OPRUIMING! j i WAALS HAARLSTR. 114 ALLE VOORRADIGE Korting van 25 tot 75% ZIE DE ETALAGES II 1 wat gebeurt i er Morgen ZATERDAG 10 JUNI 1933 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD PAG. 9 tcypl fcj/pi TcVjo) W/<5 WORDT VANAF H^DEN NIET ÉE.NE UITSLUITEND MODELLEN EN STOFFEN VAN DIT SEIZOEN 3 BUITENLAND T VOLKENBOND DE INTERNAT. ARBEIDS- CONFERENTIE. Redevoeringen van Nederlandsche gedelegeerden. Tot de vele sprekers, die gistermiddag op de internationale arbeidsconferentie over de resolutie, die aan de Londensche wereldconferentie zal worden aangeboden, het woord voerden, behoorden ook twee Ne derlandsche gedelegeerden, het lid van de Eerste Kamer, Serrarens, en mr. Cort van der Linden. Serrarens heeft zich namens de inter nationale christelijke vakvereenigingen van harte aangesloten bij de resolutie. Serra rens verzekerde, dat de christelijke arbei ders met de grootste belangstelling doch tevens met groote bezorgdheid de confe rentie van Londen zullen volgen. Na de moedige beslissingen van de conferentie van Lausanne verleden jaar schijnt de in ternationale samenwerking op economisch gebied geheel verlamd te zijn. Velen voor spellen zelfs tihans reeds, dat de conferen tie van Londen na enkele weken van nut- telooze debatten in een aantal commissies zal begraven worden. Men zegt zelfs, dat er thans reeds re geeringen zijn, die niet meer aan de moge lijkheid van een succes gelooven. Daarom is het goed, dat de internationale arbeids- oonferentie een acte van geloof in de mo gelijkheid van internationale samenwer king verrichte en in een krachtig beroep op de regeeringen op de dringende nood zakelijkheid wijst van moedige besluiten, die natuurlijk offers van vele landen zullen vergen doch die de resultaten zullen bren gen, v aarvan men algemeen erkent, dat zij onontbeerlijk zijn voor het herstel van de wereldeconomie. Serrarens herinnerde eraan, hoe hij ver leden jaar reeds erop gewezen had, dat een voortvorderen van de ellende groote volks massa's naar uiterst rechts of naar uiterst nks zou drijven. Deze voorspelling is he- is bewaarheid. Daarom moet de interna tionale arbeidsconferentie nogmaals een beroep doen op de staatslieden, op de par lementen en op de volkeren, opdat dezen de noodzakelijkheid zullen beseffen, zon der verder te dralen eindelijk te hande len. Mr. Cort van der Linden heeft zich met enkele andere werkgevers van stemming over de resolutie onthouden. Mr. Cort van der Linden verklaarde, dat hij de juistheid van de aanbeveling betref fende de uitvoering van openbare werken in twijfel moest trekken en dat hij boven dien geenerlei mandaat had, zich te uiten over economische kwesties. Mr. Cort van der Linden achtte het ongewenscht, dat de internationale arbeidsconferentie zich met economische vraagstukken bemoeien zou, zooals hij het ook onwenschelijk zou achten, indien de conferentie van Londen zich met sociale kwesties zou bezighou den. ONTWAPENING. DE BESPREKING DER DRIE. De groote Parijsche bladen geven alle als hun meening te kennen, dat de te Pa rijs gehouden besprekingen tusschen ver tegenwoordigers van Frankrijk, Engeland en Amerika, de ontwapeningskwestie geen stap verder hebben gebracht. De „Journal" schrijft, dat de Fransche minister-president den vertegenwoordigers van Engeland en Amerika duidelijk de vraag heeft gesteld, wat hun regeeringen zouden doen, wanneer de ontwapenings besprekingen te Genève tot weder-bewa- pening van Duitschland zouden leiden. De2e vraag in onbeantwoord gebleven. Tegen het door de Fransche