AAN ONZE ABONNÉ'S MAANDAG 12 JUNI lStoo DE LEIDSCHE COURANT VIERDE BLAD PAG. 12 ZOETERMEER EERSTE PLECHTIGE H.'MIS Weleerw Heer A. N. Duynisveld. In de fraaie, kunstvol geschilderde kerk van pastoor Leusen te Zoetermeer droeg Zondag de weleerw. heer A. N. Duynisveld zijn plech tige Eerste H. Mis op. Het hoogaltaar was voor deze gelegenheid gesloken in rijken feest tooi van groen en bloemen en het was, alsof de rij der acht zaligheden, welke in gloeien de kleuren staan afgebeeld langs de wanden van de kerk, haar voortzetting vond in een ne gende zaligspreking daar vooraan op het pries terkoor, waar een jonge priester het de H. Maagd kon nazeggen: „Heden zullen zalig prijzen alle geslachten". Bij deze eerste plechtigheid in zijn oude parochiekerk werd de neomyst bijgestaan door pastoor A. Leusen als presbyter assistens, pa ter J. Gielen S. J. als diaken, de eerw. heer J. v. d. Beek als subdiaken, terwijl de kape laans J. v. Tol en J. Verkleij van Rijswijk als cantores fungeerden. De feestpredikatie werd gehouden door pa ter C. de Wilde S.J. van het college „Kat wijk" te 's Gravenhage, De eerw. redenaar had zich tot tekst geko zen de woorden uit de Prefatie „Gratias aga- mus Domino Deo nostro", Laten wij dank bren gen aan den Heer onzen God. Woorden, welke thans wel bijzonder toepasselijk zijn, want wanneer er één gevoelen was, dat op dezen dag de harten van allen vervulde, dan was het zeker, dat van de innigste dankbaarheid jegens God, die zulk een wonderlijke gunst aan den neomyst had geschonken. God heeft den jongen priester verheven tot een waardig heid, waarmede geen aardsche luister verge leken kan worden. Hij heeft hem de macht ge schonken over de poorten van het Rijk der Hemelen, ja zelfs over den Koning des Hemels zelf. Waarlijk het is billijk en rechtvaardig God daarvoor dank te brengen. Spr. schetst dan de waardigheid van den priester met er op te wijzen, hoe diens woord „Ego te absolvo" den berouwvollen zondaar de poorten des hemels weer ontsluit en hoe Christus zelf op het woord van zijn dienaar nederdaalt op het altaar, aldus als het ware gehoorzamend aan zijn eigen knecht. Deze treffende gedachte even uitwerkend, wijst spr, •rop, dat God niet alleen gehoorzaamt, wan neer Hij wordt uitgenoodigd om neer te dalen in een rijke kathedraal, maar dat Hij met evenveel lieide neerdaalt in de arme hut van den missionaris; dat Christus niet alleen ge hoorzaamt aan zijn dienaar, wanneer deze een heilige is, maar ook wanneer hij eigenlijk geen dienaar meer genoemd mag worden, doch een Judas. Zóó lief heeft God de wereld gehad. Christus vertrouwt zich geheel en al aan den priester toe, zooals Hij zich toevertrouwd heeft aan den H. Jospeh. Wanneer Gid een dergelijke macht aan den priester heeft ge schonken, heeft Hij dat gedaan, omdat de priester de leidsman is, die het Christenvolk moet leiden naar de eeuwigheid. Daarom is het feest eener priesterwijding niet alleen een feest voor den neomyst zelf en diens familie leden maar voor alle parochianen. Zich daarna wendend tot den jongen ories- ter, richt de eerw. redenaar een woord van hartelijken gelukwensch tot hem. Moge Gods zegen en genade rijkelijk over u neerdalen, opdat gij in staat moogt zijn aller harten te ontvlammen in liefde voor Christus. Moge God u geven wijsheid en verstand om degenen, die u zullen worden toevertrouwd, veilig te leiden naar het Beloofde Land. En moge God u kracht schenken om alle zwakheid te iverwin- nen en het kruis te dragen, want de priester is meer dan anderen een navolger van den kruis- dragenden Christus. Per crucem ad lucem, door het kruis tot