandde de loods geheel af. Twee autobussen, die in dc loods stonden, gin gen verloren. De vlammen sloegen over naar de woning van P. Schrier, die ook geheel afbrandde. Niets kon gered worden. Vervolgens deelde het vuur zich nog mede aan de timmermanswerkplaats van de ge broeders Allewijn en aan de aangrenzende woning. Werkplaats en woning brandden af. Ook hier kon vrijwel niets gered wor den. De naastgelegen huizen begonnen ook reeds te branden, doch de brandweer van Waarde wist deze met veel inspanning t< behouden. De spuit kon wegens gebrek aan water geen dienst doen, zoodat de brand weer alleen was aangewezen op een slang op de waterleiding. Te omstreeks drie uur was men het vuur meester. Het verbrande is slechts gedeeltelijk ver zekerd. De oorzaak van den brand is on bekend. Persoonlijke ongelukken hebben zich niet voorgedaan. TELEGRAMMEN DE ZETEL DER DUITSCHE S0C.-DEM0CRATEN NAAR PRAAG. PRAAG, 12 Juni. (V. D.) Het sociaal democratische dagblad te Praag „Sozial Demokrat" publiceert een belangrijke passage uit een circulaire die het partij bestuur der S. P. D. op 2 Juni j.l. aan alle bij socialistische arbeiders interna tionale aangesloten partijen uit Praag hun toegezonden. Volgens deze circulaire heeft het bestuur der S. P. D. in ver band met de politieke ontwikkeling in Duitschland besloten haar zetel te ver plaatsen naar Praag. Als officieel orgaan zal half Juni de „Vorwarts" als week blad verschijnen. WISSELNOTEERINGEN (AMSTERDAM) (Niet officieel). 58.171/, Londen »-•- 8.4 2 New York 2.0U/, Parijs 9 784/,, 84.7(1 48.02 Milaan 13.971/» Madrid 21.25 42.60 Kopenhagen 37.60 Stockholm 4:; 60 7.40 Prolongatie 13/4 pet. ROTTERDAM, 12 Juni. Vee. 623 koeien en ossen, 477 vette kalveren, 674 varkens en overloopere, 533 schapen of lammeren. Prijzen per half kg.: koeien 1618, 22.5 26 en 27.5—29 cent, ossen 16—17, 21—23.5 en 24.526 cent, vette kalveren 1520, 25 27.5 en 3135 cent, schapen 610, lam meren 611.50 per stuk, varkens 14.5, 15 en 16 cent. Overzicht: De aanvoer van koeien en ossen was flink, de handel wa-s redelijk en de prijzon waren ongeveer gelijk aan vorige week. Een onkel prima beest ging nog 1 cent boven noteering. Stieren niet genoteerd wegens te weinig aanvoerr. Vette kalveren waren zoor rui maange- voerd, de handel was zeer slecht en de prijzen waren voor allo soorten lager. Een prima kalf ^ring nog van 2.5 tot 5 et. boven noteering. De aanvoer van schapen en lammeren aws ruim, de han del was vlug, alles was spoedig geruimd en de prijzen waren iets hooger. Varkens waren minder aangevoerd. De handel was redelijk en dc prijzen waren gelijk als vorige week. De afloop is vermoede lijk flauw. AMSTERDAM, 12 Juni. Vee. Ter vee markt waren heden aangevoerd: 5 wa gons geslachte runderen uit Denemarken: 550 vette koeien: le kwal. 5400, 2e kw. 4252 cent, 3e kwal. 3240 cent, mindere soorten 2530 cent alles per kg. slaeht- gowicht; 90 melk- en kalf koeien 1001 150 per 6tuk; 220 vette kalveren le kwal. 3642 cent, 2e kwal. 2834 cent, 3e lew. 2032 cent, alles per kg. levend gewicht. 