MAANDAG 12 JUNI 1933 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD PAG. 10 RECHTZAKEN VALSCHE MUNTERS BERECHT. Trommel met plaatsjes gevonden? De 30-jarige koopman N. B., te L e i- d e n, is door de Rechtbank te 's-Gravenha- ge terzake van het opzettelijk vervaardi gen van valsche Nederlandsche Muntspe ciën (guldens), en het opzettelijk uitgeven daarvan, al» waren deze echt en onver- valscht, veroordeeld tot vijf jaren gevan genisstraf. In hooger beroep terecht staande, ver zocht verdachte, gezien de motieven die hem tot dit misdrijf hadden gebracht, een lichtere straf. De advocaat-generaal, mr. Brants, zeide in zijn requisitoir aan het verhaal van B., n.l. dat hij onder Boskoop een trommel inhoudende een twintigtal onafgewerkte metalen plaatjes, waarop de afdruk van een gulden was aangebracht, zou hebben gevonden, die verdachte vervolgens thuis verder zou hebben afgewerkt, geen geloof te hechten. Spr. wees op den ernst van dit misdrijf, waardoor juist de economisch zwakken de dupe worden. Gezien ook de vroegere veroordeelingen van verdachte, concludeorde de advocaat-generaal tot be- bestiging van het vonnis. Raadsheer mr. Bijnen bracht B. nog on der het oog dat, behalve de muntspeciën, ook een lepe! waaraan zich metaal bevond alsmede een hoeveelheid gips te zijnen hui ze is aangetroffen door werklieden, die repara-tiën hadden verricht, terwijl hij den lepel had gebruikt bij het smelten van de gevonden schijven. Mr. J. N. Hempenius, uit Warmond, be toogde dat de door B. veroorzaakte schade niet zoo groot was, als het O. M. deed voor komen. Verdachte handelde uit nood om dat hij zich geld wilde verschaffen om aan een rijbewijs te komen. Waar de vroegere veroordeelingen van betrekkelijk ouden da tum zijn, meende pleiter, dat hier met een lichtere straf kon worden volstaan cn riep ihij de clementie van het Hof in. Arrest 21 Juni a.s. DE LEIDSCHE NAAIMACHINE HANDEL. Voor het Gerechtshof te 's-Gravenhage ■werden de strafzaken tegen den colporteur M. en den naaimachine handelaar V. uit Lei den voortgezet. Verdachten waren door de Rechtbank veroordeeld tot resp. 1Y, en 1 jaar gevangenisstraf, ter zake van valsch- iheid in geschriften bij huurkoopcontracten en verduistering van huurkoopmachines. De zwendel was indertijd aan het daglicht gebracht door de Commissie ter bestrijding van de uitwassen in het volkscredietwezen te Leiden, waarvan de secretaris, de heer Van der Heijden, de zitting bijwoonde. De eerste getuige, een weduwe, deelde mede, dat zij door tussehepkomst van M. in 1930 verschillende naaimachines op afbe taling bad gekocht en verduisterdzij wa ren door den tweeden verdachte opge kocht. De andere getuigen verklaarden in gelijkluidenden zin. Een van hen, die i: een achterbuurt woonde, had zelfs zeve naaimachines verkregen. Verdachte M. zou, toen getuige bezwaar maakte tegen ver duistering en aankoop van machines, gezegd hebben: ,,'t hindert, niets, de machine ziet geen zon of maan". Enkele reizigers deelden mede, dat zij van de benadeelde maatschap pij instructies hadden ontvangen om nauw keurig toe te zien, dat. aan crediet.waardi- gen werd verkocht; zij wisten echter dat was geleverd aan menseben, die voor geen cent deugden; dit was te wijten aan de groepsleiders, waartoe ook verdachte M. behoorde, en die knoeiden. De Advocaat-Generaal, requisitoir ne mende, bracht allereerst, hnlde aan den Rechter van Instructie, die het onderzoek had geleid. Uit dit onderzoek