VRIJDAG 9 JUNI 1933 DE LEIDSCHE COURANT VIERDE BLAD PAG. 13 GEMEENTERAAD VAN NIEUWKOOP Gisteravond kwam de raad bijeen, waar bij wij ook nu weder noode misten de heer Th. van Leeuwen, die nog immer wegens een oogziekte in het Ziekenhuis te Leiden vertoeft. Ofschoon de agenda klein was bleiken een paar punten in ruime mate stof te leveren tot even diepgaarne als breed voerige beschouwingen, waarbij de rusti ge sfeer echter behouden bleef. De rekening van het Gemeentelijk Ont- ginningsbedrijf over 1932, welke de leden was thuis gezonden, werd zonder meer vastgesteld; een verordening ingevolge art. 122 der Gemeentewet voor het innen der Keurloonen voor den Vleeschkeuringsdienst dito, terwijl een voorstel o mde gemeen te lid te doen worden van het Centraal Archief en het Inlichtingenbureau in zake Maatschappelijk Hulpbetoon tegen een contributie van 5.per jaar na verde diging van den voorzitter, werd goedge keurd. Aan mej. M. Wouters werd op haar ver zoek met ingang van 1 Juni eervol ontslag verleend als schoonmaakster van het ge meentehuis. Vastgesteld werd de vergoeding aan do bijzondere scholen en wel op een bedrag van ƒ14.02 per leerling. Al deze punten leverden weinig of geen stof tot bespre king en wij zouden spoedig weder huistoe gekund hebben, ware het niet, dat de twee laatste punten in dit opzicht een spraak in het wiel staken. Allereerst betrof dit de voormalige ge meente Achttienhoven bij wet van 11 Juli 1855 geannexeerd bij Nieuwkoop. Hierbij was bepaald, dat Achttienhoven niet zou behoeevn te betalen aan de kosten voor de openbare werken in Nieuwkoop, waar voor in het oude Nieuwkoop een afzonder lijke belasting naar het inkomen geheven moest worden. Bij de wet van 15 Juli 1929 werd met ingang van 1 Mei 1931 de zelf standige inkomstenbelasting afgeschaft en nu deden Burgemeester en Wethouders reeds eerder en ook thans weder een poging om hiervoor een voorziening te treffen. Aanleiding hiertoe vond men thans in een adres van 11 ingezetenen-uit het Ooste lijk deel van Achttienhoven om als com pensatie jaarlijks 200.beschikbaar te 6tellen voor het onderhoud van de wegen aldaar. De bewoners van het Westelijk deel profiteerden hier niet van, doch, zoo meenden Burgemeester en Wethouders, deze waren het vorig jaar al bevoorrecht met een subsidie van 75.voor de Hol- landsche Kade, brachten dit in mindering van het gevraagd bedrag van 200.en wilden aanvragers nu 127.geven, waar mede deze genoegen zouden nemen. De heer Mourits, bewoner van het Wes telijk deel, kon zich met den gedachten- gang van Burgemeester en Wethouders heelemaal niet vereenigen. Die 75.wa ren gegeven aan het Grootwa tere chap van Woerden voor het algemeen belang en niet voor het Westelijk deel van Achttienho ven. Op de vraag van den voorzitter of de heer Mourits dan een andere oplossing wist. zeide hij er geen te weten, doch noemde de voorgestelde in hooge mate onbillijk welke overtuiging geleidelijk gedeeld werd door alle leden. Men besprak nog andere mogelijkheden, evenwel zonder gevolg, men oefende drang uit op Burgemeester en Wethouders om het voorstel terug te nemen of minstens aan te houden, doch dit bleef eveneens zonder gevolg, terwijl de voorzitter zoowel als de beide wethouders met kracht hun voorstel bleven verdedi gen en ook toezeiden, dat van hen geen voorstel meer te wachten zou zijn en zij bij verwerpen de zaak als afgedaan zouden beschouwen. En 't mooh niet baten; alle aanwezige raadsleden stemmen tegen en de kwestie Achttienhoven kan voorloopig en misschien wel voor altijd als kwestie ge rangschikt blijven, waarvan de lichtzijde isdat 't de gemeente zoolang ook geen geld kost. Nu kwam de steunregeling aan de beurt. Een paar departements-ambtenaren wa