VRIJDAG 12 MEI 1933 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD PAG. 9 KERKNIEUWS AFSCHEIDSBRIEF MGR. A. P. F. VAN VELSEN Bij zijn vertrek uit Indië. De „Koerier" van 25 April Woensdag per luchtpost ontvangen bevat den afscheids brief van mgr. A. P. F. van Velsen bij zijn vertrek uit Indië. „Beminde Geloovigen. Nadat God Ons de groote gunst geschonken had gedurende 25 ja ren waarvan 9 als Apostolisch Vicaris van Batavia hier in Indië te mogen arbeiden aan het heil der zielen, behaagde het Hem toe te laten, dat de toestand Onzer gezond heid en bijzonder het licht Onzer oogen zoo zeer verzwakte, dat Wij meenden niet meer geheel te kunnen voldoen aan de hooge eischen, die Ons zwaar en verantwoordelijk ambt stelt tot uw aller welzijn. Daarom verzochten Wij Onzen Heiligen Va der den Paus Ons toe te staan het bestuur van Ons Vicariaat te mogen neerleggen. In audiëntie van 16 Februari deelde Zijne Heiligheid aan den Secretaris der Congrega tie voor de Voortplanting des Geloofs mede, dat Hij goedgunstig op Ons verzoek beschikte. Beminde Geloovigen. Nu Wij u voor het laatst toespreken als Herder uwer zielen vragen Wij u op de allereerste plaats met Ons God te danken, dat Hij den arbeid en de zor gen, die het bestuur van Ons Vicariaat met zich bracht niet onvruchtbaar liet, maar daar aan een gestadige toename en bloei verbond der katholieke inrichtingen van allerlei aard en van heel het katholieke leven in deze ge westen. Vervolgens danken Wij allen: de Priesters, de Religieuzen en de leeken bijzonder nog de armen onder ons en de kleinen, die met Ons trouw hebben samengewerkt, samengebeden en samen geofferd, om de genaden van Christus over ons allen af te smeeken en Christus' Rijk meer en meer te vestigen in onze harten. Tenslotte, Beminde Geloovigen, luistert naar Ons laatste vermaan tot U allen: Zoekt niet uzelf, maar zoekt steeds Christus. Want zoekt gij uzelf, dan zult gij uzelf ook vinden, maar tot uw eigen verderf. Zoekt gij daarentegen Christus, dan zult gij ook Christus vinden met Zijne genade en met Zijn licht, met Zijn kruis maar ook met Zijne heerlijkheid. Zoekt gij uzelf, dan ontstaat er verwijdering en uit ver wijdering tegenstelling en uit tegenstelling on rust en afkeer. Zoekt Gij Christus, dan vindt gij elkaar in Christus en in Christus de een heid en den vrede, die het noodzakelijk on derpand zijn van uw waarachtig geluk en uw blijvenden bloei. Want Christus en ook Christus alléén is in staat te vereenigen en te bevredigen alles Wat verdeeld is en gescheiden en tegengesteld door karakter of taal of inzicht of maatschap pelijke belangen. En daarom, Beminde Geloo vigen, om dien vrede van Christus en die een heid in Christus te bewaren en te versterken, wilt niet hardnekkig eigen meeningen door zetten, maar volgt de leiding van Uw geeste lijke Herders, die de H. Geest over Uw zielen heeft gesteld. Ipse enim est pax nostra (Eph. 2.14) Chris tus zij onze vrede! Met dezen wensch nemen Wij afscheid van u allen en schenken Wij u van ganscher harte Onzen Bisschoppelijken zegen- En zal dit Ons Herderlijk schrijven worden voorgelezen onder alle Diensten op Zondag Beloken Paschen. Gegeven te Buitenzorg op het Hoogfeest van Paschen. Antonius Petrus Franciscus van Velsen S.J. Apostolisch Vicaris en Pastoor van Batavia". EEN FACULTEIT VOOR MISSIOLOGIE De Universiteit van Weenen heeft een leerstoel gesticht voor Missiologie Voor de eerste maal zal deze bezet worden door Dr. Jean Thauren van de Missionarissen van het Goddelijk Woord. Fr. Thauren, die de colleges heeft gevolgd van P. Schmidlin aan de Universiteit van Freiburg, heeft zich als Missioloog reeds een groote ver maardheid verworven. Hij had een werk zaam aandeel in de organisatie van ver schillende missiecongressen, ,o.a. het zesde Internationaal Universitair Missiecongres van Weenen (1929) en het Missiecongres van Mariazell (1932). Onder de vele werken, die reeds