vertegen woordigers te Genève voorgestelde contro le-systeem hebben de Engelschen zich nog veel scherper uitgesproken dan de Ameri- kaansche gedelegeerden. Ten aanzien van de geleidelijke afschaf fing der landwapens heeft men weinig po sitiefs bereikt, hoewel de kwestie uitvoe rig is besproken, evenals het vlootvraag- stuk. In aansluiting op de conferentie deelde Norman Davis, bij het verlaten van den Quai d'Orsay mede, dat de onderhandelin gen een vriendschappelijk karakter had den. Op verschillende punten waren vor deringen gemaakt, maar beslissingen wa ren niet getroffen. Nieuwe besprekingen liggen niet in de bedoeling. Daladier ver klaarde tegenover Fransche persvertegen woordigers, dat de Amerikanen en Engel schen ongetwijfeld van goeden wille wa ren. DUITSCHLAND HET TRANSFER-MORATORIUM. Crediteuren moeten zich aansluiten. „Financial News" zegt omtrent het Duit- sche transfer-moratorium, Dr. Schacht heeft den crediteuren den handschoen toegeworpen. De houders van Duitsche lee- ningen zouden goed doen, zich zoo spoe dig mogelijk aaneen te sluiten, om zich te waarborgen tegen onrechtvaardige inkrim ping van hun rechten. Duitschland bezit voldoende kapitaal, om zijn buitenlandsche verplichtingen voor na- te komen. Door de beschermings- en steunmaatregelen voor zijn landbouw en door het politieke ingrijpen in het normale zakenleven, draagt het in zeer aanzien lijke mate zelf de schuld aan de daling van zijn export. De „Daily Herald" schrijft, dat de Duit sche regeering en dr. Schacht het oogen- blik van de moratorium-afkondiging nu ge kozen hebben, om de economische conferen tie te noodzaken onverwijld tot onderzoek van de kwestie der internationale comimer- cieele schulden over te gaan. De „Daily Telegraph" geeft uiting aan de in de City ontstane vrees, dat bij de behandeling der beide genoemde leeningen politieke en tactische overwegingen een rol hebben gespeeld. Men mag echter aan de goede en eerlijke bedoelingen van dr. Schacht niet twijfelen. Te Londen bestaat de wil om begrip te toonen voor de moei lijke positie van Duitschland. Anderzijds zijn de crediteuren echter vast besloten bun krachten niet uit politieke overwegin gen te offeren. De „Petit Parisien" schrijft in zake de afkondiging van het Duitsche transfermora torium, zoo wordt uit Parijs gemeld, dat bet hier een door dr. Schacht voorbereide Duitsche manoeuvre betreft, om Duitsch land een sterk pressiemiddel te verschaf fen voor de economische wereldconferentie. „Duitschland zal zich op de conferentie beroepen op de geringe gouddekking en op de onmogelijkheid deviezen toe te wijzen, ten einde te voorkomen, dat de douane tarieven verlaagd moeten worden, want de Duitsche industrie wacht slechts op een ge legenheid, om de wereld met haar produc ten te overstroomen". Zwitserland op zijn qui-vive. In den Zwitserschen Nationalen Raad en in den Standenraad kwam gistermor gen het Duitsche transfer-moratorium ter sprake. Nadat in de commissie voor de douane-tarieven de kwestie reeds bespro ken was, namen de beide raden een reso lutie aan, waarin den Bondsraad machtiging werd verleend om tegenover staten, die het vrije betalingsverkeer beperken, de Zwit ser sofce belangen te beschermen door het sluiten van overeenkomsten op korten ter mijn. Deze machtiging beteekent dat de re geering in zulke gevallen niet slechts door beperking van den invoer van goederen, doch ook door alle andere geschikte eco nomische of financieele maatregelen, in het bijzonder door beperking van het beta lingsverkeer naar