PAUSELIJKE ENCYCLIEK OVER DE KERKVERVOLGING IN SPANJE. 24ste Jaargang DINSDAG 6 JUNI 1935 No. 7525 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling: Voor Leiden 19 oent per week f2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 oent per week f2.60 per kwartaal Franco per post f2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 oent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 oent, met Geillustreerd Zondagsblad 9 cent. Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN TEL. [NT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 I GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Adrertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES, van ten hoogste 30 woorden, waarin be trekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop f 0.50. De strijd tegen de Katholieke Kerk, Men seint uit Rome aan de „Maas bode" Z. H. de Paus heeft een encycliek uitge vaardigd over de Kerkvervolging in Span je en het leed en lijden van het Spaansche katholieke volk, vervolging en lijden, welke door verfoeilijke wetten worden ge- sanctionneerd. De H. Vader herinnert allereerst aan de roemrijke daden van het vroegere Span je ter bescherming van godsdienst en be schaving. Dierbaar is daarom aan 's Pausen vader hart het edele Spaansche volk. Te pijnlij ker echter ook treft het daarom Christus" Stedehouder, thans te moeten aanschou wen, hoe sinds eenigen tijd, telkens en tel kens opnieuw, de meest betreurenswaardi ge pogingen worden ondernomen, om dat volk af te brengen van het geloof zijner vaderen, en het daarmede te ontnemen den sohoonsten titel zijner grootheid. Herhaaldelijk is gepoogd, de regeering tot het besef te brengen, dat zij op ver keerde wegen was; dat zij de geestelijke eendracht des volks vernietigde door dat volk te krengen in zijn innigste gevoelens. De thans gevoteerde wet nopens de con gregaties is een nieuwe ernstige aanslag, niet enkel op den godsdienst, doch slechts tegen de burgerlijke vrijheid, waarop het nieuwe regime verklaart zijn daden te ba seeren. De H. Vader acht het derhalve Zijn plicht, nogmaals Zijn stem te verheffen ter verdediging van de Goddelijke reohten der Kerk. Het is hier geenszins de bedoeling, verzet aan te teekenen tegen politieke hervormin gen, gelijk in Spanje plaats grepen. De Kerk tooh weet zich aan te passen aan alle regeeringsvormen en burgerlijke instellin gen, mits deze de rechten eerbiedigen van God en van het christelijk geweten. De strijd, dien de machthebbers in Spanje thans tegen de Kerk voeren, kan dan ook geen motiveering vinden in de verklaring, dat men de republiek moet be schermen. Immers de H. Stoel en de Spaan- sehe Katholieken zijn volkomen bereid, het hunne bij te dragen tot de handhaving van de ordo en den socialen vrede. Neen, die strijd vindt zijn oorzaak in den haat van bepaalde sekten tegen Gods Kerk. De encycliek behandelt dan de Spaansohe wetten, voor zoover deze indruischen te gen de vrijheid van Kerk en geweten, aller eerst de wet, inzake scheiding van Kerk en Staat, in de grondwet reeds gesanc- tionneerd. De encycliek veroordeelt het be ginsel dier scheiding. Immers zij is in strijd met de belangen der bevolking, die in meerderheid het Katholiek geloof be lijdt. Met klem laakt het Pauselijk schrijven ook de ernstige dwaling van het laicisme, zoo verderfelijk in zijn gevolgen, die ten slotte leiden tot den geloofsafval der maat schappij. Dit buitensluiten van God en zijn Kerk uit het leven der Spaansche natie is te on begrijpelijker, wijl het juist de Kerk is, die in Spanje immer haar weldadigsten invloed in het belang van land en volk gelden deed. De Spaansche wetgevers hebben echter gemeend, dien vorm van scheiding van Kerk en Staat te moeten uitkiezen, welke voor de groote meerderheid van het volk het pijnlijkst is. Terwijl alle