is, aklus de Advocaat-Generaal, wel gebleken, dat do benadeelde maatschappij getracht, heeft den verkoop te forceeren en dat kwade elemen ten onder haar personeel in Leiden van die omstandigheid grovelijk misbruik hebben gemaakt. Tal van arme menschen zijn door de mooie praatjes van de beide verdachten tot. verduistering verleid en in de grootste ellende gebracht; verdachte V. kocht de machines tegen lage prijzen op en als naai- machinehandelaar kon hij begrijpen, dat de machines van misdrijf afkomstig moesten zijn. Z.Gr. Ed. noemde de praktijken van de verdachten schandalig en vroeg beves tiging van het vonnis. De verdedigers van de verdachten, Mrs. Nord Thomson en Baudenhauzen, betoogden in hun pleidooi, dat. de te Leiden aan het daglicht gekomen zwendel inderdaad er gerlijk was. Hot 1 y2 meter dikke dossier mag echter niet gebruikt worden om de strafmaat van verdachten te bepalen. Even min gaat het aan juist de verdachten te vervolgen op ver klaringen van de ver duisteraars, die even hard hebben mede- genoeid en die ook in de beklaagden-bank thuis behoorden. Men heeft slechts twee 'boomen uit het groote bosch met schuldi gen genomen en wil beide verdachten laten boeten voor de knoeierijen van velen. Ver dachten gedragen zich thans behoorlijk en doen hun best. Een veroordeeling zou bun bestaan vernietigen. Pleiters vroegen vrij- epraak en een reclaaseeringe-rapport.. De Advocaat-Generaal verklaarde geen bezwaar te hebben tegen een recl.rapport, waarna de behandeling van de zaak werd uitgesteld tot 21 Juni a.s. FAILLISSEMENTEN Uitgesproken: C. A. Korte kaas, werkman, Wasse naar; cur.: mr. W. Blacks tone, den Haag. Geachte Redactie! Bij het lezen van de verslagen van den Gemeenteraad van Zoeterwoude is het mij opgevallen, dat de twee laatste verslagen uitmunten door een zekere beknoptheid. Of deze beknoptheid het gevolg is van den weinigen tijd, welke uw verslaggever hier aan kan besteden, of dat niet voldoende plaatsruimte kan worden beschikbaar ge steld, daarnaar kan ik slechts gissen, doch wat ik wel weet is, dat onze inwoners van Zoeterwoude niet. alleen gaarne lezen, wat zooals in den Raad besproken wordt, doch het voor hen óók interessant is, te lezen, welke motieven de raadsleden aanvoeren voor het vóór of tegenstemmen van ter tafel gebrachte voorstellen. Door deze te beknopte verslagen kunnen de kiezers ook niet beoordeelen of h.i. de door hen ge kozen raadsleden voldoen aan de eisch, n.l. of door hen de gemeente-belangen vol doende worden behartigd. Deze beknopte verslagen dragen de mo gelijkheid in zich, dat het vóór of tegen stemmen verkeerd kan worden beoordeeld immers alléén de uitslag der stemming wordt vermeld en niet de motieven. Als voorbeeld wil ik de raadsvergade ring nemen van de vorige week. a. Punt 6 van de agenda luidde: Sala ris-regeling ambtenaren ter gemeente-secre tarie. Ondergeteekende heeft gestemd tegen het voorstel van B. en W. om het salaris van den eersten ambtenaar te stellen op het beginsalaris plus 1 periodieke verhoo ging. In het verslag staat niet vermeld, dat ondergeteekende een voorstel had inge diend, om aan den nieuw te benoemen ambtenaar het beginsalaris tee te kennen van den tegenwoordigen ambtenaar zon der direct een periodieke verhooging daar aan toe te voegen, onder de motiveering, dat, gezien de slechte financieele toe stand van de gemeente Zoeterwoude, en gezien het feit dat deze ambtenaar toch al een belangrijke sprong maakt, het