het Licht, dat :s de weg van alle heiligen. Moogt gij aan het einde van uw levensweg met de velen, die door u zijn gered, in den hemel opnieuw aanheffen het danklied: „Gratias agamus". laten wij dank brengen aan den Heer onzen God. Onder de H. Mis voerde het zangkoor onder leiding van den directeur Jac. Sebet en bege leid dcci den organist J. A. Hitters, op voor treffelijke wijze uit de meestemmige Veni Creator van P. J. Jos Vranken en de Missa Secitnda van M. H. van 't Kruys, terwijl na de H. Mis de bekende priestercantate van pater J. Haagh C.s.s.R. ten gehoore werd gebracht. De viering van dezen dag, welke geheel kerkelijk was gehouden, werd besloten met een plechtig Lof des avonds te half 8. HILLEGOM Personalia. Tot controleur van den Plan- tenziektekundigen Dienst alhier is benoemd de heer W. J. Stofraeel, thans te Oegstgeest. De heer S. komt te wonen aan de Leidschestraat naast den heer Verweij. Tot adspirant-adj inspecteur alhier is be noemd dr. J .0. M. Broek. Bouwen. Aan de firma B. Imthorn Zn. is opgedragen het bouwen van 2 woonhuizen aan Loosterweg II voor rekening van den heer H. Schiedewind en 4 aan den Parallelweg voor rekening van mej. M. Dekker te Heemstede. Rond een verkooping. Donderdagmiddag werden de leden van den Raad in spoed- eischende geheime vergadering opgeroepen ter bespreking aankoop der in afslag komende perceelen bloembollengrond voor de gemeente. Na bespreking werd besloten niet tol aan koop over te gaan in verband met de gemeen telijk financiën. Later is gebleken, dat de NV. A. J. van Engelen de gebouwen heeft gekocht, het bloembollenland (ruim 2 H.A.) kocht de burgemeester privé. Wij teekenen hierbij aan: Het is niet goed, dat onmiddelijk na de „geheime" vergadering het besluit reeds bekend werd. Het is héél jammer, dat de bedoelde bloembollenschuur blijft bestaan: onmiddellijk naast het mooie woonhuis van den burgemeester en over het Wilhelminapark zou het niet te betreuren zijn geweest, indien de schuur was verdwenen. Arbeidsbeurs. Aan de Gemeentelijke Ar beidsbeurs stonden op 7 dezer ingeschreven 49 werkzoekenden tegen 473 voor één week geleden, dus nog een toename. Het is in dezen tijd wel een bedroevend verschijnsel. Geboren: Maria d. van W. C. van der Lans en A. C. M. Uphoff Sonja Anuschka d. van M. ter Riet en A. J. van Riemsdijk Hendrika d. van H. Bouman en D. Boogaard. Ondertrouwd: W. Vossepoel en M. E. Stoker. Getrouwd: H. S. Weijers en J. M. Brou wer P. J. Hagen en J. J. P. van Riek. Ge v e s t i g d: B. van Wieringen, Arnoud- straat 11 F. van Santen, Hoofdstr. 46 C. M. M. Peperkorn, Van Vlietstr. 80 H. Mense met vrouw, Hoofdstr. 35 P. de Jong met gezin, Leidschestraat 128 C. Bakkum met gezin, Ambachtstr. 58. Vertrokken: H. Triezenberg naar Ren- kum J. J. P. van Riek naar Lisse Th. J. v. Steyn naar Haarlem H. S. Weijers naar Noordwijkerhout J. M. Brouwer naar Noordwijkerhout J. C. M. Jansen naar Oudenbosch A. M. Scholte naar Noordwij^ kerhout J. Heeremans en gezin naar Wijk aan Zee en Duin F. W. van der Voorn naar Haarlemmermeer J. C. van Dijk naar Haar lemmermeer M. L. Mulder naar Amsterdam C. van den Akker en gezin naar Amster dam E. v. d. Bogaerde naar Zeist E. A. H. Piskorsch naar Duitschland. KATWIJK Werkloosheid. Aan het bureau der ar beidsbemiddeling staan op heden ingeschreven 466 personen, waarvan 7 binnenschippers, 2 loodgieters, 63 visschers, 117 landarbeiders, 124 losse arbeiders, 28 kuipers, 10 metselaars, 14 timmerlieden, 57 grondwerkers, 13 opper lieden, 4 fabrieksarbeiders. KATWIJK AAN DEN RIJN Nieuw altaar. Als aanvulling op ons be richt betreffende het geplaatste