„ANNO SANCT0" GEZELLEN-CONGRES TE MÜNCHEN ONTIJDIG GESLOTEN. IPFE< 24ste Jaargang MAANDAG 12 JUNI 1933 No. 7530 3)e £eid4eh£(Ekti/fc<Mit DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN OE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling: Voor Leiden 19 oent per week f2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week f 2.60 per kwartaal Franco per post f 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 oent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 oent, met Geillustreerd Zondagsblad 9 cent. Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 II GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 Dit nummer bestaat uit VIER bladen. Meer klaarheid in de S.D.A.P! Een wensch, dien wij al zoo dikwijls hebben geuit, wordt met ons gedeeld door den heer Duys de wensoli nl. dat er meer klaarheid kome in de S. D. A. P. wat betreft haar politiek, haar doel en midde len. De heer Duys, 24 jaar als Kamerlid door de S. D. A. P., afgevaardigd, zal nl. een brochure doen uitgeven, van welks inhoud hij al een en ander aan de „Tel." heeft medegedeeld. De hoofdinhoud der brochure komt hierop neer, dat mr. Duys wenscht, dat de S. D A. P. zig'- onomwonden zal uitspre ken voor het uitsluitend gebruik maken van wettige middelen ter bereiking van baar doel; voorts voor eerbiediging van het wettig gezag: dat de partij onomwon den sabotage bij een eventueele mobilise tie veroo'-dtelen zal en dat 2ij tegenover onze koningin een houding zal innemen welke meer in overeenstemming is met die der sociaal-democraten in Engeland," Zweden, Denemarken, enz., terwijl ten slotte mr. Duys het standpunt met betrek king tot eenzijdige oei wapening commis soriaal wenscht te doen erderzoeken in verband onder meer met de gewijzigde in ternationale omstandigheden en op nog enkele andere gronden, welk laatste punt geheel gaat in den geest als door ir. Albar- da dezer dagen in de „Socialistische Gids" is geschreven. Wat betreft de verhouding tot het communisme wordt het innemen van een scherper standpunt in deze bro chure bepleit. Aldus moet de inhoud zijn der komende brochure van mr. Duys. Wij hopen, dat deze er toe zal medewer ken, dat de S. D. A. P. eens een zoodani ge karakter-verandering zal ondergaan, dat we weten, wat we aan haar hebben. DE KATHOLIEKE PERS. In het jongste Herderlijk 6chrijven van het Duitsche Episcopaat (zie de rubriek Buitenland) zeggen de Bisschoppen over de katholieke pers: Wil de nieuwe staat een christelijke zijn, en de katholieke Kerk daarin vrijheid genieten dan zal zij ook het recht moeten hebben, een katholieke pers te bezitten. Wij bedoelen daarmee een pers, die met de dagelijksche berichten den katholieken geest in de zielen harer lezers stort en de gebeurtenissen van het menschelijk leven en van het wereldgebeuren aan den maat staf van het christendom toetst en in den spiegel der eeuwigheid beschouwt. De Kerk kan van dit meest modeme middel van zielzorg in geen geval afstand doen en moet voor de pers een zoodanige mate van vrijheid eischen dat haar zegen rijk werk mogelijk wordt indien zij met wil zien, dat het godsdienstige leven ha rer geloovigen in den vloed van een neu trale pers verwatert. Juist de katholieke pers heeft steeds en overal bewezen, staatsgezind te zijn, omdat zij principes vertegenwoordigt, welke onderwerping aan bet rechtmatig gezag eischen. Aan onze Abonné's! Met het oog op het Sacramentsspel dat 18 Juni a.s. te Amsterdam wordt ge geven, stellen wij voor onze abonné's een beperkt aantal spoorkaarten t gen GEREDUCEERDEN prijs be schikbaar. Retour Amsterdam 2e klas f 1.74 3e klas f 1.20 DE DIRECTIE. Wegens mishandeling door de Nazi's. KARDINAAL FAULHABER LAST HET CONGRES AF. UNIFORMEN EN INSIGNES VAN 'T LIJF