DE VUIST OP TAFEL 24ste Jaargang DINSDAG 16 MEI 193b No. 7509 S)e Qeidóeh&(2ouft<Mit DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Voor Leiden 19 cent per week f 2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week f2.60 per kwartaal Franco per post f2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geillustreerd Zondagsblad 9 cent. Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 II GIRONUMMER 103C03, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededoelingen wordt bet dubbole van het tarief berekend. TELEFOONTJES, van ten hoogste 30 woorden, waarin ba trekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop f 0.50. NAAR EEN ACTIEVE HANDELSPOLITIEK Wat zal het nieuwe Ministerie doen, om onze industrie en landbouw en daar mede de werkgelegenheid te redden? Dat is de belangrijkste vraag, die alle „programpunten" van de diverse partijen overstemt. Het afgetreden Ministerie had reeds ge broken met de Lamme Goedzak politiek, maar algemeen gaat het verlangen uit naar een doortastender optreden van het Bewind tegenover de onzalige concurren tie ons door het buitenland aangedaan. Weerloos heeft Nederland zich nog steeds krampachtig vastklampend aan den „vrij handel", zich nauwelijks verzet tegen de krankzinnige opdrijving der douane-tarie ven der ons omringende landen. Herhaaldelijk is geroepen: „de vuist op tafel!" Deze roep wordt met den dag ster ker; het wordt een schreeuw naar een krachtig ingrijpen der Begeering. De vier groote katholieke standsorgani saties, de Werkgevers vereeniging, het Werkliedenverbond, de Hanze en de L. T. B. hadden dezer dagen een conferentie belegd met de vertegenwoordigers der ka tholieke bladen, om aan deze „vox populi" steun te verleenen. Op deze conferentie werd de handelspo litiek van vele kanten en door vele spre kers belicht. Maar allen, hetzij hoogge leerd of eenvoudig boer, kwamen tot de zelfde conclusie: alleen invoerrechten en steun van de eigen industrie kunnen ons land eenigszins uit het moeras helpen. Actieve handelspolitiek, de politiek van „de vuist op tafel" is geen panacée, waar mede de crisis wordt opgelost. Het is niet meer dan een nood-verband om doodbloe den te voorkomen. Veelzeggende cijfers. Beginnen wij met eenige cijfers te noe men, door den heer Henri Hermans mee gedeeld: Het aantal werkloozen in het ge- heele bedrijfsleven mag veilig op 400.000 worden gesteld. Gerekend naar een gemiddeld weekloon van 20. is hiermede niet minder, dan 400 mil- lioen gulden aan inkomsten verloren gegaan, evenveel als wij aan Indië verloren en voor onze koopkracht van dubbel zooveel beteekenis als in normalen tijd de winst van onze ge- heele scheepvaart. Geklaagd wordt over een te be perkte toepassing van de Crisis-in- voerwet. Te weinig artikelen worden gecontingenteerd en de contingenten naar de steeds dalende waarde zijn veel te ruim. De oontingenteerings- peroentages met een enkele uitzonde ring, van 70 tot 100 pet. naar de waar de, beteekenen in de practijk een in voer van 120 tot 150 pet. in hoeveel heid. Beslissingen op aanvragen om toe passing van de Crisis-invoerwet blij ven te lang achterwege. Sommige aan vragen zijn reeds anderhalf jaar gele den ingediend. Intusschen is de toe stand der betrokken bedrijven steeds verergerd, maar zijn beslissingen uit gebleven. Zoo is de toestand onhoudbaar ge worden. Ook prof. Kaag, hoogleeraar aan de Tilburgsche Handels Hoogeschool, sprak als zijn meening uit, dat de crisisinvoerwet voor de huidige omstandigheden niet meer past. De zich snel wijzigende handelsver houdingen eischen geen ve-dediging maar aanpassing. Deze wet is hoegenaamd niet geschikt om te stimuleeren tot een om bouw onzer nationale industrie, gericht op de vervaardiging van andere producten. De vrijhandel zal moeten plaats maken voor een geregeld ruilverkeer. De waarde van den gulden. In 't kort wees deze spreker ook op de valuta van den gulden. Doelbewust zal Nederland