WOENSDAG 17 MEI 1933 No. 7510 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN „ANNO SANCTO" Z4ste Jaargang DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling: Voor Leiden 19 oent per week f 2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week f2.60 per kwartaal Franco per post f2.95 per kwartaal Het Geillustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 oent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geillustreerd Zondagsblad 9 cent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 II GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van bet tarief berekend. TELEFOONTJES, van ten hoogste 30 woorden, waarin ba- trekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur #o verhuur, koop en verkoop f 0.50. Dit nummer bestaat uit VIER bladen. DE KABINETSCRISIS. Dr, Colijn ontvangt een nieuwe opdracht. VORMING VAN EEN CRISIS KABINET. H. M. de Koningin heeft gisteren dr. Colijn, Minister van Staat, ontvangen, die mededeelde, dat hij niet geslaagd was in het vormen van een parlementair kabinet. Vervolgens heeft Hare Majesteit de hee- ren jhr. mr. De Geer en mr. Aalberse, voorzitters van de Christelijk-Historische en Boomsch Katholieke Kamerfracties, ont vangen. Daarna heeft H. M. aan dr. Colijn een nieuwe opdracht verstrekt, thans tot vor ming van een Crisis-kabinet. Dr. Coüjn heeft, als gebruikelijk, ver zocht, die opdracht in beraad te mogen houden. De „Maasbode'1 schrijft bij dit bericht: „De snelheid, waarmede is gehandeld, doet vermoeden, 3at 3e koningin vóór al les tot een spoedige oplossing van de crisis wil komen. Anders had immers nog de mo gelijkheid opengestaan van de formatie van een rechtsch parlementair kabinet door een ander staatsman dan dr. Colijn. Blijkbaar heeft men deze proef niet wil len nemen en geen verder uitstel willen riskeeren, in verband met de moeilijke si tuatie. Men kan nu de vraag opperen of dit crisis-kabinet tot stand zal komen zonder of na overleg met de fracties. Het eerste schijnt meer voor den hand te liggen, doch de andere veronderstelling lijkt ons ook niet vreemd, als men bedenkt, voor welk een vèr van gemakkelijke taak het ministerie zal komen te staan, dat, naar wij dezer dagen vernamen, met een begrootingstekort zou hebben rekening te houden, dat de 200 millioen al bedenke.ijk nadert. Wij zullen het antwoord op deze vraag intusschen moeten afwachten". DE VOORGESCHIEDENIS. De „Residentiebode" deelde gister avond dus voordat het bovenstaande bekend was over de voorgeschiedenis van deze nieuwe opdracht een en ander mede, wat ons niet onwaarschijnlijk voor komt. „De heer Colijn zou reeds, na de misluk king van zijn poging om een kabinet te formeeren op een breede basis van vijf partijen, voor de opdracht hebben bedankt, indien H.M. de Koningin, die zeer grooten prijs ste.t op het tot standkomen van een parlementair kabinet, niet een dringend verzoek tot hem had gericht, alsnog te po gen een dergelijk kabinet op een smallere basis te vormen, n.l. zuiver rechts ge oriënteerd. De heer Colijn hoewel persoonlijk daar toe weinig kans ziende, heeft toegestemd deze mogelijkheid nog eens met zijn fractie te bespreken. Deze bespreking heeft gistermorgen plaats gehad en daarbij is gebleken, dat de anti-rev. fractie het standpunt van den heer Colijn deelt, n.l dat een meerderheid van 52 te gering is. om daarop een sterk parle mentair kabinet te bouwen. De heer Colijn wil dit althans, ook na het gebeurde van 1925, niet meer riskeeren. De mogelijkheid is toen in de anti-rev. fractie geopperd, dat een katholiek de taak van den heer Colijn zou overnemen en dat deze zou probeeren een rechtsch parlemen tair kabinet te vormen, waaraan dan de anti-rev. in beginsel hun medewerking zul len verleenen. Ook de ohr.