abso luut ongemotiveerd is, dezen ambtenaar een extra verhooging te geven. Niet vermeld staat in uw verslag, dat, alhoewel de heer Paardekooper het met bovenstaande motiveering volkomen eens was, hij tóch voor die extra verhooging stemde. b. Punt 8; Subsidie R. K. Sportclub A. S. C. Ook hier heeft ondergeteekende tegen gestemd, omdat op de ingediende exploi tatie-rekening absoluut niet vermeld stond, dat het tekort ontstaan is door de gym nastiek aan de schoolgaande jeugd. Dit te kort kan evengoed ontstaan zijn door de afdeeling van de ouderen of door de afd. voetbal en athletiek en daarom is het onbegrijpelijk, dat door raadsleden, welke alléén het gemeente-belang hebben te dienen, hierop niet verder werd ingegaan doch royaalweg vóór de subsidie werd ge stemd. c. Punt 13. Invoering Vermakelijkheids belasting. In uw raadsverslag lezen wij b.v. niet het eigenaardige geval, dat de heer Paar dekooper, als eerste woordvoerder over dit onderwerp, zich al direct tegen het voor stel ging verklaren, zonder dat hem be kend was, welke vermakelijkheden hieron der nu zouden vallen. Ook werd niet vermeld dat wethouder van Leeuwen sportgebeurtenissen onder liefdadige doeleinden zou gerangschikt hebben, evenals bioscoop-voorstellingen. Ook hier is het duidelijk dat men bang was dat „het heilige huisje" zou worden aangetast en hier moet het gemeente-be lang voor wijken. In uw verslag komt dus niet tot uiting, dat dezelfde heeren, welke wel altijd te vinden zijn voor verhooging van inkom sten en personeele belasting (echter g grondbelasting), wel tegen stemmen als er een m.i. een billijke bron van inkomen wordt aangeboord, omdat hier een kans bestaat, dat patronaten of sportvereeni- gingen een bijdrage zullen moeten doen aan de meer dan benarde gemeentekas. Om, mijnheer de Redacteur, dezelfde woorden te bezigen als in een van uw drie star-artikelen: dit noem ik z i e k-p a r 1 e- mentairisme. Ten slotte het punt rondvraag: Ondergeteekende verzocht aan den voorzitter zoo spoedig mogelijk maatrege len te nemen tegen de overstrooming van venters in onze gemeente, onder de moti veering, dat de middenstand hiervan groote schade ondervindt. Immers onze eigen inwoners moeten naar buiten trek ken om nog iets te Terdienen, omdat hier in onze gemeente eenieder naar hartelust rondvent. Mijnheer de Redacteur, de inzending van dit stuk heeft verschillende redenen. Eerstens hoop ik dat voortaan uw ver slaggever wat uitvoeriger is met de ver slagen van den Gemeenteraad, opdat de inwoners hun vertegenwoordigers in den Raad op de juiste waarde zullen weten te schatten (en zulks is toch absoluut noo dig); verder dat de K. fractie zal inzien, dat zij met haar eng partijgedoe niet in aller belang werkzaam is, hetgeen in de zen zorgelijken tijd meer dan noodig is (Ie op het toekennen der subsidie en aan wie) en ten slotte hier nogmaals er op te wij zen, hetgeen ik reeds meermalen in den Raad heb gezegd, doch nimmer in uw slagen stond, dat Zoeterwoude niet alléén bestaat uit boerenstand, doch ook uit an deren, van wie juist in deze tijden groote offers geyraagd worden en wien men hc verblijf in onzo gemeente niet onmogelijk moet maken, hetgeen tot nog grootere zor gen aanleiding zou geven. U, mijnheer de Redacteur, beleefd dan kend voor de verleende plaatsruimte. Hoogachtend, Th. Bergers. Zoeterwoude, 9 Juni 1933. Onder voorzitterschap van Burgemeester W. Keijzer kwam de Raad der Gemeente Yeur in openbare