van zijn hand het licht zagen, noemen we slechts den historischen atlas der katholieke missies die in 1932 werd uit gegeven alsmede een verhandeling over het apostolaat onder heidenen (1932) en een geschiedenis van de Congregatie der Mis sionarissen van het Goddelijk Woord. DE MISSIE ONDER DE NEGERS. Uit het rapport, dat door den Jezuit Dr. O'Neill werd opgesteld, blijkt, dat de Missioneering van de kleurlingen en voor al van de negers in de Vereenigde Staten, ondanks alle moeilijkheden, nog altijd vor deringen maakt. In de steden zoowel als op het platteland, in de wouden van Alabama zoowel als in de onafzienbare prairiën van Texas en de katoenplantages van Arkan sas en Tennessee zijn vooral de Missiona rissen van den H. Jozef, ten getale van geveer 100, onvermoeid werkzaam. Onge veer 150 studenten bereiden zich voor op het missiewerk onder Kunne zwarte en roode broeders. Pater O'Neill klaagt, dat ook hier het missiewerk door den econo- mischen crisis in groote moeilijkheden is ge komen. Juist tegenwoordig toonen de Ame- rikaansche negers naast hun algemeenen instinctieven godsdienstzin ook een sterk verlangen naar de Goddelijke Waarheid. Het godsdienstonderricht wordt door de negers getrouw bezocht en ijverig gevolgd. KOOPT BIJ HEN, DIE IN UW DAGBLAD ADVERTEEREN! GEMENGDE BERICHTEN DE SENSATIE VAN NI JEN RODE. HOE DE ZAAK AAN HET ROLLEN KWAM. Omtrent den mysterieuzen schilderijen diefstal te Nijenrode vernemen wij nog de volgende bijzonderheden: Voor den rechter-commissaris verklaar den de inbrekers nadrukkelijk, dat zij zich precies aan de instructies hebben gehou den en vijf schilderijen en een aantal mi niaturen, die klaar waren gezet, hebben meegenomen. Alles was zoo geprepareerd, dat vergissingen uitgesloten waren. De mi niaturen gingen in een zak en de kost bare schilderijen werden achter op de fiets gebonden en zoo ging het hoofdstad- waarts. Het gestolen goed werd naar den ouden bekende van politie en justitie B. gebracht, die de jongens er op uitgestuurd had. Een belooning bleef uit. Toen was het wachten op geld. Er was geaccordeerd, dat verschillende „heeren"' twaalfduizend gulden te verdeelen zouden krijgen. De betaling traineerde echter op dusdanige wijze, dat zij als schadeloosstel ling er zelf nog achtduizend gulden opleg den, zoodat zij in totaal twintig mille vor derden. Doch de heer O. zat vrijwel op zwart zaad, zoodat van betaling niets kwam. B. en zijn inbrekerstaf werden on geduldig. Aanvankelijk besloten zij om zich schadeloos te stellen voor zoover dat mogelijk was door het goud van de minia turen af te sloopen. Eindelijk kwam ƒ1500 binnen. De Haagsche K. kreeg 500, de man, die als tussohenpersoon tusschen K. en B. was opgetreden, toucheerde eveneens 500, terwijl voor B. en zijn inbrekers de laatste 500 werd afgestaan. Een maand lang werd er levendig onderhandeld. Min of meer bedekte bedreigingen aan het adres van den kasteelheer bleven niet uit, doch geld kwam er niet op tafel. B. en de inbrekers zaten toen met him ge stolen waar opgescheept, want zoowel de schilderijen als de miniaturen zijn van een dusdanige bekendheid in de wereld van den kunsthandel, dat een eenigszins loonende verkoop absoluut onmogelijk was, zonder gesnapt te worden. Nu komt de volgende schakel in deze Edgar Wallace story. B. zocht contact -met den part. detectieve J., wetende dat deze nogal eens door verzekerings maatschappijen wordt belast met het op sporen van gestolen goed. Deze J. stelde zich op zijn beurt weer in verbinding met de verzekeringsmaatschappij. Het gestolen goed was zeer hoog voor eenige tonnen verzekerd, en het was natuurlijk de bedoeling om ria uitbetaling van het ver zekeringsbedrag de schilderijen en de mi niaturen te vernietigen, zoodat iedere kans dat zij weer op de proppen zouden komen, weg was. Intusschen werd door de verzekeringsmaatschappijen een belooning van 10.000 uitgeloofd. De dieven brach ten hun