ZOMERSTOFFEN SPAART UI GEL» HET GOEDKOOPSTE IS PSP" GOEDKOOP FftTOGRAFEEREN FOTO JONKER - Apottóersdijk 7 - Leiden VRIJDAG 9 JUNI 1933 DE LEID5CHE COUKAITr rWEEDE BLAD PAG. 7 INDISCHE MI SS I EVEREENIG ING. 1 Juni hield liet hoofdbestuur der Indi- sohge Missievereeniging een vergadering te 's-Hertogenbosch. In zijn openingswoord herdacht de voor- ziter mr. dr. Kooien, allereerst den pas overleden H. E. Pater Provinciaal der Re demptoristen, lid van het Dagelijksch Be stuur. Om zijn groote belangstelling voor en zijn algeheele toewijding aan de ver- eeniging zal hij in dankbare herinnering voortleven bij de leden van het Hoofdbe stuur, In de door zijn dood ontstane vaca ture zal in de volgende vergadering wor den voorzien. Als nieuwe leden van het Hoofdbestuur werden nu door den voorzitter welkom geheeten de H.H. E.E. Paters Provincia len Broeken M.S.C., Hubert Meuffels C.M. en Finke S.C.J., die qualitate qua deel daarvan uitmaken en de heeren Wei ter en Bruineman, die op de vorige ver gadering met algemeens stemmen als hoofdbestuurslid waren aangewezen. Na lezing en goedkeuring der notulen, werden de ingekomen stukken behandeld en werd door. den secretaris medegedeeld, dat het gedeelte der erfstelling van mej. Murk, overleden te Delft, volgens de in het testament aangegeven bepalingen was verdeeld en opgezonden aan de Apost. Vicarissen van Batavia, Curasao, Surina me en Zuid-Chansi. Een brief van geluk- wensch was gezonden aan den nieuwen Apost. Vicaris van de KI. Soenda-eilan- den. Een onderzoek naar de bestemming van het Minahassafonds was ingesteld en de uitslag waarvan medegedeeld in de Maart-aflevering van het Koloniaal Missie- Tijdschrift. Ook werd met vreugde mede gedeeld, dat de K. R. O. 24 Juni a.s. zou beginnen met een Missie-uitzending via den Phohi-zender, waarin een nieuwe uiting van echt Nederlandschen Missie geest mag worden gezien en welke er zich ditmaal op rioht om do Nederlandsche Missionarissen en Religieuzen in de Mis sie-gebieden over de geheel wereld te ver lossen van hun isolement. Practisohe moeilijkheden zullen daarbij nog moeten worden overwonnen, maar aan de prijzens waardige activiteit van den K. R. O. mag al reeds lof worden toegezwaaid. De secretaris bracht dan het jaarver slag uit, hetwelk na dankbetuiging aan hem, werd goedgekeurd en waarvan tot publicatie in het Koloniaal Missie-Tijd schrift besloten werd. De Commissie tot nazien der exploitatie rekening en balans bracht bij monde van pater Busé O.S.C. verslag uit. De boekhou ding was allerkeurigst in orde bevonden en aan den penningmeester, den heer dr. Buffart, werd hartelijk dank gebracht. Het batig saldo lijkt grooter dan het in werkelijkheid is, omdat daarin begrepen is de waarde-vermeerdering der effecten en de ontvangst van een legaat. De ge wone ontvangsten hebben de gewone uit gaven slechts met 405.99 overtroffen. Waar met ingang van 1933 een groot aan tal personen voor het lidmaatschap der LM.V. heeft bedankt, ziet de toekomst er niet rooskleurig uit. De allergrootste zui nigheid is reeds betracht en ook op het Koloniaal Missie-Tijdschrift, de eenigste band, welke de Indische Missievereeni ging met de leden heeft, mag niet bezui nigd worden. Noodzakelijk moet dus het aantal leden worden opgevoerd en nu is in den tegenwoordigen tijd wel zeer moei lijk, zoo niet onmogelijk, een grootsch opgezette actie voor de I. M. V. te onder nemen, maar dat neemt toch niet weg, dat door