WAALS laaiistr. 130-136 M. BRINKS-TUR RKT II-TEL.2336 VRIJDAG 9 JUNI 1933 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD PAG. 2 DAMES SKISOKJES in frissche kleuren met fijne randjes TRICOT DAMES CAMISOLES in moder ne kleuren, met CA ronde hals FLATLOCK SPORTBROEKJES korte pijp, extra prijs FROTTéSTOF voor bad lakens, groot© sor- OA teering, vanaf NIEUWE M 0 USSELINES in fris sche kleuren en Q dessins GEKLEURD MATTING Indanthren, bijzondeT ge schikt voor sport- 34 kleeding Ü*T MAANDAG VANAF HALF TWEE GEOPEND WIT AFGHANA, 70 c.M. breed, speciaal voor tennis en sport- OC jurken CRêPE DE CHINE, buitengew. voordeelig in alle modekleuren BAROMETER. naar waarnemingen verricht in den morgen van 9 Juni 1933, medegedeeld door het Kon. Ned. Meteorol. Instituut te De Bildt. Hoogste barometerst.: 773.9 te Blacksod. Laagste barometerst.: 757.6 te Ween en en Janmayen. Verwachting tot den avond, van 10 Juni: Zwakke tot matige Noordelijke tot Oos telijke wind, meest half bewolkt, weinig of geen regen, waar schijnlijk warmer overdag. In het Westen heeft zich de hooge druk nog verder ontwikkeld terwijl over Scan dinavië het maximum bleef standhouden. De depressie bij IJsland vulde thans snel op. Een klein daalgebied in het Oosten, dat in den afgeloopen nacht in Duitsch- land nog al wat regen bracht (Breslau en Dresden tapten ieder 9 mm. af) deed ook in ons land de bewolking toenemen, zoo dat de temperatuur heden vooral in het Noorden van ons land wat lager zal blij ven. Er is echter geen reden om te ver wachten dat de mooi weer periode hier mede een einde genomen heeft. Waar schijnlijk zal de hooge druk in het Weeten die over Scandinavië gaan versterken, waarbij de wind zal gaan ruimen en de temperatuur geleidelijk weer zal stijgen. De neerslagkansen zijn voor onze omge ving nog vrij gering. Bijna over hef! ge heel© waarnemingsgebied is de tempera tuur gedaald. De hoogste temperaturen woixlen thans in Finland aangetroffen. In Zuid-Frankrijk en Zuid-Noorwegen kwam eenig onweer voor. LUCHTTEMPERATUUR. Tempera fur de» middags te half drie 17.2 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS «.a.: Van Vrijdagnamiddag 9.49 uur tot Zaterdagmorgen 4.08 uur. HOOG WATER Te Katwijk: Zaterdag 10 Juni voorm. 4.54 uur en nam. 5.18 uur. WATERTEMPERATUUR: Zweminrichting Hooge Rijndijk om 7 uur 22.gr. C. Zweminrichting „De Zijl", om 7 uur: 20.5 gr. O. HET DANSBESLUIT BE BURGEMEESTER HEEFT GROOTE BEVOEGDHEIB. Op 1 Juni 1.1. is in werking getreden het gewijzigde artikel 56 der Drankwet, dat verbiedt in een voor het publiek toeganke lijke localiteit, waarvoor een drankvergun ning of drankverlof is verleend, zonder toe stemming van den Burgemeester gelegen heid tot dansen te geven. De Kroon bepaalt de voorwaarde, waar onder de Burgemeester toestemming mag verleenen tot het geven van gelegenheid tot dansen. Bovendien kan de Gemeenteraad bij Ge meentelijke verordening nadere voorwaar den stellen. Bij Kon. Besluit van 27 April 1933 S 235 ia vastgesteld het z.g.n. Dansbesluit, dat even eens op 1 Juni LI. in werking i6 getreden. Voor alle inrichtingen waarin gelegen heid wordt gegeven tot dansen, moet, in dien men daarin ook na 1 Juni wil laten dansen, opnieuw toestemming bij den Bur gemeester worden aangevraagd. De dansvergunning is noodig voor alle voor het publiek toegankelijke lokaliteiten, waarvoor een vergunning