WOENSDAG 31 MEI 1933 DE LEIDSCHE COURANT TWFEDE BLAD tag. B pact: de nimmer-geweldverbintenis, zoo dat deze verbintenis, wat Amerika be treft, wel een universeel karakter zal kunnen verkrijgen, zooals vele niet-Euro- peesche Staten reeds verlangd hadden. De kans is dus groot, dat dit eerste ge deelte uit het Europeesche veiligheidspact zal worden gelicht en in het eerste hoofd stuk van de ontwapeningsconventie zal worden opgenomen. ZWEDEN DE OSLO-STATEN KOMEN BIJEEN. Vóór de Econ. Wereldconferentie. Overeenkomstig de beslissing, geno men door de landen, welke de conventie van Oslo hebben onderteekend, om voor de economische wereldconferentie te Londen onderling overleg te plegen, heb ben de regeeringen van Nederland, Bel gië, Denemarken, Zweden en Noorwegen gedelegeerden naar Stockholm gezonden. De besprekingen zullen reeds deze week beginnen. SPANJE BOMAANSLAGEN IN TAL VAN SPAANSCHE STEDEN. Terreur-organisatie ontdekt. In geheel Spanje zijn weer tal van terreurdaden gepleegd. In de steden Gijon, Granada en Alcala de Guadeira bij Sevilla zijn bommen ontploft. In laatstgenoemde plaats werden zes hui zen ernstig beschadigd. In Madrid, Saragossa en Gijon zijn tal van leden van links-radicale partijen gearresteerd, nadat de politie een wijd vertakte organisatie van terroristen had ontdekt. DE SPAANSCHE CONG REG ATI EWET. Donderdag of Vrijdag onderteekening? Naar de parlementaire redacteur van het Madrileensche blad „Luz" meldt, werd dezer dagen in de wandelgangen van het congres verzekerd, dat de pre sident der republiek de conxregatiewet a.s. Donderdag of Vrij-lag za! ondertee kenen. Daar het vrijwel zeker is. dat dan de cortesdebatten over de wet be treffende de instelling van een rechtbank voor constitutioneele garanties geëindigd zullen zijn, zal Zamora deze wet dus waarschijnlijk tegelijk met de congrega tie-wet onderteekenen. De religieuse or- BUITENL. BERICHTEN. SPOORBRUG IN DE RIVIER GESTORT. Zes arbeiders gewond. Tusschen Bermersdorf en Hainiohen is gistermiddag een spoorbrug in de Strie- gis gestort. Zes personen werden gewond en moesten in een ziekenhuis worden opgeno men. De fundamenten der brug moesten se dert eenigen tijd gerepareerd worden; ten einde dien arbeid mogelijk te maken, moest de brug iets verschoven, met het gevolg, dat zij van haar basis schoof en in de ri vier stortte. De zes arbeiders, die op de brug stonden, vielen in de diepte; drie hun ner zijn zwaar, de andere drie lichter ge wond. PATROUILLE SOLDATEN DOOR LAWINE OVERVALLEN. Volgens een mededeeling van het „Wehr- kreiskommando" heeft zich bij de op het oogenblik in het Alpengebied van Gar- misch oefenende bergtroepen van de zeven de Beiersohe divisie den 2£)sten Mei een treurig ongeval voorgedaan. Een patrouille pioniers werd namelijk door een lawine overvallen. Twee pioniers kwamen daarbij om het leven, terwijl de leider der patrouille ernstig en drie an dere pioniers min of meer ernstig gewond werden. DORP DOOR AARDVERSCHUIVINGEN VERWOEST. Het Joego-Slavische dorp Berkovatz is door aardverschuivingen nagenoeg geheel verwoest. De aardverschuivingen hadden plaats, toen de meeste bewoners op- het land aan het werk waren. Plotseling zagen zij hun huizen instor ten, heuvels splijten en de wegen open scheuren. De weinige personen, die zich in de hui zen bevonden, konden zioh tijdig in veilig heid brengen, door in de bosschen te vluchten. De bezittingen van 50 families zijn ver woest en de geheele streek rondom het dorp is onveilig verklaard. Alle huizen binnen een straal van IX K.M. moeten herbouwd worden. BOMAANSLAG OP TWEE VROUWEN. UIT DEN LEIDSCHEN RAAD. Het is een geliefkoosd spelletje op de perstribune om de agenda-punten te we gen, te raden naar de vermoedelijke lengte der debatten, om daaruit de kansen te be regenen voor een avondzitting. Maandagmiddag was de stemming pes simistisch; het kleine hoopje, dat een avondzitting