samenwerking met het Centraal Katholiek Koloniaal Bureau, onder de re- patrieerenden propaganda kan worden gemaakt. Na dankbetuiging aan de financieele commissie en aan den penningmeester werd deze met den wensoh, dat hij nog lang de I. M. V. mag dienen, op voorstel van den voorzitter gedechargeerd. De voorzitter mr. dr. Kooien en de twee de secretaris, pater v. d. Bergh, M.S.C., die aan de beurt van aftreden waren, werden met algemeene stemmen herkozen. Onder de missioneerende Orden en Con gregaties werd nu wat voor de Indische Missiën was binnengekomen n.l. 1653.75, verdeeld. Op den Indischen leergang der I.M.V. te Hilversum ter verkrijging van de Hoofdakte, om daarna voor het gesubsi dieerd bijzonder onderwijs naar Indië té worden uitgezonden, zijn thans nog 4 cur sisten. 31 Mei zijn 4 oud-cursisten naar Indië vertrokken en wel bestemd voor het openbaar onderwijs aldaar, omdat er bij het bijzonder onderwijs geen enkele vaca ture was. Doordat geen bijdragen van wege het Departement van Koloniën meer gegeven worden voor het bekwamen voor de hoofdakte sterft als vanzelf de Indische leergang uit, maar het is te hopen, dat deze spoedig weer kan herleven. Na de pauze hield Mgr. v. d. Pas O. Carm., Apost. Prefect van Malang een zeer interessante causerie over zijn mis siegebied, hoe er dat uitziet, hoe daar gewerkt wordt, welke moeilijkheden daar bij worden ondervonden en tot welke re sultaten sinds 1923 de paters Carmelieten daar zijn gekomen Nadat nog een vraag aan Mgr. was gesteld, bedankte de voor zitter Monseigneur hartelijk en gaf hem de verzekering, dat nog lang deze middag in het geheugen der hoofdbestuursleden zal voortleven. Moge Mgr. nog lang in dat missiegebied blijven werken en van den steeds tcenemenden bloei getuige zijn. Bij de rondvraag wordt nog ter sprake gebracht of er niet meer contact met de leden der Indische Missievereeniging kan worden tot stand gebracht, hetgeen gaar ne door het Dag. Bestuur nader zal wor den overwogen. Besloten wordt ook de ar tikelen, door de Missionarissen in het Ko loniaal Missie-Tijdsohrift geschreven, te honoreeren. Met den christelijken groet sluit daarna de voorzitter de vergadering. BOTERNOTEERING. De Leeuwarder boternoteering is Don derdag vastgesteld op 52 cents per K.G. HET INTERNATIONALE MUZIEK FEEST TE AMSTERDAM. De belangstelling voor het 11e Interna tionale Muziekfeest, dat 9 Juni a.s. te Am sterdam begint, is zeer groot. De voor naamste landen zenden gedelegeerden. De muziekcritici van de belangrijkste bladen uit België, Denemarken, Duitschland, En geland, Frankrijk, Hongarije, Italië, Oos tenrijk, Polen, Spanje, Tsjocho-Slowakije, Zweden, Zwitserland, zullen het feest bij wonen. In het geheel beloopt het aantal buitenlandsche critici ongeveer 70. Nadat de heer Ed. van Beinum in de voorafgaande weken reeds verschillende voorbereidende repetities had geleid, zijn thans ook de dirigenten Edmund von Borck uit Berlijn, Karl Ancerl uit Praag, Ignaz Neumark uit Warschau hier aangekomen, en wordt er regelmatig met het Concertge bouw-orkest waaraan in deze warme da gen de hoogste eischen worden gesteld, ge werkt. De Londensche dirigent Constant Lambert is intusschen te Rotterdam aan gekomen om met de Kon. Chr. Oratorium- vereen. „Excelsior" te repeteeren, waar do voorbereidende werkzaamheden door den heer Ed. Flipse zijn verricht. Verkeersstremming te Haarlem. In verband met de werkzaamheden aan den onder- en bovenbouw van de