ROOSEVELT RICHT EEN BOODSCHAP TOT DE WERELD, WOENSDAG 17 MEI 1933 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. r EEN DRINGEND BEROEP OP REGEERINGEN EN VOLKEN. Vrede en economische opbouw. OM DE ONTWAPENGSCONFERENTIE TE REDDEN. De ernstige ontwikkeling van de politie ke situatie in Europa, welke in de Ver. Staten groote ongerustheid verwekt, hoeft president Roosevelt, gebracht tot het be sluit zich aan het hoofd te plaatsen van een nieuwe internationale actie in het be lang van de ontwapening, de veiligheid en •het economisch herstel. De Amerikaansche president heeft giste ren een boodschap tot de wereld gericht. In tegenstelling tot do oude diplomatieke praktijk is het presidentieele staatsstuk aan de koningen, heerschers en presidenten van alle naties gericht, met inbeigrip van de sovjet-unie, welke ter a-js. economische wereldconferentie vertegenwoordigd zullen zijn, Roosevelt doet een dringend beroep op do regeeringen en de volken om over te gaan tot beperking der bewapening en tot afschaffing van het aanvalswapen, om loyaal oen plechtige en heilige verplichting op zich te nemen, nimmer gewapende troepen van wolken aard ook over hun grenzen te zen don ,om to vergeten alle „klei. .ielige" na tionale doeleinden, doch zich oprecht aan te sluiten bij de beweging die den vrede •wil verzekeren en werken aan den econo- misohen opbouw. Roosevelt vraagt, dat onmiddellijk te dien aanzien maatregelen worden getrof fen. Indien echter, waarschuwt de Amerikaan sche president, een mogenheid, welkè dan ook, aan dit werk van vrede en opbouw den weg zou versperren, dan zal de be schaafde wereld weten, wie voor de mis lukking van ons pogen aansprakelijk is. De ontwapeningsconferentie i-s na meer dan een jaar werken niet in staat geble ken, afdoende resultaten te bereiken. Ver warde plannen op gevaarlijke wijze met elkander in strijd. Onze plicht is het thans, leiding te geven, om practische resultaten te verwerven door een gemeenschappelijke actie, welke gebaseerd is op het principe van „zooveel mogelijk goeds voor zooveel mogelijk personen". Als men zioh afvraagt: waarom is de wereld bewapend, dan blijkt, dat de re denen van die bewapening tweevoudig zijn: een openlijk of verborgen streven der re- geeringen naar gebiedsuitbreiding ten kos te van andere volken, is een dier redenen. Ik ben van oordeel, aldus Roosevelt, dat slechts een kleine minderheid der volken zoodanige doeleinden voor oogen heeft. De andere reden is de vrees voor invasie, die noopt tot verdediging van eigen grond te gen den aanvaller van over de grens. Het einddoel der ontwapeningsbe-spre- kingen moet daarom zijn de volledige eli- inineering van alle aanvalswapenen; het directe doel: een sterke vermindering er van. Het eerste door allen na te streven doel zij dus het welslagen der ontwapenings conferentie en der economische wereldcon ferentie. Ten aanzien van de ontwapening bepleit Roosevolt vervolgens aanvaarding van het plan-MacDonald, door den Britschen mi nister-president zelf in groot lijnen uiteen gezet. Zoodra mogelijk diont een verdrag te worden ges-loten, dat dit ontwapenings plan in praktijk brengt. Tijdens dc onderhandelingen over dit verdrag mag geen enkele natie haar be wapening verhoogen boven do thans be staande verdragen. Verder stelt de Amerikaansche president voor, dat een accoord zal worden getroften, ten aanzien van datum en plaats eener la- tor te houden conferentie, waarop boven bedoelde maatregelen nóg verder zullen worden doorgevoerd terwijl int-usschcn het wereld-accoord, waarbij alle volken den plicht op zich nemen, nimmer gewapende troepen, van welken aard ook, over 's lands grenzen te zenden, tot stand zou kunnen komen, inits de bepalingen inzake le be perking der bewapeningen stipt worden Het spreekt van zelf, besluit Roosevelt, dat, indien een