buit naar den particulier detective en deze volgde zijn gewone methode. Op zeer geheimzinnige wijze opende hij de onderhandelingen. Op donkere avonden en op verlaten wegen werden afspraken gemaakt. J. kwam dan, vergezeld van eenige gemaskerde mannen, in een auto aanrijden, toonde voor de ruit een schil derij, om daarna weer ijlings weg te rij den. Zijn geheele bedoeling met deze ma nipulaties was, om te bewijzen, dat hij de buit na- veel moeite op het spoor was en ijverig bezig om de zaak in het reine te brengen. Hij toucheerde dan ook een honorarium van 3500.terwijl een deel der gesto len partij (één derde) via den detective bij de Verzekeringsmaatschappij werd af geleverd en de inbrekers hun 10.000. ontvingen. De Verzekeringsmaatschappij zag van verdere onderhandelingen met den detec tive af. De publieke opinie kantte zich te zeer tegen deze methode. Met den besto lene M. O. werd een compromis gemaakt en hij ontving 70.000.— schadevergoe ding. Intusschen was ook de rest van het ge- stolene bij den detective gedeponeerd, en wederom, zooals deze verzekerde, op zeer geheimzinnige wijze. Bij de huiszoeking is toen ales te voorschijn gekomen. De arrestatie van den kasteelheer. Met al het materiaal, dat ter beschik king van de justiie stond, kon zij de stap doen, die noodzakelijk was: de arresta tie van O. mi i De officier van justitie, mr. van Thiel, de chef van de centrale recherche, de heer Posthuma en de beide rechercheurs, de heeren Loman en Weile begaven zich Dinsdag in den laten avond per auto naar het kasteel. Op hun vordering ontsloten zich onmiddellijk de groote kasteelpoor ten, doch het bleek, dat de vogel gevlogen was. Noch de portier, noch de tuinman, noch een van de andere leden van t uitge breid personeel wist te vertellen, waar hun heer en meester zich ophield. Juist echter arriveerde de groote auto van den heer O., waarin zich alleen zijn chauffeur bevond. Deze bleek spoediger geneigd om inlichtingen te geven. Hij ver telde. dat zijn meester zich op dat oogen- blik in Den Haag bevond, waarheen hij juist was teruggekeerd uit Duitschland. Hij was teruggekeerd, omdat zijn vrouw haar arm had gebroken. Zoo speelt dus ook het toeval een rol in deze, langen tijd zoo mysterieuze, geschiedenis. Onmid dellijk begaven de beide rechercheurs zich op weg naar den Haag, waar zij den heer O. arresteerden. Het onderzoek in deze zaak, dat nog in vollen gang is, wordt geleid door den Of ficier van Justitie te Amsterdam, mr. dr. A. van Thiel. Aan inspecteur Posthuma, geassisteerd door de rechercheurs de Weilé en Loman, is het gelukt den eersten tip van den sluier op te lichten, die over deze geheimzinnige zaak lag uitgespreid. Dezen rechercheurs komt ook reeds de verdienste toe, dat zij in de bekende he- lingsaffaire te Amsterdam den onderwe- reld-konig Frits B. en Mees G., residee- rende aan de Elandsgracht, „tegen den grond kregen." Beide grooLinbrekers zit ten nu achter slot en grendel en na hen zijn thans weer drie leden onschadelijk gemaakt van de bende, die in bijna alle inbraken, den jongsten tijd in Amsterdam gepleegd, de hand heeft gehad. De kasteelheer. De Utrechtsche redacteur van de „Msbd." meldt nog: Voor zoover dat uit de inlichtingen, die wij hier en daar hebben gekregen valt vast te stellen, heeft de heer O., de zoo genaamde kasteelheer 'van Nijenrode een nogal bewogen leven achter den rug, voor- zoover zulks ten minste zijn financieele ups en downs betreft. De heer O. heeft op geen enkele wijze erfelijke rechten of be trekkingen ten aanzien van het kasteel. Hij is van eenvoudige afkomst en te Utrecht geboren, waar hij vroeger een kléinen winkel had, welken vele Utrech tenaren zich nog zeer goed kunnen herin neren. O. was een verwoed speculant en hierdoor is zijn nu eens rijk zijn, dan weer in financieele moeilijkheden verkeeren volkomen verklaard. Aanvankelijk deed de heer O. in koffie en daarmede wist hij zich een