3)e £cld^clve(Soii/ï<Mit 24ste Jaargang VRIJDAG 12 MEI 1933 No. 7506 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN ZOMERTIJD één uur vooruit ANN SANCTO DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooraitbetafing Voor Leiden 19 cent per week f2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week f2.60 per kwartaal Franco per post f2.95 per kwartaal Het Geilluatreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 II GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEF00NTJE8, van ten hoogste 30 woorden, waarin be trekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop f0.50. Dit nummer bestaat uit VIER bladen. ECONOMISCHE ONTWAPENING. Het deskundigen-memorandum voor de Economische Wereldconferentie De deskundigen, die de voorbereidende commissie der Economische Wereldconfe rentie vormen, hebben een memorandum ge publiceerd, dat wellicht niet precies sen- sationaal is, maar toch in ieder geval een goed slagwoord heeft gebracht. Dat slag woord economische ontwapening geeft nauwkeurig den gezichtshoek aan, uit welken de economische problemen der we reld moeten worden beschouwd. Terecht waakt iedere natie even angst vallig voor haar economische als voor haar militaire veiligheid, maar terecht ook heb ben de deskundigen erop gewezen, dat de algemeene economische oorlog, die gevoerd wordt door middel van tarieven, contingen- teeringen, en deviezenverordeningen, ten slotte toch slechts tot een algemeene ver arming kan leiden. De grootst mogelijke welvaart kan slechts worden verkregen langs den weg van vrijheid der internationale economische krachten. Men moet het met de deskundigen eens zijn, wanneer zij be weren, dat met het accoord van Lausanne een. stap in de goede richting economi sche vrede tusschen de volkeren is ge daan en dat, indien men op dezen weg niet voortgaat „het tegenwoordige economische systeem, zooals wij het kennen, de crisis nauwelijks zal overleven". Maar hoe juist ook het uitgangspunt der voorbereidende commissie zoowel als haar meer gedetailleerde voorstellen mogen zijn, zij komt ongelukkig genoeg niet verder dan het vaststellen van eenige algemeene prin cipes, die niet vergezeld gaan van gepreci seerde practische voorstellen tot uit deu weg ruiming der huidige omstandigheden. Ongetwijfeld zullen alle volkeren zich haasten, den theoretischen gedachtengang der deskundigen goed te keuren, maar ieder land zal ook op uitstekende wijze uit een weten te zetten, waarom het noodzake lijk is, dat het andere land met de maatre gelen tot verzoening en het sloopen der tariefmuren een aanvang maakt. Dat de atmosfeer, waarin de deskundigen in Ja nuari hebben gewerkt, zooveel gunstiger is geweest dan in October, wordt helaas min der verklaard door het feit, dat in de laat ste drie maanden de beschouwingswijzen der leidende naties meer tot elkaar zijn genaderd, dan door de omstandigheid, dat het er hier op aankwam een algemeen me morandum uit te werken en geen gedetail leerde voorstellen te doen. Het memorandum laat zich in twee stuk ken verdeelen. In de eerste plaats wordt behandeld de economische ontwapening in de engere beteekenis van het sloopen der muren, die den internationalen goederen- ruil bemoei! ij ken in de tweede plaats de valuta- en credietproblemen. Ten aanzien van het eerste punt wordt slechts gezegd, dat gestreefd moet worden naar matiging van tarieven en contingenteeringen of het opheffen daarvan. Geconstaeerd wordt ook, dat „de groote crediteurstaten op dit ge bied een bijzonder groot deel der verant woordelijkheid dragen". Wellicht kan deze bekentenis de politiek beïnvloeden der sta ten, die eenerzijds erop staan, dat hun vor deringen betaald worden, maar ander zijds een betaling in natura weigeren. Op het terrein van valuta- en credietpo- litiek hebben de deskundigen, ofschoon zij er den nadruk op hebben gelegd, dat het hier een