ZATERDAG 3 JUNI 1933 DE LEIDSCHE COURANT VIERDE BLAD PAG. 13 De K J M. V. op Congres IV. ZALIG ZIJN DE VREEDZAMEN.... Jonge Middenstanders begrijpt uw taakl Van drie uur tot over half zes had de vergadering van de vierde sectie geduurd, zonder één oogenblik pauze! Rector Timp had dit al een krachttoer genoemd, die men in Holland niet gauw zou nadoen. Het be hoeft dan ook niemand te verbazen, dat op een gegeven moment, onder aanvoering van den bondssecretaris, eenige K. J. M. V.-ers vreedzaam zaten te knikkebollen.. Heel erg onbegrijpelijk is dit ook niet, wanneer we er bij bedenken, dat allen voor dag en dauw reeds uit de veeren wa ren, een vermoeiende tocht achter de rug hadden en nog niet in de gelegenheid wa ren geweest iets behoorlijks te eten. Toen reetor Timp eohter de loftrompet stak, moest de meest hardnekkige shiimeraar we! weer ontwaken! Na de vergadering bracht het hlauwe monster een uitgehongerde collectie mid denstandsjongelingen zoo snel mogelijk naar de Keiserley, waar ergens in een be haaglijk ingerichte kelder een keurig ge dekte tafel stond te wachten. Aan tafel heerschte natuurlijk een zeer opgewekte stemming. Een gramofooninstallatie zorgde voor vroolij-ke muziek. Ter eere(!) van de Holland-soke gasten liet de directie (die zeker ter goeder trouw was) een plaatje op zetten met enkele van onze meest gelief koosde volksliederenU weet wel: van een klok die men laat luiden, van een ze kere hoeplapoep, die op 'n stoep zat, van een lepel, die als maar in de brijpot staat, van een verzameling gekken die bij elkaar zijn, van vele toffe jongens, en van een club, die door niemand verslagen kan wor den en nog veel meer van die beschaafde zangnummers, die blijkbaar de represen tatie van ons onvolprezen volkslied zijn voor de doorsnee Hollander. We zeiden het reed® eerder, de K. J. M. V. kan op velerlei gebied nog heel veel vruchtbaar werk verrichten. Na het verorberen van het runderlapje werd de algemeen terugtocht aangekon digd. Toen allen de gerieflijke stoeltjes in de blauwe reus weer hadden opgezocht, bleek er bij telling een tweetal K. J. M. V.-ers zoek te zijn! ALgemeene vreugde! De blauwe Goliath reed toen eenige malen over de Keyzerley als maar noodkreten slakende door zijn luchthoorm Op dit oor verscheurend geluid, dat klonk als de trom petten van de laatste oordeelsdag, kwamen de verloren schapen aanhollen, protestee ren de dat ze precies op tijd waren! Het eerste uur na het vertrek kenmerkte zich door een buitengewone opgewektheid en zangerigheid der bemanning. Daarna trad al leng® een rustiger stemming in, die ©paradisoh nog wel eens door een plotse linge opbloei van het volkslied onderbroken werd. Over het algemeen begonnen de ver moeienissen van de dag zich te doen gel den. Bij het vallen van den nacht staken wij de Moerdijk weer over. Er woei een fris- 6che wind. Aan de westelijke hemel straal de een zachte parelmoerigen schijn; de laatste smeulende resten van de uitdo vende dag. Een vlijmscherpe maansikkel- ©tond koud aan de nachthemel. Staande op de campagne kon men de spoorbrug nog vaag zien. Aan de overkant knipoogde het bakenlicht. De koude vochtige nachtwind maakte het verblijf op het dek onaange naam. 