een keuze moeten doen: de gulden op peil houden of niet. Komt er geen inflatie, dan ziet spreker het groot gevaar dat ons land niet zal kunnen mee- profiteeren van de opleving, die z. i. ko men gaat. We moeten zelfbewust handelen ons land beschikt over een goed-geoutilleerde industrie, een geweldige kapitaalkracht, een groot koloniaal Rijk in dat stevig bewustzijn bepleit spr. een krachtige eco nomische politiek van tarieven en (facul tatieve) contigenteering. De regeering achter de industrie. Prof. dr. Gelissen uit Maastricht be lichtte een bijzonder interessant onder werp: hoe onze industrie van de weten schap moet weten te profiteeren, om te genover het buitenland op peil te blijven. Öns land moet met vaste hand een „oc trooi-politiek" nastreven. Spr. wees erop, welke energie in ons land nog verborgen ligt in de aarde en in het water Verschil lende industrieën zouden, geheel onafhan kelijk van het buitenland, een hooge vlucht kunnen nemen, wanneer de Begeering de ze pasgeboren industrieën steunde in den vorm van garantie en invoerrechten. Voor onze handelspotiek, geldt niet het woord uit het Evangelie: Indien men u slaat op de linkerwang, biedt dan ook uw rechter wang aan! Nederland moet zich zelf zoo veel mo gelijk helpen. In de toekomst van de ex port had spr. nog een zwaar hoofd. Het eenig artikel, dat een klein land zal kun nen exporteeren, zal op den duur zijn., heb intellect Medelijdende blikken De voorzitter der Werkgevers vereeni ging, mr. Steenberghe opende zijn toe spraak met en bijtende maar rake satyre op de economische conferentie. Spr. was het eens met prof. Kaag, maar voor ver schillende artikelen blijft de contingentee- ring het eenig verweermiddel. Spr. is met de onderhandelings-delega- tie naar Berlijn geweest. Voor onze politiek heeft men alleen over een schouderopha len en een medelijdenden blik. Moedeloos is spreker niet. Wanneer de Begeering achter de industrie gaat staan, zou bijv. ook op de Oostersche markten ons aandeel in de katoenindustrie nog ge saneerd kunnen worden. Wanneer de Be geering met klem betoogt, dat, wanneer ons geen plaats onder de zon gegeven wordt, de Nederlandsche markt, voor een bepaald land zou worden afgesloten, dan zouden wij thans in een heel wat betere positie verkeeren. Brood voor allen. De Middenstand had mr, Van Hellen- berg Hubar tot woordvoerder gekozen. In 't algemeen kan de middenstand zich bij een actieve handelspolitiek aansluiten, omdat het welvaartspeil van den Midden stand geheel afhankelijk is van het wel vaartspeil in industrie en handel. Behalve de voorgestelde maatregelen achtte de spreker ook hulp in den vorm van credie- ten aan bepaalde bedrijven dringend noo- dig Met alle kracht en in alllerijl Mr. van Haastert, sprekend namens de groep boeren en tuinders, wees erop, hoe ons land op 't gebied van land- en tuin bouw zich door bekwaamheid en vakken nis boven alle landen ter wereld verheft. Door de ontzettende moeilijkheden, die het buitenland in den weg legt, verkeert deze tak van bestaan in een noodtoestand. De Begeering heeft absoluut niet alles ge daan om onze export in een eenigszins behoorlijken vorm te handhaven. Ondanks dat de Regeeringsdelegatie bij de onder handelingen te Berlijn een tamelijk flink ruilobject had (de renteverlaging) heeft de delegatie maar weinig kunnen berei ken. Spr. houdt zijn hart vast voor de on derhandelingen, die op het eind van dit jaar wederom gevoerd moeten worden, want ons laatste ruilobject zal dan niet meer aanwezig zijn. Spr. wenscht, dat de Regeering met alle kracht en in allerijl maatregelen treft, dat onze delegatie niet met leege handen aan de conferentie zal deelnemen. Na deze algemeene inleidingen gaven de vertegenwoordigers van enkele spe ciale industrieën enkele uiteenzettingen. De heer Yan Spaendonck (wolfabricage) achtte het wensohelijk, dat het percentage der oontingenteering niet slechts bepaald wordt naar de waarde, maar