of andere machtige mogend heid zou weigoron, zioh loyaal bij de gc- moensoha-ppelijke pogingen te Genève en Londen in het belang van den politieken cn economischen vrede ondernomen, aan te sluiten, een vorderen op den ingeslagen weg wordt belemmerd en ten slotte onmo gelijk gemaakt. Dan zal echter de wereld, die smacht naar vrede, den schuldige we ten aan te wijzen. Aan allen richt ik een dringenden op roep, aldus besluit de president zijn bood schap, tot medewerking. Dat geen volk de verantwoordelijkheid op zioh lade, de vre despoging te doen mislukken! Dat aile na ties, die in de groote conferenties bijeen zijn, daar in toepassing brengen de poli tiek van vrede, welke zij openlijk belijden 1 Mogen alle regeeringen samenwerken aan de vervulling van deze verwachtingen. De indruk in het Amerikaansche congres. In kringen van het Amerikaansohe con gres is de boodschap van Roosevelt gunstig ontvangen. De democratische afgevaardig de voor Tennessee, MacReynolds, die voor zitter is van de commissie van buitenland- sche zaken voor het huis van afgevaardig den, verklaarde: Wanneer de politiek van Roosevelt nu ook maar door de groote mo gendheden zal worden aangenomen, beiee- kent dit de verzekering van den vrede en het begin van het herstel van de wereld. De repu'blikeinsohe afgevaardigde Fish (New York), lid van de commissie voor bui tenlandsche zaken, verklaarde: De oproep van Roosevelt ia een aanvulling van het Kellogg-pacb en beteekent een logischen stap in de richting van ontwapeniug en wereldvrede. In verband met de boodschap van presi dent Roosevelt wordt in Amerikaansche po litieke kringen de meening uitgesproken, dat de crisis, die wij thans beleven, erger is dan die van 1914. In Amerika is men van opvatting, dat Duitschland in geen geval tot een herbewapening mag overgaan, om op deze wijze gelijke rechten te verkrij gen. In kringen der Amerikaansche senaats commissie voor buitenlandsche zaken legt men, naar Wolff seint, vooral op de vol gende drie dingen den nadruk: 't Ie voor het eerst, dat de Amerikaan sche regeering zich officieel tot de Russi sche richt, hetgeen blijkbaar op een hervat ting van het diplomatieke verkeer met Rusland, zij het dan wellicht, in den begin ne, slechts informeel, duidt. Ten tweede wordt gewezen op Roose velt's poging, om tusschen Frankrijk en Duitschland te bemiddelen, doordat de Amerikaansche president zich weliswaar tegen een verdere bewapening van Duitsch land verzet, dan dit land door het verdrag van Versailles is toegestaan, doch ander zijds Duitschlands veiligheid in het Oosten en het Westen wil waarborgen door zijn voorstel inzake een niet aanvalspact. Ten derde wil Roosevelt door zijn voor stel tot stopzetting van iedere bewapening tijdens de ontwapeningsconferentie voorko men, dat de geallieerden" hun oorsprong ten aanzien van Duitschland nog vergroo- ten. In parlementaire kringen is men van meeninig, dat Roosevelt aldus, nog vóór de met spanning verwachte rede van den Duit- schen rijkskanselier, de politieke atmosfeer heeft willen zuiveren en een geschikten grondslag leggen voor verdere onderhan delingen. Wat de ae. economische conferentie be treft, wees president Roosevelt er voorna melijk op, dat op deze volkenbijeenkomst de individueele opbouw-programma's der naties moeten worden aangevuld met een internationale wijze en weldoordachte ac tie van allen tot herstel der wereldwelvaart. De stemming te Berlijn. In politieke kringen te Berlijn wordt or- op gewezen, dat het door president Roo sevelt aanbevolen plan van MacDona'd zich op hetzelfde standpunt plaatst, dat ook door Duitschland te Genève is ingenomen. Een formeel stelling nemen ten aanzien van de Amerikaansche boodschap moet na tuurlijk aan den rijkskanselier in de rede, wolke hij morgen in den rijksdag zal hou den, blijven voorbehouden. Als