ZATERDAG 20 MEI 1933 DE LEIDSCHE COURAN1 DERDE BT.AD PAG. iD ■voorwaarden bieden, nJ. bet beste klimaat, den besten bodem, de gunstigste verhou ding tuschen kapitaal en schuld enz. Om dit alles heeft do Duitsche regeering als haar eerste taak de redding van de Duitsche boeren gesteld. Indien daarbij maatregelen zijn genomen, die den schijn wekken tegen andere landen te zijn ge richt, dan is dat slechts gebeurd onder den drang der omstandigheden. Daarnaast zijn er echter tal van proble men, die door internationale samenwerking opgelost kunnen worden. Do Duitsche rijksregeering wensoht deze samenwerking op elk gebied, al loopen de belangen der verschillende landen wel eens uiteen. ééN FRONT VAN EMPLOé'S EN WERK GEVERS. Aankondiging van dr. Ley. Gisteren heeft in het gebouw van den economischen raad te Berlijn het eerste congres plaats gehad van employé's. De voorzatter Georg Sohloder deelde mede, dat eergisteren uit de ongeveer 120 ver schillende bonden negen groote employé's- organisaties zijn gevormd ;a.lle vertegen woordigers hebben zich bereid verklaard onder leiding van dr. Ley den algeheelen reorganisatie-arbeid voor de bedienden vóór 1 Juli te helpen voltooien. Het nieu we front omvat ongeveer drie millioen per- Dr. Ley hield vervolgen® e>en redevoe ring, waarin hij aankondigde, dat in het Duitsche arbeidsfront ook de werkgevers zullen worden betrokken. De loonpolitiek, zoo zeide hij verder, moet ver van de be drijven worden gehouden, omdat men de arbeiders en employé's niet aan <le over macht van den werkgever wil overleveren. De permanente organisatie-vorm zal mis schien nog hedenavond worden bekend ge maakt het zal een organisch geheel wor den van arbeiders, bedienden en werkge vers, dat wordt ingeschakeld in den nieu wen staat. Dit werk behoort dus tot het belangrijk ste deel van de nationaala ocialistis ohe re volutie. Het „gele gevaar" mag door het betrekken van de werkgevers in bet ar beidsfront niet terugkeeren. Arbeiders en employé's moeten als gelijkwaardige part ners van de werkgevers worden beschouwd. Groepen en klassen mogen geen doel op zich zelf zijn, zij moeten alle het volksbelang dienen. Ten slotte werd gesproken door den lei der van de Duitsche bediendenbonden, Forster, die de taak der bedienden in het arbeidsfront VERKLARING VAN KARDINAAL BERTRAM. Kath. vereenigingen en nazi's. Kardinaal Bertram heeft in aansluiting aan een vorm-reis in Selizië, sprekende over de taak der Katholieke bonden en kerkelijke vereenigingen, gewag gemaakt van een brief van Hitier ,in antwoord op een schrijven van den kardinaal. Naar de „Germania" meldt, spoorde de kardinaal de KatH. vereenigingen aan tot offervaardige medewerking. Zij moeten geen beslissing nemen vóór overleg met haar centrales. Geen versagen, of zelfs ontbinden, maar offervaardig werken. De kardinaal herinnerde dan aan de strijd van Staat en Kerk tegen godloozen- beweging, bolsjewisme, Marxisme, onzede lijkheid en genotzucht en deelde ter ge ruststelling, uit den brief van rijkskanse lier Hitler van 28 April van dit jaar de verklaring mede, dat geen plan bestaat tegen de Katholieke bonden, voor zoo ver ze geen partijpolitieke strekking tegen het tegenwoordige regime hebben, op te tre den. De regeering wenscht met de beide ker ken van Duitsohland oprechte samenwer king. HITLER EN RUSSISCHE PETROLEUM. Politiek en handel vinden elkaar. Een der zonderlinge consequenties van de nationaal-socialistische revolutie in Duitsohland is het, dat zij, in plaats van schade toe te brengen aan de Duitsch-Bus- sisohe