GERUKT. Ten gevolge van zeer ernstige inciden ten is het groote katholieke gezellencon- gres te Munchen, waaraan 35.000 gedele geerden uit Duitschland en andere landen o.a. ook Nederland., deelnamen, ver vroegd gesloten. Deze incidenten zijn, naar de correspondent van de „Daily Tele graph" meldt, door de nationaal-socialis- ten veroorzaakt, die, aldus de correspon dent van dit blad, op schandelijke wijze tegen de gedelegeerden zijn opgetreden en verscheiden hunner hebben mishandeld Zij gingen er zelfs toe over, een katholiek tehuis, waar een aantal gedelegeerden lo geerde, binnen te dringen en de jongelie den uit hun bedden te halen. Zij, die zich probeerden te verweren, werden geslagen. Op straat werden den katholieken de gele hemden en insignes van het lijf gerukt. De congresleiding heeft den gedelegeerden den raad gegeven, zoo spoedig mogelijk Munchen te verlaten, en volgens genoem den correspondent kan van een waren exodus gesproken worden. Het gezellencongres was eerst door de Beicrsche regeering toegestaan en daarna weer verboden. Ten slotte werd echter toch weer toestemming gegeven, en van rijkskanselier Hitier en andere nationale leiders werden zelfs begroetingstelegram men ontvangen, terwijl vice-kanselier von Papen Zaterdagavond een groote rede op het congres hield. Niettegenstaande dezen steun van hoogerhand poogden de natio naal-socialisten de bijeenkomst met ge weld te verhinderen. De incidenten begonnen Zaterdagavond tijdens een toespraak van von Papen, die door een aantal nationaal-socialisten werd onderbroken, waarop deze uit de zaal werden gezet. Laat in den avond onderna men de nazi's toen een aanval op een ka tholiek tehuis in de Schommerstrasse, waar een groot aantal congressisten was ondergebracht. Nadat zij de electrische lichten op den gevel hadedn stukgeslagen, drongen zij de slaapzalen binnen. De al daar rustende jongens werden uit him bedden gehaald, en zij, die tegenstand bo den, werden geslagen. Twee jongens wer den zoo genadeloos geranseld, dat zij met gebroken kaken naar een ziekenhuis over gebracht moesten worden. Vervolgens begonne de nationaal-socia listen, aldus meldt de correspondent van de „Daily Telegraph" verder, een raid op een groot aantal restaurants. Den con gressisten, van wie velen te herkennen waren aan hun gele hemden en zwarte broeken, werden den hemden en insignes van het lijf gerukt. Vele gedelegeerden moesten zich met ontbloot bovenlijf naar him verblijfplaatsen begeven. Deze behan deling hebben honderden katholieken on dergaan. Lofwaardige discipline. In verschillende deelen van de stad had den straatgevechten plaats, waarbij de nationaal-socialisten aanvallend optraden. De katholieken bewaarden een lofwaar dige discipline. Herhaaldelijk heeft de po litie ingegrepen en verscheidene arresta ties verricht. Zij weigerde echter op te geven hoeveel. Voor het „Europaischer Hof", een te huis waar vele leiders van het congres logeerden, werd op een gegeven oogenblik de situatie zoo ernstig, dat de gasten een bestorming vreesden. De hoofdzuster tele foneerde naar het hoofdbureau van politie en vroeg bescherming, die echter werd ge weigerd. Een uur later, toen de toestand nog even dreigend was, belde zij opnieuw. Ook toen kreeg zij een weigerend ant woord, met de motiveering, dat de politie niet van nut zou kunnen zijn, daar zij kans liep zelf door de nationaal-socialisten te zullen worden neergeslagen. Terwijl men in het „Europaischer Hof' alle mogelijke moeite bleef doen om hulp te krijgen, werden in de naburige straten de gedelegeerden lastig gevallen. Oa. wer den dr. Brunn, een 71-jarige gepensio neerd© kolonel van den geneeskundigen dienst, en zijn zoon, die priester is, door de nationaal-socialisten -aangevallen. Zij