nieuwe H. Hart altaar met beeld, ontworpen door den heer Otto, dient o.i. zeker niet onvermeld te blij ven, dat onze Katwijksche kunstschilder, de heer Funcke Cuper, het altaar en beeld met zijn vaardige had geheel belangloos heeft op gesierd en er alzoo zeer veel heeft toe bijge- diagen, dat het geheel ieders bewondering en aandacht vraagt. De heer Funcke Cuper heeft hierdoor velen aan zich verplicht en veler hoogachting verworven. Liefdadigheid. De collecte, gehouden na eer liefdadigheidspredikatie door den weleerw heer kapelaan dr. L. Kat van Wassenaar, ten bate van arme en nieuw op te richten kerken, bracht op f 200.1334. RIJNSBURG Veilingomzet. Het gaat nog steeds in da lende lijn. De omzet aan „Flora" was over de maand Mei weer aanzienlijk minder dan over dezelfde maand van 1932. Was het omzetcijfer in 1932 739.59, over dezelfde maand van dit jaar was zulks f 62996.32 of f 10948.27 minder. ALKEMADE Gemeenteraad. De Raad dezer gemeente vergadert morgenmiddag om 2 uur. Onder werpen ter behandeling: 1. Voorstel van B. en W. tot overdracht in eigendom, beheer en cn- dethoud van een drietal in den weg Leiden Nieuwe-Wetering gelegen bruggen aan de pro vincie Zuid-Holland. 2. Voorstel van B. en W. tot het opdragen van de drie-maandelijksche controle van kas en boeken van den gemeente ontvanger aan het verificatiebureau der ver- eeniging van Ned. Gemeenten te Den Haag. 3o. Wijziging gemeente-begrooting, dienstjaar 1932 en 1933. 4o. Reclames schoolgeld. 5o. Reclame hondenbelasting. 6o. Ingekomen stukken en mededeelingen. LISSE Liefdadigheids-predicatie. Gisteren hield de zeereerw. pater v. Rooy in de kerk van de H. Agatha een liefdadigheids-predicatie ten bate van het te Leiden in de St. Petruskerk te houden ziekentriduum. De hierna gehouden schaalcol'iecte bcraht 264.82 op! Een mooi bedrag! ,St. Gregorius". Vrijdag a.s., zal het 12'4 jaar geleden zijn, dat de R.K. Gemengde Zangvereeniging „St. Gregorius" werd opge richt. Dat zij in dien tijd onder de kundige leiding van den heer W. Mizee prachtige vor deringen heeft gemaakt, blijkt wel uit het feit, dat zij van de talrijke concoursen, welke zij bezocht, steeds gelauwerd terugkeerden. On zerzijds proficiat! NOORDWIJR Gemeenteraad. De Raad vergadert Vrij dagmiddag te 2 uur. Agenda: 1. Ingekomen stukken. 2. Mededeelingen. 3. Vaststelling no tulen. 4. Goedkeuring rekening 1932: a. van de Gezondheidscommissie te Katwijk; b. van 4en schoolartsendienst te Hillegom. 5. Toekenning weezengeld kinderen de Mooy-Nieuwennuizen 6. Verhooging uitkeeringen voor half-weezen. 7 Ru»'!ing grond Zwarteweg, met den Staat. 8. Verhuring zeeterras Noord-Boulevard. 9. Me dewerking tot stichting openbare telefooncellen 10. Crediet voor opmaken verkavelingsplan voor resteerend gem. bouwterrein in N.Z.-pol- der en verhooging grondprijs. 1. Aanvrage ge bruik lokaal in o.l. school. 12. Drie-iaarlijk- sche afrekening met bijzondere scholen 1928/ '30. 13. Ontheffingen schoolgeld 1932/33 14 Restitutie betaald vergunningsrecht G. S. v. d. VoortHam. 15. Afwijzend advies op ver zoek subsidie Jeugdherberg. 16. Voorstel tct verlenging belegging kasgeld gem. Eindhoven. 17. Herziening verordening levering electrici- teit. 18. Vaststelling kohier rioolbelasting 1933. UIT DE RIJNSTREEK ALPHEN AAN DEN RIJN. Personalia. 