Lange- brug over het Spaarne te Haarlem in de week van 12 tot en met 17 Juni 1933, zal het auto- en tramverkeer gestremd moeten worden van 12 Juni v.m. 10 uur af tot 17 Juni ongeveer 8 uur v.m. (Het voetgangers verkeer zal kunnen worden geregeld; tram passagiers zullen du» kunnen overstappen). Het scheepvaartverkeer zal gestremd moeten worden op 15 Juni tot des middags 12 uur voor de geheele scheepvaart, ter wijl voorzoover opening van de brug ver- eischt wordt, de scheepvaart gestremd zal zijn op 15 Juni (den geheelen dag) tot 16 Juni n.m. 6 uur en op 17 Juni van 4 uur vjn. af tot 4 uur n.m. of zooveel langer als in verband met de werkzaamheden noodza kelijk zal zijn. (Op 12 Juni is vermoedelijk eenige stremming in de scheepvaart te ver wachten). FINANCIëN EN ECONOMIE - N.V. R'DAMSCHE VERZEKERING- SOCIETEITEN. (R. V. S.) In de heden gehouden algemeene verga dering van aandeelhouders van bovenge noemde N.V. werden de balans en de winst en verliesrekening over 1932 goedgekeurd en het dividend vastgesteld op 20 pet. op de verplicht en 8 pet. op de onverplicht gestorte bedragen, terwijl de uitkeering op de winstbewijzen gesteld werd op 79.69 per stuk. Aan het jaarverslag ontleenen wij het volgende: In financieel opzicht is 1932 voor de R. V. S. een gunstig jaar geweest. De effecten leverden een koerswinst op van 1.372.000.—. In onze hypothekenportefeuille kwamen geen executies voorrente en aflossing wer den behoorlijk Voldaan. Onze waarnemingen omtrent sterfte, ren te en onkosten leverden wederom zeer be vredigende uitkomsten op. De winst uit het bedrijf zelve bedroeg dientengevolge 1.705.000.ondanks een versterking van de grondslagen der wiskundige reserve in een belangrijke verhooging der Extra-Re serve, die van 2.593.000.op 1.431.000. kon worden gebracht. Wat de ontwikkeling van ons bedrijf be treft moet worden vermeld, dat de produc tie van nieuwe verzekeringen in 1932 la ger, het bedrag der vervallen posten hoo- ger was dan in 1931. Gelukkig beweegt de productie van nieu we verzekeringen zich in stijgende lijn, terwijl het bedrag der royementen vermin dert. Tot en met Augustus van het boekjaar overtroffen de royementen elke maand de nieuwe inschrijvingen, doch in Septembor sloeg de balans om, zoodat over die maand een netto-vooruitgang kon worden geboekt. Hoewel dit ook in het laatste 'kwartaal het geval was, kon de vooruitgang over de laatste vier maanden echter niet opwegen tegen het nadeelig verschil der eerste acht maanden van 1932, zoodat per saldo de achteruitgang van het verzekerd bedrag 8.035.426.bedroeg. De eindstand per ulto December 1932 is 380.943.251. In de op 9 Juni 1933 gehouden algemeene vergadering van aandeelhouders in de Elec- trische Spoorweg Maatschappij N.V. wer den de balans en winst- en verliesrekening over het afgeloopen jaar goedgekeurd. Di vidend kan niet worden uitgekeerd (even als vorig jaar). De aan de beurt van aftreden zijnde Commissaris, de heer H. M. van Bemmelen, werd herkozen. In de op 9 Juni 1933 gehouden algemeqne vergadering van aandeelhouders in de Eer ste Nederlandsche Electrische Trammaatr schappij N.V. werden de balans en winst en verliesrekening over het afgeloopen jaar goedgekeurd en de aan de beurt van af treden zijnde Commissaris, de heer Jhr. dr. H. G. van Holbhe tot Echten, herko- In de op 9 Juni 1933 gehouden algemee ne vergadering van aandeelhouders in de Maatschappij tot Exploitatie van Tramwe gen N.V. werden de balans en winst- en verliesrekening over het afgeloopen jaar goedgekeurd en besloten tot een dividend- uitkeering van 6.