meeningen, zelfs de meest dwaze volop vrij zich uiten mogen, staat de Katholieke godsdienst onder Staatseon trole en wordt aan de Kerk belet, haar lee raarsambt uit te oefenen. ONTZETTENDE SPOORWEGRAMP IN FRANKRIJK. VEERTIEN PERSONEN GEDOOD. Sneltrein ParijsOrleans ontspoord bij Nantes. Zondagmorgen heeft bij het station Nan tes een geweldige spoorwegramp plaats ge had, die talrijke slachtoffers heeft geëischt. De sneltrein uit Parijs is op eenige kilo meters afstand van het station Nantes uit de rails geloopen. Verscheidene wagons sloegen om en an deren werden in elkaar geschoven. Spanje's grondwet erkent, gelijk overal elders, het natuurrecht van den eigendom voor alle burgers, maakt echter tegelijker tijd een uitzondering 'voor de Kerk, die men van al de goederen beroofd heeft en nu, na dien roof, nog dwingt, voor wat men haar ontroofde, belasting te betalen. En die onteigening van kerkelijke goederen door den staat strekt zich zelfs uit tot alle roe rend bezit en voorwerpen van kunstwaar de, ook al zijn deze voor den eeredienst bestemd. De eftcycliek wijdt vervolgens aandacht aan de opheffing der renten, welke de staat, op grond van het concordaat, vol gens streng recht, den Spaanschen clerus verschuldigd was, als schadevergoeding voor de indertijd reeds aan de Kerk ontnomen goederen. Verder gewaagt het Pauselijk schrijven van het onmenschelijk lot, waardoor, ten gevolge van de jongste wetten, de religieu ze congregaties getroffen worden. De H. Vader spreekt de hoop uit, dat het edel moedige Spaansohe volk zijn clerus niet zonder hulp zal laten. Met droefheid spreekt de Paus over de groote beleediging, God aangedaan, door de ontbinding en verjaging van die orden, welke een gelofte afleggen van gehoor zaamheid aan een autoriteit, die niet het wettig Spaans oh staatsgezag is; met wel ken maatregel men de Sociëteit van Je sus heeft willen treffen, teneinde gemak kelijker den grooten slag te slaan, waar mede men het geloof en de christelijke ze denleer uit het hart der natie wil rukken; met welken maatregel men ook het op perste gezag der Kerk heeft willen belee- digen, wijl Christus' Stedehouder hier ge noemd wordt een het Spaansche Katholieke volk vreemde autoriteit. Een daad van grove ondankbaarheid en schrijnende onrechtvaardigheid tevens is ook, aldus de Pauselijke brief verder, het verbod van het geven van onderwijs door de congregaties. En de H. Vader acht het dan ook Zijn plicht, krachtens Zijn Apos tolisch gezag, een wet, welke zóó in strijd is met het Goddelijk doel der Kerk, te wraken en te veroordeelen. Wij verheffen daarom plechtig Onze stem, aldus de Paus, tot een krachtig pro test tegen die wet en verklaren, dat men nimmer zich op die wet zal kunnen beroe pen tegen de onmiskenbare rechten der Kerk. Tenslotte doet de H. Vader een beroep op Zijn geliefde Zonen in Spanje, om alle gewettigde middelen te baat te nemen, teneinde de wetgevers er toe te brengen, hun anti-godsdienstige wetten te herzi#n, te verbeteren of op'te heffen. Dringend vermaant de Paus de bisschop pen, de priesters en de Katholieke leeken. die zioh krachtens hun zending of beroep met de jeugdopvoeding hebben bezig te houden, met alle kracht het godsdienston derwijs te bevorderen. De H. Vader spoort ook allen aan tot eensgezindheid in den strijd voor het geloof, een eensgezindheid, welke zich uiten moet in het achterstel len van eigen idealen, bij het ééne groote belang: het welzijn van vaderland en Kerk. En in dit verband wijst de Pauselijke encycliek opnieuw op de noodzakelijkheid van het organiseeren of verder uitbreiden der Katholieke Actie. De H. Va-der besluit met een vermaan aan Zijn zwaar beproefde Katholieke Zonen, om te blijven vertrouwen op den bijstand van Boven, bijstand, die niet zal uitblij ven, wijl God hem aan Zijn Kerk heeft toe- Volgens