1Onze plaatsgenoote mej. M. A. L. Kuipers slaagde aan de Rijks Uni versiteit te Utrecht voor het theoretisch tandheelkundig examen le ged. Aanrijding. Langs den Gouwsluische- weg had Zaterdagmiddag een verkeerson geval plaat-s dat zich aanvankelijk zeer ernstig liet aanzien, doch tenslotte nog be trekkelijk goed afliep. Juist toen het on geveer 8-jarig zoontje van den smid H. den weg overstak kwam uit de richting Utrecht éen luxe auto aanrijden. De jongen, die de auto niet aan had zien komen, liep tegen de wagen, kwam te vallen en ging precies onder de wagen door, zonder dat deze heb ventje verder raakte. Hoewel verwond aan hoofd en handen, hoofdzaak ontvellingen, kwam de jongen er overigens betrekkelijk goed af. Door dr. N. werd de jongen ver bonden. KOUDEKERK. Gemeenteraad. De Raad dezer Ge meente komt op Maandag 12 Juni a.s. des namiddags te 7 34 uur in openbare verga dering bijeen. Onderwerpen ter behande ling: 1. Notulen. 2. Ingekomen stukken. Me dedeelingen. 3. Aangaan rekening-courant overeenkomst met Alphensche Bank en intrekking idem met Bank Nederlandsche Gemeenten. 4. Bepaling rente-percentage reekning-courant Waterleiding met Ge meente. 5. Vaststelling vergoeding art. 101 Lager-Onderwijswet 1920 over 1930 aan het Bestuur der Ned. Herv. School. 6. Adres fa. H. Batelaan e-a. inzake Winkelsluiting om 9 uur. 7. Comptabele besluiten. 8. Uit breiding laagspanningsnet Hoogowaard tot de grens van Alphen a. d. Rijn. 9. Vaststel ling pensioengrondslagen Gemeente-ambte naren. 10. Crediet ad 300 voor zekerstel ling Slachtlokaal. 11. Vaststelling algemee- ne wedden-verordening. NIEUWKOOP. Steunuitkeering. Aan de steuntrek kende werkloozen is bij circulaire medege deeld, dat de Minister van Binnenlandsche Zaken de gemeentebesturen uitdrukkelijk verboden heeft steun uit te keeren aan werkloozen, die met oncontroleerbare werkzaamheden trachten hun inkomsten te verhoogen, ook al zou het bedrag dezer verdiensten regelmatig worden opgegeven. Onder deze werkzaamheden zijn begreepn, visschen, jagen, enz., ook al geschiedt dit zoogenaamd uit liefhebberij. Nieuwe boerderij. Aan den bouwkun dige H. Mol is opgedragen het bouwen van een boerderij aan den AarLanderveenschen weg alhier voor rekening van den heer N. Bodegraven. Het werk wordt uitgevoerd door P. Bodegraven als timmerman en G. Bodegraven als metselaar. Ls in het vorig jaar in deze gemeente slechts één gebouw opgetrokken, thans zijn er reeds 4, wat derhalve op eenige opleving in de bouwvakken alhier wijst. Muziektent. De gemeentelijke muziek tent is van de Kerkstraat over gebracht naar den tuin van het Gemeentehuis en wordt thans geschilderd. Zoodra dit gereed is zal een eerste muziek-, en naar wij vernemen, ook tegelijk een zanguitvoering gegeven worden. WOERDEN. Volksbond. Gisteravond half acht kwa men de leden van den R. K. Volksbond o»j- een ter plechtige herinnering van de intro- nisatie van het H. Hart. De opkomst is be vredigend, wanneer de voorzitter, de heer Lunenburg, in zijn openingswoord de gees telijke adviseur, het bestuur en do leden met hunne huisgenooten van harte welkom heet, nu zij hier zijn bijeengekomen om de zegen van het H. Hart af te smeeken over al het dit jaar te verrichten werk. Nadat allen staande het „Aan U, o Koning der Eeuwen" gezongen hebben, deelt de voorz. mede, dat de vergadering van a.s. Zondag in verband met het aanbiddingsfeest niet doorgaat. Aan 't slot van deze bijeenkomst zal 'n collecte voor de versiering van 't H. Hart-beeld gehouden worden. Hierna ver richt de zeereerw. adviseur, pater Engeis, de intronisatie-gebeden voor het met bloe men en kaarsen versierde beeld, die door alle aanwezigen geknield worden gevolgd. Na beëindiging spreekt de adviseur 'n kort, gloedvol woord tot de leden, waarin hij hen in naam van het H. Hart vooral opwekt tot eenheid. Spr. gaat het organisa tiewezen in de doode en levende natuur na. Organisatiewezen is noodzakelijk, het is de wensch van den Paus en de Bisschoppen. „Wee degene, dei alleen staatEenheid maakt grootheid, de eenling doet niets. Katholieken moeten katholiek georgani seerd zijn. 