24ste Jaargang ZATERDAG 20 MEI 1933 No. 7513 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN OE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij voornitbetaling: Voor Leiden 19 cent per week f2.50 per kwartaaJ Bij onze Agenten 20 cent per week f2.60 per kwartaal Franco per post f 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 oent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 oent, met Geillustreerd Zondagsblad 9 cent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 tl GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES, van ten hoogtte 30 woorden, waarin be trekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur «a verhuur, koop en verkoop f 0.50. Dit nummer bestaat uit vijf bladen waaronder geïllustreerd Zondags» blad. BINNENLANf WIE WORDEN MINISTERS? NAMEN, DIE GENOEMD WORDEN. Dr. Colijn is druk bezig met de vorming van een crisis-Kabinet, dat zal zijn een extra-parlementair Kabinet ad hoe, d.w. z. met het oog op de crisis en alles wat daaraan vastzit. De Haagsch „Avondpost" noemt als mi nisters van het kabinei^Colijn: mr. J. A. de Wilde (financiën), Ch. J. I. M. Weiter (Koloniën) en mr. dr. Deckers (Defensie). Dr. Colijn schrijft men het voornemen toe, als minister van Binnenlandsche Zaken op te treden. Voorts komen zeer ernstig voor een portefeuille in aanmerking prof. dr. J. R. Slotemaker de Bruine en mr. H. P. Marchant. Ook de „Maasbode" publiceert enkele namen: voor Binnenlandsche Zaken dr. Colijn; Buitenlandsche Zaken de heer Tjarda van Starkenborg Stachouwer, Com missaris der Koningin in Groningen; voor Financiën de heer Oud, voor Onderwijs mr. Marchant en voor Justitie mr. van Schaik. Minister Verschuur zou zijn aangezocht voor Economische Zaken, doch zou eenig bezwaar hebben deze portefeuille aan te nemen. Verder werden in verband met de kabi- nets-formatie nog de namen genoemd van den heer Rutgers, gouverneur van Suri name, van dr. H. Lovink, van mr. Romme, Katholiek Raadslid in Amsterdam. HET TEKORT OP DE STAATS- BEGROOTING. Dr. Colijn wil 200 millioen bezuinigen. Het Utrechtsch Dagbl. merkt op, dat zijn mededeeling, dat het tekort op de be grooting van 1934 tweehonderdzestig mil lioen moet bedragen, wel is tegengespro ken en dat ook minister De Geer heeft be rekend, dat het aanzienlijk lager is, dooh dat thans het orgaan van den Kabinets formateur, De Standaard, de juistheid be vestigt. Minister De Geer heeft bij zijn bereke ning het tekort bij voorbaat verminderd met de opbrengst der nog aan te nemen omzet- en weeldeverteringsbelasting van ca. 70 millioen met de verlenging van de slechts voor een jaar toegestane heffingen van ca. 30 millioen en het tekort in het leeningsfonds van 41 millioen, dus totaal met 141 millioen gulden. Daardoor kwam hij tot een sterk geflatteerd resultaat. Bij de tot nu toe gevoerde onderhande lingen over de oplossing der kabinetscrisis heeft het tekort van 260 millioen gulden een groote rol gespeeld, daar het door dr. Colijn telkens naar voren werd geschoven en als een doorslaggevend argument voor de invoering van groote bezuinigingen werd aangevoerd. Naar men ons verzekert, verlangde dr. Colijn besparingen ten be drage van ca. 200 millioen gulden, terwijl het resteerende bedrag door de omzet- en weeldeverteringsbelasting zou worden ge dekt. EXCESSEN BIJ STRAND- EN BADLEVEN. Het bestuur der Federatie van de R. K. Vrouwenbonden in Nederland en het be stuur van den Nederlandschen Christen Vrouwenbond hebben in een tot de minis- fcèrs van binnenlandsche zaken en justitie gericht adres gewaagd van de excessen, die zich bij het strand- en badleven voor doen, en het verzoek gedaan de noodige maatregelen te nemen om aan genoemde excessen paal en perk te stellen. Naar aanleiding daarvan heeft eerstge noemde minister de commissarissen der Koningin uitgenoodigd, de aandacht van de Burgemeesters op deze aangelegenheid te vestigem. Dat de bedoelde burgemeesters (en ge meentebesturen) aan dat kwaad nu i n- d e r d a a d hun aandacht mogen wijden om het zooveel mogelijk tegen te houden. Dat is plicht! KATHOLIEKENDAG TE DELFT. Wij wijzen de bezoekers van den Katho liekendag te Delft er op, dat de slotver gadering niet zal worden gehouden in de Stads-Doelen, maar in de St. Hyppolitus- kerk (Voorstraat). CONFLICT SIGARENINDUSTRIE? Onderhandelingen zonder resultaat De onderhandelingen aJdius „Voor uit" die in de afgeloopen week tus- schon patroons- en werkliedenorganisa- ties in de sigarenindustrie gevoerd zijn over de vernieuwing van de collectieve arbeidsovereenkomst, hebben niet tot een resultaat geleid. Uiterlijk Zaterdag zullen de werknemersorganisaties te beslissen hebben of zij de werkgevervoorstellen zullen accepteeren. Niet-aanvaarden be- teekent een conflict. Met het oog op de vernieuwing van de collectieve arbeidsovereenkomst in dit be drijf hadden de patroons verschillende voorstellen ingediend. Deze hielden een niet onbelangrijke verlaging in. De pa troons berekenden deze op hoogstens 7 pet., de werknemers kwamen tot een becij fering van 7.589 procent, als minmum en 12.0818.63 procent als maximum-verla ging. Het gemiddelde uurloon wordt op 50 cent berekend, voor velen 42 of 47 ct. per uur. Bovendien wilden de werkgevere, althans voor 1933, de vaoantie afschaffen. Namens de vier samenwerkende arbei dersorganisaties, de moderne, r.-k., chris telijke en syndicalistische bonden, zijn de voorstellen der patroons afgewezen. De werkgevers hadden zich beroepen op sterk verminderde prijzen van hetgeen voor het levensonderhoud noodig is, en op de ster ke concurrentie, die ongeorganiseerde patroons en hun personeelen, door sterk onder de loonen der C.A.O. te werken, hen aandoen. Men was elkaar in de onderhandelingen in sommige opzichten meer benaderd, doch ten slotte lukte het niet in den loop der langdurige bijeenkomsten tot alge heel overeenstemming te geraken. Nadat de patroons gezegd hadden, dat zij hun laatste woord haden gesproken, gingen beide partijen uiteen. Zooals gezegd, is Zaterdag de laatste datum voor de beelis- sing of het to een ooniglict zal komen. ONZE BLOEMEN- EN PLANTEN- UITVOER. Zwitserland contingenteert den invoer van afgesneden bloemen en van levende planten met wortelstok. Bij besluit van 23 Maart werden reeds gecontingenteerdlevende planten als om schreven onder categorie No. 209 van het Beglement van Invoer (levende planten zonder wortelstok). Thans komt het officieel bericht, dat de contingenteering uitgebreid zal wor den ook over de levende planten met wortelstok, alsmede over afgesneden bloe- Een leelijke slag dus voor onze Holland- sche exporteurs, (het percentage is ons nog niet bekend). De Zwibsersche regee ring rechtvaardigt deze maatregel met het feit, dat dergelijke oontingenteeringen reeds door andere staten werden doorge voerd en dat dientengevolge in de laat ste weken een stijgende invoer in Zwit serland geconstateerd moest worden. Aan deze motiveering behoeft en mag zeker niet worden getwijfeld. Vlak daar naast staat echter ook het feit, dat in de laatste weken mij monde van den afdee- lingschef dr. Stücki, en in den vorm van een communiqué aan enkele Nederland- sche persmannen, het dreigement geuit werd, dat Zwitserland tot zijn leedwezen in den naasten tijd zich genoopt zou kun nen zien, om tegenover den Nederland schen export naar Zwitserland beperken de maatregelen te moeten nemen. Als grond voor deze revanohe-maatregelen werd het niet te loochenen feit aange voerd, dat men in Zwitserland helaas een steeds sterker terugloopen van den export naar Nederland moet oonstateeren. Aan de Zwitsersche regeering is toen van alleszins bevoegde zijde medegedeeld, dat het dalen der Zwitsersche exporten naar Nederland niet is toe te schrijven aan eenig gebrek van belangstelling of sympathie voor Zwitserland en zijn bevol king, doch dat de oorzaak daarvan moet