de eerste berichten werden niet minder dan 14 passagiers gedood en zeven tig personen min of meer zwaar gewond. Het reddingswerk werd met koortsachti ge haast ter hand genomen en talrijke dok toren en verplegingspersoneel werden uit de stad ontboden. Volgens een mededeelingder directie van den ParijsOrléans-spoorweg, heeft de ontsporing van den trein plaats gehad op drie kilometer afstand van het station Nan tes, toen de trein over een ander spoor reed, daar de gewone lijn hersteld werd. Zeven wagons in het midden van den trein zijn gederailleerd. Het ongeluk schijnt te moeten worden toegeschreven aan het niet in acht nemen van het signaal om langzamer te rijden. Volgens de snelheidsmeter op de omge vallen locomotief had de trein op het oogen- blik der ontsporing een Bnelheid van 90 kilometer per uur. Op het oogenblik dat de trein de onge luksplaats passeerde, liet de machinist den trein plotseling achteruitstoomen, waardoor deze geblokkeerd werd, hetgeen tot gevolg had, dat de locomotief in den grond drong. De machinist i» ter beschikking van de autoriteiten gesteld en gevangen geno men. De ramp gesohiedde met een extra-trein van Parijs naar Le Croisie, waarmede on geveer vijfhonderd passagiers, die geduren de de Pinksterdagen op reis gingen, werden vervoerd. De trein was Zaterdagavond te 21.50 uur uit Parijs vertrokken en moest des morgens te 5.50 uur te Nantes aankomen. In verband met hers tellings werkzaam heden aan de lijn moesten de treinen op het traject nabij Nantes met een beperkte snelheid van ongeveer 25 K.M. per uur rij den, waarvoor de noodige seinen waren op gesteld. De machinist, de 46-jarige Kurzou uit Tours, heeft deze seinen niet opgemerkt en liet den brein met een snelheid van ruim 80 K.M. rijden. De ramp geschiedde bij het station van Sinte Luce op 7 K.M. afstand van Nantes. NOG EEN SPOORWEGONGELUK IN FRANKRIJK. Nabij het station St. Pierre des Corps is de expres se-trein NantesLyon in bot sing gekomen met een locaal-trein, die den dienst busschen St. Pierre des Corps en Tours onderhoudt. Een bagage-wagen van den locaal-trein werd versplinterd en liep uit de rails, even als een andere wagon. 26 passagiers liepen kwetsuren op. NIEUWE SPOORWEGRAMP VOORKOMEN. MACHINIST EN STOKER LEVEND VERBRAND. Gistermiddag heeft op de machine van den personentrein van Parijs naar Montereau een vreeselijk ongeluk plaats gevonden, dat gemakkelijk tot een nieu we groote spoorwegramp had kunnen leiden, wat echter voorkomen is door de tegenwoordigheid van geest en den moed van den machinist en den stoker, die beiden als slachtofter van hun plicht zijn gevallen. Toen tussöhen Parijs en Montereau de stoker kolen op het vuur wilde werpen sloegen plotseling een paar vlammen naar buiten waardoor de kleeren van den stoker in brand raakten. De machi nist probeerde de vlammen te dooven doch de wind die ontstond door de snel heid van den trein joeg de vlammen ook in de richting van de machinist die eveneens in brand vloog. De ongelukkige sprong brandend uit den rijdenden trein en bleef erhstig gewond liggen. De sto ker bleef op zijn post en had nog de te genwoordigheid van geest de alarmklok te luiden, die den hoofdcinducteur waar schuwde dat er op de locomotief iets niet in orde was. De hoofdconducteur slaagde erin over den tender de machine te bereiken, waar hij den stoker vond, die bewusteloos in elkaar was gezakt. De hoofdconducteur bracht den trein tot staan en een ernstig ongeluk was voorkomen. Machinist en stoker zijn korten tijd nadat hun de eerste hulp was verleend aan hun verwondingen overleden. FATHER J. J. G. MEIJER f In het St. Elisabeth-ziekenhuis te Lei den is lsten Pinksterdag overleden de weleerw. father J. J. G. Meyer. Father Meyer werd 5 Juni 1875 te Schie dam geboren. Na zijn lagere en hoogere studies aan de Seminaries