-historischen zijn bereid daaraan hun medewerking te geven. Over de vraag, of thans de katholieken bereid zijn de formatie van een dergelijk kabinet op zich te nemen heeft de katho lieke Kamerfractie hedenmorgen verga derd. De moeilijkheid is hier de keuze van een formateur. De heer Aalberse, die de aangewezen man zou zijn, heeft persoon lijk ernstige bezwaren. Ook de heer Van Schaik zou niet in aanmerking willen ko men. Men acht het ook niet gewenscht, dat de heer Buys andermaal, nu weer met een parlementair kabinet, naar voren zou tre den. Er worden ook nog wel andere namen genoemd, o.a. van mr. dr. Kooien. Mocht intusschen de kath. fractie heden morgen besluiten, dat zij geen kans ziet een parlementair kabinet te formeeren, dan zal de heer Colijn zeer waarschijnlijk de opdracht krijgen een extra-par'.emen- tair kabinet samen te stellen. Mocht de katholieke fractie wèl de mo gelijkheid zien voor de vorming van een parlementair kabinet, onder een katholie ken formateur, dan zou de heer Colijn voor de hem gegeven opdracht bedanken en zal H. M. zeer waarschijnlijk een katho iek de opdracht geven een parlementair kabinet samen te stellen". Intusschen is van de vorming van een parlementair Kabinet afgezienEn de „Maasbode" uit het vermoeden, dat er ddarom van is afgezien, omdat de Konin gin „voor alles tot een spoedige oplossing van dè crisis wil komen". De vraag kan nu gesteld, of niet even goed opdracht tot een e x t r a-p arle- m entair Kabinet gegeven zou kunnen zijn of een c r i s i s-K abinet feite- 1 ij k iets anders beteekent? Wij kunnen hierop antwoorden, dat een extra-parlementair Kabinet per se, uiter aard gevormd wordt buiten overleg met partijen, terwijl een crisis-Kabinet kan gevormd worden (maar óók niet kan gevormd worden!) na overleg met par tijen. In dit laatste geval zou een crisis- Kabinet kunnen worden beschouwd als een soort parlementair Kabinet met beperk te taak dat echter te los van de partijen staat, om ais parlementair Kabinet in eigenlijken zin te kunnen worden aange duid. Wij krijigen den indruk, dat de heer Co lijn ons niet lang in afwachting zal ia- ten naar een antwoord op de tegenstrijdi ge vermoedens inzake zijn plannen als formateur van een Crisis-kabinet. BINNENLAND RIJKSMIDDELEN. In April 6.8 millioen minder dan het vorig jaar. De opbrengst der Rijksmiddelen over de maand April 1933 bedroeg ƒ28.635.430 te gen ƒ35.450.188 in April 1932. Zij brach ten dus in de afigeloopen periode 6.814.758 minder op. Vergeleken bij 1/12 van de raming, groot 31.849.200, valt hier een vermindering van ruim drie millioen te constateeren. De inkomsten ten bate van het „Lee- ningsfonds" beliepen in April ƒ4.500.155. De inkomsten ten bate van het „Gemeen tefonds" bedroegen in April ƒ7.459.231. De inkomsten van het „Wegenfonds" wa ren in April 3.594.882. VACATURE EERSTE KAMER. De heer Andriessen wordt Kamrelid. De voorzitter van het Centraal Stem bureau deelt, naar aanleiding van de ont slagneming van den heer J. J. W. van IJssenmuiden als lid van de Eerste Ka mer der Staten-Generaal mede, dat de voor de kiezers toegankelijke zitting van het Centraal Stembureau voor de be- noemdverklaring van een nieuw lid der Eerste Kamer zal worden gehouden op Donderdag 18 dezer, des nam. te 5 uur in het lokaal van het Gemeentehuis, voor heen voor de vergaderingen van den Baad bestemd. HET „DR. SCHAEPMANHUIS" GEOPEND. „EEN HOOGTIJDAG". Maandagmiddag 15 Mei j.l. is in te genwoordigheid van de leden van het Bestuur der Stichting Dr. Schaepman- fonds en van het Dagelijksch Bestuur der R. K. Staatspartij en van eenige genoodigden het Partijbureau der R. K. Staatspartij, genaamd