onderdeel der algemeene econo mische problemen betreft, zich uitvoeriger uitgelaten over de voorwaarden, die het mogelijk zouden kunnen maken, de wereld tot stabiele valutaverhoudingen, tot den gouden standaard terug te brengen. Maar de deskundigen moeten toegeven, dat de valutapolitiek van een staat een nationale aangelegenheid is, die evenzeer door nationale als internationale motie ven wordt beinvloed. Zij zijn niet optimis tisch, als zij spreken van de voorwaarden, die een terugkeer tot den gouden standaard vereischt. Zij zien immers in, dat daarvoor noodig is, dat de staatsbegrootingen in evenwicht zijn, dat de economisch sterk- sfcaande landen een liberale credietpolitiek voeren, dat voor kapitaals-transacties de grootste vrijheid bestaat. Zij leggen er een bijzondere nadruk op, dat door internatio nale credietoperaties de goudarme landen in de gelegenheid gesteld moeten worden, zich reserves van edel metaal aan te schaf fen. Maar zoo gemakkelijk als het is, vast te stellen, dat dergelijke transacties voor waarde zijn voor de opheffing der deviezen- wetgeving van de debiteurs taten, zoo moei lijk is het, de kapitaalkrachtige landen er toe te bewegen, den debiteurstaten hun goéd ter beschikking te stellen. Wanneer echter de wereldhandel zich belangrijk zou verbeteren, zou men wellicht meer geneigd zijn tot een tegemoetkomende houding. Maar dan zou dat tegemoetkomen niet meer zoo noodig zijn als thans, nu het dieptepunt der crisis is bereikt. Want een verbetering in den internationalen handel zou immers automatisch de behoefte aan transfer-bemoeilijking doen verminderen. Het spreekt vanzelf, dat de kwestie der oorlogsschulden van het memorandum der deskundigen - was uitgesloten. Desniettemin hebben zij verklaard, dat een oplossing van deze kwestie noodzakelijk is en zelfs heb ben zij zich aangesloten bij een Europee- sohe meening betreffende de urgentie van dit problemen-complex. Reeds twee dagen na de publicatie van het memorandum heeft de Amerikaansche regeering de En- gelsche uitgenoodigd tot een bespreking van de schuldenkwestie: Maar men mag de beteekenis van dezen stap niet overschat ten, want Roosevelt zal zich hier tegenover dezelfde moeilijkheden bevinden als Hoo ver, toen hij langs radicalen weg de kwes tie wilde oplossen. Het is ongetwijfeld goed, dat men heeft ingezien, dat de schuldenkwestie een der oorzaken van de monetaire en economische ineenstorting is geweest, maar dat inzicht mag er niet toe verleiden, dat de beteeke nis van de andere factoren, die de crisis hebben veroorzaakt, wordt onderschat. En daarom heeft het wellicht ook zijn voor deden, dat de Amerikanen er aan vasthou den, de onderhandelingen over de oorlogs schulden te verbinden met de bespreking van de andere problemen. Als deze onder handelingen inderdaad gevoerd worden in den geest van een economische ontwape ning, dan is het misschien niet overdreven optimistisch te hopen, dat wij in bet jaar 1933 eindelijk zullen beleven een energiek optreden tegen industrieele en commer- cieele depressie. HET HEILIG JAAR BRIEF UIT RJOME. De Zondag van den Goeden Herder was uitgekozen voor de zaligverklaring van de Eerwaarde Moeder Pelletier, de stichte res van de Congregatie der Zusters van den Goeden Herder van Angers. Dit is de eerste zaligverklaring van het H. Jaar. De ceremonie had plaats in de Sint Pie terskerk. Heel de voorafgaande week was er gewerkt om de groote Basiliek in feest dos te steken. Het hoofdaltaar en het gedeelte van de Kerk achter het pauselijk altaar was met draperieën en electrische kronen rijk versierd. In de „Gloria'' van Bernini boven het altaar was een schilderij met de beeltenis van de nieuwe Zalige op gehangen. De schildering bleef met een zwarten doek bedekt tot na de lezing van het decreet der zaligverklaring. Toen de voorlezing was geëindigd viel de sluier om laag, de electrische