— op de aandeelen Se rie A (vorig jaar 6.—). De aan de beurt van aftreden zijnde Commissaris, de heer dr. H. van Manen, werd herkozen. en koopt slechts daar, waar het goed en. Wij ontvingen nieuwe zendingen KLEURECHTE M3USSELINEUES moderne dessins 27, 2m 22, Veldbloem De^siny0p Zijden Linnen. Mattirih el Ma Crêpe MattV 1 1 vj Flamiscft iViat, praohtkleuren - de.ssin\ lj.07 ONZE Zijden Linnen Shantonel, de mooiste^ kwaliteit, KERKNIEUWS Pastoor L. W. P. Savelberg. f Te Brunssum is gisteren, na zijn van de H.H. Sacramenten der Ster venden, in den ouderdom van 66 jaar over leden de zeereerw. heer L. W. P. Savelberg, pastoor te Brunssum. De overledene werd geboren te Heerlen 24 Mei 1867. Hij studeerde aan de semina ries van het bisdom Roermond en werd priester gewijd 2 April 1892. Achtereenvol gens werd hij benoemd tot rector aan het klooster te Bunde (19 Sept. 1892), rector der Eerw. Zusters Ümilinen te Venlo (16 Sept. 1901), kapelaan te Simpelveld (31 Sept. 1902) en pastoor te Brunssum (25 October 1915). LUCHTVAART TUSSCHENLANDING IN DEN OCEAAN. De „Westfalen" doet v°or de eerste maal dienst. De eerst© Oce«aanvluoht met een tus- schenlanding midden op zee is met goed gevolg volbracht. De Dornier-Wal-vlieg- boot D. 2069 „Monsum" is voor de eerste maal het Zuidelijke deel van den Atlanti sche Oceaan tusschen Bathurst (West-Afri- kaansche kust) en Natal (Brazilië) overge stoken, waarbij een tusschenlanding werd gemaakt in de buurt van het als „drijvenile vlieghaven" ingerichte stoomschip „West- falen" geschiedde met een katapultinrich ting. Dit is de eerste vlucht in het kader van den door de Deutsche Lufthansa ge- regelden luchtpostdienst tusschen Europa en Zuid-Amerika. MOLLISONS PR0BEEREN HET OPNIEUW. Over een maand. Het Btaat vast, dat de reparatie van het vliegtuig van het echtpaar Mollison een maand in beslag zal nemen, „maar dan", zoo zei de Mollison, „probeeren wij het opnieuw". DE KOMST DER ITALIAANSCHE VLIEGTUIGEN. Niet vóór 10 Juni. Naar wij vernemen, zullen de Italïaan- sehe vliegers niet vóór 10 Juni te Amster dam aankomen. Dit bcteekent niet. dat het eskader op 10 Juni zal arriveeren. Het wachten is op betere weerberichten uit Groenland in verband met de landing al daar. UIT DE OMGEVING TER-AAR. Sparen doet garen. - De onderafdeeling van den R. K. Landarbeidersbond „St. Deus Dedit", n.l. de Spaarkas, hield dezer dagen een vergadering, waaruit wij de voornaamste punten lichten Het bestuur onderging een kleine verandering vanwege het bedanken harer voorzitter den heer J. Hogenboom, in diens plaats werd geko zen de heer A. Heemskerk. Besloten werd dat nu vanaf deze week de gelegenheid is opengesteld tot het storten van spaargel den; deze kan men afdragen bij de aan gestelde heeren, die het vorig jaar alreeds deze functie waarnamen. Het minimum bedrag dat gestort mag worden ia 25 ct. Niet alleen mogen zij spaargelden beleg gen, die lid zijn van de Vereeniging, doch ook voor anderen is er plaats. Naast het hoofddoel wat deze onderafdeeling na streeft, n.l. de deugd van spaarzaamheid to beoefenen, beoogt zij ook het gezamelijk inkoopen van brandstoffen, uitsluitend van de spaargelden. Dus voor hen, die sparen willen en kunnen, is ruimschoots gelegen heid gemaakt en zoo geriefelijk mogelijk. OEGSTGEEST. Crisis-Comité. Gisteren kwam het plaatselijk crisis-comité