vergadering bijeen. Na de opening met gebed, worden de notulen onveranderd goedgekerd. Ingekomen zijn mededeelingen Ged. Staten van goedkeuring Raadsbesluit. Na een vraag van den heer Raaphorst na toelichting door den voorzitter wor den de stukken voor kennisgeving aange nomen; terwijl een verzoek van Van Veen om ontheffing huur Volkstuintjes nader zal worden behandeld. Rijkstelefoon-installatie. Voorstel betreffende rijkstelefooninstal- Latie in raadhuis te Stompwijk. De heer Schrader: De wijze, waarop dit voorstel van Veur wordt voorgelegd is erre van sympathiek. Wij dienen toch ook hierin medezeggenschap te hebben; de jaarlijksohe kosten zijn veel te hoog. Hij dient een voorstel in om in plaats van de helft in de kosten, slechts een derde bij te dragen. De voorzitter: Door de Commissie ad hoc van Veur is juist aangedrongen op Centrale telefoon in het Raadhuis te Leid- schendam. Deze zaak is reeds lang aan hangig, doch er is steeds gedraald om de ►oge kosten. De heer Borst: Inderdaad is door Veur angedrongen op een Centrale telefoon i dit is ook geenszins overbodig. De heer Koerts: Het was beter geweest als deze zaak met Stompwijk gelijk was behandeld geworden en deze zaak derhal ve in een gecombineerde vergadering was aanhangig gemaakt en hij dringt er daar om op aan, dergelijke kwesties in een ge combineerde Vergadering te behandelen. Wethouder de Koning: Ook m. i. was het beter geweest om dit met Stompwijk te behandelen. Hij vindt het eerlijk, dat Veur de helft in de kosten bijdraagt en ze>t dit duidelijk uiteen. Anders zal hij geen dubbeltje overstappen en voor Veur oipkomen, doch deze bijdrage vindt hij juist. De heer Raaphorst: Ik kan mij met het voorstel van den heer Schrader ver eenigen en vindt een derde meer dan ge noeg. De voorzitter: Als de heeren dan niet meer dan één derde willen bijdragen, dan is het billijker, als naar het zielental ponds pondsgewijze wordt bijgedragen. De heer Schrader wijzigt zijn voorstel om naar het zielental bij- te dragen in de kosten, wtlk voorstel in> stemming wordt gebracht en aangenomen met 92 stem men. Overnemen grond. Voorstel tot overname van grond in het belang der Volkshuisvesting van de N.V. Bouw- en grond maatschappij „Damsigt" te Voorburg. De heer Koerts: Het verheugt mij, dat dit voorstel ter tafel komt, want het is hoog noodig, dat de Veursche Straatweg verbeterd wordt en daarom is een woord van dank op zijn plaats aan het Gemeen tebestuur voor zijn werk. Na lange besprekingen wordt dit voor stel z. h. s. aangenomen. Voorstel tot overname van grond in het belang van de Volkshuisvesting van L. M. Habich te 's-Gravenhage. De heer Koerts: Wordt op deze schei ding een hek geplaatst. De Voorzitter: Dit moet geschieden door de bouwers in overleg met B. en W., zoodat aan deze de goedkeuring der hek ken is en men niet bang behoeft te zijn, dat men alle mogelijke hekken zal krijgen. Het voorstel wordt dan z. h. s. goedge keurd. Voorstel tot teruggaaf gedeelte van ontvangen bijdragen in rioleeringskosten, in de vergadering van 1 Maart 1933 aan gehouden. Wordt z.h.s. goedgekeurd. Voorstel naar aanleiding van verzoek schriften besturen Wit-Gele en Groene Kruis alhier om subsidie. Wordt z. h. st. aangenomen. Bewaarschool onderwijs. Voorstel naar aanleiding van verzoek schrift R. K. Kerkbestuur te Veur-Leid- GEMEENTERAAD VAN VEUR schendam o. m. om subsidie ten behoeve van het Bewaarsohoolonderwije. De heer Raaphorst: Kan zich met het voorstel