deze landen, de Zwitser- sche belangen kan beschermen. Bondspresident Sohuthess verklaarde, dat het Zwitserland, als een der grootste credietgevers van Duitschland, niet onver schillig kan zijn of het wel of niet rente voor deze credieten ontvangt. Zwitserland is een goed en koopkrachtig afnemer. Het gaat daarom niet aan, dat het de gekochte waren betaalt, doch zelf geen geld ont vangt. Hij sprak dan ook de hoop uit, dat te Londen overeenstemming ten gunste van Zwitserland met Duitschland zou kun nen worden bereikt. DE GEZELLENDAG TE MUNCHEN. Feestelijke openingsvergaderimj. Donderdagavond is de katholieke gezel- lendag te München geopend in de tentoon stellingshal op de Theresienhöhe met een groote demonstratie, waaraan behalve door de leiders der gezellenvereenigingen en de K. W. G. („Kolpings Wandernde Ge sellen'') door duizenden gezellen werd deel- geonmen. Na een gemeenschappelijk gezongen lied hield de landspresident Westner een toe spraak waarin hij zijn vreugde erover uit sprak, dat de Gezellenda-g te München wordt gehouden. Namens de stad München heette de op- per-burgemeester Fiehler vervolgens de aanwezigen welkom en plaatste in de rede, welke hij hield, de twee levensrichtingen: het materialisme en het idealisme tegen over elkander, waarbij hij het materialisme ten scherpste veroordeelde, daar dit slechts leidt tot nijd, verdeeldheid en versplinte ring, terwijl daartegen het idealisme voert tot gemeenschap in het gezin en bovendien tot volksgemeenschap bij wederzijdsche waardeering en hoogachting. Onder stormachtigen bijval meende spr. tenslotte te mogen vaststellen, dat de ka tholieke gezellenvereeniging niet de mate rialistische opvatting huldigt. Onder de tonen van een pittigen marsch werden vervolgens de ongeveer 400 vaan dels en vlaggen der deelnemende vereeni- gingen de zaal binnengebracht. De algemeene voorzitter Hürth verklaar de in de feestrede, welke hij hierop hield o.a. dat de wereldoorlog het duidelijkst de kracht van het opvoedingswerk der ka tholieke gezellenvereenigingen heeft bewe zen. Wij zijn, aldus spr., geen bestanddeel van een andere partij. Ons geheele streven bij ons werk in het openbare leven is slechts erop gericht, den opbouw van ons vader land den weg te effenen. Vervolgens sprak Harth een woord van welkom tot de vereenigingen uit Duitsch land en het buitenland, waarbij het noe men van de Oostenrijksche vereenigingen met luiden jubel werd begroet. „Wij hebben in Duitschland, aldus de voorzitter, het groote feest van den arbeid meegemaakt en wij danken de mannen die ons dat gegeven hebben. Wij danken hen ook voor den moed, welke zij getoond heb ben bij den beroeps stand el ij ken opbouw van ons volk. Niet in klasse- en partijstrijd zal ons volk weder uiteengereten worden, doch een eensgezind volk zal het worden en blijven. De vicaris-generaal van München, Buch- weiser bracht de vergadering de groeten over van Z. H. Em. kardinaal Faulhaber. Nadat een aantal begroetingstelegram men was voorgelezen, voerden nog een ver tegenwoordiger van Danzig, die de trouwe Duitsche gezindheid zijner geboortestad uitsprak, een vertegenwoordiger van Oos tenrijk, die de groeten van van Z. H. Em. karinaal Innitzer overbracht en wees op de eenheid van het geheele Duitsche volk, vertegenwoordigers van Zwitserland, Neder land, de Vereenigde Staten, Engeland en tenslotte een vertegenwoordiger van het Saargebied het woord. Het voorstel van den secretaris-generaal om een telegram aan rijkskanselier Adolf Hitler te zenden, ten einde hem te