ren ter plaatse een geheel zelfstandig on derzoek wezen instellen naar den loonnorm van de landarbeiders, in verband met de uit te keeren steun aan de werkloozen, die een bepaald percentage van den loonnorm niet te boven mag gaan. Deze hebben ge adviseerd, in afwachting van de Ministe- rieele beslissing, deze voorloopig niet hoo- ger te stellen dan 14.per week. In ver band daarmede achtten Burgemeester en Wethouders het gewenscht om de regeling te herzien, het grondbedrag met 1.te verlagen en de gezinsledentoeslag terug t,e brengen van 0.75 op 0.50 en deden daar toe bij uitvoerig praeadvies het voorstel. De heer Splinter meent te kunnen aan- toonen dat de plaatselijke loonnorm aan merkelijk hooger is dan 14.en noemt de groote fout hier, dat de veehouders geen looncontract wilden afsluiten, waaraan de Minister zich in 't algemeen in de Kamer hevig geërgerd toonde. Spreker zegt ook, dat boter, kaas, spek en brood in den laat- sten tijd weer duurder zijn geworden. De voorzitter licht toe, dat het Departe ment niet vraagt wat noodig is voor le vensonderhoud, doch wat gemiddeld als loon wordt uitbetaald. De heer Van Houten geeft een gespeci ficeerde opgave van de noodzakelijke uit gaven voor een gezin met 3 kinderen en houdt bij den ouden norm 3.85 per week over voor eten en drinken (bakker, kruide nier, greenten, melk, enz.), terwijl dit bij den nieuwen norm slechts 0.95 zou zijn, waardoor de middenstand de lijdende par tij wordt. Spreker kan er zich bij neerleg gen, dat een norm wordt aangehouden van 14.indien dit moet, doch hieruit be hoeft niet te volgen, dat de regeling gewij zigd wordt, want dan zouden de kleinere gezinnen moeten lijden om de grootere, wat de heer Splinter doet zeggen, dat de groo tere gezinnen dan op andere wijze gehol pen moeten worden, door Armbestuur of Diaconie. Ook de heer Zwart schaart zich geheel aan de zijde van de heeren Van Houten en Splinter en hekelt daarbij het kapitalisme dat in ons land den toon aan geeft. De heer Stam bepleit een tusschenweg, door namelijk het grondbedrag niet te ver- Lagen, doch de kindertoeslag voorloopig weder terug te brengen tot 50 oent en maakt hiervan een voorstel, terwijl hij te vens met kracht aandringt dat het gemeen tebestuur zal uitzien naar werkvoorziening en noemt baggeren. De heer Splinter keurt het ook af, dat Burgemeester en Wethouders nimmer over leg plegen met de organisaties. Ten slotte verklaart de voorzitter, dat Burgemeester en Wethouders zioh ook met het voorstel van den heer Stam wel kun nen vereenigen wat nu met algemeene stemmen wordt aanvaard. De heer van Wijngaarden informeert bij de rondvraag naar den Bijksweg, de heer Van Houten zegt gehoord te hebben, dat de arbeider bij het Ontginningsbedrijf een loonsverlaging kreeg. Spreker keprt dit af en wil dezen persoon, die nu op arbeids contract werkt, in vasten dienst nemen, wat de heer Stam fel bestrijdt, waarna de voorzitter toezegt dit punt bij Burgemees ter en Wethouders in overweging te zuilen l. Hierna sluiting. GEMEENTERAAD VAN UITHOORN UIT DE OMGEVING N00RDWIJK. Concert Fanfarekorps. Zaterdag avond, aanvangende te half negen zal het Fanfarecorps „Excelsior" een concert geven in de tent op het Lindenplein. Het volgende programma zal worden ge speeld: 1. Kaveewee marsch, Adr. J. Maas 2. Ouverture Neptune, G. Gadenne; 3. Zi geuner Liebe, Fr. Léhar; 4. Concordia- marsch Th. Banken; 5. Lustspiel Ouver ture Keler Bela; 6. Marehe Heroique no. 3. Pr. Francois; 7. Finale. De nummers 2 en 6 waren ooncoursnummers te Leid- 8chendam, waarmee de le prijs be haald werd met 327 punten. Wij verwachten Zaterdagavond veel belangstelling. De medewerking van allen wordt ingeroepen om de „lastige" jeugd in bedwang te