DE LEIDSCHE COUR Am TWEEDE BLAD PAG. 7 UIT DE OMGEVING KATWIJK AAN DEN RIJN. Tuinbouwvereeniging. Gisteravond hield de Tuinbouwver. „Katwijk en O." een ledenvergadering in dc zaal van den heer Fennes. Na opening door den voor- ziter, den heer J. v. d. Perk, las de secre taris, de heer A. Korpelshoek, de notulen. Deze werden goedgekeurd. Vervolgens was aan de orde een aanvrage van de directie der Katwijksche Kalkzandsteenfa briek tot aankoop van een strook grond, strekkende aan de eigendommen dezer fabriek. De voorzitter lichtte uitvoerig toe wat de bedoeling was van deze aan vrage n.l. om in de ongewenschte toe stand van heden ten opzichte der afschei ding tusschen de perceelen een afdoende verbetering te brengen en wel door het plaatsen over de geheele lengte van een muurtje waarop een ijzer hek wordt ge plaatst, Alle kosten hieraan verbonden komen voor rekening van genoemde direc tie, terwijl voor de benoodigde strook grond ter breedte van 5 M. f 1.50 per M.2 wordt betaald. Door meerdere leden wordt hierover het woord gevoerd. Ten slotte kwam het punt in stemming en werd met groote meerderheid van stem men aangenomen. Van de rondvraag werd een matig ge bruik gemaakt. De voorzitter kon de spre kers tot genoegen beantwoorden, waarna sluiting der vergadering. LISSE. JONGEMAN TEGEN DE TRAM GEBOTST. Voor het St. Vincentiushuis. Gistermiddag is binnen deze gemeente een ongeval gebeurd met de electr. tram ter hoogte van het St.-Vincentiushuis, al. hier De in dat gesticht opgenomen P. Geuke kwam omstreeks 2 uur vanaf de op rijlaan naar den Rijksstraatweg per fiets en zag vermoedelijk de tram niet, waar door hij tegen de tram opbotste met het gevolg, dat hij op den weg werd neerge- smakt. De tram stond spoedig stil. De 16- jarige jongeman werd ernstig aan het hoofd gewond en naar het St. Bernardus- gesticht te Sassenheim overgebracht. Ge vaar voor zijn leven is er gelukkig niet; Den bestuurder van de tram treft geen schuld. Het rijwiel werd deerlijk gehavend. Turn- en Athletiekvereeniging. Do R.-K. Turn- en Athletiekvereeniging „Sparta" heeft hare talrijke donateurs en weldoeners wederom een genotvollen avond van gullen lach en jolijt bezorgd. Maandag- en gisteravond gaf zij onder de kundige leiding van den heer A. C. Goddijn uit Leiden haar jaarlijksche uit voering wegens de enorme toeloop is zij verplicht twee avonden op te treden. Het kranige bestuur van „Sparta" weet echter heel goed dat het met enkel gymnastiek geen heelen avond gezellig kan vullen te meer daar vooral het zwakke geslacht uit het publiek wel eens dolgraag de lach spieren in werking stelt. Niets tegen, er is ellende genoeg op de wereld. Daarom had het bestuur gemeend er een „bonte avond" van te moeten maken. We zagen dan ook op het prgramma tusschen verschillende ^ymnastieknummers als vrije oefeningen, paardspringen, hoogrek, brug etc. num mers als optreden van de vroolijke vijf. Sparta's Donkozakkenkoor, acrobatiek en hetgeen in geen enkel circus ontbreekt, clown-scènes. De regie van een en ander berustte bij den heer W. Buschman, ter wijl de heer M. M. van Putten uit Hille- gom, als directeur of conferencier optrad. De Muziek-, Dans- en Attractionband „The Musikmakers" namen het muzikale ge deelte voor hun rekening. Do voorzitter van „Sparta", de heer L, Half schepel, opende de bijeenkomst en heette de tal rijke aanwezigen van harte welkom. Hij zeide, dat