der St. Joseph- Congregatie van Mill Hill te hebben vol eindigd, heeft hij de heilige priesterwij ding ontvangen, waarna hij als missions^ ris is vertrokken naar de Missie in Ma dras. Twee en twintig jaar is hij in de missie werkzaam geweest. Om gezondheidsrede nen teruggekeerd, werd hem een profes soraat in de missiologie gegeven aan het seminarie te Roosendaal. Slechts nu en dan enkele weken of maanden als hij weer wat genezen scheen heeft hij de studenten daar, die missionaris hopen te worden, van zijn rijke missie-kennis kun nen laten profiteeren. Bijna onafgebro ken heeft hij dertien jaar neergelegen op het ziekbed in het St. Elisabeth-zieken huis, waar hij niet minder dan dertien zware operaties heeft ondergaan. Ziehier, een krantenbericht naar aan leiding van het overlijden van dezen pries ter. Maar als wij hiermede zouden vol staan, zouden wij, ondankbaar, aan onze oogen laten voorbij trekken een schouw spel van grootheid en schoonheid, dat God ons in dezen mensch, dezen christen en dezen priester heeft geschonken. Twee en twintig jaar heeft hij met een toen reeds herhaaldelijk door ziekte ondermijnde lichaamskracht den met offers zwaar-beladen missie-arbeid ver richt. Twee en twintig jaar langZelf sprak hij nooit over dien arbeid. Hij was ©en man van fijne eruditie die zich wèl geroepen mocht achten, om aan de heide nen de christelijke beschaving te brengen met wiens natuur het zou heb ben gevloekt, om ook maar eenigszins pochend of pralend over zichzelf te spre ken. Maar zijn oonfraters en de ingewij den hebben het getuigd, dat hij als missio naris met voorbeeldigen ijver heeft ge werkt En na dien arbeid is hij vaetgekluisterd aan het ziekbed, bijna onafgebroken der tien jaar lang. Waarom? Deze missionaris, die zoo graag wilde werken voor de uitbreiding van Christus' Rijk; in wiens afgetobd en afgemarteld lichaam tot voor korten tijd nog een geestelijke levenskracht en levens lust brandde en de heldere, tintelende oogen uitsloeg. Waarom? 't Is, alsof God boven het leven van dezen mensoh met vurige let ters vóór ons heeft neergeschreven, dat ons levensdoel isGod te dienen. Het hoe moeten wij overlaten, geduldig en onder worpen, aan Zijn Wijsheid en Zijn Liefde Waarom? Toen father Meyer kort voor zijn dood een niet-katholiek medicus, die bela-ngloos heel veel zorg aan hem had gewijd, daarvoor hartelijk dankte, toen antwoordde deze arts, bewogen: father, ik ben u dank verschuldigd, voor het voorbeeld, door u mij gegeven, dat een groot voorrecht in mijn leven is ge weest. In het licht van het dogma van de „Ge meenschap der Heiligen" is het zoo dui delijk, dat het lijden een machtig vrucht baar apostolaat kan zijn. En father Meyer heeft geleden, zooals hij éérst gewerkt hadvoorbeeldig. Als de pijn hem haast te machtig werd, hem er waren zulke tijden tijdens zijn ziekte als inéén deed krimpen, dan zooht hij kracht in de aanroeping: „Lieve Jezus, ik wil U beminnen zooveel ik maar kan." En als hij klagen wilde de zieke mensch verlangt van nature naar beter schap, of, als 't niet anders lean, naar het einde dan was 't in deze klacht: „Lieve Jezus, mag ik nu nóg niet komen." En de enkele keeren, dat hij, al was 't strompelend, het altaar kon betreden, om het H. Misoffer op te dragen, was hij ge lukkig en blij als de rijkst-gezegende mensoh ter wereld. Hij is n u mogen komenEn wij bid den voor zijn zielerust, daarbij vertrou wend, dat hij voor ons zal bidden. De St. Joseph-Congregatie van Mill Hill gaat Donderdag begraven één van haar voorbeeldige priesters, die de Con gregatie lief had, maar aan wien ook de Congregatie heeft geschonken alles wat zij geven kon aan stoffelijke verzorging en aan geestelijke troost: in die dertien jaar ging er haast geen week voorbij, of fa ther Meyer ontving bezoek van uit een der huizen van de