of een verlof A (verkoop van zwakalcoholischen drank) is verleend, zoomede voor de aanhoorigheden van zoodanige lokaliteiten. Voor de eigenlijke dancings geldt de eiech, dat de vloeroppervlakte tenminste 1U00 M2. moet bedragen, terwijl de dans vloer niet grooter mag zijn dan een vierde gedeelte van de totale vloeroppervlakte. Er mogen niet meer dansparen tegelijk dan sen, dan de vloer vierkante meters groot is, zoodat er voor de danslustigen meer ruimte zal zijn. In dancings, openbare bals en bij beslo ten partijen mogen niet meer bezoeker® aan wezig zijn, dan het aantal beschikbare be hoorlijke zitplaatsen bedraagt. Het dansen moet geleid worden dooT een daartoe door den Burgemeester ge schikt geacht persoon. Dit behoeft niet be paald een dansleeraar te zijn. De persoon (leider) kan zijn de exploitant, de ohef, ober of iemand anders, mits door den Bur gemeester geschikt geacht. Wanneer in de lokaliteit of in de aan- hoorigheid, waar gedanst wordt, een buffet aanwezig is, mogen aan de toonbank geen dranken worden geschonken. In de dans- lokalen mogen dus geen hars meer gehou den worden. Dit kan b.v. bij sommige z.g. fancy-fairs (champagne-bars enz.) wel de gelijk tot moeilijkheden aanleiding geven Het verbod is echter tfbsoluut; dispen satie kan niet gegeven worden. In dancings mogen geen personen bene den 18 jaar aanwezig zijn, gedurende den tijd, dat daarin gedanst wordt of gelegen heid tot dansen wordt gegeven. Evenmin mogen aanwezig zijn gemaskerde postmen, alsmede personen van verdachte zeden of die zich als zoodanig voordoen. Voor wat betreft openbare bals in feest lokalen e.d. besloten clubs, carnavals e.d. is bepaald, dat personen beneden 18 jaar gedurende den danstijd in de localiteit al leen aanwezig mogen zijn onder ge leide van een voor hen verant woordelijk meerderjarig per soon; voor het dansen in de open lucht is voorgeschreven, dat personen beneden 18 jaar slechts op den dansvloer mogen worden toegelaten, als zij de inrichting be zoeken ouder geleide. De geleide be hoeft niet de vader, moeder of voogd te zijn. Omtrent den verkoop van alcoholica be paalt het Dansbesluit, dat voor de bezoe kers steeds alcoholvrije dranken verkrijg baar moeten zijn. Voorts bevat bet een ver bod om aan personen beneden 18 jaar al coholhoudende dranken te verkoopen of *e verstrekken. Het verbod strekt zich dus uit niet alleen tot sterken drank maar ouk tot zwak-alcoholischen drank (bier bijv.). Dit verbod geldt voor de openbare en be sloten bals in feestgebouwen, voor de dans instituten, carnavals enz. en ook voor dar- sen in den open lucht. Op de terecht veel Donderdagavond vergaderde de gemeen teraad onder voorzitterschap van den bur gemeester. Alle leden waren aanwezig. Te ongeveer kwart over zeven opent de voorzitter de vergadering waarna de se cretaris de notulen der vorige vergadering voorleest, die onveranderd worden vastge steld. Daarna doet de voorzitter mededee- ling van de ingekomen stukken, waarvan o.m. de volgende voor kennisgeving worden aangenomen: 1. Missive van Ged. Staten houdende toezending van een nadere rege ling van de jaarwedden van burgemeester secretaris, ontvanger en wethouders. 2. Uit- treksel uit een K.B. houdende goedkeuring van de verordening regelende de eischen van benoembaarheid en bezoldiging der veldwachters. 