betrekkingen, haar nog heeft ver sterkt. Zoo min als Rusland op zijn ge bied nationaal-socialistische propaganda toelaat, even onbarmhartig onderdrukt Hitler in Duitsohland iedere communisti sche Petroleum Trust broeinesten van bols delijk afgebakende basis komt het tusscben beide Staten tot een nauwe samenwerking. Een typisch voorbeeld daarvan is de ver houding van Duitsohland tot de Russische Naphta Export Trust, die aan Duitschland Russische petroleum levert. Onder vroegere regeeringen waren de kantoren der Russi sche Petroleum Trust broeinesten van bils- jewistische propaganda in Duitschland. Daaraan heeft Hitier een einde gemaakt door een regeeringscommissaris te benoe men, die de leiding heeft van het geheele Duitsch-Russisohe petroleumbedrijf. Als eerste maatregel heeft deze, zoowel uit de Derop als uit de Derunapht dit zijn de namen van de voornaamste Russische petro leumfirma's alle communistische em ployé's verwijderd. Nadat aldus het Duitsoh- Bussische petroleumbedrijf in den zin van de tegenwoordige Duitsche regeering is ge reorganiseerd, gaat Duitschland er toe over in zoo sterk mogelijke mate Russische petroleum af te nemen, om aldus de Russen in staat te stellen ©enigermate af te betalen op de schulden, die zij in Duitschland heb ben. Deze worden op circa één milliard mark geraamd. Wel is waar heeft deze afbetaling in pe troleum niet de beteekenis, die men er bij den eersten oogopslag aan zou hechten, maar Duitsohland is dankbaar voor ieder millioen dat het extra binnenkrijgt. FRANKRIJK SENAAT VERWERPT KORTING OP LEGERBEGROOTING. Daladier wantrouwend tegenover ontwapeningswil. Reuter seint uit Parijs dat de Fransche Senaat gisteren eenige amendementen heeft aangenomen op de militaire begroo ting, die voorgesteld waren door generaal Bourgeois en eenige zijner partijgenooten, en die werden ondersteund door den Fran- schen minister-president Daladier. Deze amendementen hebben ten doel een door de financieel© senaatscommissie voorge stelde korting van 5% (die voorzien is voor zekere staatsuitgaven) niet toe te passen op de credieten voor het onderhoud van troepen voor militaire opleiding, voor aan maak van nieuw materiaal en voor zekere credieten op de ïAarinebegrooting. Voorts werd een voorstel aangenomen van den voorzitter van de senaatscommissie voor marine-zaken, volgens hetwelk zekere hoofdstukken van de marinebegrooting uit gezonderd worden van diezelfde voergeno men korting van 5%. De voorsteller ver klaarde dat de toepassing van de door de financieel© senaatscommissie besloten maatregelen de uitrusting van de beide kruisers „Provence" en „Bretagne" ver tragen zou, terwijl dat schepen zijn, die Frankrijk onvoorwaardelijk noodig heeft BUITENL. BERICHTEN. RAZZIA TE BERLIJN. Actie tegen de beroepshelers. De Berlijnsdhe politie heeft gisteren een razzia gehouden in het z.g. Soheunenvier- tel, een der minder gunstig bekend staan de stadswijken, waar veel beroepshelers wonen en gestolen goederen steeds een gemakkelijken afzet vinden. Talrijke huizen werden doorzocht en meer dan 600 personen met vrachtauto's naar het politiebureau overgebracht. BOMAANSLAG IN SPANJE. Terwijl de Katholieke Jeugdvereeniging in de groote zaal te Castro Hurdiales een feest vergadering hield, bij gelegenheid van de vaandelwijding door den Bisschop van het diocees, werd door tot nu toe onbe kend gebleven individuen een bom gewor pen naar het podium, waar Sinoresa Re- bollino den Bisschop een woord van wel kom toesprak. Met een geweldigen knal ontplofte het projectiel: in