140 nuchtere kalveren 2.506.00 per stuk 68 schapen 1012, 42 lammeren 58 per stuk, 589 varkens: vlceschvarkens, wegende van 90110 kg., 3940 cent, zwa re 3638 cent, vette 3-136 cent per kg. slachtgewicht, 18 paarden 70100 per stuk. Overzicht: Runderen redelijken ai.n voer, handel stug en de prijzen iets min der. Vette kalveren ruimen aanvoer, han del slecht, terugloopende prijzen. Nuchte re kalveren minder aanvoer, sleepende handel en gewone prijzen. Schapen weinig aanvoer, handel niet vlug. Weidelamme- ren weinig aanvoer, stille handel. Varkens korten aanvoer, daardoor iets vluggeren handel, betere prijzen voor de mindere soorten. Paarden weinig aanvoer en zeer flauw en handel. ZEVENHOVEN, 10 Juni. Eierenvclling. Aanvoer 5446 stuks. Prijzen: kippeneieren 1.80—2.40, eendeneieren 1.501.70, per 100 stuks; kaas 20 cent por pond; bana nen 24 cent per stuk. VEUR, 10 Juni. Groentenveiling. Eng. komkommers le soort 6.508.30, 2c soort 5.206.10, 3e soort 45, wankl. 4.C0 6.20, stea 1.00—1.30, gele komkommers lo soort 7.009.30, 2c soort G8, 3o soort 3.003.50, stek 1.001.50, krop sla le soort 1.002.20, 2e soort 0.50 1.00, -"bloemkool lc soort 712, 2e soorb 35, uitschot 1.502.00, andijvie 1 3.60 per 100, peen 0.50—9.50, spinazie 10 24 cent per 4 kg; Tomaten (mid.) 13 15, gr. ronden 12.0013.50, 2e soort 12.50—14.20, 3o soort 6.50—10.20, bon ken 712, uitschot 39, rijp 10.00— 14.50, postelein 2.003.50, rabarber 1 —3.50. VINKEVEEN, 10 Juni. Groentenveiling. Peulen 415 cent, doperwten 1022 cent tuinboonen 1618 ccnb, kassnijboonen le soort 3242, kassnijboonen 2e soort 2226 cent, Wagenaars 52 en Starnspercieboo- nen 80 cent per kg; tomaten A 1416 ct., B 1617 cent, O 1011 cent en GO 8 cent per pond, komkommers (gele) le soort 84 10 cent, 2e soort 6 cent, 8o soort 4 cent en bloemkool 18 cent per stuk; kropsla 8 16 cent per 10 krop, aardbeieren 2135 cent per pond, rabarber 35 cent per bos spinazie 10 cent en portcloin 24 cent per kg., peen 2S cent per bos, spitskool cent per stuk, capucijners 22 cent per kg. R0EL0FARENDSVEEN, 10 Juni. Groentenveiling. Aardbeien 59 cent per doosje, idem per kg. 40 cent, snijbooncn 3.504.00, idem stek 1.902.40, peu len 0.501.90, doperwten 0.901.05, capucijners 1.301.65, tuinboonen 1.00 1.10 per 10 kg. DEN HAAG, 10 Juni. Veiling van Land en Tuinbouwproducten N. V. (Nieuwe Groentemarkt). Bloemen en Plantenvei- ling.. Geraniums: Zonnekind 7 cent, han gers 7 cent per pot, Rozen: Butterfly 1.30 Headly 1.90, Briar cliff 1.40, Iloselan- dia 1.10, Palmen 40 cent, Vetplantjes 4 cent per p., Begonia's 50 cent per bakje, Plumosa 9 cent, Sprcngeri 12 cent per bos, Violieren 5 oent, Iris 5 cent, Duizend schoon 3 cent, Papavers 10 cent, Lelits 16 cent. Margriet 5 cent per bos. BOSKOOP, 10 Juni. Bloemenveiling. Rozen per bos van 10 stuks: Golden Op helia 12IS cent, Marcel Houyer 1520 ct. Hadley 20—56 cent, Claudius Pernet Ui 37 cent, Columbia 15—27 cent, Butterfly 20—31 cent, Mac Keiler 20—33 cent, Wilh. Kordes 1525 cent, Rosalandia 2031 cent Florex 17—25 cent, Winnet 15—25 cent, Ohas. P. Kiiham 20—31 cent, Edith Helen 6082 cent, Aug. Noack 1525 cent, Else Poulsen 5091 cent, Gloria Mundi 6090 cent, Orange Perfection 4570 cent, Paul Grampel 4560 cent, llriarcliff 1525 oent Inger Olson 51 cent, Hoover 45 cent, Pear son 3047 cent, Iris 812 cent, Dahlia's 60 cent, Lathyrus 48 cent, Pioenen 18 35 cent. Lelies umbcllatum 2030 cent, Violieren 2540 cent, Gcrbera 30 cent, Clematis Durandi 83 cent, idem Prins Htndrik, idem The President, 1.30, Ane monen 47 cent, Kalmia 5080 oent, Cam panula 812 cent.

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 3