„ANNO SANCTO" 24ste Jaargang WOENSDAG 24 MEI 1933 No. 7516 S)e £cicbche(Soi4/ïatit DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling: Voor Leiden 19 cent per week f2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week f2.60 per kwartaal Franco per post f 2.95 per kwartaal Het Geilluatreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geillustreerd Zondagsblad 9 cent. Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 II GIRONUMMER 103C03, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAACTi Gewone AdvertentlEn 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van bet tarief berekend. TELEFOONTJES, van ten hoogste 30 woorden, waarin be trekkingen worden aangeboden of gevraagd, buur ea verbuur, koop en verkoop f 0.50. ITA VENIET Act. Ap. I. 11. „Jezus is weg", dat moet de verbijste rende gedachte geweest zijn, die zich op drong aan de apostelen, toen ze Hem had den zien opstijgen, vlinderlicht zwevend, tot een blinkend-witte wolk Hem voor de oogen van de menschen verborg. Het 'eek haast onwerkelijk, een fata morgana, een droom, zoo stil, zoo onverwacht als het ge beurd was. Over het land hing de glans van een zonnige lentedag, zoo'n zuidelijke zonne-dag, met dat overweldigende, dave rend-witte licht. Ademloos lag de wereld om de Olijfberg: de tinten van het land schap, goudgeel en groen en violet, ver vloeiden in een uiterst-fijne nevel: maar over alles heen trilde het grillige, ruste- looze licht en tooverde een feestelijk ge- fonkel op de vreemde kronkels van het woekerend struikgewas en in de wiegelen de kruinen der palmen. „Jezus is weg'', vóór het goed tot hen doordrong, stonden twee mannen bij hen, twee hemelsche wezens in witte kleederen. „Mannen van Gali.ea, wat staat ge naar den hemel te staren? Deze Jezus, die uit uw midden ten hemel is opgenomen, zal-op dezelfde wijze terugkomen, als ge Hem hebt zien opstijgen ten hemel". „Ita veniet"Hij zal tergkomen. Het zong door hun hart en hun hoofd als een lied, het glansde in hun geest als een verlokkende verwachting, het boeide hen in een milde, heldere vreugde. Ze gingen naar Jeruzalem, om er de kracht van den Allerhoogste te verbeiden, en toen de Geest gekomen was, trokken ze de wereld over, herhalend voor alle stammen en talen: ita veniet.Hij komt weer terug De mare dringt door tot in onze dagen: we zingen het als een feestlied: ita venietHij komt weer terug! Dringt het ooit tot ons door als een wer kelijkheid? Heeft het ooit als een bliksem flits onze geest overrompeld? Ita venietHij komt weer terug! Het leven van de Kerk door de eeuwen heen is een leven van verwachting; een uitstaren naar den hemel; een naarstig zich berei den op de komst van den Bruidegom. Het uur is immers onzeker. De Bruidegom laat zich wachten, maar we weten, dat midden in de nacht het geroep weerklinken kan: Ziet, de Bruidegom komt, gaat uit om Hem te ontmoeten. Dan moet er olie in onze lampen zijn. En hoe is daarbij ons leven? Zijn we werkelijk in voortdurend verwachten? Leven we als de bruid, die bij het minste gedruisch naar de deur ziet? Beheerscht de Bruidegom ons hoofd en ons hart? Hoe dikwijls, helaas, is onze gezichts kring beperkt! Hoe gemakkelijk sluiten we ons op binnen de benauwende cirkel van een burgerlijk bestaan. Wat zijn ze vaak klein, de dingen, waaraan we ons hart en ons leven bestedenEn wat willen wij ze