panischen schrik stormden de meisjes uit de zaal. Nadat de talrijke gewonden waren verzorgd, verliet ook de Bisschop de zaal omringd door een lijfwacht van de leden der Katholieke Actie. wr UHAARLEMMERSTRAAT 251. is daarvoof per rol. Keuze uit circa 7000 modernoj 25 cent per rol. 9432^ l^toch altijd het^voordeeligste in een spapiaaiffzaak. ■IRSrk 1EIDSCHE kPiEnHffieEL ra pezen ad®s. frozen»'.af 71 ct. jj Desgewenswit £eh\agfn wij voor Aanbevelen® p. A. VOGELSANG. zoolang de „Dunkerque" niet van stapel is De Fransche premier Daladier zette uit een dat de nationale verdediging gegaran deerd was maar het ware lichtzinnig bij de tegenwoordige situatie van de wereld nog meer kortingen toe te staan. Wanneer de ontwapeningsconferentie trots alle moei lijkheden die hij, Daladier, niet onder schatte wilde, noch overdrijven tot een resultaat zou komen, wanneer de volken in zouden zien dat zij een doeltreffende for mule moesten vinden voor een gelijktijdige ontwapening, dan misschien konden kor tingen voorgenomen worden bij de uitga ven voor het oorlogsmateriaal. Het ware hersenschimmig tegenwoordig Frankrijks miltaire uitgaven te willen beperken. Eerst later zal men weten of de overige volken bereid zijn tot ontwapening. De Fransche Senaat verwierp tenslotte een amendement om ook de sociale uit gaven te bevrijden van deze korting. CHINA PEKING WORDT MEER EN MEER BEDREIGD. De Japansche troepen blijven oprukken naar Peking, dat meer en meer bedreigd wordt. Het aantal dooden en gewonden, dat aan Chineeschen kant is gevallen in den strijd bij Koepeikau, zou de 10.000 over schrijden. Op het station van Tientsin is gisteren een bomaanslag gepleegd. Het station was vol soldaten en vluchtelingen uit de ge vechtszone, zoodat het aantal slachtoffers groot is. In de eerste berichten is zelfs sprake van honderden dooden en gewonden. Een later telegram zegt echter, dat er maar één dood© te betreuren is. In het stationsgebouw ia na den aan slag brand uitgebroken. De dader, die onbekend is gebleven, is kunnen ontsnappen. Een andere bomaanslag werd gepleegd bij het Chineesohe politie-bureau te Tient sin. Een paniek heeft zich van de bevol king meester gemaakt. AMERIKA STABILISATIE DER VALUTA'S? Speciaal van Dollar, Pond en Yea Volgens de „Herald Tribune" stelt de Amerikaansche Minister van Buitenland- sche Zaken, Huil, pogingen in het werk om te komen tot een feitelijke stabilisatie van de valuta's, in het bijzonder van het pond sterling, den dollar en den yen, vóór de economische wereldconferentie bijeenkomt. Het blad is van oordeel dat deze tijde lijke „valuta-wapenstilstand" een verdere depreciatie der ruilmiddelen zou tegen gaan en het bereiken van een algemeen© verlaging der tariefmuren op de Londen- sche conferentie zou vergemakkelijken. Men vreest namelijk, dat, wanneer een dergelijke maatregel niet wordt genomen, een bespreking der tarievenkwestie zal worden bemoeilijkt, daar vele tarieven stij gen en dalen met den wisselkoers. Er is nog geen overeenstemming bereikt over den koers, waarop de stabilisatie der genoemde valuta's zal plaats vinden, aldus verneemt „United Press'', doch men ge looft, dat dit peil ongeveer zal overeen stemmen met het huidige, zoodat het pond sterling op ongeveer 3.90 dollar zou worden gefixeerd. LEEST MET AANDACHT DE ADVERTENTIE-PAGINA'S! RUSSISCH TRAMBEAMBTE TER DOOD VEROORDEELD. De rechtbank te Tiflis heeft den tram bestuurder Joseliani veroordeeld tot den dood met den kogel omdat door zijn nala tigheid bij een ongeluk met de tram aobt personen om het