'We gingen naar beneden en zochten onze trouwen reus op, die nu uit alle vensters een gezellig, warm licht uitstraal de. Rechts en links van zijn staalblauw© flanken stonden andere auto's opeen ge drongen. Kinderspeelgoed vergeleken bij zijn kolossale afmetingen. Groepjes automo bilisten stonden hem met bewonderende kennensiblikken te bekijken. „Met zoo'n wa gen kun-je je toch maar overal laten zien" zei een trouwhartige Leidschendammer. En gelijk had-ieEenige oogenblikken later daverden we de nachtelijke duisternis in. De felile koplampen boorden groote gaten in de aanstormende nacht. Regelmatig flitsten de wit-omrande boomen voorbij. Regelmatig werd auto na auto inge haaldRustig, de handen in vasten greep om het breede stuurrad, zat de stuurman in z'n stoel. Ieder oogenblik gereed tot in grijpen, voortdurend waakzaam. Nee, we voelden het, ongerust behoefden we niet te zijnVijf voor twaalf reden we Leiden binnen. Binnen de vier uur van Antwerpen naar Leiden. Dat was een keurige prestatie Het driewerf hoera! voor den stuurman was dan ook volkomen verdiend Slotbetrachting. En thans aan het einde van deze zoo ge slaagde excursie, moeten we ons van en kele dingen nog even rekenschap geven! Zeker, K. J. M. V.-ers, we hebben allemach tig veel pleizier gehad! We hebben ons het Belgische bier goed laten smakenHet kostte immers maar negen centjes! Maar laten we niet vergeten, dat noch het bier, noch het pleizier de hoofdzaak is geweest, die het bestuur tot den tocht deed be sluiten. Hoofdzaak is geweest, contact te zoe ken met de Vlaamsche standgenooten, die strijden voor een zelfde zedelijk ideaal Hoofdzaak is, dat het goed tot ons allen moge doordringen, dat de lamlendigheid op godsdienstig sociaal en kultureel gebied een verschijnsel is, dat ontzaglijk ver om zich heeft gegrepen. Het verschijnsel als zoodanig, is internationaal. Düt hebben we allen persoonlijk kunnen consta- teerenHet is de taak van de K. J. M. V verbetering aan te brengen in de wantoe standen, die het godsdienstig, zedelijk en maatschappelijk leven van den katholieken jongen middenstander zoo ongunstig be- BINNENLAND RIJKSWEG VAN AMSTERDAM NAAR SASSENHEIM. WEER EEN GEDEELTE AANBESTEED. De hoofdingenieur-directeur van den Rijkswaterstaat in Noord-Holland heeit gistermorgen te Haarlem aanbesteed het maken van een gedeelte van de aardebaan in den Riekerpolder voor den rijksweg nr. 4 AmsterdamSassenheim. Laagste in schrijver was' de heer H. van Dijk te Edam voor 65.997. De hoogste inschrijving be droeg 97.800 (raming 80.000). SAMENSMELTING VAN OMZET- EN WEELDEVERTERINGSBELASTING. Heffing bij aflevering door fabrikant In een Nota van Wijziging heeft de mi nister van Financiën eenige verandering voorgesteld op het wetsontwerp tot heffing van een omzetbelasting. Mr. Oud merkt op, dat nadat reeds ge- ruimen tijd geleden een wetsontwerp ooi heffing van een weeldevertenngsbelasting bij de Kamer was ingediend en voor open bare behandeling was gereedgekomen, nei ontwerp voor een omzetbelasting de Kamer bereikt. Dit heeft de vraag doen rijzen of het met het oog op den samenhang tus soben beide heffingen geen aanbeveling verdient de ontwerpen te combineeren. Im mers, beide belastingen loopen in zoover parallel, dat bij verkoop van" aan weelde verteringsbelasting onderworpen goederen in vele gevallen daarnaast ook omzetbe lasting verschuldigd zal zijn. Men krijgt hier dus cumulatie van heffingen, hetgeen onjgewenscht moet worden geacht. Boven dien is het uit belastingtechnisch oogpunt niet aanbevelenswaardig analoge belasting heffingen op ongelijke wijze tot uitvoering te brengen. Op grond van deze overwegingen is de minister tot het inzicht gekomen, dat het wensohelijk is beide ontwerpen samen te smelten. Vooropgesteld wordt, dat de verhouding van de weeldevertenngsbelasting tegenover de omzetbelasting, die is van een bijzon dere heffing tegenover een algemeene, het geen er tpe leidt, dat de bijzondere heffing tot een onderdeel