3. Uittreksel uit het K.B. waarbij is goedgekeurd de heffing van 65 opcenten op de hoofdsom der Fondsbelas ting voor 1933'34 en 4. Missive van den Minister van Binnenlandsche Zaken waar bij wordt medegedeeld dat het Rijk over 1932 56.50 bijdraagt in dtf^faarwedde van den agent der arbeidsbemiddeling. Voorts besluit de Raad ter visie voor de leden te leggen het Verslag Volkshuisves ting over 1932; Procesverbaal van gedane kasopneming bij den gemeente-ontvanger en het rapport van het verificatie-bureau der Ver. van Ned. Gemeenten betreffende de controle van kas en boeken van het waterleidingbedrijf. Conform een desbetreffend verzoek wordt aan den heer L. van Dommelen, in gaande 15 Juni a.s. eervol ontslag ver leend als ambtenaar van den burgerlijken stand. Bij stemming wordt besloten met 9 tegen 2 steramen (beide wethouders) aan J. Gr. ontheffing van schoolgeldbelasting te ver leenen, aangezien reclamant niet in staat wordt geacht om te betalen. Ten aanzien van een ander adres van den zelfden ver zoeker inzake watergeld besluit de Raad adressant te berichten conform het prae- advies van B. en W. Hierna doet de voorzitter voorlezing van een adres van een aantal werkloozen, waar bij deze verzoeken te willen bevorderen dat de huishuren worden verlaagd. B. en W. hebben doen nagaan wie de huiseige naren zijn en hebben toen geconstateerd becritiseerde en afgekeurde H.B.S.- cf Gymnasium bals zal dus geen glas wijn meer geschonken mogen worden. Ten aanzien van diner- en souper-dan sant is nog bepaald, dat gedurende den tijd dat gedanst wordt of gelegenheid tot dan sen wordt gegeven, in de danslokaleü als- bezoekers alleen mogen worden toegelaten zij, die aan de maaltijden deelnemen. Bij niet-nakomrag van de gestelde voor waarden zal de vergunning- of verlofhouder niet strafbaar zijn, maar de Burgemeester zal de dansvergunning intrekken. Wordt er daarna toch gedanst, dan volgt een straf vervolging. De toepassing van het Dansbesluit berust derhalve geheel bij den Burgemeester. Ook wanneer aan alle voorwaarden is voldaan, is de Burgemeester nog niet tot het geven van toestemming verplicht. Hij kan naar zijn eigen goedvinden de toestemming ge ven hij kan haar altijd weer intrekken. Het zal den vergunninghouders èn ver lofhouders wol niet mogelijk zijn geweest, alle vereischte maatregelen te treffen vóór 1 Juni 1933. Het Dansbes-luit heeft daar mede wel eenigszins rekening gehouden. Bepaald is namelijk, dat op schriftelijk ver zoek ontheffing ran de gestelde voorwaar den kan worden verleend door den Inspec teur der volksgezondheid, belast met de zaken rakende de drankbestrijding. De In specteur kan de ontheffing voor eenigen tijd (b.v. een paar maanden) verleenen. Bo vendien kan de verzoeker tegen eventueele weigering van de gevraagde ontheffing bin nen 14 dagen in beroep komen bij den Mi nister. dat het adres ook geteekend is door drie werkloozen, die zelf huiseigenaar zijn, ter wijl ten aanzien van anderen de gemeente onderstand in de huishuur betaalt. Na be spreking wordt dan besloten het adres voor kennisgeving aan te nemen. Vervolgens wordt besloten op de bezit tingen van het waterleidingbedrijf over 1932 de minima percentages als bedoeld in de desbetreffende verordening, van de aanschaffingswaarde af te schrijven. Conform het desbetreffend voorstel van B. en W. wordt besloten de begrooting van het waterleidingbedrijf 1932 te wijzigen en over genoemd