leven zijn gekomen en twintig werden gewond. De executie van dit vonnis heeft plaats gehad. EEN BEWONDERENSWAARDIGE PELGRIM. Te Rome is een zekere Edmond Duvi- vier uit Hassel (België) aangekomen, die de reis naar Rome te voet gemaakt heeft. Zijn reis duurde tot dusver 51 dagen. Hij ging door België, Luxemburg, Elzas-Lo- tharmgen en Zwitserland, waar hij de grens bij Ohiasso overschreed. Vandaar ging bij via Bologna Florence, Siena en Viterbo naar Rome. In totaal legde hij 1679 kilometer af. De man is van plan, ook. te voet weer naar België terug te NED. OOST-INDIE AMOK VAN MENSCHENETENDE PAPOEAS. Vier dooden, twee gewonden. Aan een telegram van den Gouverneur der Molukhen is het volgende ontleend. Volgens telegrafisch bericht van den gezaghebber van Fak-Fak, hebben tijdens een tournée op de Inaboeka rivier, be oosten de Mimika-streek, waarbij de ge zaghebber werd vergezeld door een be- stuurs-assistent, 4 landschaps politieagen ten, 30 gewapende inheemsche politieagen ten, 30 gewapende inheemsohe roeiers en 15 uit gevangenschap ontslagen Manoe- wees (menschenetende Papoea-stam uit het gebied beoosten Mimika), deze Ma- noe wees ten gevolge van ruw optreden van een politieagent plotseling amok ge maakt. De bestuurs-assistent (Tidorees Hemibali) 3 politie-agenten en 2 Manoe- wees zijn gedood, terwijl de gezaghebber en 1 politieagent lichtgewond ontkwamen De vuurwapens van de politie zijn door de Manoewees in de rivier geworpen. Hoewel uit het bericht hieromtrent niets blijkt, kan aangenomen worden, dan de Manoewees daarna verdwenen zijn. De gezaghebber vroeg 2 brigades gewapende politie en een kleine motorboot aan voor patrouilleering, waarschijnlijk tot arresta tie van de schuldigen. UIT DE OMGEVING LISSE Verloting. B. en W. dezer gemeente heb ben aan het Bestuur van de „Naaikrans voor Missionarissen van Lisse" vergunning ver leend tot het houden van een verloting. Een eerste prijs. De Chr. Zangvereeni- ging „Excelsior" alhier, heeft te Leiden op een aldaar gehouden ringconcours een eerste prijs weten te behalen in de afdeeling uitmun tendheid me t350 punten. Dit aantal punten was het hoogst aantal van den geheelen avond Een mooi succes voor deze vereeniging. VOORHOUT. Gemeenteraad. De Raad dezer ge meente komt Dinsdag 23 Mei in openbare vergadering bijeen. De agenda vermeld de volgende punten: 1. Notulen. 2. Ingekomen stukken. 3. Voorstel van B. en W. tot hef fing van 100 opcenten op de Gemeente fondsbelasting dienst 1933'34. 4. Voorstel van B. en W. inzake verlaging van pacht sommen. KATWIJK. Personalia. Tot agent van politie zijn benoemd G. Boes, korporaal bij de militai re politietroepen te Den Haag en D. Duin dam, thans agent van politie in tijdelijken dienst te Velzen-IJmuiden. KATWIJK AAN DEN RIJN. Mondaccordeonvereeniging „Crescendo". Hedenavond zal de Mondaccordeonver eeniging „Crescendo" een rondwandeling door het dorp maken. Door een achttal dames zal er gecollecteerd worden. De op brengst zal dienen tot uitbreiding van het aantal instrumenten. Vertrek om 7 uur vanaf het gebouw der Ohr, J. V. aan de Voorstraat. Oprichting R.