het „Dr. Schaep- manhuis", officieel geopend en in gebruik genomen. Aanwezig waren van het Stichtings bestuur de Voorzitter Z. Exc. Jhr. mr. Oh. J. M. Ruys do Beerenbrouck en de leden mr. C. M. J. F. Goseling, J. W. Mols, mr. F. Teulings en mr. H. Kolf schoten. Voorts de ondervoorzitter van het Dagelijksch Bestuür der R. K. Staats partij mr. J. Houben en het Partijbe stuurslid S. D. van der Werf; de Voor zitter van de Katholieke Fractie van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, te vens Voorzitter van den Partijraad der R. K. Staatspartij, prof. mr. P. J. M. Aalberse; de zeereerwaarde heer Pastoor W. van Adrichem. pastoor van de pa rochie van den H. Jacobus; de leden der Beleggingscommissie der Stichting, Jhr. mr. L. E. M. von Fisenne, mr. J. R. H. van Schaik en J. .A. P. Hoogewee- gen, de leider van het Centraal Advies bureau voor Gemeentepolitiek mr. drs. C. Oh. A. van Haren en de heeren F. J. M. Kuyper en P. H. W. Kuyper, direc teuren van de N.V. Kuypers' Bouw maatschappij te Amsterdam. Nadat de zeereerwaarde heer W. van Adrichem, pastoor van de parochie van den H. Jacobus (Parkstraat) het gebouw plechtig had ingezegend, daarmede de werkzaamheden van het Partijbureau in het belang van Land en Kerk verricht, onder Gods' onmisbaren zegen stellende, heeft de Voorzitter van het Stichtings bestuur jhr. mr. CH. J. M. Ruys de Bee renbrouck het Partijbureau overgedragen aan het Bestuur der R. K. Staatspartij, dat het bij monde van zijn voorzitter mr. C. M. J. F. Goseling heeft aanvaard. Jhr. Ruys de Beerenbrouck ving zijn redevoering aan met het in herinnering brengen van eenige markante gebeurte nissen uit het leven van dr. Schaeoman, welke spr. met persoonlijke jeugdherin neringen illustreerde. Schaepmans' ka.- rakteristieke eigenschappen, zijn groote gaven van geest en hart, zijn moedige en breede politiek hebben het geslacht van thans, en vooral het jongere ge slacht wat te leeren. Schaepmans' voor beeld spreke tot ons ook in deze gebo- ren-leidersgave dat hij wist te spreken tot, in te werken op verstand èn on ge moed. Schaepman was geen zelfzuch tige berekenaar; zijn onbaatzuchtigheid kweekte tientallen van offervaardige volgelingen die met liefde en vertrouwen achter zijn krachtige leiding stonden. Schaepman was een kinderlijke zoon van de Kerk, die hij diepen eerbied toedroeg in den persoon van Christus' Plaatsbekleeder. Sprekend en overtui gend is Schaepmans' voorbeeld in zijn trouw aan de partij, die hij heeft ge vormd en geleid. Hoe groot ook de mee- ningsverschillen mochten zijn, hoe uit eenloopend de inzichten en standpunten, Schaenman dacht er niet over zijn part:j te verlaten. Het dankbare nageslacht heeft den grooten Doktor willen eeren door een stichting in het leven te roepen, welke de Katholieke Staatspartij van thans beter in staat zal stellen haar taak en roeping te vervullen. Dat werk moest tijdelijk worden onderbroken door om standigheden, welke het Stichtingsbe stuur redelijke aanleid'ng zijn geweest over te gaan tot den aankoop van het pand aan de Mauritskade 25, dat spr. thans aan het Partijbestuur overdraagt. Na de verschillende aanwezigen, die aan de voorbereiding van dit beteekenis- volle feit hebben medegewerkt, afzon derlijk te hebben toegesproken, eindigt spreker met den wensch, dat het Dr. Schaepmanhuis tot in lengte van dagen moge zijn een burcht van leering en lei ding, van waaruit Schaepmans' werk zal worden voortgezet onder den onmis- baren zegen van God. Hierna sprak de Voorzitter van het Dagelijksch Bestuur der R. K. Staats partij, mr. C. M. J. F. Goseling, die na mens het Partijbestuur het Dr. Schaep manhuis dankbaar aanvaardde. De sobere wijze waarop