naar het ge wicht. De heer dr. Regout (aardewerk) betoog de, dat de afzetmogelijkheid in ons land voor de eigen industrie nog heel groot is, wanneer de invoer wordt geremd. De heer Asselb^rg (metaalnijverheid) klaagde, dat deze industrie veel last on dervindt van dumping. De allerzwaarst getroffen zou weer eenige opleving bespeu ren, als de Begeering garantie wilde ge- BINNENLAND BESCHERMING VAN BLOEMBOLLEN. Ingediend is een wetsontwerp tot wijzi ging der wet van 24 Mei 19-24 houdende be palingen tot wering van voor planten scha delijke dieren en van plantenziekten bij in- en doorvoer van droge bollen, knollen en wortelstokken van bloemgewassen. In de Vereenigde Staten van Amerika en in Canada komt reeds eenige jaren een thripssoort voor, welke voor sommige bloemgewassen en in het bijzonder voor do gladiolen zeer schadelijk is. Het gevreesde insect is in eerstgenoemd land reeds in acht Staten waargenomen, terwijl het zich in Canada in korten tijd heeft verbreid over de Staten Nieuw Schotland, Nieuw- Brunswijk, Quebec. Ontario en Manitoba. Het diertje heeft in volwassen toestand slechts een lengte van ongeveer 1 m.M. Het leeft hoofdzakelijk in de bloemen van gla diolus, waar het door zijn wijze van voe ding zeer schadelijk optreedt. Daar de gla diolus voornamelijk voor de bloem geteeld wordt, kan de aanwezigheid van gladiolus- thrips deze cultuur geheel onmogelijk ma ken. Ook in enkele andere bloemen is deze thripssoort waargenomen. De voortplanting van het insect heeft in den zomer zeer snel plaats. Zelfs tijdens den winter kan het zich in de schuren in sterke mate op de knollen vermeerderen. Teneinde onze culturen te beschermen tegen overbrenging van deze thripssoort, is het noodzakelijk, dat een verscherpt sani tair toezicht wordt gehouden op gladiolus- bollen, welke uit genoemde landen in Ne derland worden ingevoerd. Deze invoer vindt in hoofdzaak plaats na October en gewoonlijk in kleine partijen, die per post pakket worden verzonden. Zij bevatten veelal nieuwe soorten, bestemd voor op- planting. Artikel 1 der wet van 24 Mei 1924 hou dende bepalingen tot wering van voor plan ten schadelijke dieren en van plantenziek ten bij in- en doorvoer van droge boFen, knollen en wortelstokken van bloemgewas sen. beperkt echter bet toezicht op den in- en doorvoer tot het tijkvak van 1 Juni tot en met 31 October van ieder jaar. In de ge geven omstandigheden blijkt deze beper king echter bet houden van een afdoend toezicht in den weg te staan. Het komt daarom wenscheliik voor, de wet zoodanig te wijzigen, dat de woorden ..van 1 Juni tot en met 31 October" in artikel 1 komen te vervallen en de redactie der artikelen 2 en 3 dienovereenkomstig te herzien. Ook buiten het eieenlüke verzendseizoen behoort tot wering van het voormelde ge vaar een geregeld toezicht te kunnen wor den uitgeoefend. Met het oog op dezelfde belangen wordt tevens voorcresteld artikel 9 dier wet zoodanig te wijzigen, dat haar bepalingen ook van toepassing zu'len ziïn ten aanzien van in- en doorvoer door mid del van pakketoost. De beperkende bepalingen in voornoem de artikelen, waarvan opheffing thans wordt voorgesteld, zün dest:;ds in de wet opgenomen on verzoek van de organisaties uit den bloembollenhandel. Uit overlee met deze'fde organisaties is eebleken. dat ha rerzijds geen bezwaren bestaan tegen het doen vervallen dier beperkingen, nu de om standigheden daartoe nopen. NEDERLANDSCHE BANK. Geen dividend. Naar het Persbureau Vaz Dias officieus verneemt zal door de Directie en Commis sarissen van De Nederlandsche Bank op de Algemeene Vergadering van Aandeel houders worden voorgesteld over het afge- loopen boekjaar geen dividend uit te 'kee- ven bij het beschikbaar stellen van hypo theken. De heer Stulemeijer (baksteen-industrie) hekelde de concurrentiestrijd tusschen fa brikanten in één vak. Door eigen schuld werkt men in deze industrie met verlies. Deze industrie moet