houden. Groep Kleine Kweekers. Donderdag avond kwam in Café „De Zwaan" de groep Klein Kweekers bijeen onder voorzitter schap van den heer L. A. Vink. Uit de goede opkomst bleek wel, dat er dezen avond iets actueels was te behandelen en als hoofdschotel diende deze avond be grijpelijkerwijze het Saneeringsplan. In zijn openingswoord wilde de voorzit ter er allereerst op wijzen, dat, al is er door de afd. weinig vergaderd, door den Bond zeer actief werk is geleverd en hij bracht vooral een woord van lof aan den algemeen voorzitter, den heer Nouweland, die steeds op de bres stond, daar waar het de belangen der Klein Kweekers dit ver- eischten. Inzake punt 4 der agenda ver zocht spr. vooral ieders opinie over het ontworpen en voorgestelde Saneeringsplan De notulen werden hierna gelezen en on der dank ongewijzigd vastgesteld. Naar aanleiding dezer notulen deelde de voor zitter nog mede, dat de invullings-formu- lieren op de vorige vergadering ver strekt, niet alle even correct waren inge vuld, doch niettegenstaande dat, had het Hoofdbestuur een goede statistiek kunnen vaststellen, waardoor de Bondsvoorzitter op de gehouden vergadering van Burge meesters, goed gedocumenteerd de belan gen der Kweekers naar voren kon bren gen, wat gezien de feiten ook goede uit werking heeft gehad. De vraag over het uitspreken van faillissementen, gesteld in de vorige vergadering, was bij het Hoofd bestuur aanhangig gemaakt, waaruit bleek, dat, als er moeilijkheden waren ont staan, alleen door de huidige tijdsom standigheden en men deed, wat nog eenigs zins kon, het haast uitgesloten was, dat een aanvrage om faillissement ontvanke lijk wordt verklaard. De bespreking Sar- neeringsplan ontlokte zeer breedvoerige besprekingen. Wel waren tegen dit plan bezwaren, doch na een zeer grondige be spreking, kon niemand eenige onbillijkheid aanwijzen in de voorgestelde plannen. Wel wilde de vergadering adhaesie betui gen aan een ingediende wijziging en wel dat van de eerste 400 of 500 B.R. bloem bollen een kleiner percentage moest in geleverd worden, dan van de daarop vol gende B.B. Besloten werd dit kenbaar te maken aan het Hoofdbestuur en alsdan instemming te betuigen met het plan in zijn geheel. Nog sprak men er zijn be vreemding over uit, dat de Bond niet ver tegenwoordigd is bij de vaststelling van een Saneeringsplan, waarop de voorzitter mededeelde, dat hoewel dit een vaststaand feit is, men toch wel degelijk voeling en rekening houdt met den Bond, terwijl ook de Minister heeft toegezegd, wel degelijk rekening te zullen houden met de belan gen der Klein Kweekers. Na de gebruike lijke rondvraag volgde hierna sluiting de zer geanimeerde vergadering. RIJNSATERWOUDE. Brand. In de klompenmakerij van den heher R. Reumerman alhier aan het Molenpad heeft een felle binnenbrand gewoed. Een groote droogplaats voor klompen brandde geheel uit. Daar de romp van plaatijzer was opgetrokken bleef het vuur binnen beperkt en sloe gen de vlammen niet naar buiten. In een ommezien van tijd waren er hon derdenen menschen op de been, die di rect aanpakten en met emmers water den brand bestreden. Op deze manier mocht het gelukken de brand tot de klompenmakerij te beperken. Het is voor den heer Reuimerman een groote schadepost daar geen der machines meer werken wil, alles is krom getrok ken van de groote hitte. Aan de bewoners van het Molenpad komt in deze een woord van hulde toe voor him krachtdadig optreden. Had men den brand niet kunnen beteugelen dan zouden verschillende perceelen in vlammen zijn opgegaan. Visscherij. In korten tijd dat de vissoherij open is wordt alhier op het Braassemermeer veel brasem gevangen. En zijn hengelaars die tot 20 pond bra sem wisten te verschalken. Zwemmen. Van de