iPREl IRC 24ste Jaargang MAANDAG 15 MEI 1933 No. 7508 S)e Ccid<K^(£fou^a/rit DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling: Voor Leiden 19 oent per week f 2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 oent per week f2.60 per kwartaal franco per post f 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zóndagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 oent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 oent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 oent. Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 II GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES, van ten hoogste 30 woorden, waarin be trokkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop f 0.50. Dit nummer bestaat uit DRIE bladen. V Liberalisme en socialisme. Dr. Colijn is niet geslaagd in zijn pogen, om een zoogenaamd nationaal ministerie te vormen. Over deze mislukking zullen wij hier niet uitweiden. Wij willen er alleen even op wijzen, dat, indien deze opzet van den heer Colijn, wèl gelukt zou zijn, voedsel zou zijn gegeven aan een geheel verkeerde mcening, welke nog hier en daar heerscht, ook onder de katholieken-zelf. Wij bedoelen de meening, dat wij, katho lieken, minder principieel tegenover hot Liberalisme zouden staan als tegenover het Socialisme. Deze meening berust op een gebrek aan kennis,hetzij van de katholieke beginselen, hetzij van de liberale princiepen, hetzij van beiden Zeker, wij staan niet altijd zoo ver van een getemperd liberalisme af als van een consequent socialisme. Maar, van den an deren kant, is het even waar, dat wij niet altijd zoo ver afstaan van een hervormd socialisme als van een stijl-doorgevoerd liberalisme. Maar: het Liberalisme is voor ons vol strekt niet minder onaanvaardbaar als het Socialisme. En, indien do R. K. Staatspartij had deelgenomen in een Kabinet waarin wèl liberalen maar géén socialisten zitting had den, dan zou aan de hier bedoelde geheel verkeerde meening, zooals we zeiden, voed sel zijn gegeven. Wij zeggen natuurlijk niet, dat daarom de R. K. Staatspartij zioh tegen de vorming van een zoogenaamd nationaal ministerie moest verzetten. Natuurlijk niet. Wij bedoelen voor heden niets meer dan een enkele losse opmerking te maken bij de mislukking van het eerste? plan- Colijn. V Geen „kleinzielige critiek en gekanker" In zijn wekelijksöh artikel in de „Msbd." vraagt prof. dr. Féron j.l. Zondag de aan dacht voor wat hij noemt een „angstwek kend probleem", n.l. dit: „hoe vormen wij het aangroeiend kind, dat geen ander onderricht in zijn ge loof en godsdienst heeft gehad dan den school-catechismus, die intusschen al voor een groot deel vergeten werd, tot een jongen katholiek, die genoeg weet en voldoende gevormd is om met zich zelf en met alle gevaren-van-bui- ten klaar te komen zonder hopelooze struikelingen En hij merkt dan verder op, dat het bij iederen weldenkende toch vast moest staan, dat onze instellingen van jeugdvor ming broodnoodig zijn. En alle ouders, die in dit opzioht in aanmerking komen, moesten, zoo zegt de schrijver, echt bewust zijn van hun plicht, om hun kind van deze noodzakelijke hulpvorming niet verstoken te laten blijven. En hij roept vooral de „leidende groepen'' op, om het volle pond van haar waardee ring te gaan betalen aan de godsdiensti ge noodzakelijkheid van voortgezet onder wijs en rijpere jeugdvorming, om te be sluiten: „De zielsbehoefte van een massale jeugd veroordeelt hier alle onderschatting en vonnist met bitteren ernst alle kleinzielige critiek en gekanker". Bescheidenlijk aaa enkelen ter overweging voorgehouden I De directeur eener bekende onderneming, welke ook in het afgeloopen jaar druk ge adverteerd