het bestuur wederom een bon ten avond heeft geórganiseerd, een avond zooals verleden jaar, welke toen zoo goed in den smaak viel. Hij wees jn 't kort op de goede zijde v an do gymnastiek als lichaams-ontwikkeling enstaling der spie ren en spoorde de ouders aan te zorgen, dat hun jongens steeds trouw de oefenin gen bijwonen. Nadat hij allen een genoeg lijken avond had toegewenscht werd be gonnen met de afwerking van het uit 31 nummers samengestelde programma. Na de marsch „Hallo Sparta" kregen wij het optreden van de vroolijke vijf mot „Hallo, hier is Sparta". Na de goed uitgevoerde vrije oefening voor jongens, kleine groep, trad Sparta's Don Kozakkenkoor, want ook dit ontbrak niet, voor het voetlicht met „Abendglooken" van S. Jarroff. Na het paardspi-ingen voor heerengroep kre gen we van de vroolijke vijf te hooren „Koopt steeds Hollandsch fabrikaat". Vervolgens vrije oefening jongens groote groep en hoogbrug heerengroep A. De solozanger H. Wassenaar bracht vervolgens ten gehoore „Dein ist mein ganzes Herz" waarop een spontaan ap plaus volgde. Na een sterk staaltje van acrobatiek door een viertal grootere tur ners, werd gepauzeerd. Na de pauze kregen we eenzelfde va riatie. Tusschen de verschillende num mers traden een viertal clowns op om wier grollen en grappen danig is ge lachen. Enkele nummers moesten wegens het late uur achterwege blijven hetgeen we voor de gymnastiek jammer vinden daar het is een gymnastiekavond en het bijkomstige maar ter aanvullen strekt. Na een tableau der gezamenlijke turners en het zingen van „Goedcnnacht" door 't Don Kozakkenkoor sprak de voorzitter het slotwoord, waarbij hij allen dankte, welke hadden medegewerkt dezen avond te doen slagen. Het was intusschen ruim mid dernacht toen men huistoe ging. Kruisverbond. Gisteravond hield het Kruisverbond „St. Jan de Dooper" hare leden vergadering in de melksalon van den heer J. J. A. Koot. Opkomst wae verre van best. In zijn openingswoord betreurt de voorz. het dat de concierge van den R. K. Volksbond stappen heeft gedaan bij het Bestuur der Gemeente Lisse, zijn zaak uit te breiden tot verlof van alcoholische dran ken. Het is zeer goed gezien van het R. K. Volksbondsbestuur, dat dit er sceptisch tegenover staat. De voorz. doet mededee- ling, dat de a.s. Retraite voor drankbestrij ders is vervallen wegens te geringe deel name. Als afgevaardigde voor de te hou den jaarvergadering op 11 Juni a.s. te Am sterdam werden gekozen de heoren L. B. Jonkman en C. v. Kesteren. Hierna werd de Beschrijvingsbrief behandeld voor de 29ste Jaarvergadering, tijd en plaats hier boven vermeld. De heer van Werkhoven zou op deze jaarverg. het Hoofdbestuur willen raadple gen, het openstellen der oafé'a tijdens de Godsdienstoefeningen zooveel mogelijk van de baan te schuiven. Dit in verband met de Zondagswet van 1813. De voorz. bracht dank aan de beide personen, die de recla me-biljetten van de V.A.S. hadden opge plakt, welke reclame zeer goed is inge slagen. Van de rondvraag werd weinig ge bruik gemaakt, waarna de voorz. met een woord van dank deze vergadering met ge bed sloot. RIJNSBURG. Bloemenhandel. De vele regen der laatste dagen heeft veel schade veroor zaakt aan de bloemen. De kwaliteit is er aanzienlijk door achteruitgegaan. Van de nog te veld staande tulpen is geen goed meer te plukken. Begrijpelijk, dat andere soorten bloemen waarvan nog wel goede kwaliteit te vinden is, hooger in prijs gaan. Betaald werd voor tulpen per do zijn van 2 tot 14 ct., Muurbloemen 3.7 per 100 bos, Anemonen 0.40—0.90 per 100, Lathyrus 0.40—0.70, Trollius ƒ0.30 0.70 per 100, Irissen 814 ct, Margrieten 7—16 ct SASSENHEIM. Hanze. De afdeeling Hanze hield de zer dagen een ledenvergadering in het K. S. A.