c—w—^==t ZATERDAG 20 MEI 1933 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 6 IMTERPAROCHIEELE EEN GELUKWENSCH WAARD. Onze vice-Praeses, kap. H. v. d. Ven, is 'benoeirid tot lid van den Centralen Raad van Presidenten, d.i. het Hoofdbestuur dor Gezellenbeweging in ons land. Hiermede is onze vice-Praeses gekomen in de top-leiding van het Gezellenwerk. Ongetwijfeld een welverdiende benoe ming, die tevens een eer is voor de Leidsche Gezellen-V ereeniging. Wij wensohen langs dezen weg onze vice- Praeses van harte geluk, in de overtuiging, dat zijn werkdadige liefde voor het Kol- pingswerk zioh niet zal beperken tot stad of district, maar zich ook zal sohenken aan ons nationaal leven en bewegen. Daartoe zegene hem God, op de voor bede vaD St. Joseph en Vader Kolpingl WORDT WAKKER! Ik heb een brompot ontmoet, een mensch, die alles scheef aankeek en bar pessimistisch was. Waarom? Hij sliep nog! Een massa menschen loopt kankerend rond, weet alles beter en huilen bijna. Waarom? Zij slapen. Een groot percentage katholieken, 't valt niet te ontkennen, heeten roomsch en zij zijn het niet. Ze gaan naar kerk, één keer in de week van zeven dagen, en verder .,ge- looven" ze 't wel. Werken in organisaties, zonder gezien te worden, is beneden hun stand. Eens de handen uit de mouwen ste ken voor een paar arme drommels, dat is te moeilijk. Do laaiende energie van heili gend apostolaat dragen de wereld in, dat is goed voor anderen. Waarom? Zij slapen I Ja, zij slapen en zien niet het gevaar, dat dreigt, Waarom zouden we dat ook doendat maakt maar angstig.... Maar zijn we dan blinden? Wordt er nog niet genoeg gebroken aan de katholieke kerk? Wat juichen we gauw, waar we be ter deden met te zwijgen 1 En zelf eens aan te pakkenEn dan zwijgen we nog maar over die Pilatus-figuren, die hun han den in onschuld willen wasscben, maar toch doorgaan met kwaad te stichten. Werkelijk, jonge vrienden, het is tijd, het is hoog tijd dat we breken met den sleur en eens klaar beseffen wat thans onze plicht is. Voor stad en land geldt het, wakker te worden en danaan pakken 1 S e v e r u s. WAT EEN GEZEL TOCH WETEN MOET XIV Een van do gevaarlijkste ketters uit hot tijdperk vóór de reformatie was Jan Hus, geboortig uit Zuid-Bohemen, waar hij in 1369 het levenslicht aanschouwde. Waldus, de Franschman, was een gevaarlijk wezen; Wicleffe, van Engelsche nationaliteit, een hardnekkig bestrijder der katholieke kerk; Hus, de Duitscher, was evenals Luther een „hervormer", die ontzettende schade toe bracht aan Christus' kerk. In Praag studeerde hij en in 1398 werd hij profesor aan de Universiteit aldaar. Daar stond hij met een nog onbesproken gedrag aan het begin van een levenstijd perk, dat rampzalig werd voor hem en zijn volgelingen. Hij was een bleeke en schrale man, waarvan men niet kon veronderstel len, dat hij een buitengewoon redenaars talent bezat. Op den 28sten Mei 1403 verwierp de Praagsche universiteit 45 stellingen van Wiclef. dien wij hier reeds besproken heb ben. En voor deze verworpen stellingen gaf Hus op hartstochtelijke wijze zijn sym pathie te kennen, zoo zelfs, dat hij in een preek (hij was priester) verklaarde, dat hij met Wiclof een plaatsje in den hemel wilde hebben. Dat ging natuurlijk te ver. Dwalingen to- lereeren als waarheid en dat nog wel door een priester, die tevens hoogleeraar was, moest de aandacht wel trekken. Men vroeg zich dan ook af, wat te