danken voor zijn opbouwenden arbeid ten dienste van het volk en staat en een telegram van hulde aan den rijkspresident, werd storm achtig toegejuicht. Met het zingen van het Deutschlandlied werd de vergadering besloten. De Nederlandsche gezellen, die deelne men aan den gezellendag te München zouden gisteren door den aartsbisschop van Miinchen, Z. H. Em. kardinaal M. von Faulhaber, in audiëntie worden ontvangen. ENGELAND NOG GEEN BESLUIT OVER BRITSCHE BETALING. Nota naar Washington? Zooals bekend is de Britsche minister raad uitgesteld tot gistermiddag in ver band met de aankomst van de Amerikaan- sche delegatie te Londen. De Britsche pre mier MacDonald heeft gistermiddag ge luncht met den Amerikaanschen minister van buitenlandsche zaken en delegatie-lei- der Cordell Huil. Daarna begon de minis terraad, die volle twee uur duurde. De be sprekingen gingen, zooals aangekondigd, voornamelijk over de al of niet betaling door Engeland van den termijn die 15 Juli a^. vervalt. De ministerraad kon niet tot een besluit komen en de beslissing werd aangehouden tot de volgende week. Men gelooft volgens Reuter dat vandaag of mor gen een nota gezonden zal worden naar Washington, waarin het standpunt van de Britsche regeering over het schuldenvraag- stuk uiteengezet wordt. Engeland stelt gedeeltelijke betaling voor. Nader meldt Reuter dat als gevolg van den Britschen ministerraad van gisteren de Britsche ambassadeur te Washington gemachtigd is om de Amerikaansche regee ring een voorstel van zijn regeering voor te leggen, waarvan d,e inhoud niet is be kend gemaakt. Dit voorstel zou er echter op neerkomen, dat Engeland bereid is op 15 Juli een gedeelte van zijn schuld te be talen in afwachting van de beslissing die getroffen zou worden bij te voeren onder handelingen over het geheele schulden- vraagstuk. Het spreekt vanzelf dat de Brit- sche regeering liever uitstel van betaling verkreeg van den geheelen termijn die zi op 15 Juli schuldig is, maar men gelooft te Londen dat de verleening van dat uit stel onmogelijk is in verband met de open bare meening in de Ver. Staten. 'Kbosevelt heeft ook zijn moeilijkheden en de Britsche regeering wil die niet opzettelijk verzwa ren. TS JECHO-SLO W AKI JE MACHTIGINGSWET AANGENOMEN IN TSJECH 0-SL0WA KI JE. Heden de eerste noodverordening? Donderdag is de door den premier ver langde economische machtigingswet in on- veranderden vorm door het huis van afge vaardigden te Praag in tweede en derde lezing aangenomen. Tegen stemden de Duitsche, Hongaar- sche en Slowaaksche oppositiepartijen als mede de communisten. Reeds heden ver wacht men de eerste noodverordeningen. SPANJE KATHOLIEK MADRID HULDIGT DEN PAUS. Naar de Madrileensche correspondent van „El Mati" meldt, zijn zoowel de Spaan- sche vei taling van de encycliek „Dilectis- sima Nobis" alsook het jongste herderlijk schrijven van het Spaansohe episcopaat terstond na de uitvaardiging in honderd duizenden exemplaren onder het volk ver spreid. Twee republikeinsche bladen publiceer den tot dusver een uitvoerig uittreksel uit de encycliek zonder commentaar. Eenige radicale en socialistische bladen beant woorden de protesten van het Vaticaan en van het episcopaat op weinig nobele wijze, terwijl daarentegen de minister van justi tie het schrijden van het episcopaat, zoo als men weet, „gematigd en hoffelijk' noemde. „El Debate" meldt, dat, zoodra de tekst van de encycliek te Madrid bekend werd, tal van personen zich naar de nuntiatuur begaven, om in den persoon van den pau selijken