DE LEIDSCHE COURANT S.O.S. - TITANIC ZINKT HOE DE „CARPATHIA" 700 SCHIP BREUKELINGEN REDDE. Er werd reeds heel wat geschre ven over het vergaan van de „Ti tanic". De vreeselijke scènes, die zich afspeelden op het dek en bin nen in het zinkende schip werden herhaaldelijk door vele ooggetui gen in bladen en boeken geschil derd. Minder bekend echter zijn de gebeurtenissen, die na het vergaan van de Titanic aan boord van den Ounard-stoomsohip „Carpathia" voorvielen dat met 700 geredden aan boord in een zwaren storm verzeild raakte. We laten een be schrijving volgen van luitenant ter zee Alexander Thayer, die toen tertijd als matroos op de „Carpa- thia" dienst deed. Ik had, zooals gewoonlijk dienst van 12 uur 's nachts tot 4 uur in den morgen, een uur dienst aan het roer en drie uur uit kijkpost op de brug. Enkele minuten na dat ik de wacht betrokken had het kon nog wel later dan kwart over twaalven geweest zijn, rinkelde de telefoon in de stuurcabine. „Vraag eens wat er aan de hand is", beval de wachthebbende officier mij. Mr. Eath een Hongaar van geboorte was juist bezig met een verrekijker het licht van •en kruiser die in onze richting voer, te observeeren en hij wilde zich liever niet laten storen. Ik luisterde.... „Wekt u direct den oude", telefoneerde onze marconist, „het sa. „Titanic" bericht dat het op 41 gr. 16 min. Noord en 50 gr. 14 min. West met een ijsberg in botsing gekomen is en zinkt „Hallo! Wat? Ik versta het niet goedl De Titanic?" „Jawel, de Titanic, het schip van 45000 tonnenVergissing onmogelijk 1" Ik meld den wachthebbende de vreese lijke tijding. „Wek direct kapitein Bostron", beveelt hij. Ik vlieg naar de kamer van onzen op perbevelhebber. Hij lag wegens de ongun stige rapporten omtrent het ijs, aangekleed op den divan en was in enkele seconden op de brug. „Alle hens aan dek" beveelt hij met beeeche stem. In het vale licht van den sterrenhemel glijdt langs bakboord de zilveraohtigen muur van een geweldigen ijsberg voorbij .Is het de moordenaar van de „Titanic". Voorbereidingen. 1 Alle officieren, de dokters en mannen, die geen dienst hebben, traden op het dek onder de brug. „Machine met volle kracht vooruit" be veelt de kapitein, „reddingsbooten ge reed maken en van alcohol en geneesmid delen voorzien. Ik werd naar den kok gestuurd en bracht hem het bevel over eenige honder den liters zwarte koffie te zetten. „Meld direct den proviandmeester dat hij eenige honderden flesschen whiskey aan dek laat brengen." roept een der officieren mij na. Als ik het lazaret voorbij ga zie ik hoe de dokters de operatie-instrumenten op de tafel rangschikken, de verpleegsters ma ken chloroformmaskers gereed. „We zul len heel wat moeten amputeeren" zegt er gens een stem. „Alle touwladders buiten boord uit hangen", beveelt de eerste officier. Wij openen alle naar buiten voerende deuren, die anders alleen in de havens openge maakt mogen worden, schroeven de zee vaste luiken los, om de schipbreukelingen zoo snel mogelijk binnen in het schip te kunnen brengen. Het geschrei uit de boot. De kapitein staat op de brug in den flakkerenden schijn der raketten die on afgebroken ten hemel stijgen en die wij als teeken van naderende hulp afschieten D© tijd vliegt. Van alle zijden duiken thans ijsbergen op. De machine-telegraaf. ik krijg bevel het aanleggen der booten aan de onderste einde der valreep ge makkelijker te maken. Daar! Een licht! Of is het slechts de re flex van onze eigen lichten in het glinste rend ijs der drijvende velden? Neen, een kleine, armzalige lantaarn op een stok! De eerste bootl Slechts langzaam kunnen zij door het zog van ons schip heen komen., onze ma chine slaat nu achteruit. De boot is half leeg. Geen woord verbreekt de stilte. Een ijskoude rilling overvalt mij. Zoo ziet er dus de dood op zee uit. Een klein meisje ligt op den bodem der boot.slechts wei nige inzittenden zijn nog in leven, achter in liggen enkele kleine kinderen op een hoop, eenige vrouwen kermeneen jon- getje schreiteen paar mannen