24ste Jaargang VRIJDAG 19 MEI 1933 No. 7512 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij Toormtbetaling: Voor Leiden 19 oent per week 12.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 oent per week f2.60 per kwartaal Franco per post f2.95 per kwartaal Het Geillustreerd Zondagsblad is roor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 oent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 oent, met Geillustreerd Zondagsblad 9 oent. Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 II GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES, van ten hoogste 30 woorden, waarin ba- trekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop f 0.50. V De vorige Haarlemsche Katholiekendag. Zondag wordt te Delft de 12de diocesane Katholiekendag in het Bisdom Haarlem gehouden. De vorige heeft plaats gehad 10 Juli 1929 te Haarlem. Wij willen daaraan nog eens herinneren, alvorens wij gaan naar den aanstaanden Katholiekendag, waarop nieuwe voorne mens zullen worden gemaakt voor de ver dieping en uitbreiding van het Katholieke leven. t Is zoo goed, nu eens even om te kij ken en rond te zien en te overdenken in onszelf, of de vorige Katholiekendag vruchten heeft gedragen!.... Onze Bisschop heeft toen aan het einde van de slotvergadering Zijn diocesanen eenige direct-practische wenschen voor ge houden, die wij hier mogen releveeren. Er moet in het Katholieke gezin een Ka tholieke sfeer heerschen, aldus Mgr. En déarom: 1. In de huiskamer een kruisbeeld of beeld van het H. Hart; 2. 's Avonds gezamenlijk het avondge bed bidden; 3. De oudere moeten den kinderen de Katechismus overhooren; 4. De oudere kinderen moeten lid zijn van de Katholieke organisatie, waarvoor zij in aanmerking komen; 5. In ieder Kath. gezin een Kath. cou rant, en uit iedere huiskamer geweerd het neutrale blad. Wat dit laatste punt betreft kunnen wij uiteraard wel het terrein in stad en om geving, in een groot deel van Zuid-Holland overzien en dan mogen wij concludeeren, dat ongetwijfeld in de laatste jaren iet aantal gezinnen, dat aan dien laats ten wensch van den Bisschop welke wensch ook een eisch is van het door het Geloof verlichte gezond verstand voldoet, zich steeds uitbreidt. Zich steeds uitbreidt maar 't kkn en 't moét, ongetwijfeld, toch nog beter! Er zijn nog Katholieken, zelfs onder de vooraanstaande, die ten opzichte ©ener zijds van de Katholieke pers, anderzijds van de neutrale pers een houding aanne men, welke er op wijst, dat zij niets of weinig begrijpen van de beteekenis, den invloed der pers.... Wie eenerzijds beweert het katholieke organisatieleven te willen steunen of .h e t Katholieke leven in het algemeen te willen bevorderen en anderzijds zijn me dewerking onthoudt aan de Katholieke pers, komt met zichzelf in tegenspraak. Maar wij kunnen met waardeering wij zen op het feit, dat ook in onzen kring zeer velen hun meelevende en daadwerke lijke belangstelling hebben geschonken aan de Katholieke pers waarvoor wij dank baar moeten zijn! Dank zij die medewer king staat ook 't moge onomwonden ver klaard onze Katholieke pers op het peil, waarop zij behoort te staan! Wij ontvangen zoo juist een bericht van de Kath-. Wereldpost uit Rome, dat meldt: „In opdracht van den H. Vader heeft de Kardinaal Staatssecretaris Pacelli aan den Voorzitter van het Hoofdbestuur der Ka tholieke Actie in Italië, Commendatore Ci- riaci, een schrijven gericht, waarin er op gewezen wordt, dat bij den geweldigen in vloed die de pers op het openbare leveD uitoefent het dringend noodzakelijk is, om de kranten volgens de grondbeginselen van geloofs- en zedeleer met een ohristelijken geest te vervullen. De H. Vader hechtte zijn volle goedkeuring aan den „Dag der Katholieke Pers" die reeds in