nuntius, mgr. Tedeechini, den H. Vader te huldigen. Op tweeden Pinksterdag hadden reeds 8000 personen hun handbeekening in de daartoe op de nuntiatuur gedeponeerde registers geplaatst. Naar aanleiding van de promulgatie der oongregatiewet publiceerde „El Debate" don 6en Juni ail. een uitvoerig artikel over de zg. „vervanging" van de onderwijsin stellingen der Jesuieten door staatsscho len. In dit artikel wordt o.a. erop gewezen, dat de inrichtingen van hooger onderwijs, welke weleer onder leiding der Jesuieten stonden, o.a. ook het beroemde „Labora torio psioológico-pedagógica" te Sarria van de naar Nederland uitgeweken Spaansclie Jesuieten, deels gesloten, deels in lagere scholen veranderd zijn. De regeering zag tot dusver geen kans de professoren, die aan deze hoogescholen doceerden, door anderen te vervangen. In een deel van de vroegere colleges der Jesuieten zijn reeds bestaande staatsin richtingen van middelbaar onderwijs on dergebracht. Het aantal leerlingen is daar door echter dermate verminderd, dat het onderhoud van deze instituten den staat jaarlijks tien duizenden peseta's kost. In de vroege Jesuieten-school aan de „Plaza de Villa-sis" te Sevilla staan 21 lee raren voor 70 leerlingen! Het internaat van Ohamartin de la Rosa telt thans nog maar zes studenten, terwijl er onder de Jesuieten ruim 200 internen studeerden. Men heeft thans eenig idee, hoe het er binnenkort in Spanje op onderwijsgebied uit zal zien, als ook de scholen der andere religieuss orden en congregaties door staatsscholen zullen worden vervangen. BUITENL. BERICHTEN. OVERSTROOMINGEN IN MANDSJOERI JE. Oogst voor de helft verwoest Overstroomingen hebben groote schade aangericht in het landbouwgebied van noordelijk Mandsjoerije, zoodat bijna de helft van den oogst is verloren gegaan. Ten einde de boeren te helpen heeft de regee ring van Mandsjoekwo thans een leening verstrekt van 10 millioen Chineesche dol lars. De boeren zullen thans door den win ter heen geholpen worden en men zal hun geld geven voor het zaaien in het voor jaar. HITTERECORD IN DE V. S. In het Midden-Westen der Ver. Staten zijn thans ten gevolge van de hitte of door verdrinking reeds 68 personen om het le ven gekomen. Het was gisteren warmer dan het sedert 1899 ooit op 8 Juni ge weest is. De temperatuur steeg tot 91 gra den Fahrenheit. ZONNEWENDE-FEEST IN DUITSCHLAND. Op 24 en 25 Juni. De Duitsche rijksminister van Binnen- lansche Zaken dr. Frick heeft een oproep gepubliceerd tot deelneming aan een „feejt der jeugd". Hieraan zouden deelnemen alle Duitsche scholen, jeugd vereenigingen, turn en sportbonden, weer-bonden en andere na tionale groepen, S.A., S.S., Stahlhelm, Kyff- hauserbond, Hitlerjeugd e.d. Deze feestdag jiiiiiimiiiiiMiiiiiMiiiiiMiiiiiiiiifitmiiiiimiu heeft in den St. Pieter te Rome de Bis schopswijding plaats van vijf Anamitische priesters, bij welke wijding Chineesche bis schoppen zullen assisteeren. heeft in het St. Elisabeths-patronaat te Amsterdam de negen en twintigste jaar vergadering plaats van het Diocesaan Kruisverbond in het Bisdom Haarlem. organiseert de R-K. Athletiek- en Sport- vereeniging „Rood Wit" te Leiden, ter ge legenheid van haar eerste lustrum, Dioce sane Atletiekwedstrijden. organiseert de H. A. V. .Haarlem" at letiekwedstrijden, welke wedstrijden te vens zijn bedoeld als selectie voor even tueels uitzending van Nederlandsche ath- leten naar de Engelsche kampioenschap pen op 7 en 8 Juli a.s. 12 JUNI heeft' te Utrecht de officieele opening plaats van den z. g. oranje-trein, den eer sten