van de algemeene moet worden gemaakt. Naar het den minister voorkomt zullen daarbij beide heffingen ten aanzien van een weeldeverteringsbelasting onderworpen goederen op de beste wijze tot haar recht komen indien een van de belaste omzetten der goederen aan een verhoogde omzetbe lasting wordt onderworpen, al© equivalent van de weeldevertenngsbelasting, terwijl op de overige belaste omzetten alleen de en kelvoudige heffing van omzetbelasting wordt toegepast. Op het voetspoor van het tegenwoordige ontwerp voor weelde verte ringsbelasting komt voor de heffing van de verhoogde omzetbelasting de aflevering door den farbikant in aanmerking; voor ingevoerde goederen moet uiteraard bet v.erhoogde bijzonder invoerrecht op de in voer worden geheven. Het bier ontwikkel de denkbeeld ligt, naar de minister zegt, ten grondslag aan de bepalingen, die als een afzonderlijk hoofdstuk bij deze Nota in bet wetsontwerp tot heffing ©ener om zetbelasting worden opgenomen. UIT DE BOUWVAKKEN. Collectief contract opgezegd. De samenwerkende werkgeversbondon in het bouwbedrijf hebben de vier met hen gecontracteerde werknemefsvakbonden be richt, dat zij de landelijke collectieve ar beidsovereenkomst tegen 1 October a.s. op zeggen. „Indien ons bestuur", zoo vervolgt de brief „hetwelk ten deze de noodige machti gingen heeft ontvangen, zou besluiten we derom te pogen over de afsluiting van een nieuw collectief contract met u overeen stemming te bereiken, bestaat het voorne men daajtoe vóór 1 Juli a.s. de noodige voorstellen te doen". Namens de vier werknemersorganisatie-s, bij het contract betrokken, is den werkge vers bericht, dat ook deze het bestaande contract niet ongewijzigd wenschen voort te zetten en dat zij voor 1 Juli a.s. de wijzi gingsvoorstellen bij de werkgeversorgani saties zullen indienen. invloeden. En waaruit bestaat de K. J. M. V. nu? Uit óns en uit óns alleen! Op ons rust dus de zware taak en óók de ver plichting te zorgen, dat we, op de eerste plaats, onze eigen lamlendigheid op velerlei gebied afleggen en, ten tweede, dat wij door on-s voorbeeld andere jonge middenstanders, die zich nog niet tot hoo- ger geestelijk levenspeil hebben kunnen op werken, doen beseffen hoe bedroevend het' toch eigenlijk met hen gesteld is. Op de sectievergadering, die wij hebben bijge woond, zijn harde waarheden gezegd, waarheden die tesamen een felle aanklacht vormen tegen het geestelijk en stoffelijk leven van jonge mensohen, die dragers en bouwers van een schoonere t-oekomst moe ten zijn! Nog altijd wordt de middenstand de ruggegraat genoemd van Kerk en Maat schappij. Aan ons en uitsluitend aan ons i® het gegeven te zorgen dat deze nog steeds eervol klinkende titel voor de op groeiende generatie niet een hoon en be lachelijk paskwil zal blijken te zijn. Jonge middenstanders! be grijpt uw taak! Deze taak vindt ge duidelijk omlijnd aangegeven in de K. J. M. V.! Katholieke jonge midden standers wordt daarom lid van de K. J. M. V.I CENTRAAL BUREAU VOOR DE KATHOLIEKE SOCIALE ACTIE. Vergadering Pathé-Rural toestelbezitters te Amsterdam. In het clubhuis St. Agnes te Amsterdam kwamen Woensdag j.l. voor de eerste maal de Pahté-Rurai toestelbezitters en belang stellenden daartoe uitgenoodigd door een aantal hunner, benevens den Directeur der K.S.A., Mr. A. Tepe, onder voorzitterschap van laatstgenoemde, bijeen. Tegen 12 uur opende de voorzitter met den Christelijken groet de bijeenkomst en sprak hij a.len, in het bijzonder den gast heer, Kapelaan Knots, een welkom toe. Van bijna 100 H.H. Pastoors-Kapelaans en besturen van Vereenigingen waren