gezocht worden in de buitengewone ver liezen, die land en volk op de in zijn kolo niën geinvesteerde kapitalen geleden heeft, en nog lijdt, waarvan zelfs het ein de op heden niet is te overzien. Wanneer dus Zwitserland zich op het oogenblik gedwongen ziet, een afweren- den maatregel te nemen tegen eenige van onze ni et-onbelangrijke exportartikelen, dan moge, na de vorengenoemde be sprekingen met grond worden veron dersteld. dat tegen allen schijn in de jongste besnoeiing onzer exporten niet beschouwd mag worden als een meer of minder onvriendelijke maatregel tegen over Nederland en zijn export-handel. Ten slotte zij opgemerkt, dat onze plan ten- en snij-bloemen-uitvoer naar Zwitser land in 1929 een waarde vertegenwoor digde van 400.000 en in het afgeloopen jaar een zélfde bedrag. De hoeveelheid bedroeg resp. 900 en 1000 ton. „Hbld." DE HEER C. J. KUIPER RIDDER VAN ST. GREGORIUS. In een gisterenmorgen te Utrecht ge houden Bureauvergadering van het R. K. Werkliedenverbond, waar de vertegen woordigers der verschillende Vak- en Pro vinciale bonden aanwezig waren, heeft de hoogeerw. heer kanunnik J. G. van Schaik, Proost van het Metropolitaan Kapittel van het Aartsbisdom en geestelijk adviseur van het R. K. Werkliedenverbond, aan den heer C. J. Kuiper, bestuurslid van het Ver bond, de ridderorde van den H. Gregorius den Grooten overhandigd. Oorspronkelijk was het de bedoeling, dat deze onderscheiding aan den heer Kuiper zou worden overhandigd op de voorjaars vergadering van het R. K. Werkliedenver bond op 20 Juni a.s. Maar daar de onder scheiding wat vroeger is toegekend, heeft de plechtigheid reeds gisteren in een klein gezelschap plaats gevonden. 's Middags om 3 uur bracht de heer O. J. Kuiper een bezoek aan Z. H. Exc. Hgr. J. H. G. Jansen, die den nieuw benoemden Gregoriu8-ridder met de onderscheiding gelukwensohte. MILLIOEN EN PLANNEN IN ROTTERDAM. De Raad van Rotterdam heeft, zooals gemeld, met algemeene stemmen goedge keurd het voorstel van B. en W. om in be- gineel te besluiten tot den aanleg van een tunnel onder de Maas in de richting Park kade Oharlois ter verbinding van rechter en linkeroever van de Maas te Rotter dam. B. en W. kregen opdracht de mede werking van Rijk, Provincie en particulie ren te verkrijgen, ter financiering van dit plan, dat 24 millioen zal kosten. Voorts heeft de raad eveneens met alge meene stemmen besloten tot den aanleg van een boscb en park met speelweide, zwembad, strandbad, volkstuinen, planten tuin enz. ter grootte van 270 H.A., rond de Kralingsche Plas. DE „VOORUITGANG" VAN DE O.S.P. De Onafh. Soc. Partij kondigde enkele maanden geleden do uitgave van een dag blad aan. Haar weekblaadje van 3 maal per week zou spoedig tot een dagblad uit groeien. Er werd reeds een soort leening of geldinzameling voor uitgeschreven. Thans lezen we in de „Faxkei", ergens verstoken ui een verslag van een partij- bestuursvergadering: „Waar echter de abonnementsprijs van „De Fakkel" (15 cents per weok) te hoog is voor de arbeiders die lage loonen ont vangen of werkloos zijn en die bovendien naast „De Fakkel'" een dagblad noodig hebben en daar bovendien de mogelijkheid om tot een dagblad te komen, voorloopig niet aanwezig is, besloot het P.B., in over eenstemming met den algemeen in de par tij uitgedrukten wensch, den abonnements prijs tot 10 oents per week te verlagen. Het zal echter niet mogelijk zijn voor dien prijs een 3 maal per week uitkomend bad te leveren, zoodat „De Fakkel" in de naaste toekomst 2 maal per week zal verschijnen". Dat ziet er dus niet bepaald frisch uit. Teruggang inplaats van vooruit. En er valt uit te conoludeeren, dat zij, die meenen dat de O.S.P., tusschending tusschen so- sialisme en communisme, een onding ie, nog zoo'n ongelijk niet hebben. NED. R. K. BOND VAN KRAAM VERZORGSTERS. Deze week had de jaarvergadering plaats van den R. K. Bond van Kraamverzorg sters, waarvan het aantal leden