Congregatie en den laatsten tijd stond er iederen dag een confrater aan zijn ziekbed aan dat ziek bed, waarvan de Zusters al die jaren in liefdevolle toewijding het smartvolle lij den zooveel mogelijk hebben verzacht. Hedenavond wordt het stoffelijk over schot van father Meyer gebracht naar de St. Petruskerk. Morgenochtend om 91/2 uur pleehtice H. Mis van requiem, opgedragen door den zeoreerw. heer pastoor Th. Beukers. De zeereerw. heer pastoor W. Nolet, neef van den overledene, zal de lijkrede houden. Na de H. Mis wordt het lijk vervoerd VOORNAAMSTE NIEUWS. BUITENLAND. Groote spoorwegramp bij Nantes. Veer tien dooden. (3de blad). Heiligverklaring in den St. Pieter. (3de blad). Plechtig protest van Spaansch episco paat tegen de congregatie-wet. .(3de blad). J Gezellendag te München verboden. (1st© blad). BINNENLAND. De Pinksterdrukte heeft verscheidene verkeersongelukken ten gevolge gehad. (Gem. Ber., 3de blad en Laatste Ber.). Slachtoffers van het zwemmen. (Gem. Ber. 3de blad en Laatste Ber.). LEIDEN. Overleden is in het St. Elisabeth-zie kenhuis de weleerw. father J. J. G. Meyer (1ste blad). SPORT EN WEDSTRIJDEN. Het 25ste Bondsfeest van het Kon. Ned. Gymnastiek Verbond. (2de blad). Nederland B wint het voetbaltournooi te Luxemburg (2de blad). Wielerwedstrijden op tal van banen. (2de blad). Het eerste lustrum van „Rood-Wit". (2de blad). naar Huize Vrijland bij Arnhem rust oord van de St, Joseph-Congregatie waar Donderdagmorgen een plechtige H. Mis van requiem wordt opgedragen, i begrafenis. ALBERT VAN DER KALLEN f Pijnlijk werden wij getroffen door het onverwacht bericht van het overlijden van eea der beste katholieke journalisten van ons vaderland, den heer Albert van der Kallen, directeur-hoofdredacteur van „De Gelderlander" te Nijmegen. 't Was bekend, dat de lieer v. d. Kallen reeds geruimen tijd aan het hart leed en dat hij daarom sedert kort te Zandvoort verbleef, om herstel van krachten te vin den. Maar dat er zoo spoedig een einde zou komen aan dit zoo vruchtbare en zoo verdienstelijke leven, hadden wij niet ver wacht. Albert van der Kallen was een journalist, wiens heldere en pittige beschouwingen over de onderwerpen van den dag graag werden gelezen en ter harte genomen. Man van degelijke ontwikkeling en veel zijdige kennis, staande midden in het so ciale en politieke leven, kon hij in zijn cou rant steeds voorliohting en leiding geven, waar dat nuttig en gowenscht bleek. De „Gelderlander", Katholiek Nijmegen en duizenden ook daarbuiten zullen het ver lies van dezen eminenten leider ernstig missen en diep betreuren. Ook buiben zijn journalistieken arbeid nam hij deel aan het openbare leven, als lid en be<stuurder van vele organisaties. De heer van der Kallen is in 1873 te Sneek geboren; hij heeft gestudeerd aan het Jesuïeten-college te Sittard en eenige jaren aan de Amsterdamsche Universiteit. Korten tijd is hij redacteur geweest aan de „Maasbode", waarna hij tot hoofdredac teur van het Dagblad van Noord-Brabant te Breda is benoemd In 1919 is hij vandaar gegaan naar Nijmegen, naar de .„Gelder lander", waar hij naast de functie van hoofdredacteur ook die van directeur ver vulde Hier zoowel als in Breda werd hij om zijn groote gaven en toewijding voor de katholieke openbare zaak in alle kringen zeer gewaardeerd. In 1923 herdacht hij zijn zilveren jubileum als katholiek journalist en is toen door de Kerkelijke Overheid onderscheiden met „Pro Ecclesia et Pontifice" en door de Re geering benoemd tot Ridder in de orde van Oranje Nassau. De heer v .d. Kallen was vice-voorzitter van de vereenigingen van Dir. der R. K. Dagbladen en bestuurslid van de Ver. „De Ned. Dagbladpers. Bij allen, die hem hebben gekend, zal zijn nagedachtenis in hoogen eere blijven voort- i leven.

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 1