be richten van verhindering binnengekomen, waaronder verschillende in enthousiaste bewoordingen hun belangstelling voor het werk der K.S.A. op fi.mgebied toonden. Zoo schreef o.m. de heer B. Derks na mens de afd Sittard van den R. K. Bond Jong Limbuig, dat genoemden Bond groote sympathie gevoelt voor het doel, hetwelk de K.S.A. zich stelt met het verhuren van films en levering van daarvoor benoodigde toestellen en verder: In dit opzicht staan de leden onzer afdeeling als één man achter de K.S.A. en zullen, zooveel in hun ver mogen ligt het gestelde doel helpen bevorderen. Met vele en groote moei lijkheden hebben we daarbij te kam pen, heel wat vooroordeelen en totaal verkeerde voorste lingen te overwin nen. Maar het doel dat wij in vereeni- ging met de K.S.A. nastreven staat onze leden zoo klaar en duidelijk voor oogen en de geestdrift en de moed is zoo groot, dat de moeilijkheden hoe groot ook uiteindelijk zullen wor den overwonnen. Met jeugdig enthou siasme, ge.eid in de juiste, richting, is inderdaad veel te bereiken. Getuigenis daarvan leggen de resultaten af die wij reeds mochten bereiken!'' Mr. Tepe hield allereerst een inleiding over „Het doel, de beteekenis en den op zet der Pathélu'arai onderneming". Spreker ging in 't kort na de geschiede nis en werkzaamheid der K.S.A. op film gebied, en schetste de noodzakelijkheid van de Pathé-Rural smalfilm voorziening omdat o.a. op den duur het exploiteeren van nor maalfilms in de parochie en vereenigings- za.en te groote financieele en andere be zwaren met zich bracht. De K.S.A. legde voor Nederland beslag op het technisch zeer goede Pabhé-Rural lÜ/j m.M. toestel, het smalfilmtoestel dat een zeer goede, ja voor zoover bekend de beste projectie capaciteit heeft en tevens wat van nog grooter be.ang is een zeer groote collectie films bestaande uit hon derden nummers zoowel amusements als ontwikkelingsfilms, voorzien van hohand- sche titels, achter zich heeft. In Frankrijk zijn momenteel ver over de 2000 parochiebioscopen en R. K. Vereni gingsgebouwen voorzien van een Pathé- Rural installatie. Tegen het gevaar der slechte bioscopen waarschuwen, zonder daar iets tegenover te stellen, is niet voldoende. Wil men de katholieke jeugd van de bioscopen afhou den, dan moeten we zelf films in eigen zalen vertoonen. Daartoe is echter noodig een goede, niet te kostbare, fLmvoorzie- ning. - In verband hiermede besprak spr. de matelooze critiek die de K.S.A. bij dit werk steeds heeft ondervonden. Spr. betreurde deze in hooge mate, niet zoozeer voor de personen die het betrof dan wel om de zoo hoogst ernstige en belangrijke zaak, die daardoor in hooge mate geschaad werd. Mede werden de moeilijkheden waar mede men bij het kiezen van films reke ning te houden heeft besproken, daar de persoonlijke opvattingen bij de filmbeoor- deeling door katho.ieken, zelfs van moreel standpunt bezien, dikwijls lijnrecht tegen over elkander staan. Er is gebrek aan werkelijk goede films en alle pogingen ondernomen om in deze behoefte te voorzien moeten ten zeerste toegejuicht worden. Zeer te betreuren is het echter dat los van het reeds tot stand gebrachte werk, door katholieke nieuwe ondernemingen en acties begonnen wor den, zonder samenwerking met de bestaan de organisaties te zoeken. Op deze wijze komt er van een oplos sing van het filmvraagstuk nooit iets te recht. Eensgezinde samenwerking is daar toe beslist vereischte. De Pathé-Rural kan een machtig middel zijn om het bioscoopkwaad te bestrijden niet alleen door de katholieken, vooral de katholieke jeugd, van het kwaad af te hou den