vermeden zou kunnen wor den, verdween radicaal, toen er ©en ge heime zitting van een goede drie kwartier tusschen kwam. Maar ziet, de heer Huur man verscheen ook thans weer als de red dende engel, door even over half 6 voor te steden, het nog overgebleven agenda-punt uit te stellen tot de volgende vergadering, wat werd aangenomen. Dat laatste punt, over het medisch schooltoezicht, was een van de twee „zware onderwerpen, welke op de agenda prijkten. Het andere was de statutenwijziging der Leidsche Duinwater Mij. Zooals bekend heeft de gemeente Leiden thans het grootste deel der aandeden in handen, zoodat het bedrijf een semi-ovor- heidsbedrijf is geworden. Dat brengt consequenties mee en ge vol gelijk had de N.V. een statutenwijziging ontworpen, welk ontwerp werd onderwor pen aan de goedkeuring van den Baad. Een der aangebrachte wijzigingen was o&. het brengen van het aantal commissa rissen van 3 op 5, waarvan er één als van ouds zou blijven als gemeentelijk commis saris, te kiezen door den raad, terwijl vour de andere vier het College van B. en VV. en de raad het recht van voordracht zou den hebben. De heer v. Eek (S.D.A.P.) wenschte er evenwel een arbeiders-com missaris bij als nummer 6, die dan in de vergadering speciaal de belangen van het personeel naar voren zou moeten brengen. Dit zou een stap moeten zijn in de richting van medezeggenschap, en in zooverre was het voorstel vrij „onschuldig", afgezien van de wenscbelijkheid om deze medezeggen schap thans incidenteel en voor een enkel bedrijf in te voeren. Maar op den keper beschouwd was het een van elke werkelijk heidszin gespeend voorstel, waarvan zelfs de communist in wonderlijke harmonie met den anti-revolutionair mr. Beekenkamp getuigen moest, dat het bij het personeel slechts onvervulbare illusies moest wekken. Zoo'n commissaris zou dan ook in een onmogelijke positie komen te verkeeren; hij zou als arbeider ondergeschikt zijn aan z'n eigen persoon als commissaris en als eenling-dwarskijker eiken invloed mis sen in het college. Het voorstel werd verworpen, evenals het voorstel van p.g. Verweij, om de arbeids voorwaarden van het personeel der L. D. M. te doen vaststellen door den gemeente raad. De bedoeling was om dit personeel gelijkelijk te behandelen als het over heidspersoneel. Doch de raad bleef conse quent; vroeger had hij een voorstel ver worpen om de L. D. M. tot gemeentebedrijf te promoveeren, thans verwierp hij derhalve ook het denkbeeld om dit personeel als overheidspersoneel te beschouwen. Meer succes had de heer Verweij met zijn voorstel om uit de statuten de moge lijkheid van een „belooning" voor de com»- missarissen te schrappen. De mogelijkheid v&n presentie-geld wilde hij echter wel open laten. Ofschoon de verklaring van deze „be- looning" een vrij aannemelijke was n.L de mogelijkheid om aldus het honorarium van den gemeentelijken commissaris ten laste van het bedrijf te kunnen brengen vond de raad alleen de gedachte aan dik betaalde commissarissen zoo afgrijselijk en zag hij reeds zoo'n geweldig gedrang van raadsleden naar deze commissaris-zetels, dat het voorstel-Verweij met groote meer derheid werd aangenomen. De ongelukkige heer Wilbrink, die zich ook tegen presentiegeld uitgesproken had en deswegen door wethouder Goslinga werd geprest om daar een voorstel van te ma ken, leed een échec; hij vond slechts 6 me destanders. En hij had het nog wel zelf voorspeld 1 Commissarissen zullen due wel presentie geld kunnen ontvangen, maar belooningen zullen niet mogen worden uitgedeeld. Met deze wijziging werd het ontwerp statuten tenslotte goedgekeurd. Van de overige discussies is slechts het voetbalspelletj-e, dat met gelijken stand (1616) eindigde, op den voorgrond getre den. B. en W. hadden, zooals men zich herin neren zal, in de voorwaarden voor de in huring der aan te leggen voetbalvelden in den Stadspolder de bepaling doen opne men, dat op