konden alleen een ernstige mishandeling ontgaan, doordat de kolonel op zijn ijzeren kruis en andere medailles wees. Een an dere gedelegeerde, die aangevallen was, wist een po li te-agent te overreden met hem naar het politiebureau te gaan. Daar eischte de congressist, dat officieel zou worden vastgelegd, wat hem overkomen was. De dienstdoende commissaris wei gerde echter dit te doen, omdat hij door een nationaal-socialist bedreigd werd. Een Amerikaansch gedelegeerde, drager van de vlag der Ver. Staten, werd hevig geslagen, en een Hongaar kreeg verschil lende messteken. De gele hemden, die de nazi's den congressisten van het lijf had den gescheurd, namen zij als tropheeën mede. Zondagmorgen deelde de politie den lei ders van het congres mede, dat zij, indien het congres zou worden voortgezet, niet voor veiligheid der deelnemers kon in staan. Een uur later werd het gebouw, waar kardinaal Faulhaber een pontificale mis zou celebreeren, door een groot aan tal nationaal-socialisten omringd. De kar dinaal besloot daarop de godsdienstoefe ning af te gelasten en tevens werd het congres gesloten. Daar een verbod voor het dragen van uniformen was afgekondigd, trachtten gis teren de congressisten kleeren te leenen om veilig het station te bereiken. Indien zij hun gele hemden droegen, liepen zij im mers kans gearresteerd te worden en een zware boete te moeten betalen. Protesten der consuls. De Zwitsersche, Amerikaansche en an dere buitenland sche consuls zullen Dins dag a.s. bij de Beiersche consuls protestee ren. Zij hebben er in toegestemd hun pro test uit te stellen tot de laatste gedele geerde Munchen zal hebben verlaten. Tijdens de godsdienstoefening in de Frauenkirohe is een der vooraanstaande gedelegeerden van het gezellencongres, prof. Zinser, uit Offenbach, aan een hart verlamming overleden. Men schrijft dit toe aan de opwinding, welke hij had onder- De lezing der Beiersche politie. Van de incidenten geeft de Beiersche politie de volgende lezing: Zonder acht te slaan op de opgewonden stemming onder de bevolking, verschenen de congressisten in aen uniform, dat veel op het bruine hemd der nationaal-socialis ten leek. Dit werd door de nationaal-socia listen als misbruikmaking van hun uniform beschouwd en ten gevolge hiervan kwam het in de stad tot ernstige botsingen. Her haaldelijk moesten de gereedstaande „Ueberf all "-commando's uitrukken, die door de congresdeelnemers waren uitge lokt. Deze botsingen, zoo luidt het verder, hebben bewezen, dat de gedelegeerden niet de discipline in acht hebben genomen, die men voor een ordelijk verloop van een congres, van hen moest verwachten. Om deze reden zag de congresleiding zich ge dwongen het congres vervroegd te sluiten. Door de aanvankelijke verbodsmotieven op onjuiste wijze weer te geven, bracht de congresleiding vice-kanselier von Pa pen en den Beierschen minister van Eco nomische Zaken, Graaf Quadt, in de on aangename positie onder deze moeilijke omstandigheden als officieele vertegen woordigers aan het congres deel te ne men. Concludeerend moet geconstateerd wor den, aldus het politiebericht, dat het oor spronkelijke verbod van het gezellencon gres maar al te gerechtvaardigd was en dat de verantwoordelijkheid voor de on aangename gebeurtenissen en voor de on der de bevolking teweeggebrachte onrust bij de congresleiding berust. „N. v. d. D." Donkersteeg, L «SS STEL EN HET LEI 1 GA NAAK PRESBURG Donkersteeg, Leiden, Telefoon 1322 STEUNSCHOENEN EN HET LEED IS GELEDEN! DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Medodeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES, van ten hoogste 30 woorden, waarin be trekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur verhuur, koop en verkoop f 