het nieuwe huis thans wordt geopend en in gebruik genomen, aldus spr., belet niet te spre ken van een hoogtijdag voor de R. K. Staatspartij. Het nieuwe huis zal niet alleen moeten zijn een schakel met dï sterke steunpunten in het verleden, doch het zal daarnaast moeten worden een werkplaats, "waarin de lessen uit het verleden populair worden gemaakt in den goeden zin, in de beteekenis name lijk, die ook het verleden heeft voor het heden. De groote taak voor het he den moet worden geleid en gestuurd vanuit een krachtcentrale van gestadige activiteit, welke het Dr. Schaepmanhuis voor de werkers van eiken dag zal moe ten gaan beteekenen. Men zal hen, die bij eeno verkiezing „plotseling" te oor- deelen hebben, voortdurend meer in con tact moeten brengen met den inhoud van het staatkundige werk, ook in den tusschentijd. Ook op dezen hoogtijdag moeten zij die leiding hebben te geven, de zwaarte van hun taak niet onder schatten. Maar zij mogen en moeten bemoediging zoeken ook in de uiterlijke omstandigheden, die hen de vervulling van die taak beter mogelijk zullen ma ken. Voor onze partij, aldus de heer Go seling, ligt de toekomst nog steeds in Schaepmans' uevies: Credo pugno. Ik geloof, d.w.z. ik geloof in de kracht van ons Geloof, en daarom strijd ik. Daar om werken en strijden wij, ieder met zijn talenten, ieder op zijn plaats, maar allen tezamen, ook in het staatkundige. Want zóó alleen zullen, naar Schaep mans' woord de Katholieken van Ne derland hun politieke persoonlijkheid kunnen uitleven in het waarachtig be- lang van hun land. I Hiermede had de officieele overdracht van het Dr. Schaepmanhuis plaats ge had. Nadat eenige ververschingen waren rondgediend en een foto was gemaakt, ging hot gezelschap uiteen. DE ECONOMISCHE TOESTAND IN ONS LAND. EEN IETS OPWEKKEND BEELD. Handelsverkeer verbeterd. Werkloosheid afnemende. Het is geen opwekkende taak, over te gaan tot een bespreking van den econo mischen toestand van ons land in een tijd, dat deze jaren lang zich in een zorgwek- kenden toestand bevindt en men telkens, wanneer er aanwijzingen waren, dat de toestand zou verbeteren, bleek men zich met een doode musch te hebben verblijd. Deze opvolgende teleurstellingen hebben er toe geleid voorzichtig te zijn, indien er weer eens eenige verandering ten goe de waarneembaar waa, ofsoboon pessimis me in een tijd als deze de depressie nog verder in de hand werkt. Dit voor oogen houdende, mogen wij toch niet achterwege laten met nadruk de aandacht er op te vestigen, dat er ook thans weer eenige aanwijzingen zijn, die op een opleving zouden kunnen wijzen. Onze internationale handel blijkt na melijk in Maart flink te zijn vooruitge gaan en ongeveer te zijn gestegen tot het niveau van December j.l. De waarde van den invoer bedroeg in Maart ƒ99.000.000, tegen ƒ86.000.000 in Februari. De waarde van den uitvoer steeg van 55.000.000 in Februari tot 65.000.000 in Maart. Waar deze bedragen nog beneden het gemiddelde van 1932 bleven, is er voor een gegrond optimisme nog geen aanleiding. Het goederenverkeer te water met het buitenland maakte ook een grooten sprong naar boven en wel van 3.970.000 ton in Februari tot 5.800.000 in Maart. Er blijkt voornamelijk een vooruitgang te zijn gekomen in de tonnage van de zee schepen, binnegekomen met lading om te lossen. Ook in het binnen-scheepvaartverkcer met het buitenland kwam in Maart tame lijke verbetering. De vooruitgang van de overisre binnenvaart was zeer aanmerke lijk. Hier viel een stijging van 3.080.000 ton in Februari tot 4.160.000 ton in Maart te noteeren. De stijging van de ontvangsten der pos terijen, telegrafie en telefonie van Febr. tot Maart bleef ten achter bij de stijging in de