badgelegenheid bij den heer Groenewolt aan de jacht haven alhier wordt evenals andere jaren met do warmte weer een zeer druk ge bruik gemaakt. Dit hoekje van de Braassemermeer leent zich daar ook bij uitstek voor. Een mooie zandplaat onder water en loopbruggen, kortom alles vol doet aan de zwemlustigen die er dan ook een dankbaar gebruik van maken. ZEGWAART. Geboren Jannetje, dochter van B. van Leeuwen en van A. Glasbergen Mieke, dochter van J. van Duijvenbode en van G. J. Booij Jacob, zoon van J. Sen- tel en van J. C. de Vlaming. Raadsvergadering op Woensdag 7 Juni 1933, des namiddags 2 uur, onder voorzit terschap van Burgemeester G. A. L. M. Vos de Wael. Opening met gebed. De notulen worden onveranderd goedgekeurd, de mededeelin- gen voor kennisgeving aangenomen. Een bezwaarschrift van N. W. Boere aangaande schoolgeldheffing, wordt in handen gesteld van B. en W. Tot lid van de schattingscommissie wordt uit de voordracht J. M. Strijland en A. 0 de Beus gekozen J. M. Strijland. Op voorstel van B. en W. worden vele woningen aan den Boterdijk, Raadhuis straat en van Meeklenstraat met 0.25 huur verlaagd, de nieuwbouw-woningen ook met 0.25 en de overige woningen aan de Molenkade met 0.50 en 1. B. en W. namen een afwijzende houding aan inzake het bezwaarschrift van W. Quick, aan zijn aanslag in het vergun ningsrecht dd. 1933/34. De huurwaarde der vergunningslocaliteiten wordt door des kundigen geschat. Dat adressant meer ver gunningsrecht moet betalen is gelegen in de nieuwe, in 't Koninkl. Besluit van 29 Jan. 1932, op 1 April 1932 in werking ge treden drankwet. De Raad gaat met B. en W. accoord. B. en W. worden gemachtigd tot 1 Juli 1936 voorzieningen te treffen ten aanzien van vervoer van cadavers. B. en W. zijn gekomen met een nieuwe steunverleening voor crisis-werkloozen n 1. een max. bedrag van 11.buiten huur- toeslag, een huurtoeslag, overeenkomende met hetgeen de huur meer bedraagt dan 4.per week, zulks tot een max. bedrag van 1.per week. Hierop kwamen na een heftige motie tegen 't college van B. en W. van de zijde van den heer Duiker een tweetal amende menten, die met 73 stemmen verworpen werden. De motie werd niet ondersteund. Het voorstel van B. en W. werd met alge meene stemmen aangenomen. Steunregeling werkloozen. Deze steunregeling is gelijk aan de rijks steunregeling voor crisis-werkloozen, maar de regeëring verleent aan deze kosten geen bijdrage. Het bedrag 120.92 wordt als bijdrage vastgesteld voor de gezondheidscommissie, kalenderjaar 1933. Door het inwerking treden van de nieuwe drankwet is wijziging van de tapperijen en vermakelijkheidsverordening noodzake lijk geworden. Een 2e lid wordt aan art. 20 toegevoegd, en betreft hoofdzakelijk het dansen. Art. 101 eerste lid lageronderwijswet 1920, jaar 1930. Dit betreft de afrekening van de gemeente over de 3 jaren 1928'29 —'30. De R. K. Jongensschool heeft een te goed van 526.59, de R. K. Meisjesschool 486.68. De R- K. School te De Kwakel moet 110.03 terugstorten; de Chr. Nat. School in de Zuiden Lagemeer heeft een tegoed van 491.15, zoodat in 't geheel de gemeente nog 1394.39 moet betalen. Het kohier van de zakelijke belasting is de N.V. Teerbedrijf „Uithoorn" vastge steld op 480 De gymnastiekvereniging Sparta" vraagt gedurende de zomermaanden, iederen Dinsdagavond van 17.30 tot 22 uur het aan de gemeente behoorend terrein achter het hotel „Het wapen van Thamen" te mogen gebruiken. B. en W. staan dit gaarne toe, ook de Raad gaat hiermede accoord. De N.V. Uith. Baconfabrieken wenschen van de gemeente een stuk grond te koopen groot 28 X 2.50 M. ten behoeve van een voorgenomen uitbreiding. Principieele overeenstemming is er reeds met de N.V. Baconfabrieken, ook over den koopprijs. De