zitten aan de riemen. „Terug naar mijn kinderen." Tk gooi een touw naar de boot. Niemand vangt het op. De matrozen staren naar onzen boordwand alsof het een spook was. Niemand heeft voldoende macht de boot naar onze valreep te trekken ofschoon de deining zwak is en de boot slechts lang zaam op en neer gaat. „In de boot springen!" beveelt boven de officier. Linnen zakken vliegen van boven in de boot. „De kinderen eerst in do zakken!" roept de eerste. Voorzichtig en behoedzaam pakte ik de natte en jam merende hoopjes, langzaam werden zij van boven opgetrokken. Dan kwamen de vrou wen Sommigen halfnaakt in het ijskoude water. Het hout der booten was uitge droogdzij waren soms voor de helft met water gevuld. Ik pakte een vrouw en wilde haar een gordel aandoen, waaraan zij omhoog getrokken kon worden. In ver scheurd baloostuum met fladderende ha ren trachtte zij zich uit mijn handen los te maken.... schreit en lachtslaat als een dolle om zich heen, haar tanden klapperen van de kou en de koorts „Breng mij direct naar de „Titanic" te rug, schreeuwt ze mij toe, „ik wil direct terug. mijn kinderen.. Er schiet ons een brok in de keel wij moeten op onze tanden bijten om het niet hardop uit te snikken. Slechts met ge weld kunnen wij de waanzinnige over meesteren een man slaat met den riem naar ons„Duivels zijn julliedui vels!" brult hij. Ik neem een kind in m'n arm, het is reeds doodhet lichaampje koud en stijfbevroren., zijn moeder strekt er weeklagend haar handen naar uit. Boven op het dek worden de uitgeputte slachtoffers direct in warme dekens ge pakt en in het hospitaal gedragen. Thans verschijnt het eene licht na het andere, een lugubere lichtdans door de ijsvelden langzaam., vele booten zijn overvol met menschen.. op en over elkander liggen zij op den bodem en op de bankende boot tot aan den rand in het water. De hangende brancard. We halen een matroos uit een der boo ten omhoog. Hij brult als een stier. De bootsman schudt hem. „Sm.. houden. Jack je bent geen oud wijf van een passa gier, help liever mee aanpakken!" De matroos staart ons met verglaasde oogen aan. Thans merken wij het pas., beide voeten werden hem verbrijzeld.. „Hij kwam bij het vieren der boot tus- 8chen den boordwand" meldt een ander „en toch heeft hij heel den tijd aan de rie men gezeten!" Zijn beenen hangen als vormelooze massa's aan z'n lichaam. Er wordt van boven een brancard aan tou wen neergelaten. We leggen hem en een bewustelooze vrouw tesamen op de bran- oard en binden hen vast. Daar gaat plot seling het stoomschip de hoogte inde brancard zweeft loodrecht in de lucht, de hoofden hangen naar beneden. „Mother. Mother" steunt de arme kerel en verbijt dapper zijn vreeselijke pijnen. De vrouw ontwaakt uit haar verdooving en stoot hartverscheurende kreten uit. Het schip als Lazaret. Overal op de „Carpathia" wordt thans koortsachtig gewerkt. De eene boot komt na de andere, de lucht is vol van het ge kerm en geschrei der uitgeputte schipbreu kelingenhet schreien en lachen der half waanzinnigen, die hun bloedverwan ten zoekennaar de reeling snellen wanneer er weer een nieuwe boot komt. Daarbij huilt ononderbroken onze mist hoorn, om de booten den weg te wijzen. In de gangen loopen de matrozen.... sleepen dekens, koffie, cognac aan, overal ruikt het naar vocht, wollen dekens, car bol; in het lazaret werken de dokters met zagenbrullen de gemartelde menschen waarvoor de narcose niet sterk genoog gemaakt kon worden. „Vlug, vlug! drin gen de dokters: verbrijzelde, bevroren le dematen moeten geamputeerd worden, voordat de wonden, die door het zoute water ontstoken worden branderig gewor den zijn. Onze eigen passagiers, meer dan 1000, kijken zwijgend en ontsteld naar dit reddingswerk. Vandaag hebben wij voor hen geen tijd, zij krijgen geen eten, geen bediening. Gaarne brengen zij kleeren en linnengoed, om de schipbreukelingen te helpen. De vrouwen worden meestal bewuste loos uit de booten aan het dek en in het lazaret gebracht. Pas als zij tot het volle