'n Lillyputter in 'n berenhuid is onzin De bath, organisatie rust op drie peilers: rechtvaardigheid, billijkheid en onderlinge liefde. Ook t sociale en economische leven moet steunen op goddelijke en zedelijke wetten. Waar disorde is, heeft men zich niet aan wetten van geloof en zedelijkheid gestoord. In 'n mensohelijk werk zitten menschelijke fouten, ook in de kath. orga nisatie, maar dat is geen reden om buiten de kath. organisatie te staan. De lauwen en zwakken, die er nog buiten staan, moe ten tot aansluiting bewogen worden om zoo'n groote, eendrachtig samenwerkende, macht te vormen. Kijk eens, waar de kath. organisatie niet is: Rusland, Spanje. Spr. hoopt dat dit woord diep moge doordringen tot allen, nu 't Goddelijk Hart weer tot Koning is gekroond van den R. K. Volks bond. Zoo zal de Woerdensche afd. groot worden en rijke vruchten afwerpen, ook voor de omtrek. Na gebed wordt de pries terlijke zegen, gegeven. De collecte brengt 6.28 op. De voorz. brengt dank aan de geestelijke adviseur en sduit, na 't geza menlijk zingen van „Roomsche Blijdschap" de bijeenkomst. V.E.P.-nieuws. V.E.P. II trok gisteren naar Wilnis om in de serie-wedstrijden, ge organiseerd door de Stormvogels, Wils kracht I uit Maarsen te ontmoeten. De laatsten lieten zich echter wachten, zoo dat de overwinning reglementair cadeau werd gedaan. V.E.P. II speelde toen 'n vriendschappelijke wedstrijd tegen Storm vogels II, die met 5—0 gewonnen werd. Woensdagavond ledenvergadering. Polo-wedstrijden. W.Z.C. I speelt a.s. Dinsdag 'n vriendschappelijken wedstrijd te gen Waddinxveen, terwijl Forel I eveneens vriendschappelijk de strijd aanbind tegen Neptunus I uit Amersfoort. Bezoek van Lilliputters. De vermaar de dwergenstad van Hommersom en Ver molen, die op 't oogenblik nog verblijf houdt te Utrecht en daar flink succes heeft gehad, zal ook Woerden met 'n be zoek vereeren. A.s. Dinsdag strijken de „Lilliputters'' neer op 't excercitieterrem, alwaar zij 3 dagen zullen verblijven. ZEVENHOVEN. Meisje verdronken. In een onbewaakt oogenblik is een 4-ja- rig dochtertje van den veehouder Wahle in het water gevallen en jammerlijk ver dronken. Voetbal. Zondag speelde de Voetbal- vereeniging Z.V.V. II een wedstrijd tegen het 2e elftal van den Hoef om een medaille, welke werd gewonnen door Z.V.V. met 54. LUCHTVAART SPANJE—MEXICO DOOR DE LUCHT. Met tusschenlanding in Cuba. Uit Sevilla wordt gemeld: De vlieger-luitenant Joaquin Collar Ma riana is Zaterdag van het Tavlada-vlieg- veld opgestegen voor een vlucht naar Mexi co met een tusschenlanding in Cuba. Nader wordt gemeld: De Spaansche vliegers, die te Sevilla- startten voor een vlucht naar Mexico, zijn te Cuba geland. Over een vlucht van 4000 mijlen deden zij 41 uur en 10 minuten. DE ITALIAANSCHE VLIEGTUIGEN. Woensdagmorgen 7 uur start der vliegtuigen? In de Italiaansche marinevlieghaven Or- betelle is thans alles in gereedheid voor den start van het groote eskader voor den tocht naar Noord-Amerika. 24 vliegtuigen en 96 man bemanning wachten op het signaal voor de start. Er heerscht een koortsachtige stemming van afwachting en spanning. Naar verluidt zal, wanneer de weersom standigheden gunstig zijn het sein voor de start waarschijnlijk Woensdagmorgen 7 uur gegeven worden. DE K.N.I.L.M. SUBSIDIE VERMINDERD. Aneta seint uit Batavia: De Kon. Ned.