VRIJDAG 12 MEI 1933 DE LEIDSCHE COURANT VIERDE BLAD PAG. 13 BINNENLAND BESCHERMING VAN GOUDVOORRAAD. DE NED. BANK VERHOOGT HET DISCONTO. De rentestand werd heden door de directie van de Nederlandsche Bank N.V. vastgesteld als volgt: wisseldiscon to verhoogd tot 3 y, procent, promessen- disconto verhoogd tot 4 prooent, belee ning van effecten verhoogd tot 4 pro cent, beleening van goederen verhoogd tot4 procent, voorschotten in rekening- courant verhoogd tot 4 procent, alles met ingang van 12 Mei. De leiding van de Nederlandsche Bank heeft hiermede het wisseldisconto en de overige rentepercentage met een vol prooent verhoogd. De officieele prijs van het wisselcrediet bedroeg sinds 19 April 1932 2 ys pet. Deze verhooging van den credietprijs door de Nederlandsche circulatiebank beteekent, dat de credietvragers vanaf Vrijdag 12 Mei een procent meer moeten betalen, indien zij een beroep doen op de circulatiebank. „KATHOLIEK AMSTERDAM" VIERT HET HEILIG JAAR. PLECHTIGE GODSDIENSTOEFENING IN HET STADION. Naar aanleiding van de plannen van de Vereeniging „Katholiek Amsterdam" om de viering van het Heilig Jaar luister bij te zottten door de uitvoering van „Anno Sancto", Amsterdamsch Sacramentsspel in het Stadion op 18 Juni a.s., heeft de „Msbd." een onderhoud gehad met den voorzitter van „Katholiek Amsterdam", mr. A.'J. M. Hendrix. „Kaholiek Amsterdam", aldus vertelde mr. Hendrix in dit onderhoud, bestaat dil jaar vijf jaar. Zij heeft steeds de behoefte gevoeld om op gezette tijden de katholie ken van Amsterdam bijeen te brengen. Tot dusverre hebben dergelijke manifestaties altijd 'n bescheiden omvang gehad. Zij be paalden zich tot een groote vergadering in het Concertgebouw. Ter gelegenheid van het Heilig Jaar heeft „Katholiek Amsterdam" echter ge meend iets meer te moeten doen. *In dit jaar immers wordt o.m. de instelling van het H. Sacrament des Altaars herdacht en er is reden om in de stad van het H. Mi rakel aan deze herdenking buitengewonen luister en glans te geven. Van het eerste oogenblik af heeft „Katholiek Amsterdam" dan ook het voornemen gehad om een grootsohe hulde aan het H. Sacrament te organiseeren. Zooveel mogelijk Amsterda.ni- emrs moesten in de gelegenheid worden gesteld aan deze huldebetuiging deel te nemen en, ofschoon men geen nationale vie ring van het Heilig Jaar beoogde, moesten ook katholieken van buiten Amsterdam de gelegenheid krijgen om zich daarbij aan te sluiten. De plannen werden door het bestuur overgelegd aan de Kerkelijke Overheid en deze betuigde daarmede haar hooge in stemming. Het was de taak van den artis- tieken leider, den heer Frans Luns om deze plannen nader uit te werken en daarvoor him definitie ven vorm te geven. Zoo zullen dan dertigduizend katholieken op 18 Juni ajo. getuige zijn van de uitvoering van „An no Sancto", het Amsterdamsohe Sacra mentsspel. „Anno Sancto" is intusschen niet zoozeer een spel, als wel 'n grootsche gods dienstoefening, die een allegorisch spel en een reconstructie van de oude Amsterdam sohe Mirakelprocessie tot inleiding heeft. Voor 't gemak spreken wij nu maar van het geheel als van 'n „spel". Het spel nu bestaat uit drie deelen. Het eerste deel zal eenige grepen uit de ge schiedenis van het katholicisme „verbeel den". De toeschouwers zullen het Stadion- veld, op 't midden waarvan een baldakijn, ontworpen door den architect K. C. Tho- lens, geplaatst wordt, zien optrekken de Nederlandsche geloofsverkondigers St. Servatius en St. Willibrordus, de Neder landsche Kruisvaarders, de katholieke Gra ven van Holland, een groep voorstellende de katholieke onderwijsinstellingen en kloosters en een groep bestaande uit de katholieke leden van het Huis van Oranje, waaronder zich o.m. zal bevinden de figuur van Flandrina van