bewustzijn gekomen zijn, tobben en schreien zij en zoeken naar haar mannen en kinderen. Twee kleine meisjes. Hier stellen de dokters alle pogingen in het werk om een schijnbaar doode tot het leven terug te roepen, daar trachten twee stewards een krankzinnige te boeien en in een cabine te sleepen. „Jullie hondenbrult hij en slaat als razend om zich heen. „Wat hebben jullie met mijn vrouw gedaan Op het warme bovenlicht der machine zitten twee meisjes van 3 of 4 jaar, die elkaar stevig omklemd houden. Het eene is van uitputting ingeslapen, het grootste schreit zachtjes en roept voortdurend om haar moesjo eindelijk brengt een ma troos ook de twee kleintjes in een hut. De laatste booten komen halfleeg aan- zwalken. Twee booten drijven gekenterd langs ons stoomschip heenZeven honderd menschen hebben wij tot nu toe opgeno men, de meeste in geheel overspannen ze nuwtoestand, vele gewonden en verschil lende dooden. 1000 dollar voor een telegram. Het ergste gaat het er aan het bootsdek voor de cabine van den marconist naar toe. Honderden menschen belegeren de kleine deur en willen weten of him bloedverwan ten door andere schepen gered werden. „De namen!" brullen zij, „wij willen de namen weten! Maak een lijst". De marconist vecht zich door de ver dwaasde menigte heen met een bericht voor den kapitein. Van alle zijden stormen zij op hem toe, duwen hem briefjes in de handin de zakken. Een jonge vrouw in een deken gehuld, werpt zich voor hem op de knieën. „Heb toch medelijden" smeekt zij, „vraag of mijn kind gered werd.... 1000 dollar voor het telegram.hier de naam, neem toch het papier!" Een vreeselijke vergissing. Werktuigelijk steekt de maroonist de papiertjes in de zakken, tien, honderd weert met beide handen afdoodmoe hij valt er haast bij neer.... sluit zich op in zijn cabine stelt lijsten samen zendt namen uit.... namen! En daar heeft ergens de verwisesling plaatsde afschuwelijke vergissing, die duizenden menschen van waanzin in geluk en van de uitbundigste vreugde in den waanzin gedreven heeft. De lijst der geredden, die zioh op ons s.s. „Carpathia" bevonden werd abusieve lijk als lijst der dooden in de wereld ge zondenOnmetelijk leed bij de ande rentot vreugde in ontzettingju bel in waanzin veranderde. 1600 menschen heeft de „Titanic" met zioh in de onmete lijke diepte gesleurd. Wij bespeuren geen booten meer. „Ma chine met halve kracht vooruit" comman deert de kapitein. De sterren verbleeken meer en meer, het wordt licht boven het graf van duizenden menschenWij kee- ren naar New York terug" zegt de kapi tein, „wij kunnen geen 700 naakte menschen die half waanzinnig zijn, in dezen toestand meenemen". Meermalen per dag moeten de machines stop gezet wordenDooden worden m vlaggen gehuld en aan den Oceaan terug gegeven. „Ook „Kaüfornia" heeft geredden aan boord, dat is het parool om de half waan zinnigen bij ons te kalmeeren. Was het wreed zulke verwachtingen te wekken? Om een paniek te voorkomen? Wij waren dat verplicht voor de veiligheid van ons eigen schip en de andere 1000 passagiers. On beschrijfelijk is de ellende aan boord. Ve len kunnen niet sprekentranen snoeren hun de keel dicb\ De echtgenoote van een millionair is tot tranen bewogen, als een boerin uit Slowakije haar een ouden, ge dragen rok schenkt. De meesten van de geredden hebben hun man en kinderen verlorenanderen weer kinderen en ouders, honderd kinde ren dwalen rond zonder vader.zonder moeder. De directeur. Het is avondNevel daalt over de zeeIedere minuut huilt de misthoorn, verschrikt de toch al zoo opgewonden ge moederen en jaagd de zenuwen nieuwen angst aan. Overal brengen wij touwen aan er is storm op komst. Onze eigen passagiers en de geredden van de „Titanic" worden be neden het dek opgesloten. Zwaarrolt ons schip de hooge zee instortzeeën slaan over het dek.luiken en patrijspoorten worden ingeslagen; alle manschappen heb ben dag en nacht werk om de schade, door de stortzeeën veroorzaakt, te herstellen. De geredden der Titanic die toch al zoo