verschillen de Bisdommen in Italië gehouden werd en Z. H. de Paus verheugde er zich over, dat deze Persdag over geheel Italië werd uit gebreid. Het bestuur van de Katholieke Actie zal daartoe de noodige voorbereiden de maatregelen nemen en tevens den juis- ten datum voor dezen Persdag vaststel len". Geweldig noemt de Paus den invloed, dien de pers uitoefent op het openbare ie ven. En dien geweldigen invloed mogen wij ■allen weten te benutten. BINNENLAND HET TELEGRAM VAN DE KONINGIN AAN ROOSEVELT. De „N. Rott. Crt." schrijft: „Met groote instemming zal het Neder- landsche volk kennis nemen van de woor den, waarmede H. M. de Koningin in een regeeringstelegram geantwoord heeft op de boodschap van President Roosevelt aan de staatshoofden die op de Oeconomische V\e- reldconierentie vertegenwoordigd zullen zijn. Uit de promptheid van dit antwoord spreekt levendige instemming met den geest 'van deze boodschap; uit de bewoor dingen blijkt dat H. M. niet geschroomd heeit de verschijnselen, die naar Haar mee ning een teistering zijn voor onze wereid, aan te wijzen, ook als de een of ander zich daardoor getroffen zou voelen. Nationale en internationale tweespalt, uittarting en strijd van burger tegen burger en van volk tegen volk veroordeelt het te legram. Het recht van den sterkste, dat op dit oogenblik al te zeer nog toepassing vindt, moet door daden uit de wereld wor den geholpen. Vreedzame regeling kan en moet de uiteluitende methode van beslech ting van internationale geschillen zijn. Slechts vérgaande beperking van de bewa pening kan een noodlottigen oorlog voor komen, waarvan men de verschrikkingen, volgens het telegram, weer al te snel heelt vergeten. Het antwoord constateert, dat non- agressieverdragen en verdere verplichtin gen van dien aard niet eerst nog hoeven te worden aangegaan, maar dat het daar om niet minder noodig ie door een plech tige bevestiging hun bestaan nog eens aan het geweten der wereld voor te houden. Wat de Oeconomische Conferentie be treft, gezond oeconomiech inzicht en ver antwoordelijkheidsgevoel voor het natio nale betaalmiddel moeten tot hun recht komen. Deze uitspraak was in het antwoord allerminst misplaatst. Oppervlakkige en kortzichtige meeningen en individueele be langen mogen daar niet de overhand krij gen. Er is allerlei te veroordeelen in de we reld, dat een bijzonder verschijnsel is van dezen tijd. Het is goed dat het antwoord zich niet tot algemeene instemming niet de boodschap heeft bepaald maar onom wonden deze veroordeeling uitspreekt. Nieuwe denkbeelden worden niet verkon digd, nieuw initiatief niet ondernomen. Dit echter is ook niet noodig. De boodschap van President Roosevelt kon die, zooals wij hebben betoogd, al evenmin bevatten. Een open en duidelijk woord, dat aan al te zeer verwaarloosde waarheden herin nert, moest nu echter zeer van pas komen. En dat heeft H. M. in Haar antwoord go- sproken". DE HEER WIJNKOOP TE TIEL GEARRESTEERD. Wegens opruiing tegen het openbaar gezag. De heer D: Wijnkoop, die gisterenavond te Tiel in een vergadering van communis ten het woord voerde, naar aanleiding van de rechtszitting te Tiel, waar de heeren E. de Visser en Roestam Effendi werden ver oordeeld wegens beleediging en opruiing, is daar door de politie gearresteerd. In zijn rede sprak de heer Wijnkoop op ruiende woorden tegen het openbaar ge zag, wat voor de politie aanleiding was om den heer Wijnkoop in hechtenis te nemen. De officier van Justitie te Tiel heeft de heer W. in verhoor genomen, waarna hij is ingesloten in het Huis van Bewaring. „Msb." BOUW VAN EEN TUNNEL TE ROTTERDAM. De gemeenteraad van Rotterdam heeft z.h.3. in beginsel besloten tot het doen bou wen van een tunnel onder de Nieuwe Maas in de lijn Park-Charlois. PATROONSBOND