alhier in vergade ring bijeen. De bijeenkomst werd door den voorz. den heer Goozsen geopend met een woord van welkom, waarna de notulen werden gelezen en goedgekeurd. Hierna bracht de secretaris verslag uit, van het werk vanaf 24 November 1932 tot en met Mei 1933, waaraan wij het volgende ont leenen: Waar een van Rijkswege gesubsidieerde steunregeling voor werklooze arbeiders in onze gemeente was tot stand gekomen, kon een beroep worden gedaan op het Nationaal Crisiscomité, nadat door den ge meenteraad een even groote bijdrage was ter beschikking gesteld. In Februari 1933 kwam tot stand als sub-Comité van het Crisis-Comité Oegst- geest het Comité voor verleening van extra hulp aan werkloozen in 1933 (steun- verleening B.) samengesteld uit de heeren: T. van Egmond, voorzitter; P. J. Molen kamp en Jac. Uittenbogaard, leden-werk gevers en A. J. Dofferhoff en A. de Best leden-werknemers. In de sinds 24 November 1932 verloopen vijf maanden vergaderde het bestuur 14 maal om een 65-tal gevallen te behande len, hetgeen het aantal sedert ons optre den behandelde gevallen doet stijgen tot 188, waarbij niet uit het oog is te verlie zen, dat éénzelfde geval dikwijls in eenige achtereenvolgende vergaderingen bespre king vereischt, voordat de beslissing kan vallen. In een twaalftal gevallen moest het ver zoek om steun worden afgewezen. Toch kon somwijlen door het inroepen van de clementie van schuldeischers en anderen of door het verstrekken van raad bemiddeling of moreelev steun worden verleend. Na een aantal zeer verschillende geval len van steunverleening te hebben ver meld, wordt voorts medegedeeld, dat de JllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllU I WAT GEBEURT I I ER MORGEN? worden de H. Priesterwijdingen toege diend, o.m. aan een aantal theologanten van het Groot-Seminarie te Warmond; bestaat de afdeeling Utrecht van het Ne- derlandsch Roode Kruis zestig jaar, ter wijl tevens het 26-jarig bestaan van haar transport-colonne zal worden hei-dacht met een nationaJen wedstrijd voor Roode Krui3- ploegen, waaraan zeventien af deelingen van het Roode Kruis zullen deelnemen; dag organiseert de Kyno- logenclub „De Hofstad" in den Haagsohen Dierentuin een Tweede Internationale Kampioenschapstentoonstelling voor alle hondenrassen; heeft op den Dam te Amsterdam een Internationale Zangdemonstratie plaats ou der leiding van den dirigent Fred. J. Roeske, waaraan behalve verschillende ko ren ook eenige Oratoriumvereenigingen zullen deelnemen. comité het voortzetten van het helaas nog steeds zoo noodige werk van steun verleening mogelijk te maken. Dankbaar erkennen wij dan ook de hulp dezen winter wederom van verschillende leveranciers ontvangen door het beschik baar stellen van spek, vet, havermout en andere artikelen, waarvan eenige gezin nen profiteerden. Dankbaar is het Comité evenens voor een tweetal vereenigingsbijdragen. Ook de verkoop van orisis-briefkaarton stelt te leur. Het verslag vestigt er de aandacht op, dat tot en met 31 Deoember 1933 crisisbriefkaarten verkrijgbaar zijn, FILMCAMERA 6 x|9j>f 2.50 FILMS 6 opn. i .11 0.45 overige gevallen in deze verslagperiode, een twintigtal, zich wederom bepaalden tot aanvullenden steun in kleeren, schoe nen, steunzolen, werkbroeken, wollen de kens, ja zelfs een potkacheltje, voeding of kleine bijdragen in geld, daar waar Ker kelijk of Burgerlijk Armbestuur niet of niet voldoende konden helpen. Verstrekt werden tenslotte dit