Oranje, abdis van Poi tiers. Een groep katholieke figuren uit de 16e en 17e eeuw, ojn. Vondel, Jacob van Campen, Stalpaert, Quellinus, Spieghel, Orlando di Lasso en pastoor Marius, zal de schakel vormen tussohen de middeleeuwen en de groepen uit het heden daags cke ka tholieke leven, samengesteld uit vertegen woordigers van de geestelijkheid, de Graal, de katholieke Verkenners en de katholieke vakbeweging. Al deze groepen zullen zich scharen rond het baldakijn, waaronder tijdens het eerste deel een troon staat waarop de figuur van Paus Adrianus VI zal zetelen. Het tweede deel van het spel vangt aan met den in tocht van een reconstructie der middel- eeuwsche mirakelprocessie, die langs de tribunes zal schrijden naar de eeretribu ne. Heel de luister van de middeleeuwsohe mirakelprocessie zal in deze reconstructie herleven. De oude gilden, als het bergen- vaardersgilde, het gilde van St. Jan, het vissohers- en korendragersgilde, het boog- makersgilde, de gilden van de kuipers en timmerlieden en van de smeden, zullen vooropgaan in hun bonte kleedij en met hun kleurige vaandels. Dan volgen do sohutters, de bekende groep van St. Joris met den draak, de Koormeesters van de Oude Kerk, de haagschutters, de helle baardiers en tenslotte de stadstrompetten. Heel het visioen dat door Derkinderen is opgeroepen in zijn bekende schilderen zal op het Stadionveld leven en beweging krij gen.^ Bij de eeretribune zal zioh een plechti ge processie met Ons Heer aansluiten bij dezen mirakelstoet. Z. H. Exc. mgr. J. D. J. Aengenent zal deze processie openen, ge volgd door alle pastoors van Amsterdam en vertegenwoordigers van de meeste kloosterorden in habijt. De Benedictijnen, de Augustijnen, de Dominicanen, de Capu- cijnen en de Carmelieten wij noemen slechts enkele namen zullen door groe pen van tien a twintig paters worden ver tegenwoordigd. Het H. Sacrament zal on der een baldakijn worden gedragen door den hoogeerw. heer dr. G. C. v. Noort, de ken van Amsterdam. Wanneer deze pro cessie na een plechtigen ommegang langs de tribune het baldakijn in het midden van het veld, waaronder intusschen een rust- altaar zal zijn opgeslagen zal hebben be reikt, zal Mgr. Aengenent daar een ponti ficaal Lof celebreeren. De zangkoren van de seminaristen te Warmond en te Rijsen- burg zullen eenvoudige gregoriaansche mu ziek uitvoeren en men hoopt, dat de dui zenden in het Stadion hiermede zullen in stemmen. De plechtigheid zal worden besloten met de uitvoering van Vranken's „Te Deum" door „Voci et Amicitiae" onder leiding van den componist. Ook de R. K. Oratoriuin- vereeniging zal onder leiding van Theo v. d. Bijl haar muzikale medewerking verlee- nen. De orgelbegeleiding is toevertrouwd aan den heer Hubert Cuypers. In 't ge heel zullen drieduizend personen aan het spel deelnemen. „Katholiek Amsterdam" verwacht dat ook vele katholieken van buiten op Zondag 18 Juni naar de hoofdstad zullen trekken. Zooals elders gemeld, zijn aan het bureau van onze courant kaarten voor deze vie ring van het Heilig Jaar te verkrijgen VERLAGING VAN DE TARIEVEN VAN DE RUkSVERZEKERINGSBANK. Ook de tarieven van de apothekers met ingang van 1 Mei verlaagd, onder protest van de Maatschappij voor pharmacie. Dezer dagen hebben wij geme d, dat het bestuur van de Rijksverzekeringsbank in overeenstemming met het meerderheidsad vies van een commissie ad hoe samenge steld in overleg met de Nederlandsche Maatschappij tot bevordering van de ge neeskunst de tarieven met ingang van 1 Mei voor de artsen voorloopig met 10 pet. verlaagd heeft. Thans blijkt, dat het hoofd bestuur van deze Maatschappij tot het laatst zich daartegen verzet heefl en thans in een buitengewone vergadering nader wil overleggen over de aanvaardbaarheid. In tusschen is ook de verlaging