geweldig overspannen waren, zijn nauwe lijks nog in bedwang te houden, een storm schijnt hun een nieuwe ondergang, een nieuwe ellende! Wij hadden ook den directeur der Maat schappij, waaraan de „Titanic" toebehoor de, opgeviecht. Hij klopte aan de cabine van den marconist en wensohte een parti culier telegram te verzenden. „Ik beveel u het telegram direct af te sturen", roept hij. „Wij zijn hier niet op de „Titanic" antwoordt de eerste officier van ons Cunard-stoomschip hem. „Hier hebt u absoluut niets te bevelen 1" De haat en de woede van alle ongelukkigen richtte zioh tegen den rampzaligen directeur, aan wiens zuoht naar een record het ongeluk te wij ten was, zoo beweerde men. Onze kapitein wijst hem een appart liggende officiershut aan om hem voor de woede der menigte te beschermen. De slimme reporter. Tegen den avond van den 18-en April liggen wij voor he Ambrosia-lichtschip 26 zeemijlen van New York. Van alle zijden omringen hier ons kleine bootjes met schijnwerpers belichten en van alle zijden pbotografeeren. „Niemand mag aan boord van het schip", commandeert de kapitein. Alleen de dokter en de loods klauteren tegen de touwladder omhoog. Een kleine stoomboot komt langszij. „De post voor de passagiers", brult den man door de megaphoon. Met een grooten post zak op den rug klautert een Amerikaan den loods na. Nauwelijks aan dek gekomen, verdwijnt hij in de dichte menigte passa giers. Zijn zak bevatte niets anders dan oude kranten! „Direct pakken en in een hut opsluiten", beveelt de kapitein ons. Wij werpen ons op den slimmen reporter, die met dezen list zioh- toegang tot ons schip verschaft had, sleepen hem over het dek en sluiten hem beneden in een aparte hut op. Vijf minuten later had hij zich door de patrijspoort heengewerkt, klauterde als een aap buiten tegen het schip op, waarbij hij ieder oogenblik gevaar liep zijn nek te breken, of bij een val onder de schroef terecht te komen en was spoorloos ver dwenen. Toen wij in de Hudson de dokken binnen liep>en bracht zijn krant reeds de eerste interviews. „Stou. Manoeuvre geëindigd. Machine in orde!" was het laatste commando. Onze „Carpathia." lag aan de kade, omgeven door een duizendkoppige menigte. „Kretensnikkenroepen slechts weinigen hadden het geluk hun bloedverwanten te vindenDuizenden wachtten.... wachttentot. niemand meer kwam.... kleine kinderen in dekens weggedragen, door leden der verschillen de charitatieve vereenigingen overgeno men, weenden, schreiden, daar nam een grootmoeder haar kleinkind in ontvangst, de ouders waren verdronken. „Plaats voor den directeur!" Een sterke politiemacht beschermde di recteur Ismty voor het gevaar, door de woedende menigte gelyncht te worden. „Waar zijn onze kinderen", schreeuw den zij hem toe. „Geef ons onze vaders onze moeders terug. Langs ons stoomschip stonden aan de kade lange rijen ziekenwagens, die de ge kwetste en zieke passagiers naar de zie kenhuizen brachten. De een na de ander verdween achter de donkere deur.... rond ons schip werd het langzamerhand stil. Na drie dagen kwam voor ons de eerste rust dag. De volgende dag voer de „Carpathia" weer uit den stormin de macht van den eeuwigen vijand, de Oceaan. Een interessante statistiek. De eerste luchtpost brief, die in het jaar 1739 met een ballon van Philadelphia naar ISew Yersey, vervoerd werd, staat momentee. in het middelpunt der belangstelling van de verzamelaars. Want een Fransch verzamelaar heeft een premie van f 60000 uitgeloofd voor de enveloppe, die den brief bevat heeft. Het is echter nog zeer de vraag, of de bewuste brief wel ooft een couvert gehad heeft, want ofschoon enveloppen- reeds voor 1813 uitge vonden waren, kwamen zij toch pas rond 1850 voorgoed in gebruik. Van den anderen kant kan men aannemen, dat de couvert, zoo die er was, al lang vernietigd was. Het grootst aantal voorvaderen van alle vor sten heeft de Maharadja van Udaipur, hij heeft n.l. een stamboom die niet minder dan 9488 generaties bezit. Het vierde gedeelte der bevolking der aar