rondvraag leverde weinig op. Hierna sluiting. HEt FIASCO VAN DEN VRIJHANDEL. In plaats van tijdig, zelfstandig en met alle energie te zorgen, dat wij door het voeren van een actieve handelspolitiek over genoeg middelen zouden beschikken, om, krachtens eigen recht, een behandeling af te kunnen dwingen, die rekening houden zou met de levensbelangen van ons volk, heeft Nederland de oogen gesloten voor de mogelijkheid, die thans in felle werkelijk heid ons van alle kanten tegengrijnst. Laat de Regeering en zij, die haar tot nog toe gevoerde funeste handelspolitiek hebben gesteund, erkennen, dat zij op het er- keerde paard hebben gewed. Wat langen tijd als een dreiging boven het hoofd heeit gehangen, is een feit geworden. Het autar kisch streven van de ons omringende lan den heeft groote afzetgebieden voor onzen land- en tuinbouw en veeteelt verloren doen gaan. Dit is een feit, dat in al z'n schrikwekkendheid en consequenties voor ons staat en waaraan, ondanks geruchten, dat men van dit of van dat nog per gratie weer iets zal kunnen uitvoeren, niet aan te ontkomen valt. Onze landbouw (dit is on vermijdelijk) zal zooveel mogelijk in de be hoefte van onze toenemende bevolking moeten kunnen voorzien. Ook Nederland is niet rijk genoeg om z'n veredelingsproduc ten te vernietigen of voor afbraakprijzen over de tolmuren te gooien, en datgene, wat wij noodig hebben, voor een nog groo- ter deel, dan anders het geval zou zijn, uit het buitenland te betrekken, om de eigen bevolking te onderhouden. Men voelt hier al aanstonds het zwakke punt in deze reorganisatie-geschiedenis tegen wil en dank. Ons land immers levert een overvloed van de meest waardevolle (tot dusver) tuinbouw- en veeteeltproduc ten. Zal men er ooit in slagen de bodem- productie dusdanig te transformeeren, dat zij evenveel aan waarde oplevert, als in het uitvoertijdperk? Doornig pad, waarover en benauwende vraag, waarvan de toe komst van land- en tuinbouw afhangt. Voorop dient gesteld, dat een doornig pad toch altijd beter is, dan de afgrond, waarin de Nederlandsche land- en tuin bouw thans dreigt te storten. Het schijnt voor velen moeilijk te zijn, om eenig algemeen inzicht te krijgen in de huishouding van het Nederlandsche volk. Men heeft al zoolang gezegd, dat het een slechte tijd is, dat velen niet meer vat baar schijnen te zijn voor onze snel ver- loopende volkshuishouding. I'k vrees met groote vreeze, dat het groote publiek nog eens op zeer onzachte wijze uit dezen droom zal worden wakker geschud. Daar om is het zaak van allen, die deze on gunstige toestand zien aankomen, de pu blieke opinie te bewerken, dat, als de ko mende 'R'egeering met zeer ingrijpende maatregelen moet komen, deze eenige weer klank zullen vinden bij het volk. De vraag zal wel gesteld worden: is dat alles te overzien door andere dan finan- cieele specialiteiten? Mag een landbouwer zich ook een meening vormen hieromtrent? In groote lijnen zeer zeker kan ieder, die een overzicht heeft van een bescheiden bedrijf of van een doodgewone zaak, de hoofdzaken van de economische positie van ons volk begrijpen. Het is met groote bezorgdheid te vree- zen, dat de structuur van ons nationaal economisch leven geheel gewijzigd zal moe ten worden. Daarmede wordt geen blijde tijding verkondigd, maar een diep ingrij pend vraagstuk aan de orde gesteld. Zoo als met alle dingen, beseffen we pas hun waarde, wanneer we ze kwijt zijn. En zon der vrees voor tegenspraak kunnen we vaststellen, dat het tijdperk van internatio nalen handel groot en veelzijdig stoffelijk voordeel heeft gebracht. Het kleine Neder land nam een plaats in onder de volken en was het meest internationale land ter wereld. Geen product of wij verhandelden het, geen