VOOR DE BOUW BEDRIJVEN. Contract opgezegd. In de gisteren voortgezette jaarvergade ring van den Patroonsbond voor de Bouw bedrijven in Nederland is besloten, de eind September a-s. afloopende landelijke ar beidsovereenkomst n i e t te verlengen. Betreffende de gedachte om tot een fusie te komen met den Ned. Aannemerebond werd het bestuur gemachtigd het overleg met laatstgenoemden bond voort te zet ten. HET RECLAMECONGRES. Nadat de heer Coppens zijn prae-advies had toegelicht werd hierover en over dat van den heer Westrik van gedachten ge wisseld. De heer Meijer van Bouw en Woning toezicht te Rotterdam, die in het bijzonder met het toezicht op de reclame is belast, meende, dat het met de reclame verkeerd gaat, als deze zich niet bij de architectuur weet aan te passen. Waar dit niet het ge val is moet de overheid krachtig ingrijpen. De heer Blauwenkam hoopte, dat we bewaard mogen blijven voor een ministerie voor propaganda, als op het oogenblik in Duitschland bestaat en waarvoor de heer Coppens wel iets sch,ijnt te voelen. Het resultaat, daarmede in Duitschland be haald, is geen aanwijzing om er ook hier mee te beginnen. De heer Cohen meende, dat de heer Coppens ten onrechte het deed voorko men, alsof de overheid in ons land beseft wat reclame is. Spr. acht het verkeerd, de gemeenschap de taak te laten overnemen, welke particu'iere ondernemingen, die er profijt van trekken, hebben verzuimd te vervullen. De heer Wolfson meende, dat de over heid vaak te ver gaat met haar welstands- eischen De overheid moet zich ook niet mengen in de techniek van de aan te bren gen reclame. De heer van Huyden, wethouder van Dordrecht, was het niet eens met de op vatting, dat de politiek de schuld is, dat de overheid op reclamegebied achter'ijk is. Nadat de heer Coppens de verschillende sorekers had beantwoord, maakte de heer Meijer de opmerking, dat het niet juist zou zijn de gemeente-archieven, ambts halve, te maken tot reclame-adviseurs van B. en W.. daar het een toeval zou zijn, als zij op dit gebied over de noodige techni sche vermogens zouden beschikken. Na de toelichting door prof. Dr. F. Roels op zijn prae-advies nam de heer Schuitema het woord. Spr. wees er op. dat hij in een artikel, dat hij voor eenigen tijd heeft gepubli ceerd, betoogd had, dat het een goede ma nier is om de meening van het publiek te kunnen weten het eenvoudig door middel van een enquête naar zijn meening te vra gen. Spr. ging daarna dieper in op het be toog van prof. Roels. Spr. meent, dat het verkoopsgesprek niet een vorm van re clame is. De verkooper moet n.l. een ge heel andere methode aanwenden, om te verkoopen,- dan eenvoudig in het kort te herhalen, datgene, wat in de reclame-cam pagne is vervat. Daarna nam de heer Mr. J. de Vrieze het woord, die zich afvroeg, hoe het komt, waarom het niet mogelijk is, als het ware de toekomst te voorspellen. Het lijkt spr., dat men met zeker voorbehoud niet al te onbescheiden zou zijn, een weinig vertrou wende op de psychologische methode, van de toekomst zeker kan zijn. Achtereenvolgens beantwoordde prof. Roels beide sprekers. Nadat de heer van Gink zijn prae-ad vies had toegelicht, voegde hij er aan toe, dat er een beteugeling van het cadeaustel sel langs wettelijken weg tot stand zal komen. Daarna zeide de heer Los, dat het ad vertentie- en drukwerkwezen in het Ge nootschap voor Reclame buitengewoon op den voorgrond treedt. Spr. meent, dat het niet juist is om het cadeaustelsel op een der achterste plaatsen te stellen. Hij wil waarschuwen tegen de idee, dat hulpmid delen als annonce, affiche en folder de eenige middelen zijn. Men moet ook de an dere stelsels een kans geven. De heer Coppens was van meening, dat het cadeaustelsel geen vorm van reclame