ongeveer met 60 vertegenwoordigd was. De Haagsohe afd. had de eer haar bondsleden als gastvrouw te ontvangen. Nadat in de CongT©gatie kapel der St. ThereBiakerk de H. Mie met zang was op gedragen door de plaatselijke Adviseur, Pastoor Grol S.J., gebruikten de leden kof fie in de Pastorie en trokken daarna por touringscar naar het Roomhuis (Bosch- hek). Bij aankomst werd door den voorzitter, dr. M. v. Bouwdijk Bastiaanse, de verg. ge opend met den Ohr. groet. Bij stemming werd de voorzitter met alle stemmen opnieuw gekozen, terwijl in plaats van mej. Hendrik» (aftr.), mej. Sweerts, Haarlem, in het bestuur gekozen werd. De afd. Breda kwam met het verzoek tot radicale oplossing der lastige insigne-kwes tie. De discussie eindigde met de opdracht aan het hoofdbestuur, om pogingen aan te wenden bij de Commissie inzake Kraam hulp een beter stalen insigne te verkrijgen dan het tot nu toe bestaande, dat onprac- tisoh, niet mooi en zelfs leelijk is en bijna door geen enkele Kraamverzorgster gedra gen wordt. Vooral met het oog op de on eerlijke .concurrentie van ongediplomeerde Kraamverzorgsters en gediplomeerde ba kers die zich ook kraamverzorgsters noe men. DE ZOMER WEER GEKOMEN. Den 6den Mei trad na een paar warme dagen een sterke afkoeling in, die een ge volg was van den inval van eon kouden luchtstroom uit het Noorden in West- Europa. Deze oorzaak en het verdere ver loop van het afgekoelde weer waren ge heel overeenkomstig aan de afkoeling, die elk jaar om dezen tijd optreedt, en, omdat zij steeds omstreeks de z.g. IJsseiligen voorkomt, naarnaar genoemd wordt. Nu is het merkwaardig, dat in den re gel het koele weer ongeveer tien dagen duurt. Ook ditmaal is dat het geval ge weest. Tegen den 17den Mei begon de toevoer van koude lucht sterk te verminderen, de oorzaak der afkoeling hield dus op te wer ken en het gevolg daarvan was, dat den 18den de temperatuur reeds enkele graden hooger was geworden. Gisteren echter kwaiq do toevoer van koude lucht geheel tot staan. Daardoor kou de temperatuur onder den invloed van de zonnestraling overdag sterk stij gen en kregen wij voor het eerst na tien dagen weer eens een warmen dag, die bo vendien windstil en zonnig was en daar door geheel een zomersch karakter droeg. Daar nu de luchtdruk-verdeeling in Europa gehel gewijzigd is, de hooge druk over Oost-Europa en de lage in het Wes ten ligt, krijgt een warme Zuidelijke lucht stroom in West-Europa meer en meer de overhand en kunnen wij dus voorloopig zacht weer verwachten. Dat het weer daarbij zoo zonnig zal blijven valt te be twijfelen, eerder zal men nu op eenigen regen moeten rekenen. De barometer zet zijn langzame daling voort daar de groo te depressie in het Westen langzaam naar het Oosten voortdringt. Maar al krijgen wij wat regen, de Noordenwind is er nu uit en de geleidelijke toestrooming van warme lucht belooft vooralsnog zacht, wel licht aanvankelijk warm weer en daarme de zijn wij dan in een periode van meer zomersch weer gekomen. Verder werd besloten, een retnaitefonds te stichten. Precies één uur kondigde de bel het diner aan, waarop na afloop een gezellige rondrit volgde met touringcarc via Kas teel Oud Wassenaar, Scheveningen, Pier en terug. Tot slot van het programma werden de leden onthaald op een schitterende lezing van den voorzitter, dr. v. Bouwdijk Bas tiaanse, over het onderwerp „de Erfelijk heid". Na afloop was er een gezellig souper. De vergadering werd toen gesloten met den Christel ijken groet en oen tot weer ziens tot het volgend jaar in Haarlem. SMALENDE GODSLASTERING. De nieuwe wet voor het eerst in toepassing. Weldra zal voor de eerste keer de Gods- lasteringswet (art. 147 W. v. S.) worden toegepast. Op 30 Mei a.s. zullen te Alme lo twee bestuursleden der partij afdeel ing Lonneker III der S. D. A. P. terecht staan wegens smalende godslastering, al dus de „Tel."'