volk dat niet door onze schepen en kooplieden werd bezocht; en de natuur lijke aanleg, die ons volk eigen is, kon zich in al die takken van welvaart uitleven. Met opzet wijs ik op het grooten aandeel van onzen handel, omdat een eenzijdige beschouwing inzake land- en tuinbouw de bedoeling slechts schaden kan. Maar dan mag ook met gerechte trots gezegd worden, dat onze land en tuinbouwers en onze vee houders een voorbeeld zijn geweest van het kunnen en kennen van ons volk. De Duit- sche Dr. Frost, de beste kenner van de Wesb-Europeesche landbouw, was over de bedrijven in ons land zoo enthousiast, dat hij schreef onder de veelzeggenden titel: Het Nederlandsche landbouwbedrijf een voorbeeld van moderne doelmatigheid. Men kan hierop aanmerken, dat juist de geweldige uitbreiding van den tuiubouw, rationalisatie, mechanisatie, kunstmest en intensiveering een der oorzaken is van de crisis. Dit is zeker waar. maar dit is niet al leen te wijten aan de land- en tuinbouwers, want tal van voorlichters op landbouwge bied (ik zeg dat niet direct als verwijt, maar ik constateer het feit, waarop in de toekomst gelet moet "worden) hebben zich steeds bezig gehouden met de technische mogelijkheden van het bedrijf en de econo mische positie van boer of tuinder totaal voorbijgezien. Een streven derhalve op po litiek, sociaal, economisch terrein voor re delijke bestaansmogelijkheden in den land en tuinbouw is thans meer van gewicht dan de technische verbeteringen. Om dat technisch zoo hoog staande land- en tuinbouwbedrijf te verkrijgen, heb ben we nooit het werk van anderen trach ten te benadeelcn; integendeel. Terwijl we zelf voldoende boter produ ceerden om alle Nederlanders ruimschoots te voorzien, hebben we onze grenzen wijd opengezet voor plantaardige en ook voor dierlijke vetten uit het buitenland, zoodat naast een moderne zuivelindustrie ook een margarine-industrie zich kon ontwik kelen in de grootst mogelijke vrijheid. Zoo zelfs waar op in de Boeren Vakbond vergadering terecht aanmerking op ge maakt werd dat de uitgevoerde natuur boter weggaat voor circJt 48 tot 55 ct. per K. G. en niet verkrijgbaar is voor de aller armsten, die de goedkoopste margarine krijgen toegewezen. Groot geworden onder het internationa lisme in het economisch verkeer, werd Ne derland de burcht van den Vrijhandel en het is geen toeval, dat louter fiscale in voerrechten een storm deden opgaan en aan de ministerlevene soms ontijdig een einde maakten. Onze zeer talrijke handelshuizen, scheep vaartmaatschappijen, kantoren, fabrieken, die al of niet met de land- of tuinbouw vergroeid zijn, vormen een enorm kapitaal en geven werk en brood aan honderddui zenden. Dit alles te moeten veranderen, soms vernietigen om erger te voorkomen, is de moeilijkste opgave, die men de Regee- ring doen kan, vooral als het besef van de noodlottig gevaarlijke toestand waar in Nederland verkeert, nog lang niet tot het bewustzijn van het volk is doorgedron gen. Men wil nog dezelfde welstand genie ten, die in het verleden mogelijk was. ter wijl de Nederlandsche markt snel verloopt en nog maar ongeveer één derde van z*n afzetgebied heeft overgehouden. Het pas afgesloten kwartaal geeft nog een uitvoerwaarde aan van 177.000.000. In 1930 was het voor deze drie maanden 452.000.000. In dit jaar was de opbrengst van den landbouw al minder. Voelt men wat het zeggen wil in 3 maanden tijd 300.000.000 minder ontvangen? Waar is de zaak die dat uithoudt? In het eerste kwartaal reeds 4 maal meer dan het ge- heele bedrag der rijksin'komstenDelasting. Bij een dergelijk opdrogen van de wel vaartbronnen de uitgaven voor de huishou ding op peil te willen houden, staat gelijk met zelfmoord. Als we nu met. sterke over tuiging