niet onbe langrijk vermogen te verwerven. Toen hij evenwel eens een flink deel van een Bra- ziliaanschen oogst had opgekocht, leed hij geweldige verliezen en kwam daardoor in moeilijkheden. Ook voor een tweede maal wist de heer O. een vennoten te verwerven met den handel in koffie. Door aankoop kwam hij toen in het bezit van hel kasteel Nijen rode en sindsdien werd hij dan ook ge woonlijk O. van Nijenrode genoemd, al hoewel hij op dezen „titel" geen werke lijke aanspraken kon doen gelden. Toen hij wederom in moeilijkheden kwam, werd de bekende overeenkomst aangegaan met de fa. Goudstikker in Amsterdam, die het kasteel inrichte als een expositiegcle- genheid voor kunstschatten, terwijl O. als „kasteelheer" op het kasteel bleef wonen. Indertijd, toen het huis- door Goudstik ker was ingericht, gaven wij bij gelegen heid van een persbezoek een uitvoerige beschrijving van het kasteel en van de rijke verzameling, die in de prachtige za len was ondergebracht. Maar het schijnt wel, dat na de over eenkomst met Goudstikker de moeilijkhe den niet waren opgelost, die ten slotte tot de catastrophe hebben geleid, tot de sen- sationeele, maar ook tragische ontknoo ping van de arrestatie. MILITAIR UIT EEN RAAM GEVALLEN Woensdagavond is de dienstplichtige A. J. K. afkomstig uit Neede, door onbekende oorzaak uit een raam van de tweede ver dieping de. Willemskazerne te Arnhem ge vallen. De ongelukkige kwam op de binnen plaats terecht en werd met een gebroken dijbeen opgenomen. Onder geleide van dr. Stuijt werd hij met een ziekenauto van den geneeskundigen dienst naar het St. Eliza- beth-Gasthuis overgebracht. Zijn toestand is, naar wij vernemen, be vredigend. VERDRONKEN. Uit de rivier De Maas nabij het dorp Terheyden werd gistermiddag het lijk op gehaald van de 22-jarige gehuwde vrouw J. Volgens de nagelaten sporen bleek de vrouw bij het waterscheppen uitgegleden en verdronken. Later is door de politie de gezonken emmer opgevischt. Het lijk van de vrouw werd naar haar woning vervoerd. EEN MOOIE VANGST. Gearresteerde Rus en Braziliaan ook schuldig aan bankoverval. Dezer dagen heeft de politie te Amster dam een goede slag geslagen met de ar restatie van een Braziliaan en een Rus, schuldig aan inbraak bij een juwelier in de Kal verstraat. Thans zijn beiden ook herkend als de plegers van den overval op 28 April te Bot terdam, op een banklooper van de firma Mees en Zonen in de hal van het kantoor gebouw op het Beursplein, waarbij zij ruim 600.buit maakten. Zij wisten toen te ontsnappen, maar zijn door verschillende voorbijgangers gezien. Deze hebben hen nu herkend van de foto's, die in enkele bladen gepubliceerd zijn, hêtgeen bij confrontatie werd bevestigd. Twee verdachten leggen een bekentenis af. Twee van de drie arrestanten, die aan gehouden worden in verband met den overval op een winkelierster in de Mare takstraat te Rotterdam hebben een be kentenis afgelegd, n.l. L. D. en G. K. De man, die als de hoofdador wordt be schouwd C., blijft nog ontkennen. De drie mannen zullen naar het huis vau bewaring worden gebracht. BER00VING OPGEHELDERD. De daders gevonden? Zooals des tijds gemeld is op 28 April j.l. een kantoorlooper in de hal van het kantoor der firma Mees en Zoonen aan het Beusrplein te Rotterdam een bedrag van 650 ontfutseld. De dader, die ver moedelijk .een medeplichtige had, wist te ontkomen en de politie slaagde er niet in hem te vipden- Dezer dagerf werden echter te Amster dam twee vreemdelingen, een Rus en een Braziliaan gearresteerd in verband met een diefstal van juweelen gepleegd ten nadeele van een firma in de Kalverstraat aldaar. Een foto van deze twee mensehen kwam in het bezit van de politie van het bureau aan de Groote Pauwensteeg, die het con- terfeitsel aan enkele getuigen van de be- rooving bij de firma Mees toonde. Een van deze getuigen meende in de twee vreemdelingen den dader van de be- roovingf en een man, die zich op dat