donken van zulk een mcnsch. Niet lang zou het duren, of Hus ontpopte zich als een vijand der Kerk. Op zekeren dag werd door een paar studenten een schrijven verspreid, dat, naar men beweer de, afkomstig was van de Universiteit to Oxford. En daarin zou Wiclef van ketterij zijn vrijgesproken en vereerd worden als een verdediger der waarheid. Hus was enorm ingenomen met dit schrijven, dat echter volkomen valsch was. Men had n.l. een echte oorkonde van Oxford uitgekrabd en toen do vcrvalsching geboekstaafd, wat een der vervalschersop zijn sterfbed mee deelde. Wist Hus van deze vcrvalsching af? Mis schien wel, mogelijk niet. Zeker is, dat hij er ten zijnen voordeele handig gebruik van, maakte en vanaf de kansel dit „getuig schrift" voorlas. We weten, hoo Wiclef de priesters be kladde; op dezelfde wijze deed ook Hus. De Aartsbisschop dagvaarde hem, doch op barsche, onbeschaamde wijze weerstond hij zijn eigen bisschop. Dat moest nu leider worden; hij kon nog niet eens leiding vol gen. Dat eischte volgzaamheid van zijn toehoorders; hij zelf weerstond het door God gestelde gezag. Bampzalig zijn zulke menschen voor zich en voor anderen. Hij wist koning Wenzel te bewegen, dat de Duitschers aan de Universiteit van Praag hun overwicht zouden verliezen ten bate van de Tschechen. Hus triomfeerde en do Duitsche professoren en studenten trokken af naar Leipzig, waar zij in 1409 een nieuwe Hoogeschool stichtten. Daar mede had hij de baan vrij en in zijn fana- tieken haat- spoorde hij de menschen aan God te danken, dat ze de Duitschers kwijt waren I Veel naastenliefde bezat hij dus ook al niet. Hiermede klom hij tot leider der nieuwe bekeging, die men spoedig „Husitisme" noemde; 't was een mengsel van Wiclef's denkbeelden en van Hus' ideeën, een war boel zonder leiding onder de dekmantel van godsdienstige vernieuwing. Weer stond een nieuwe ketterij op, weer barstte de haat los, weer stormde het om Petrus' rota in de branding aan den tijd. 8. M. RETRAITECLUB „ST. CLEMENS". Morgen, Zondag 21 Mei. komen de leden van deze onderafdeeling bijeen in de Lode- wijkskerk om er de H. Mis bij te wonen en gezamenlijk te communiceeren. De H. Mis begint om 8 uur; wij dringen er nog eens extra op aan om vóór dien tijd in de kerk aanwezig te zijn en vooraan in de stoelen plaats te nemen. Na do H. Communie zingen we: „Dank, Jezus dank" en na de luide dankzegging: „Dat Jezus leev'." Te circa 9.15 volgt het ontbijt in het Ge- zellenhuis. waaraan alleen zij deelnemen, die zich bij den penningmeester hebben op gegeven. De jaarvergadering heeft de volgende agenda 1. Opening'; 2. Jaarverslagen; 3. Be stuursverkiezing; 4. Rondvraag en slui ting. Wij vertrouwen dat bijkans alle leden van onze club aan dit feest deelnemen Het Bestuur. BENOEMING COMMISSARIAAT. In de vacatures in het Commissariaat ontstaan door het vertrek van Comm. J. v. Schie naar den Helder en Comm. W. Dries- sen naar Brussel is krachtens art. 4 van het Huish. Regl. voorzien door benoeming door den Praeses van de Gezellen P. Ber- bée en A. Driessen. Den nieuwe functiona rissen heil STUDIECLUB-EXCURSIES. Van het zomerprogramma van de Studie club deelen wij hiermede, dat op Tweeden Pinksterdag een fietstocht zal worden ge houden naar de Ruine van Breeroo en Zondag 18. Juni de jaarlijksche groote ex cursie zal worden gemaakt naar Amster dam. Voor de excursie van Tweeden Pinkster dag geve men zich voor deelname op bij een