kronen begonnen te gloeien en de Zalige Moeder Pelletier ont ving voor de eerste maal de eer, die de Kerk toekent aan de Zaligen. Al de Kardinalen van de H. Congregatie der Riten en ook Kardinaal Pacelli, de Aartspriester van den Sint Pieter, alsmede alle ambtenaren van de H. Congregatie der Riten, het volledige Kapittel der Sint Pieterskerk en vele Aartsbisschoppen en Bisschoppen waren hierbij tegenwoordig. Verscheidene honderden zusters van den Goeden Herder uit alle deelen der we reld waren op gereserveerde plaatsen ge tuigen van de eer, die bewezen werd aan hare stichteres, die zooveel heeft gedaan om de verloren schaapjes terug te brengen tot den waren schaapstal. Het was een ontroerend schouwspel, toen allen staande het „Te Deum" aanhieven. Na het zingen van deze hymne werden de reliquieën der Zalige bewierookt, waar na de plechtige Hoogmis een aanvang nam. Op het oogenblik, dat de sluier, die de beeltenis der Zalige op het hoofdaltaar bedekte, omlaag viel, werd ook een beeld van haar onthuld in de groote loggia in den voorgevel van den Sint Pieter, waar op Paaschzondag de H. Vader zijn zegen had gegeven; tegelijk begonnen de klok ken der kerk te luiden om het blijde nieuws te verkondigen aan Rome en aan de geheele wereld. Des avonds om zes unr kwam de H. Va der in de Sint Pieterskerk om de nieuwe Zalige te vereeren. Een groote menigte vul de de Basiliek en toen de Paus naar bin nen werd gedragen, barstte een jubelend applaus los. Zijne Heiligheid was vergezeld door de Kardinalen en zijne hofhouding en zegende glimlachend de juichende menigte. Toen Z.H. bij. het altaar was aangeko men, verstomde het applaus en werd het H. Sacrament uitgesteld. Er werd een hym ne gezongen ter eere van de Zalige Moe- Vergeet vooral niet om Zondagavond voor U paar bed gaat, al Uw klokken een uur vooruit te zetten, want de zomertijd begint in den nacht van Zondag 14 op Maandag 15 Mei. Wanneer het in dien nacht 2 uur slaat rekent men, dat het 3 uur is. Zoo laat bent U misschien niet meer op, dus: zet Zondagavond Uw klokken der Pelletier, waarna het Tantum Ergo werd aangeheven. Bij het „Genitori geni- toque" bewierookte de H. Vader het H. Sacrament, waarna de Zegen werd gegeven. Na de benedictie en het „Laudate'* werd door den Postulator van het proces der Za ligverklaring den Paus een kostbaar schrijn met een reliquie der Zalige, een fraai ge bonden exemplaar van hare levensbeschrij ving alsmede het traditioneele bouquet kunstbloemen aangeboden. Hierna vormde de pauselijke stoet zich opnieuw en keerde de H. Vader naar zijn appartementen in het Vaticaan terug. Ter eere van de nieuwe Zalige was de voor gevel van den Sint Pieter des avonds ge deeltelijk geillumineerd. De Zalige Moeder Maria Pelletier was de dochter van een Franschen geneesheer. Zij overleed in 1860. Hare Congregatie telt thans ongeveer 8000 zusters over 300 hui- De algemeenheid der kerk. In de tweede week na Paschen was het aantal Pelgrims zeker niet minder dan in de Paaschweek. Katholieken uit alle lan den en van alle rassen zag men bidden in de Basilieken. De processies van biddende en zingende pelgrims uit alle deelen der wereld geven vaak een ontroerend beeld van de algemeenheid der Kerk. De laatste dagen kwamen vooral veel Fransche en Duitsche pelgrims naar Ktome. Des mor gens en des avonds houdt de H. Vader audiëntie. Sedert Paschen worden ook weer pasgehuwden ontvangen. Deze komen nu niet alleen uit Italië, maar ook uit ver schillende andere landen. De pelgrims, die in audiëntie zullen ontvangen worden vul len niet alleen de zalen en loggia's van de tweede verdieping bij de Pauselijke appar tementen, maar ook de eerste loggia als mede de groote Sala Regale en Sa 1a Du- cale. Er kwam een groep studenten en jour nalisten uit België en een groote proces sie uit Novara. Opgewekt als altijd begaf de H. Vader zich tusschen de pelgrims