Nederlandschen TentoonsteUings- trein, welke geheel is ingericht met het doel den verkoop van Nederlandsch Fa- brikaat te bevorderen. vangt te Londen de Economische We reldconferentie aan, welke door Koning George van Engeland met een rede zal worden geopend. INGEZONDEN STUKKEN TER LIEFDE G0DS1 Katholieken van Leiden, Het bestuur van de R. K. Vereenigïng „Hulp in de huishouding en de Baby" richt tot u allen bovenstaande bede: ter liefde Gods, koopt allen Zondag een bloempje, wanneer u dit bij het uitgaan der kerk wordt aangeboden. Weet, dat- uw dubbeltje aan velen uit komst kan en zal brengen. Onze kas raakt uitgeput; veel, zeer veel hebben wij de laatste maanden moeten uitgeven aan hulp in de huishonding en waschbehandeling, gegeven daar, waar de moeder ziek was, of te zwak om haar zware taak alleen le vervullen; aan wiegen en baby-uitzetjes, waar het nieuwe leven vol bange zorg, maar toch vol liefde verwacht werd. En willen wij de talrijke aanvragen om hulp niet afwijzen, dan moet er uitkomst komen. Ter liefde Gods dan, koopt allen zon der uitzondering een bloempje, ook al zal dit voor velen uwer een offertje moeten kosten. God zal het u vergelden, Zijn zegen zal uw deel zijn! Het Bestuur. Adres penn.esse: Haarl.stroat 138a, Giro nummer 173307. is de „zomer-zonnewende", Zaterdag 24 Juni; er zal dan geen school zijn. 's Mor gens hebben wedstrijden plaats tusschen scholieren, 's middags tusschen hen die de school hebben verlaten. Zondag 25 Juni wordt het feest besloten met wandeltoch ten. Minister Friok wil hiervan een feest ma ken, dat het geheele volk omvat, doch voor al de plaatselijke organisaties voor lichaamsoefeningen en de jeugdbonden moeten voor de voorbereiding zorgen, in samenwerking met nationale vereenigingen en scholen. Burgemeesters moeten de be trokken leiders bijeen roepen en de lei ding opdragen aan een jeugdleider. De bedoeling van het feest is, zoo wordt verklaard, de Duitsche jeugd haar verbon denheid te doen gevoelen, met natuur, volk en vaderland, zoodat „zij haar trots op ras, soort en geschiedenis gevoelt". Zang en muziek, en volksdans zullen de wedkam pen opluisteren en tenslotte zullen bij een zonnewende-vuur alle deelnemers zich ver eenigen. „Als op dien avond aldus dr. Frick voor het eerst in de geschiedenis van ons volk de geheele Duitsche jeugd bij de vuren vergaderd is en het gezang ten hemel stijgt, zal een vuur der liefde en of fervaardigheid ontbranden, dat niet weer uitgebluscht zal worden". CIPIER ONTMOET GEDETINEERDEN OP STRAAT. Twaalf gestraften uit de gevangenis van Valencia hebben kans gezien op opzien barende wijze te vluchten. Vrienden van de gevangenen hadden een meer dan 100 M. lange onderaardsche gang gegraven, die onder de gevangenis uitkwam. Hoe de ge vangenen uit hun cel in den tunnel zijn gekomen, staat nog niet vast. - Hun vlucht werd pas na verscheiden uren door een toeval ontdekt, toen een cipier in de na bijheid van Valencia twee der ge vluchten ontmoette. De gevangenen waren anar chisten, die meerendeels tot lange straf fen veroordeeld waren. Dertig Turken op ezels door Europa. Dertig Turksche mannen en vrouwen zijn voornemens op ezels een rondreis te maken door Europa. Zij hebben daartoe 60 ezels gekocht op het eiland Prinkipo, het bal lingsoord van Trotski, dat bekend is om zijn teelt van deze dieren. De Turksche toeristenbond heeft gewei gerd hun behulpzaam te zijn. Niettemin hopen de „ezeltoeristen" over eenige weken naar Sofia te vertrekken.

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 9