der Bestuursleden. Aan deze excur sie zijn zoo goed als geen kosten verbon den. Voor deelname aan de excursie naar Amsterdam op Zondag 18 Juni vervoege men zich bij den Penningmeester F. de Keuning. De deelnemers aan deze excur sie zullen 's middags medemaken de opvoe ring van het massale Sacramentsspel in het Stadion Anno Sancto. SLOTAVOND STUDIECLUB. Het bestuur van de Studieclub, die op een mooie afwerking van het Winterpro- gramma kan terug zien, komt nu nog met een waardige sluiting van dit seizoen. Op Dinsdag a.s. 23 Mei komt de bekende voordracht-kunstenaar Theo de Witte een avond geven voor de leden van de Studie club en voor alle leden der verschillend© af deelingen der Vereeniging. Dit belooft een werkelijk zeer mooie en hoogstaande bijeenkomst te worden. Het bestuur rekent dan ook op de belangstel ling van zeer velen. K.V.O. DE LIEBAARD. Ons vacantie-oord De Liebaard blijft dit jaar nog gevestigd te Apeldoorn. Leden, die voornemens zijn bun vacantie een of meerdere dagen daar door te brengen, doen goed nu reeds door den Praeses van De Liebaard plaatsen te doen reserveeren. Het voorloopige adres is Pater Biesta, Sin gel 154, Amsterdam. Na opening van ons Vacantiehuis, Loolaan 43, Apeldoorn. JAARVERGADERING ONDERAFDEELINGEN. Do Secretarissen der onderscheidene on- derafdeelingen worden er aan herinnerd, dat reglementair in de maand Juni de jaar vergaderingen moéten plaats vinden. Zij stellen zich in verbinding met den Praeses tot het vaststellen van een datum. Op deze jaarvergadering wordt zoowel door Secretaris als Penningmeester een jaarverslag uitgebracht. Dit jaarverslag wordt na de jaarvergadering toegezonden aan den Secretaris van den Raad van Be stuur Weled. Heer 0. van Oerle, Rijnsbur- gorweg 9. DISTRI CTS-LEIDERS DAG 1933. Onze Districts-leidersdag in het Retrai tehuis te Noordwijkerhout op Zondag 28 Mei a.s. wordt ©en groot succes. Niet min der dan 86 Senioren on Commissarissen hebben zich voor deelname opgegeven. Dringend worden alle deelnemers nog eens verzocht voor het welslagen van het geheel toch vooral te letten op het volgen de als verzocht aan de leden van het Districtssenioraat in de circulaire van 15 Mei 1.1. I. Alle deelnemers zorgen voor 8 uur aan het Retraitehuis te zijn. Herinner ook uw Commissarissen aan de Algemeene H'. Communie. Onderweg late men toch ook vooral alle luidruchtigheid achterwege. De tijd voor do H. Communie is „de tijd van Onze Heer". II. Zorgt voor een repetitie van do vaste gezangen van de H. Mis. Dit is wer kelijk noodig. Deze gezangen zullen wor den uitgovoerd afwisselend met een schola gevormd uit de Commissarissen. Let er on dat bij Gloria en Credo de aanhef wordt gezongen door den Priester, vervolgens eerst de schola een regel, dan de deelne mers in de kapel, en zoo vervolgens beurt om beurt. III. Wijst ook uw Commissarissen op het aannemen van de juiste houding tij dens de H. Mis, als aangegeven in het Pro gramma. IV. Niemand verlaat het 'Retraitehuis voor algeheele afloop van de bijeenkomst, wat zal zijn te 17 uur. KOLPINGS-BOYS. Hebben we vorige week ons eerste com petitiejaar de revue laten pa-sseeren, nu gaan we ons voorbereiden om, alvorens het tweede in te gaan, onze club wat spelge- halte betreft, te verbeteren, in getal le vermeerderen en in eensgezinde samen werking en geestdrift te verstevigen. Op do laatste bestuursvergadering is een belangrijk besluit genomen n.l. het