0.50. VOORNAAMSTE NIEUWS. DWANGMIDDELEN VAN DEN FISCUS. Bespoediging van executie en invoering van lijfsdwang. Het eerste wetsontwerp van het nieuwo kabinet heeft de Tweede Kamer bereikt. Het is afkomstig van het departement van Financiën en betreft een wzgiging en aan vulling van de wet van 22 Mei 1845 op de invordering van 's Rijks directe belastingen. In de memorie van toelichting zegt mi nister Oud, dat behalve eenige op zich zelf staande wijzigingen van genoemde wet, hot thans ingediende ontwerp bepalingen bevat omtrent bespoediging van execu tie, uitstel van betaling en lijfsdwang. 1. Wat de executie betreft merkt de minister op, dat onder de tegenwoordige regeling, nadat een aanslagbiljet is uitge reikt, een geruiime tijd verloopen moet, vóórdat bij gebreke van vrijwillige betaling tot executie kan worden overgegaan. Aan den kwaadwilligen belastingschuldi ge wordt een ruime gelegenheid gelaten, om zijn goederen aan executie te onttrek ken en de vordering te verijdelen. In het wetsontwerp wordt de mogelijk heid om in bepaalde gevallen de executie te bespoedigen geopend door toe te staan, dat de termijnen niet meer behoeven te wor den afgewacht en, ongeacht of al dan niet reeds een aanmaning ie uitgereikt, onver wijld een dwangbevel wordt uitgevaardigd. 2. Omtrent het uitstellen van be taling merkt de minister op, dat het toestaan van op zich zelf niet ongemoti veerde verzoeken daafrtoe dikwijls bezwaar ontmoet als gevolg van de bepaling vol gens welke de belasting drie jaar na de dagteekening van het aanslagbiljet ver jaart. De minister acht het zoowel in het be lang van het Rijk als in dat van de belas tingschuldigen, dat een bepaling wordt op genomen volgens welke de verjaring wordt geschorst gedurende den tijd dat uitstel loopende is. 3. Ten aanzien van den lijfsdwang merkt de minister op dat, al bereiken in dezen tijd de belastingbedragen meestal niet de hoogte van de vroegere aanslagen in de oorlogswinstbelasting, zij niettemin belangrijk genoeg blijken te zijn, om te lei den tot praktijken, die slechts door toepas sing van lijfsdwang kunnen worden besta-e den. De minister meent, dat het niet langer mogelijk is, dwang als middel tot invorde ring van directe belastingen te onthouden. Daarom wordt voorgesteld de wet zoo danig aan te vullen, dat het recht van pa rate executie mede omvat het recht om lijfsdwang toe te passen. De voorgeschreven machtiging van den minister van Financiën zal de kans op lichtvaardige toepassing er van en ongemo tiveerde hardheden voorkomen. Ter zake van vermeende onrechtmatige toepassing van lijfsdwang staat den belanghebbende beroep open op de rechterlijke macht. TWENTSCHE KATHOLIEKENDAG. Ondanks de aanhoudende regen hadden zich Zondagmorgen eenige duizenden fiet sers en auto's naar Oldenzaal gespoed om deel te nemen aan den Twentschen Katho liekendag. Z. H. Exc. de Aartsbisschop van Utreoht werd om 10 uur plechtig ingehaald en la-ngs de versierde Denekamperstnaat begeleid naar het altaar, opgesteld op het R. K. S-portterrein. Na afloop der H. Mis werd een optocht gevormd, begeleid door een 4-tal muziek corpsen en vele vaandels. Op het Burg. Vos de Waelplein defileerden ©enige duizenden K. J. V.-ers, K. J. M. V.-ens, Sportver. en Jonge Boerenbonders van Twente. Des middags werden sectievergaderingen gehouden, waar oa. prof. dr. Fr. Feron uit Roermond sprak. Om 5 uur volgde een plechtig Lof in de St. Plechelmuskerk waarbij de Hoogeerw. heer Deken Scholten van Oldenzaal een sluitiingsrede hield. BUITENLAND. Het Katholieke Gezellen congres ver stoord. Ernstige incidenten te München. Mishandelingen door nationaal-socialisten. (lste blad). Schandaal op Dietschen Landdag te Mechelen. Nederlandsch Tweede Kamerlid dr. Moller en de schrijver Antoon Coolen over de grens gezet. (4do blad). Herderlijk schrijven van het Duitsche episcopaat. (4de blad). Heden opening van de Economische Wereldconferentie te Londen 4de blad). Woensdagmorgen start van de Italiaan- sche vliegtuigen? (Luchtv. 