Zondagen slechts na 1 uur met voetballen zou mogen worden begon nen. De sociaal-democraten hadden zich daaraan gestooten en mevr. de Kier de Bruin trapte dit balletje de zaal in. Waar om mag 's Zondags niet in den morgen gevoetbald worden? Natuurlijk houdt dit verband met het kerkbezoek, omdat de vrt es niet ongegrond is, dat jeugdige lief hebbers aan den drang van de geboden ge legenheid niet zouden kunnen weerstaan en liever zouden gaan voetballen dan de kerkdiensten bijwonen. Voor de Katholie ken is dat een van de redenen, waarom sportbeoefening in katholieke clubs zoo wenschelijk wordt geacht. In 't algemeen lijkt het ons verkieslijker om de sport beoefening door eigen organisatie in goe de banen te leiden, dan om ongewensch'e toestanden te willen weren door de gele genheid tot sport op bepaalde tijden voor allen weg te nemen. Door afwezigheid van enkele leden der rechterzijde eindigde deze links-rechts match bij de stemming in gelijk spel, staak ten de stemmen. Zoodat in de volgende vergadering nog eens over gestemd zal moeten worden. Mr. H. G. De K J M.V. op Congres. L De blauwe tocht naar Antwerpen De eerste K.J.M.V.-vlag, welke op Vlaanderen's bodem wap pert, Is die van Leidenl Begunstigd door uitstekend reisweer vertrok Zo"^" Tm or een ns de H. Mis van zeven uur de Leidsche K. J. M. V. „St. Peter K^nis* van af de St. Josephkerk aan de Heerensingel. De reis naar Ant- wernen h*d ten doel de K. J. M. V. uit het Bisdom Haariem te vertegenwoordigen on het internationale jeugdconeres van de Katholieke Middenstand, welke gehouden werd te Borgerhout. een onderdeel van Groot-Antwernen. Het congres duurde van Zaterdae 27 tot Maandag 29 Mei. Tegelijk met de Leidsche K. J. M. V. gineen ook de afdeebngen Sassen-heim en Leidsehendam mee. De Sassenheimers wa ren daartoe reeds voor dag en dauw naar Leiden geoeddeld om in de Josephkerk de H. Mis met de Leidsche K. J. M. V.'ers bij te wonen. De tocht naar Borgerhout werd afgelegd in de zeer moderne staalblauwe touring car van de N.V. Leidsche Autoboxenga- rage. Overal onder weg trok het elegante blauwe monster de aandaoht der voorbij gangers en automobilisten. De heeren K J. M. V. ers, neergevleid in hun behaag lijk deinende fauteuils, aanvaardden deze belangsteling met een zichtbare voldoe- nig als gold het hun eigen jeugdige per soonlijkheid, inplaats van een der laat ste triomfen van de moderne luxueuse tou ringcar-carrosserie-bouw Te Leidsehendam werd de plaatseliike K. J. M. V.-deputatie ingeladen. Het blauwe monster moest zich daartoe in de smalle en bochtige straten van het vreed zame Leidsehendam wagen. Aan dg navi- gatie-bunst van den fleematieken stuur man had men het te danken, dat de tocht niet ontijdig strandde op weerbarstige Leidschendamsche winkelpuien, hinderlijke brugleuningen, onsympathieke kronkels (gewoonlrk S.-bochten geheeten) in de weg of iets dergelijksNa zich door deze voor-historische communicatie-wegen heen geworsteld te hebben, begon het slanke lichaam van de staalbauwe reus. allengs krachtig te vibreeren onder de steeds toenemende daverende hartslag van de zware, gulzig benzine slurpende zescy- linder motor. Dit gezonde opwekkend rythme electriseerde de bemanning en spoedig schalden uit ruim dertig jonge- middenstandskeelen het opgewekte pit tige bondslied. Tevergeefs poogden de da verende motordreun en het gebulder der vrij inzwalpende ochtendlijke windvla gen de bendezang te overstemmen. Zege vierend schalde het boven alles uit K. J. M. V. is je naamK. J. M. V. is je vaan Kerels, vooruit! Laat de trommen nu slaanHierna ontlaadde de vitaliteit van de jonge levenslustige middenstanders zich vanzelfsprekend nog bij herhaling door middel van het Hollandsehe liedTijdens de zanguitvoering kwam weer eens op pijnlijk-duidelijke wijze vast te staan, hoe zeer en hoe dringend de katholieke jonge middenstander behoefte heeft aan eenige elementaire