maar eveneens om de cultureele ont wikkeling van ons volk te bevorderen. Bijna 80 parochies in ons land zijn daar toe in staat door middel der Pathé-Rural, dit moeten er den eerstvolgenden tijd 500 worden. Hoe grooter het aantal toestellen des te grooter en uitgebreider het aantal be schikbare films op elk terrein, ook op het cultureele, kan worden. Daartoe mede te werken is een zaak van groot katholiek sociaal belang. Een krachtig applaus volgde op deze uit eenzetting, waarna kapelaan A. Knot© sprak over „Hoe exploiteer ik een Pathé- Rural toestel?" Naast het groote moreele voordeel, al dus Kapelaan Knots, dat de Pathé-Rural aan de bezitters biedt, is het van belang voor de vele parochies en vereenigingen, die wellicht om financieele redenen niet tot aanschaffing van een PathéJKtural in stallatie overgaan, te weten dat bij eenig overleg het bezitten van een Pathé-Rural installatie zelfs een bron van inkomsten kan worden. Uitvoerig besprak spr. de wijze van ex ploitatie in eigen parochie, waar de Ka tholieke Filmvereeniging „Inter Nos'' te dien opzichte tegelijkertijd èn moreel èn financieel uitstekende resultaten behaalt, terwijl hij als zijn besliste overtuiging ken baar maakte, dat alle Pathé-Rural toe stel-bezitters in staat zijn om in betrekke lijk zeer korten tijd niet alleen de geheele aanschaffingssom voor het toestel uit de exploitatie terug te verdienen, doch bo vendien nog niets over te houden voor hun vereenigingskas. Spr. was dan ook ten stelligste van oor deel, dat niemand zich door de te maken aanschaffingskosten of door vrees voor een onvoordeelige exploitatie behoeft te laten afschrikken om een Pathé-Rural toestel aan te schaffen. De uitbreiding der afdeeling Pathé-Rural van de K.S.A. is derhalve van groot be lang voor de toestelbezitters zelve. Mr. Tepe dankte Kapelaan Knots voor zijn heldere en practische uiteenzetting waarna gezamenlijk geluncht werd. Het tweede gedeelte der bijeenkomst was gewijd aan onderlinge gedachtenwisseling waarvan een zeer druk gebruik gemaakt werd o.a. door kapelaan Groot, Amsterdam, Rector Brink, Den Haag, kapelaan Bau- land, Vinkeveen, Pastoor Abels, Vianen, kapelaan Ruhe, Zoeterwoude; de heeren K.ooster, Amsterdam, Koomen, Wervers- hoef, Verheggen, Egmond-Binnen. Algemeen bleek uit de besprekingen de waardeering die men voor het Pathé-Rural werk heeft. De voorzitter deelde o.a. nog mede dat de Pathé-Rural zich in de toekomst voor stelt ook van alle bijzondere gebeurtenis sen op katholiek terrein opnamen te ver vaardigen en ter beschikking van de toe stelbezitters te stellen. Besloten werd tot het vormen van een rommissie van advies, te vormen door ©en tiental Pathé-R'ural toestel-bezitters, waar na de voorzitter de bijeenkomst sloot o.a. met de mededee ing dat zeer spoedig in het Zuiden des lands waar eveneens groeiende belangstelling voor het Pathé-Rural werk bestaat, een tweede vergadering zal be legd worden. Hierna werden eenige, met de Pathé- Rural camera vervaardigde opnamen ver toond van het Lidwinaspel te Schiedam, welke zeer in den smaak vielen, waarna werd overgegaan tot de vertooning van en kele gedeelten uit de Pathé-Rural film ,.Het Wondervolle Leven van Jeanne d'Arc'' (Hoofdrol: Simone Genevois, Sce nario: Marco de Gastyne), niet te verwar ren met de bekende film van Dreyer. VISCHCONTINGENTEN IN FRANKRIJK REEDS UITGEPUT. Invoer tot 30 September voor bepaalde soorten niet mogelijk. Reuter meldt uit Parijs: Naar officieel wordt medegedeeld zijn de Nederlandsche contingenten tot 30 September a.s. voor den invoer naar Frankrijk van versohe zee- vi-soh (categorie B), benevens gedroogde, gezouten en gerookte visch uitgeput. KORTING OP INDISCHE PENSIOENEN? In overleg met den minister. De „Java-bode" verneemt, dat de minis ter van Koloniën zich in principe accoord heeft verklaard met de korting op de pen sioenen mits do uitwerking in overleg met hem geschiedt. Het bovenstaande werd ons, bij informa tie te bevoegder plaatse, bevestigd. ZooaLs bekend, werd nog in Eebr. j.l. in den Volksraad medegedeeld, dat korting op de pensioenen bij het Opperbestuur geen instemming vond. Het achtte toen den tijd voor het toepassen van zulk een rigoureu- zen maatregel niet gekomen. Minister De Graaff is echter thans heen. De Indische regeering, die andermaal de mogelijkheid van ©en korting op de pensioenen heeft overwogen en volgens de „Java B.", later bevestigd door onzen bijzonderen corres pondent te Batavia, ongeveer 2 weken gele den, den minister van Koloniën telegrafisoh invoering heeft verzocht van een korting van 17 pet., behoudens afzonderlijke rege ling voor de lagere pensioenen, heeft dus thans blijkbaar meer kans op inwilliging van haar verzoek. „Tel." HET DEPARTEMENT VAN SOCIALE ZAKEN. Naar de „Tel." verneemt, is het Kon. Besluit tot instelling van het nieuwe D© partement van Sociale Zaken, te verwach ten tegen Maandag 12 Juni. Het ligt in de bedoeling van de regeering om geen nieuwe ambtenaren aan te stol len, zoodat de bezetting van dit departe ment gevormd zal worden door de ambte naren van de onderscheidene afdeelingeo, die naar het nieuwe ministerie zullen wor den overgeplaatst. Het Kamerlid J. M. Krijger neemt ontslag als Burgemeester. Aan het einde der gistermiddag te Vrie zen veen gehouden raadsvergadering deelde de burgemeester J. M. Krijger, lid der Twee de Kamer, mede, dat hij in ve.band mol verschillende omstandigheden zich tot zijn spijt genoodzaakt zag tegen 1 of 15 Sep tember a.s. ontslag al® burgemeester van Vriezen veen aan te vragen. De Amsterdamsche sociaal-democraten en loonsverlaging. De federatie der S.D.A.P. te Amsterdam, bestaande uit de besturen van de Amster damsche afdeelingen dier partij, heeft vol gens het „Hbl." vergaderd met de soc.- dem. fractie in den raad en ©en deputatie van het hoofdbestuur van de S.D.A.P. Aan de orde was de bespreking van de wijze, waarop het tekort op de gemeente- begrooting-1933 aal worden gedekt, en hoe het mogelijk zal zijn een sluitende begroo- ting voor het belastingjaar 1934 in te die- Wethouder Polak hield een inleiding, waarin hij den toestand van de gemeentelij ke schatkist uiteenzette en waarbij als één der middelen om een sluitende begrooting voor 1933 en 1934 te verkrijgen, loonsver laging van het gemeente-personeel in de bat werd gebracht. Het lid van het hoofd bestuur der S.D.A.P. de heer J. W. Mat- thijsen hield na de inleiding van den heer Palok een redevoering, waarin hij stelling nam tegen het stemmen van de sociaal-do- mooratische wethouders en raadsleden vóór loonsverlaging van het gemeente-personeel. Ook anderen, onder wie de partijbestuur ders Drees en Wibaut, namen deel aan de bespreking. Het resultaat was, dat de federatie zich heeft verklaard tegen het steunen door so ciaal-democratische vertegenwoordigers in het college van B. en W. en in den raad van eenig voorstel, dat salaris- en loonsvermin dering van de geëmployeerden der gemeen te ten doel heeft. De Nederlandsche Rïjwielnijverbeil Het aantal in on© land gebouwde rijwie len bedroeg iin 1932 145.000 tegen 215.000 in 1929. Het personeel was in het eerste jaar 1637 tegen 2343 man in 1929. Als de Koningin schildert.... Donderdagavond