beschermd worden tegen Belgischen invoer (voor 20 pet. wordt ingevoerd). Spr. beval als uitvoerartikelen aan: pes simisme, defaitisme en moedeloosheid. Daar hebben wij hier veel te veel van. Spr. hoopt op een uitbouw van de Bedrijfsra- denwet, om aan de strijd en tweedracht der fabrikanten een einde te maken- Nadat nog enkele hoeren het woord had den gevoerd, sloot de beer Struycken, die de bijeenkomst leidde, met de hoop uit te spreken, dat een blijvend oontact met de pers zou worden verkregen. ERNSTIG ONGELUK TE ROTTERDAM. AUTO RIJDT BIJ GEOPENDE BRUG IN DE MAAS. Bestuurder uit Dordrecht met zijn vrouw om het leven gekomen. Gisteravond even over half elf is te Rotterdam een gesloten personenauto van de Koninginneb rug in do Koningshaven gereden. De auto kwam uit de Van der Takstraat juist op het oogenblik, dat de brug geopend werd. De bestuurder had blijkbaar do stoplichten niet gezien, heeft geen acht geslagen op de waarschuwingen dat de brug geopend werd en reed door. Wanneer do brug geopend wordt, daalt de bascule over den rijweg, welke het verkeer afsluit. De wagen schoof tusschen den al geopenden brugklep en het landingshoofd door en reed te water. Hoeveel personen en wie er in den wa gen zaten is nog niet bekend. De politie is direct met behulp van booten gaan dreggen. Do brug moest hier voor geopend blijven, zoodat het geheele verkeer in de richting Dordrecht stil kwam te staan. Gisteravond en ook nog in den afgeloo- pen nacht is de politie bezig geweest met behulp van de politieboot en twee takel wagens de in de Koningshaven gereden auto op te halen. Dit is haar echter niet gelukt. Men heeft daarom aan de firma De Graaff en Koelmans Bergings Maat—' schappij te Rotterdam opdracht gegeven om de auto te lichten. Deze firma is om kwart voor vieren begonnen. Een duiker heeft eenige malen op den bodom van de Koningshaven naar de auto gezocht en deze tenslotte gevonden. Om half zes heeft men den wagen met een bok kunnen op halen. Uit het autonummer kon men opmaken dat de auto in Dordrooht thuisbehoorde en daarna kon worden nagegaan dat deze het eigendom was van den heer M. Sche pers, banketbakker gewoond hebbende aan de Van Strijsingel to Dordrecht. De heer Schepers block met zijn echt- genooto een bezoek te hebben gebracht aan Rotterdam en op den terugweg in de Koningshaven te zijn gereden. De auto, 'n Chrysler, is beschadigd opgehaald. De lijken van de slachtoffers zijn niet met de auto naar boven gekomen. Een portier stond open. Door dit portier heeft de heer Schepers zich direct na het ongeluk naar buiten weten te werken. Eenige omstan ders hebben een man zien zwemmen, die evenwel direct daarop wegzonk. Het lijk van de vrouw is waarschijnlijk door de stroom uit de auto getrokken. Naar de lijken van de slachtoffers wordt nog gedregd. Groote verkeersstagnatie. Intusschen was het verkeer over de brug van half elf geheel gestagneerd wat bij de ontzaglijke belangstelling van het pu bliek, de drukte nog enorm vergrootte. Heel het tram -en autoverkeer was lam gelegd. De trampassagiers heeft men naar het veer op de Prins Hendrikkade gediri geerd, vanwaar zij naar de Wilhelmina- kade werden overgebracht. Aanvankelijk stokte het echter ook hier, daar het perso neel van de veerbootjes weigerde de men- schen to vervoeren, daar zij „geen kaart jes" hadden. Na korten tijd was de strub beling echter voorbij en do moeilijkheid op gelost en werden do tram passagiers gratis overgezet. Om vijf over twaalf heeft men de brug even neergelaten om het Verkeer baan to geven, en in lange filé's stroomden de auto's over de brug. Vooral met het oog op diegenen, die naar het Zuiden moesten met het veer over den Moerdijk, was deze maatregel genomen. Dit nummer bestaat uit DRIE bladen. VOORNAAMSTE NIEUWS. ONTPLOFFINGSRAMP TE ROTTERDAM. GEVOLGD DOOR BRAND. Verscheidene gewonden. Hedenmorgen te ongeveer kwart over elf heeft te Rotterdam een zware ontplof- fing plaats