is. Het is eenvoudig een vermeerdering van het product met één. Tenslotte Bprak de voorzitter van het Congres, de heer E. G. Gaarlandt een zeer kort slotwoord, waarin hij de aanwezigen dankte voor hun belangstelling. Kamerlid Drop zal worden vervolgd. De Officier van Justitie te Breda heeft, naar het „Volk" verneemt, een vervolging gelast tegen het socialistisch Kamerlid W. Drop. Drop wordt er van beschuldigd, dat hij een der leden van het ministerie heeft beleedigd. Sprekende op een verkiezingsvergade ring in „Concordia" te Breda, op 24 April, heeft Drop de niet meer terug- keerende ministers de revue laten pas seer© n. Den minister van koloniën noemde hij in dit verband: „Simon de Graaff, alias Simon de Leugenaar". Stenhuis uit de O. S. P. De „Fakkel" van Donderdag bevat het bericht, dat de heer R. Stenhuis, lid van het partijbestuur der O. S. P., bedankt heeft als lid dier partij. W. J. ANDRIESSEN BENOEMD TOT EERSTE-KAMERLID. Het Centraal Stembureau heeft in een gisterenmiddag gehouden zitting in de va cature, ontstaan door het bedanken als 'id door den heer J. J. W. IJsselmuiden, tot lid van de Eerste Kamer benoemd ver klaard den heer W. J. Andriessen te Utrecht. De heer W. J. Andriessen is 24 Februari 1894 te Goor in Overijssel geboren. Zijn loopbaan ving aan in de textielin dustrie, maar na korten tijd ging hij over naar het bouwbedrijf. Reeds op vijf-en- twintig-jarigen leeftijd, in 1919, begon de heer Andriessen 'n werkzaam aandeel in de vakbeweging te nemen, toen hij tot pro pagandist werd aangesteld van den kath. bouwvakarbeidersbond, van welken bond hij in 1921 tot hoofdbestuurslid werd geko zen. Reeds in hetzelfde jaar volgde zijn ver kiezing tot tweeden voorzitter, terwijl hij in 1924 voorzitter werd, nadat hij reeds ©en half jaar den toemaligen voorzitter, den heer Alessie (thans wethouder van Hilver sum) had vervangen. Sindsdien is de heer Andriessen onafgebroken voorzitter van den Bond geweest. Wanneer men eenmaal een eersten stap in een richting als deze gezet heeft, brei den de werkzaamheden zich voortdurend uit en ook de heer Andriessen zag zich spoedig in allerlei functies gekozen. Zoo werd hij in 1926 bestuurslid en dadelijk ook lid van het dagelijksch bestuur van het R. K. Werkliedenverbond. Sinds 1927 verte genwoordigt hij het Verbond in den Partij raad en m 1928 werd hij plaatsvervangend lid van den Hoogen Raad van Arbeid. Nog meer functies wij noemen slechts het secretariaat van de Ned. Arbeiders- bank, vervult de heer Andriessen, func ties, die nauw samenhangen met het werk in de vakvereeniging. „Msbd." „ST. RAPHAEL". Woensdag 17 Mei vergaderde te Utrecht het Hoofdbestuur en de afdelingsbesturen van den Ned. R. K. Bond van Spoor- Tram wegpersoneel „St. Raphael" ter be handeling o.m. van de aanhangige wijzigin gen en aanvullingen van het R.D.V. SS/HS. Na een inleiding door den Bondsvoorzit ter J. Hellemons, waarin deze wees op de gebeurtenissen in Duitschland en op de nog steeds voortdurende economische de pressie, werd, nadat een aantal afgevaar digden hun meening over de aan de orde zijnde voorstellen te kennen had gegeven, het beleid van het Hoofdbestuur goei" keurd en aan dit college met algemeene stemmen machtiging verleend, verder het noodige terzake te verrichten. Fascisme en arbeidersbeweging. Het Verbondsbestuur van het R. K. Werkliedenverbond heeft heden te Utrecht met vertegenwoordigers van de vakbondon en de Vak-internationale een bespreking gehouden over de toestanden in Duitsch land. De veertig-urenweek. De Hooge Raad van Arbeid komt 27 Mei bijeen, o.m. ter behandeling van het rap port der commissie in zake de mogelijkheid van invoering ©ener veertigurige arbeids week. De bolsjewistische dominee. Naar aanleiding van den door den heer Costerus te Bodegraven ingedien de aanklacht tegen dr. J. L. Snethlage, Ned. Herv. predikant te Oijen (N.