- Indische Luchtvaart Mij. ontving bericht, dat Z.E. de minister van Koloniën accoord gaat met wijziging in de overeenkomst van de K.N.I.L.M. met de regeering, in dier voege, dat de overeenkomst voorloopig met drie jaar instede van met vijf jaar zal worden gecontinueerd. Luide aanvankelijk het voorstel verlen ging van de overeenkomst met vijf jaar, met een jaarlijksche subsidie van 700.000, thans wordt het contract met drie jaar verlengd met een jaarlijksche subsidie van 500.000. Wederzijds was men van oordeel dat heb aantal diensten moest worden gehandhaafd en dat de bezuiniging dus niet moest wor den gevonden in vermindering van de diensten. Daarentegen is de verminderde subsidie gevonden door het besluit geen nieuwe aanschaffingen van vliegtuigen en motoren in de komende periode van drie jaar te bewerkstelligen. De wijziging moet nog de gebruikelijke instantiea, o.a. den begrootingswetgever, passeeren. Bepalingen der Gratis-Ongevallenverzekering voor de abonné's van „De Leidsche Courant". Elke abonné van „De Leidsche Courant*, die zijn abonnementsgeld tijdig heeft voL daan ia verzekerd voor een bedrag van 300.tegen een hem (haar) overkomend ongeval, dat de eenige en rechtstreeksche oorzaak is van den dood van de(n) abonné, hetzij onmiddellijk of binnen 14 dagen na den datum van het ongeval. Dit bedrag zal ten spoedigste aan zijn of haar nage laten betrekkingen worden uitgekeerd. Onder nagelaten betrekkingen worden verstaan en zullen achtereenvolgens tot het ontvangen der uitkeering gerechtigd zijn: le. de echtgenoot(e); 2e. kinderen; 3e. de ouders; 4e. de stiefouders of (zoo deze ontbreken) de grootouders, of (zoo ook deze ontbreken) de schoonouders, wier kostwinner de overledene was; 5e. de broe ders en zusters wier kostwinner de over ledene was. Onder kostwinner wordt verstaan hij of zij, die tenminste een derde van zijn of haau verdiensten geregeld uitkeert aan de(n) persoon of personen, die hij of zq bij het levensonderhoud te hulp komt. Onder verzekerde abonné wordt ver staan zoodanige persoon, welke niet jon ger is dan zeventien (17) jaar en niet ouder dan vijf en zestig (65) jaar. Er bestaat geen recht op uitkeering: a. Wanneer de verzekerde abonné tijdeus het plaatsvinden van het ongeval verkeer de in staat van krankzinnigheid of ver standsverbijstering, onder den invloed was van overprikkeling of van bedwelmende dranken; of den krijgsdienst te water of te land uitoefende in tijd van oorlog, burger lijke twisten of oproer, of wel zich buiten Europa bevond, of wanneer de verzekerde abonné tijdens het ongeval op een vis schers-, Marine- of ander vaartuig varen de was buitengaats, op de Zeeuwsche of Zuid-Hollandscke stroomen, of op de Zui derzee; of wanneer de verzekerde abonné zich tijdens het ongevaj bezig hield met de bereiding, verwerking of vervoer van buskruit, schietkatoen, naphta, dynamiet of andere licht ontvlam- of ontplofbare stof fen of daarbij desbewuet tegenwoordig b. Voor personen, bezigheden verrich tende, waaraan bijzonder gevaar verbon den is, zooals: luchtreizigers, acrobaten, circusrijders en dergelijke waagstukken uit voerende personen, indien het ongeval ont staat tijdens de uitoefening van hun beroep of de daarmede gepaard gaande bezig heden; of voor krankzinnige, lamme, hard- hoorige, sterk bijziende, aan duizeling, hartgebrek of vallende ziekte lijdende personen erf voor hen, die een beroerte gehad hebben. e.. Indien het ongeval het gevolg is: van het gebruikmaken van voertuigen met mechanische kracht van het deelnemen aan wedstrijden of weddenschappen van welken aard ook; van een lichaams gebrek; van een ziekte of kwaal; van zelfverminking, zelfmoord of poging daar toe; van