zelf graag gewichtig maken! Wat menschelijke eer, die onze ijdelheid streelt Wat vluchtig genot, dat soms ons heele wezen opzuigt, maar dat voorbijgaat en ons niets wezenlijks achterlaat! Wat ijdele winst, een zuiver materieele waarde, stom en hard, en hoe dikwijls verkregen ten kos te van bloed en tranen! Hoe leeg en vlak zijn meestal onze dagen zinneloos en zon der verheffing, zonder dat onstuimige, dat alles overwinnende, dat men de Liefde noemt. En wat, als morgen de bazuinstoot over de daken schokt? Als de stem van de aarts engel als een bedreiging tegen de ruiten slaat? Als we meedoogenloos worden wak- kergeschud uit onze zelfgenoegzame droo- men, onze onbeduidende zorgjes, de niets- nuttigheden van onze verspilde dagen? „De menschen zullen van schrik verdro gen". Broeders, de Bruidegom bedelt om ons hart! Ons hart voor Hem, voor de zege van Zijn Efijk, ons hart voor de minsten der Zijnen. Ons hart voor alle menschen Kinderkens. bemint elkander! Daaraan zal de wereld erkennen, dat ge mijn leer lingen zijt O Broeders, mocht de Liefde tusschen ons zijn als een sprankelend, koesterend vuur, helder en warm, de vreugde van onze dagen. Dan zullen we Zijn komst niet meer vreezen, omdat de volmaakte Liefde de vrees verdrijft. Dan wordt het voor ons weer een feest lied, een jubel: Hij komt weer terug! We zullen als bruiden zijn komst verbeiden. En vurig bidden met Sint Jan: „Kom Heer Jezus!'' Zoeterwoude. Dr. HENRI VAN ROOIJEN, Kruisheer. V Het cadeaustelsel. Wij hebben nog al 'ns winkeliers hooren klagen over het Cadeaustelsel. Persoonlijke verwijten in deze zijn meestal onbillijk. Wij kunnen ons levendig indenken, dat een winkelier tot dat stelsel overgaat met tegenzin, maar door de omstandigheden min of meer gedwongen, uit zelfbehoud. Maar afkeuring en afkeer van tegen Het stelsel als zoodanig is aan alle kanten ge motiveerd. Het stelsel is kernongezond! Men tracht de kooplust op te wekken door allerlei dingen, welke met het te koo- pen artikel niets te maken hebben. Niet wie het te verkoopen artikel op de meest concurreerende wijze het beste en goedkoopste aanbiedt, maar wie op de meest aanlokkelijke wijze cadeaux presen teert maakt vaak in een bepaalden tijd de meeste kans, de meeste koopers te trek ken. Niemand zal ontkennen, dat dit eigen lijk geen gezonde handelspolitiek is ook al doet hij er zelf met mee. In Duitschland nu treedt op 1 Septem ber 1933 een wet in werking, waarbij Het geven van cadeaux in den handel is ver boden. 't Is een alleszins redelijk verschijnsel, dat de winkeliers zoo goedkoop mogelijk willen verkoopen en dat zij daèxom vele onnoodige en zeker alle sociaal-onnuttige uitgaven willen vermijden dat zij dahrom willen bezuinigen. Men kan bij het nastreven van die be zuiniging natuurlijk verkeerde wegen op gaan wegen, die verkeerd zijn, omdat zij niet naar het beoogde doel leiden of om een andere reden. Maar een juiste weg zou zijn naar onze bescheiden meening het afschaffen van de cadeaux, die vaak een groot be drag op de onkostenrekening van den win kelier leggen. Wij vreezen wel eenigszins, of dat De- reikt kan worden zonder dwang van den wetgever. Maar ligt hier dan niet een terrein voor actie voor onze actieve Hanze, ten einde ook voor ons land te verkrijgen, wat in Duitschland bereikt is. HET NIEUWE KABINET. De formateur, dr. Colijn, heeft heden zijne