verheffing van zijn kultureel peil. Het zal o.a. de sehoone en zegenrijke taak van de K. J. M. V, moeten zijn in de naaste toekomst te zorgen, dat de katho lieke jonge midenstander bij de „zange rige" uitingen van zijn levensvreugde en levensblijheid, in staat zal zijn deze te vertolken op een wijze, waaruit blijkt, dat hij zioh bewust is geworden, als K. J. M. V.'er een taak te moeten vervullen. Het bewustzijn van die taak zal hem er dan vanzelf van af houden het banale en laag- bij-de-grondsche te kiezen als spontane weergave van zijn blijheid en opgewekt heid. Na deze zangkunstige uitweiding, welke slechts bedoeld is als een algemeene aanwijzing in de goede richting, keeren we tot de werkelijkheid terug. Botterdam en Dordrecht werden zon der stoppen gepasseerd. Bij de Moerdijk bofte het gezelschap. De pont stond op het punt te vertrekken. Teleurstelling bij enkele dorstige zangersZe werden éch ter getroost met het uitzicht op het be loofde land, dat aan de overkant in de opalen zondoordrenkte morgennevel als een blauwig silhouet tegen de wijde Hol landsehe luchten afstak. De overtocht boeide als altijd door de weidsohe verge zichten. Het ijzeren constructiewerk van de spoorbrug teekende zich als ragfijn fili- graanwerk af tegen de blauwende ho rizont. Een miniatuurtreintje kroop traag van boog tot boog, terwijl het dapper wit te rookwolkjes uitpufte. Zonlicht, wind. water on wolkenspel.Altijd hetzelfde en toch altijd veranderlijkDat is het simpele geheim van het eeuwig aantrek kelijkeInmiddels is de overtocht naar het beloofde land volbracht. Krakende touwen houden de onwilige veerpont aan de massale meerpalen gevangen. De dor stige kudde verspreidt zioh over de di verse verfrisschingsinstellingen, die op zoo'n toeloop in het morgenuur blijkbaar nog niet gerekend hadden. Hier en daar kwam dit niet ten goede aan de hoedanig heid der verstrekte warme dranken. De aan de toebereiding besteedde haastige ijver was duidelijk proef ba arDit alles deed echter niet in het minst afbreuk aan de goede stemming. Eenige oogcnblikken later vervolgde de blauwe reus zijn ron kende tocht naar de Scheldestad. Via Breda werd de Belgische grens overreden. Aan de grensformaliteiten werd met prijzenswaardige gemoedelijkheid voldaan. Op de vraag van den douanier of allen geldige papieren bij zioh hadden, werd eenstemmig bevestigend geantwoordhet nadrukkelijkst natuurlijk door degenen, die ze niet haddenNadat een der le den nog belangstellend had geinformeerd naar de gezondheidstoestand des doua niers, vrouw en eventueele kinderschaar, vertrok de blauwe Goliath ijlings onder vrooliik knetterende salvo's uit de knal- pot, alvorens de eerzame tolbeambte van zijn eenigszins gemotiveerde verbazing was bekomen....! De tocht naar Antwerpen door de zon nige voorjaarsbossohen was een heerlijk xenot. Precies te half twaalf koerste de bekwame stuurman met zijn gliftizend voertuig en deszelfs opgewekte lading in de omgeving van het Borgerhoutsehe raadhuis. Plotseling bij het nemen van een hoek stootte men op de achterhoede van de vlag?enrijke optocht der Vlaam- sche joncre middenstanders naar het raad huis. Ijlings werd een standnlaats ge zocht en met waopereude K, J. M. V.-stan- daard sloten de K. J. M. V.'ers zioh bij hun Vlaamsche broeders aanHiermede was ^et eerste internationale contact met de katholieke jonge middenstandsbeweging buiten Nederlard. volbracht door een de- nutatie van de Leidsche K. J. M. V. hierirt bijgestaan door de dapcere Sassenheimers en de onvolprezen Leidschendammers BUITENLAND ONTWAPENING. VLOTTE DISCUSSIES. In kalme atmosfeer. Naar de „Maasbode''-correspondent te Genève meldt, was het gisteren een kal me dag op de ontwapeningsconferentie; nooh de oohtend-, nacht- of middagverga dering gaven tot levendigen strijd aanlei ding. De discussies gingen zelfs zóó snel, dat Henderson reeds tegen zes uur met de eerste lezing