de zijn Chineezen. Het bevolkingscijfer van China overschrijdt momenteel over de 400 millioen en minstens 70 en 80 pet. van hen be staan van landbouw. De stukken grond zijn zeer klein en de werktuigen zeer ouderwetsch en primitief. Kinkhoest had bij kinderen beneden 5 jaar meer gevallen met doodelijken afloop tenge volge bij meisjes als bij jongens. Op de Engelsche spoorwegen werden in het afgeloopen jaar t$4 millioen passagiers ver voerd en er is slechts één ongeluk gebeurd, waarbij drie reizigers het leven verloren. Ingenieur Eiffel, de bouwer van den Eiffel- toren in Parijs, die 10 jaar geleden overleed, had reeds in het jaar 1858 een groote brug bij Bordeaux geconstrueerd en uitgevoerd, waar bij hij geheel nieuwe methoden toepaste. Hij bouwde ook de hoofdgevel van de Pa- rijsche Wereldtentoonstelling in 1878 en de draaibare koepel van het observatorium in Nizza, die ondanks zijn gewicht van 100.000 kilo met gemak door enkele personen in be weging gebracht kon worden. In 1.866 ontwierp hij zijn plan voor den Eiffeltoren, die 300 me ter hoog zou worden, 7000 ton zou wegen en ongeveer 6 millioen francs moest kosten. Na twee jaar en twee maanden was de toren met zijn 1792 trappen voltooid. De Amerikaansche Agave, ook Maguey ge naamd, die in Mexico inheemsch is, werd als sierplant in het jaar 1500 naar Zuid-Europa ingevoerd, waar zii zich aan de k"«ten van de Middellandsche Zee snel uitbreidde. In haar vaderland echter werd zij hoofdzakelijk als nuttige plant beschouwd. Haar bladdorens ge bruikte men als spijkers, uit de wortels be reidt men een artsenij, en de bladen worden rauw of gekookt gegeten. Wanneer de agave in Mexico 6 a 10 jaar oud is, krijgt zij een bloemstengel, die tot 12 meter hoog kan zijn en duizenden bloemen draagt. Snijdt men de knoppen af, dan vormt zich een holte die zich met suikersap vult. Verwijdert men dit sap dan vormt zich telkens weer nieuw sap. en dat herhaalt zich maandenlang, tot een enkele plant ongeveei 2000 liter geleverd heeft Uit dit sap kan men ofwel siroop koken of door gisting een drank bereiden, die de Mexicanen „pulque" noemen en als hun nationale drank beschouwen. Het aldus gewonnen sap wordt in leeren zakken getapt en bewaard. Terwijl in Duitschland op 65 millioen inwo ners 155.000 man politie is, bezit Engeland met 46 millioen inwoners 234.000 man politie. Frankrijk op 42 millioen inwoners 133.000 man, Italië op 41 millioen inwoners 123.000 man politie. Gemiddeld komen in Europa op 100.000 inwoners 263 politie-ambtenaren. De Duitsche uitvoer had in 1932 nog slechts een waarde van 3.43 milliard gulden tegen over 8.1 milliard in het jaar 1929. In Engeland zijn meer dan 3 millioen auto maten opgesteld: in Denemarken heeft 1/4 van den kleinhandel door automaten plaats. In Duitschland zijn plm. 200.000 automaten. Ofschoon in Londen sinds 1921 349.000 hui zen gebouwd werden, zijn er volgens meening van deskundigen nog altijd 47.000 huizen te weinig in de hoofdstad. Het geboortecijfer van Berlijn voor het jaar 1931 met 8.7 pet. was het laagste van alle ste den der wereld. Dan volgde Stockholm met 10.8 pet., San Francisca met 11.8, Parijs met 14.4 pct„ Londen met 15, Kopenhagen, New York en Boedapest met 16.3 pet., terwijl Am sterdam een geboortecijfer van 16.7 pet. had. Minder dan 1 pet. der Londensche school kinderen zijn slecht gekleed, 90 pet. zijn geestelijk normaal, maar slechts 2/3 hebben gezonde tanden en slechts ongeveer de helft goede oogen. In den Donau begint men tegenwoordig goud te wasschen. Een Donauvischer schept met een slang waaraan een bak is bevestigd zand en water van den bodem der rivier en laat alles door een fijn zeef trekken. Op ver schillende dagen heeft hij reeds 810 gram goud gevonden, op andere dagen echter weer absoluut niets. Zeer lucratief is zijn zaak dus niet. De groote geyser op IJsland spoot in 1772 nog alle halve uren. In 1805 zag men hem nog aile 6 uren werken, in 1860 nog alle 4 tot 5 dagen en thans niet meer dan alle drie weken Zeer