jaar een bedrag van 214.13, zijnde het geleden verlies van het bedrijf, voor rekening der gemeente te nemen. De aangeboden concept-begrootingswijzi- ging 1932 wordt eveneens aangenomen na dat daarin nog is opgenomen een bedrag van 834.16, hetwelk over 1931 nog aan Leiden betaald moet worden wegens kos ten van nijverheidsonderwijs. In totaal wordt daardoor de begrootingspost van 1000gebracht op 2371. Nog wordt vastgesteld een begrootings- wijziging voor den dienst 1933, conform het voorstel van B. en W. In bespreking komt dan een voorstel van B. en W. om wijziging te brengen in de salarisregeling van de ambtenaren ter se cretarie, in verband met de ontstane vaca ture van eerste ambtenaar. Na lange dis cussie wordt ten slotte besloten den nieuw te benoemen eerste ambtenaar direct ééne periodieke verhooging toe te kennen, ter wijl het salaris van den tweeden ambte naar wordt bepaald op aanvang netto 905.85. Door deze mutaties wordt de post „salarissen" met 797.verminderd. Aan het bestuur der geitenfokvereeni- ging wordt voor 1933 een subsidie toege kend van 30.waarbij de heer Wessel opmerkt, dat hij het niet juist vindt, dat niet-leden der vereeniging geen voordeel daarvan kunnen hebben, ondanks dat de subsidie gegeven wordt. Na langdurige discussie wordt besloten aan de R. K. Sportver. A.S.C. een subsidie toe te kennen van 135.waarbij de hee- ren Meijdam, de Graaf, Bergers en Wessel zich tegen verklaren. Conform een voorstel van B. en W. wordt met algemeene stemmen besloten, naar aanleiding van een desbetreffend schrijven van Ged. Staten, wijziging te brengen in de redactie van het raadsbesluit tot over dracht van den weg LeidenZoetermeer aan de Provincie. óp grond van een desbetreffend advies van den directeur der brandweer wordt be sloten 2 slangen aan te koopen vcor de motorspuit, benevens om waterleiding te doen aanbrengen in het brandspuitenhuis. Naar aanleiding van een verzoek om bouwvergunning van J. de Witt te Leider dorp wordt besloten, in verband met den verkoop van bouwgrond aan den Hooge Rijndijk, in het koopcontract te doen opne men. dat de grond betaald moes worden per 1 Augustus a.s. en dat het terrein en de daarop staande schuur aanvaard kunnen worden per 1 Sept. a.s. Op het verzoek van de Witt om een gedeelte straat bij den grond te kunnen trekken wordt afwijzend beschikt, terwijl toestemming wordt ver leend dat de ter plaatse staande schutting over de geheele lengte wordt afgebroken, mits een hekwerk op de zelfde plaats ge steld wordt, geheel gelijk aan dat hetwelk voor de ter plaatse staande woningen is geplaatst. Ten slotte wordt nog besloten aan de Witt geen toestemming te verleenen tot het maken van zijramen in den gevel die komt te staan nabij de scheidingslijn tusschen het eigendom van de Witt en dat der gemeente. Vervolgens wordt .behandeld en vastge steld een nieuwe legesverordening waarbij bestaande tarieven worden verhoogd en nieuwe tarieven worden ingevoerd. We ko men hierop t.z.t. nader terug. Na een lang en fel debat wordt ten slot te met 7 tegen 3 stemmen (Meijdam, de Graaf en Bergers) besloten geen vermake lijkheidsbelasting in te voeren. Tenslotte wordt met algemeene stemmen besloten de Rijnecommerstraat, met het oog op de veiligheid, voor het verkeer met motorrijtuigen af te sluiten. Hierna is de rondvraag aan de beurt, waarbij er o.m. de aandacht op gevestigd