van de tarie ven van de apothekers afgekomen. Dienaangaande had het bankbe-stuur zich laten voorlichten door een commissie bestaande uit de heeren prof. dr. L. van Itallie te Leiden, prof. mr. A. C. Josephue Jitta in Den Haag en prof. Th. Limperg Jr. te Amsterdam. De conclusies van het rap port van die commissie werden overgeno men. Met ingang van 1 Mei zal de bereke ning van de voorgeschreven genees- en heelmiddelen geschieden volgens een door heb bankbestuur te verstrekken prijslijst, vastgesteld door de inkoopsprijzen van de gemiddeld ingeslagen hoeveelheden te ver- hoogen met 10 pet., terwijl het honorarium per recept is vastgesteld op 55 cent (tus- schen 8 uur 's avonds en 8 uur 's morgens en voor steriliseeren van geneesmiddelen te verdubbelen), terwijl dit tarief niet geldt voor sera, vaccins, specialités, or gaanpreparaten en ampullen met injectie vloeistoffen (inkoopprijs plus 10 pet. en een bijslag, zooals voor verbandstoffen aange geven). Ten slotte blijft het tarief voor ver bandstoffen en het tarief voor emballage ongewijzigd. De eenige wijziging is zoodoende de ver laging van het honorarium per recept van 70 cent tot 55 cent, dus met 20 pet. Of schoon het honorarium voor de aflevering van verbandstoffen in de R.V.B.-recep- tuur hoofdzaak ongewijzigd bleef, heeft niettemin deze verlaging van 20 pet., die ondanks de geopperde bezwaren door de R.V.B. op korte termijnen werd opgelegd, in pharmaceutische kringen groote veront waardiging gewekt. Het hoofdbestuur van de Maatschappij voor pharmacie stelt zich voor deze zaak op de algemeene vergade ring nader te behandelen. HET C0NFLICHT BIJ DE K.L.M. De directie van de K.L.M. deelt ons me de: Niet alle vliegtuigbestuurders der K.L. M. hebben hun ontslag tegen 1 Juli a.s. in gediend. De vliegtuigbestuurders Aler (Chef Vldegtechnischen Dienst), van Dijk, Scholte, Soer en Viruly en verder de pas aangestelde vliegtuigbestuurders Freaken, De Graaff en Kooper hebben hun dienst verband met de K.L.M. niet opgezegd. Wij wijzen er verder op, dat de vliegtuig bestuurders allen bij bun indiensttreding bij de KJL.M. een overeenkomst hebben ge- teekend, waarin verwezen wordt naar de considerans, het Reglemen Vliegtuigbe- stuurders voorafgaande, luidende: „De Koninklijke Luchtvaart Maatschap pij voor Nederland en Koloniën N.V. heeft, overwegende, dat de aard van het bedrijf der vennootschap medebrengt, dat het on gestoord en regelmatig voortgang moet heb ben en daarom een collectief stilleggen door de vliegtuigbestuurders van de hun opgedragen arbeid al dan niet na hun nerzijds de dienstbetrekking te hebben doen eindigen niet kan worden geduld, vastgesteld het volgende:" Ieder vliegtuigbes uurder heeft destijds persoonlijk verklaard en met zijn handtee- kening bekrachtigd, dat hij deze conside rans kent en deze juist acht en zich daar na zal gedragen. GESTEGEN STEUN TE ROTTERDAM. Zes millioen per kwartaal. Meer dan zes millioen gulden is in het eerste kwartaal- te Rotterdam uitgekeerd aan werkloozenuitkeering, onderstand en brandstoffentoeslag, d.w.z. ruim dertien ton meer dan in het overeenkomstige tijdvak van 1932. EERSTE HALFJAARLIJKSCH OVER ZICHT DER WERKZAAMHEDEN VAN „CINDA". In Julj 1932 stelde het bestuur van de Algemeene Bond den besturen van de R. K. en Chr. organisaties voor, met elkan der de vraag onder de oogen te zien, wat er gedaan zou kunnen worden in het be lang van een betere naleving der Arbeids wet. De eerste bespreking tussohen de hoofd besturen had op 16 Augustus 1932 te Am sterdam plaats. Men werd het in beginsel met elkander eens om een klein comité te vormen, het welk zich nader met de hoofdbesturen zou verstaan en een grondslag voor zijn be moeiingen zou uitwerken. De hoofdbesturen wezen tot leden van dit