en menige groep werd met een afzonderlijke toespraak vereerd. Voortplantir>g des Geloofs. Donderdagnamiddag werden de hoofd besturen van het Liefdewerk van de Voort planting des Geloofs en van het Sint Pe trusliefdewerk door Z.H. in bijzondere audiëntie ontvangen. Deze twee vereeni- gingen, die zoo nauw te zamen zijn ver bonden, hadden juist hare algemeene ver gadering gehouden. De leden der beide hoofdbesturen werden door Z.Em. Kardi naal Fumasoni Biondi, den Prefect van de Congregatie der Propadanda aan den H. Vader voorgesteld. Hierna las Kardinaal Fumagoni een adres aan den H. Vader, waarna een over zicht werd gegeven van het werk der beide vereenigingen in het. afgeloopen jaar. In zijn antwoord prees de Paus het werk, dat door de beide hoofdbesturen was verricht. ,,Er is wel iets minder geofferd voor de Missies dan het vorige jaar", zeide Z.H, „maar wij moeten ons verheugen, dat de vermindering zoo gering is". Z.H. sprak vervolgens over het jubeljaar der verlossing en over het gewicht van 'net werk van hen, die de Missie op eenigerlei wijze steunen en zoodoende steeds meer zielen deelachtig maken aan de vruchten der verlossing. Vervolgens haalde Z.H. aan, op welke wpnderbare wijze de fondsen ver kregen waren voor den bouw van de „Uni versiteit van het H. Hart'' te Milaan. „Deze en dergelijke feiten", zeide de H. Vader, „mogen ons aanmoedigen om al onze zor gen te werpen op God". Aan alle aanwe zigen en aan allen, die met hen samenwer ken, gaf Z.H. tenslotte zijn pauselijken zegen. Op den feestdag van St. Marcus den Evangelist nam Kardinaal Delia Costa, de Aartsbisschop van Florence, bezit van zijn titulaire kerk van Sint Marcus in Rome. Vele prelaten en een groote schare uit den Venetiaanschen, Florentijnsche en Romein- schen adel woonden de plechtigheid bij. In zijne toespraak bracht de Kardinaal hulde aan Mussolini wegens zijn verdiensten voor het behoud en het herstel van den vrede in Italië, Europa en de geheele wereld. De Aartsbisschop van Praag leidde een processie van 750 pelgrims naar Rome. De tocht werd meegemaakt door drie Bis schoppen, vele adellijke personen, senato ren ©n leden van het Parlement. Zij be zochten gezamelijk de Basilieken en beslo ten hun verblijf te Rome met een audiën tie «bij den H. Vader. STEUNT HET NEDERLANDSCH FABRIKAAT De nood der tijden brengt Ons er toe, op nieuw een zoo ernstig mogelijk beroep te doen op de aan Ons reken- pliohtige Besturen, en evenzeer op de Be sturen, die niet rekenpliohbig zijn, om toch bij het aanschaffen hunner benoodigdhedon zioh te voorzien uitsluitend van Nederland- sche Fabrikaten. Van bevoegde zijde werd Ons meegedeeld, dat Onze reeds meerma len herhaalde aansporing lang niet tot al len schijnt te zijn doorgedrongen, althans door velen niet wordt nageleefd. Wij vernamen zulks met groot leedwezen. Want het behoeft toch wel geen betoog, dat, nu de uitvoer onzer Nederlandsche fa brikaten zoo ernstige belemmeringen on dervind, steun in ons eigen land meer dan ooit noodzakelijk i6. En al mag dan ook in enkele gevallen die steun een geldelijk offer eischen veelal zal daar echter geen sprake van behoeven te zijn dan is dab offer ten volle gemotiveerd, omdat wij daar door dienen een nationaal belang. Wij herhalen dus nogmaals Onzen drin genden oproep, en vertrouwen, dat de practische resultaten ervan weldra mogen blijken. t J. D. J. AENGENENT, „St. Bavo". Bisschop van Haarlem. EEN BEPERKT AAN1 vopf htt AMSTERDAM PLAATSEN SACRAMENTSSPEL 77 DE TOESTAND IN HET BLOEM BOLLEN BEDRIJF. Inlevering van bloembollen ter verkrijging van teeltbewijzen. De voorzitter van de voorloopige Com missie van advies ter voorbereiding van eventueel te treffen maatregelen tot steun en gezondmaking van het bloembollenbe- drijf, deelt ons mede, dat het in zijn voor nemen ligt aan den Minister voor te stel len het verstrekken van teeltbewijzen