wordt dat de gemeente overstroomd wordt met venters en verzocht wordt daartegen maatregelen te treffen. Te ongeveer half twaalf sluit de voorzit ter de vergadering. ACADEMIENIEUWS LEIDEN. Geslaagd: Taalkundig doctoraal-examen indologie de heer J. M. van Lijf (den Haag); Doctoraal-examen geneeskunde: mej. C. C. van Beek (Rotterdam) en de heer A. de Ronde (Schiedam). SPORT WATERPOLO R.Z.C. 2— De Zijl 2 4—0. In de zweminrichting aan de Konshaven te Rotterdam had gisterenavond bovenge noemde wedstrijd voor de res. 3e kl. N. Z. B. plaats. Voor de rust werden onze stad- genooten totaal overrompeld en wist R.Z.C. 3 maal te scoren. Enkele aanvallen van de Zijl bereikten de doellatten. Na de rust ging het beter. Op het laatste moment wist de tegenpartij er 40 van te maken, terwijl de keeper van R.Z.C. een tegenpunt verhinderde. ROEIEN DE HOLLANDIA-WEDSTRIJDEN. Tweede dag. Vandaag was het weer niet zoo mooi als de eerste dag. wat niet wegneemt, dat het toch uitstekend roeiweer was; zoo nu en dan wat zonneschijn en een frisch windje, dat echter dwars over de baan stond, zoo dat de roeiers er meer last van hadden dan gisteren. De belangstelling was niet zoo groot als andere jaren, maar toch was het rond Molenaarsbrug alleen reeds door de verschijning van de talrijke deelnemers en deelneemsters een gezellige drukte. Het wedstrijd-programma bood in den morgen nog weinig bijzonders. Te 12.20 werd begonnen met de 2e heat der Jonge skiff A. tusschen Laak en Ne- reus. De Laak-skiffeur won zonder strijd van Nereus doordat deze zeer slecht stuur de. Uitslag: 1. Laak in 9 min. 313/5 sec.; 2. Nerus. De derde heat bracht Njord (mr. James) en Maas aan den start. Evenals gisteren bleek James ook nu een slecht skiffeur te zijn. Zijn sturen was bar slecht en hij ver loor met verschillende lengten. Uits'ag: 1. Maas in 8 min. 36 3/5 sec.; 2. Njord. In de 4e heat ging de strijd tusschen Hoop en Amstel. Deze race bracht aanvan kelijk een gelijkwaardigen strijd, doch in de tweede helft der baan liep de Hoop uit en won in 8 min. 45 1/5 sec.; 2. Amstel in S min. 52 3/5 sec. De laatste heat van dit nummer ging tus schen de Delftsche Sport en Arsa. De Am- sterdamsche skiffeur weet spoedig de lei ding te nemen en loopt verscheidene leng ten uit. In den eindspurt weet de Delftsche Sport nog iets van den achterstand in te halen maar het verschil blijft toch nog aan merkelijk. Uitslag: 1. Arsa 3 min. 2 sec.; Delftsche Sport in 9 min. 7 sec. Hierna volgden twee nummers stijl roeien voor dames, elk met 3 heats. De uitslagen van het nummer stijlroeien Jonge vier dames waren als volgt: le heat 1. De Vliet; 2© heat 1. De Hoop; 3e heat 1. Hun ze. AGENDA LEIDEN. Vrijdag. „Rood Wit" Sportkermis, Foyer 8 uur voor ieder toegankelijk. Zaterdag „Rood Wit" Sportkermis, Foyeü, 8 uur, voor ieder toegankelijk. Zondag „Rood Wit" Atletiekwedstrijden 1 uur, Sportpark „Haagweg", Prijsuitreiking en vroolijke avond Foyer, te 8 uur. Sluiting van de lustrum-viering De avond-, naoht- en Zondagdienst der apotheken wordt van Dinsdag 6 tot en met Zondag 11 Juni a.s. waargeno men door apotheek: M. Boekwijt, Visch- markt 8, Tel. 552. VOETBAL L P. S. V. De L.P.S.V. heeft gisteren deelgenomen aan de seriewedstrijden van de Dordfcsche Politie. Behalve Leiden en Dordrecht had ook de Wassenaarsche Politie ingeschreven. Wassenaar lootte vrij en kwam dus di rect in