van B. en W. vereenigen,1 doch wil geen bedrag noemen. De heer Schrader: kan zich eveneens met het voorstel vereenigen en wil even eens geen bedrag noemen, omdat men dan later eventueel niet hooger kan. De voorzitter: Een bedrag noemen is toch geen bezwaar, men kan toch later altijd een raadsbesluit herzien. Do heer Borst: Is er aan deze aanvrage om subsidie een idee verbonden van uit breiding of iets dergelijks. Zoo ja, dan is in deze voorzichtigheid ten zeerste aan te bevelen. Hij zet uiteen, waarom in deze voorzichtigheid noodzakelijk i6. De voorzitter: B. en W. hebben een aanvraag om uitbreiding afgewezen; deze subsidie is alleen om eenigszins in de jaarlijksohe okosten bij te dragen; B en W hebben gemeend, deze subsidie te moeten geven, als een blijk van waardeering en uit sympathie voor het gepresteerde. Na vele verdere besprekingen wordt dit voorstel z. h. s. goedgekeurd. Vaststelling kohier Straatbela6ting, dienst 1933. Z. h. s. goedgekeurd. Voorstel naar aanleiding verzoek om vermindering van schoolgeld, dienst 1932 1933. Zal in geheime vergadering worden behandeld. Verder voorkomende zaken en mede deelingen. Nog een voorstel tot overname grond. Voorstel tot overname van grond aan den Veurschen Achterweg. De heer Koerts: M. i. moet de lande lijkheid daar worden behouden. Hij vindt den weg voor landweg breed genoeg en geeft in overweging dezen weg dan ook niet te verbreeden en de sloten niet te dempen, omdat dan zeer het landelijke ten zeerste zou worden geschaad. De voorzitter y B. en W. zullen het lan delijke zooveel mogelijk behouden. De kwestie, waar het hierom gaat, is reeds meer dan een half jaar in onderhandeling en B. en W. hebben hier een moreele ver plichting. Het betreffende gedeelte is aan den eenen kant reeds bebouwd, daarom meenden B. en W. dat het landelijke niet zou worden geschaad, als aan den ande ren kant ook werd gebouwd; verder zullen B. en W. zeer zeker het landelijke behou den. De heer Schrader: Wij gaan in deae afwijken. Hij dringt er op aan de voor tuintjes niet te smal te maken en zooveel mogelijk het landelijke te bewaren. De heer Koerts: wenscht zijn standpunt te handhaven en wil geen vergunning ge ven. Hij wil in ieder geval de brug daar behouden. De heer Borst: Laten wij het aan B. en W. overlaten om een juiste en goede op lossing te vinden. De voorzitter: B. en W. willen een en ander overleggen met den heer v. d. Kloot—Meijburg, doch willen de brug wegnemen. Het voorstel wordt z. h. s. goedgekeurd, met alleen de heer Koerts tegen. De brug aan den Achterweg. Vraag van den heer Zuidwijk betreffen de de in aanbouw zijnde brug aan den Achterweg. De heer Zuidwijk: M. i. is de afwerking van den brug niet juist en zijn er enkele af wijkingen, welke echter door den Opzichter zijn goedgekeurd. De voorzitter: Een en ander ie door deskundigen onderzocht, die deze afwij king hebben goedgevonden en hebben ver klaard, dat dit aan de constructie van de brug geen afbreuk doet. Volgens de des kundigen komt den opzichter hiervan ge-en verwijt toe. Bovendien kan bij de op levering der brug de aannemer zoo noodig aansprakelijk worden gesteld. Over deze kwestie worden nog lange besprekingen gehouden, waarna de Heer Zuidwijk na diverse uiteenzettingen met een en ander accoord gaat. Een vraag van den heer Raaphorst zal in de volgende Vergadering door den Voorzitter worden beantwoord. Hierna gaat de Raad in geheime zitting. WILT U IETS WETEN? V raag van twee