-gcbouw. Bij de opening verwelkomde de voorzitter de weinige leden en las de secretaris de notulen. Vervolgens werd door den heer mr. P. G. Knibbe, secretaris van de Kamer van Koophandel te Leiden, een interessante, duidelijke lezing gehouden over de Kamer van Koophandel zelve en over het handelsregister. Na afloop werd gelegenheid gegeven om vragen te stel len, waarvan velen gebruik maakten. In een volgende vergadering zal worden behandeld het ontwerp: voorschot-insti tuut voor middenstanders. Na afloop dankte de voorzitter den apré- ker en wees er op dat er voor leden van de Hanze ter plaatse een collectief adver tentiecontract bestaat. Ook bracht de voor zitter dank aan het Santoscomitó, hetwelk een verslag had uitgebracht van de ge houden bloempjesdag. Hierna sluiting. Ernstige botsing. Gistermorgen had het dochtertje van den schilder V. alhier hot ongeluk bij het oversteken van den weg tegen e>en voorbijrijdende auto op te loo- pen, zonder uit to zien, of de weg vrij was. Hevig bloedend werd het kind opgenomen en de ouderlijke woning binnengedragen. Dr. Le Grand, die dadelijk werd ontboden, achtte overbrenging naar het Ziekenhuis noodig daar het kind een kaakfractuur had en diepe vleeschwonden aan het gelaat. Den autobestuurder treft geen schuld. Schadepost. Gistermorgen stond de wagen van den melkslijter D. aan den kant van den weg en deze bediende aldaar klanten. Een ;-uffrouw, die op de fiets was gezeten, reed tegen dezen wagon aan, om dat zij om zat te kijken, waardoor deze oen .hevige schok kreeg en de bussien er af kan telden. De kostelijke inhoud, ongeveer 60 liter stroomde over den weg en van de wagen brak een wiel. De schade wordt on derling vergoed. TER AAR. Kerkelijke gezindten. Blijkens mede gedeelde uitslag van de volkstelling 1930 zijn voor deze gemeente, gerekend naar de kerkelijke gezindte de navolgende aan tallen verkregen: Roomsch-Katholieken 2231, Ned. Herv. 1117, Ger. Kerken 475, Chr. Ger. 29, Remonstrant 7, Doopsgez., 2, Nod. Isr. 1, andere gezindte 3, goen kerk genootschap 42. Totaal bevolking 3907, waarvan 1998 mannen en 1909 vrouwen. WARMOND. Gemeenteraad. De Raad dezer ge meente komt Maandag 15 Mei a.s. des na middags acht uur ten Raadhuize bijeen tot behandeling van de navolgende punten: 1. Ingekomen stukkn; 2. Wijziging voor waarden geldleening; 3. Dempen en riolee- ren sloot Schippersdam; 4. Rioleeren, dem pen en verharden sloot, liggende voor de perceelen van den heer Walenkamp; 5. Onderhandsche verhuur van de voormalige onderwijzerswoning; 6. Benoeming tijdelijk gemeente-bouwkundige; 7. Gratifioatie af getreden Se.cretaris werkloozen-commissie; 8. - Benoeming commissie tot wering van schoolverzuim en van dc commissie van toe zicht op het Lager Onderwijs; 9. Compta biliteit; 10. Prae-advies met betrekking tot verhooging van het kwantum water voor gezinnen bestaande uit 7 of meer personen; 11. Verzoek vrijstelling van te betalen schoolgeld; 12. Wat verder ter tafel zal worden gebracht; 13. Rondvraag. Geslipt. Een auto komende uit de richting Sassenheim is gistermorgen ten gevolge