tweegevecht of vechtpartij, waar bij de verzekerde betrokken was; van handelingen in strijd met wetten, verorde ningen, Koninklijke besluiten of voorschrif ten van Spoorweg-, tram-, boot- en derge lijke ondernemingen voor personenvervoer, van verregaande roekeloosheid of het zich moedwillig of onnoodig blootstellen aan eenig gevaar door de(n) verzekerde(n) abonné. d. Ongevallen door of bij baden, zwem men, benevens watertochten, zonder bege leiding van een ervaren bootsman zijn al leen dan onder de verzekering begrepen als het bewijs wordt geleverd, dat den dood rechtstreeks is veroorzaakt door een plot selinge geweldadige inwerking van uit wendig geweld op het lichaam van de(n) verzekerde (met b.v. door beroerte, kram pen, enz.) Daarenboven geeft verdrinken in binnenwateren, rivieren of meeren alleen dau recht op uitkeering, wanneer onder meer bewezen wordt op welke wijze de verzekerde is te water geraakt. Het vin den van een persoon (lichaam) m het water zonder meer wordt niet als een bewijs van een ongeval aangemerkt. Het recht op uitkeering blijft bestaan wanneer de dood een gevolg is van recht matige verdediging van eigen of eens anders lijf of poging tot redding van per sonen. Is een verzekerde een ongeval overko men, dan is degene, die op uitkeering rech ten wil doen gelden, verplicht zoo spoedig mogelijk uiterlijk binnen driemaal 24 uren na den dood (Zondagen en Katholieke Feestdagen die als Zondagen gevierd wor den niet medegerekend), hiervan mede- deeling te doen met opgave van getuigen, die bij het ongeval tegenwoordig waren, dus eventueel binnen 17 dagen na het ongeval, aan de Directie van „De Leidsche Courant". Is een verzekerde een ongeval overko men dan moet zoo spoedig mogelijk ge nees-, of heelkundige hulp worden inge roepen, om naar gelang van zaken den dood of deszelfs oorzaak te constateeren of wel om de(n) getroffene te behandelen, in het laatste geval zal de gewonde verplicht zijn zich geheel naar de voorschriften vau den geneesheer te gedragen en zich, indien dit noodig geoordeeld wordt, in een zieken huis te begeven, zullende geene uitkeering verschuldigd zijn indien door het niet tijdig inroepen van genees- of heelkundige hulp of het niet opvolgen van voorschriften van den geneesheer nadeelige gevolgen voor de(n) patiënt ontstaan. Zij die eenig recht op schadevergoeding willen doen gelden, zijn op straffe van het te met gaan hunner rechten verplicht den daartoe door de Directie van „De Leidsche Courant' aan gewezen geneesheer in staat te stellen en zoo noodig de daartoe benoodigde stappen bij de bevoegde autoriteiten te doen om de oorzaak van den dood te constateeren. Bij niet voldoening aan de verplichting tot kennisgeving binnen den gestelden ter mijn in „De Leidsche Courant" tot geen uitkeering verplicht, tenzij bewezen wordt dat degene(n) die aangifte had(den) be- hooren te doen, daartoe niet in de moge lijkheid was (waren) en hij (zij) evenmin m staat was (waren) die aangifte door een ander te doen geschieden. In zulke gevallen begint de bovenge noemde termijn van drie dagen, zoodra de bedoelde onmogelijkheid opgehouden heeft te bestaan. Onbekendheid met de verzekering of hare voorwaarden gelden niet als onmo gelijkheid van tijdige aangifte. De uitkeeringen geschieden door de Di rectie der „Leidsche Courant'' binnen veer tien dagen, nadat het recht op uitkeering bewezen is aan de(n) recfcthebbende(n). „De Leidsche Courant is met verplicht uitbetalingen te doen. wanneer haar niet wordt verstrekt een extract uit het regis ter van overlijden.

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 12