heeft, liet zich als volgt uit: „Wij hebben zulke goede resultaten be haald, omdat wij in meer en niet in minder adverteeren gelooven, wanneer het in zaken slap is". De reclame, ver e t a n d i g volgehouden, bereikt juist in slappen tijd veel resultaat 1 BINNENLAND TOENEMENDE NOOD IN DE TEXTIELINDUSTRIE. ONTSLAG EN LOONSVERLAGING. De directie van de Koninklijke Stoom weverij te Nijverdal, die altijd op zeer goe den voet met haar personeel stond, heeft dezer dagen een fabriekscommissie bij haar ontboden en haar medegedeeld, dat het niet mogelijk is gebleken de Japan- sche concurrentie 't hoofd te bieden. Het kon niet lailger ontkend worden, dat Ja pan de markten, die door de Nijverdal- sche fabrieken van goederen werden voorzien, zoo goed als geheel had veroverd Het gevolg daarvan is, dat de directie zich genoodzaakt heeft gezien om ongeveer tweehonderd man van haar toch al sterk ingekrompen personeel het werk op te zeggen. Voor zoover het nog mogelijk was, zou getracht worden, het bedrijf aan den gang te houden, doch er viel op niets meer te rekenen. Zooals wij reeds aankondigden, zou bij een aantal spinnerijen te Enschede een nieuwe loonsverlaging zijn te verwachten. Zaterdagochtend werden do ongeveer 1600 arbeiders van een vijftal fabrieken „verrast" met de volgende aankondiging: „Door de buitengewoon ongunstige om standigheden, waarin haar bedrijven ver- keeren, zien de directies der N.V. „Ka toenspinnerij de Bamshoeve", „Enschede- sche Katoenspinnerij", Spinnerij „Ooster- veld", „Spinnerij Roombekk' en Spinnerij Tubantia v.h. B. W. en H. ter Kuile" zich tot hun spijt genoodzaakt de loonen van de bij him resp. vennootschappen in dienst zijnde arbeiders met 10 pet. te verlagen. Bij elk der bovengenoemde ondernemingen zal deze verlaging ingaan gelijk met den eersten dag van de loonweek, die na 29 Mei a.B. een aanvang neemt." MEER ARBEIDERS AAN HET WERK. Een rapport der Mij. voor Nijverheid en Handel. De commissie, die door het hoofdbe stuur van de Nederlandsche Maatschappij voor Nijverheid en Handel is benoemd om een onderzoek in te stellen naar de mogelijkheid een verzachting van de na- deelen der werkloosheid te bereiken door vrijwillige verdeeling van het werk ove* een grooter aantal arbeiders, is in haar rapport tot de volgende conclusie geko men: Als haar conclusie wil de commissie nogmaals naar voren brengen, dat, terwijl zij zich ernstig verzet tegen dwingende wetelijke maatregelen, het naar haar mee ning noodzakelijk is om, waar dit eenigs- zins mogelijk is, een systeem van verdee ling van het werk over meer arbeiders vrijwillig in te voeren; tcrwille van die arbeiders, die hierdoor uit hun werkloos heid verlost zouden kunnen wordenter- wille van de maatschappij waar de groote werkloosheid een demoraliseerend ele ment isterwille van de ondernemingen, in welker belang het is in de toekomst over geoefende en geschoolde arbeiders te kunnen beschikken. De uiteenloopende verhoudingen in de verschillende bedrijfstakken en onderne mingen maken het noodzakelijk, dat de regeling van een dergelijk systeem aan gepast wordt aan de eischen van het be drijf. Het verdient aanbeveling om, waar dat mogelijk is, door een wachtgeldregeling de met verkorten werktijd werkende of tijdelijk werkelooze arbeiders verbonden te houden aan de onderneming, en op deze wijze een aanvulling te geven op de door werktijdverdeeling te zeer vermin derde loonen. Om dit practisch op ruimer schaal mogelijk te maken zou echter een verhooging van de door de overheid in deze regeling uit te koeren subsidie nood zakelijk zijn. Hierdoor zou een verminde ring van de als werkeloosheidsondersteu ning uit te keeren bedragen verkregen kunnen