regelmatig werkt de geyser „Old Faithpul" in Yellowstone-Park, die precies iedere 65 minuten een kokende waterstraal 10 minuten lang 50 meter hoog in de hoogte zendt Drijvende wrakken zijn op de Oceanen geen zeldzaam verschijnsel: de langste vaart als zoodanig moet de schoener „Fanny Wolston" gemaakt hebben, die 3 jaren lang (van Oc tober 1891 tot October 1894) ronddreef en daarbij een afstand van bijna 15.000 kilometer aflegde. Na een zwerftocht van 3 jaar is hij toen eindelijk verdwenen. In Amerika heeft men 22 plaatsen die de naam van de stad Parijs dragen; 28 steden heeten Monroa, 33 Franklin, 31 Lincoln, 30 Cleveland, 14 steden dragen den naam Para- Men beweert dat de apenbroodboom een cuderdom van 6000 jaar kan bereiken. De stam kan een omvang van 47 meter hebben. In den Rijnval bij Schaffhausen stort per seconde gemiddeld een watermassa van 250 M3 van een 20 meter hoog terras naar bene den, wat een kracht is van 67.000 P.K. De Rijnval zou een millioen gloeilampen van 50 kaars op lichtsterkte kunnen houden. In den loop van een jaar heeft de bokser Primo Carnera de niet onaardige som van een millioen verdiend. Bij een gevecht van Car- pentier tegen Becket werden in tot. f 310.000 entreegelden betaald. Zelfs voor staanplaat sen betaalden enthousiasten nog f 60. Een rattenpaar heeft in 12 maanden 68 na komelingen; na twee jaar is hun nakomeling schap tot 1500 ratten aangegroeid. Wanneer in Frankrijk de ratten uitgeroeid werden, kon daardoor het land een schade van een half milliard per jaar bespaard worden. Parijsche statistici hebben berekend dat Pa- rij te weinig ontspanningsplaatsen heeft, daar alle theaters, concertzalen, cabarets, circussen, bioscopen enz. in totaal slechts 160.000 plaat sen bezitten. Wanneer op een goeden avond dus alle inwoners van Parijs eens besluiten zouden zich een prettigen avond te bezorgen, zouden 2.610.000 menschen teleurgesteld weer naar huis moeten gaan. In Londen hadden in het afgeloopen jaar 4562 branden plaats, die gemiddeld f 2000 schade veroorzaakten. Een 18-jarige inwoner van Weymouth in Engeland maakt aanspraak op het record de meeste beenbreuken in het geheele land te hebben. Hij heeft dezer dagen voor de 20ste maal het eene been gebroken en langer dan 16 maanden heeft hij nooit geleefd zonder ergens een breuk te hebben. Bij de Amerikanen kan men tegenwoordig een „terug-naar het land land-beweging" con- stateeren. In 't afgeloopen jaar zijn 16.679.000 menschen uit de steden naar het platteland vertrekken, terwijl omgekeerd slechts 1.472.000 personen van het land naar de stad trokken. Een glazen hondenstaart. Men heeft dezer dagen in Moskou een eigen aardige proef genomen. De staart van den hond werd geamputeerd en direct vervangen door een glazen, die tot in de finesse met adertjes doortrokken was. Het experiment werd genomen op initiatief van eenige studen ten in de medicijnen; de professoren hebben de proef genomen om te bewijzen, dat ze niet gelukken kon, daar de aanwezigheid van bloedvaten of hun natuurgetrouwe nabootsin gen alleen natuurlijk niet de algeheele voor waarde voor een ongestoorden bloedsomloop vormt. Het experiment mislukte. Een tand in .brand. Naar uit Narmund in Oost-Pruisen bericht wordt, heeft daar een meisje een zeldzaam ongeluk gehad. Het 12-jarig meisje klaagde over tandpijn en kreeg toen een watje met ether op den zieken tand. Bovendien werd ook de wang nog met ether ingewreven. Toen de kleine wilde gaan slapen en het licht uit blies, vatte de ether direct vlam en de wat in den mond van het kind stond in lichte laaie. De vlammen sloegen over op de haren en het beddegoed en het mag wel een wonder ge noemd worden dat het deerlijk verbrande kind er levend afkwam. wegen. Links rijden Is alleen toegestaan I bij het Inhalen (niet van een tram I). En in een bocht is links I rijden eigenlijk steeds af te keuren. In on overzichtelijke bocb- I ten en binnen be- bouwde kommen is het zelfs verboden I

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 10