de finale. Leiden verloor van Dordrecht met 10. In de finale zegevierde Wassenaar met 43 en verwierf dus den wisselbekor. Dordrecht kwam op de tweede en Lei den op de derde plaats. STADSNIEUWS AUTO TE WATER. Gisteravond is op de Jan van Goyen- kade een auto, komende uit de Gerrit Dou- straat, te water gereden. De bestuurder, de beer V. Jr., wonende in de Vreewijk- straat, kwam met een vaart van ongeveer 35 K.M. uit de Gerrit Doustraat rijden, toen een meisje, de 9-jarige J. H., die op een voor haar te groote fiets reed, voor zijn wagen kwam. Een ernstige aanrijding dreigde. De heer V. zag echter nog een mogelijkheid, deze aanrijding te voorkomen. Door een handige manoeuvre schoot hij langs het kind heen in het water van de Jan van Goyenkade. Toch werd het meisje nog geraakt. Met eenige vleeschwonden en een ge broken sleutelbeen is zij naar het Acad. Ziekenhuis gebracht. t De heer V. wist zich onder water uit de wagen te werken, waarna hij zwem mend de overkant bereikte. De firma K. heeft later do auto op het droge gebracht. PROF. DR. G. J. SEVENSTER. De Algemeene Synode der Nederlandsch Hervormde Kerk heeft in buitengewone vergadering benoemd als kerkelijk hoog leeraar aan de Rijkuniversiteit alhier in de vacature-prof. dr. L. Knappert, dr. G. J. Sevenster te Boxum bij Leeuwarden. Wegberm in brand. Gistermiddag is waarschijnlijk door von ken uit een locomotief de berm van den spoorweg achter de Rijn- en Schiekade in brand geraakt. Het gras brandde over een lengte van enkele honderden meters weg. Met twee slangen op de motorspuit is het vuur gedoofd. Ontvluchte psychopaath aangehouden. Woensdagnacht om half drie ontdekte de bewaker van de margarinefabriek voor heen Cohen en v. d. Laan in den Waarder- polder te- Haarlem, dat een man een roei bootje meerde bij het terrein van de fa briek aan het Spaarne. De man begaf zich in de richting van den Zwarten weg, maar keerde terug, toen de bewaker hem aan riep. Toen deze laatste de politie opbelde, verdween de man weer met zijn bootje, achtervolgd door den bewaker, die even eens in een bootje was gestapt. Op den Spaarndammerweg is de man aangehou den door twee agenten en naar het politie bureau overgebracht, waar de man de 34- jarige Hagenaar S. bleek te zijn, die op den vorigen avond omstreeks 9 uur uit het psyohopathenasyl alhier ontsnapt was. De werkloosheid. Op den Sen Juni waren 2801, (v.j. 2616) werkzoekenden ingeschreven. Handelsregister K. v. K. Opheffing: 4862 Th. Durivou Lei den, Nieuwe Rijn 21. Wijnhandel (winkel). Wijzigingen 4529. J. Wilbrink, Leiden, Morsohsinge'l 20, grind-, zand- en baealthandel en transport. Zaak is ver plaatst naar Voorschoten, Rijndijk 148b. 973. J. Hoogeveen, Voorschoten, Leid- scheweg 158, bakker. Uittr. E.: J. Hooge veen, Voorschoten, dd. 1 Juni 1933. 5553. Gantvoort's Meelagentuur N.V. Leidon, Fagelstraat 55. Agentuur in maal- producten en grondstoffen voor de bak kerij. Het kantoor is verplaats naar: Am sterdam, Prinsengracht 794. Voor het akte-examen L. O. zijn ge slaagd van de 2e groep der Kweekschool voor onderwijzers alhier de dames: S. M. C. Lut, A M. Verboog, beiden te Leiden, M. C. Vermeulen, Leiderdorp en M. E. A. Woestenburg, Oegstgeest. Afgew. 2 can- didaten. GEMEENTERAAD VAN ZOETERWOUDE G0U0. ZILVER, HORLOGERIE ISTE KLAS REPARATIE-INRICHTING

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 2