eerste indruk kan echter worden vastgesteld, dat de boodschap van den Amerikaanschen president in de Berlijn- sche politieke kringen mot sympathie is ontvangen. „Historische dageraad". „Vandaag breekt een historische dage raad aan", aldus MacDonald over zijn in druk van Roosevelt's oproep. „Amerika heeft openlijk, stoutmoedig zijn trossen los gesneden en bevaart met volle zeilen, vol moed en met een mooie vastbeslotenheid, een nieuwen waterweg. Voortaan zal Ame rika door zijn eigen verklaring, nooit meer onverschillig staan tegenover alles, wat den wereldvrede aangaat". BUITENLAND CHINA DE JAPANSCHE OPMARSCH. Do Japansche troepen blijven hun op- marsch zoowel naar Tientsin als naar Pe king voortzetten. Gistermorgen hebben Ja pansche vliegtuigen een hevig boinbarde- 'ment geopend op de stad Tangsjan, aan de spoorlijn naar Tientsin gelogen. Door de zen luchtaanval werd aanzienlijke schade in do stad aangericht. De Japanners ruk ken thans op naar Koejeh. doch stuitten op hardnekkie verzet van de Chineesche artillerie. Ook de stad Mijoen is door Japansche vliegtuigen gebombardeerd; dit bombarde ment moet tal van slachtoffers hebben ge maakt. Ongeveer tachtig leerlingen van de Amerikaansche school to Toensjau, dat op 20 K.M. van Peking gelegen is, hebben gis termorgen de stad verlaten. In den strijd bij de Locan-rivicr zijn tal rijke slachtoffers gevallen. Te Tientsin heorscht groote verwarring. DUITSCHLAND DUITSCHLANDS VREEDZAME BEDOELINGEN. Een Interview met von Papen. Het Italiaansohe blad „Mattino" publi ceert een onderhoud met den Duitschen vice-kanselier von Papen. Von Papen verklaart daarin, dat de be doelingen van Duitschland vreedzaam zijn en dat het Reich voornemens is, de be staande verdragen te eerbiedigen. De vice-kanselier acht de kwestie Elzas- Lotharingen definitief geregeld. Hij ver klaart, dat Duitschland geen enkel agres sief plan tegen Polen koestert, noch de bedoeling heeft, Oostenrijk te annexeeren. Hij betreurt de misverstanden, welke ten aanzien van Duitschland in Engeland ontstonden en aanleiding gaven tot de be kende redevoeringen van Britsche per soonlijkheden. Ten slotte verklaarde von Papen, dat Duitschland koloniaal bezit wenscht. BISSCHOPSCONFERENTIE VAN FULDA. Dit jaar reeds op 30 Mei bijeen? Naar uit welingelichte kringen verluidt, zal de bisschopsconferentie van Fulda dit jaar reeds in de week vóór Pinksteren en wel waarschijnlijk op 30 Mei. haar ge wone jaarlijksche bijeenkomst houden. Verwacht wordt, dat de bisschoppen van bijna alle Duitsehe diocesen naar Fulda zullen komen. Ook dc Beiersche diocesen, die tot nog toe gewoonlijk slechts een ver tegenwoordiger plachten te zenden, zul len ditmaal door verscheidene bisschoppen vertegenwoordigd worden. De beraadslagingen der conferentie zul len een absoluut vertrouwelijk karakter dragen. EX-STAATSPRESI DENT NAAR CONCENTRATIEKAMP. Publieke vermakelijkheid te Karlsruhe. De gewezen staatspresident van Baden en oud-minister dr. A. Remmele, die de zer dagen uit Hamburg, waar hij presi dent van de Duitsehe inkoop-coöperatie was, op verzoek van de Badensche regee ring naar Karslrqhe i}> overgebracht, als mede de oud-regeeringsraad Stenz, de oud-staatsraad en Rijksdagafgevaardigde Marum, de redacteur van het sociaal-de mocratische dagblad de „Karlsruher Volksfreund', Grunebaura, de oud-politie- commisaris Furrer en verder bestuurders van de Reichsbanner en het IJzeren Front in Baden en leiders van de Baden sche S.P.D. zijn gistermorgen in een open politie-auto van de in het westen van Qarlsru'ne gelegen gevangenis naar het politie-presidium in het centrum der stad overgebracht, om vandaar naar het con centratiekamp in de voormalige strafin richting Gieslau te worden vervoerd. Het overbrengen der gevangenen was van tevoren bekend gemaakt en een groo te menigte had zioh voor de gevangenis en langs den weg, dien het transport zou volgen, verzameld. Toen de gearresteerden verschenen, werd er luid gefloten, ge schreeuwd, geloeid en gescholden. Op den eersten polite-auto, een grooten open wa gen, zaten de gevangenen met ontbloot hoofd, onder sterke bewaking. De wagen werd voorafgegaan door een S.S.