van den glibberigen weg geslipt. De bestuurder raakte de macht over zijn stuur kwijt zoodat de auto van den weg af reed en in een. sloot terecht kwam. Per soonlijke ongelukken kwamen niet voor doch de materieele scha-de waa nog al aan zienlijk. VOORSCHOTEN Hanze. De R. K. Middenstandsver- eeniging „De Hanze" hield gisteravond onder leiding van den voorzitter G. Schfama een ledenvergadering, die goed bezocht was, in bet R. K. Vereenigingsgebouw. Na een woord van welkom, uitgesproken door den voorzitter, las de secretaris de notulen voor, die onver anderd werden vastgesteld. De behandeling der agenda van den Centralen Raad gaf geen aanleiding tot discussie. Tot afgevaardigden naar den Centralen Raad werden benoemd: de heer P. van der Werf, secretaris der afdeeling en als plaatsvervangers de heeren W. Vree burg en J. Verstegen, die allen hunne benoe ming aannamen. Het 5e punt der agenda, „op richting voorschotbank" werd breedvoerig be sproken en waren de meeningen omtrent dit punt niet alleen ongelijk, maar zeer sterk uiteenloopende. Met 11 tegen 5 stemmen werd door de vergadering het bestuur opgedragen te trachten een dergelijke instelling in het le ven te roepen en.... te houden. Geboren: Apolonia Cornelia, d. van J. C. Schipper en A. A. Holtkamp Hcndricus Jo zef, z .van W. Zonneveld en W. M. Koot. Cornelia Johanna Maria d. van A. C. van Win den en H A. van der Post. Willem z. van W. Faas en P. van Eeuwen. Overleden: M. C. Rijsdijk 2 m. Gevestigd: Jhr. dr. C. G. S. Sandberg en gezin. Papelaan 40, van 'sGravenhage J. Klein en gezin, Veurscheweg 50, van 's Gra- venhage H. van der Meulen ed gezin, Donk- laan 27, van Rotterdam S. H. Hendriks en gezin, Donklaan 6, van 's Gravenhage A. Teljeur, Burgemeester Vernèdepark 87, van Valkenburg (Z.H.) - G. J. T. Kuikhoven en gezin, Leidscheweg 138b, van 's Gravenhage A. A. C. W. Knappstein, Leidscheweg 102c, v. 's Gravenhage J. Worst en gezin, Leidsche weg 242. van Leiden. Vertrokken: C N. Berg, naar Zoeter- woude K Placzek, naar 's Gravenhage. C. P. van Wissen, naar Oegstgeest. WASSENAAR. Tuinbouwvereeniging. In het Wapen van Wassenaar hield de Tuinbouwvereeni ging Wassenaar en Omstreken hare maan- deljjksche ledenvergadering. Door don voorzitter, den heer A. G. van Tol, werd een kort openingswoord gesproken waarbij hij zijn voldoening uitsprak dat zooveel wa-s ingezonden op de prijsvraag bloeiende heestertakken. Een en ander gaf dan ook een werkelijk beeld van de Lentevergadering. Nadat door den secretaris, den heer van dor Zalm, de notulen waren voorgelezen, werd door hem voorlezing gedaan van de ingekomen mededeeling, dat was opgericht oen afdeeling van de Vereeniging van oud- leerlingen der cursussen. Hierop deed de jury bij monde van den hoer M. Sjouke verslag van de gehouden keuring van het ingezondene voor de uit geschreven teekenprijsvraag. Toegekend werd aan het motto „Natuur- sohoon" do 1ste prijs, waarbij werd ge roemd het practische van aanleg evenzoo de werkteekening. Een 2de prijs verwierf het ingezondene onder motto „Maretak". Dit was ook een goed stuk werk. doch eon weinig te druk, terwijl de werkteekening te ingewikkeld was saamgesteld. De eerste inzender bleek te zijn de heer A. van Duyvenvoorden, de tweede bleef nog onbekend. Tot juryleden om het ingezondene ter vergadering te keuren worden hierop door den voorzitter benoemd de heeren J. Laar man. A. van Duivenvoorden