tijd stip eveneens in do hal van de firma Mees ophield te herkennen. Meer dan een wijzing is deze verkla ring niet. De politie zet het onderzoek thans echter in de richting van de beide vreem delingen voort. Het schijnt dat een van hen intusschen reeds over grens is gezet. DE VERVALSCHINGSAFFAIRE TE DIRKSLAND. Twee verdachten op vrije voeten. Naar wij vernemen zijn gisteren door de Rechtbank te Rotterdam op vrije voeten geste d de makelaar W. J. N. te Middel- harnis en de landbouwer H. P. te Dirks- land, welke personen verdacht werden be trokken te zijn bij de vervalschingsaffaire te Dirksland. De landarbeider L. cn de timmerman Lt... beiden uit Dirksland, blij ven echter in verzekerde bewaring. Het on derzoek wordt voortgezet. MARKTDIEVEGGE AANGEHOUDEN. Te Haarlem werd een 63-jarige vrouw op aanwijzing van een burger op de Boter markt door de politie aangehouden. Zij werd in het bezit gevonden van wollen artikelen en kleedinestukken, die zij be weerde op de markt gekocht te hebben. De koopvrouw, waar zij beweerde gekocht te hebben, verklaarde haar nooit eerder to hebben gezien. Toen do burger vol hield, dat hij haar had zien stelen, werd door de recherche een nader onderzoek ingesteld ten huize van de vrouw, waarbij bleek, dat zij in het bezit was van 50 paar nieuwe kousen, een aantal damestaschjes, een voorraad chocolade, wijn en jenever en tal van andere goederen. Alle artikelen werden door de politie in beslag genomen. Na verhoor is de vrouw in vrijheid ge steld. IN EEN SLOEP OVER ZEE. Twee jonge Zweden, op weg naar Zuid- Afrika, stranden op de Friesche kust. Door de sleohte weersomstandigheden genoodzaakt, landden een paar jongelui aan de Friesche kust onder Ferwerd, die met een gewone zeesloep van Zweden waren ge komen. Het doel der reis was Kaap De Goede Hoop. De jongens waren slechts go kleed in zwempak en overall en hadden door het ruwe weer alle proviand verloren. Ze hebben een tijdelijk onderdak gevonden bij een landbouwer, doch zullen zoo spoedig mogelijk via Den Helder Galais trachten te bereiken. DE WAPENSMOKKELARIJ TE DEN HAAG. Omtrent de inbeslagneming Zondagmid dag te Den Haag van een automobiel, waarin zich een groot aantal gesmokkelde vuurwapefien en munitie bevond, kan na der worden gemeld, dat in beslag genomen werden 155 automatische pistolen, alsmede 154 doosjes scherpe patronen, in totaal bevattende 3000 patronen. In verband hier mede werden gearresteerd de 32-jarige caféhouder A. W. J., wonende te Iersel, de 29-jarige venter A. W. van B., wonende te Oss. en de 37-jarige H. W. uit Groesbeek. De auto, waarmede de wapens werden ver voerd, kwam uit Brabant. BELEEDIGEND RAADSLID. Het raadslid Van Bree te Doetinohcni heeft eenige weken geleden vragen tot den burgemeester gericht, welke zeer beleedi gend waren voor den gemeentegeneesheer In de laatste geheime raadszitting heeft deze ambtenaar gelegenheid gekregen zich tegenover den raad te verdedigen en wor den de beschuldigingen geheel weerlegd. De burgemeester verzocht daarop den heer Van Bree zijn excuus aan te bieden, waar toe deze voorloopig niet bereid bleek. De gemeentegeneesheer is thans voorne mens tegen genoemd raadslid een klacht in te dienen wegens aanranding van eer en goeden naam. ^iiiiiimmiiiiiiiiiiiiiiiimimiiiiiiiiiiimiiiiiL WAT GEBEURT 1 ER MORGEN? I niimi 13 MEI vertrekken de volgende oerw. paters Do minicanen met het sa. „Veendam" weer naar Porto Rico: Franciscus Simonis, Ca- jetanus Henzen, Venantius van Kessel, al- voor de vierde maal, en Pater Stepba- nus Hillen voor de tweede maal; vertrekken van de lichting 1933 met groot verlof de op 16 Augustus 1932, mot bestemming tot de onderofficiersopleiding bij de 2e ploeg onberedonen der lie artil leriebrigade, ingelijfde gewone dienstplich tigen; en volgende dag houdt do Ver. „De Ka tholieke Verkenners" te Den Bosch de al- gemeene vergadoring en leidersbijoonkomst; volgende dag houden de