aan erkende bloembollenkweekers afhankelijk te stellen van de inlevering van in Neder land geteelde bloembollen (zoowel lever baar als plantgoed in nader vast te stel len verhouding) in de navolgende percen tages van het thans beplante oppervlak: Hyacinthen 35 pet., Vroege Tulpen 20 pct„ Darwin- en andere Late Tulpen 35 pet., Nar cissen 50 pet. Het definitieve percentage zal worden vastgesteld als de uitkometen van de oogst en den handel bekend zijn. Door deze bepalingen worden dus de teeltbewijzen uitsluitend verkregen door inlevering van bloembollen. Ter verkrijging van zoo juist mogelijke gegevens zal met de uitkomsten der re gistratie bij de bepaling der percentages rekening worden gehouden. De mededeeling in het eerste communi qué, dat door de regeering maatregelen zullen worden genomen, waardoor voorko men wordt, dat de prijs voor het binnen land buiten verhouding bot dien voor hot buitenland zoude oploopen, heeft de be doeling om misbruiken te voorkomen. DR. COLIJN RAPPORTEERT. Bezoek aan H. M. de Koningin. De kabineteformateur, dr. H. Colijn heeft zich Donderdagmiddag vier uur naar Den Ruigenhoek begeven om H. M. de Ko ningin rapport uit te brengen over den toestand. 77 op 18 Juni, te-2.30, Stadion Amsterdam' zijn aan ons bureau verkrijgbaar. Prijzen: van 60 ceftt/tot f 3.— DE DIRECTIE. VOORNAAMSTE NIEUWS. BUITENLAND. Wanhoopstemming te Genève. De onder handelingen met Duitschland over de uni ficatie der Europeesche legers mislukt (2de blad). Pruisen herstelt het erfrecht volgens oud Germaansch recht. (2de blad). De inbeslagname van het vermogen der Socialistische Partij Duitschland. (2de blad). Maandag komt de Volkenbondsraad bij een ter bespreking van den oorlog tusschen Paraguay en Bolivia (2de blad). BINNENLAND. De Ned. Bank verhoogt het disconto. (4de blad). De toestand in het bloembollenbedrijf. (lste blad). Vermoedelijk contingenteering van den invoer van kaas in Engeland. (L «o T, late blad). Vakcentrale. Stabilisatiefonds. (L. en T., Ie blad). HET WEER OP ZONDAG. LANGZAME VERBETER TNG MAAR NOG GEEN WARM W1EER. Gedurende de eerste helft van de week werd een groot gedeelte van West-Europa overstroomd door koude lucht, waarvan ook ons land zijn deel kreeg. Dit veroor- •zaakte een sterke afkoeling mn den zelfden aard als in alle jaren omstreeks dezen tijd voorkomt. Het zeer koele weer is derhalve niet heel abnormaal geweest maar het was natuurlijk hoogst onwelkom na de periode van warm en mooi weer, die er aan voorafgegaan is, en het strookte in het geheel niet met het algemeen ver langen naar warm zomerweer. De vraag welk weer wij aan bet einde der week te wachten hebben, gaat dus voornamelijk over de temperatuur. Zal het koele weer nog lang duren of zal het spoedig warm worden 1 Het antwoord op die vraag is heel moeilijk te geven. Gewoonlijk duurt de koude periode van omstreeks dezen tijd ongeveer tien dagen. Zij kan dus normali ter aan het begin der nieuwe week diöht bij het einde zijn. Daar echter de lucht druk over de Noordelijke IJszee hoog is vloeit er nog veel koude polaire lucht naar het Zuiden. Tegelijk heeft een ge bied van hoogen druk bij de Azoren zioh naar het Noordoosten tot over de Brit- sche eilanden uitgebroidt. Deze omstan digheid is niet gunstig voor het doordrin gen van den warmen luchtstroom, die in de omgeving van IJsland de temporatuur sterk heeft doen stijgen, naar het Vaste land. Ten slotte zal het daartoe wel ko men, maar het kan. eenige dagen duren voordat het gebeurt. Het is dus heel on zeker of reeds tegen of op Zondag het weer veel warmer zal zijn. Waarschijnlijk zal het weer wel eerst iets rustiger en zachter worden dan het de laatste dagen is geweest, wellicht ook ophelderen, maar de verbetering zal slechts langzaam gaan. Neerslag zal hoogstwaarschijnlijk niet oi zeer weinig vallen.

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 1