-colonne, die den weg vrij maakte. Deze auto werd door een tweedon gevolgd, bezet met S.A.- lieden. Aan beide zijden van dezen stoet liep bovendien nog een colonne S.A.-lieden die ook den stoet sloten. De politieauto's konden slechts zeer langzaam tusschen de dichte menigte doorrijden. Den gehee- len weg langs werd naar de arrestanten geschreeuwd. Ook werd overal het beken de Duitsehe Muldersliedje gezongen, een toespeling op het begin van Remmele's carrière als molenaarsknecht cn op het feit, dat Remmele als president van Ba den het zingen van dit lied, toen zulks aan het einde van zijn regeeringsperiode herhaaldelijk op beleedigewlo wijze dooi de nog niet aan de macht zijnde nazi's ge schiedde, had verboden. Vóór het gebouw van den Landdag, het Staats ministerie en het voormalige vakvercenigingshuis werd eenigen tijd halt gemaakt. Ook speelden onderweg op verschillende plaatsen muziekkorpsen het mulderslied. De belangstelling van het pu- biek was.zóó groot, dat het tram- en auto verkeer gestaakt moest worden. Op verschillende plaatsen werd uit de menigte „Rood front" geroepen. In de meeste gevallen werden degenen, die de zen uitroep slaakten, terstond gearres teerd en op den tweeden S.A.-auto mee gevoerd. RADIO-UITZENDING VAN HITLER'S RIJKSDAGREDE. De groote rede over de buitenlandsche politiek, welke Rijkskanselier Adolf Hit ler vandaag in den Rijksdag heeft uitge sproken, zal tusschen 15.20 en 16.20 uur (Amst. zomertijd) door alle Duitsehe zen ders worden uitgezonden. Hedenavond te 20.20 uur (Amst. zomertijd) zal een herha ling van deze uitzending door middel van gramofoonplaten plaats vinden. KOOPT BIJ HEN, DIE IN UW DAGBLAD ADVERTEEREN! OOSTENRIJK DE SPANNING MET DUITSCHLAND. Een slag voor het „Deutschtum". De Oostenrijksche bladen brengen uit voerig commentaar op het bericht, dat door Duitschland diplomatieke stappen zijn on dernomen naar aanleiding van het bezoek van den rijkscommissaris, dr. Frank, aan Weenen en Graz. De „Neue Freie Presse" verklaart, dat de eenzijdige beoordeelingen van het bui tenland over Duitschland^ waarin niet ge rept wordt over de eigen schuld der vroe gere geallieerden, de beste aanduidingen zijn voor de psychologische crisis tusschen het Duitsehe rijk en zijn naburen. Des te meer hadden thans de tegenstellingen tus schen Duitschland en Oostenrijk vermeden moeten worden. Inderdaad bevinden wij ons midden in een onverkwikkelijk duel tusschen Weenen en Berlijn en de gemeenschappelijke tegen standera zullen zich er blij om maken. Wantrouwen, ja, hevige ontstemming zweeft tusschen Berlijn en Weenen. Pole miek in redevoeringen, polemiek in de pers, een dikke lucht van wantrouwen. De na tionale politiek kan geen voordeel hebben van deze heftige stemming. Een moreel „Stilhalte''-accoord zou ge sloten moeten worden, opdat de officieele vrede niet verjstoord wordt. Wordt dit doel niet bereikt, dan beteekent dit de grootste slag welke aan het „Deutschtum" in hoo- geren zin wordt toegebracht. De „Volkszeitung" zegt o.a.: „Fouten zijn zoowel hier als ginds gemaakt. Het zou niemand en ook de rijksduitsche natio- naal-socialistische waardigheidsbekleders niet hebben kunnen bevreemden, wanneer de Oostenrijksche regeering rekening ge houden had met den particulieren aard van heb bezoek, door van elke officieele ontvangst af te zien. Er bestond echter geen aanleiding, de Duitsehe heeren on vriendelijk te bejegenen. Bij alle respect voor het verdienstelijk work van onzen bondskanselier dr. Doll- fuss