worden. Ook is een wijziging in de bepalingen der werkeloozenkassen gewenscht, waar door het uitkeeren van aanvullenden steun wordt mogelijk gemaakt, wanneer b.v. lan ger dan 32, doch minder dan 40 uur zou gewerkt worden. Bijzondere aandacht zal moeten wor den besteed aan de jeugdige werkeloozen en aan jongens, die hun intreden in het leven van den arbeid nog moeten doen. Het ie van het grootste belang eerstbe- doelden zooveel mogelijk bij het bedrijfs leven betrokken te houden, en een zoo groot mogelijk aantal jongens in dienst te nemen, zoo noodig voor halve dagen of in „rouleering", om vooral jonge menschen zooveel mogelijk té bewaren voor den ver nietigenden invloed der werkloosheid. Hierin rust op de ondernemingen een ern stige sociale verplichting. R. K. HANDELSREIZIGERS EN WERKLIEDENVERBOND Een studiecommissie I In de algemeene jaarvergadering der R. K. Vereeniging van Handelsreizigers en Handelsagenten „St. Ohristoffel", Zater dag te Utrecht gehouden, werd de kwestie al of niet aansluiting bij het R. K. Werk liedenverbond besproken. Tenslotte werd op voorstel van het hoofd bestuur besloten een commissie te benoe men van zes leden, >an wie drie voorstan ders en drie tegenstanders van aansluiting. Eenige afdeelingsvoorstellen om tot on middellijke aansluiting te besluiten wer den ter vergadering ingetrokken. Bovengenoemde commissie zal circa 1 Aug, rapport uitbrengen, dat aan de af- deelingen ter bestudeering wordt toege zonden. Later zal 'n buitengewone algemeene vergadering worden gehouden om een de finitieve beslissing over dezo kwestie te nemen.' In de commissie werden benoemd de heeren Van Angeren, Corpeleyn en Ruyg (vóór aansluiting), en de heeren Kokshoorn, Koelkorst en Broeckx (tegen aansluiting). PER AUTOBUS OVER DEN AFSLUIT DIJK. De dienst wordt voorioopig onderhouden met licht materieel. Wij zijn verheugd, dat we thans den dienst over den afsluitdijk kunnen begin nen, nu alle voorbereidende werkzaamheden achter den rug en de noodige concessies en goedkeuring verleend zijn, aldus zeide de directie van de A. T. O. ons, toen wij haar vroegen om een en ander mede te dee- len omtrent de werkwijze bij den autobus dienst over den afsluitdijk, die Dinsdag 23 Mei aanvangt. Onder de aanzienlijke uitbreiding, welke de A. T. O. aan "haar wagenpark heeft ge geven, behooren ook ze-s nieuwe Sauror- reiswa-genB, elk plaats biedend aan 33 per sonen. Dit reiswagenmaterieel is buitenge woon geëigend voor het rijden van groote afstanden. Wij betreuren het slechts, dat de A. T. O. niet aanstonds bij de opening van den dienst met dit voortreffelijk mate rieel kan gaan rijden. De toegangswegen tot den afsluitdijk zijn namelijk nog niet gereed en wij vreezen zelfs, dat het wel najaar zal worden vóór men hiermede ge heel klaar is, zoodat het zwaarder reisma- terieel eerst dan op den dijk in den dienst zal kunnen worden gebracht. Voorioopig zijn wij dus wel verplacht met kleiner en liohter materieel den auto busdienst te onderhouden. Eiken dag wor den zes ritten heen en zes ritten terug ge maakt, met uitzondering van den Zondag; dan worden slechts twee ritten heen en twee ritten terug gereden, aangezien men in Friesland bezwaar heeft gemaakt te gen een meer uitgebreide dienstregeling op Zondagen. Nu de reizigers dientengevolge in zekeren zin gehandicapt zullen worden heeft de A. T. O. een zoodanige regeling wat betreft de Zondag-retourbiljetten ge troffen, dat deze ook voor den trein geldig zijn. De terugreis op elk retourbiljet kan dan naar keuze van den reiziger per auto bus óf per trein en wel dagelijks met den dienst Enkhuizen-Stavoren. «Tel." CONGRES VAN DF. A R. K. A. TE DEN BOSCH. Vrijdag en Zaterdag werd