en M. Sjouke. Hierna wordt een candidaat-lid in stem ming gebracht en tot lid toegelaten. Door den heer Kelderman werd hiorop voorgelezen zijn bekroond opstel, over het onderwerp „Heestersnoei". Een en andor werd met aandacht gevolgd en werd urn de vakkennis zeer gewaardeerd. Na de pauze brengt de jury bij monde van den heer Sjouke verslag uit.. Voor de uitgeschreven prijsvraag luidende 4 soor ten of variëteiten bloeiende heestertak ken van ieder ton hoogste 5 takken, wa ren vijf inzendingen. Toegekend werden aan: van der Zalm, le prijs mot 93 punten; Oroenewegen, le prijs met 92punten; D. de Rooy, 3e prijs met 90 punten; Schipper, 3e prijs met 88 pun ton. Voor het puntenstelsel waren er door den heer J. Anderson ingezonden vijf pot ten rijpe vruchtdragende aardbeien in 2 soorten. Voor iedere sóórt verwierf hij 10 punten elk met lof der jury. Do heer J. Laarman behaalde met 1 Frisia Hyrogly- phica 10 punten met lof. Hierop werd door den heer P. Zegwaard ©ene zeer interessante lezing gehouden over het onderwerp „Hoe kweekt men spe cimen planten van overjarige cyclamen- knollen. Deze lezing, die als een inleiding was bedoeld, werd met een warm applaus beloond. Hem werd dan ook door den voor zitter hartelijk dank daarvoor gebracht. Van de gelegenheid tot vragen stellen werd door ©enige leden ook gebruik ge maakt en allen werden naar volle tevre denheid door den heer Zegwaard beant woord. Daar de rondvraag voorts niets oplever de werd deze zeer leerzame en geanimeer de vergadering door den voorzitter onder dankzegging voor aller medewerking geslo ten. UIT DE RIJNSTREEK ALPHEN AAN DEN RIJN. Ongeluksdag voor autobestuurders. In de Vinkebuurt is gistermorgen do luxe auto. bestuurder D. E. uit Woerden, doordat hij voor een oude man die met een handwagen plots den weg overstak, wilde uitwijken, aldaar in de sloot gereden. Do auto die materieele schade bekwam, werd door een kraanwagen op het drogo ge bracht. In do Wilholminastraat zijn gisteren twee vrachtauto's bestuurd door W. U. uit Haarlem en C. H. alhier in botsing geko men. Het ongeval werd veroorzaakt door een verkeerde manoeuvre van den bestuur der dor Haarlemsche auto. De schade zal onderling worden geregeld. De ongeluksdag voor autobestuurders werd gistermiddag besloten met een drama dat zich afspeelde in de Lindenhoven- straat. Omstreeks half vijf passeerde al daar de expediteur V. alhier met zijn nieuwe vrachtauto, waarin een vijftal koei en waren geladen. In de cabine hadden naast hem plaats genomen L. V. en D. A. R. wonende alhier. Onderweg werd een der dieren van don wagen gehaald, waarmode V. zich even verwijderdo. De overige twee inzittende personen, blijkbaar belust op een autotochtje, brachten den motor op gang, waarbij B. als bestuurder fungeerde. De ontgoocheling kwam spoedig. De be stuurder bezat blijkbaar niot. voldoende capaciteiten om een auto te besturen, want onmiddellijk vloog de wagon tegen de werkplaats van C. B., die belangrijk werd beschadigd. De eene catastrophe volgde op de andere. Nadat V. van den wagen was ge sprongen, reed R. na eerst met een knot wilg kennis to hebben gemaakt togen een Duitsche vrachtauto op, die eveneens be langrijke schade bekwam. Daarna moest een eleetrische lantaarn het ontgelden; deze werd totaal vernield. Als slot van den avontuurlijken tocht kwam de auto en zijn bestuurder benevens het vee in een langs den weg gelegen