comité aan de heeren J. C. Evers, 16. Goudsmit en J. Z. Kannegieter. Goedge vonden werd, dat Goudsmit zich mot de correspondentie zou belasten. Het comité maakt zich terstond ver-, trouwd met een 3-tal stellingen voor zijn werkwijze: le. Te trachten, de medewerking te ver krijgen van de afdeelingsbesturen der drie bonden; 2e. zich omtrent klachten inzake nale ving der Arbeidswet allereerst met de werkgevers zelf te verstaan; 3e. al hetgeen te doen, wat overtreding van de Arbeidswet zou kunnen voorko men. He comité ving zijn eigenlijke werkzaam heden pas 1 November 1932 aan met het zenden van een uitvoerige circulaire aan de afdeelingsbesturen van de samenwer kende bonden. Voornamelijk werd daarin gevraagd of zij bereid waren, hun medewer king te verleenen. Nadat van een groot aantal afdeelings besturen een bevestigend antwoord was in gekomen, werd nader uiteengezet, wat de taak van de afdeelingsbesturen zou zijn, en werd een formulier samengeseld, waarop de klachten omtrent naleving van de Ar beidswet kenbaar zouden kunnen worden gemaakt. Voor wat de groote steden, Amsterdam, 's-Gravenhage en Rotterdam betreft, was het noodig, met de afdeelingsbesturen te vergaderen om de bijzondere eischen, die ten aanzien van de naleving der Arbeids wet aan de organisaties aldaar gesteld wor den, nader met elkander onder oogen te zien. Men zag al dadelijk in, dat het zeer om slachtig zou zijn, wanneer elk geval van overtreding het landelijk comité ter af doening zou moeten worden overgedragen, zonder dat de plaatselijke besturen gemach tigd zouden zijn, iets te doen. Deze afdee lingsbesturen zouden dan ook op de gewone wijze voortgaan, doch het comité steeds van hun verrichtingen op de hoogte houden. Plaatselijke comité's, bestaande uit de besturen der afdeelingen van de driebon den. werden gevormd te Beverwijk. Delft, Dordrecht 1), Enschedé. Haarlem, Harlin- een l). Leeuwarden, Leiden. Maastricht 2), Middelburg 1). Nijmegen. Sneelc, Vlaardin- gen. Wapeningen 2) en IJmuiden. Uit tal van plaatsen werd medegedeeld, dat men sympathiek tegenover de bedoelin gen van het comité stond, maar het plaat s-olijk contact, dat men met de controleurs der Arbeidswet heeft, van die aard is, dat optreden van het landelijk comité voor alsnog niet noodig is. Verduidelijking dezerzijds, dat juist een andere werkwijze gewensoht werd en dus door inschakeling van ,,Oinda" de be moeiingen van de autoriteiten voorshands ter zijde konden worden geschoven, had bij de meeste dezer afdeelingsbesturen geen resultaat. De ingekomen klachten gaven meermalen reden tot nadere correspondentie, omdat geen volledige opgave van den aard der overtreding werd .verstrekt. In het alge meen kan echter wel gezegd worden, dat het vaak moeilijk is, overtredingen vast te stellen, omdat niet altijd gelegenheid voor goede controle bestaat. Voor wat den gezellen zelf betreft, moet vastgesteld worden, dat dezen veel te wei nig bereid zijn, inlichtingen te verstrekken. De indruk, die echter uit de bemoeiingen met een zoo groot aantal afdeelingebe©tu- ren is verkregen doet ons zeggen, dat in het algemeen behoorlijk met de bepalingen van do Arbeidswet, voor wat het bakkersbe drijf betreft, rekening wordt gehouden. Met 21 patroons werd ter zake ingeko men klachten gecorrespondeerd en wel te Beverwijk, Delft, Haarlem, Heeren veen. Laren, Maastricht, Midddelburg, Vlaardin- gen, IJmuiden en Zeist. Deze corresponden tie gaf slechts 5 maal aanleiding, ons met de Arbeidsinspectie in verbinding te stel len. Omtrent deze 5 gevallen kwam be richt in, dat 2 keer proces-verbaal moest worden opgemaakt. In één geval van overtreding, en wel to Haarlem, kon door besprekingmet den werkgever het aanhangig-maken van de klacht bij de Arbeidsinspectie voorkomen