ovorreenkomstige maanden van 1932. De daling van het indexcijfer der groot- handelsprijzen wordt weer heviger. Tegen over een stand van 74 in Februari, werd deze in Maart 72 (1913 ia 100). Het index cijfer van de kosten van levensonderhoud volgt deze dalende bewering nog steeds, doch in een verlangrzaamd tempo. De productie onzer steenkolcnmiinen was in Maart bijzonder groot, n.l. 1.137.000 ton tegen 957.000 ton in Februari en 1.072.000 ton in Maart 1932. Het aantal mijnwerkers in onze mijnen daalt echter nog steeds. Zoowel het elertrictcite- als het gasver- bruik namen in Maart tee. De achteruitgang in den scheepsbouw is nog niet tot stilstand gekomen. In Maart waren er schepen tot slechts een totaal van 32.000 ton in aanbouw. Heel sterk liidt de zeevisscherij onder den nood der tijden. De waarde van den aanvoer bedroeg in Maart slechte 272.000, tegen 836.000 in Maart 1032. Het bedrag der gebonden aanbestedin- EEN BEPERKT AANTAL PLAATSEN voor het AMSTEROAMSCA SACRAMENTSSPEL op 18 Juni, te 2.30, Stadion Amsterdam zijn aan ons bureau verkrijgbaar. Prijzen: van 60 cent tot f 3.— DE DIRECTIE. VOORNAAMSTE NIEUWS. BUITENLAND. Roosevelt richt een vredesboodschap tot de geheele wereld (2de blad). Duitschlands vredelievende bedoelingen volgens von Papen (2do blad). De spanning tusschen Duitschland en Oostenrijk (2de blad). De Japansche opmarsch in China (2de blad). BINNENLAND. De Koningin heeft dr. Colijn een nieuwe opdracht gegeven tot vorming van een cri siskabinet, nadat hij verklaard had, tot vorming van een parlementair kabinet geen kans te zien. (lsto blad). Opbrengst der Rijksmiddelen, (lsto blad). De vergadering van den L. T. B. te Haar lem. (2de blad). Drie kinderen op het strand te Workum verdronken. (Gom. Ber. 3de blad). Liefdesdrama te Bergen op Zoom. (Gem. Ber. 3de blad). Verscheidene doodelijke verkeersongeluk ken. (Gem. Ber. 3de blad cn Laatsto Ber) Nadere bijzonderheden omtrent het vree- selijk auto-ongeluk te Rotterdam en de ont ploffingsramp aldaar. (Gem. Ber. 3de blad). gen voor fabrieksbouw toonde in Maart een flinke stijging. Het gemiddelde van do koersen dor aandeden bleef in April gelijk aan dat van Maart. Ofschoon voor al de effectenbezitters hunkeren naar ccn verbetering van de beurs, mag men het stationnair blijven van do koersen op zich zelf reeds als een verbetering beschou wen. De werkloosheid begint iets te vermin deren. De woningbouw neemt toe. Men ziet, dat het Maandschrift van het Centraal Bureau voor de Statistiek, waar aan vorenstaande gegevens zijn ontleend, een beeld geeft van den cconomischcn toestand, hetwelk zeker iets aangenamer aandoet, dan wij in den laatsten tijd ge wend zijn aldus de „Gelderlander". PROF. DR. J. E. DE QUAY. Als opvolger van Prof. Triebeis te Tilburg. Naar wij vernemen, zal binnenkort aan do Technische Handelshoogeschool te Til burg, als opvolger van prof, Triebeis wor den benoemd dr. J. E. de Quay. De nieuwe katholieke hoogleeraar is dc zoon van den gep. luitenant-generaal R. B. A. A. de Quay, te Den Haag, en is sinds 1927 lector in de psycho-techniek ann de Handelshoogeschool te. Tilburg. „Res." UITVOER VAN SPEK. Do uitvoer van spek zal met ingang van Maandag 22 Mei door de Nederlandsche Varkenscentrale geschieden. Van dien da tum af zal de uitvoer door anderen dan de Nederlandsche Varkenscentrale derhalve verboden zijn. Personen, welke gewend zijn geweest spek te exportoeren of voor export te zouten, worden in verband hiermede uit- genoodipd zich met de Nederlandsche Var kenscentrale in verbinding te stellen onder opgave van de werkzaamheden, welke ten aanzien van dezen export door hen verricht zijn.

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 1