orga- niseeren van seriewedslrijden, waarvoor in middels reeds de toestemming van den D. H. V. B. verkregen is. Deze wedstrijden zullen in den vorm van een halve competitie in twee afdeelin- gen op de Zondagen 11, 18 en 25 Juni en 2, 9 en 16 Juli op ons terrein aan het Nieuwe Kanaal gespeeld worden. Hierover een volgende week meer. Zeer spoedig zullen één of twee avon den per week als vaste oefenavonden wor den vastgesteld en met een beetje goeden wil kunnen verschillende spelers, die wer kelijk aanleg hebben om rasvoetballers te worden, hun spel met reuzenschreden ver beteren. Boys, allen propagandist voor je cluib, die nog veel grooter en sterker kan en moet worden. Niet alleen de club maar ook de geheele Gezellen vereeniging zal daarvan de vruch ten plukken. In dezen tijd van feilen strijd voor of tegen den godsdienst, moeten we princi pieel zijn, alle zweem naar z.g. neutraliteit moeten we vermijden. De Gezellenvereeiuging is een ideaal ver eeniging, zij vormt den jongeman, indien hij medewerkt., tot een volledig Christen, ge schikt om Kerk en maatschappij te steu nen. In dezen geest enthousiast aan het werk voor de vergrooting van Kolping-Boys, zijt gij tevens propagandist voor het levens werk van dengene wiens naam gij door uw club eert. „Vooruit met kracht, met lust en moed". Dezen eersten regel van het refrein van den Gezellenfeestrnarsch maken wij ons eigen. P. N. BR. KERKNIEUWS KRUISVAARDERS VAN ST. JAN. Naar de „Msbd." verneemt zijn er ernstige plannen in overweging om het moederhuis en het noviciaat van de Kruisvaarders van St. Jan, welke te Rijswijk gevestigd zijn, over te brengen naar Schiedam, naar het oude huis van de Broeders der Onbevlekte Ontvangenie, zoodra dezen hun nieuwe gebouw betrokken zullen hebben. De Kruisvaarders van St. Jan zouden zich dan tevens te Schiedam met de zorg vooi de verwaarloosde jeugd belasten. De werkplaatsen blijven echter te Rijswijk gevestigd. Benoemingen in het bisdom 's Hertogenbosch. Z. H. Exc. Mgr. A. F. Diepen, heeft be noemd tot pastoor der parochie van O. L. Vr. van Goeden Raad (Broekhoven I) te Tilburg den zeereerw. heer P. C. A. van Oorschot, thans kapelaan van de parochie van het H. Hart (Noordhoek) te Tilburg. Z. H. Exc, de Bisschop van Haarlem zal de volgende week Donderdag geen audiëntie verleenen. Berichten reeds geplaatst in een gedeelte onzer vorige oplage. POGING TOT DOODSLAG TE BERKEL EN RODENRIJS. Voor de Haagsche Rechtbank heeft he den terecht gestaan de 34-jarigo los werk man W. H. K. uit Berkel en Rodenrijs, thans gedetineerd, verdacht van poging tot dood slag op don 25-jarigen werkman A. 0. de Mik uit Pijnacker. Als eerste getuige werd gehoord de deskundige dr. J. Scholten», d'e met dr. Gerritsen een psychiatrisch onder zoek instelde, als resultaat waarvan hij to< de conclusie is gekomen, dat R. in sterk verminderde mate toerekenbaar moet wor den geacht, en hij een gevaar voor de maat schappij is. Nadat meerdere getuigen waren gehoord, wees het O.M., waargenomen door jhr. mr. van Asch van Wijck, wees op do resultaten van het psychiatrisch rapport, waaruit mede blijkt, dat de verdenkingen van K. op fic tie berusten. Spr. heeft behalve poging tot doodslag nog zware mishandeling, subs, poging daartoe ten laste gelegd, doch hij vermeent, dat de eerste moet worden aan genomen. K. is oen gevaarlijk mensch en zoodra hij in vrijheid komt moet worden gevreesd, dat hij andermaal