worden. Voor twee plaatsen, vanwaar bij herha ling klachten inkwamen en diverse patroons op de brieven van „Cinda" niet antwoord den, gaf dit het comité aanleiding, zich met de patroonsorganisaties, en wel te Middelburg cn te Nijmegen, te verstaan. Voor wat Middelburg betreft, verklaar den de besturen der patroonsorganisaties, in overweging te willen nemen, de klachten, die de plaatselijke besturen omtrent nale ving van de Arbeidswet bereiken, ter ken nis van de desbetreffende patroons te bren gen en op betere naleving aan te dringen. Wat Nijmegen aangaat, verklaardon de besturen van de patroonsorganisaties, be reid te zijn, vooral in verband me de in voer van brood uit buitengemeenten, met de plaatselijke besturen eventueel in overleg met de Arbeidsinspectie het vormen van een gezamenlijk plaatselijk oomité onder de oogen te zien. Ook te Haarlem gaven de bemoeiingen van „Cinda" aanleiding tot een bijeen- 1) Alleen Chr. en Algem. Bonden. 2) Alleen R. K. en Algem. Bonden. komst me de besturen der patroons- en gezellenorganisaties. Men kwam overeen, het contact, dat tot dusver plaatselijk be stond, te doen voortbestaan, terwijl de ge- zellenorganisaties de bij haar bekend ge worden klachten op de tot dusver gebrui kelijke wijze zouden probeeren af te doen. Om aan de bedoelingen van „Cinda" be kendheid te geven, werd een3-tal malen een persbericht afgegeven, terwijl, op ver zoek van de afdeelingsbesturen te Maas tricht, een circulaire onder de bakkersge zellen ter plaatse werd verspreid. Op verzoek van de plaatselijke besturen te IJmuiden heeft in Februari een gecom bineerde besturenvergadering plaats ge had ter bespreking van het niet-werken op Paasoh- en Pinksterdagen. Do plaatselijke besturen verzochten daar bij het oomité, zioh met de besturen van de patroonsorganisaties te willen verstaan om, ter zake van volledige rust op de feest dagen, hun medewerking te verkrijgen. Deze medewerking werd door de patroons organisaties te IJmuiden en IJmuiden Oost volledig toegezegd. Derhalve werd door middel van een circulaire, alsook door hec plaatsen van mededeelingen in de plaatse lijke bladen, den patroons er kennis van gegeven, dat verwacht werd, dat er door geen enkelen patroon op de 2e Paaschdag en straks op de 2e Pinksterdag zal worden gebakken. Ten slotte heeft met medewerking van het comité te Amsterdam controle plaats •gehad op de naleving van het Verkoopver bod. Door middel van een auto werden tusschen 9 en 10 uur diverse wijken van de stad bezocht. Daarbij is gebleken, dat ver koop van versch brood vóór 10 uur des morgens slechts in zeer geringe omvang voorkomt. DE HARINGREEDERS TEGEN DUITSCH VERDRAG. „Poovere resultaten". De roedersvereeniging voor de Neder landsche haringviascherij heeft gistermid dag te 's Gravenhage een gecombineerde vergadering gehouden met den Bond vau Haringexporteurs. De voorzitter der Reedersvereeniging, de heer W. Richter Uitdenbogaardt, hieid daarbij een rede, waarin hij wees op de aanleiding dezer vergadering, waarbij groote belangen zoowel voor de producen ten als de exporteurs op het spel staan. Bij de gevoerde onderhandelingen stelden do Duitsohe recders, dat hun regeering het vorige jaar gedwongen werd hot invoer recht op haring belangrijk te vorkoogen m verband met de waardedaling van het En- gelsche pond. De Nederlandsche rceders stellen daartegenover, dat het niet aanging ons land de dupe te doen worden van de daling van buitenlandsoke valuta. De Duitsohe reeders brachten nog als wonach naar voren de invoering van een kwaii- teitskeur bij export naar Duitaohland in welk geval zij bereid zouden zijn hun re geering een verdere verlaging van het in voerrecht voor te 6tellen. Dit plan is ver der uitgewerkt, doch tot ónze groote ver bazing, aldus spr., zien