mogen wij toch niet verhelen dat een vervreemding tusschen het Duitsehe rijk en ons, waartoe het incident had kunnen leiden, voorkomen moet worden. BUITENL. BERICHTEN. ONDER VALLEND GESTEENTE BEDOLVEN. Zes werkloozen werden te Kattowitz on der vallend gesteente bedolven. Drie hunner konden zich redden. Van do drie overigen kon één slechts als lijk wor den geborgen, terwijl men weinig hoop heeft de anderen te kunnen redden. Vloer bezwijkt tijdens tooneelvoorstelling. Te Pouliano in Thessalië is tijdens een tooneelvoorstelling, welke gegeven werd door een amateursgezelschap in een ouden molen, die voor de gelegenheid als theater was ingericht, de vloer bezweken. Spelers en toeschouwers vielen in een drie meter diep gat. Vijf en dertig perso nen werden gewond, eenige ernstig. OVERSTROOMINGEN IN ILLINOIS EN INDIANA. Twaalf menschen omgekomen. Ten gevolge van het snelle wassen dor rivieren zijn gisteren in de staten Illinois en Indiana duizenden acres vruchtbaar bouwland overstroomd. De aangerichte schade bedraagt vele duizenden dollar. In de staat Indiana zijn bovendien 9 men- schenlevens te betreuren, terwijl in Illinois drie personen ten gevolge van de over strooming om het leven zijngekomen. AARDSCHOKKEN BIJ SAN FRANCISCO. In het gebied bij San Francisco zijn gis teren twee aardschokken gevoeld, die ech ter volgons de voorloöpige berichten geen belangrijke schade hebben aangericht. DRINKWATERLEIDING MET CAMOU FLAGE TEGEN LUCHT-AANVALLEN. officieren, terwijl overigens maatregelen er in voorzien, dat niemand meer dan 25% in nominaal salaris achteruitgaat. Wie bij de nieuwe regeling meer salaris zou ont vangen, moet die verhooging ten behoeve van de schatkist derven. Totaal denkt de salariscommissie 32 millioen te.kunnen be zuinigen, respectievelijk 19.7% voor de A-, 23.2% voor de B- en 18% voor de C-scha- len. Daar ook de wachtgelden en non-acti viteitstra ctementen zullen dalen, wordt op een eindbesparing van 45.700.000 gere kend. De tijd is nog niet gekomen, dat acade mische functies naar het zuiver Indisch sa larispeil kunnen worden overgebracht. Wel moet met de opleiding in- Indië krachtig worden voortgegaan. De salariscommissie wil alleen een toelage voor schoolgaande kinderen, wanneer het salaris niet meer dan 500.bedraagt, welke toelage tot den 19-jarigen leeftijd der kinderen door loopt. i UIT DE OMGEVING NOOTDORP. Feest van den Pastoor. A.s. Zondag 21 Mei is er feest in de pa rochie van den H. Bartholomeus te Noot dorp en wel ter gelegenheid van het 12 1/2 jarig pastoraat en den 60sten verjaar dag van dep parochieherder, pastoor A. G. Rhee. Deze dag zal beginnen met een Al- gemeene H. Communie van de parochia nen te 6.30 uur en onder de H. Mis van 7 uur. Te tien uur is de plechtige Hoogmis, welke wordt opgedragen door den Jubila ris zelf, waarna door het versterkte zang koor 'n „Cantate" wordt gezongen („Pries- tenglorie" van L. A. Dobbelsteen, pr.). Na de Hoogmis te pl.m. 11.45 uur is er recep tie in het gymnastieklokaal van de St. Jo zefschool. De Jubilaris zal daar worden, ontvangen door een eerewacht van geüni formeerde graalwaehtleden en gymnas ten. Gedurende de receptie zal door het feestcomité namens alle parochianen den Jubilaris een cadeau worden aangeboden. Eveneens bestaat er gelegenheid voor ge- lukwenschen door gemeentebestuur, be sturen' van vereenigingen der parochie en voor de parochianen persoonlijk. Des avonds te pl.m. 6.30 uur zal de ju bilaris, door het feestcomité, begeleid door graalwaehtleden en gymnasten, van de pastorie worden afgehaald naar het R.