pleiten voor agarische zelfvoor ziening en zooveel mogelijk benutten van eigen industrie, dan zijn we ons terdege bewust dat dit dan nog een stuk van onze welstand weg zal nemen, meer dan allen lief is. Maar er is geen keus meer. Zoo door gaande zal men binnen korten tijd zien gebeuren, dat wat gebeuren kan, n.l. in flatie. Hier schijnt geen verantwoordelijk staatsman er nog aan te durven donken, dit middel toe te passen om de concurren- tie-mogelij'kheid te vergrooten en goederen- prijzen weer meer in overeenstemming te brengen met de tijden, toen die rechten en vorderingen werden aangegaan. De bewerkingskosten van een K.G. boter zijn volgens het verslag der Coöperatieve Zuivelfarbrieken circa 48 ct. per K.G. Do boter wordt uitgevoerd voor 4855 ct. per K.G. en om nu dit schoone resultaat te be reiken koopen wij nog voor millioenen (177 mill.) veevoer in het buitenland. Do geheele uitvoer van boter voor dezo prij zen is geldvermorsing, evenais het vernie tigen en weggooien van de aardappelen, die niets meer waard zijn, ook zoo goed als onverkoopbaar voor veevoer, omdat het buitenland tegen recordprijzen wat hun laagte betreft hier veevoer verkoopt. Het is de grootste dwaasheid, die men zich denken kanNiet van de menschen, die in deze ongelukkige omstandigheden zit ten, maar wel van een land, dat op zulko welvaartsbronnen een dure huishouding voert. We kunnen hier zelf voor een groot deel telen, wat we noodig hebben. Gaat de Re geering niet tot maatregelen over, die dat beoogen, dan helpen al de onbetaalbaar dure maatregelen niets Aangezien do Regeering den invoer van stapelproducten niet wenseht te contingen teeren en het invoeren van een invoermo- nopolie weer de instelling van zeer om vangrijke en dure organisatie met zich zou brengen, daarom is het heffen van invoer rechten op ingevoerde granen, het meest doeltreffende middel, om onze eigen akker bouwproducten loonend te maken. De zui- velproductie juist van de meest intensieve zuivelbedrijven moet beperkt; de winterpro ductie moet beperktde aardappelen mogen niet onder een bepaalden prijs dalen. Bovendien zou, als de akkerbouw weer eenigermate loonend is, juist het weiland, dat geschikt is door ligging, structuur, wa terstand etc., weer in bouwland worden omgezet. Tenslotte nog het voordeel, dat mpfc do ontvangen rechten de pluimveehouderij, varkenshouderij, en de melkveehouderij kon worden gesteund (juist waar schade ontstond). Juist door deze maatregelen kan men op natuurlijke wijze, de zuivel en melkpro ductie beperken, zonder de boeren in het harnas te behoeven te jagen, door een ge dwongen rundvee-beperking voor te stel len. Zou die beperking toch komen moeten dan is het zeker zaak om, zooals de heer Wesseling zeide, eerst de open T.B.C.- lijders weg te ruimen en vervolgens het zwakkere vee. Natuurlijk is het, dat voor alles moet gewerkt worden, om de invoer van Deensch en Argentijnsch vleesch ge heel te doen ophouden, benevens dat de margarine-fabricage tot een minimum -be perkt wordt. Mogen de boeren op de hoofdpunten Int overeenstemming komen, want anders blijft het een feit, dat de verschillende groe pen altijd de speciale belangen gaan zien als hoofdzaak en de algemeene belangen als bijzaak; dan zien we dat veehouder (consumptiemelker, kaasbereider, vetwei der), akkerbouwer (hietenteeler, sarwe'ee- ler, vlasteeler, tuinbouwer) enz. optrekken in nutteloozc worsteling tegen elkaar en dan vormen do overige bevolkingsgroepen de lachende derden. De landbouwstand zonk zoo diep weg in het economisch moe ras, dat alleen krachtige niantrcgelcn over de hecle linie het platteland nog kunnen redden. M. P. v. d. W e ij d e n.

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 13