voordracht tot samenstelling van een Crisiskabinet aan H. M. de Koningin ingediend. In verband daarmee is de benoeming te verwachten van: Voor Buitenlandsche Zaken: Jhr. Mr. A. C. DE DE GRAEFF; Voor J u s t i t i e: Mr. J. R. H. VAN SCHAIK; Voor Binnenlandsche Zaken: Mr. J. A. DE WILDE; Voor Onderwijs, Kunsten en We tenschappen: Mr. H. P. MARCHANT; Voor F n a n c i ën: Mr. P. J. OUD; Voor Defensie: Mr. Dr. L. N. DECKERS; Voor Waterstaat: Ir. J. A. KALFF; Voor Economische Zaken en Arbeid: Mr. T. J. VERSCHUUR; Voor Ko 1 o n i n: Dr. H. COLIJN, dié tevens als premier .zal optreden. Het ligt in het voornemen en zoodra mogelijkij een voorstel aanhangig te ma ken tot instelling van een Departement van Sociale Zaken. De benoeming van een Minister voor dit Departement kan echter eerst geschieden, wanneer aan dit voorstel gevolg zal zijn gegeven. Voor dit Kabinet zou zijn aangewezen oud minister prof. dr. Slotemaker de Bruine. Naar wij vernemen, zullen de nieuwe ministers a.s. Vrijdag in den voormiddag door de Koningin worden beëedigd, waar na in den loop van dien dag aan de ver schillende departementen de overdracht der portefeuilles zal pjaats hebben. Naar wij vernemen heeft gisterenavond ten huize van dr. Colijn de constitueeren- de vergadering plaats gehad van het aan staande Crisis-kabinet. Als een bizonderheid kan worden ge meld, dat dr. Colijn reeds eenigen tijd ge leden was uitgenoodigd zich een even- tueele benoeming te laten welgevallen ah president van de Intern. Kamer van Koop handel, welke benoeming op het as. Con gres te Weenen, dat 29 Mei bijeenkomt, zou geschieden. Ofschoon dr. Colijn reeds te kennen had gegeven, dat de mogelijkheid niet uitgeslo ten was, dat hij deze benoeming niet zou kunnen aanvaarden, aangezien hij wellicht tot een andere functie zou worden geroe pen, bleef men er prijs op stellen hem tot president van de Intern. Kamer van Koop handel te benoemen. Dr. Colijn heeft thans aan het Bureau van de Internationale Kamer van Koop handel medegedeeld, dat zijn optreden ah Minister-President van het nieuwe Kabinet hem verhinderd, het presidium der Kamer te aanvaarden. Van het nieuwe Ministerie hebben de heeren Verschuur en Deckers zitting in net demissionaire kabinet-Ruys de Beeren- brouck. Minister geweest zijn ook nog dr. Colijn en prof. dr. Slotemaker de Bruine. Behalve de heeren de Graetf en Kalff zijn allen in de nieuwe Tweede Kamér gekozen, voor welk lidmaatschap zij overeenkomstig het gebruik ingeval van hun benoeming tot minister zouden bedanken. De heer de Graeff heeft zijn loopbaan gehad bij de algemeene secretarie te Bui tenzorg, is vice-president van den Raad van Ned.-Indië geweest en daarna, vóór zijn benoeming tot gouverneur-generaal van Nederlandsoh-Indië, gezant te Tokio en te Washington. Hij is 60 jaar oud. De heer Kalff is directeur geweest van de Ned. Spoorwegen en op het oogenblik voorzitter van den Ondernemersraad voor Ned.