tot een ernsug misdrijf vervalt. Met de voorgestelde ter beschikkingstelling kon spr. meegaan, doch daarnaast past een ernstige straf en spr. eischte ten slotte drie jaar gevangenisstraf. Mr. Moresco noemde het door K. gepleeg- GRAALHOEKJE. IS BIJ DE GRAAL ALLES UITERLIJKHEID? Graalleden, onze groote taak op het oogenblik is: De menschen overtuigen, be wijzen, aantoonen, dat de Graal, hoewel zij aan uiterlijke demonstraties en optochten meedoet, toch als No. 1 ten doel stelt: het innerlijke; het verdiepen van elk meisje. Wij hooren het zoo dikwijls: „Och, de Graal, daar is alles uiterlijkheid, demon stratie, schijn". En hoe kunnen wij dat weerleggen en afdoende bewijzen? Door ons voorbeeld, d-oor ons eigen gedra-g, onze handelwijze, ons werken, Wij zeggen niet aan de menschen„Geloof ons, de Graal is wat anders dan demonstratie". Neen wij gaan komen met de daden, de treffen de bewijzen. Wij mogen het ons niet laten zeggen, dat wij alleen maar afgaan op de uiter lijke schijn, dat wij alleen aan de Graal zijn om een leuk uniformpje of om mee te doen aan de Graalspelen. Wij zijn aan de Graal om mee to helpen aan de wereldbe- keering, om ons loven zoo productief mo gelijk te maken in den dienst van God. Wij werken in de Graal aan onze eigen zelf heiliging in de eerste plaats, om daarna anderen to kunnen helpen en heiligen. Maar dit stille werken aan onszelf, dat innerlijk gestaald worden, dat zit niet in ons uniform, in ons goede spreekkoren of dansen, dat moet je uiten door je daden. Hebben wij onszelven overwonnen, heb ben wij onze kleino belangetjes, onze stre vingen en onze politiek ondergeschikt ge maakt aan dat groote ideaal van de we- reldbekeering, dan moeten wij naar buiten uitdragen onze gave, die diepe groote blijheid van kinderen van God te mogen zijn. En d a t kunnen we toch nooit als we blijven zitten in ons huis. Het uittrekken is noodzakelijk. Wat heb je aan een beweging, die de wereld wil veroveren vanuit haar kamertje. Dat is toch onmogelijk. En dan maa-r toezien, hoe door de goddeloozen en communisten de straat gebruikt wordt voor haar cam pagne tegen God en Godsdienst? De stra ten zijn ook voor ons, om voor ons Kath. Geloof fier en dapper uit te komen, om onze idealen uit te dra-gen over alle men schen, die ons passeeren. Ze moeten toch zien, dat er nog wat anders is dan com munisme, socialisme, anarchisme etc. Zou den wij, Katholieken, dan, die de Waar heid hebben ontvangen van God, zouden wij dan daarvoor ook geen „reclame" gaan maken. In dezen modernen tijd moeten wij da-n ook gebruik gaan maken van moder ne middelen, om ons doel te bereiken; de monstratie en propaganda. Ook voor de zaak van God. Maar dat naar buiten uitwerken wordt gedragen door onze diepe innerlijke over tuiging, dat God ons heeft geroepen, dat Hij ons den taak heeft gegeven, mede te werken aan Zijn Rijksuitbreiding. VALKENBURG (L.) Hotel JANSSEN (vtaW. Herman) Bonds- hotel. Telef. 65 C<Mr. verw. Alle comf. Schitterende tuin. Gj|l garage. Eig. luxe touringcar. Y. en nasei^B. 3.75; seiz. fl. 4.25, clubs reductie. 