-K. Voetbalvereeniging. Gisteravond kwamen de voetballers ter vergadering bijeen in de zaal naast het parochiehuis. De pastoor J. P. Buys, open de de vergadering met den Christ, groet, en heette allen van harte welkom, in het bijzonder de hoeren L. J. v. d. Valk, J. C. v. d. Berg en L. Schrama, die bereid wa ren gevonden de club met hun kennis en ervaring te dienen. Vervolgens zette spr. uiteen het mit van de voetbal in het alge meen, en de wenschelijkheid van een B.K. voetbalvereeniging in onze parochie, deel de mede, dat er over een terrein reeds on derhandelingen worden gevoerd en hoop te spoedig goed© resultaten te bereiken. Na' behandeling der contributie, die voorloopig werd vastgesteld op 25 ct., ver klaarde zijneerw. de vereeniging voor op gericht, Van de aanwezigen gaven zich 25 op als lid. Hierna volgde bestuursverkie zing. De 3 heeren, die de deskundige lei ding op zich wilden nemen werden z.h.st. gekozen; Door de leden werden 7 candi- daten genoemd. De uitslag van 23 geldig uitgebrachte stemmen was als volgt: H. Fennes 19, C. E. v. d. Berg 19, E. Eshof 15, J. Verhart 12, Adr, Oudishoom 10. Q. v. S-teijn 9 en C. Coster 8 stemmen, zoodat de eerste vier werden benoemd. Allen na men hun verkiezing aan. Dan werden nog eenige huishoudelijke onderwerpen behan deld. Na de rondvraag, die weinig ople verde, sluiting dezer prettige vergade ring. N00RDWIJKERH0UT. Autotocht ouden van dagen. In een vergadering van het comité anto-tocht ouden van dagen is besloten op 14'Juni e.k. met de oudjes naar Schiphol te gaan en terug te komen over Aerdenhout. naar Zandvoort. De Zilk aal zich weer aanslui ten. Vanaf heden kunnen degenen, die de tocht willen meemaken, zich bij het comité opgeven. Getracht zal worden de voetbalvereeni ging een wedstrijd te laten spelen, waar van de opbrengst voor het comité is. Het comité hoopt, dat vele particulieren eene bijdrage zullen geven voor dit mooie doel. Bollenveiling. De bollenveiling voor kerk en armen heeft in de St. Jozefparoohie opgebracht respectievelijk ruim 700 en ƒ500. RIJNSBURG. Bloemenhandel. We zouden kunnen zeggen, dat met een stijgen van de ther mometer ook de aanvoer van bloemen stijgt. Want zoodra de zon zich goed laat zien is de massa weer buitengewoon. Dit heeft ook direct een dalen der prijzen tot gevolg. Er komen thans heden nog aar dig wat Darwintulpen van don keuden grond die van 5 tot 15 ct. per bos opbren gen. De kwaliteit is niet extra. Pyre- thrums gaan voor 1.702.80, Trollius 0.400.70, Anjers 0.350.60, Anemo nen 0.70—0.90, Margrieten 0.200.35 Paapvers 1.903.10, Lathyrus 0.400.60 Korenbloemen 0.700.90, Centauren 0.300.55f, Campanula 1,502.20, Ro zen per bos 0.550.90. TER-AAR. Een zeldzaam jubileum. Volgende week hoopt de heer J. Zevenhoven den dag te herdenken, dat hij vóór vijftig jaar m dienst trad bij de fam. Kroft als arbeider. Deze lange reeks van dienstjaren mag ze ker wel een bewijs zijn van goede ver standhouding tusschen patroon en knecht onderling. Steeds met liefde en ijver ver richt de heer Zevenhoven zijn dagelijksohe werkzaamheden en staat bij de fam. K. te boek als een „trouwe knecht", hij heeft in verschillende onderdeelen van het be drijf een leidende functie. Onopgemerkt zal zeker deze heuglijke dag niet voorbijgaan; ook wij bieden onze gelukwensohen aan. SASSENHEIM. B. C. „Dommering". Gisteren hield bovengenoemde vereeniging haar jaarver gadering in het K.S.A.-gebouw onder pre sidium van den heer Otto. Uit het jaarver slag van de Techn. Commissie ontleenen wij het volgende. De vereeniging heeft een zwaar en moeilijk jaar achter de rug en met een zeker pessimisme wordt de toekomst tegemoet gezien. De vereeniging telt mo menteel 30 leden. Getracht zal worden op andere basis als voorheen de club in het K.S.A.-gebouw onder te brengen. De com petitie is tot tevredenheid der leden' ge speeld in den Lisser Biljartkring. Door een onsportieve en tevens onreglementaire daad van het bestuur van den L.B.K., door het achterstellen in de wedstrijden om het per soonlijk kampioenschap werd op het eind van het seizoen besloten niet meer in dezen kring uit te komen. Het jaarverslag ein digt met een woord van dank aan het K S.A.