. Het betreft hier de uitgave en de verspreiding van een verkiezings- pamflct, getiteld: „Tegen christelijke fas cisten". Als verdediger zal optreden mr. Compertz uit Amsterdam. EENIGE OPLEVING IN DE INDUSTRIE. Aangenaam is het to kunnen vermel den, dat de machinefabriek van Gebrs. Stork en Co. te Hengelo den laatsten tijd zoodanig van orders is voorzien, dat ge leidelijk vele van de vroegere arbeiders wederom in dienst konden worden gesteld Men spreekt zelfs van eenige honderden die er weer werk hebben gevonden. Ook de Koninklijke Weefgoederenfabriek heeft weer verschillende krachten in dienst gesteld. Laten we hopen, dat deze teeke nen van vooruitgang van blijvenden aard zullen zijn. Danktelegram aan de Koningin. De Nederlandsche Maatschappij voor Nijverheid en Handel heeft aan H. M. de Koningin een telegram gezonden van den volgenden inhoud: „De Nederlandsche Maatschappij voor Nijverheid en Handel betuigt H. M. de Ko ningin haar groote dankbaarheid voor de treffende woorden waarin H. M. de Ko- antwoord aan president Roosevelt uiting heeft gegeven aan een overtuiging die m het overgroote deel van het volk leeft. Moge deze daad van Uwe Majesteit mede van invloed zijn op het wederkeeren van vertrouwen tuschen de volkeren en op het herstel van een daaruit voortkomend vrij handelsverkeer". VOORNAAMSTE NIEUWS. BUITENLAND. Gunstige stemming ter Ontwapenings conferentie. Concessie van Duitschland. (3de blad). Verklaring van kardinaal Bertram over de Katholieke vereenigingen en de Nazi's. (3de blad). Stabilisatie-plannen van dollar, pond en yen. (3de blad). BINNENLAND. Vuurgevecht tusschen smokkelaars en douane-beambten. (Gem. Ber. 4de blad). Diefstallen uit de Kon. Bibliotheek in Den Haag. (Gem. Ber. 4de blad). SPORT EN WEDSTRIJDEN. De beide eerste enkelspelen in den Davis- cupwedstrijd te Berlijn door de Hollanders verloren. (4de blad). LEIDEN. 25-JARIG JUBILEUM C v. d. KLAAUW Zooals vóór enkele dagen reeds werd ver meld, herdenkt de monteur der electriciteits- fabriek C. van der Klaauw heden zijn 25-jarig jubileum. De jubilaris neemt onder het monteursper- soneel een aparte plaats in; hij is de oudste en heeft den geheelen groei der electriciteits- fabriek meegemaakt. Hij was iemand, op wien het bedrijf altijd kon rekenen en die in de afgeloopen periode steeds zijn beste krach ten aan zijn werk heeft gewijd. Naast het ver richten van zijn gewone monteurswerk bleek v. d. Klaauw meer en meer de aangewezen man te zijn^om moeilijke transporten van zware toestellen langs den openbaren weg in het zich steeds uitbreidend leveringsgebied te leiden en in den loop der jaren heeft hij me nig kranig stuk werk op dit gebied geleve- verd. Wanneer „Kees" er bij was konden zijn chefs gerust zijn; de uitvoering liep dan vlot van stapel. Zoo is het dus te begrijpen, dat collega's en chefs dezen dag voor hem tot een feestdag wilden maken. Nadat hij vanmorgen eerst door de directie was ontvangen en gecomplimenteerd, volgde in de monteurswerkplaats, alwaar een toepasse lijke versiering was aangebracht, de huldiging in eigen omgeving. Hierbij werd de jubilaris toegesproken door zijn directen chef, den hoofdinspecteur J. K. Zierfuss, alsook door den chef van het kabel net C. J M. v. Oerle, onder wien hij vroeger werkzaam was. In hun toespraken herinnerden zijn chefs aan den voorbeeldigen ijver, waarmede de ju bilaris zijn werk steeds tot hun volle tevre denheid had verricht, hem daarbij stellend tot een voorbeeld voor de jongere monteurs generatie. Daarna werd hem namens het monteursper- soneel door den hoogspanningsmonteur W. Broers met eenige toepasselijke woorden als blijvende herinnering aan dezen dag een mooie stoel aangeboden De heer v. d. Klaauw be dankte voor de verrassing, welke hem op zijn juhileumdag was bereid, alsook voor het mooie caudeau, waarop de algemeene felicitatie volgde. En hiermede behoorde ook deze plechtig heid weder tot het verleden.

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 1