-Indië. Hij is lid van het hoofdbestuur van de Liberale Staatspartij de Vrijheids bond. Hij is 64 jaar oud. Mr. J. A. de Wilde is in 1879 te Goes geboren en is sedert 1908 advocaat te 's-Gravenhage. De verkiezingen van 1918 hebben hem in de Kamer gebracht. Van 1919 tot 1931 is hij wethouder van 's-Gra- venhage geweest. In het partijleven der A.R. Partij neemt hij een vooraanstaande plaats in. Mr. P. J. Oud is in 1886 te Purmerend geboren. Mr. Oud. die secretaris-penning meester is van de vrijz democr. bond, is sedert 1917 lid van de Tweede Kamer. Hij is inspecteur der registratie en domeinen op non activiteit. Mr. Marchant. de leider der Vrijz. De mocr. Partij is 64 jaar oud. Hij is advo caat geweest te Deventer, zijn geboorte plaats, waar hij tot Raadslid en Wethou der werd gekozen. In 1900 is hij Kamer lid geworden. De opnieuw benoemde ministers Deckers en Verschuur zijn resp. oud 50 en 47 jaar. De nieuwe, derde Katholieke minister, mr. v. Schaik, de tegenwoordige Kamer voorzitter. is in 1882 te Breda geboren. Hij is sedert 1917 lid van de Tweede Kamer en sedert Sept. 1920 president der Kamer. Hij is ©en der meest geachte leden der Kamer. Dr. Colijn, de geziene leider der Aqti- rev. Partij, die reeds tweemaal minister is geweest, is 63 jaar oud. DE OPEN GEKOMEN KAMERZETELS. Verschillende van de leden van het nieuwe kabinet waren onl-'igs herkozen of gekozen als lid van de Tweede Kamer. In dien zij th?"e voor het Kamerlidmaat schap bed komen als hun opvolgers op de lijst ut. ^andidaten voor ©en Tweede Kamerzetel voor: In de vacatures Colijn en de Wilde, dr. A. A. L. Rutgers te Paramaribo en T. A. v. Dijken (A.R.). In de vacatures Marchant en Oud, mr. J. Schilthuis te Rotterdam en D. Kooiman te Purmerend (V.D.). In de vacature v. Schaik, G. W. J. v. Koeverden te Buren (R.K.). In de vacature Verschuur. M. P. v. d. Weijden te Zevenhoven OR'.K.). In de vacature Deckers, Th. F. M. Schaepman. het onlangs afgetr. lid der Tweede Kamer, te 's-Gravenhage (R.K.). 1 BINNENLAND „MGR. MUTSAERSOORD". Het groeiende werk moet voltooid worden. Maandagmiddag had in het gebouw der R. K. Werkliedenvereeniging te Ven- lo ©en buitengewone algemeene leden vergadering plaats van de R. K. Herstel lingsoord vereeniging voor Spoor- en Tramwegpersoneel „Mgr. Mutsaers". Op de agenda kwam als voornaamste punt voor het brengen van wijziging in de contributie en in de wijze van con tributiebetaling. Als voorzitter der vér^adering fun geerde de heer H. F. Timmermans. Aan wezig waren o.m. de bondsvoorzitter van „St. Raphael", de heer J. Hellemons en de bondsadviseur. Pastoor Mutsaers. In zijn openingsrede gaf de voorzitter een overzicht van hetgeen reeds door de vereeniging bereikt is en illustreerde dit met eenige getallen. Gedurende het jaar 1932 werden in het Mgr. Mutsaersoord verpleegd ongeveer 400 patiënten met een totaal van 20.000 verpleegdagen. Om het werk, dat zoo groeit, verder te voltooien, dienen thans ook andere maatregelen genomen te worden. Het bestuur stelde voor de contribu- tiën te bepalen op 45 oent per vierweke- lijksche loonuitkeering, waardoor een contributieverhooging van 45 cent per jaar ontstaat. Dit voor de beambten. De ambtenaren zullen 13 maal 50 cent per jaar betalen, terwijl de bijdragen voor het tramwegpersoneel, voor de gepension- neerden en voor de weduwen, worden gehandhaafd. Nadat dit voorstel met groote meer derheid van stemmen was aangenomen, sloot de voorzitter de vergadering, waar na een excursie naar het Mgr. Mut saersoord werd gemaakt. Dit nummer bestaat uit DRIE bladen. BERICHT. MORGEN, Hemelvaartsdag, zal „De Leidsche Courant" NIET ver schijnen. DE DIRECTIE. Nu mr. T. J. Verschuur de portefeuille van Economische Zaken heeft aanvaard, staat als vierde op de candidatenlijst der R. K. Staatspartij