-bestuur, aan den heer v. Andel en aan allen die met de olub sympathiseeren. Het financieel rapport eindtgt met een nadeelig saldo. WARMOND Buitenlandsch bezoek. Een gezelschap Noorsche en Deensche journalisten brachten een bezoek aan de Kagerplassen alhier. Met de Feja van den heer Sijthof werd een tochtje gemaakt op de Kagermeren, terwijl de War- mondsche Fanfare dit tochtje opluisterde met muziek. Na beëindiging van dit watertochtje begaf men zich naar de bekende boerderij „Meerrust" waar men nog langen tijd gezellig samen bleef. Men was vol lof over de prach tige meren. Jol omgeslagen. Een familie uit Leiden was een boottochtje gaan maken in een jol. Door een onbekende oorzaak sloeg plotseling de jol om, zoodat alle ingezetenen in het wa ter terecht kwamen. Gelukkig konden allen zwemmen, zoodat zij behouden aan den kant konden komen, terwijl een paar zich vast klampten aan de jol. Spoedig kwam hulp op dagen en konden zij uit hun benarde positie gered worden. Geboren: Pieternella Hendrika d. van N. Verhoef en H. H. de Ruyter Maria Anna d. van Ch. F, v. d. Berg en M. K. van Segge- len Maria Gijsberta Theresia d. van G. van Haastregt en Th. Borst Gerritje d. van W, A, Koudijs en G. Breedijk. Getrouwd: F. de Witt j.m. 26 j, en N, j Breedijk j.l. 26 j. J. F. van Kampen j.m. 25 j. en W. M. van Winsen 25 j. Overleden J. J. Chr, Sarelt 62 j. J.- G. Kerkvliet 56 j. J. de Groot 70 j. P. H. Romeyn 20 j. UIT DE OMGEVING Steun aan de boomkweekerij. mm B. en W. alhier stellen den gemeenteraad voor te besluiten: a. te waarborgen tien procent van de ren ten en aflossingen van de aan natuurlijke- ol rechtspersonen, woonachtig of gevestigd in de deze gemeente, door de centrale commissie:/!: voor de credietv;erleening ten behoeve van boomkweekers erkend en hun bedrijf geheel of voor het overgroote deel in de deze gemeente uitoefenend, toegekende voorschotten tot een totale som aan voorschotten van f 950.000; b. den onder a. gegeven waarborg niet te doen gelden voor de renten en aflossingen van voorschotten, tegen toekenning waarvan die leden van de regionale commissie, welke daarin namens het gemeentebestur zitting heb» ben, zich eenparig tegen hebben verklaard. Geboren: Hendrika Gerarda d. van Joh. Keizer en Cath. v. d. Hoorn. Getrouwd: J. Hoogeveen en J. E. Wet* ter. Overleden: G. Oderkerk 79 j. Gevestigd: E, Weenink van Eindhoven C. v. Cuylenborg van Geldermalsen. Vertrokken: H. Roodenburg en gezin naar Ridderkerk J, E. Wetter naar Alpheu aan den Rijn N. Habermehl naar Den Haag T J v. Amerongen naar Utrecht J, C. Campfens naar Leiden H. den Bleker naar Wilnis. DE AVONTUREN VAN PR0FJE EN STRUISJE. 17. Profje stapte dus weer op, en na dat Struisje beleefd de hoed van zijn baas voor den conducteur had afgenomen, en de krant weer weggestopt was, ging het tweetal op weg. Eerst erg langzaam, om dat Profje het met zichzelf niet eens was over de richting, maar daarna vroeg Struisje, of Profje even de snelheid wilde aangeven, die hij nemen kon. 18. Profje zocht eens even in zijn boek je, waar richtingen en afstanden in waren genoteerd, vergeleek een en ander met elkaar, en verklaarde toen, dat Struisje stappen moest nemen, zoo groot hij kon, maar niet te vlug mocht loopen, want het was nog heel vroeg, en ze hadden nog een langen dag voor zich.

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 10