wij uit een officieel schrijven d.d. 2 Mei, dat dit voorstel, waar mede wederzijdsche belanghebbenden zich konden vereenigen, mot voor verwezenlij king vatbaar is verklaard. Wat de handelsovereenkomst betreft blijkt uit alles, dat, niettegenstaande Je uitvoerige inlichtingen zoowel door do reedersvereeniging als door den bond vian exporteurs verstrekt, dat onze regecrings- onderhandelaars het belangrijke verschil tusschen bruto- en netto-visohgewioht niet hebben onderscheiden. Reaumeerende heb ben onze regeeringsonderhandelaars toe gestemd in oen overeenkomst die in de eerste plaats geen waarborg geeft voor een alleszins* gerechtvaardigde compensatie in zake ongelijken gewiohtsinhoud van de Schotsche cn de Hollandsche ton en in de tweede plaats een overeenkomst dio moge lijkerwijs reeds opgezegd kan zijn voor on ze export naar Duitschland, ongeveer be gin September, een aanvang neemt. En ter bereiking van dit resultaat voor onze vis- soherij, reduceert onze regeering de rente, bepaald bij het NederlandsohDuitsohe douane- en credietverdrag van 1925 van 5J4 op 4 pet.! Spr. eindigde met een pro test te uiten tegen deze z.g. handelsover eenkomst, die den naam van overeenkomst niet verdienen mag. Uitvoerig is over de betrokken aangele genheid van gedachten gewisseld en gepro testeerd tegen het niet aanwezig zijn van een visscherij-deskundige tijdens de onder handelingen te Berlijn, waaraan het poover resultaat wat ten opzichte van de haring is bereikt werd toegeschreven. Nadat door den secretaris der reederv vereeniging uitvoerige mededeeling was gedaan van de te. Bremen met het bestuur van de Duitsohe Haringhandelsgesellsohaft gevoerde besprekingen, waarvan dr. Hiraoh- feld een schriftelijk resumé heeft gehad, dooh waarna geen verder onderhoud met genoemden heer is gevolgd, heeft de ver gadering met algemeene stemmen oen mo tie aangenomen waarin de grieven neerge legd zijn. De motie dringt er met den meesten ernst op aan bij de Staten-Gcneraal om genoemd verdrag niet te ratificeeren, tenzij voor het artikèl gezouten haring geen on gunstiger invoerreoht zal worden geheven dan het thans bestaande, zooals dat volgens art. A van het verdrag voor alle andere producten werd vastgelegd. CR IS IS IN VOER WET 1931. De minister van oeconomische zaken cn arbeid heeft in art. 5, lid 2, van het Kon. besluit van 21 April tot regeling van den invoer van zakdoeken cn overhemden be doelde bedrag, waarvoor alsnog toewijzing zal worden verstrekt, vastgesteld op: a. voor zakdoeken 20 pet. van het bedrag waarop de aanvragers overeenkomstig le bij gemeld besluit gestelde regelen ten hoogste aanspraak kunnen maken; b. voor overhemden 20 pet. van dit bedrag. Katholiek filmfront. Men meldt aan de „Msbd.": Dezer dagen heeft te Utrecht de op richtingsvergadering plaats gehad van de vereeniging Katholiek Filmfront. Ter vergadering, die onder leiding stond van prof. mr. W. Pompe, waren talrijke uit- genoodigden aanwezig. Namens het voor loopig comité, dat tevoren een manifest tot de genoodigden had gericht, gaf de heer A. van Domburg een uiteenzetting van het doel der vereeniging, waarna uitvoerige discussies plaats hadden. De aanwezigen, vertegenwoordigers van alle groepen uit katholiek Neder land waren algemeen van meening, dat een Katholiek Filmfront niet alleen ge- wenscht maar uiteet noodzakelijk is. De tijd tot het vormen van een eigen front is thans beter geschikt dan ooit, daar algemeen een verdieping van de film productie in de wereld is waar te ne men. Dezo roept om verdieping en le vensinhoud alsmede de groote kansen, die een katholieke productie zoowel in eigen kring als daarbuiten biedt, moge ook en zelfs allereerst gehoord worden door de katholieken, die de film als een machtig wapen voor een