sloot terecht. Dank zij spoedig aanwezige hulp wist men de die ren te bevrijden. Een der koeien bleek ge wond. Ook de bestuurder werd gered. Dc auto, die flink was beschadigd, werd later met een kraanwagen gelicht. NIEUWKOOP. Gevestigd: J. M. Scheer uit Bode graven; W. Budding uil Moordrecht; Th. Slootjes uit Boskoop: W. P. Tijsterman uit Alphen aan den Rijn; M. A. Verhage uit Reeuwijk; M. Visser uit Leeuwarden; M. A. H. Donker uit Zevenhoven; G. Kals- hoven uit Ter Aar; A. Klarenbeek uit Ter Aar; C. N. H. van Ginhoven uit Alphen aan den Rijn; A. Voorn uit Schiebroek. Vertrokken: G. Potgieser naar naar Wormer; S. Adema naar Ferwerdera- deel; C. II. A. Wildenburg naar Baarn; A. P. van Leeuwen naar Leiden; W. Bud ding naar Hillegersberg; A. van Leeuwen naar Leiden; A. van Velzen naar Woer den; M. A. Verhage naar Reeuwijk; G. Wallet naar Leiden; J. Verwaal en gezin naar Utrecht C. M. G. van der Arend naar Utrecht; J. O. van der Wilk naar Rotter dam. ZWAMMERDAM. Gevestigd: Nicolaas Waasdorp en gezin, van Voorschoten; Bastiaan v. d. Wal van Alphen aan den Rijn; Hendrik van dor Wal van Alphen aan den Rijn; Maria Bnnkschneider, van Bcchum (Duitschl.); Everardus Johannes van Velzen en gezin, van Bodegraven; Lijziea Binnendijk on go- zin, van Woerden; Cathurina Oodses de Vries, wed. U. v. Dijk, van Sprang-Capollo; Johannes Maarten Molenaar en gezin, van Amsterdam; Johannes Marinus Adrianus Alkcmado en gezin, van Bodegraven; Jan v. E.swijk en gezin, van Bodegraven; Wou tertje Vis, vun Tor Aar; Autonius Cornelia Vink en gezin, van Lange Ruige Weide; Wouter Verwaal, van Bodegraven; Jan van Se venhoven en gezin, van Mijdrocht. V ortrokken: Jan Tymcn Langelaar naar Alphen aan den Rijn; Marinus Slap- pendel, naar Lange Ruige Weide; Anna Kooistra, naar Gouda; Pieter Baars, naar Alphen aan don Rijn; C'ornelis Verschoor, naar Zijpe (N.H,).; Jacoba Slappendol, echtgenoote van Arie Bilter, naar 'K.'eeu- wijk; Evertje Teumssen, naar Do Bilt; Theodora Elizabeth van Rijn, naar Bode graven. DE TREK VAN DE BOERENZWALUW. Mededeeling van de Ned. Phaenologische Vereeniging Resultaat van de enquête, bewerkt door den heer G. Wolda. De algomoene medewerking van do Ned. Pers, gevoegd bij de even algemee- no belangstelling voor onzo populairo zwa luw, heeft geleid tot het bijoon bron gen van oen zeor uitgebreid waarnemingsma- teriaal: niet minder dan ruim 1112 berich ten kwamen inzij betreffen meer dan 4600 vogels. Hot resultaat van de enquête wordt in hot volgende kort weergegeven: De corste zwaluw is gemeld op 28 Maart te Winterswijk, vervolgens telkens één op 3, 4 en 5 April, twee op 6 April, zes op 7 April en 15 op 18 April. Deze 27 voorloo- pers wezen merkwaardigerwijze reeds di rect de banen aan, die de groote massa's zouden volgen. De eigenlijke trek begon op 9 April, toen do zwaluw van 67 plaatsen werd gemeld. Do volgondo acht dagen 1017 April hadden reap. 63, 125, 155, 125, 56, 62, 37 en 18 meldingen, daarna in de week van 1824 April nog 72 en ook toen AAN DE KONINGIN VAN DE MET. O Hemelkoningin, des werelds groote Vrouwe, wat bon ik, u gesteld ter zijdon 'i Hoe botrouwe mijno oogon ik op u, die als de zonne zijt, één loutere zuiverheid, die mij in 't donker smijt 1 En, kander iovors iota hun lief zijn, hun behagen, dio u ton diensto staan; die u in 't geheugen dragen al uw' beminlijkhcênl Maria, vrank on vrij, dio d'alderschoonste zijt, aanveerdt