te 's-Herto- genbosch in het Oranje Hotel de dertien de jaarvergadering gehouden van de Lan delijke Groep Gemeente-ambtenaren (Groep VI) onder voorzitterschap van den heer Thijssen te Tilburg. De bijeenkomst was druk bezocht door ambtenaren uit alle oorden van het land. In zijn openingsrede liet de voorzitter een somberen toon hooren over het feit, dat vermindering van salarissen altijd maar weer de begrootingen ook der ge meenten sluitend moet maken. Spr. wenschte de gedachte verbreid te zien, dat er toch ook eens wat anders dan ver mindering van salaris moet worden uitge dacht. De voorzitter hield een rede, gewijd aan de nagedachtenis van het overleden be stuurslid, den heer Jansen, te Eindho ven, door de leden staande aangehoord. Eenige oogenblikken van stille herden king volgde met een kort gebed voor de zielerust van den verdienstelijken overle dene. Jaarverslag en begrooting, reeds opge nomen in het orgaan van 11 Februari, werd goedgekeurd. Het bestuursbeleid werd na nogal veel critiek ten slotte goedgekeurd. Als bestuursleden werden herkozen de aftredende leden de heeren W. J. van Dijk F. A. J. van Grientvcn, J. Koot en H. W. Michels, mede door Utrecht en Amsterdam voorgesteld. Als afgevaardigde naar de in 1933 te houden congressen werd benoemd de heer J. H. Martin, als plaatsvervanger de heer H. W. Michels. Besloten werd de volgende jaarvergade ring te houden te Deventer. De Bossche afdeeling bood den congres sisten een aangenamen avond aan, waar op door den heer Albert Cuper een lezing werd gehouden over de Vredespolitiek van Stresemann. Zondag word de dag ingezet door het bijwonen der H. Mis, welke in de kathe drale basiliek van St. Jan aan het Mei- altaar der Zoete Lieve Vrouwe werd op gedragen voor de levende en overleden le den der A.R.K.A. Om 10 uur werden de beraadslagingen hervat. EEN VAKVEREENIG1NG VOOR KATHOLIEK MARINE-PERSONEEL. Te Den Helder ia opgericht een mili taire belangen vereeniging op katholieken grondslag ter behartiging van de mot de militaire positie verband houdende belan gen van het Katholieke Marinepersoneel. Deze vakvereeniging van Katholiek Marine personeel ia geheel overeenkomstig de Mi- nisterieele resolutie van 18 April 1933 in gericht. In deze oprichtingsvergadering werd het Reglement der Vereeniging behandeld en aangenomen. Bisaoboppelijke en daarna Mi- nisterieele goedkeuring zal op djt Regle ment worden aangevraagd. Ook zal oogenblikkelijk vergunning wor den gevraagd voor het samengaan van meer dan één categorie in een vereeniging. Het Hoofdbestuur werd samengesteld als volgt: Maj. der Marns. C. P. J. Stikkel- man en sergt. schrijver A. van Rooy als leden, terwijl het Hoofdbestuur de machti ging ontving, nog enkele personen als lid- H-. B. aan te zoeken. In afwaohting van een nadere goedkeu ring door den Minister van Defensie werd besloten, gebruik te maken van do diensten van een niet-mililair Raadsadviseur waar voor de heer A. W. P. Angenent, journalist te Den Helder, werd aangezocht en bereid gevonden. De oprichtingsvergadering word bijge woond door den Vloot-aalmoczenior H. J. M. AlinJc. Algemeen Secretariaat van G. en W. Men schrijft ons: Dc algemeene vergadering voor de bij het algemeen secretariaat van vereeni gingen G. en. W., R. K. Volksuniversi teiten en soortgelijke lichamen aangeslo ten vereenigingen, wordt dit jaar gehou den op 27 en 28 Mei a.s. in Casa Nova op de H. Landstichting te Nijmegen, in navolging van het vorig jaar zoo uitste kend geslaagde Weekond. De belangrijkheid van do te behande len onderwerpen mag voorzeker een groote opkomst van afgevaardigden der aangesloten vereenigingen doen ver wachten. Behalve jaaroverzichten van secreta ris