de heer M. P. van der Weijden te Zevenhoven. De heer M. P. van der Weijden werd geboren te Zevenhoven in 1900 uit boe- ren-ouders. Zijn opleiding ontving de heer van der Weijden tot zijn 16e jaar op het Kath. pensionaat „Ruwenberg" te St. Michielsgestel. Nadien was hij werk zaam op de boerderij van zijn ouders tot 1920. Onderwijl behaalde hij diploma s van een Rijkslandbouwwintercursus, rund vee- en paardenkennis en boekhouden. In 1920 werd de heer van der Weijden ingeschreven als leerling van de Kath. Landbouwschool te Boxtel, aan wolkc school hij het einddiploma behaalde. Hij was de eerste Kat/holieke boer uit Zuid- Holland, die het diploma landbouwschool behaalde. Nadien is hij nog anderhalf jaar in het bedrijf van ouders werkzaam geweest en in 1923 zelf leider en prac- tisch veehouder geworden op ©en flink bedrijf te Zevenhoven (Z.-H.) Verschil lende artikelen in dag- en weekbladen verschenen van zijn hand. Hij is van 1927 kerkmeester van de R. K. kerk te Noorden, afdeelingsvoorzitter R. K. boe ren- en Tuindersvakbond, bestuurslid van coöperatieve vereenigingen. VOORNAAMSTE NIEUWS. BUITENLAND. Diep teleurstellende rede van Paul Bon cour ter Ontwapeningsconferentie. Frank rijk wenscht geen enkele concessie te doen. (2de blad). Een rrondeling voorloopig vredesaccoord bereikt tusschen Japan en China. (2de blad). Naar verluidt zouden de Ver. Staten be reid zijn, de betaling der oorlogsschulden in ontvangst te nemen in gedeprecieerde dollars. (2de bLad). Drama in Afrikaansche woestijn. Hon derddertig negers van dorst omgekomen. (Buitenl. Berichten 2de blad). BINNENLAND. De samenstelling van het Crisis-kabinet Colijn. (1ste blad). Nieuwe Kamerleden. (1ste blad). Ernstige verkeersongelukken. (Gem. Ber. 3de blad en Laatste Ber.). Het ongeluk te Medemblik. (Gem. Ber. 3de blad). Het lijk van den automobilist uit Dor drecht, die in de Koningshaven te Rot terdam verdronk, gevonden. (Gem. Ber., 3de blad). SPORT EN WEDSTRIJDEN. Nieuw Ned. zwemrecord. (3de blad). De L. Z. C. in het komend seizoen. (3de blad). Aan onze Abonné's Met het oog op het Sacramentsspe dat 18 Juni a.s. te Amsterdam wordt ge geven, stellen wij voor onze abonné's een beperkt aantal spoorkaarten tegen GEREDUCEERDEN prijs be schikbaar. Retour Amsterdam Ze klas 11.74 3e klas 11.20 DE DIRECTIE. TARWE EN KOOL. Waarschuwing aan tarwetelers, die kool verbouwen. De Gewestelijke Tarwe-Organisaties voor Noord-Holland en Zuid-Holland ma ken hierdoor nogmaals bekend, dat het aan tarwetelers niet is toegelaten moer kool op hun bedrijf te verbouwen, dan in 1932. Of deze kool verbouwd wordt op con tract, of dat het land voor dit doel tijde lijk wordt verhuurd, of voor eigen rekening wordt geteeld, doet hierbij niet terzake. Ook doet het niet terzake of het gaat om kool als hoofd gewas of kool als tweede gewas. Er zijn enkele tarwe telers. die in de meening verkeeren, dat zij vrij zijn in het verbouwen van b.v. boeren kool of spruitkool als tweede gewas. Dit is niet zoo. De maatregel geldt niet alleen voor alle tarwetelers, doch ook voor alle koolsoorten. Ofschoon dit ook reeds eerder bekend is gemaakt, rreenen genoemde Or ganisaties goed te doen hierop nogmaals de aandacht te vestigen. In twijfel-gevallen wende men zich bij tijds om inlichtingen tot de Districtsbestu- ren.

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 1