abonné's over het nog van kracht zijn van het z.g. Kaasbesluit, dat het stempelen van kaas met velschil lende merken in den kleinhandel voor schrijft. Antwoord: Uw vragen betreffen het z.g. Kaasbesluit, dat een uitvloeisel is van de Warenwet. Genoemd besluit is nog altijd van kracht en er wordt nog altijd streng de hand aan gehouden. Vraag: Mag een jongen, die 2 April 13 jaar geworden is en de 7e klas reed» doorgemaakt heeft, de school verlaten? Antwoord: Een jongen, die 13 jaar is geworden in het cursusjaar, waarin hij de 7e klas heeft doorgemaakt, mag de school verlaten. De einddatum van het cursus-jaar moet dus vallen na den verjaardag. Abonné's die inlichtingen wenschen omtrent een rechtsvraag, welke te inge wikkeld is voor schriftelijke behandeling en toch weer niet belangrijk genoeg om een advocaat te raadplegen, kunnen zich op Dinsdagen en Donderdagen des na middags van 34 uur om mondelinge inlichtingen vervoegen bij onzen rechts kundigen redacteur mr. Geise, aan ons bu reau Papegracht ST00MVAARTBER1CHTEW KON. HOLL LLOYD. HOHENSTEIN (uitr.) vertr. 9 Juni van Paranagua. MUNSTER (uitr.) pass. 9 Juni Dover. KON. NED. ST00MB. MIJ. ACHILLES, Setubal n. Malaga, pass. 9 Juni Gibraltar. BENNEKOM (uitr.) vertr. 8 Juni van Talcahuano. OO'ST A RIOA (tlruisr.) 9 Juni nam. 8 uur te Havre; vertrekt 10 Juni nam. circa 5 uur nam. naar Amsterdam; 11 Juni nam ciroa 2 uur te Amsterdam verwacht. HERCULES arr. 10 Juni van Amster dam te Rotterdam. IRIS vertr. 9 Juni van Aalborg naar Amsterdam. OBERON vertr. 9 Juni van Savona n. Liverpool. TIBERTUvS vertr. 9 Juni van Lissabon naar Amsterdam. TRITON vertr. 9 Juni van Belize naar Puerto Cortes. VESTA vertr. 9 Juni van Lissabon naar Oihao. KON. PAKETV. MIJ. LE MAIRE vertr. 7 Juni van Mombassa naar Batavia. N. HOLLAND arr. 9 Juni van Singapo re te Melbourne. N. ZEELAND vertr. 8 Juni van Bata via naa-r HOLLAND—AMERIKA LIJN. BREEDIJK vertr. 9 Juni xan Norfolk naar Rotterdam. DRECHTDIJK Rotterdam naar de Pa- cifik., arr. 7 Juni te Cristobal. STATENDAM vertr. 10 Juni van New York naar Rotterdam. HOLLAND—00ST-AZIE LIJN. OLDEKERK (uitr.) vertr. 9 Juni van HOLLAND-WEST AFRIKA LIJN. MAASKERK (thuisr.) vertr. 9 Juni van Dakar naar Las Palmas. ROTTERDAMSCHE LLOYD. INDRAPOERA (thuisr.) pass. 10 Juni ROTTERDAM—ZUID-AMERIKA LIJN. ALCYONE (thuisr.) pass. 7 Juni Las Palmas. ALPHERAT (thuisr.) vertr. 9 Juni van Bah ia. ALWAKI (thuisr.) vertr. 9 Juni van B. Ayres. STOOMVAART MIJ. OCEAAN. PROMETHEUS, Liverpool-Java vertr. 7 Juni van Suez. Dai laopi goed <4^ Maar .an anderen ke.r gaat kei mis. De linkerdeur van een auto (aan de rijwegzijde) moes! eigenlijk nooH geopend worden Maar als het soms niet anders kan, kijk dan eerst door een k.e of er geen verkeer nadert ras daarnè mag de deur geheel wor den geopend. DE AVONTUREN VAN PR0FJE EN STRUISJE. 51. Maak een diepe buiging, fluisterde Prof je, Struisje toe, dat maakt een goeie indruk. En dus begon Struisje te buigen, maar zooals alle struisvogels eigen is, overdreef hij de zaak een beetje en op eens schoot Prof je van zijn rug, over zijn kop, in den echoot van den burgemeester. 52. Wat heeft dat te beduiden, riep luid en verschrikt, en vergat zijn waardig heid. Hij wilde zich aan de leuning van zijn stoel vasthouden, maar de schok was te groot geweest en hij tuime'de ook aoh- erover. Er was ineens een consternatie in de kamer, zooals er nog nooit geweest was.

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 10