van het belangrijke hoofd stuk over het internationale toezicht op de naleving der ontwapeningsconventie kon beginnen. Paul Boncour moest toen echter mede- deelen, dat Frankrijk amendemnten tot versterking van dit hoofdstuk in voorbe reiding heeft, doch dat deze nog niet ge reed waren, aangezien de Franschen niet hadden kunnen veronderstellen, dat het toezicht reeds vandaag aan de orde zou komen. Met het oog hierop weid toen de beraadslagoing tot Donderdag verdaagd. Vandaag komt het bureau bijeen, om te beslissen, of de algemeene commissie ook na 12 Juni nog met het werk door zal gaan, dan wel met het oog op Londen, hetzij voor korten tijd, b.v. veertien dagen hetzij tot October, verdagen. De algemeene commissie heeft gisteren beraadslaagd over het continentale vei- ligheidspact. Dit Europeesche veiligheidspact be staat uit twee gedeelten, waarvan het eene de reeds in beginsel aangenomen nimmer-geweldsverbintenis bevat, terwijl het tweede den bijstand aan een aange vallen Staat regelt. De Europeesohe Sta ten zouden de bevoegdheid hebben, hetzij tot het geheele pact, hetzij uitsluitend tot het eerste gedeelte toe te treden. De toetreding tot dit pact zou geener- led nieuwe bijstandsverplichtingen schep pen. Het pact geeft alleen preciese rege len over de naleving van reeds op grond van artikel 16 van het volkenbondsverdrag of van andere verdragen, bestaande bij standsverplichtingen. Het pact duidt aan, onder welke omstandigheden een Staat als aanvaller zal moeten beschouwd wor den en verplicht de toegetreden Staten, om de aanbevelingen van den volken bondsraad overeenkomstig artikel 16 over den te verleenen militairen bijstand in derdaad streng na te komen, indien deze aanbeveling eenstemmig wordt genomen. De toetredende Staten krijgen de be voegdheid zelf te bepalen, tot welke streek van Europa zij hun verplichtingen willen beperken en bovendien zullen zij zelf kun nen aangeven, in welken omvang zij den militairen bijstand in den vorm van sol daten en oorlogsmateriaal aan den aange vallen Staat zullen verleenen. Paul Boncour en de gedelegeerden van Polen en de kleine entente hebben het Europeesohe veiligheidspact vanmiddag warm verdedigd, terwijl daarentegen pro fessor Butgers de Nederlandsehe bezwaren ertegen herhaalde, die minister Beelaerts van Blokland reeds voorheen tegen het soortgelijke Fransche denkbeeld had aan gevoerd. Professor Butgers uitte zijn bezwaren echter op zoo deskundige en gematigde wijze, dat Politis. hem hulde daarvoor bracht en onze gedelegeerde voor zijn op bouwende critiek dankte. Professor Butgers besloot zijn beschou wingen met de verklaring, dat Neder land weliswaar ernstig bezwaar tegen de toetreding heeft, doch dat dit neg niet wil zeggen, dat Nederland het Europeesche veiligheidspact volstrekt onaannemelijk acht. Onzo Nederlandsehe regeering zal de mogelijkheid van een toetreding kun nen overwegen, indien de ontwapenings conventie inderdaad aan haar doel zal beantwoorden en een aanzienlijke mate van bewapeuingsvermindering zal bren gen. Ten slotte was gisteren nog belangrijk de mededeeling van Norman Davis, dat president Roosevelt waarschijnlijk wel geen bezwaar zal hebben tegen het eerste ge deelte van het Europeesche veiligheids •NEDERLANDSCH FABRIKAAT den zullen dan onmiddellijk bij de recht bank voor constitutioneele garanties be roep kunnen aanteekenen tegen de con- gregatiewet, waarvan de toepassing in dat geval automatisch zou worden ge staakt BRITSCH-INDIE Wegens verraad van geheimen. Revolutionnair gezinde personen uit het district Tsarinerod in Bulgarije hebben een bom geworpen in een huis waarin twee vrouwen woonden, die eenige geheimen v&n de opstandelingen verraden hadden. Een der vrouwen werd gedood, de an dere zwaar gewond. Later op den morgen werd een commu nistische leider, Popandof, in een der hoofdstraten van de stad doodgeschoten. In verband hiermede zijn