gehad, welke in een hevigeo brand is overgegaan en waarbij versokei- i dene gewonden te betreuren vallen. Aan de Boompjes is in de onmiddellijke nabijheid van de Nationale Levensverzekc- j ring Bank een opslagplaat-s gevestigd van I pharmaceutische stoffen, chemicaliën enz., welke opslagplaats eigendom is van de firma Brocades en Steeman, waarvan de heer Pluijgers directeur is. Dit pakhuis wordt aan den eenen kant begrensd door het Maashotel en aan den achterkant door de Wijnhaven. Door tot nu toe ombekende oorzaak is BUITENLAND. De Volkenbondsraad vergadert over den oorlog tusschen Bolivia en Parguay. (2do blad). Hitiers afgezanten zijn onwelkome gas ten te Londen en Weenen. (2de blad). Japans opmarsch naar Peking. (2do blad). BINNENLAND. Do wensch der katholieke organisaties inzake de handelspolitiek der regeering. (Artikel, lsto blad). Een ontrattingscampagne langs de Ka- gerplassen. (Artikel, 3de blad). Heden heeft de L. T. B. te Haarlem vergaderd, (lsto blad). Een wetsontwerp tot wijziging van de wet van 24 Mei 1924, houdende bopalingen tot wering van voor planten schadelijke dieren en van plantenziekten bij in- en doorvoer van droge bollen, knollen en wor telstokken van bloemgewassen. (lsto blad). De Nederlandsche Bank keert geen divi dend uit (lsto blad). De Nederlandsche afvaardiging naar do Arbeidsconferentie te Genève. (lsto bind). Nieuwe luchtdienst op Berlijn. (Lucht vaart, 2de blad). De algemeene raad uit S.D.A.P. en N.V.V. kondigt een boycot van Duitsche artike len af. (late blad). Auto te Rotterdam door geopende brug in de Koningshaven gereden. Echtpaar verdronken. (1ste blad). Ontploffing te Rotterdam in een opslag plaats van chemicaliën, gevolgd door brand Verscheidene gewonden. (1ste blad). daar plotseling oen hoeveelheid benzino en olie, andere mededeclmgen spreken ech ter over een hoeveelheid ether, ontploft. In het pakhuis waren verscheidene mon- schen aan het werk, die door het snol om zich hoen grijpende vuur volkomen werden verrast. Van verschillende kanton werd on middellijk getracht hulp to verleenen aan de in het pakhuis aanwezige werklieden. Dit aantal bedroog ongeveer 65. Do bran dende chemicaliën ontwikkelden evenwel zoo'n dikke rookmassa, dat het om half twaalf nog niet mogelijk was om het pak huis van buiten af binnen to dringen. Bo ven het brandende pand stegen dikke, grauwe rookkolommen op, die van groolon afstand kondon worden waargenomen. Het explosie-geval trok vanzelfsprekend zoor groote belangstelling. Op het moment dat do ontploffing plaats vond, waren, zooals gezegd, ongeveer 65 monschen in het pak huis werkzaam, die zich over verschillende verdiepingen van het pand verspreid had den. De ontploffing gesohiedde in dc gc- lijkvloersche verdieping en was z66 hevig, dat het Maashotel in een formeelo ruïno herschapen werd. Deuren en paneelen wer den uitgerukt, ramen sloegen stuk cn schil derijen vielen van do muren. Het pakhui-* stond onmidde'l-ilf in lichter laaie, hetgeen begrijpelijk was omdat er zooveei nent brandbaar materieel was opgeslagen. Nog maar kort na do ontploffing zaten dc werk lieden op do verschillende verdicpingon zóó door het vuur ingesloten, dat. zij nog maar twee kansen hadden om het voege lijf te bergen. Versohillende van hen vlucht ten over het dak naar do aangrenzende panden, anderen bleef geen andere moge lijkheid over dan ziob uit de ramen te wer pen in het water van do Maashaven, die aan den achterkant van het pand loopt. Zij die in het water sprongen, werden door schippers, die in allerijl met roeiboot jes waren toegesneld, opgepikt. Kort na het uitbreken van den brand arriveerde de brandweer met groot mate riaal ter plaatse. Om half twaalf waren twee motorspuiten in werking, die verschil lende slangen gelegd hadden door het Maashotel en die ook 1 et vuur aan de voor zijde krachtig bestreden. (Men zie vorder Laatste Ber.).

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 1