en penningmeester komon aan de orde een bespreking over regionale be spreking van de wijze, waarop de ver eenigingen filmavonden kunnen organi- seeren, do samenwerking van vereeni gingen G. en W. en dergelijko niet de R. K. Leeszalen en de organisatie van tournée's van buitenlandsobe sprekers. Een rondgang over de H. Landstichting zal dit Weekend besluiten. Een dergelijke bijeenkomst is van groote waarde voor dc R. K. cuituieele vereenigingen en om die reden wordt zeker gerekend op nog grooter deelne ming dan het vorig jaar, toen het aan tal afgevaardigden een niet Verwacht aantal bereikte. Goedkoope trein. Op Hemelvaartsdag (25 Mei) gaat er een goedkoope trein 2e en 3e klasse van Den Haag s.s., Voorburg, Rotterdam Maas, Gouda, Leiden, Alphen a. d. Rijn, Bodegraven en Woerden naar Arnhem en Nijmegen en terug. Men zie de advertentie in dit nummer. VOORNAAMSTE NIEUWS. KERKNIEUWS PROVINCIAAL DER PATERS REDEMPTORISTEN OVERLEDEN. Hedennacht is in het St. Canisius-Zie- kenhuis te Nijmegen overleden de hoog eerwaarde pater Ludovicus Wouters, Pro vinciaal der Paters Redemptoristen, die de laatste jaren in het klooster Nobo, dat door hem gesticht ia, te Nijmegen vertoefde. Pater Wouters werd in 1864 geboren, priester gewijd in 1888 en werd in 1927 tot Provinciaal gekozen. Do begrafenis heeft Donderdag aa. op De Nebo plaats BUITENLAND. De discussies te Genève uitgesteld tot Donderdag. (1ste blad). De rede van Hitier voor a.s. Woens dag. (1ste blad). De Spaansche Congregatie-wet. (2de blad). De Japansche troepen naderen Peking. "(lste blad). BINNENLAND. Overleden is de hoogeerw. pater L. Wouters, provinciaal der paters Redemp toristen. (Korkn., lste blad). Ontslag en loonsverlaging in de textiel industrie. (lste blad). Doodelijke verkeersongelukken te Ede en Amsterdam. (Gem. Ber. 3de blad). SPORT EN WEDSTRIJDEN. De missie-finale te Delft bracht een 31 overwinning van het Haarlemsch elftal op Den Bosch. (2de blad). De hockey wedstrijd NederlandDuitsch- land eindigde in een 44 gelijk «pel (2de blad). Bob Maas voor de derde maal Ned. kam pioen der 12 Voetsjollen (2de blad). Noord-Noderland wint den voetbalwed strijd van Noord-Duitschland (2do blad). In de kampioenscompetitie K. N. V. B. winnen Feyenoord en P.S.V. De span ning neemt toe. (2de bLad). H.F.C. en H.V.V. winnen de degradatie wedstrijden in het Westen. (2de blad). Verkenningstochten rond het IJsselmeer. (3de blad). Donkersteeg, Lèiden, tfij/oon 1322 I N°PAÏi STEUySCHOENEN EN HET LEE* IS GELEDEN! Ge kunt een zaak ruïneenen door wleoh- te reclame of minderwaardig drukwerk, evenale een auto verknoeid kan worden door slechte smeerolie. BUITENLAND ONTWAPENING. DE GENEEFSCHE DISCUSSIES. Tot Donderdag uitgesteld. Na raadpleging van het. kleine bureau der ontwapeningsconferentie heeft Hen derson Zaterdagavond besloten dc be langrijke bijeenkomst van de algemeene commissie, waarin de discussies over de kwalitatieve ontwapening van het oorlogs materiaal der landmacht zouden beginnen, uit te stellen van Maandag tot Donder dag. De redenen voor dit uitstel zijn eenerzijds het plotselinge vei trek van Na- dolny naar Berlijn, waar Hitler hein wil raadplegen alvorens hij zijn rede in den rijksdag over dc ontwapeningsconferentie zal uitspreken en anderzijds de wensch van Frankrijk en andere deiegatics om de rede van Hitler in den rijksdag af te wachten, alvorens een oordcel te. vellen over het gedeelte van het out c -convcn- 1 tie van MacDonald, dr-t op hei. oorlogs- materiaal der landmacht betie' Ling heeft. Het besluit van Henderson om dc ver gadering tot Donderdag uit te stellen 1 vindt te Genève algemeene instemming.

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 1