2e blad). DE MARIA OMDRACHTTE NIJMEGEN. Gisteren werd te Nijmegen de traditio- i neele Maria-omdracht gehouden. De geestelijkheid van Nijmegen was met zeer velen, zoowel regulieren als seculiere» i in deze Maria-omdracht vertegenwoordigd. Op het Keizer Karelplein hield prof. dr. Titus Brandsma een huiderede. Met een plechtig Lof, gecelebreerd door Z. H. Exc. Mgr. A. Diepen, werden de plechtigheden beëindigd. BINNENLAND. Ingediend is een wetsontwerp, houdende eenige aanvullende bepalingen van de wet op de invordering van 's Rijks directe be lastingen (lsto blad). Duitsch jacht bij Ameland vergaan. Kapitein en zijn vrouw omgekomen, twee anderen gered. (Gem. Ber. 3de blad). SPORT EN WEDSTRIJDEN. Op de Hollandia-roeiwedstrijden wint Nereus het hoofdnummer. Njord aan den kop der prijzenwinnaars. (2do blad). H.F.C. en Excelsior veroveren opnieuw het eerste-klasseschap van den K.N.V.B. (2de blad). De athletiekwedstrijden van Rood Wit. (2de blad). HET DUITSCHE MORATORIUM. Het Nederlandsch Correspondentiebu reau voor dagbladen heeft te bevoegder plaatse de vraag gesteld of iots kon worden medegedeeld met betrekking tot het stand punt, dat do regeering inneemt ten aan zien van het transfermoratorium, dat de Duitsche regeering voornemens is op 1 Juli a-s. af to kondigen. Men verzekerde, dat de Nedcrlandsche regeering ten volle doordrongen is van den ernst der schade, welke uitvoering van de plannen van de Duitsche regeering Neder land zou berokkenen, dat, gelijk trouwens vanzelf spreekt, deze aangelegenheid de voortdurende aandacht der regeering hceit I en binnen de grenzen van het mogelijke niets doeltreffends zal worden nagelaten, waardoor de betrokken Nedcrlandsche be langen zouden kannen worden beschermd. Daarbij valt intusscben in het oog te hou den, dat do Duitsche regeering de inwer kingstelling van heb moratorium heeft be paald op 1 Juli a.s., zoodat de gelegenheid geopend is en ongetwijfeld ook zal worden gebruikt, om het geheele complex van vraagstukken, aan het transfermoratorium verbonden, te behandelen op de 12 Juni a.s. te Londen aanvangende oeconomische en monetaire conferentie. De uitslag dier be sprekingen zal mede op de door de Nedcr landsche regeering aan te nemen houding zijn invloed doen gelden. INKRIMPING VAN DE RUNDVEE STAPEL. Gemeld wordt: In verband met de over het algemeen in landbouwkringen erkende noodzakelijkheid, dat evenwicht worde ge bracht tusschen de uitgebreidheid van den Nederlandschen rundveestapel als produc tiebron van melk ©enerzijds en de bestaan de mogelijkheid van loonenden afzet van deze melk cn de daaruit bereide produc ten, in binnen- en buitenland anderzijds, dienen maatregelen te worden overwogeu om te geraken tot inkrimping van den vee stapel. Ter verkrijging van de noodige ge gevens omtrent de uitgebreidheid van den veestapel zal binnen korten tijd over het geheele land een veetelling plaats hebben. Alle veehouders worden opgewekt tot volle medewerking bij de veetelling, aangezien de te verzamelen gegevens slechts waarde en beteekenis hebben, indien ze volledig en betrouwbaar zijn. Voor de vrees, dat ruw ingrijpen het door de fokkers opge bouwde veebestand in gevaar zal brengen, bestaat geen grond, integendeel, zal er re kening mede worden gehouden, dat de nemen bijzondere maatregelen zooveel mo gelijk ten goede zullen moeten komen aan de verbc'ering van de hoedanigheid van den Nederlandschen veestapel in het al gemeen.

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 1