twee personen gearresteerd. GARNALEN00RL0G TE OOSTENDE. NOG MEER HINDOE-TEMPELS OPEN VOOR DE PARIA'S. Behalve de tempel van Sjiva in Koen- jah zijn gisteren nog verscheiden Hindoe tempels voor de paria's opengesteld. Ook uit Nairobi in Kenya wordt ge meld, dat daar voor het eerst een Hin doe-tempel voor de paria's toegankelijk is. CHINA NIEUWE TROEBELEN IN HET VERRE OOSTEN. Opstanden aan den Chineeschen Oosterspoorweg. De minister van Buitenlandsche Zaken van Mandsjoekwo heeft onlangs aan den Russischen consul-generaal te Oharbin een protest-nota laten overhandigen, in verband met het feit, dat binnen Mands- joekwo's territorium door de Sovjets Mandsjoekwosche jonken worden vastge houden. Desondanks blijven nog altijd verscheiden Russische kanonneerbooten in de delta van de Soengari nabij Toen- kiang kruisen. Andere Sovjet-kanonneer- booten vuren op rivierschepen op de Amoer, doorzoeken ze en leggen er be slag op. Verder wordt gemeld, dat in het ge bied van den Chineeschen Oosterspoor weg nieuwe opstanden zijn uitgeoroken. Een troep van 4000 Chineezen bedreigt het traject KirinTsjangtsjoen. Op be vel van het Japansche hoofdkwartier zijn Japansche troepen naar de betref fende streek gezonden. Volgens een be richt uit Pogranitsjnaja hebben de Chi neezen de verbindingen tusschen deze plaats en Oharbin verbroken. AMERIKA TIEN MILLIOEN DOLLAR In plaats van 75 millioen? De „New York Herala and Tribune" meent te weten, dat de Vereenigde Sta ten aan Groot-Brittannië hebben meege deeld, dat Amerika bereid is op 15 Juni a.s. van Engeland een betaling te ac cepteeren van 10 millioen dollar, in plaats van den vollen termijn der oor- logssohulden van 75 millioen dollar, die op genoemden datum vervalt. Het blad voegt hieraan toe, dat de overige debiteurlanden met inbegrip van Frankrijk op dezelfde wijze zullen wor den behandeld. Te Oostende hebben garnalenvisschers een inval gedaan bij importeurs van Ne derlandsehe garnalen en de geïmporteerde garnalen in bezit genomen Dit optreden der visschers vindt zijn oorsprong in het feit, dat zij op de markt van Oostende maar twee francs per kilo voor de garnalen krij gen en zij niet wenschen, dat de markt ook nog door import wordt gedrukt. Zij zullen nu zelf hun garnalen te Brussel en elders in het land trachten aan den man te bren gen. „TeL" HERSTEL DER ST. PIETERSKERK TE ROME VOLTOOID. De uitgebreide restauratiearbeid aan den koepel van de St. Pieterskerk te Rome is thans voltooid. De zestien contraforten, waarop de koepel rust, zijn op technisch voortreffelijke wijze geheel voorzien, zoo dat elk gevaar voor verzakking nu volko men is buitengesloten. Zestig arbeiders hebben gedurende vijf jaar onafgebroken aan den koepel gewerkL Er is 200 M3. travertijn verwerkt, tot een gewicht van 500 ton, alsmede 100 ton be ton en 1000 K.G. brons. Het geheele restau ratiewerk is van dien aard, dat de stijl van Michel Angelo's meesterwerk volko men intact is gebleven. GROOTE 0LIFANTENM00RD. Uit Nairobi wordt gemeld: Meer dan 500 olifanten zijn in zes maanden tijd gedood door een half dozijn blanke jagers. Bij deze jachtpartij is geen enkel ernstig ongeluk gebeurd. Deze blanke jagers staan in dienst van de regeering van Oeganda en de olifanten worden gedood om de in- landsche plantages en tuinen tegen ver woesting te besohermen. De jagers ontvangen 15 gulden per slag tand en zij mogen de kleinere slagtanden zelf houden. Daar de prijs van ivoor echter sterk ge daald is, leveren deze kleine slagtanden niet veel op. Ondanks het groote aantal olifanten, dat de jagers hebben gedood, wordt door de overlevende kolossen nog steeds groote schade aangericht, zoodat de regeering voornemens is, de jagers opnieuw voor een half jaar op jacht te zenden. KOOPT BIJ ONZE ADVERTEERDERS UW ADRES VOOR EAU DE COLOGNE IS Fa. SURINGA1? Co. BREESTRAATI08 ILEIOE»

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 6