mijn horte, gij! Bowaart het zonder last, bewaart het zonder leugen en laat mij, 't geven aHoen aXsnu Gods Engelen meugen, met die, door u geleid, den hoogen throon bijstaan, u flopon eeuwig eons, daar «Bod is, ga te slaan. „Magnificat" zal ook dan, uit mijn herte ontsprongen, weêrgalmen, zoo 't wcloer itw' reine lippen zongen. Magnificat I Gegroet Maria weost; en 't woord uws lofzangs, lovo 't 'God, zoo nu, zoo immer voort I Guido Gezell*. was de trek nog niot geheel voorbij. Het hoogtepunt was dus op 1113 April, maar d© geheel trek nam dit jaar ongeveer een maand in beslag. Het resultaat mot botrekking tot do gevolgde wegen is zoor frappant on weer gegeven op hot hierbij afgedrukte kaart je. Een trekbaan is hier breeder geteokond wannoor er meer moldingen in verwerkt zijn. Do gronzon zijn in workolijkhoid niet zoo scherp als men misschien uit dezo Bchematischo voorstelling zou opmaken. Zoo i« b.v. Zuid-Holland benoorden do Nieuwe Maas één groot trekgebied, even als Wcst-Utreoht en Noord-Holland be zuiden Alkmaar. In het Zuidon van Noord Brabant, en in het geheel© N.O. van het land liggen daarentegen vrij groote ge bieden, die buiten den trok blijven. Er blijken dus drio invalspoorten to zijn, de voornaamste bij Eysden. Dezo baan volgt do Maas tot Venlo, gaat dan TREK VAN DE BOERENZWALUW APRIL 1933. door Duitschland naar het N.N.O. en brengt daarna weer zoer veel vogels in den Oostelijkon Achterhoek en Twente. De tweede belangrijke baAn komt, bin nen bij Oostburg in Zoouwsoh-Vlaande- ren, gaat, eerst, langs do kust en brengt dan via Noord-Holland hot grootste doel van zijn vogels naar Friesland, Do dorde invalspoort ligt bij Tornouzon, dus eveneens in Zoouwsch-Vlaandoren. Do vogels, dio deze baan volgen trekken regelrecht via Dordooht, Amersfoort, Kam pen naar den Dollard. Dezo baan is roods bekend uit vroegere onderzoekingen om trent andoro vogels. Van de Maasflroep gaat een belangrijk deel benoorden Roermond naar hot N.-W. naar Dordrecht. Een andor gedeelte volgt do Maas tot Mook, trokt nnar het I.Tscl- dal en volat dezo rivier tot Kampen. Som mige vogels trokken eohtor over do Ve- luwo naar het Noordon. In Zuid-Holland komon de zwaluwen dus van drio kanton on zij maken deze provincie, zooals roods is opgemerkt, tot één groot trekgebied. Hieruit coneentree- ren de vogels zich wcor in Holland's Noor derkwartier, omdat, de exemplaren, die aan het TJsolmecr terechtkomen, dit meer niet direct oversteken, doeh eerst do kust naar het N.W. volgen. Hot passec- ren van bot TJselmeor gesohiodt dus waarschijnlijk alleen via Enkhuizen—sta voren. Binnenkort zal oen uitvoerige verslag met vier kaarten in druk verschijnen en ook voor belangstellende niot.-lodon dor Ned. Pliaenolotrischo Veroeniging tegen gering© vergoeding (30 ct.) vorkrijgbaar worden gesteld (postgiro 193322, G. Wolda, Waaeningen). De door een aantal medewerkenden aan do enquête gesteldo vragen zullen afzon derlijk gorden beantwoord. Hier kan reeds worden gemeld, dat voor bet lid maatschap der Ncd. Phaonologisch Ver- eeniging (contributie ƒ3.men zich kan aanmelden bij den secretaris J. D. Vis, As sendelft. Het bestuur uit bij deze zijn dank voor de medewerking van de Pers en de inzen ders van berichten. De door velen aange boden medewerking bij andere vogelknn- digo vraagstukken wordt dankbaar aan vaard.

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 7