4718 de feit een crime passionnel. Volgens pl. moot hiermede rekening worden gehouden. Met het rapport kan hij medegaan, doch een zoo ernstige straf achtte pleiter in deze niet noodig. De rechtbank zal 1 Juni a.s. vonnis wij zen. EEN RADIO-GESCHIL. Gemeld wordt: Yoor eenige dagen werd voor den president der Haagsohe Ree! t- bank behandeld een proces in kort geding waarbij de N.V. Philips Gloeilampenfa brieken een /ordering had ingesteld tegen de N. Y. Algemeene Radio Import Mij. „Arim" te Den Haag. Door de N.V. Philips was gesteld, dat de N. V. Arim niet gerechtigd zou zijn tot het vervaardigen, verkoopen enz. van mentage-eenheden of onderdeelen, weL.e (oa. blijkens de door de N. V. Arim uit gegeven schema's) door die firma be stemd zouden zijl om op de door haar aangegeven wijze te worden verbonden lot radio-ontvangtoestellen van bepaalde ty pen, waarin vindingen zijn toegepast^ wel ke door 'e N. V. Philips zijn geoctrooieerd Gevorderd werd derhalve een verbod van het verkoonen door de N.V. Arim van der gelijke onderdeelen. De president heeft dezen eisoh echter afgewezen, daarbij overwegende dat art. 30 van de Octrooiwet wel den octrooihou der het uitsluitend recht verleent tot het vervaardigen, verkoopen enz. van het ge octrooieerde voortbrengsel, maar hem dat itsluitend recht niet toekent ten aanzien vee. wc-;-nn, we'.Lo tezamen an dere het geoctroeide voortbrengsel kun nen vormen, zelfs al zijn zij tot dat be paalde doel gemaakt. SANEERING VAN HET SCHOEN- EN LEDERBEDRIJF. Onder leiding van don heer F. Hessols is te Den Haag een vergadering gehouden van afgevaardigden van bij den Ned. Bond van Schoenmakers Patroons en Sohoen- v.inkeliers Vcreenigingcn aangesloten or ganisaties. Vior en zestig verschillende vereenigingen waren vertegenwoordigd. Door den Bondsvoorzitter, den heer W. Donker Pzn., is een uitvoerige uiteenzet ting gegeven van het z.g. plan Verwoerd ten opzichte van een Centrale Vereeni ging ter behartiging van de belangen van de Huiden, Leder, Schoenen en aanver wante branches. Met algemeene stemmen U besloten het plan krachtig te steunen. KALENDER DER WEEK DE KRUISDAGEN. ZONDAG 21 Mei. Vijfde Zondag na Pa- schen. Mis: Vocem. 2e gebed v. d. H. Aufri- dus (Zie in het Feesteigen v. h. Bisdom 13 Mei) 3e Concede (ter eere van Maria). Kleur: Wit. Christus' overwinning op den dood bij Zijne verrijzenis heeft ons verlossing ge bracht. 't Moet verkondigd tot aan de grenzen der aarde. (Introitus). Aan ons de plicht al» verlosten te leven. Daarom niet alleen geluisterd naar Ohristus' Leer, ter prediking waarvan Hij van don Vader was uitgegaan, maar ook leven volgens die Leer. Anders bedriegen wij ons zelvon. (Epislel). Laten wij in naam van Ohristus aan God, van Wien alle goed voortkomt, vragen datgene, wat wij van Ohristus heb ben geleerd ook in beoefening te brengen. (Evangelie en Gebed). MAANDAG, DINSDAG en WOENSDAG zijn de Drie Kruisdagen, in de taal der H. Kerk „Biddagen" genoemd. Zij zijn ont staan in de 5e eeuw. Wegens de plagen, waarmee het Bisdom Vienne in Frankrijk in het jaar 469 geslagen werd, beloofde do toenmalige bischop, de H. Mamertus, met geestelijken en geloovigen jaarlijks een processie te houden op de drie onmiddellijk aan het feest van 's Heercn Hemelvaart voorafigaande dagen. De overige Franscho Bisschoppen volgden Mamertus' voorbeeld en in de 8e eeuw voerde Pan» Leo III deze ^processie in voor geheel de Kerk. Onder de processie wordt do Litanie van Alle Heili gen gezongen. Het doel is: Gods zegen af bidden over de vruchten der aarde. (vgL Epistel: zegen; Evangelie: voedsel). MAANDAG 22 Mei. Mis v. d. Biddag; Exaudivit. (Zie a oh ter den 5en Zondag na Paachen) 2e gebed Concede; 3e voor Kerk of Paus. Geen Credo. Kleur: Paars. DINSDAG 23 Mei. Mis als gisteren, maar geen Gloria en geen Credo. WOENSDAG 24 Mei. Vigiliedag voor het feest van 0. H. Hemelvaart, klis: Vo cem (als op den 5en Zondag na Paschen, maar met eigen Epistel en eigen Evangelie). 