cultuur be schouwen. Ter vergadering werd meer malen de aandacht gevestigd op de re- georingen in Sovjet-Rusland en Duitsch land, die, zij het ook buiten of zelfs te gen het katholicisme, zich meester heb ben gemaakt van de film als het mo dem propagandamiddel tot verbreiding en versterking van hun overtuiging. Het doel der vereeniging ia drieledig. In de eerste plaats wil het Katholiek Filmfront de eigen positieve katholieke productie bovorderen, zoowel door het verleenen van opdrachten aan katholieke cineasten als door het steunen van ini tiatieven van anderen. In de tweede plaats wil het Kath. Filmfront een tijd schrift. stichten ter voorlichting van het katholieke publiek. Ten derde wil do vereeniging do distributie van katholie ke films zelfstandig of met hulp van anderen bevordoren. Onder een eigen katholieke productie is te verstaan het maken van films, die in do natuurlijke of bovennatuurlijke orde het katholicisme huldigen, die dus rechtstreeks of indirect de katholieke cultuur kunnen dienen, zoowel in docu mentaire films als in speelfilms. Om tot een zoo grontsch doel te go- raken zal do medewerking noodig zijn van tienduizenden. Daarom meende de vergadering, dat. een zoo laag mogelijke minimum contributie moest gesteld wor den, een contributie, die redelijkerwijs voor iedereen gemakkelijk te dragen zou zijn. Iedereen, dio dezo contributie stort, kan door het bestuur als lid van het Katholiek Filmfront worden aange nomen. Het te Btorten bedrag is vijftig cent minimum per jaar. Uit dit bedrag volgt reeds vanzelf de nood-zakelijkheid, dat inderdaad tienduizenden zich als lid opgeven. Zonder deze tienduizenden is het doel onbereikbaar en mét dezo tien duizenden zullen de donateurs niet over bodig worden. Wanneer echter allen meedoen, dan is do eigen katholiek© productie verzekerd en dan zal het aan katholiek Nederland te danken zijn, dat een filmorganisatie werd gesticht, di« zich tot een groote internationale macht kan uitbreiden. Een nauwo samenwerking zal worden gezocht met de reeds bestaande filmin stituten onder de katholieken. Het bestuur werd als volgt samenge steld: Bernard Verhoeven, voorzitter; J. van Vondoron, sccr.A. van Domburg (Close-up) 2e secr.Jan Derks, penning meester; Irma Meijer, Kees Spierings, C. Vos, leden. Tot het doen van nadere mededeelin gen zal het bestuur bij voorkomende ge legenheden een beroep doen op de Pers. Nog zij vermeld, dat onder de aanwe zigen zich bevonden prof. Titus Brands- ma, Rector-magnificus der Katholiek© Universiteit te Nijmegen en verschillend© andere geestelijken, voorts belangstel lenden uit de kringen van Kath. Soc. Actie, Kath. Filincentralo en Kidophon, alsmede de heer Alpbons Lmidv, hoofd redacteur van „De Tijd", terwijl talrijk© adhaesiebctuigingcn waren binnejigeko- Pinksterrefs van s.t. Rotterdam. Het alom bekende 24.150 ton groot© stoomschip „Rotterdam" van de Holland- Amerika Liju maakt van 31 Mei tot 6 Juni een plezierreis naar Oslo en Ko penhagen. Reeds hebben zich circa 500 Nedcrlandscho deelnemers opgegeven, zoodat de reis in ieder geval doorgaat en een groot succes belooft te worden. Teneinde de R. K. reizigers onder hen in de gelegenheid te stellen, hun gods dienstige plichten te vervullen, heeft do directie van do HollandAmerika Lijn zich tot den bisschop van Haarlem ge wend met het verzoek, een geestelijk© aan te wijzen, dio aan .boord de Heilig© Mis zal lezen. Z. H. Exc. mgr. J. D. J. Aengenent heeft op dit verzoek gunstig beschikt en tot dit doel aangewezen den archivaris van het bisdom Haarlem, den zeeroerw. heer L. J. Boogmans, die d© uitnoodiging van de Holland—Amerika Lijn inmiddels heeft aangenomen. LFEpT MET AANPOT DE Al>ERTENTIE-P. ,'S!

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 13