Duitsche ka tholieke artsen en natuurkundigen te Keu len een congres, dat gewijd zal zijn aan een bespreking van de medische en natuurkun dig wetenschappelijke gevolgen van de hui dige crisis, welk oongres» zal worden beslo ten met een feest ter eoro van den H. Al- bertus den Groote, den genialon natuur kundige der Middeleeuwen; heeft te Milaan de opening plaats van de driejaarlijksche Internationale tentoon stelling mn kunstnijverheid en moderne bouwkunst-, waarvan het grootste gedeelte zal worden ondergebracht in het nieuwo kunstpaleis, gelegen in een park op korten afstand van den Dom, aan welke expositie, die tot eind September zal duren, verschil lende congressen zullen zijn verbonden. RAADSVERGADERING VERSTOORD. Door dronken wethouder. In Stein (L.), dat langzamerhand een bc- ruchten naam heeft gekregen om zijn luid ruchtige raadsvergaderingen, is het deze week gebeurd, dat een wethouder in aan geschoten toestand in de raadsvergadering kwam. Hij permitteerde het zich zelfs om in hemdsmouwen te versohijnen en begon di rect zich in de debatten te mengen. Hij sloeg met de vuisten op tafel en uitte in minder parlementaire bewoordingen be schuldigingen aan het adres van naadele den, den burgemeester; ook de pastoor werd niet verschoond. Het liep tenslotte zoo hoog, dat de voor zitter de zitting schorste. De wethouder ging heen, maar keerde even later terug en 't spelletje begon opnieuw, in nog veel er geren graad. Tenslotte deed de voorzitter het voorstel den rustverstoorder door de politie te la ten verwijderen, maar dat voorstel vond geen meerderheid. De burgemeester gelastte hierop den veldwachter den dronken wethouder uit de raadszaal te zetten. Mot groote moeite luk te dat. Wat later in den avond werd de wethou der ter ontnuchtering in hot arrestanten- lokaal opgesloten. „Hbld." CLUB VAN BAARDDRAGERS. De barbiers zijn het er niet mee eens. Te Waddinxveen is opgericht een club van baarddrager8, welke zich ten doel Htelt het dragen van een baard te bevorderen. De nieuwe club maakt propaganda onder de volgende rijmende leuze: „Weg met scheermes, zeep en kwast, Want die zijn u slechte tot last Laat de baard uw kin omhullen, Laat de haren lustig krullen. In den ban de naakte kin, De baard, die geeft het leven zin". Al is de laatste zinsnede aanvechtbaar, deze bond van baarddragers verheugt zich in veler sympathie, al vormde zich onmid dellijk bij intuïtie een andore groep, welke zich nauw aaneensloot en waarvan de leden onder die van het barbiersgilde moeten worden gezocht. HET VLIEGTUIG IN DE MISSIE. Het vliegtuig, dat de Zwitsersche katho lieken geschonken hebben aan de missiona rissen van do Apostolische prefectuur G«^ riep in Zuid-Afrika stelt hen in staat veel geld en tijd te winnen. De reis van Aliwal North naar De Har meer dan 320 K.M. ver, duurt per trein vier dagen en kost vijf pond sterling; per auto duurt dezelfde reis 3 dagen en komt op een bedrag van 3J4 pond sterling. Een missionaris maakte dezelfde reis onlangs per vliegmachine. Hij was denzelfden dag uit en thuis, terwijl de kosten slechts 2 pond sterling bedroegen. Maar vooral voor de zieken is de vlieg machine een uitkomst. Onlangs was in het hospitaal der Missie van Aliwall North dringend de hulp noodig van dr. Pattis, die zioh in het Missie-hos pitaal te Umlamli bevond. Een operatie was dringend noodig. De twee hospitalen zijn op een afstand van 125 K.M. van elkaar gelegen. De vliegmachine had slechts 20 minuten noodig om den chirurg ter plaatse te brengen. Nog geen uur nadat hij was ontboden kon hij met de operatie aanvangen. FAILLISSEMENTEN Surséanse van b e ta 1 i n g: Verzocht door de N V Bloembollonkw.»e- kerij en Handel voorheen J. Onderw /er ós Co., L i s s e. Verhoor: Zaterdag 1 Juli 1933 des v.m. 10 uur in het Paleis van Justitie te Haarlem, .Jansstraat 81. Bewind voerder: mr. A. Bruch, Haarlem.

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 9