jaar 8 baaltjes kunstmest tegen een betaling van 2.per baal en van 3 baaltjes gratis. Blijkens het in de vergadering van 24 Nov. 1932 besproken accountantsrapport wa6 het kassaldo op 7 September tevoren 1438.17 waarbij toen nog moest worden gevoegd de opbrengst ad 855.50 van de in October gehouden extra-inzameling door openschaalcollecte huis aan huis. Dit saldo van 2293.is thans teruggeloopen tot even 990. Toen werd medegedeeld, dat voor on dersteuning van meer typische crisisgeval- len met eenigszins belangrijke bedragen wij aangewezen waren op het saldo en de baten van de openschaal-collecte. Dat is bewaarheid. De wekelijksche collect1©, aangevangen op 26-2-32 en den l7en Februari 1933 voor de 52e maal gehouden, bracht in dat jaar gemiddeld 92.per week op. De sinds dien tot op 1 Juni nog 15 maal gehouden wekelijksche collecte liep terug tot ge middeld 70.per week. Waar zelfs nu nog in eenige gevallen een wekelijksche ondersteuning verleend moet worden tot een totaal bedrag van 66.—, bijkans gelijk aan de opbrenest van dc wekelijksche collecte, is het duidelijk h urgent nog steeds de medewerking van alle ingezetenen van Oegstgeest is om het welke met een toeslag boven de gewone frankeerwaardo van 3, 5 en 7.5 cent res- pectievelijk voor 5, 8 en 11 cent worden verkocht. Op het postkantoor gekocht strekt die toeslag ten behoeve van het Nat. Crisis-Comité! bij de boekhandelaren of bij ons comité gekocht, komt de toe slag ten bat© van ons plaatselijk comité. Met een woord van dank, vooral aan de heeren Uittenbogaard en Mr. van Krie ken en met opwekking tot alle ingezete nen van Oegstgeest om to blijven offeren, sluit ten slotte het verslag, dat onder dankzegging werd goedgekeurd. Vervolgens bracht de heer Van Egmond verslag uit van de gedane werkzaamhe den door het crisiecomitó B, waarna de voorz. de bijeenkomst sloot. DE UITVINDER DER FOTOGRAFIE OVERLEDEN. Het is geheel onopgemerkt voorbijge gaan dat het dezer dagen juist 100 jaar geleden was sedert de uitvinder van de fotografie Nicefore Niepce vrijwel plotse ling overleed te Gras, een dorpje nabij Saint Loup de Varennes. Met behulp van e©n eigenhandig vervaardigde camera en een lens maakte Niepce de eerste foto's. Weldra sloot hij een contract af met Dag- nerre, een kunstschilder? die de uitvinding verbeterde, doordat hij het ontwikkelen der foto's en het maken van afdrukken op geprepareerd papier en metaal moge lijk maakte. De arme Niepce heeft dit evenwel niet meer mogen beleven en zijn naam was zelfs geheel en al in het ver geetboek geraakt. DE AVONTUREN VAN PR0FJE EN STRUISJE. 47. Nu hielden ze den etruisvogel bij een tip van zijn vleugel vast en Struisje mocht niet in die vingers bijten, zei Prof- je, want deze vreesde nog meer moeilijk heden. Struisje had het anders graag ge daan en stond vraatzuchtig naar de han den van de agenten te staren, trillend van verlangen om er in te bijten. Een der agenten haalde intusschen zijn opschrijf boekje uit zijn zak en vroeg Profje in zijn eigen taal wie hij was en wat hij wilde. 48. Maar Profje jammerde, ook al in zijn eigen taal, dat hij niets kwaads in den zin had, en dat hij een eerzaam man was en verder wilde. En toen begrepen de agen ten al gauw, dat dit kereltje cr niett aan had kunnen doen, dat hij hun bevelen niet had opgevolgd, want dat hij er niets van had verstaan. Daarom weiden ze al dadelijk wat vriendelijker.

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 7