2e gebed v. d. biddag; 3e Concede. Geen Credo. Kleur: Wit In kerken waar de processie gehouden wordt volgt na de processio de Mis v. d. Biddag: Exaudivit. 2e gebed Concede; 3e voor Kerk of Paus. Wordt in die kerken slecht» één H. Mie opgedragen dan 2e gebed v. d. Vigilie van Hemelvaart; 3e Co-ncede. Laatste Evange lie van de Vigilie van Hemelvaart. DONDERDAG 25 Mei. Feestdag van 0. H. Hemelvaart. Geboden te vieren als Zon dag. Mis: Vis Galilei. Kleur: Wit Wij gelooven, dat Christus ten hemel is opgeklommen. Geve God, dat wij die nog in heb lichaam op aarde verblijven, met onzen geest mogen vertoeven in den hemel. (Gebed). N.B. Na het Evangelie wordt de Paasoh- kaars uitgedoofd, om zinnebeeldig voor te stellen, dat Ohristus ten hemel is opgeva ren. (Evangelie). VRIJDAG 26 Mei. Mis v. d. H. Philippus Nerius, Belijder: Caritas. 2e gebed v. h. octaaf van Hemelvaart; 3e v. d. H. Eleu- bherius, Paus en Martelaar. Kleur: Wit. Tot op hoogen leeftijd werkte de H. Phi lippus, Stichter der Oratorianen, te Rome met wonderbaren zielenijver. ZATERDAG, 27 Mei. Mis v. d. H. Beda, de Eerbiedwaardige, Belijder en Kerklee raar: In rnediow 2e gebed van het octaaf; 3e v. d. H. Joannes I, Paus en Martelaar. Kleur: Wit. De H. Beda, de „eerbiedwaardige" bijge naamd, werd in 637 in Engeland geboren. Zijne ouders vertrouwden zijne opvoeding toe aan den H. Abt Benedictus van het klooster te Jarrow. Daar vorderde Beda voortdurend in heiligheid en oók in ge leerdheid, zoo zeifs, dat hij later één der geleerdste mannen van zijn tijd geworden is. Beda heeft geschreven over wijsbegeer te, sterrenkunde, kerkelijke geschiedenis enz. Het grootste gedeelte zijner geschrif ten echter bestaat uit godsdienstige ge schriften. Den 26en Mei 735 stierf hij op den vooravond van O. H. Hemelvaart, 62 jaren oud. Zijne godsdienstige geschriften werden reeds tijdens zijn leven in de kerk voorgelezen. Toen reeds noemde men hem „de eerbiedwaardige" en altijd heeft Beda dezen titel behouden. N.B. Als niot anders wordt aangegeven dagelijks Gloria en Credo.Tot Donderdag de Prefatie van Paschen. Vanaf Donder dag de Prefatie en het gebed „Communi- oantcs" van Hemelvaart. IN DE KERKEN DER E.E. P.P. FRANCISCANEN. Alles als in bovenstaande kalender v. h. Bisdom, behalve: ZONDAG. 2e gebed v. d. Z.Z. Crispinus van Viberbo en Renvenutu» van Recanati MAANDAG. Mis v. d. Z.Z. Joannes Fo rest, Joannes van Cetina en Petrus van Duenas, MartektrenSancti tui. 2e gebed en laatste Evangelie v. d. biddag; 3e Con cede. Kleur: Wit. DINSDAG. Mis v. d. Z.Z. Bartholomew Pucci en Gerardus van Villamagna, Belij ders: Confiteantur. 2e on 3e gebed als gis teren. Kleur: Wit. WOENSDAG. Mis v. d. Z. Jcannes van Prado, Martelaar: Protexisti. 2e gebed en laatste Evangelie v. d. Vigilie; 3e gebed v. d. biddag. Kleur: Rood. VRIJDAG. Wijdingsfeest der Patriar chale Basiliek van den H. Vader Francis- cus te Assisië. Mis: Terribilis. 2e gebed v. d. overbrenging v. li. lichaam v. d. H. Fran- ciscus; 3e gebed v. d. Z. Maria Anna van Jcsus de Paredes, Maagd; 4e v. d. H. Phi lippus Nerius; 5e v. h. octaaf van Heme - vaart; 6e v. d. H. Eleutherius. Amsterdam. ALB. M. KOK, Pr.

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 6