-K. Vereenigingsgebouw, waar een feest- uitvoering zal plaats hebben. Deze feest- uitvoering is wegens plaatsgebrek alleen toegankelijk voor ouders en andere ge zinshoofden. Plaatsvervangers hebben beslist geen toegang. Ojgevoerd zal wor den een declamtiespel, verduidelijkt door negen tafereelen van levende beelden: „De Priester in de Roomsche Kerk", een schets van de waardigheid en den arbeid des priesters, met als slot een zanghulde door het zangkoor. Het overige gedeelte van den avond zal worden gevuld met zangnummers door een dubbelmannen- kwartet. Om ook de overige parochianen zooveel mogelijk in de gelegenheid te stellen, deze uitvoering te zien, zal er oen heropvoe ring plaats hebben op Maandag 22 Mei, eveneens 7 uur in het Vereenigingsgebouw Voor deze oovoering worden tevoren gra tis toegangsbewijzen gegeven, welke zoo lang voorradig zün, zijn nf te halen bij den heer D. A. van Eijck. Veenweg, en P. de Bruijn, Dorpstraat. Deze toegangsbewij zen moeten persoonlijk worden afgehaald. Bij het afhalen der kaarten is er gelijk ge legenheid voor het plaatsbesoreken. Om deze dagen een ordelijk verloop te doen hebben, zijn verschillende commissies ge vormd, weke zich met de werkzaamheden hebben belast. H00GMADE. Harmonie. Hedenavond (Woensdag) zal de Harmonievereeniging „Heerlijk heid Hoogmade" een muzikale wandeling doen door het dorp, waarbij door een viertal jongedaames een geldinzameling zal worden gehouden door te collectee ren langs de huizen ter bestrijding van viertal jongedames oen geldinzameling stuur vertrouwt, dat allen iet-s zullen bijdragen en de dames een flink bedrag zullen verzamelen. De gemeenteraad te Osaka heeft beslo ten, de drinkwater-reservoirs der stad te vergrooten. De kosten hieraan worden op 15 millioen yen geschat. De ingenieurs, die de plannen voor deze vergrooting hebben opgesteld, hadden op dracht, speciale aandacht te schenken aan het camoufleeren der reservoirs, om het zoo moeilijk mogelijk te maken, hun lig ging vanuit de lucht waar te nemen. Ook de voornaamste afvoerbuizen zullen worden verstevigd, om te voorkomen, dat zij bij een luchtbombardement vernield zullen worden. NED. OOST-INDIE SALARISKORTING IN INDIë. Niet meer dan 25% achteruit. Aneta seint uit Batavia: De „Java-Bode" publiceert over het nieuwe ontwerp voor een salarisregeling, dat in het algemeen do opvatting van het Bezoldigingsbesluit voor Landsdienaren 1925 ten aanzien van de bezoldiging wordt gehuldigd, terwijl men ton aanzien van de B-schalen de ziens wijze van den minister van Koloniën aan vaardt, dat daarin ook vele Westersch ge oriënteerde Inlanders thuis hooren. Alleen Gouverneurs krijgen representa tiekosten. Het vrije wonen wordt beperkt tot de voornaamste bestuursambtenaren en N00RDWIJK. Ned. Mij. v. Tuinbouw en Planten kunde. De Mei-vergadering van de Maatschappij in Hotel Royal mocht zich weer in een goede opkomst verheu gen, terwijl de tafeltjes ruim voorzien waren met bloemen, planten en vruch ten. De voorz., de heer H. de Boer, opende met een inleidend woord over de aanwezige bloemen en planten deze bijeenkomst, waarna de notulen ongewij zigd werden vastgesteld. Inzake de deel name aan de Willem de Zwijger-herden king bracht de voorzitter dank aan de genen, die hebben medegewerkt aan de vorsiering van de wagen in het bijzon der aan de heeren Midderham, Overvel- de en Bosman. Ingekomen was een schrijven van hot H. B. met de aankon diging, dat de vergadering van voorz. en secretarissen op 19 Mei te Apeldoorn zal plaats hebben, waarbij de heeren K. C. v Es cn Eveloens zullen inleiden het Bouwsysteem in verband met de aesthe- tisehe indeeling der tuinen. Tot candi- daten voor het Hoofdbestuur werden door do afd. aangewezen de heeren Ruijsch te Wassenaar cn do Lange te Rotterdam. De voorz. hield alsnu een causerie over hot Kind en de natuur, waarin spr. aantoonde hoeveel dichter het kind tot de natuur staat dan de grooten, waaruit wel spreekt een aan geboren liefde tot de natuur, waarvan zij op huu kinderlijke manier weten te

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 6