-Br.), die een brochure heeft geschreven geti teld: „Socialisme, Leninisme en wereld beschouwing", heeft, zoo meldt de „N. R. Crt.", het Prov. Kerkbestuur van Noord-Brabant en Limburg besloten een kerkelijke procedure tegen deze predi kant aanhangig te maken. Eindelijk zal dan toch eens onder zocht worden in hoever een bolsjewiek dominé in de Herv. Kerk kan blijven. Hitier beleedigd. In do laatstgehouden vergadering van den gemeenteraad tc Dordrecht maakte de revolutionair-socialist Smid do op merking dat Hitier een boef is. De voorzitter eisebte, dat S. dat woord zon terugnemen. Daar de rev.-soc. dit echter niet wilde en de beleediging nog eens herhaalde, werd hem op voorstel van den voorzit ter het woord ontnomen. Dit nummer bestaat uit VIER bladen. VOORNAAMSTE NIEUWS. BUITENLAND. Heden hervatting van de besprekingen t« Genève (2de blad). De volmachten-wet in den Pruisischen landdag aangenomen. (2de blad). Nieuwe revolutie-poging op Cuba. (2de blad). Groote boschbrand bij Puebla (Mexico). Reeds 40 dooden. (Buitenl. Ber. 2de blad). BINNENLAND. De Patroonsbond voor de bouwbedrijven wenscht de landelijke arbeidsovereen komst niet te verlengen. (1ste blad). David Wijnkoop te Tiel gearresteerd wegens opruiing. (1ste blad en Laatsto Ber.). Oude doove vrouw op onbewaakten over weg te Dieren doodgereden. (Gom. Ber. 3do blad). SPORT EN WEDSTRIJDEN. De loting voor den Davis Cup. (4do blad). Plannen voor een autorenbaan op de Ve- luwe bij Arnhem. (4de blad). Het wielerseizoen te A'dam geopend. (4de blad). HET WEER OP ZONDAG. MOOI WEER, ZEER GERINGE REGEN KANS EN IETS ZACHTER WEER, VOORAL OVERDAG. Dat het weer al wekenlang nogal veel kouder is geweest dan met het jaargetijde overeenstemt, daarover zullen allo men- schen het wol met elkaar eens zijn. Waar aan dit koele weer moet worden toege schreven is iets waarover do meoningen waarschijnlijk uiteen zullen loopen. Toch behoeven wij do naaste oorzaak niet ver te zoeken. Hoe warm het is of hoe koud hangt n.l. hoofdzakelijk af van do tempe ratuur van de lucht, die door den alge meen hecrschondon wind wordt aange voerd. Komt dozo lucht heel uit het hoo ge Noorden, dan is het woor altijd koel. Dit nu was vele weken achteroen het ge val cn al was do richting van den wind niet altijd procies Noord, uit de weerbe richten uit verschillende landen kon wor den nagegaan, dat de door den wind aan gevoerde lucht meestentijds van hoog Noordelijken oorsprong was. Voor deze overheerschende windrichting bestond natuurlijk een bijzondere reden en zoolang deze niet wordt weggenomen kunnen wij niet rekenen op zomerscho warmte. Gelukkig is er, wat de naaste vooruitzichten betreft, voor ons land en zijn omgeving een gunstige kans geko men. Over een deel van Europa, omvat tende Frankrijk, West-Duitschland 011 ons land heeft zich een mooiweer-gebiod ge vormd, dat zich naar het Oosten uit breidt en waarschijnlijk ten minste eenige dagen stand zal. houden. Daar tegelijker tijd in het Westen zich een depressie- systeem bevindt dat hoogstwaarschijnlijk zich naar het Noord-Oosten zal uitbrei den, is de kans heel groot, dat do aan voer van koude lucht zal ophouden en la ter zal overgaan in toestroorning van war me lucht uit het Zuiden. De temperatuur zal dus zeer waarschijnlijk tegen Zondag wel wat stijgen, vooral overdag, daar zwakke wind cn droog, helder weer te verwachten is: De nachten zullen echter koud zijn en gevaar voor lichte nachfcvor- ten opleveren. Alleen wanneer de barometer weer gaat dalen is er wat regen te verwachten maar de kans daarop schijnt heel gering tc zijn.

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 1