te ongeveer halfzeven bevond H. M. de Koningin zioh nabij den tweesprong bij Dommerholt te Terwol-de, waar H. M. bezig was een gezicht op De venter op het dook te brengen. Van dit punt af heeft men een fraai gezicht over .den IJssel en de uitgestrekte weilanden, met een fraai perspectief op don toren van Deventer met enkele huizengroepen. H. M. genoot bij haar werk de belang stelling van de dorpsjeugd, die zich rondom de Vorstin schaarde en de verrichtingen van H. M. aandachtig volgde. Een toevallig in de buurt zijne fotograaf, die het aardige tafereeltje zag, vereeuwigde Koningin en jeugd op de gevoelige plaat. Reeds meermalen heeft H. M. plokjes in deze buurt geschilderd. „Tel." RECHTZAKEN INBRAKEN TE HAARLEM EN LISSE. Voor de Haarlem-sobe rechtbank heeft terecht gestaan de 22-jarige bloemiaknecht A. van T. uit Li se e, die op Zondag 3 Juli van het vorig jaar bad ingebroken in het schoenenmagazijn „Mesa", Anegang 28 te Haarlem. In een portiek naast de winkel deur had hij oen ruit uitgesneden, waar door hij de deur gemakkelijk had kunnen openen. In den winkel was alles onaange roerd gelaten, doch de boven den winkol gelegen woondepartementen van jlen fi liaalhouder waren grondig doorzocht. Een bedrag van ongeveer 1900 2000, dat tijdelijk in eeni-ge sohoenendoozen en ge deeltelijk in een ijzeren geldkistje was ge borgen, had de inbreker meegenomen. Een beitel had hij achtergelaten. Deze inbraak was op zeer brutale wijze gepleegd. De filiaalhouder had om twee uur het hui-s verlaten en was om zeven uur te ruggekeerd. In dien tussohentijd, dus op klaarlichten dag, had de inbreker kana gezien de ruit in het portiek uit te steken, zonder dat hij door voorbijgangers gezien werd. Verdachte bekende. Voor het gestolen geld had hij een auto gekocht en daarmee in Noord-Brabant gesmokkeld. Hij had de inbraak gepleegd, omdat hij werkloos was. De officier van lus bi tie zoide, dat de in braak op brutale wijze gepleegd was. Ver dachte heeft den winkelier eenigen tijd nagegaan en wist precies, op welke dagen deze niet thuis was. Het gestolen geld heeft hij op zeer onsympathieke manier besteed. De officie-r eischte 1 jaar gevan genisstraf met aftrek van de voorloopige hechtenis. Uitspraak over 14 dagen. Dezelfde verdachte stond eveneens te recht wegens het plegen van een inbraak in de Lissesche kistenfabriek in den nacht van 21 op 22 April j.l. Met een breek ijzer had hij een deur opengebroken en was daarna het kantoor binnengedrongen, waar hij een bedrag van ongeveer 4 buit- maakte. Een paar surveilleerende agenben hoor den onraad in de fabriek en vonden van T-, die zioh achter een schrijfbureau in het kantoor verstopt had. Bij fouilleering vond men op hem handschoenen, grauw papier, groene zeep voor het geluidloos indrukken van ruiten en een breekijzer. Uit het oai- derzoek bleek, dat van T. ook de dader was van de inbraak in de Anegang te Haarlem. Ook wordt hij nog verdacht van eenige an dere te L i s s e gepleegde inbraken. De officier van justitie bracht hulde aan de politie te Lisse, die er in geslaagd is dezen inbreker te arresteeren. Hij eisch te, evenals in de vorige zaak, één jaar ge vangenisstraf. De rechtbank zal over 14 dacgen uitspraak doen. „N. R. Crt." BELEEDIGEND VOOR K0NIKLIJK HUIS. De Rotterdamsohe rechtbank heeft gis teren een gevangenisst af van twee maan den opgelegd aan den 28 jarigen zeeman A. J W., die een brochure \erspreid had, waarin uitdrukkingen voorkwamen, die beleedigend werden coacht voor do leden van het Koninklijk Huis.

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 13